Utrápená výhra proti Patriots na Lambeau Fielde

Naši Green Bay Packers sa posunuli na bilanciu 3-1, keď vyhrali svoj tretí zápas za sebou. Avšak v nedeľu proti Patriots utekali hrobárovi z lopaty. Avšak Rodgersova touchdownová prihrávka na Romeo Dubbsa a 31-yardový field goal v podaní Masona Crosbyho v predĺžení sa postarali o to, že na Lambeau Fielde svietilo konečné skóre 27-24 v prospech domácich Packers. Zápas to ani náhodou nemal byť takto tesný. Patriots hrali bez svojho starting quarterbacka Maca Jonesa a prišli aj o svojho backupa Briana Hoyera, ktorý musel zápas opustiť kvôli otrasu mozgu. Na rad tak prišiel nováčik Bailey Zappe, ktorý predviedol niekoľko najhorších hodov aké som kedy videl, no aj tak dokázal tento zápas takmer vyhrať. Pekné víťazstvo to nebolo, avšak víťazstvo je víťazstvo. Náš útok nazbieral celkovo 443 yardov a obrana udržala Patriots na celkovo 271 yardoch. Keby Rodgers nehodil svoju najhoršiu pick six v kariére a Doubs udržal touchdownú prihrávku, tak tento zápas vyzerá odlišne. Ale na keby sa nehrá.

Ako je už zvykom, tak sa veľa hovorilo o rozhodcoch, ktorí neboli ďaleko od toho, aby ich call rozhodol zápas. Tentoraz však neskákali Lambeau Leap s nami, ako je to už podľa „gaučovníkov“ zvykom, ale s Patriots. Útok Patriots rozohrával svoju hru a skóroval 25-yardový touchdown vďaka prihrávke na wide receivera DeVante Parkera. Avšak táto play sa nikdy nemala udiať. Patriots mali obdržať penaltu za delay of the game, nakoľko center rozohral hru tri sekundy po tom, čo už na ukazovateli času svietila nula. Kuriozitou je to, že presne jednu play pred touto udalosťou sa útok Patriots tiež dopustil penalty za delay of the game. Čiže rozhodca sa na časomieru ani len nepozeral, nakoľko aká je šanca, že spravíš tento faul dvakrát za sebou? Strašne sa mi páčil záber, keď ukazovali jedného z rozhodcov ako vysvetľoval pánovi zodpovednému, že to bolo delay of the game a on si v tom momente uvedomil, že to posral. NFL má podpísané zmluvy na miliardy dolárov, ale my máme stále problém s takýmito banalitami. Veď to už nie je ani na smiech.

ÚTOK PREDVIEDOL DVE ODLIŠNÉ TVÁRE

Aaron Rodgers ani náhodou neodohral ideálny zápas. No ako je už pri ňom zvykom, tak aj pri horšom výkone sa mu podarilo hodiť nejaké tie zázračné lopty, či prepisovať historické štatistiky. Začnem tým pozitívnym. V tomto zápase sa mu podarilo hodiť svoju 500. kariérnu touchdownovú prihrávku. Stal sa tak len piatym hráčom v histórii NFL, ktorému sa podarilo dosiahnuť na túto métu. Pridal sa tak k Tomovi Bradymu (713), Drew Breesovi (608), Peytonovi Manningovi (579) a Brettovi Favremu (552). Ďalší historický zápas už nie je taký pozitívny. Tesne pred polčasom sme mali možnosť skórovať, na namiesto toho Rodgers hodil pick-six, čím sa 13 sekúnd pred polčasom upravovalo skóre na 10-7. Toto bola jeho celkovo iba 4. kariérna pick-six. Zvyšné tri prišli v rokoch 2020, 2017 a 2009.

Rodgers bol v prvom polčase úplne mimo zápasu. Skompletoval len 4/11 prihrávok pre 44 yardov, 0 touchdownov a 1 interception, pričom jeho passer rating bol 11.2. Tento passer rating bol vôbec jeho najnižší v celej kariére spomedzi 210 zápasov ako starter. Prvých 30 minút sa na náš útok nedali pozerať a to najmä čo sa týka passovej hry. Síce sme prešli 50 yardov za touchdownom po tom, čo sme dostali dobrú field position po penalte na punt returne, ale zvyšok bol skutočne otrasný. Dva turnovers a tri punty. Druhý polčas už bol potom o niečom inom.

Behová hra nám opäť robila radosť. Celkovo sme mali 35 behov, na ktorých sme získali 199 yardov. 110 yardov prišlo od Aarona Jonesa, 73 od A.J. Dillona a 15 yardov od Christiana Watsona. Jones bol našim bleskom počas väčšiny priebehu zápasu, Dillon bol kladivom v závere zápasu a Watsonova rýchlosť nám priniesla touchdown po krásnom jet sweep + otvárala behové línie pre Jonesa, keď jeho motion prinútila obranu Patriots k váhaniu.

Zaujímavosťou je, že podľa Next Gen Stats, Aaron Jones ešte nemal v tejto sezóne ani jeden beh do heavy boxu (8 hráčov v boxe). Tímy si zvyknú do boxu stiahnuť extra obrnacu (často to je safety), aby im vypomohol v behovej obrane. Avšak keď je na ihrisku Jones, tak to obrany proste nerobia. Len Jones a Darrell Henderson z LA Rams ešte v tejto sezóne nebežali do heavy boxu. Jones má doposiaľ na svojom konte 48 behov pre 327 yardov, čím vyprodukoval skvelý priemer na jeden beh – 6.8 yardov. Má až 12 behov pre 10 a viacej yardov a len Nick Chubb ich má viacej (15). Pričom len Chubb (8) a Barkley (7) majú viacej behov pre 15 a viacej ardov než Jones (6). Prečo teda tímy nechcú použiť extra obrancu na Jonesa? Môže to byť preto, že proste nechcú, aby ich porazil Aaron Rodgers a sú ochotní obetovať pomoc v boxe voči dvom deep safeties, ktorí vypomáhajú v coverage. Druhý dôvod môže byť ten, že Rodgers dokáže odhaliť zámer súpera a postaviť útok do výhodnejšej situácie (run-pass options). Nech už to je hocijaký z týchto dvoch dôvodov, tak quarterback má na toto vysoký vplyv a Jones to využíva na 110%. Pre porovnanie, AJ Dillon mal doposiaľ 11% svojich behov do heavy boxu. Čo je výsledkom aj toho, že ho na behy často používame v záveroch zápasov, kedy sa preferuje prehustený box.

Tu je jeden príklad toho, keď Watsonova motion na chvíľku zmrazila linebackera Patriots a to vytvorilo priestor pre Jonesa.

A dajme si aj ten jeho touchdown po jet sweepe. Ofenzívna lajna perfektne predala behovú hru do pravej strany, no loptu dostal Christian, ktorý bol v motion. Romeo Doubs mu vypomohol skvelým blokom a schválne si pozrite ako sa teší z prvého kariérneho touchdownu svojho kamaráta.

Chcem vám ukázať aj náš perfektný play-call na štvrtom downe. Celá ofenzívna lajna ide smerom doprava, pričom len Jones s loptou a Lazard smerujú doľava. Prichádza toss na Jonesa a Lazard je jeho leading blokárom. Prakticky celá obrana Patriots sa nechala nachytať na náš fake, jedine nickel to prečítal správne a mal šancu na zahranie play. Avšak o neho sa perfektne postaral Lazard. Presne o tomto hovorím. V našom systéme je ohromne dôležité, aby wide receivers vedeli blokovať. Najskôr Doubs, teraz Lazard. Futbal nie je šport jednotlivcov.

Hra našej ofenzívnej lajny má ďaleko od ideálu a na pravom tacklovi sa trápi Elgton Jenkins. V tomto zápase pustil jeden sack na treťom downe a v predĺžení prišiel tlak na treťom downe práve z jeho strany, čo znamenalo náš punt. Celkovo v tejto sezóne pustil 2 sacky a 9 tlakov na quarterbacka. Je otázne, či to má za následok jeho urýchlený návrat po ACLku, alebo niečo iné. V rokoch 2020 a 2021 vyzeral skutočne veľmi dobre na pozícii LT, no teraz na RT má problémy a to najmä v pass protection. Možno to je to, že dlho nehral. Možno to je to, že mu viacej sedí ľavá strana než pravá (čo by nebolo nič nezvyčajné). No nech už je to čokoľvek, tak aktuálne jeho výkony nie sú dostačujúce. Matt LaFleur nám na jednej zo svojich tlačoviek povedal, že už diskutovali o tom, že by sa na pravého tackla presunul Yosh Nijman. Avšak tento presun nie je taký jednoduchý ako to vyzerá na papieri. Yosh hral na pravom tacklovi naposledy ešte na vysokej škole a zmena strany nie je žiadna sranda. Veľmi populárne prirovnanie je to, že keď ste pravák a uspokojujete sa pravou rukou, tak keď svoje náradie chytíte ľavou rukou, tak to bude ako keby vám to robil niekto iný. No a takto nejako to vyzerá, keď musíte meniť celú mechaniku pohybu z jednej strany na druhú. Matt nám však potvrdil, že už ho na tréningu na tejto pozícii skúšali a teda naša OL by mohla vyzerať takto: Bakhtiari – Runyan – Myers – Jenkins – Nijman. Úprimne, toto by bolo našich TOP 5 mužov v OL spolu na ihrisku. Nijman doposiaľ v tejto sezóne odohral 95 pass-blocking snapov, na ktorých pustil 5 tlakov na QB a ani jeden sack. Avšak musím ešte poznamenať, že hra OL nestojí len na pass protection. Všetci vieme, že Nijmanovou slabinou je run-blocking, no a Packers veľmi radi behajú do pravej strany. Odkedy hrá Jenkins na prvom tacklovi, tak do tejto strany smerovalo 66% našich behov, pričom Aaron Jones mal na štyroch behoch do pravej strany v zápase proti Patriots priemer 10.0 yardov na jeden beh. Nie je to jednoduché rozhodovanie a osobne najbližších zápasoch neočakávam, že by sa Nijman presunul na pravú stranu namiesto Elgtona.

Tento zápas znamenal veľký krok vpred pre nášho All-Pro ľavého tackla Davida Bakhtiariho. Ten odohral 70 spomedzi 73 ofenzívnych snapov. Minulý week proti Tampe sa na ľavom tacklovi rotoval s Yoshom Nijmanom a odohral celkovo 35 snapov. No v tomto zápase ho na ihrisku vystriedal už len na jeden jediný drive a číslo snapov zdvojnásobil.

Ľavý guard Jon Runyan hrá perfektne. Doposiaľ je po štyroch zápasoch jediným guardom v NFL, ktorý odohral aspoň 60 snapov a nepustil ani jeden tlak na svojho quarterbacka. K tomu keď Aaron Jones beží do jeho smeru, tak má priemer 6.4 yardov na jeden beh a A.J. Dillon má priemer 4.7 yardov.

Naša top trojka receiverov si dokopy pripísala 14 zachytených prihrávok pre 205 yardov a jeden touchdown, vrátane piatich catchov pre 50 yardov v našom poslednom drive. Allen Lazard nám nachytal cez 100 yardov, Romeo Doubs zachytil touchdownovú prihrávku druhý week po sebe a Randall Cobb nám doručil ďalšie dve kľúčové zachytenia na tretích downoch.

Allen Lazard vyzeral ako wide receiver číslo 1. Zachytil 6 prihrávok na 8 targetov pre 110 yardov, vrátane krásneho catchu v skoku na treťom downe, ktorým sme otvárali druhý polčas. Ak by neprišiel tento 32-yardový catch, tak by sme boli hneď nútení puntovať a ktovie ako by sa tento zápas ďalej vyvíjal. Potom aj v predĺžení si pripísal 22 yardový catch, ktorým naštartoval náš skórovací drive. Vo veľkých momentoch vždy dokáže vytiahnuť nejakú tú parádu. Tento rok má 12 catchov, pričom 11 z nich prinieslo first down a všetky boli pre pozitívne EPA (expected points added). V DVOA je na 2. mieste a toto je dôvod prečo. Prakticky v DVOA bol kráľom počas celej svojej kariéry a hovorili nám, že to bolo len vďaka Adamsovi.

Allen mohol napáchať ešte ďaleko viacej škody. Rodgers dostal v kapse potrebný čas, avšak nepochopiteľne si nevšimol úplne, ale že úplne voľného Alena Lazarda pre touchdown cez polovicu ihriska. Škoda.

Romeo Doubs nám rastie, ale nevyhol sa aj veľkým chýbam. Minulý week jeho prvý dotyk s loptou znamenal fumble, tento week to bolo rovnaké. Najskôr krásne zachytil nepodarenú a zložitú prihrávku od Rodgersa, no následne zabudol na protekciu lopty a obrana Pats to využila vo svoj prospech. Neskôr v zápase dropol pre zmenu nádhernú hlbokú prihrávku od Rodgersa, čo mal byť rozhodujúci touchdown zápasu. Loptu zachytil, ale nedokázal catch dokončiť a po náraze o zem mu lopta vypadla. Správne posúdené ako incomplete. Ešte pred tým zachytil krásny back-shoulder touchdown na 3rd&3 z 13-yardovej línie. Vďaka tomuto catchu vyrovnal skóre zápasu na 24-24. Táto play nám pripomenula zlaté časy s Gregom Jenningsom, Jordym Nelsonom či Davante Adamsom. Doubs sa uvoľnil vďaka outside releasu proti press coverage, v správnu dobu otočil svoju hlavu na loptu a zachytil loptu v otočke. Perfektná play čo sa týka uvoľnenia, načasovania a hodu. Rodgersovi trvalo niekoľko rokov, kým dokázal takto skompletovať prihrávku na Davante Adamsa, no s Romeom to dokázal už o hodne skorej. Zaujímavosťou je, že aktuálne Doubs vedie ligu spomedzi všetkých rookies v získaných yardoch po zachytení prihrávky – 124 yardov. A ešte taká pikoška. Jonathan Jones bol po troch weekoch najlepšie hodnoteným cornerbackom v lige podľa PFF. No a Doubs ho dvakrát porazil a len zem mu zabránila aby skóroval cez neho dva touchdowny.

Randall Cobb má nejakú zázračnú schopnosť, ktorá ho vráti späť na 23 rokov, keď sa hrá tretí down. Proti Patriots na neho letelo osem prihrávok pričom si pripísal päť zachytených prihrávok a tri pre nás znamenali nový set downov. V tejto sezóne to Rodgers na neho hodil celkovo päťkrát na tretích downoch. No a Cobby zachytil všetkých päť prihrávok a všetky premenil do prvého downu. Od svojho návratu do Green Bay v roku 2021, Cobby zachytil 14 zo svojich 17 targetov na tretích downoch pre 208 yardov, 1 touchdown a rating 137.3.

Tight end Robert Ronyan konečne zahral nejakú tú big play. Zachytil 20-yardový touchdown po prihrávke na seame, vďaka čomu sme sa dostali do vedenia. Naša passová hra ho potrebuje, aby sa poriadne rozbehol. Možno táto play ho naštartuje.

Na záver k útoku len poviem to, že tu máme obrovský potenciál. Ešte nám do seba všetko ani len zďaleka nezapadlo, no aj tak vidíme záblesky skvelého útoku.V tejto sezóne zatiaľ len Eagles zahrali viacej big plays než práve Packers. Eagles ich majú 36 (20 behov pre 10+yardov a 16 zachytených prihrávok pre 20+yardov) a Packers 35 (18 behov a 17 prihrávok). Sme si ukázali, že kopec možností nechávame ešte na ihrisku pre chybičky. Ako bude sezóna plynúť, tak útok sa bude len zlepšovať a verím, že tu je skutočne obrovský potenciál. Všimol si to aj Aaron Rodgers, ktorý v rozhovore povedal, že keď si pozerá film, tak Christian Watson je veľakrát voľný. Že sa musí začať pozerať jeho smerom. Keď to dokáže Aaron správne rozdávať a chalani to budú chytať, sky is the limit. Úplne na záver len dodám, že Rodgers má aktuálne svoju najhoršiu EPA počas prvých štyroch weekov od roku 2009. Je na hodnote -0.02, pričom rovnaké číslo mal aj v roku 2009.


OBRANA ZATIAĽ NIE JE ELITNÁ

Po štyroch odohraných zápasoch nemám z obrany pocit, že by bola elitná a napĺňala vysoké predsezónne očakávania. Niekedy hrá obrana presne podľa očakávaní, no sú tam výpadky, ktoré sa proste stávať nemôžu. Zatiaľ sa jej nepodarilo dať dokopy jeden kompletný zápas. Obrana si rozhodne zaslúži pochvalu za zvládnutie záveru zápasu. Po tom, ako sme pustili touchdown na skóre 24-17, tak naša obrana od tohto momentu pustila presne len 15 ďalších yardov a spôsobila 3x three&out za sebou. Posledná stopka prišla v predĺžení. Patriots prebrali loptu na 49-yardovej línii a ku field goalu, čiže rozhodnutiu zápasu, im chýbalo len pár yardíkov.

Obrana opäť raz nedokázala spomaliť behovú hru súpera. Patriots mali dokopy 33 behov, na ktorých dokázali nabehať 167 yardov a skórovať jeden touchdown. Väčšina yardov bolo fakt jednoduchých. Double teams na hráčov ako Dean Lowry či Jarran Reed vytvorili obrovské behové línie pre runnerov, pričom linebackers neboli schopní pokrývať tieto chyby. Chcem spomenúť najmä De´Vondre Campbella. Ten zatiaľ nehrá na takej úrovni ako v minulej sezóne. Pri bránení behov mi príde menej agresívny a celkovo je to z jeho strany také pomalšie. Aj keď sa útok Patriots postavil do run heavy looku, tak sme fyzicky na to nedokázali odpovedať. Proti kvalitnej ofenzívnej lajne a silnej dvojke na pozícii running backa naša obrana testom neprešla ani len náhodou. Najdôležitejšia play prišla na druhom downe. Preston Smith dokázal vykĺznuť z bloku a prinútiť Damiena Harris spraviť inside move. Ten kvôli tomu nezískal ani jeden yard. Patriots mali na tejto play správny call, no Preston im ho zmaril. Na 2nd&5 mal Harris získať tých 5 yardov, no Smith zahral parádnu play. Práve on nás možno zachránil pred potupou.

Čo nás môže tešiť je to, že naša obrana je skalopevnou čo sa týka hry na tretích downoch. Keď naša obrana potrebuje vystaviť stopku, tak to dokáže. Do tohto zápasu sme vstupovali s najlepšou obranou na tretích downoch v celej NFL a v tomto trende sme aj pokračovali. Útok Patriots premenil len tri tretie downy z jedenástich možných. Celkovo naša obrana v tejto sezóne pustila len šesť touchdownov a je na siedmom mieste v priemernom počte pustených yardov na zápas, no stále nedosiahla status dominantnej obrany. Aj v tomto zápase bola naša obrana dominantná na deviatich drivoch, no potom Patriots aj s náhradným quarterbackom dokázali v niektorých drivoch odhaliť naše diery. Celkovo naša obrana pustila body v každom jednom úvodnom drive spomedzi prvých štyroch zápasov (20 bodov), behová obrana pustí súperovi 5.0 yardov na jeden beh a súperi vytvorili 12 passových plays pre 20 a viacej yardov, vrátane 6 od Kirka Cousinsa v prvom weeku. To sú tie mínusy.

Potom tu máme niečo, čo sa nám musí páčiť. Rashan Gary, Kenny Clark hrajú na All-Pro úrovni, máme najlepšiu obranu na tretích downoch v lige (vrátane 0/21 na third&long… 3&8plus), náš pressure rate pri 4 a menej rusheroch je piaty najlepší v lige (30.1%) a oponenti zavítali do našej red zone len osem krát. Na spomínaných dlhých tretích downoch súperovi pustíme priemerne len 2.7 yardov. Celkovo naša obrana čelila 42 drivom, spôsobila 22 puntov a čelila len 226 plays, čo je druhé najnižšie číslo v NFL. Defenzívny koordinátor Joe Barry musí prísť ako to celé poskladať dokopy. Je úplne reálne, že prvý poriadny test pre obranu príde až v polovici sezóny proti Bills. A mimochodom, aktuálne mám podľa ESPN win-rate metriky dvoch najlepších edge rusherov v NFL.

Rashan Gary nám vyrástol do elitného edge rushera. V prvom polčase ukončil hneď 5 drivov a to či už prostredníctvom sacku, alebo tlaku na quarterbacka. V tomto zápase nazbieral ďalšie 2 sacky a po prvých štyroch zápasoch má na svojom konte 5 sackov. Zatiaľ to je z jeho strany All-Pro sezóna. V tomto zápase sme ho mohli cítiť všade na ihrisku, keď nazbieral celkovo 7 tacklov, 2 sacky, 2 hity na quarterbacka a 1 forced fumble.

Po tom, čo nám zo zápasu vypadol safety Adrian Amos kvôli otrasu mozgu, tak ho zaskočil Rudy Ford a ten podal naozaj sympatický výkon. Nazbieral 6 tacklov, nemissol ani jeden tackle, nepustil ani jednu skompletovanú prihrávku do svojej coverage a k tomu zrazil jednu prihrávku.


SPECIAL TEAM

Ku special teamu poviem len pár viet. Returner Amari Rodgers sa mi vôbec nepáčil a podľa môjho názoru spravil dve chyby. Prvá prišla pri returne, keď pred sebou nemal doslova nikoho na punt returne, no aj tak jeho prvý pohyb bol do strany, namiesto toho aby sa rozbehol rovno. Toto sa mu stáva strašne často. Potom v závere štvrtej štvrtiny mal punt chytiť vo vzduchu. Proste MUSÍ!!! Táto jeho chyba nás stála akúkoľvek šancu na field goal. Jeho jedinou úlohou v tomto tíme je vracať punty a ani to mu nejde. Zamýšľam sa nad tým, že keď sa vráti Kylin Hill, či bude mať stále priestor v tomto tíme.

Náš special team utrpel veľkú stratu, keď sa zranil Amos a Ford išiel hrať obranu. Tým pádom Ford vypadol zo special teamu a bolo to rapídne cítiť. Na punt coverage sa už tak často neukázal, keď odohral iba 28% special team snapov. Ako gunner zohral kľúčovú úlohu proti Tampe, kde O´Donell dokázal usadiť päť puntov inside 15 line. No v tomto zápase len jeden punt skončil fair catchom. Na dvoch punt returnoch mal Marcus Jones priemer 24.5 yardov. Pre kontext, priemer 15.2 yardov na punt return je tohto sezónnym maximom počas prvých štyroch weekov.

MONEY MASON. THAT´S ALL.


GO PACK GO!!!!!!