Prvá výhra v sezóne!

Druhý zápas sezóny proti divíznemu rivalovi Detroitu Lions sme úspešne zvládli a vyhrali sme ho pomerom 35-17. Na prvý pohľad to vyzerá ako presvedčivé víťazstvo, no nerodilo sa vôbec ľahko. V polčas sme prehrávali 14-17 a nejednému z nás poriadne lepilo. Poďme si teraz spoločne rozobrať všetko podstatné!

VEĽKÁ TROJKA OPANOVALA ZÁPAS

Po jednom z najhorších zápasov v celej kariére sa quaterback Aaron Rodgers prebral, vrátil sa k tomu čo nám tak výborne funguje a Lions ho vôbec nevedeli zastaviť. Keď sa im to už podarilo tak to bolo tým, že sa Rodgers zastavil sám. Skompletoval 22/27 prihrávok pre 255 yardov, 4 touchdowny a passer rating 145.6. Toto bol jeho celkovo 7. kariérny zápas, v ktorom nahádzal aspoň 4 touchdowny a skompletoval 80% prihrávok. Už mu chýba iba jeden takýto zápas na Drew Breesa a Peytona Manninga, ktorí držia tento historický rekord NFL.

Rodgers sa postaral aj o zlomový moment zápasu, keď na 3rd&12 z vlastnej 24-yardovej línie dokázal hodiť perfektnú prihrávku na Davante Adamsa pre zisk 50 yardov. V tomto momente sme prehrávali o tri body a potrebovali sme sa v úvode druhého polčasu dostať späť na pozitívnu vlnu. Po sacku pre stratu 10 yardov to vôbec nevyzeralo dobre, ale dvojica Rodgers-Adams sa postarala o play, ktorá zlomila odpor Lions a od tohto momentu bol na Lambeau Fielde len jeden tím. A boli ním domáci Packers.

WR Davante Adams bol jedným z hlavných strojcov nášho úspechu v tomto zápase. Celkovo odbehol 31 routes (15 zo slotu) a mal na nich priemer 3.9 yardov na odbehnutú routu, čo je elitné číslo. Adams zahral ešte jednu krásnu play, kde zachytil loptu cca 4 yardy od line of scrimmage. Svojim pohybom vykúpal hneď troch obrancov Lions a túto play pretavil do zisku 18 yardov.

Rodgers sa postaral ešte o jeden hod, ktorý sa proste len tak nevidí. Aaron môže hodiť jednoduchú loptu na WR Allena Lazarda, ktorý je v strede ihriska úplne voľný na crossing route. On sa však rozhodol hodiť loptu do seamu na TE Roberta Tonyana. Je to lopta, ktorú hádžete vtedy keď vidíte, že obranca je otočený chrbtom. Big Bob loptu chytá a je z toho krásny touchdown. Toto je mimochodom opäť ideálny spôsob ako poraziť cover 2. Lopta na seam. Inak upozorňujem, že táto play prišla na 3rd&6. Keby skončila neskompletovaná, tak by sa asi veľmi silno nadávalo, že nezobral jasný a jednoduchý read na Lazarda pre istý first down.

Rodgers však nebol až tak perfektný a stále to nebol ten Aaron Rodgers z minulej sezóny. Spomeniem napríklad hneď sack, ktorý sme pustili pri 6-man protection proti 4-man rushu. Pri tomto sacku Rodgers predviedol veľmi, ale že veľmi zlý prehľad v pockete a to resultovalo do sacku. Sack prišiel aj vtedy, keď mal okamžite po snape pred sebou jednoduchú prihrávku na Aarona Jonesa, ale rozhodol sa loptu radšej podržať a bol z toho sack. Ďalej tu mám ešte na neho výčitky k trom hrám. A asi ako správne tušíte, jedná sa o nepresné prihrávky na wide receivera Marquez Valdes-Scantlinga. Začneme nepresným krátkym hodom na slante, kde bol MVS voľný pre touchdown v end zóne, ale Rodgers ho proste netrafil z pár yardov. Ďalej ho prehodil na dvoch hlbokých loptách. Najskôr na jednej, čo mal byť touchdown prakticky cez celé ihrisko a potom na druhej cca cez polovicu ihriska. MVS sa pri oboch plays perfektne uvoľnil cez svojho strážcu, ale Rodgers ho nedokázal trafiť do behu a v oboch prípadoch ho prehodil. Nebyť týchto nepresností, tak MVS mohol mať v tomto zápase nachytaných 150 yardov a skórované 3 touchdowny. Toto si po zápase na tlačovej konferencii vyčítal aj sám Aaron Rodgers. V tejto sezóne je Rodgers na dlhých prihrávkach ktoré smerovali práve na MVS na bilancii 0/5.

Celkovo mal Rodgers v úvodných dvoch zápasoch veľké problémy s presnosťou na hlbokých prihrávkach. Iba 22.2% jeho prihrávok, ktoré boli dlhšie než 20 yardov, sa dajú označiť ako „chytateľné“. To je až 34. miesto v aktuálnej sezóne NFL. Aby toho nebolo málo, tak Rodgers má najhoršie percento skompletovaných deep passov (+20 yardov) v celej lige spomedzi starting quarterbackov, a aj najhorší passer rating.

Útočne sa nám podarilo vrátiť k našej identite, aj keď hneď v úvode zápasu som zostal trošku vystrašený. V našom prvom útočnom drive sme s loptou bežali hneď 8-krát, získali sme tu 33 yardov a tento drive vyústil do siedmich bodov pre náš tím. Ale hneď náš druhý útočný drive vyzeral nasledujúco – prihrávka, prihrávka, prihrávka, punt a nula bodov. Tu som zostal zamrazený a bál som sa, že sa opäť ideme hrať na niečo, čo nie sme. Ale našťastie sa toto nestalo trendom, hneď potom sme sa vrátili späť ku svojej hre a už to išlo.

Rodgers pri passových plays už loptu nedržal vo svojej moci príliš dlho, hral na čas a v rytme. A div sa Vince… Ono to fungovalo! Jeho priemerný čas odhodu z čistého pocketu bol 2.13 sekundy a na prihrávkach z čistého pocketu bol 19/20 prihrávok pre 212 yardov, 4 touchdowny, 2 big time throwns a passer rating 150.4. Zaujímave je najmä to, že keď Rodgers hrá tak ako má a dodržiava to, čo mu diriguje ofenzívny game plan, tak je takmer bezchybný. Keď hrá v rytme a odhodí loptu do 2.5 sekundy, tak v prvých dvoch zápasoch skompletoval 26/30 prihrávok pre 4 touchdowny, 0 interceptions a 0 sackov. Ale keď loptu držal dlhšie ako 2.5 sekundy, tak skompletoval len 11/25 prihrávok pre 0 touchdownov, 2 interceptions a 4 sacky.

Obrázok

Vo svojom preview tohto zápasu som spomínal ako otrasne hral inside linebacker Jamie Collins v zápase proti Niners. Hovoril som najmä o jeho otrasných reakciách na run/play action útoku Niners a presne toto si všimol aj Matt LaFleur. Keď sa pozrieme na to, kde chytal svoje prihrávky náš running back Aaron Jones, tak nám musí byť hneď jasné čo bolo našim gameplanom. Atakovať Jamie Collinsa, nech musí reagovať na Aarona Jonesa a naháňať ho k postrannej čiare. A dopadlo to drvivou dominanciou v podaní Aarona Jonesa. Keď bol Jones ma flat routes, tak chytil všetkých 5 prihrávok pre 44 yardov a 2 touchdowny. Pričom jeho EPA na týchto plays bola +7.0, čo je tretie najvyššie číslo na flat routes od roku 2018. Mimochodom, po tomto zápase prišli informácie, že Lions chcú Collinsa vytradovať preč. Dobrá práca Aaron a Matt 😛

Takto krásne prejdeme na hlavného hrdinu tohto zápasu. Bol ním náš running back Aaron Jones, ktorý tento zápas doslova opanoval. Mal 17 behov pre 67 yardov, 1 behový touchdown a k tomu pridal 6 zachytených prihrávok pre 48 yardov a 3 zachytené touchdowny! Tento jeho výkon bol doslova historický a to hneď z niekoľkých dôvodov.

  • Pridal sa k veľmi elitnej spoločnosti legiend Packers, keď sa stal len jedným z štyroch hráčov v histórii Packers, ktorí majú na svojom konte viacero zápasov v ktorých skórovali 4 a viacej touchdownov. Sú nimi Paul Hornung, Jim Taylor a Sterling Sharpe. Keď sa ocitnete v takejto spoločnosti tak viete, že ste v tomto športe k*rva dobrým hráčom.
  • K tomu mal tri zachytené touchdownové prihrávky čím sa stal prvým running backom Packers, ktorý zachytil v zápase tri touchdownové prihrávky do roku 1942, kedy sa to v zápase proti Chicagu Cardinals podarilo Andy Uramovi.
  • Zároveň sa stal sa prvým hráčom od roku 2000, ktorému sa v Monday Night Football podarilo skóroval 4 touchdowny. Naposledy sa to podarilo Marshall Faulkovi v zápase proti Buccaneers.

Matt LaFleur si pre Aarona pripravil krásne play dizajny. Ako ukážku si tu ukážeme jeden z touchdownov Aarona Jonesa. Pred snapom môžeme vidieť motion do bunchu. Následne tento bunch slúži k tomu, aby vytvoril priestor pre Aarona Jonesa. Ten je úplne voľný a linbeacker Jamie Collins absolútne nestiha, lebo sa musel predierať hneď cez hráčov Packers. Výsledkom bol jednoduchý touchdown.

Lions sa proti nám snažili hrať aj spomínané formácie s 2-deep obrancami bez blitzovania. Ale v tomto zápase sme už na to konečne mali odpovede. Už sme si ukázali jeden spôsob ako sa nám to podarilo poraziť pomocou hodu na seam na Tonyana a tu je ďalší krásny príklad ako hrať proti cover 2. Obidvaja safeties sú deep, tým má Rodgers priestor na rýchlu prihrávku na Aarona Jonesa do ľavej strany, kde máme troch hráčov na troch obrancov Lions. Jones zachytáva loptu a prakticky na prvý reálny odpor zo strany akéhokoľvek obrancu Lions voči jeho osobne prichádza po už získaných 10 yardoch. Aké to dokáže byť jednoduché, keď nevymýšľame chobotiny, že?

Keď sa pozrieme na prácu našej ofenzívnej lajny, tak tá bola v pass protection skvelou počas celého zápasu. Rodgers si mohol počas celého zápasu užívať prázdny pocket. Lucasa Patricka na pozícii ľavého guarda nahradil Jon Runyan a ten odohral famózny zápas. Odohral všetkých 65 snapov, nepustil ani len jeden tlak na svojho quarterbacka a za mňa si v tomto zápase vybojoval status startera pred Patrickom. Rookie center Josh Myers odohral druhý skvelý zápas po sebe a vyzerá to tak, že sme v ňom našli skvelého centra. Right tackle Billy Turner je aktuálne v top šestke čo sa týka pass-block win ratu (ako často dokáže udržať blok aspoň 2.5 sekundy) a aj run-block win ratu. Ako tím sme celkovo na 5. mieste v pass-block win rate a na 11. mieste v run-block win rate.

Elgton Jenkins, ktorý zaskakuje za zraneného Davida Bakhtiariho na pozícii ľavého tackla neodohral najlepší zápas a už vieme aj prečo. Počas zápasu si poranil členok, avšak zápas dohral. No jednoznačne sme mohli vidieť, ako ho tento členok limitoval a to najmä proti speed rushom. Celkovo pustil tri tlaky na quarterbacka, jeden sack a spáchal aj jednu penaltu. Teraz počas týždňa netrénuje a jeho účasť v zápase s Niners je otázna. Right guard Royce Newman tiež pustil jeden sack, k tomu 2 sacky a bol mu odpískaný holding. Vôbec sa mu nedarilo ako run blokárovi, čo je pomerne prekvapivé, lebo v preseason v tomto smere doslova dominoval. Teraz je to naopak a vôbec mu to nejde. Inak celkovo náš run blocking nebol v tomto zápase na tom najlepšie. na 31 behových pokusoch sme získali len 96 yardov (priemer bol 3.1 yardov), pričom najdlhší beh bol pre 9 yardov.

Situačne sa nášmu útoku darilo a keď sa vám darí v situačnom futbale, tak zápasy v drvivej väčšine prípadov aj vyhrávate. V minulej sezóne sme boli najdominantnejším útokom vo svete futbalu čo sa týka situačného futbalu, ale vo weeku 1 sme boli jedným z najhorších. Avšak v zápase Lions sme sa vrátili k našim tradičným číslám. Na tretích downoch sme boli 5/9 a všetky 4 návštevy súperovej red zone sme premenili do touchdownov.

Za zmienku stojí spomenúť aj wide receivera Randalla Cobba. Ten bol v prvom polčase opäť úplne mimo diania zápasu a už som si vážne začal hovoriť, že či ho máme len na to, aby si mal s kým Rogers vypiť škótsku. Počas prvých 6 štvrtín nevidel od svojho najlepšieho kamaráta ani jeden target. Ale v druhom polčase sa to zmenilo. Hneď jeho prvý target a prvý catch resultoval do zisku prvého downu na 3rd&14. Rodgers nachytal obranu Lions na 12 hráčov na ihrisku, Myers perfektne stihol reagovať a rozohrať a Rodgers skompletoval prihrávku na Cobba pre zisk 14 yardov. Keď zoberieme do úvahy aj Cobbovu produkciu v zápase so Saints s Jordanom Loveom, tak je aktuálne na 6. mieste spomedzi kvalifikovaných receiverov v NFL čo sa týka získaných yardov na odbehnutú routu. Davante Adams je na 9. mieste. Možno by sme mohli dať Cobbovi trošku viacej priestoru?

V útoku sa mi ešte veľmi páčil aj tight end Dominique Dafney. Ten tam perfektne blokoval pre svojich spoluhráčov a bol jedným zo strojcov nášho úspešného útočného ťaženia. Nenápadný hráč, ktorého si asi nikto nevšimol, ale jeho vplyv na tento zápas bol obrovitánsky. Čierny prácu v prospech tímu vždy ocením.


DVE TVÁRE OBRANY

Prvý polčas bol doslova polčasom hrôzy pre našu obranu. Zastaviť sme nevedeli prakticky nič a mám tu pre vás jednu hrozivú štatistiku, teda vlastne dve. A nie dve, hneď tri…

  • Packers sú len piatou obranou od roku 2010, ktorá nemá na súpiske jediného hráča, ktorý by počas prvých dvoch weekov sezóny ani jeden sack. Náš jediný sack na Goffa bol označený ako „team sack“.
  • Jared Goff mal v prvom polčase priemerne 3.28 sekundy na odhod. To bolo jeho druhé najvyššie číslo v kariére.
  • V tejto sezóne naša obrana pustili 7 touchdownových prihrávok, čo je najviac počas 2 zápasov v histórii našej franchise. A keď sa toto stalo, tak sme mali pred sebou ešte dve štvrtiny. Ale ďalší už chvalaVince neprišiel…

Druhý polčas bol už potom o inom a 5 stopiek za sebou trošku napravilo obrovskú pachuť z prvého polčasu. Matt LaFleur nám po zápase povedal, že počas zápasu mal s defenzívnym koordinátorom Joe Barrym konverzáciu o tom, ako treba atakovať obranu. Ľudia z toho začali šalieť, že Matt musí v polčase hovoriť defenzívnemu koordinátorovi ako má hrať. No práve toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo si ho Matt zobral. Pozná ho a má dôveru v tom, že dokážu spolupracovať. A jeho rada priniesť väčší tlak spôsobila otočku v zápase. Obrane v druhom polčase veľmi pomohol aj útok, keď vytvoril tlak na Lions, tí nemohli až tak behať s loptou a to hralo do karát našej obrany. Veľmi často sa hovorí jedna pravdivá myšlienka: „Vaša obrana je len tak dobrá ako jej to dovolí váš útok.“

Druhý polčas opanoval najmä Kenny Clark, ktorý sa začal presadzovať proti skvelému centrovi Frankovi Ragnowovi. Kenny odohral skvelý zápas, pripísal si 5 tlakov na quarterbackov a výrazne tak prispel k našim celkovým 17 tlakom na quarterbacka. Za ním na druhom mieste bol OLB Rashan Gary, ktorý mal 3 tlaky na quarterbacka a k tomu aj 2 hity na quarterbacka. Po dvoch tlakoch si potom na svoje konto pripísali hneď niekoľko hráčov.

Problém je ten, že Kenny by potreboval v strede viacej pomoci. Aktuálne je zodpovedný za 80% tlakov spomedzi našich interných DLs počas prvých dvoch zápasov. Jeho aktuálnych 8 vyvinutých tlakov na quarteraba ho radí na 4. miesto spomedzi 120 kvalifikovaných interných DLs v celej lige. Zvyšok našich chalanov v strede DL má dokopy 2 tlaky na quarterbacka. Čo je veľká slabota. Kingsley Keke odohral druhý otrasný zápas po sebe, bol našim najhorším defenzívnym hráčom v druhom zápase po sebe, proti behu nie je žiadnym faktorom a čo je ešte horšie, tak už nedokáže ani vytvárať tlak na quarterbacka. Oproti minulej sezóne sa v jeho podaní očakával výkonnostný rast, ale prišiel presný opak. Je to zatiaľ obrovská tragédia. Tyler Lancaster bol na tom veľmi podobne. Nulový faktor a tímy sa do neho neboja behať. A asi prečo… Pozrite sa na toto video… Už je asi čas dať poriadny priestor TJ Slatonovi (mal len hádam 6 snapov v tomto zápase….) a Jackovi Heflinovi…

V tomto zápase sme dočkali aj toho, po čom sme volali. Po odohraní len 12.9% defenzívnych snapov vo weeku 1 (8/62), rookie cornerback Eric Stokes odohral až 77.2% vo weeku 2 proti Lions (44/57)! Jeho výkon nás istotne všetkých potešil. Do jeho coverage leteli celkovo 4 lopty, na ktorých pustil jednu skompletovanú prihrávku pre 5 yardov a tri sa mu podarilo zraziť. Z toho dve zrazené prihrávky prišli na štvrtých downoch. Najskôr za stavu 21-17 v závere tretej štvrtiny na 4th&1 zrazil prihrávku smerujúcu na WR Cephusa a túto play poriadne oslávil s našim trénerom outside linebackerov Mikeom Smithom. Druhá prišla v závere štvrtej štvrtiny, keď sa mu opäť podarilo vyraziť loptu z rúk WR Cephusa. Eric sa prezentuje skvelou schopnosťou atakovať catch point a presne touto schopnosťou sa ako rookie prezentoval aj Jaire Alexander. Nehovrím, že je toto ďalší Jaire, ale Eric má za sebou skvelý štart.

Ak niekoho zaujímajú známky PFF (opäť pripomeniem, že mňa nie), tak Eric Stokes je aktuálne hodnotený portálom PFF ako deviaty cornerback spomedzi 104 cornerbackov v NFL, ktorí odohrali aspoň 40 snapov. K tomu je tu na prvom mieste spomedzi nováčikov na tejto pozícii. Rovnako je na prvej pozícii spomedzi nováčikov v ofenzívnej lajne hodnotený aj náš center Josh Myers a spomedzi všetkých centrov je na 4. mieste.

Zaujímavé je to, že síce sa Ericov čas na ihrisku zvýšil, no Packers sa snažili udržať Kevina Kinga čo najviac na ihrisku. Docielili to tak, že Eric hral na outside a Kevin na slote. Na slote odohral až 22 snapov, pričom 17 snapov tu odohral aj Jaire Alexander a starting slot z prvého weeku Chandon Sullivan len slabých 9 snapov. Chandon bol síce na ihrisku len málo, avšak pustil 3 prihrávky pre 43 yardov a vyzerá to tak, že tím chce aktuálne na slote čoraz viacej skúšať Kevina Kinga, lebo sa im páči dĺžka a veľkosť ktorú ponúka a hovoria, že vidieť takéhoto veľkého slot cornera je nevídané- Ale mne sa toto moc nepáči. Kevin nedokáže využívať svoju veľkosť pri tacklingu v behovej hre a tu teda jeho veľkosť nie je vôbec užitočná. Rovnako má problémy so sledovaním lopty vo vzduchu a zahrávaním plays v catch-pointe, tu jeho dĺžka opäť nehrá veľmi úlohu. Ja tu cítim posledný zúfalý pokus nechať ho na ihrisku.

V úvode zápasu King prehral svoj súboj proti WR Cephusovi na outside, ktorý ho vykúpal na line of scrimmage, ale Goff loptu na slant nehodil. Ale hneď na to ho už našiel popri ľavej sideline pre zisk 46 yardov. Nepekná play v jeho podaní potom prišla keď sa snažil zataviť running baka D´Andre Swifta. Ten ho však preskočil ako prekážku a King vyzeral opäť za babráka. Aby sa však nepovedalo, tak mal aj jednu peknú zrazenú prihrávku na treťom downe. Tu hral press-man coverage a je skutočne úžasné, že keď hrá press, tak dokáže zahrať aj takéto pekné plays. Čo myslíte, kedy prišli jeho otrasné hry? Presne tak… keď hral off coverage a nemal šancu dostať svoje ruky na receivera v press coverage. On proste už kvôli zraneniam nie je atleticky dostatočne vybavený na to, aby stíhal rýchlych receiverov v off coverage. Preto treba využiť aspoň jeho schopnosť hrať press.

V našej obrane sa aj v tomto zápase udiala jedna otrasná blown coverage. PFF ju označili ako chybu Erica Stokesa, že WR Cephus bol v end zóne úplne voľný a chytil jednoduchý touchdown v otváracom drive zápasu. Ale coach LaFleur nám povedal, že práve Kevin King mal byť na tejto play zodpovedný za prebratie si Cephusa, lebo ten hral oproti nemu na slote. Matt nám to vysvetlil tak, že to je proste typ coverage, kde majú rozdielne pravidlá čo sa týka hry hlboko v ihrisku a v red zone. V tomto prípade to bol chlap Kevina Kinga. Tu máte ďalší príklad, prečo moc PFF nebrať úplne vážne.

Pomerne dobrý zápas odohral ILB De´Vondre Campbell, ktorý síce pustil passový touchdown Hockensonovi, ale k tomu si pripísal aj 5 stopiek a jednu interception, kde dokázal tlak na Goffa vytvoriť Garvin, ten hodil zlú loptu a bolo z toho íčko. Pri tom touchdowne Hockensona veľa spraviť nemohol, mal tam kvalitnú coverage. To bol perfektný hod a krásny catch. Ak bolo na tejto play niečo zlé tak to bolo to, že masívny inside linebacker musí na slote brániť jedného z najlepších tight endov v lige. Nechápem ako môžeme ísť do zápasu s tým gameplanom, že pôjdeme Hockensona brániť práve takto. Campbell bol efektívny aj v limitovaní yardov po zachytení prihrávky na krátkych skompletovaných prihrávkach do jeho zóny. Ale mám na neho ťažké srdce za ten otrasný facemask Na Jareda Goffa. Ten už išiel sám k zemi, Campbell sa po ňom natiahol a zatiahol ho za facemask, z čoho bola penalta 15 yardov.. kto mi vysvetli, prečo toto robil?


SPECIAL TEAM

Do konca prvého polčasu zostávalo 1:46 a po našom úspešnom touchdownovom drive sme mali pred sebou výkop. No tu náš special team pustil kick return, ktorý meral 1:46 a prakticky dostal Lions do vedenia, keď im pripravil skvelú pozíciu na ihrisku a výrazne im pomohol na ceste za field goalom, ktorý ich dostal do vedenia 17-14. Aby toho nebolo málo, tak náš special team dokázal spraviť hneď 2 holding penalty na jednom našom returne. Toto vôbec nie je ideálne.

V special teame potešil punter Corey Bojorquez. Ešte to nie je úplne pevná skala bez jedinej chyby, ale ukazuje nám veci, ktoré sme od JK Scotta nevideli. Dva z jeho troch puntov v tomto zápase boli krásne umiestnené k postrannej čiare do 20ky Lions. Prvý punt meral 56 yardov a skončil sa na 9-yardovej línii pri ľavej postrannej čiare. Druhý meral 38 yardov a pristál opäť na 9-yardovej línii pri pravej postrannej čiare.

Inak náš kick returner Kylin Hill predviedol jeden krásny kick return, kde si zaskákal cez hráča Lions.