Králi Severu!

Predposledný divízny zápas Packers v tohtoročnej regular season sa odohral na Ford Fielde, kde to je pre nás vždy nepríjemne. Divízne zápasy sú nevyspytateľné a dvojnásobne to platí o našich zápasoch na tomto štadióne. Avšak teraz sa môžeme radovať. Zápas sa nám vyhrať podarilo a to pomerom 31-24. Vďaka našej výhre a prehre Vikings sme si zaistili účasť v playoff a rovnako aj divízny titul. Keby mi niekto pred sezónou povedal, že si divíziu poistíme už takto skoro, tak by som sa len tak pousmial. Aby toho nebolo málo, tak náš minulutýždňový súper z Phily dokázal poraziť Saints a tým sme sa posunuli na priebežné prvé miesto v konferencii NFC! Od tejto sezóny sú v hre nové pravidla a len ten tím, ktorý skončí na čele konferencie bude mať prvý week playoff bye. Čo potrebujeme k tomu, aby sme si toto prvé miesto udržali? Nuž osud už máme vo vlastných rukách. Vďaka tomu, že sa nám podarilo poraziť Saints máme v rukách tie-breaker a keď porazíme Panthers, Titans a Bears, tak nás o prvé miesto nikto nepripraví. Plus ak nám pomôžu Chiefs a porazia Saints, tak nám stačí vyhrať len zápasy proti Panthers a Bears. Za tejto konštalácie nám to bude opäť stačiť na prvé miesto ako pred Saints, tak aj prípadne pre Rams, či Seahawks, nakoľko by sme mali lepšiu divíznu/konferenčnú bilanciu. Ale teraz na to ešte nemyslime a poďme sa podrobnejšie pozrieť na zápas s Lions!

HRÁ ÚTOK NA POL PLYNU?

Tento nadpis nemal ani náhodou smerovať k tomu, že náš útok v tomto zápase čosi odflákol, alebo by som s jeho výkonom nebol spokojný. Ideu sa dozviete o trošku neskôr. V tomto zápase sa nám podarilo skórovať 31 bodov a útok hral opäť na vysokej úrovni. Premenili sme 8/11 tretích downov, pri všetkých troch návštevách red zone sme skórovali touchdown, nepustili sme ani jeden sack, nemali sme ani jeden turnover, držali sme loptu vo svojej moci viacej ako 35 minút a skórovali sme v 5/7 držaní lopty. Aktuálne sme na druhom mieste v lige, čo sa týka premieňania tretích downov (49.7%) a na prvom mieste čo sa týka skórovania touchdownov v red zone (77.1%). Útok je skutočne efektívny a Aaron Rodgers má na svojom konte aktuálne viacej hodených touchdownov (39), než má JK Scott puntov (38). Plus k tomu Mason Crosby kopal len 15 field goalov (všetky premenil).

Behový útok sa nám trošku zadrhol, ale Rodgers to dokázal vykompenzovať v passovej hre. Skompletoval takmer 80% svojich prihrávok, hodil tri touchdownové prihrávky, jeden touchdown skóroval po svojich a vyprodukoval passer rating 133.6. Tento jeho výkon zase len raz potvrdil jeho oprávnený a reálny útok na ocenenie MVP. Tento zápas bol ovplyvnený aj tým, že drivy boli dlhé a kvôli tomu sme tentoraz skončili „len“ na 31 bodoch. A mám tu jednu zaujímavosť. Rodgers odohral už 9 zápasov v tejto sezóne, v ktorých hodil 3 a viacej passových touchdownov bez interception. To je už teraz najviac v histórii NFL!

Teraz sa vrátim k tomu nadpisu. V úvode sezóny sme mohli vidieť kopec bunch formácií, mesh koncpetov, atď…. Ale posledné weeky sme od tohto upustili, už to vidíme menej a výrazné to bolo najmä v tomto zápase s Lions. Mohli sme sledovať viacej back-shoulderov, slantov,… Nemám to ničím potvrdené, ale zdá sa mi, že buď LaFleur nechce na stôl vyložiť všetky svoje karty, alebo proste neveril secondary Lions, že dokáže jeho hráčov ubrániť. Vidí, že útok problémy nemá, dokážeme skórovať mnoho bodov, a Adams, Tonyan, či MVS dokážu vyhrávať svoje routy. Preto proste nemusí mať za potreby „schémovať ich uvoľnenie“. Myslím si, že si bol vedomý toho, že ich Lions proste nedokážu zastaviť a dal nohu z plynu dole. Ak to je pravda, tak toto môže byť pre súperov pomerne hrozivé zistenie. Už takto máme aktuálne najlepšie skórujúci útok v NFL. Na základe toho čo som od nás doposiaľ videl, som si takmer istý, že LaFleur má v rukáve nejedného žolíka, ktorého ešte len vytiahne. Napríklad niečo také ako tie crossing routy minulý rok proti Seahawks, čo sa skončilo touchdownom Adamsa. Ale toto je čisto len môj pocit na základe toho, čo vidím na ihrisku. Budem rád, ak máte na toto nejaký svoj názor/postreh, tak ho hoďte ku nám na Discord a spoločne môžeme rozvinúť hlbšiu debatu.

Ofenzívna lajna si odviedla svoje a Rodgers bol pod tlakom len pri 5/37 dropbackov. Keď Rodgers hádzal z čistého pocketu, tak bol 24/28 pre 277 yardov, 3 touchdowny a 143.6 passer rating. Chalanom v OL pomohol aj Robert Tonyan a doručil blok blokov, ktorým odstavil troch hráčov Lions. Veľká parádička!

Pochváliť treba aj ďalšieho tight enda a to Marcedesa Lewisa. Fantasy hráči opäť nebudú chápať, prečo ho chválim. Ale Big Dog dokáže perfektne blokovať a to nám dáva obrovskú flexibilitu ako v passovej, tak v behovej hre. Lewis hrá u nás ako in-line Y-tight end a toto je kľúčová rola v útoku Matta LaFleura. Lewis v tejto sezóne odohral 340 útočných snapov a pri 230 blokoval. Odvádza čiernu prácu a tú robí na jednotku s hviezdičkou. Klobúk dole!

Náš útok chcem pochváliť aj za to, ako sa dokázal vysporiadať s blitzom. Vo weeku 6 proti Bucs sme mali proti blitzom obrovský problém a výsledkom boli 3 sacky. Ale v posledných 8 zápasoch sme proti blitzu nepustili ani jeden sack. Za toto si absolutórium zaslúži najmä Aaron Jones a Jamaal Williams. Skvelá práca chalani!


MVS

Marquez Valdes-Scantling ma v tomto zápase príjemne prekvapil. Prezentoval sa silnými rukami a na jeho pomery sa dokázal uvoľňovať vďaka dobre odbehnutým routam, než prostredníctvom rýchlosti. Rozhodne mu pomohlo, že Lions boli na pozícii cornerbacka krátki, ale aj napriek tomu jeho výkon hodnotím veľmi pozitívne. Podarilo sa mu zachytiť šesť prihrávok pre 85 yardov, jeden touchdown a predviedol aj niekoľko pekných blokov. Jeho každá zachytená prihrávka znamenala prvý down, alebo touchdown a po prvý krát v tejto sezóne zachytil všetky lopty, ktoré leteli jeho smerom. Plus k tomu získal penaltu za holding v našom prvom útočnom ofenzívnom drive. Tu je prehľad jeho routes, ktoré v tomto zápase zabehol. Toto skôr vyzerá ako route tree Michaela Thomasa, než „len“ rýchlonohého“ MVS:

Obrázok

LaFleur v tomto zápase využil element toho, že obrancovia Lions až príliš rešpektovali jeho rýchlosť a dávali si pozor na hlboké priamy routy. Tu je krásny príklad. Corner si dáva sakra veľký pozor na to, aby ho MVS nepredbehol a na go route a pomáha mu aj single safety zhora. Ale MVS ho nachytal na brzdách a eazy prvý down:

Tu mám jeden príklad, ako bol MVS na vertikálnej route. Tu vidíme od cornera iný typ coverage, než v predchádzajúcom príklade. Keby si pri tejto play nepomohol holdingom, tak je to touchdown cez celé ihrisko. Toto je presne ten element, ktorý MVS prináša do nášho útoku. Obrana musí rešpektovať jeho rýchlosť a on sa musí naučiť to, ako to využívať vo svoj prospech. Tieto dve hry sú toho krásnym príkladom.

Mám k tomuto ešte jeden príklad. Tu opäť corner je doslova pokakaný z jeho rýchlosti a opäť sme to perfektne využili pre ľahký prvý down:

Tu mám ďalšiu play v podaní MVS. 3rd&14. Pozrite sa na to, ako Rodgers MVSkovi verí, dovolí si do prakticky minimálneho okna poslať takúto prihrávku. Nádherný hod a nádherná práca od MVS:

A na záver jeho nádherný back-shoulder touchdown. S týmto typom hodu mal doposiaľ veľké problémy, ale tu to zvládol majstrovsky. Je si vedomý, kde stojí, kam letí lopta. Zareagovať, silné ruky od tela. Ukážková práca. Toto bola skutočne lahôdka. Normálne som rád, že konečne môžem MVS takto pochváliť!

Keď už sme pri tých WRs, tak Adams odohral svoju klasiku a to rozoberať veľmi ani nemusím. Skôr by som chcel poukázať na situáciu, ktorá predchádzala jeho touchdownu. Bol to tretí down a Rodgers hádzal nebezpečnú loptu na EQ. Ten perfektne zahral scrambling drill a reagoval na Rodgersov scramble. Našiel si miesto a predviedol parádny catch. Toto ani náhodou nie je jednoduchá hra a EQ vyzerá, že ho už zranenie nelimituje. Táto play krásne ukázala to, ako mu Rodgers verí a EQ nesklamal. Zároveň sa mi veľmi páči jeho snaha pri blokovaní. Na ihrisku necháva aj dušu.

Keď už som hovoril o blokoch, tak tu je krásny blok v podaní MVS pre Tavona Austina, vďaka ktorému to bol prvý down. Toto vám neukáže žiadna štatistika, alebo fantasy. Toto vám ukáže len tape a MVS, Lazard, či EQ pre svojich spoluhráčov bojujú čo im sily stačia. Krásne sa na to pozerá!


MONEY MASON

Ja ho proste milujem. Ako môže niekto nemať rád tohto chlapa? Skutočne každým jedným odkopaným zápasom si vážim viacej a viacej, že mám jeho autogram na slovenskej vlajke (sorry Dave ešte raz a Robo ďakujem za fotku, ako to Money Mason podpisuje 😛 ). V tomto zápase sa postaral o ďalších okamih, na ktorý budeme spomínať ešte veľmi dlho. „MM“ išiel kopať 52-yardový field goal v momente, kedy sa zápas lámal a my sme nutne potrebovali získať nejaké tie body. Avšak jeho chlapci vpredu si povedali, že mu to také ľahké nespravia, spravili false start a MM sa tak posúval o päť yardov dozadu…. Keď sa udial tento false start, tak Mennenga na ihrisko posielal punt tím a mali sme ísť puntovať. LaFleur po zápase povedal, že počas rozcvičky bola hranica na FG prekročená. Ale on sa MM opýtal, či to kopne. Ten mu jednoznačne povedal, že áno a tak sa Matt rozhodol, že bude veriť nohe svojho tímového kapitána. A ten ho nesklamal. S prehľadom premenil 57-yardový field goal a následné oslavy boli parádne. Navýšili sme svoje vedenia na 10 bodov. No a potom hneď na nasledujúcom výkope zabránil ďalšej pohrome special teamu a jeho tackle nás zachránil pred touchdownom na returne. JK, rob si poznámky. Za mňa Money Mason hráč zápasu. Inak len tak pre zaujímavosť, Mason má na svojom konte už 27 kariérnych tacklov a +1 tackle spravil v 12 rôznych sezónach.


PENALTY, PENALTY A PENALTY,…

V tomto zápase sme dominovali a nebyť 12 (!!!) penált, tak tento zápas nie je ani náhodou taký tesný, ako bol. Po prvýkrát sa v tejto sezóne stalo, že sme dosiahli na dvojciferné číslo penált v jednom zápase. Obrana bola zodpovedná za 8, vrátane piatich v jednom jedinom touchdownovom drive Lions v druhom polčase. Spomedzi týchto 12 penált hneď 5 darovalo Lions prvý down (vrátane 4 penált za holding). Doposiaľ sme boli disciplinovaným tímom a v 9/13 zápasov v tejto sezóne sme mali 6 a menej penált. Lions sme udržali pod 300 yardmi, pod 5 yardmi na jednu hru, v čase držania lopty (v týchto smeroch sme ich doslova zdemolovali). Len kvôli penaltám bol tento zápas tak tesný.


BRÁNENIE STREDU IHRISKA

Zase raz nám horel stred ihriska pri passových situáciach. S prihrávkami do underneath máme problémy dlhodobo a absencia Ravena Greena tento problém ešte podtrhla. Pre našu smolu je Raven zranený do konca sezóny, čiže tento problém sa bude musieť vyriešiť inak. Začnem s Christianom Kirkseym. Ten vo svojich prvých dvoch zápasoch v tejto sezóne ukázal nejaké tie záblesky a vyzeralo to, že to môže byť dobré. Ale potom sa opäť zranil a po svojom návrate z tohto zranenia vyzerá ale fakt že otrasne. Opäť na mňa pôsobil strašne pomalý, nerozhodný a v čítaní hry je vždy o čosi pozadu. Najmä jeho hra v priestore je veľmi slabá. Nevidím tam z jeho strany žiadne vplyvné hry, práve naopak. Ako som už raz spomínal, keď som si pozeral jeho tape z Browns, tak tam pôsobil omnoho lepšie. Nič z toho, čo som tam videl nevidím u nás. Veril som, že to môže byť skvelý podpis, ale teraz už názor mením. Lions si boli vedomí jeho slabín a tak vo väčšine prípadov atakovali stred ihriska, kde operoval Amendola s Hockensonom. A veru, že im to aj vychádzalo. Myslím si, že už je čas na to, aby jeho snapy začal preberať Kamal Martin. Ten je na ihrisku minimálne, ale keď tam je, tak aspoň raz uvidíme hru, ktorú od Kirkseyho proste nevidíme. V tomto zápase Kirksey odohral 46 snapov a Barnes 40. Dokonca tam boli momenty, kedy Barnes bol na ihrisku bez Kirkseyho. Áno, keď tam Martin bude, tak sa dočkáme nejakých nováčikovských chýb. Z nich sa bude musieť poučiť a nech sa už neopakujú. Ale pri ňom vidím jeden faktor. Keď ho niekto porazí, tak vďaka svojej atletickosti sa ešte môže pri tej danej play zotaviť a zahrať niečo. Pri Kirkseym sa to nikdy nestane. Ten keď je porazený, tak je koniec. Aktuálne je Martin druhým najlepšie hodnoteným nováčikom na poste ILB, ktorý odohral aspoň 100 snapov. Martin hral proti Lions len 12 defenzívnych snapov a to sa musí zmeniť.

Chandon Sullivan pustil catch pre prvý down na in-breaking routach ako Sanuovi, tak Amendolovi a neskôr spravil holding na Hockensonovi. Tento svoj nevydarený zápas zakončil zranením. Lions sa snažili atakovať Kinga najmä v úvode zápasu a dve hry im takmer aj vyšli. Ale to by Stafford musel trafiť voľného Marvina Jonesa. Ten dvakrát porazil Kinga ne deep routach a jedna sa mohla skončiť dlhým touchdownom. Plus k tomu sa King dva krát pri screene hodil do runnera ramena, z čoho bol dva otrasne missnuté tackles. Na čo má ruky?

V minulej sezóne sme boli jednou z najlepších red zone obrán v NFL. Ale v tejto sezóne to je inak a sme na tom totálne najhoršie. Minulý rok sa praktika „bend but dont´t break“ darila. Ale tento rok to je diametrálne odlišné. Obrana púšťa dlhé drivy, ktoré trvajú 7-8 minút, ale na konci aj tak pustí touchdown. Útok takto sedí, nie je na ihrisku a to mu ani len trošku nepomáha. Či už z hľadiska toho, že ste v zápase a z hľadiska toho, že je takto na vás obrovský tlak. Lebo viete, že ak neskórujete, tak prakticky v tej štvrtine už loptu nemusíte dostať späť. Zatiaľ máme to šťatie, že to útok dokáže v drvivej väčšine kompenzovať. Ale keď nám tá obrana red zone tak nejde, tak sa tu naskytuje jedna otázka. Prečo nehrať v obrane agresívne, prečo nehrať press-man a byť agresívny? Áno, takto pustíme big plays, pustí sa nejaký dlhý touchdown, ale zároveň prídu šance na získanie lopty obranou a útok nebude nonstop na lavičke. Ak si mám staviť na to, že Rodgers pri takomto prístupe dokáže držať tempo a súpera v prestrelke prestrielať, tak som ohľadom tohto all-in. Náš útok s loptou hýbať dokáže. O tom svedčí fakt, že vedieme celú NFL v drivoch, ktoré trvajú nad 5 minút (27). Držanie lopty je veľmi dôležité a tu dokážeme dominovať. Preto prosím, poďme hrať v coverage agresívne, alebo nech dokážeme robiť v red zone stopky a produkovať turnovers tak, ako tomu bolo v minulej sezóne. Lebo inak ma už fakt porazí 😀

Keď hovorím o tej agresivite, tak v tomto zápase Pettine vytiahol hneď 16 blitzov, čo je naše najvyššie číslo v tejto sezóne. Na nich sme dokázali vyťažiť dva sacky, ale ostatných 14 snapov bolo velice zlých. Stafford skompletoval 11/14 prihrávok pre 100 yardov a touchdown. Stafford má proti Pettinovým blitzom už tradične veľa úspechu.

Naša obrana je skutočne zaujímavým exemplárom. Napríklad všetci máme ten pocit, že keď stojíme pred 3rd&long (6 a viacej yardov), tak to znamená automaticky prvý down pre súpera. Ale pravda je úplne iná. Pred týmto zápasom sme boli (neviem ako to je teraz, nepozeral som to a som lenivý to pozrieť) NAJLEPŠOU obranou čo sa týka bránenia dlhých tretích downov a naopak jednou z najhorších, čo sa týka krátkych tretích downov. Vkuse aj ja nadávam, že na dlhých tretích downoch pustíme prvý down, ale v skutočnosti v tomto smere excelujeme.

Naša obrana musí odvádzať lepšiu prácu na dlhých prvých a druhých downoch. V tejto sezóne sme stáli celkovo pred 26 1st/2nd +12 yardov… V 14/26 dokázal útok získať 1. down. 11/14 (first) skončili bodmi (8 touchdownov a 3 FGs). Pri 12/26 hneď ďalšia hra znamenala prvý down, penaltu, alebo aspoň útok získal polovicu yardov späť. Lions mali vo svojom skórovacom drive v druhej štvrtine hneď niekoľko takýchto situácii. Aký bol výsledok?

  • 1st&15 – pustili sme 17 yardov (screen)
  • 2nd&10 – pustili sme 23 yardov (screen)
  • 1st&10 – pustili sme 10 yardov (scree)

Boli to screeny do Kingovej strany a na troch rôznych runnig backov.

Pri touchdownovom drive Lions v 4. štvrtine sme pustili:

  • 12 yardov na 3rd&10
  • Znegovaná stopka na treťom downe kvôli holdingu
  • Celkovo sme spravili 5 penált (4 rôzni hráči a plus k tomu 12 hráčov na ihrisku)

Pri tomto drive LaFleur skoro vyskočil z kože a na sideline tam po každom kričal ako odtrhnutý z reťaze. Ešte že mal šatku na ústach, inak by sme mohli z jeho pier čítať velice nepekné slová.

Tu mám napríklad 1st&20 v red zone. Tu sa odpískal holding na Sullivana a daroval sa prvý down. Pettine si zaslúži kredit za to, že nehral soft, ale na druhú stranu bol Sullivan na Hockensonovi, to sa mi už tak nepáči. Aj keď musím dodať, že tento flag bol za mňa totálna somarina. Nechápem, čo tu mal Sullivan spraviť inak. Skôr to vyzerá ako OPI…

Na druhú stranu Jaire Alexander odohral svoj typický zápas, v ktorom sme ho ani nevideli. Za celý prvý polčas ho kamery ani len raz neukázali a keby neviem koho máme v obrane, tak by som ani nevedel, že hrá. A keď už v druhom polčase jeho smerom letela prihrávka, tak sa skončila takmer pick-6.

Náš nováčik Vernon Scott, ktorého sme draftovali v 7. kole odohral 17 defenzívnych snapov a opäť vyzeral veľmi dobre. Mal tam hneď niekoľko dobrých opakovaní v pozícii dime LB (Greeneova rola). Dokázal hry diagnostikovať rýchlo a mať ich pod kontrolou. Veľmi sa mi páčil už v úvode sezóne. Vtedy hral tiež proti Lions a od tej doby ako sa uzdravil Greene veľa nehral. No teraz bol späť na ihrisku a veľmi ma prekvapil. Kvalitný výkon!

V obrane sa mi páčila hra oboch safeties (Amos a Savage) a zároveň aj Kenny Clark. Hneď v prvom útočnom drive mal dve pekné behové stopky, prvý polčas zakončil sackom a k tomu pridal niekoľko tlakov zo stredu. Vyzerá to tak, že Kennyho už zranenie nelimituje a môže hrať svoju hru. To je pre nás skvelá správa. Tu jedna hra od Amosa, ktorá sa mi neuveriteľne páči. Bez váhania dokázal prečítať ofenzívny play call a predviedol ukážkový tackle. Takto to má vyzerať. Toto je presne podľa futbalovej učebnice!

Skvelý vstup do zápasu mal aj Rashan Gary. Pripísal si krásny sack, keď doslova preletel cez dvojblok, ale potom zo zápasu vypadol kvôli zraneniu. To bola veľká škoda a verme, že sa nebude jednať o nič vážne, nakoľko Rashan hrá parádny futbal a rastie nám doslova pred očami.

Už druhý zápas prekvapivo dobre odohral Dean Lowry. Inak celkovo sa mi naša DL posledné weeky páči. Aj keď sme teraz nehrali proti najlepšiemu behovému útoku, tak sme na 15 behov pustili 51 yardov, z čoho bol jeden scramble od Stafforda pre 6 yardov. Toto sa musí pochváliť. A tu je sack Lowryho, kde si dobre získal separáciu a sackoval Stafforda:

GO PACK GO!!!!!