Special tím Packers otvoril Chiefs dvere k výhre.

Green Bay Packers sa sami vyfackali a odkopli príležitosť hrať s Chiefs o výhru. Packers sa podarilo skórovať len sedem bodov, aj to v závere zápasu. Chiefs vyhrali zápas aj vďaka nulovému výkonu, pretože ich útok vyzeral hrozne a obrana tam posielal blitz za blitzom. Hostia mali viacej yardov aj prvých downov, ich obrana bola exceletná, no aj tak ostala výhra v Arrowheade.

To ukazuje na jednu vec – Packers sa jednoducho pripravili o výhru v tomto zápase sami. Jordan Love nastúpil na svoj prvý kariérny štart v NFL, nebol to výkon, ktorý každý očakával, ale zároveň to nebola taká tragédia, o ktorej sa už počas zápasu písalo na našom Discorde. Jednoducho Jordan dostal príležitosť, ale nie ideálnu. Viem si predstaviť aj 15 iných tímov a štadiónov, kde by som radšej videl Jordana premiérovo ako na Arrowheade proti Chiefs, ktorí bojujú o každý centimeter, aby sa vyhli eliminácii z play-off.

Položte si všetci túto otázku a myslím, že sa naše odpovede budú zhodovať: Zmenil sa na základe zápasu proti Chiefs váš pohľad na šance Packers v tejto sezóne? Už nie sú top tímom, ktorý môže vyhrať Super Bowl?

Ak by vám niekto pred sezónou povedal, že do zápasu s Chiefs pôjdu Packers bez Rodgersa, Zeeho, Stokesa, Jaira, Bakhtiariho, Myersa, Tonyana a v zápase vypadne aj Kenny Clark, ako by ste to tipovali? Asi by nikto z nás nedal, že od výhry bude Packers deliť 1 TD a od predĺženia dva nepremenené field goaly, čo?


JORDAN LOVE A ÚTOK PACKERS

Nemôžem začať hodnotenie zápasu iným mužom alebo aspektom ako Jordanom Loveom. Výber Packers v 1. kole draftu 2020 dostal nečakanú príležitosť na prvý ostrý štart po Rodgersovom pozitívnom teste na Covid. Love išiel do zápasu s ofenzívou, ktorú rok a dva mesiace dennodenne sleduje, žije s ňou a v neposlednom rade aj trénuje. Má za sebou prvú kompletnú offseason s tímom, keďže vlani bolo pre covid všetko troška iné. Od Jordana čakali fanúšikovia veľa, dokonca si myslím, že ešte viac ako od Aarona, keby hrá.

Myslím, si, že Jordan Love nebol exkluzívny, ale ani tragický. Nebol dôvodom prehry Packers, ale ani nespravil nič navyše, aby sa hostia dokázali dostať na koňa. Nováčikovia, ktorým sa pri svojom prvom kariérnom štarte rozpadla O-Line ešte v lietadle, horeli a totálne pokazili svoje zápasy nahádzali množstvo interceptions, spravili fumble a nestíhali ani rozohrať. Až tak hrozné to v tomto ohľade určite nebolo a aj napriek hroznej pomoci zo strany svojej O-Line dokázal nahádzať 190 yardov a 1 touchdown. Packers vďaka nerobeniu fatálnych chýb držal v zápase a to bolo hlavné.

NFL sledujem dlhé roky a výkon Jordana Lovea bol štandardným výkonom nováčika vo svojom prvom kariérnom štarte. Nesklamal, neohúril, mal svetlé momenty, ale aj horšie a po zápase vyvoláva pochyby, diskusie a hlavne ešte viac otáznikov ako pred zápasom. Toto bolo hádam pri každom kvalitnom aj nekvalitnom QB. Jordan Love si nezaslúži, aby sme ho hodnotili po prvom zápase. Chýba mu herná prax, posledný rok a čosi len sledoval Rodgersa a zároveň hral predtým na college, ktorá nepatrila medzi tie najzvučnejšie. Zrazu sa ocitol na Arrowhead Stadium, kde je jedna z najlepších atmosfér NFL. Doteraz trénoval s rezervným tímom a prvý raz sa na ihrisku stretol s Davante Adamsom.

Prvý zápas vybraných QB v základných číslach:

Hodnotiť jeho víťaznú mentalitu, schopnosť byť franchise QB a ďalšie veci je po jednom zápase absolútna hlúposť. Niečo také nám nepovedia ani dva alebo tri zápasy, ale dlhodobá príležitosť. Však už len porovnajme jeho výkon z prvej štvrtiny a druhého polčasu. Ak by hral ďalší zápas a potom ďalší, pevne verím, že by sa cítil komfortnejšie a rovnako by mal za sebou aj ďalšie tréningové jednotky a prvým tímom.

Pozrite sa na Lawrencea, Fields, Wilsona, Jonesa. Všetci títo QB horia a predvádzajú hrozné výkony. Tam sa hľadajú výhovorky, obhajujú sa, že nemajú O-Line, zbrane a nie sú vyhratí. Potom tu je Jordan Love a ten je totálne najhorší zo všetkých, pretože je Jordan Love, má vytlačiť Rodgersa a už si miesime ruky a čakáme na ďalšiu chybu, aby sme dokázali tvrdiť, že je hlúposť a chyba poslať Rodgersa preč a nechať si tohto mladíka.

Jordan Love nebol perfektný. To som netvrdil a sám som čakal o milimeter lepší výkon. V druhej časti zápasu ale ukázal záblesky veľmi zaujímavého hráča. A viete prečo to ukázal? Pretože mal čistejší pocket a viac času na hry. Bolo vidno, že chalan má potenciál a aj v ostrom zápase NFL dokáže robiť fajn veci. Po prvých snapoch ho odpísať, vysmiať a označovať za nedostatočného nástupcu Rodgersa a bust je proste trápne a pre mňa sú ľudia, ktorí to tvrdia fanúšikmi úspechu.

Bolo tám niekoľko prihrávok, ktoré boli nepresné. Je ťažko rozoberať, či to bola čisto jeho chyba a bude to takto s ním navždy, pretože do toho vstupuje veľa faktorov a nulová OL je absolútne fundamentálna. Love často dokázal zbadať len prvý read a už boli na ňom hráči Chiefs. Možno mohol LaFleur skúsiť zaexperimentovať s jeho nohami a otvoriť mu priestor k tomu, aby viac behal a hýbal sa sám.

Defenzívny koordinátor Chiefs tam posielal blitz za blitzom a LaFleur s O-Line na to nemali odpoveď. Môžeme sa debatovať o tom, že skúsený Rodgers by s LaFleurom ľahšie našli adjustmenty a tie blitzy by aj vedel využiť, no jednoducho Love hral prvý raz a nie je v tom sám. Bola to skúška pre všetkých a aj Matta LaFleura. Keď už sa bavíme o blitzoch, tak tu je jednoduchá štatistika, ktorá veľa hovorí:

  • Jordan Love pri blitzoch: 6/17 pre 30 yardov
  • Jordan Love, keď nebol blitzovaný: 13/17 pre 160 yardov

Najväčší highlight zápasu? PFF dalo Kansas City celkovo 28 TLAKOV NA JORDANA LOVEA!!!

Na koho to teda ide? Časť na LaFleura, na Lovea, časť na O-Line, ďalšia na special tímy. Matt LaFleur zobral na pozápasovej tlačovke všetko na seba. Povedal, že nemal dostatočný plán na to, aby pomohol Jordanovi proti blitzom. „Toto ide na mňa, jednoznačne. Nemal som dostatočný plán. Do budúcna musíme mať jasný plán ako zvládať tie tlaky. Toto sme dnes nespravili.“ Matt takisto povedal, že bolo chybou callovať proti blitzom dlhšie trvajúce hry. Love nemal dostatočnú protekciu na to, aby dokázal tieto hry rozvíjať a vydržať v pohode po to, kedy sa mu pred očami ukáže vhodná pozícia jedného z receiverov.

„To, ako hral (Love), som naňho hrdý. Vydržal to. Ustál tvrdé rany a doručoval loptu. Chyby si beriem na seba, musím sa zlepšiť.“

Takto vyzerali štatistiky pred posledným drivom zápasu. Jeden z quarterbackov hral vo svojom prvom zápase, druhý je ostrieľaný borec s víťazným Super Bowlom. Určite nehľadám výhovorky a nechcem obhajovať Jordana silou-mocou, no Packers neprehrali kvôli nemu.

Body na stránku mojej objektivity by mohol pridať aj fakt, že Patricka Mahomesa mám rád od dňa, kedy si ho v prvom kole Chiefs vybrali. Ale len jeho. Nie jeho snúbenicu a toho šaša Jacksona…

Množstvo insiderov, odborníkov a ľudí, ktorí majú čo k tomu povedať sa vyjadrilo na stranu Lovea, Packers a zápasu. Rovnako sa zabudlo akosi poznamenať, že Mahomes nehral lepšie ako Love a na strane Chiefs musí po včerajšku vládnuť pozitívny pohľad, ktorý však môže skĺznuť do beznádeje. Ich QB totiž pokračuje v mizérii.

Tému Jordan Love a jeho prvý štart zakončím perfektným tweetom Toma Grossiho:

O-Line bola v zápase totálne tragická. Jordanovi jeho ochrancovia vôbec nepomohli a stalo sa to, čoho som sa obával. Cez Lucasa Patricka tam Chris Jones vyvíjal tlak príliš často, horel aj Newman a Runyan. Pre O-Line to bol najhorší zápas tejto sezóny a ja si myslím, že pod LaFleurom sme takúto hroznú O-Line ešte nevideli. Nepochopiteľné pre mňa bolo, prečo sa častejšie neukázal s loptou v rukách AJ Dillon. Aaron Jones mal dobré akcie a dokázal byť dynamický, no ja som mal pocit, že Dillon prerážal obranu Chiefs úplne v pohode. Po zemi Packers získali dokopy 122 yardov, keď si Jones pripísal 53, Dillon 46 a J-Love 23. Je veľká škoda, že Dillon bežal len osemkrát. Čakal som, že LaFleur zatlačí na Chiefs práve fungujúcou behovou hrou, ktorá by mohla otvoriť dvere aj pre Jordana Lovea. Nestalo sa.

Prvý drive vyzeral takto: Love na Dafneyho incomplete, Jonesov beh pre 4 yardy, Love na Jones opäť nekompletný pass. Potom prišiel zlý punt Bojorqueza a už to šlo.


KLOBÚK DOLE PRE OBRANOU

Obrovským pozitívom zápasu, možno jediným, je hra defense. To čo robili? Absolútna dominancia na ihrisku spôsobila, že Patrick Mahomes odohral jeden z najhorších zápasov kariéry a reportérom Chiefs to veľmi pripomínalo posledný Super Bowl, kedy Tampa Mahomesa vygumovala a nepustila ho k tomu, aby začal tvrdiť muziku. Tak to bolo aj v nedeľu. Joe Barry odvádza so svojou družinou fantastickú robotu a pred očami nám vyrástla obrana, ktorá vyhráva najväčšie zápasy a Lombardi Trophy.

Chiefs disponujú dynamickými hráčmi, ktorí vedia otočiť priebeh zápasu a aj celej ich sezóny v zlomku sekundy. Barrymu proti Mahomesovi chýbali Jaire Alexander, Eric Stokes, Za’Darius Smith a potom aj Kenny Clark. Aj napriek absencii elitných hráčov na svojich pozíciách v rámci celej ligy dokázali Chiefs skórovať jeden TD a FG. Packers súpera opäť udržali na uzde a obrana ponúkla príležitosť vyhrať aj napriek tomu, že special tímy sa rozhodli inak.

Obrana Packers udržala Kansas City na 237 totálnych yardoch, čo je vôbec najmenej počas vládnutia Patricka Mahomesa. Bola nepriepustná, dôsledná a predviedla výkon tej najvyššej úrovne. Mahomes prvý raz v kariére skončil zápas s priemerom na prihrávku pod 5 yardov o 3.72 yardu pod jeho kariérnym priemerom. Opäť sa v úvode stalo to, že obrana dostala TD v opening-drive, no následne to už niekoľkýkrát po sebe absolútne zavrela a okrem FG tam nepadlo nič. Ani náznak čohosi.

Chiefs išli do zápasu s 26 bodmi na zápas, čo bol deviaty najlepší priemer NFL. Boli tretí v priemeňaní 3rd downov s 55-percentami, deviaty s 5.99 yardami na play, šiesty s 4.81 yardami na beh a 13. s 6.95 yardami na pass. Mahomes, Hill a Kelce patria na svojich pozíciách do absolútne elitnej skupiny NFL. A potom tu je obrana Green Bay, ktorá tento útok podržala na 13 bodoch, 237 yardoch, 3.8 yardoch na akciu a 35.7 percentách na 3rd downoch. Hill, jeden z najproduktívnejších WR ligy od svojho vstupu do nej, zachytil 4 prihrívky LEN PRE 37 YARDOV!

Patrick Mahomes sa pokúsil o 37 prihrávok v 29 zápasoch vrátane nedele. 166 passových yardov proti Packers bolo jeho najnižšie číslo kariéry na 37 pokusoch. Najnižšie číslo predtým? 254!

Veľmi dobrý zápas má za sebou linebacker Krys Barnes. Pripísal si sedem tacklov a z toho hneď tri boli absolútne perfektné. Jeden bol na goal line proti Williamsovi, kde parádne zaplnil dieru. Perfektne hral aj Oren Burks, ktorému našiel Joe Barry konečne platné miesto v zostave a v daných hrch je prínosom. Tento jeho open-field tackle je jedným z najlepších plays obrany v doterajšom priebehu sezóny. Burksovi tá limitovaná rola sedí:

 

Darnell Savage v coverage proti Chiefs – 4 razy šla naňho prihrávka, skompletovaná bola 1, celkové yardy -2!

Počet tlakov proti Chiefs: Rashan Gary 5, Dean Lowry 3, Jonathan Garvin 2, Preston Smith 1.

Savage a Gary zažili dobrý zápas a obaja rastú do veľkých playmakerov. Jednoducho ich picky v prvom kole sa Packers vyplatili a práve okolo nich sa bude stavať defense v ďalších rokoch.


SPECIAL TÍMY PREHRALI ZÁPAS

Prečo? Prečo, sa toto deje s tými special tímami? Absolútne strašné, čo sa túto sezónu deje. Maurice Drayton, prvoročák v úlohe trénera special tímov Packers, to má poriadne nahnuté. Chiefs jeho chlapi doslova darovali výhru. Fatálne chyby a neschopnosť spraviť return bez flagu a hrozby muffnutého puntu je každotýdňovým biznisom tohto tímu. Mason Crosby netrafil najviac feild goalov spomedzi všetkých kickerov v aktuálnom ročníku, no včera to nebola jeho chyba. Pri prvom missnutom to bola kombinácie zlého snapu Wirtela a rovnako zlý hold prišiel od Bojorqueza, potom pri druhom sme videli slabú robotu na pravej strane lajny a následný zblokovaný pokus.

Pri tom bloknutom FG, ktorý predviedol DE Chiefs Alex Okafor, tam totálne zhorel OT Dennis Kelly, ktorý nehral od Weeku 4. Okafor preleteol po jeho pravici a rukou poľahky dočiahol na Crosbyho kop. Bojorquez nahradil JK Scotta, ktorý patril medzi najslabších punterov, no ako holder bol skvelý. Bojo kope dobre (až na pár chýb), ale holder je slabučký. Videli sme to neraz. Aj toto je veľká časť popisu práce puntera NFL, musí byť kvalitný pri pripravovaní FG a extra pointov svojho tímu.

Prvý punt zápasu v podaní Coreyho Bojorqueza bol veľmi zlý a Chiefs ponúkol perfektnú pozíciu. Z toho skórovali svoj jediný TD zápasu. Ďalšia chyba prišla pri returne, kedy Amari Rodgers zase nezvládol situácia, muffol punt a lopta sa dotkla nohy Malika Taylora. Tieto chyby boli obrovské a môžu mrzieť, pretože bez nich by Packers po touchdownovom passe Jordana Lovea viedli 13-10…

Mason Crosby je dlhoročnou stálicou, no tento rok sa mu príliš nedarí. Vieme, že missnuté kopy nejdú na jeho hlavu, zmena by mala prísť pri iných aspektov. Je jasné, že to nie je len jeho chyba, ale občas musí padnúť tá najhlavnejšia časť, aby to začalo fungovať. Ak Packers cutnú veterána Packers po sezóne, ušetria podľa overthecap.com $2.395 miliónov. Na practice squade čaká nováčik J.J. Molson, ktorý bol podpísaný ako nedraftovaný voľný hráč minulý rok. Packers si ho nechávajú na PS z jasného dôvodu.

Problémy special tímu nekončia pri kopoch. Posledné dva roky boli ST pod vedením Seana Mennengu. Punt returny sú obrovským problémom dlhodobo. Proti Chiefs to bolo len potvrdenie tohto problému. Amari Rodgers je totálne stratený a nejde mu to a jediné riešenie je také, že ho tam už snáď nikdy neuvidíme. Nepomohol tomu ani Malik Taylor. V druhej štvrtine Rodgers signalizoval fair catch na svojej 18-yardovke, no gunner Chiefs Chris Lammons bol stále asi 17 yardov ďaleko. Punt bol kratší ako si Rodgers myslel, takže sa rozbehol dopredu, aby ho chytil. Potom začal váhať a ustupovať a lopta padla 4 yardy pred jeho tvárou. Taylor pri snahe blokovať Lammonsa prepadol dozadu a vtedy sa lopta odrazila na jeho nohu. To bolo na 10-yardovke pred end zónou Packers. Toto sa proste nemôže stávať. Rodgers nemá talent na returny, nie je rozhodný a možno má aj problém s videním. Netuším, ale asi to tak proste bude.

Aj tak tam stále chodil do konca zápasu Rodgers, pritom veterán Randall Cobb je v úlohe returnera puntov veľmi skúsený a platný. Medzu rokmi 2011-18 vrátil 89 puntov pre 832 yardov a 2 TD. Rodgers vrátil tento rok za deväť zápasov 12 puntov pre 77 yardov, čo je úbohý priemer 6.4 yardu na return. Packers sú 28. s 5.9 yardami na punt return. O miesto horšie s priemerom 18.4 yardu sú pri kick returnoch.

Ron Zook, Mennenga a Drayton tento problém nedokázali vyriešiť. O silnej stránke Packers v podaní special tímov nemôže byť zmienka ani zo srandy. Ono pritom stačí, keby to bolo priemerné. Zázraky pri dobrom útoku a elitnej obrane netreba, len nedarovať každý zápas súperovi dva razy top začiatok drivu a 250 flagov. Verme v lepšie zajtrajšky, alebo v to, že obrana vždy spôsobí turnover. Prípadne nebude rozumnejšie hrať všetky 4th downy? Šanca na jeho premenenie bude vyššia ako v prípade nepokazenia akcie zo strany hráčov special tímov…


Čo tento zápas povedal?

Myslím si, že absolútne nič. Packers jednoducho prehrali s tímom z AFC s backupom na pozícii QB. O-Line horela, ale proti Seattlu by sme mali vidieť prvý raz v akcii Bakhtiariho a verme, že návrat Josha Myersa je bližšie a bližšie, pretože Lucas Patrick to v nedeľu totálne nezvládol. Najlepšími hráčmi na strane Packers boli RB AJ Dillon a LB Krys Barnes. Obaja sú mladí a rastú do kvality. To je spoločne s top výkonom obrany aspoň jedným z mála pozitív nedeľňajšieho zápasu.

Bilancia 7-2 je stále fajn a pred sezónou by sme ju určite brali. Vzhľadom na zranenia a okolnosti všetkými desiatimi!

GO PACK GO!