Tretia výhra sezóny prišla vo Weeku 9 proti LA Rams. Hostia nemali v zápase QB Matta Stafforda a defense Packers povolila útoku vedeným back-upom len tri body. Čo sme sa dozvedeli v tomto zápase?

Green Bay Packers ukončili zle vyzerajúcu šnúru prehier na Lambeau Field! Packers zdolali Rams 20-3 a sú na bilancii 3-5. Začať ale musíme pri Trade Deadline. Keisean Nixon plakal, Aaron Jones plakal, hráči a coaching staff boli smutní. Také zemetrasenie spôsobila výmena Rasula Douglasa do Buffala. Kompletný trejd znie, že Packers získali 3. kolo draftu 2024 výmenou za CB Rasula Douglasa a 5. kolo draftu 2024. Jeden z najlepších hráčov posledných rokov, obrovský líder a azda najlepší hráč defense za posledné dve sezóny už nie je členom Packers. Bolo to obrovské prekvapenie, ktoré jasne hovorí o tom, že Packers myslia na budúcnosť. Jeho odchod bolí, ale zmysel dáva. Rovnako to mohlo poslúžiť ako facka na prebranie sa celej kabíne, ktorá hrala katastrofálne, bez dôrazu, energie a záujmu prakticky od Weeku 2.

Matt Schneidman z The Athletic napísal jasne, že Douglasov odchod otriasol celou kabínou. Nepáči sa vám, keď prídete takto o svojho spoluhráča? Tak hrajte lepšie. Pred mesiacom po prehre v Las Vegas hovoril Jaire Alexander, že by bolo dobré, keby obrana Green Bay udržala súpera mimo end zóny, aby dala šancu mladučkému útoku nájsť svoje mojo. Uplynulú nedeľu s to Packers podarilo, keď Brettovi Rypienovi a Rams nedalo žiadnu šancu nadýchnuť sa. Jasne, môžeme sa tu baviť o tom, že Stafford by nás s Kuppom a Nacuom rozbil na drobné, no nehral. Tak to je. Na to sa história nikdy pýtať nebude. Takisto som si vedomí, že jedna lasovička leto nerobí. Táto výhra neznamená nič, ale mladý tím ju neskutočne potreboval. Čo sme sa v zápase s Rams dozvedeli?

Zahrali nečakané mená

V nedeľu sme videli v dobrých akciách Rashana Garyho, De’Vondre Campbella a konečne aj Jaireho Alexandra, no neboli to hlavné opory alebo ťahúni. CB Carrington Valentine (výber 7. kola draftu), S Anthony Johnson Jr. (6. kolo draftu), LB Isaiah McDuffie (v treťom roku, 6. kolo), DT Carl Brooks (rookie zo 6. kola), DT Colby Wooden (rookie 4. kolo) a veterán S Jonathan Owens, ktorý bol náhradník a hráč do depthu. Táto skupina „odpadlíkov“ odohrala veľmi dobrý zápas a stáli za úspechom Packers proti bezzubej offense Rams.

Valentine nastúpil namiesto Douglasa a pripísal si tri pass breakups a oproti jeho zlému výkonu proti Denver Broncos vyzeral lepšie. Nešlo len o Rypiena, stačilo si všímať ako zvládal behať routy s WRs Rams. Valentine bol pri Atwellovi na 3rd&9 a pass perfektným zrazením lopty prekazil. O chvíľu neskôr zabral na krátkom passe do flatu proti Nacuovi a bol to ďalší breakup. Tretí a posledný si pripísal opäť proti Nacuovi, keď v poslednejš štvrtine prečítal hru a bol na správnom mieste pri prvom downe. Valentine bol zázrakom tréningového kempu, no svetlé momenty neukázal až do zápasu s Rams. Verme, že sa mu podarí nadviazať na tento výkon aj proti Steelers.

„Tridsať-sedmička hrala ako top-tier corner ligy a to je skvelé vidieť. Bude v tom pokračovať, pretože toto je jeho štandard. Je mladý a v kempe sme videli, čoho je schopný. Je mladý, je hladný, je dravý a chce robiť plays. Chce byť najlepší a nemôžem byť viac šťastný ako hrať vedľa niekoho takého,“ pochválil svojho mladého parťáka hviezdny CB Alexander.

Anthony Johnson Jr. nahradil zraneného Rudyho Forda a pridal ďalšie dve zmarené prihrávky. Jedna prišla po tom, čo nasadil legálny hit TE Highbeemu. Pri druhom prípade si pripísal prvé interception kariéry, keď zachytil loptu po tom, čo ju prstami zrazil Jaire: „Videl som oči QB a presne som vedel, kde bude posielať pass. Tak som sa tam rozbehol, videl som corner routu a Ja pass vo vzduchu tečol. Tak som si povedal, ‘Oukej, je to moje.’“ Jaire doplnil, že Rypien sa vážne celý čas pozeral na jeho stranu a keď to tam hodil, chcel skúsiť one-handed interception… Nepodarilo sa, ale Johnson bol hneď za ním.

McDuffie hral miesto Quaya Walkera a pripísal si dva tackles pre stratu, bol aktívny a agresívny. Brooks (dve zrazené prihrávky) a Wooden (4th down stopka v úvode 4. štvrtiny) boli tiež tzv. clutch playeri. Zatiahli vtedy, keď to bolo treba. Owens chytil životnú príležitosť za pačesy, keďže po zranení Darnella Savaga je pozícia safetyho otvorená. Owens mal strip-sack a loptu získal Campbell. Útok tento turnover premenil v TD.

Aaron Jones bol konečne využitý naplno

Aaron Jones bol naplno v zápase len druhý razu v tejto sezóne a prvý raz od zápasu vo Weeku 1 proti Bears, kedy si privodil zranenie hamstringu. Jones mal proti Bears 11 dotykov pre 127 yardov a TD. Odvtedy bol viac out ako v akcii a bolo to na útoku Packers cítiť. Minulý piatok povedal Matt LaFleur na tlačovke, že je pripravený vyťažiť Jonesa naplno a neklamal. Jones mal proti Rams 24 dotykov, čo je najviac od Weeku 10 minulej sezóny proti Dallasu. Jone mal 20 carries pre 73 yardov a TD, k tomu pridal štyri zachytené passy pre 26 yardov.

V zápase však stratil fumble a pri returne Rams pokazil blok. Sám Jones povedal, že musí byť ešte lepší, no necítil sa zle. Páčilo sa mu, že mohol byť v akcii omnoho viac a vedel, že môže priniesť do hry iskru a pomohol útoku hýbať s loptou ľahšie ako v predchádzajúcich zápasoch. Okrem jeho 73 yardov po zemi pridal Dillon 40 a Wilson ďalších 43 (v garbage time). Ofenzívna lajna a RBs Packers mali najlepší deň sezóny, čo sa týka behovej hry = 184 yardov na 38 carries (4.8 yardov na carry).

V zápase proti Rams sa navyše Jones posunul nahor v historických tabuľkách Packers. Behový TD bol už jeho 63. touchdown, čím sa osamostatnil na 7. mieste od Donalda Drivera a Paula Hornunga (obaja 62).

Útok vyzeral o čosi lepšie, ale stále bolo veľa zádrhelov

Packers boli proti Rams v útoku lepší. To je jasné, no zase laťka nebola nastavená bohvieako vysoko. Veľa vecí však treba doladiť, vyčistiť chyby a niektoré fatálne zlyhania.

Čo boli najhoršie veci v zápase? Dva ofsajdy útoku, ktoré zmarili Loveov sneak na 4th&short. Jordanov pass na Watsona bol príliš krátky, absolútne ho podhodil. CB Akhello Witherspoon bol porazený a Watson mal separáciu, no Love opäť netrafil deep ball ideálne. Ďalším čiernym bodom je drop Malika Heatha počas two-minute drillu v prvom polčase. Čo dalej? Love bol sackovaný pre stratu siedmich yardov na 2nd&10… Lost fumble pri prvých dvoch drivoch druhej polovice, jeden stratil Wicks a jeden Jones.

Keď si dáme všetko na jeden papier, tak plusy napokon prevýšili mínusy. To je niečo, čo sme v posledných weekoch hľadali márne a každý zápas sme sa držali za hlavy a pýtali sa, prečo zažívame túto tragédiu. Čo stálo za lepším herným prejavom? Efektívna behová hra. Jednoducho behy vám dávajú čas, kontrolujete hru, kontrolujete clock a zároveň vám dobré runy na prvom downe dokonale otvárajú playbook.

Perfektný bol Jordanov dime na Wicksa pre zisk 18 yardov na 2nd downe v tretej štvrtine. Následná perfektná loftovaná lopta na ľavú sideline pre TE Musgrava pre zisk 25 yardov. Potom treba vyzdvihnúť 50/50 loptu, ktorú neskutočnm catchom skrotil Christian Watson pre 37-yardový zisk, ktorý položil základy pre brilantnú TD akciu.

Jordan Love zahral dva fake screeny, následne sa otočil a hodil loptu v strede úplne voľnému Musgravovi, ktorý skóroval svoj prvý TD v kariére. Podľa mňa najlepšia play Packers v útoku od začiatku minulej sezóny.

Jordan Love odohral podľa štatistík veľmi kvalitný zápas. Skompletol 20 z 26 prihrávok pre 228 yardov, 1 TD a 0 interceptions. Bol v dobrom rytme a jednoducho s Jonesom mu to fungovalo. Ak bude Jones zdravý, Packers budú v útoku nepríjemným súperom každý týždeň. Ak si sadne pár vecí, tak v poslednej štvrtine zápasov môžu Packers predvádzať veľmi zaujímavý futbal. To by bol ten HOPE, ktorý sme chceli vidieť.

Behová obrana Packers sa zlepšuje???

Dobre, najprv nepodliehajme panike a nemyslite si, že ten Rolo je čistý debo. Veľmi dobre vieme, že run defense bola najväčšou slabinou Packers počas celej éry Briana Gutekunsta. Podľa TruMedia sú Packers od 2018 na poslednom mieste v defensive rush EPA per snap! Avšak, posledné dva weeky sa Packers v rovnakej kategórii umiestnili na druhom mieste! Druhom zhora, nie zdola! Oukej, nadšenie dole, keďže Packers čelili nie príliš dobrým behovým útokom v podaní Vikings a Rams. No pre run defense Green Bay to sú jednoznačne malé víťazstvá. Pri prehre s Minnesotou Packers povolili len 62 yardov na 31 pokusoch, čo znamená 2 yardy na carry. Naposledy mali Rams 68 yardov na 26 carries, čo je 2.6 yardu v priemere.

Hrali proti slabším run útokom, no aspoň sa Packers konečne dokázali predviesť a absolútne vymazali behovú hru súpera. Rookie DT Colby Wooden je jedným zo strojcov tohto malého úspechu, na ktorý môžu pokojne nadviazať proti Steelers. Run offense Pittsburghu totiž nepatrí medzi tie najlepšie v lige a pre akúkoľvek nádej musia Packers jednoznačne zastaviť Harrisa a Warrena. Steelers majú v priemere 90.5 získaných yardov na zápas a sú ako za Packers, tak aj Panthers.

Behovú obranu proti Rams okrem dobrých výkonov interior DLinemanov, edge rusherov a inside linebackerov podzvihli aj CBs – Nixon, Valentine a Alexander. Podľa PFF si Packers pripísali v nedeľu len jeden missnutý tackle!!! Na 26 behoch. Slzy v očiach mám. Vyzdvihnúť treba McDuffieho a aj Owensa. Obaja boli fakt presný a ich skládky boli dôrazné a tvrdé. Toto je kľúč a cesta k úspechu. Prvý hráč musí zložiť runnera, nemôže sa stať, že sa vyšmykne a pokračuje. Potom je každý ďalší tackle zložitý a môže sa stať, že je aj kľúčový – buď tackle alebo homerun.

Ak budú chcieť Packers potvrdiť zlepšujúci sa trend, musia v týchto výkonoch vytrvať. Je jasné, že asi v každom zápase neudržia súperovu offense na maximálne 70 yardoch po zemi, ale ak to bude čísla do 100 yardov, to je fakt dobrá vizitka a veľmi to pomôže. Uvidíme už v nedeľu v Pittsburghu. Potom na Packers čaká Austin Ekeler…

Zranenia pokračujú…

DT Kenny Clark opustil zápas v druhej štvrtine pre zranenie ramena a nevrátil sa. Matt LaFleur po zápase povedal, že to nebude dlhodobé zranenie a sám Clark povedal, že nevie ako dlho bude out, no bude pracovať na tom, aby bol rýchlo späť.

Pri perfektnom 37-yardovom zachytení sa Christian Wason doslova rozpadol. Oficiálny report hlásil, že si poranil hrudník, chrbát a bol preverený pre podozrenie z otrasu mozgu. Hráči, ktorí sú v concussion protokole, nemôžu hovoriť s médiami, no do šatne odbehol a ešte stihol Prestonovi Smithovi povedať, že je OK.


Už zajtra hrajú Packers o 19:00 v Pittsburghu proti Steelers. Tí majú jednu z najlepších defense celej ligy a Jordana Lova s jeho útokom čaká veľmi ťažká prekážka. Pozitívom môže byť, že do zápasu s určistosťou nenastúpia Montravius Adams a Minkah Fitzpatrick. Obaja sú na svojich pozíciách absolútnou špičkou ligy, no stále tam bude jeden šialenec menom TJ Watt.

Obrana Packers sa bude musieť zaobísť bez Jaira, ktorý bol v poslednom injury reporte uvedený ako Doubtful pre zranenie ramena. Pickett sa ale trápi, behová hra Steelers moc nefunguje a ak podajú Packers v defenzíve podobný výkon ako v posledných dvoch zápasoch, potom to bude ďalší hnusný zápas. Low-scoring game, rozhodovať bude každá chyba a nedotiahnutá play.

V útoku by sme chceli vidieť to, čo prišlo od druhej polovice proti Rams. Tempo, dobrý dizajn hier, zaujímavý a kreatívny playcalling. Tam to išlo perfektne a ak sa podarí naskočiť do tohto tempa o čosi skôr, potom som presvedčený o tom, že Steelers budú poraziteľní. GO PACK GO!