Sezóna 2021 bude mať v základnej časti 17 zápasov a sezónu zahájime na pôde Saints!

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Je tu ten čas roku, kedy sme sa dozvedeli kompletný rozpis zápasov NFL na nadchádzajúcu sezónu 2021! NFL ako ju poznáme sa touto sezónou zmení. Majitelia ligy oficiálne podpísali expanziu základnej časti a vôbec po prvýkrát od roku 1978 došlo ku zmene rozpisov zápasov. Vtedy sa počet zápasov v základnej časti zmenil zo 14 na 16 zápasov a teraz expandujeme ešte viacej a zápasov budeme mať až 17! Toto nové rozloženie základnej časti vstupuje do platnosti už túto sezónu a podmienky sa dohodli pri schvaľovaní poslednej kolektívnej zmluvy.

Tento extra 17. zápas sa určuje na základe nasledujúceho kľúča. Konferencie NFC a AFC sa budú každý rok striedať v mieste konania tohto zápasu. Jeden rok bude hostiť extra zápas konferencia AFC, a na ďalší rok konferencie NFC – a takto dokolečka dokola. Ako prvá konferencia sa tohto ujme práve AFC. Tento 17. zápas sa bude teda hrať medzikonferenčne a to na základe postavenia tímov v predchádzajúcej sezóne. Teda 4 tímy z AFC West hrali v roku 2019 proti štyrom tímom z NFC North. V roku 2020 skončili na prvom miest Chiefs a Packers. Teda k našej schedule v roku 2021 pribudne 17. zápas a to Green Bay Packers @ Kansas City Chiefs.

Tým, že sa pridal jeden extra zápas v základnej časti, tak v pre-season sa jeden ubral a teda tu máme pomer 17:3. Toto rozloženie dáva zmysel, nakoľko sa postará o to, že tímy budú v jednom roku na svojom štadióne hostiť celkovo 10 zápasov. 17 zápasová regular season znamená to, že polovica tímov bude mať doma 9 zápasov a druhá polovica 8. No na druhej strane tá polovica tímov, ktorá má doma 9 zápasov, bude mať doma počas pre-season len jeden zápas, pričom tá druhá polka ich bude mať dva.

Dôležité je poznamenať aj to, že podpisom novej zmluvy ohľadom televíznych práv je možné robiť rozsiahlejšie zmeny čo sa týka Monday Night Football. Počas posledných rokov mala stanica NBC a NFL možnosť prehadzovať zápasy ohľadom vysielania Sunday Night Football a to od 12. weeku regular season. Avšak nová televízna dohoda so sebou priniesla zmenu, že rovnaká vec sa bude dať robiť aj s Monday Night Football, na ktorý vysielacie práva vlastní stanica ESPN. Pre fanúšikov to znamená to, že v prime time ku koncu sezóny sa budú môcť tešiť na atraktívne zápasy, v ktorých o niečo ide.


SCHEDULE 2021

Rozpis zápasov Green Bay Packers na regular season v roku 2021 teda obsahuje 17 zápasov. Tím vedený Mattom LaFleurom odohrá 6 zápasov proti divíznym rivalom z NFC North, 4 zápasy proti tímom NFC West, 4 zápasy proti tímom AFC North, 1 zápas proti víťazovi divízie NFC East/NFC South a 1 zápas proti víťazovi divízie AFC West. Rozpis našich zápasov vyzerá nasledujúco:

Five primetime games highlight Packers' 2021 season schedule

K tomu sme spoznali aj zápasy pre-season:

  • vs Texans (14. august)
  • vs Jets (21. august)
  • @ Bills (28. august)

ČO TREBA VEDIEŤ O NAŠEJ SCHEDULE?

Bye week budeme mať až vo weeku 13. Teda do nášho bye weeku budeme mať poriadny zápasový maratón 12 zápasov za sebou. Táto séria pri tom obsahuje 7 zápasov na cestách. Náš bye week teda príde na rad pred weekom 14, kde budeme na Lambeau Fielde hostiť Chicago Bears. Pozitívom je to, že 3 z našich posledných 5 zápasov v regular season budú na domácom štadióne.

Packers majú aktuálne naplánovaných 5 primetime zápasov (možné maximum), vrátane dvoch primetime zápasov za sebou vo weeku 2 a 3 (proti Lions – Monday Night Football a proti 49ers – Sunday Night Football). K tomu hráme Thursday Night Football proti Cardinals vo weeku 8 a Sunday Night Football proti Bears a Vikings vo weeku 14, resp. 17. Treba však poznamenať, že primetime zápasy môžu byť presunuté. Celkovo máme na programe až 11 zápasov v primetime alebo v neskorom poobedí. Doma na Lambeau Fielde bude len jeden zápas, ktorý sa bude začínať na obed (čas v Green Bay).

Ohromne dôležité je to, ako je schedule postavená vzhľadom na skrátené weeky, odpočinok a prípravu na zápasy. Ku nám schedule v tomto smere nebola ani tento rok príliš zhovievavá a dva skrátené weeky máme práve tesne pred cestou na západné pobrežie. Sú to zápasy v San Franciscu (vlastne v Santa Clare) a v Arizone. Práve zápas v Arizone vyzerá ako ten najmenej priaznivý, nakoľko podľa čísel majú hosťujúce tímy vo štvrtok šancu na výhru nejakých 40% a v týchto zápasoch sa im moc nedarí. Plus k tomu musíme cestovať na West Coast. Tieto dva zápasy sú pre nás ohľadom krátkeho odpočinku na zápas tie najhoršie a k tomu strácame aj na príprave, keď musíme cestovať až na West Coast. Keď sa pozrieme na to, kto ešte má voči nám výhodu, tak to budú Bengals (3 dni). Výhodu proti nám budú mať Seahawks, keď pred našim zápasom budú mať bye week. Potom aj Rams, tí rovnako pôjdu na nás z bye weeku. Naša výhoda bude práve pred zápasom s Chiefs, kde budeme mať viacej času na prípravu a odpočinok práve my. My hráme vo štvrtok proti Cardinals a oni až v pondelok, čiže to je pre nás pred týmto zápasom veľká výhoda. Výhoda bude u nás v zápase proti Bears vo weeku 14, kde budeme mať výhodu bye weeku práve my. A ešte malú výhodu budeme mať v závere sezóny proti Vikings, kde pred našim vzájomným zápasom my hráme v sobotu a oni v nedeľu. Keď sa pozrieme na množstvo odpočinku, ktoré budeme mať medzi zápasmi, tak sme v záporných číslach. Mohlo to byť aj horšie, avšak rozhodne nás ohľadom odpočinku nečaká žiadna jednoduchá záležitosť, práve naopak.

Obrázok

Tu je grafika, ktorá ukazuje čistý odpočinok pre každý jeden tím v nadchádzajúcej sezóne. Každý jeden blok tu reprezentuje zápas, v ktorom má jeden tím oproti tomu druhému výhodu/nevýhodu ohľadom odpočinku. Pozitívne číslo je výhodou v počte dní, čo sa týka odpočinku voči súperovi. Negatívne číslo je pravým opakom, teda tím má nevýhodu voči súperovi čo sa týka odpočinku. Tu je veľký rozdiel v tom ako sa hodnotí sila/zložitosť rozpisu zápasov. Toto nie je na základe predpokladaných výkonov, či bilancie z minulej sezóne, ale vzhľadom na načasovanie zápasov. NFL sa snaží o rovnocennú 17 zápasovú schedule, ale ako to môžeme vidieť na tejto grafike, tak sa im to nedarí. Niektoré tímy hrajú 6 zápasov proti oponentom, ktorí majú viacej ako týždeň na prípravu na ich zápas. No na druhú stranu niektoré tímy nemajú takýto zápas ani jeden.

NFL Rest Edges

Keď sa pozrieme na predpovedanú silu/zložitosť rozpisu zápasov na sezónu 2021 vzhľadom na predpovedané výkony a bilanciu jednotlivých tímov, tak to vyzerá nasledujúco:

Obrázok

Packers a Cowboys majú aktuálne naplánovaných až 6 zápasov, ktoré budú vysielaná celonárodne a to je vôbec najvyššie číslo v tejto sezóne. Tu sa opäť potvrdzuje fakt, že proste Packers, Cowboys a Steelers sú tri najväčšie a najvýznamnejšie značky vo svete NFL, ktoré budú v televízii aj vtedy, ak by na planétu Zem smeroval obrovský asteroid.

Packers a Steelers odohrajú zhodne hneď 10 zápasov proti tímom, ktoré boli minulý rok v playoff, čo je najvyššie číslo v celej NFL počas nadchádzajúcej sezóny. K tomu odohráme hneď 5 zápasov proti tímom, ktoré minulý rok dosiahli aspoň na Divisional round – Saints, Rams, Ravens, Browns a Chiefs.

Proti Browns budeme hrať 25. decembra (Christmas Day) a to bude len tretí zápas Packers v histórii počas tohto dňa. Všetky tri zápasy sa doposiaľ odohrali/jú na Lambeau Fielde a výsledky v nich vyzerajú nasledujúco:

  • 2005: CHI 24, GB 17
  • 2011: GB 35, CHI 21
  • 2021: CLE & GB

Packers budú mať 2 dvoj-zápasové road tripy, ale ani jeden troj-zápasový. Tímy NFL doslova nenávidia, keď sú mimo svojho domáceho ihriska po dobu troch zápasov za sebou. Naše obidva dvoj-zápasové road tripy prídu počas prvých 9 weekov. Najskôr hráme vo weeku 5 a 6 na ceste proti Bengals a Bears. Potom to bude vo weeku 8 a 9 zápas na pôde Cardinals a Chiefs. Avšak v rozpätí týchto piatich weekov budeme hrať doma len jeden zápas. Dva domáce zápasy za sebou nebudeme mať až do weeku 16 a 17. Na druhú stranu je bye week vo weeku 13 postavený medzi domáce zápasy vo weeku 12 a 14.

Keď sa pozrieme na nejaké veľmi predbežne odhadované zložíte série zápasov za sebou, tak rozhodne práve 5 zápasová séria (week 5-9), ktorá obsahuje 4 zápasy na cestách v piatich weekoch proti trom 2020 playoff tímom, vrátane Chiefs, nebude ničím jednoduchým. Následne séria troch zápasov do nášho bye weeku proti Seahawks, Vikings a Rams nevyzerá tiež veľmi príjemnou. Ešte nie najlepšie vyzerajú zápasy proti Saints, 49ers a Steelers počas prvých štyroch weekov.

Našich 5 z posledných 6 zápasov odohráme na otvorených štadiónoch, vrátane 4 zápasov doma. Zápasy proti Bears, Ravens, Browns a Vikings môžu predstavovať ideálnu prípravu na zápasy playoff.

Regular season vo weeku 18 zakončíme na pôde Detroitu Lions. Na cestách teda zakončujeme základnú časť už tretí rok po sebe. Tím Matta LaFleura si v roku 2019 poradil s Lions a v roku 2020 s Bears.

V roku 2021 neodohráme žiadny medzinárodný zápas. Avšak Sports Business Journal nás informoval o tom, že NFL plánuje tímy PRINÚTIŤ k tomu, že každý jeden tím bude musieť za 8 rokov odohrať jeden medzinárodný DOMÁCI zápas. Packers sú aktuálne jediným tímom v NFL, ktorý ešte v Londýne, či Mexiku nehral a je za tým úplne jednoduchý dôvod. Packers nemajú absolútne žiadny záujem o to, aby svoj DOMÁCI zápas hrali mimo Lambeau Fieldu a tvrdo to odmietajú. Nedáva to pre nich žiadny význam vzdať sa domáceho zápasu, keď takmer 90 rokov bojovali za to, aby mohli hrať všetky svoje domáce zápasy práve v Green Bay. Ak sa niečo takéto udeje, že NFL nás doslova prinúti vzdať sa domáceho zápasu v prospech medzinárodného zápasu, tak to bude proste svinstvo.

Keď sa pozrieme na našu schedule pohľadom toho, akým quarterbackom (predpovedaní starting QBs) budeme čeliť, tak to nevyzerá tak zle. Podľa DVOA budeme čeliť len dvom quarterbackom, ktorí v minulej sezóne skončili podľa DVOA v TOP 10 – Patrick Mahomes a Kirk Cousins. K tomu budeme čeliť len trom quarterbackom, ktorí v minulej sezóne skončili podľa PFF v TOP 10 – Patrick Mahomes, Kirk Cousins a Russell Wilson. Obzvlášť príjmeným vyzerá byť práve začiatok sezóny, keď až do weeku 8 nebudeme čeliť žiadnemu quarterbackovi, ktorý sa v minulej sezóne umiestnil podľa DVOA v TOP 15. Prvým takýmto quarterbackom bude práve vo weeku 8 Kyler Murray. Najťažšou sériu vyzerá byť tá medzi weekom 8-12: Murray, Mahomes, Wilson, Cousins a Stafford. K tomu máme mnoho nejasných odpovedí ohľadom toho, kto bude quarterbackom v drese Saints (Winston/Hill), Bears (Dalton/Fields) a Washington (Fitzpatrick/Heinicke). Aj keď to vyzerá tak, že zo začiatku to bude proti quarterbackom jednoduchšie, tak záver sezóny bude rozhodne ťažší. Tu čelíme hneď 8 quarterbackom v posledných 10 zápasoch, ktorí sa minulý rok podľa PFF umiestnili v TOP 15.

Počas prvého mesiaca budeme hrať zrejme ešte bez All-Pro left tackla Davida Bakhtiariho a v tomto období môžeme čeliť týmto pass rusherom: Cameron Jordan, Marcus Davenport, Trey Flowers, Romeo Okwara, Nick Bosa, Arik Armstead, TJ Watt, či Alex Highsmith.

Zaujímavosťou je, že v roku 2011 odohral svoj prvý zápas v NFL ako rookie WR Randall Cobb a pripísal si svoj nezabudnuteľný 108 yardový kickoff return touchdown. V roku 2021 podľa všetkého svoj prvý zápas v NFL odohrá náš nováčik WR Amari Rodgers, ktorý bude mať podľa všetkého na starosti aj povinnosti čo sa týka returnov. Amariho otec trénoval Randalla Cobba v Kentucky a náš ex-receiver bol pre Amariho ako veľký brat počas jeho dospievania.