Pohľad na finančnú stránku tvorby súpisky tímu v NFL

Salary cap, po našom platový strop. Na prvý pohľad dve veľmi jednoduché slovíčka, avšak keď sa na ne pozrieme trošku hlbšie tak zistíme, že sa za nimi skrýva neskutočná mágia. Všimol som si, že mnohí z Vás v tomto futbalovom odvetví tápajú a preto som sa rozhodol, že sa Vám tie dve slovíčka pokúsim vysvetliť.

Salary cap je finančná stránka NFL, pričom žiadne iné odvetvie NFL neponúka toľko falošných, či zavádzajúcich informácií. Pokiaľ viete o salary cape veľmi málo, tak je to veľmi nebezpečná vec. Drvivá väčšina fanúšikov a zástupcov médií sa na salary cap pozerá len z toho pohľadu, že koľko miliónov je ich obľúbený tím pod salary capom. To je všetko čo ich zaujíma. Avšak tento prístup je veľmi nebezpečný. Andrew Brandt hovorí: „Manažovanie salary capu je ako snažiť sa napchať chobotnicu do škatule. Vždy sa snaží odniekadiaľ vystrčiť. Každá akcia má reakciu, každý jeden ťah s hráčom je pozorne sledovaný všetkými ostatnými hráčmi a ich agentmi. Precedens je prvoradý.“

Kto je to ten Andrew Brandt? To je človek, ktorý sa desať rokov staral o finančnú stránku veci organizácie Green Bay Packers. Tento človek vie toho o salary cape viacej, než my všetci dohromady a jeho pohľad, názory, či postrehy ohľadom salary capu sú pre mňa osobne niečo ako bibliou salary capu. Preto v tomto článku nájdete mnoho informácií, ktoré som si prevzal práve od neho a myslím si, že toto je ten najlepší spôsob ako pochopiť niečomu, čo je pre bežných smrteľníkov abstraktným pojmom. Pevne verím, že sa Andrew za to neurazí a vopred mu ďakujem, že po kariére pracovníka front office v NFL sa nestiahol do úzadia, ale ľuďom pomáha pochopiť tú najväčšiu alchýmiu vo svete NFL. Ak sa chcete o salary cape dozvedieť mnoho zaujímavostí, tak ho rozhodne sledujte. Ja vám v tomto mojom článku zhrniem mnoho informácií, ktoré som sa od neho naučil.

Manažovanie capu je jednou z troch častí, ktoré patria to futbalových operácií tímu NFL, spoločne s trénovaním a skautingom. Tímy, ktoré sú dobre manažované, tak im tieto tri oblasti fungujú ako orchester, ktorý je závislý od výkonu všetkých svojich členov. Ak jeden hrá falošne, tak to pokazí výsledné dielo. A práve v tomto pandemickom období je manažovanie platového stropu zrejme vôbec tou najdôležitejšou časťou futbalových operácií.

Prvá a základná otázke je zrejme jasná a na ňu sa pýta väčšina z vás. Čo je to sakra ten salary cap, prečo existuje a ako sa vlastne určuje?

Čo to salary cap je? Salary cap je limit výdavkov na hráčov, ktorý sa stanovuje kolektívnou zmluvou (Collective Bargaining Agreement, v skratke CBA), čo je hlavný ligový dokument, ktorý sa uzatvára medzi NFL a hráčskou asociáciou NFL (NFLPA – NFL Player Association). V podstate povedané, salary cap reflektuje finančný stav ligy. Kolektívna zmluva stanový percentá zdieľania výnosov NFL, ktoré sú rozdelené medzi vlastníkov a hráčov podľa toho, ako to bolo dohodnuté na rokovaní ohľadom kolektívnej zmluvy. Pred dvomi najnovšími kolektívnymi zmluvami, podiel hráčov bol zhruba 50% z výnosov NFL. V poslednej dobe sa to ubralo takou cestou, že majitelia získali 53% a hráči dostali 47% (v momente, keď NFL začne hrať 17 zápasov v základnej časti, hráčsky podiel stúpne na 48%, ale v nasledujúcej dekáde sa pre hráčov už nezvýši). Kto by sa chcel viacej dozvedieť o aktuálnej kolektívnej zmluve, tak TU JE ODKAZ NA ČLÁNOK, ktorý som písal v momente, keď sa podpísala nová kolektívna zmluva. Sú tam všetky podstatné informácie.

Ako sa salary cap vypočíta? V jednoduchosti povedané, 47% príjmov NFL sa vydelí číslom 32 (toľko máme tímov NFL) a tak sa stanový platový strop pre konkrétny rok. Pre rok 2020 bolo toto číslo $198M a prakticky každým rokom sa salary cap zvyšoval o cca $10M. V roku 2013 bol cca $123M. Pre zaujímavosť môžem dodať, že keď sa salary cap zaviedol do NFL v roku 1994, tak číslo bolo $34.6M. Tí, ktorí ste čítali moju knihu tak o zavedení salary capu do NFL viete omnoho viacej. Ale späť k aktuálnej situácii. V roku 2021 k rastu nedošlo. Celý svet zasiahla globálna pandémia, na štadiónoch neboli žiadni fanúšikovia a ekonomické straty znamenajú to, že salary cap pôjde smerom nadol, nakoľko logicky sa ligové zisky nezlepšovali ako je tomu zvykom za normálnej situácie. Aktuálne číslo salary capu pre rok 2021 nebolo ešte pevne stanovené, ale pre naše potreby sa dohodnime, že budeme hovoriť s pekným číslom $185M (výsledné číslo môže byť o niekoľko miliónov nižšie, alebo možno aj vyššie, kto vie…)

Čo to pre tímy znamená, že sa salary cap znižuje? To si preberieme v najbližších bodoch.

Maximum a minimum. Najskôr si ujasnime jednu vec. Tímy sa neprebrali v marci roku 2021 a povedali si, „Do prdele, čo ideme teraz robiť preto, aby sme svoj cap znížili?“ Každý jeden fanúšik, reportér a člen front office vie už od Júla minulého roku, že salary nebude nižšie ako $175M. Na tom sa vtedy dohodli NFL a NFLPA. O tom, že sa cap znižuje vedia tímy už 9 mesiacov. Posledných 8 mesiacov sa tímy pripravovali na draft. Dobré tímy sa pripravovali 8 mesiacov na upravovanie capu. Aktuálne sa pred pár dňami ku nám dostala správa, že salary cap nepadne pod $180M. Číslo, ktoré sme si stanovili – $185M nie je minimom, alebo podlahou. Je to maximum, alebo strop pre tímový cap v roku 2021. Slovo minimum sa v reportoch použije preto, lebo salary cap určite nebude menej ako tých $180M. Preto všade vidíte „Minimum will be at least $180M.“ Pýtate sa, čo sa stane, ako tím prekročí salary cap? Dostane nejakú sankciu? To sa nikdy stať nemôže. Takéto kontrakty, ktorými by sa prekročil salary cap budú zamietnuté.

Tí bystrí ste sa teraz istotne zamysleli, že keď tu je maximum, tak musí byť aj nejaké minimum, či? Veru, máte pravdu. Salary cap má aj svoje minimum. Toto mnohí nevedia, ale tímy NFL áno a aj by mali. Je to minimum, ktoré musia minúť na svojich hráčov. Minimum sa nestanovuje ročne, ale na štvorročné obdobie súčasného CBA (2013-2016, 2017-2020, atď,..). To je podľa mnohých, vrátane Andrew Brandta, pekná somarina. Ustanovenia CBA ustanovujú, že v každej takejto perióde musí byť aspoň 95% salary capu minutých naprieč celou ligou (to sa označuje ako Guaranteed League-Wide Cash Spending). Zároveň každý tím musí v týchto periódách individuálne minúť aspoň 89% ich tímového salary capu. Ak tím nedokáže v tomto časovom období minúť 89% svojho capu, tak akýkoľvek nedoplatok bude doplatený do nasledujúceho 15. septembra. Táto platba nedoplatkov sa uskutočňuje priamo všetkým hráčom, ktorí boli na tímovej súpiske v hocijakom čase počas tejto štvorročnej periódy. Keď si tím splní svoju povinnosť zaplatiť 89%, tak akékoľvek nedoplatky do 95% sa stávajú zodpovednosťou ligy a oni by mali tieto nedoplatky vyplatiť hráčom, ktorí boli na tímových súpiskách v hocijakom čase počas sezóny. Pýtate sa, že prečo je to podľa mnohých autorít somarina? Napríklad preto, že Pittsburgh Steelers v roku 2020 minuli v peniazoch len $138M, čo je neskutočných $60M pod capom. Naopak najviac v peniazoch strovili Texans a to $244M. Tieto autority hovoria, že toto by sa nemalo stať a je jedno, koľko tím minul pred alebo minie o rok. Avšak to je už veľmi zložitá a dlhá debata.

Je $185M rovnaké číslo pre každý jeden tím v NFL? Nie – v skutočnosti ani jeden tím nebude mať tímový cap $185M (alebo už hocikoľko podľa finálneho čísla, nech už je akékoľvek). Kolektívna zmluva z roku 2011 po prvýkrát v histórii kolektívnych zmlúv tímom povolila presunúť nevyužitý cap z jedného roku do toho ďalšieho. Dovtedy to bolo veľmi jednoduché. Buď ste svoj priestor využili, alebo ste o neho prišli. Eazy. Andrew spomína, že oni musel vo svojich časoch vymýšľať rôzne „srandy“. Napríklad až tretiemu quarterbackovi v depth chart dali do zmluvy bonus vo výške $20M, ktorý dostane v prípade, že v poslednom zápase sezóny sa mu podarí nahádzať 7 passových touchdownov, aby si mohli preniesť nejaký cap. Keď sa mu to nepodarilo naplniť, tak to dostali ako kredit v ďalšom roku. (Pre zaujímavosť, ten quarterback, ktorý dostal takýto bonus bol Doug Pederson). V súčasnosti už tímy nemusia hrať tieto zvláštne hry. Keď sa teraz pozeráme na NFLPA čísla, tak každý tím v lige si prenášal nejaký ten cap z roku 2020. Napríklad Ravens si preniesli len $500,000, avšak takí Colts si preniesli až $30M. Medzi tímami, ktoré si preniesli viacej ako $20 miliónov sú ešte Jets, Browns, Eagles, Cowboys a Jaguars. Napríklad pre Colts nebude platiť maximálna výška hypotetických $185M, ale ich tzv. ADJUSTED CAP bude okolo $215M.

NFL má tzv. SOFT CAP. Mnoho ľudí si myslí, že rovnako ako NBA, tak aj NFL má tzv. „HARD CAP“. To však nie je pravda. Aby sme boli presní, tak je to v podstate o tom, že žiadny tím sa nesmie dostať NAD CAP z hľadiska účtovníctva capu. Avšak tímy môžu a aj to robia, že sú NAD CAPOM z hľadiska minutých peňazí, nakoľko NFL cap sa od ostatných športových capov líši v jednej veci a tou je tzv. PRORATION. Namiesto prekladania si uvedieme príklad, vďaka ktorému pochopíte o čo ide. Hráč podpíše štvorročný kontrakt, v ktorom má zahrnutý podpisový bonus v hodnote $20M. Podpisové bonusy (pre potreby capu) sú tzv. PRORATED. To znamená, že hráčsky bonus sa voči capu počíta vo výške $5M v každom jednom roku. Čiže keď hovoríme o peniazoch NAD CAPOM pre tohto jedného konkrétneho hráča, tak tá suma je $15M: Dostane síce za podpis $20M v peniazoch, avšak len $5M sa počíta voči capu v tom jednom roku. Toto nám ilustruje to, ako tímy môžu minúť viacej než je cap z hľadiska minutých peňazí a to bez toho, aby sa dostali cez cap z hľadiska účtovníctva. To je ten SOFT CAP. Kvôli tomuto mohli Texans v minulej sezóne v peniazoch minúť $244M a aj tak im účtovníctvo ohľadom salary capu sedelo.

Ale tu sa dostávame k tomu, že aj keď sa tie peniaze síce rozdelia, tak tie už nikam nezmiznú, alebo sa záhadne nestratia. Hráč ich už dostal a problém je ten, že keď sa napríklad ten hráč prepustí, alebo vymení, tak tieto vyplatené peniaze sa aj naďalej účtujú voči tímového capu toho tímu, ktorý mu tie peniaze vyplatil. Tu sa dostávame k termínu DEAD MONEY. Dead money, to je termín, ktorý sa používa pre hráčov, ktorí už ďalej nefigurujú na tímovej súpiske, ale ich kontrakt sa stále počíta voči tímu, kde ten kontrakt podpísali. V posledných dňoch sme mohli sledovať ako vznikli dva najväčšie dead capy b histórii NFL pri Jaredovi Goffovi a Carsonovi Wentzovi. Keď sa pozrieme na ich kontrakty a ich štruktúru, tak tie boli v momente podpisu koncipované tak, že v žiadnom prípade sa tím tohto hráča nezbaví veľmi skoro, nakoľko by sa voči ich salary capu počítali obrovské dead money práve vďaka veľkému podpisovému bonusu, garantovaných možností, bonusu za súpisku, atď,…). Ale ako sme videli, tak tieto tímy dospeli to takej fázy, že im to bolo prakticky „jedno“, týchto hráčov vymenili a teraz ich salary cap žerie obrovské dead money za týchto hráčov, ktorí už u nich nehrajú. Rams bude Goff stáť v roku 2021 voči salary capu $22M a pritom bude hrať v drese Lions. Eagles bude Wentz stáť $34M voči capu, čo je štvrtý najvyšší cap hit v NFL počas tohto roku, a pritom bude hrať v drese Colts. Pre ľudí, ktorí chápu reálny futbal ako fantasy futbal, tak tu mám pre vás jednoduché vysvetlenie. Predstavte si, že vo vašej lige budú ostatné tímy štartovať so $185, ktoré majú k dispozícii, ale vy budete draft štartovať len so $151. Vy ste Eagles.

Treba poznamenať, že keď sa bavíme o podpisovom bonuse, tak tu teba brať v úvahu jednu vec. Predstavte si, že hráč dostane podpisový bonus vo výške $35M a nový kontrakt na 5 rokov. Pričom ešte má platný starý kontrakt 2 roky (prípad Aarona Rodgersa). Podpisový bonus z tohto predchádzajúceho kontraktu nikam nezmizne. Stále bude dva roky platiť zo starej zmluvy a následne začne plynúť nová zmluva a nový podpisový bonus. To znamená, že každý rok sa bude voči capu počítať z podpisového bonusu $5M. Ale ak bude tento hráč prepustený, vymenený, alebo sa rozhodne ukončiť kariéru, tak zvyšný cap hit sa presunie do budúceho roku. Čiže ak by sa tento hráč rozhodol skončiť po jednej sezóne, tak jeho tím by mal vďaka tomuto v ďalšej sezóne dead cap vo výške $30M. Zároveň keď hráč podpisuje novú zmluvu, tak podpisový bonus sa rozkladá len do maximálne piatich rokov. Ak podpíše 7 ročnú zmluvu s podpisovým bonusom $35M, tak jeho podpisový bonus sa v cap hite rozpočíta do piatich rokov po $7M (7×5=35M).

CASH INCENTIVES – Tu sa ideme baviť o stimuloch, ktoré sú v podstate niečo ako podpisové bonusy, ale sú rozdelené do dvoch základných kategórií:

  • LTBE – LIKELY TO BE EARNED (tie, ktoré majú vysokú pravdepodobnosť toho, že budú získané) – vyžaduje sa, aby sa počítali voči capu v tom konkrétnom roku
  • NLTBE – NOT LIKELY TO BE EARNED (tie, ktoré majú nízku pravdepodobnosť toho, že budú získané) – nepočítajú sa voči capu v tom konkrétnom roku

LTBE stimuly sú zvyčajne výkonnostné ciele, ktoré sú zakomponované v hráčovom kontrakte a to na základe toho, či tento hráč bol schopný tieto výkonnostné ciele naplniť v prechádzajúcej sezóne. Ako príklad si môžeme uviesť Adriana Petersona z roku 2013, kde by mal ako cieľ 1,000 nabehaných yardov. To by sa kvalifikovalo ako LTBE a toto číslo by sa ZAHRNULO DO TÍMOVÉHO SALARY CAPU, nakoľko Peterson v roku 2012 nabehal nad 1,000 yardov. Ostatné LTBE od hráča napríklad vyžadujú to, aby sa zúčastnil offseason workoutov, minicampu a vecí podobnej povahy. Ak má hráč v zmluve nejaké výkonnostné ciele a v predchádzajúcom roku nehral, tak toto sa považuje ako NLTBE a v takomto prípade sa tieto peniaze nepočítajú voči capu.

Ako môžu tímy uvoľniť priestor v salary cape? Do 17. marca majú tímy tieto štyri možnosti: podpísať s hráčom nový kontrakt, reštruktualizovať jeho aktuálny kontrakt, zredukovať/znížiť jeho plat alebo prepustiť/vymeniť hráča. Dňa 17. marca sa začne nový ligový rok a tu sa aplikuje pravidlo TOP 51. Toto pravidlo sa uplatňuje od začiatku nového ligového roka, čo je na začiatku marca a platí do prvého weeku regular season v septembri. V jednoduchosti povedané, voči capu sa v tomto časovom období počíta len 51 najdrahších kontraktov, ktoré má tím v tom momente voči svojmu salary capu. Toto je preto, lebo salary cap je dizajnovaný tak, aby zastrešil 53-člennú súpisku s ktorou sa hrá v regular season a nie 90-člennú súpisku, ktorú majú tímy počas offseason. TOP 51 kontraktov sa kalkuluje podľa ich salary cap hitu, nie celkovej hodnoty kontraktu, či nejakej inej formy. Samozrejme sa týchto TOP-51 kontraktov môže hocikedy meniť a to na základe príchodov, či odchodov hráčov. Následne keď sa už začne regular season a pravidlo TOP-51 sa ďalej neaplikuje, tak sa voči capu počítajú aj hráči v practice squade. V PS majú tímy podľa novej kolektívnej zmluvy 12 hráčov, pričom kvôli pandémii sme mali v minulej sezóne v PS hneď 16 hráčov a aj pravidlá okolo PS sa vzhľadom na to upravili. Okrem 53ky a PS sa po začiatku sezóny voči salary capu počítajú aj hráči v injured reserve (IR) a Physically Unable to Perform (PUP). Jediní hráči, ktorí sa voči salary capu nepočítajú sú tí, ktorí sú na tzv. NFL Exempt Liste.

Ako príklad TOP 51 si môžeme uviesť dva príklady z Packers. Packers sa rozhodli prepustiť ofenzívneho tackla Ricka Wagnera a inside linebackera Christiana Kirkseyho. Tu je príklad ako sa uvoľnené peniaze za týchto dvoch hráčov počítajú voči TOP-51:

  • Prepustením Kirkseyho sme uvoľnili $5,609,375
  • Prepustením Wagnera sme uvoľnili $4,250,000
  • Pridanie dvoch minimálnych dealov do TOP 51ky / ich náhrada v TOP 51ke) pridá $1,320,000
  • Celkovo sme pre rok 2021 ušetrili $8,539,375

PREPUSTENIE, VÝMENA, ALEBO UKONČENIE KARIÉRY – Pri týchto ťahoch si treba dávať pozor na dátum, kedy sa tento ťah uskutočnil. Ak je hráč prepustený, vymenený alebo ukončí kariéru pred 1. júnom, tak všetky zvyšné bonusy sa použijú voči capu v súčasnej sezóne. Ak sa tento krok označí ako PO 1. JÚNE, tak súčasný sezónny bonus je nezmenený a cap v ďalšom roku musí absorbovať celý zvyšný bonus. Treba mať na pamäti, že tímy môžu hráča prepustiť pred dátumom 1. jún, ale aj tak sa označí ako prepustený hráč po 1. júne. Takto môžu tímy prepustiť a označiť len dvoch hráčov.

PREMENIŤ ZÁKLADNÝ PLAT/ROSTER BONUS DO PODPISOVÉHO BONUSU – Takmer každý kontrakt v NFL tímu poskytuje možnosť reštruktualizovať základný plat a roster bonus do podpisového bonusu. Tímy k tomu nepotrebujú povolenie alebo podpis od hráča, aby tak mohli učiniť. Peniaze pre hráča zostávajú rovnaké, len ich dostane skorej. Poviete si, že toto jednoduché a nebude s tým problém. Ale keď toto robíte, tak vám tieto peniaze magicky nezmiznú. Saints toto robili s Drew Breesom a teraz boli takmer $100M nad capom. Takýmto spôsobom sa starostí nezbavíte, len ich odložíte na neskôr. Krásny príklad z nášho života je ten, že si poviete, že dneska musíte spraviť niečo, ale kašlete na to, že to spravíte o týždeň, lebo si to môžete dovoliť. Takto budete svoje povinnosti presúvať na pozdejšie a potom nakoniec zistíte, že máte toho na práci sakramentsky veľa a takmer žiadny čas na to, aby ste to stihli všetko vyriešiť.