O krôčik bližšie!

Štyri touchdownové prihrávky Aarona Rodgersa a tri takeaways v podaní obrany nám pomohli prežiť katastrofálny úlet special teame a doma na Lambeau Fielde sme v primetime porazili rivala z Chicaga pomerom 45-30. Toto víťazstvo nás posunulo na bilanciu 10-3 a vzhľadom na výsledky ostatných zápasov máme svoj osud už vo vlastných rukách. Ak sa nám podarí vyhrať všetky zostávajúce zápasy v regular season (Ravens, Browns, Vikings, Lions), tak playoff v NFC pôjde cez Lambeau Field. Avšak takto ďaleko sa ešte pozerať nejdeme. Poďme si zrekapitulovať to, čo sa stalo v tomto zápase s Bears!

Rivalita Packers x Bears má za sebou už 204 zápasov a v posledných 60 zápasoch je bilancia 46-14 na strane Packers. Z posledných 27 vzájomných zápasov sme vyhrali až 23. Druhá štvrtina tohto zápasu bola doslova historická. V tejto štvrtine sa obom tímom podarilo dokopy skórovať 45 bodov a podľa NFL Research sa jednalo o prvý zápas od roku 1925, v ktorom jedna jediná štvrtina vyprodukovala celkovo 5 touchdownov s dĺžkou minimálne 35 yardov. K tomu bolo týchto 45 bodov najviac v jednej štvrtine zápasu Packers-Bears. Doterajší rekord v tejto rivalite bol 42 bodov v roku 1955. Elias Sports prišli s ďalšou peknou štatistikou – Našich 5 touchdownov v časovom rozmedzí 12:32 medzi druhou a treťou štvrtinou je našich najrýchlejších 5 touchdownov od 12. novembra v roku 1967 v zápase proti Browns.

POMALŠÍ ROZBEH, ALE POTOM TO STÁLO ZA TO!

Úvod zápasu nám nevychádzal. Za každú cenu sme sa snažili hitnúť big plays, hrali sme dlho rozvíjajúce sa routy, no nefungovalo to. Príde mi to tak, že už sme pomerne frustrovaní z toho, že sa nám tak jednoducho nedarí triafať big plays ako v minulej sezóne a tak sa to snažíme tlačiť a tlačiť, nech to tam konečne začne padať. Avšak mohli sme vidieť, že sme sa v úvode len trápili a keď sme konečne začali hrať v systéme a s chladnou hlavou, tak to išlo a obranu Bears sme rozoberali do tých najmenších súčiastok. Lopta sa začala dostávať z Rodgersových rúk veľmi rýchlo a opäť to znamenalo ohromnú efektivitu nášho quarterbacka.

Aaron Rodgers v tomto zápase skompletoval 29/37 prihrávok pre 341 yardov, 4 touchdowny a passer rating 141.1. Keď sa pozrieme na štatistiky, tak toto bol jeho siedmy zápas proti Bears, v ktorom nahádzal 4 touchdowny/0 intereptions. Nikto v celej histórii NFL nedokázal mať viacej takýchto zápasov proti jednému súperovi. Na druhom mieste je opäť Aaron Rodgers a to proti Vikings (6 takýchto zápasov). Na treťom je Tom Brady proti Bills (5 takýchto zápasov). Zároveň už má vo svojej kariére 27 zápasov, v ktorých hodil 4 touchdownové prihrávky a žiadnu interception. To ho radí v historických tabuľkách na druhé miesto za Tomom Bradym (28 zápasov). V tomto zápase Aaron prekonal rekord Bretta Favra v počte kariérnych touchdownov proti Chicagu a dostal sa na číslo 61.

Keď sa pozrieme na Next Gen Stats, tak Rodgers skompletoval 10/12 prihrávok pre 170 yardov a 2 touchdowny, keď hral v rytme (odhod lopty medzi 2.5 – 4 sekundami). Keď hrá Aaron v rytme, tak je jednoznačne najlepším quarterbackom v lige. Jeho 11.2 priemerných yardov na jeden pokus pri passoch v rytme je najlepšie číslo v lige. Toto číslo je fakt parádne, keď do úvahy berieme fakt, že v minulej sezóne viedol celú ligu v tejto štatistike s 10.2 yardmi.

Rodgers aj v tomto zápase predviedol hody, ktoré sa proste len tak nevidia. Obe prihrávky boli doslova milimetrové. Prvá išla na Allena Lazarda pri 3rd&18 a druhá na Aarona Jones. Myslím si, že ich nejako extra opisovať netreba. Len si ich proste užite.

Aaron nám po zápase povedal, že jeho zranenie sa zhoršilo, problémy len tak nezmiznú a pravdepodobne sa tohto zranenia nezbaví až do konca sezóny.

Davante Adams bol v úvode zápasu potichu, avšak na konci zápasu pri jeho mene svietilo 10 zachytených prihrávok pre 121 yardov a 2 touchdowny. Hneď šesť jeho zachytených prihrávok znamenalo first downov, vrátane troch na third downe a dva ostatné boli pre touchdowny. V prvej štvrtine nemal Adams na svojom konte ani jeden target. V prvej štvrtine odbehol celkovo 6 routes a všetky boli z wide postavenia. Potom sme však spravili zmenu, viacej sme ho postavili na slot, kde odbehol až 49% svojich routes po zvyšok zápasu. Týmto sme mu dokázali vytvoriť ideálne matchupy, zachytil tu všetkých svojich 8 targetov pre 102 yardov a 1 touchdown. Aktuálne má Adams na svojom konte 10 zachytených prihrávok pre +30 yardov, čo je v tomto momente najvyššie číslo v celej lige.

Mám tu na ukážku jeho nádhernú routu, pri ktorej zničil cornerbacka Jaylona Johnsona. Keď sa pozrieme ako Johnson stojí na inside, tak to znamená len jedno. Prakticky hovorí Adamsovi, že slant tu nezabehneš. Keď Davante rozbehne svoju routu, tak môžeme vidieť, že to hrá na fade. Smeruje do vonkajšej strany a otáča hlavu, ako keby sa skutočne jednalo o fade. Johnson na to reaguje a keď otvorí svoje boky na pokrytie fadu, tak Adams prechádza do slantu a je to jednoduchý touchdown. Na prvý pohľad jednoduchá práca, avšak toto je umenie route runningu toho najvyššieho kalibru. Cheeseheada dole!

No a dajme si ešte aj jeho double move, ktorý zničil secondary Bears, to tiež stojí za to!

Allen Lazard sa prebral! Po tom, čo som ho kritizoval za jeho doterajší prínos v passovej hre, sa Allen rozhodol, že mi ukáže, že tu ešte stále je a že to stále umí! Lazard v tomto zápase zachytil 6 prihrávok pre 75 yardov, 1 touchdown a k tomu mal 1 beh pre 14 yardov. Jeho touchdown prišiel v kľúčovej situácii pri 4th&goal. Ak Allen dokáže hrať takto konzistentne, tak to bude mohutný boost pre náš útok. Len tak ďalej! Pri Cobbovej absencii zabehol Lazard až 17 routes zo slotu, čo bolo najvyššie číslo v našom tíme. Adams ich mal 16 a Deguara 14.

V útoku sa mi veľmi páčil aj Josiah Deguara s Marcedesom Lewisom. Deguara odviedol kvalitnú prácu pri našom prvom skórovacom drive vďaka svojmu 25-yardovému catch&runu. Neskôr v rovnakom drive spravil kľúčový blok pre Aarona Jonesa, ktorý vďaka nemu získal 11 yardov. Jeho všestrannosť sa naplno ukázala a pomáhal nám ako run-blocker, tak pass catcher. Zápas zakončil s 3 zachytenými prihrávkami pre 44 yardov, pričom všetky tri znamenali zisk first downu. Big Dog v tomto zápase nachytal 51 yardov a LaFleur nemá žiadny problém s dôverou v tohto 37 ročného tight enda.

Na ukážku to mám obe spomínané Deguarove plays. Pri tej prvej si všimnite najmä to, ako Davante svojim pohybom vytvoril priestor pre svojho spoluhráča. Adams rozoznal, že LB ide za Deguarom a tak sa postavil pred neho, čím ho odstavil z tejto play. Pri tej druhej mal Deguara devastačný blok. Za zmienku stojí aj blok EQ St. Browna, ktorý perfektne postrážil edge pre svojho running backa. Skvelá práca.

V tomto zápase sme obranu Bears rozoberali najmä vďaka passovej hre. Behová hra bola viacej-menej v úzadí, ale na druhú stranu bola veľmi efektívna. Aaron Jones mal celkovo len 8 dotykov s loptou, ale dokázal na nich skórovať 2 touchdowny. Celkovo mal 5 behov pre 35 yardov, 1 touchdown a 3 zachytené prihrávky pre 30 yardov, 1 touchdown. A.J. Dillon mal v tomto zápase 15 behov pre 71 yardov. Po prvom kontakte sa mu podarilo získať 48 yardov… jeho tacklovať je prakticky nemožné.

Obrovské absolutórium si zaslúži naša ofenzívna lajna a Adam Stenavich. Je nechápem, ako to ten chlap robí. Hrá bez starting LT Davida Bakhtiariho, starting LG Elgtona Jenkinsa, starting C Josha Myersa a v zápase sa mu ešte zraní starting RT Billy Turner. No on to aj tak dokáže dať dokopy a pripraviť svojich chalanov na zápasov. Celkovo sme v tomto zápase pustili len 6 tlakov na Aarona Rodgersa a len 4 idú na triko ofenzívnej lajny. Keď sa nám zranil Turner, tak na jeho miesto prišiel Dennis Kelly, ktorý odohral 24 pass-block snapov a nepustil na nich ani jeden tlak na quarterbacka. Zranenie Billyho Turnera nevyzeralo vôbec dobre. Zaľahlo sa mu koleno a keď som videl jeho chôdzu do šatne, tak som si povedal, že je out na celú sezónu. LaFleur nám povedal, že Billy ešte podstupuje vyšetrenia, avšak verí, že sa ešte bude môcť vrátiť v tejto sezóne.

Konečne môžem vyslovene pochváliť Royce Newmana za kompletný výkon. Ten na 40 pass-blocking snapoch nepustil ani jeden tlak na svojho quarterbacka a kvalitne hral aj v run-blockingu.


PASS RUSH & SIR DOUGLAS NAĎALEJ DOMINUJÚ

V posledných zápasoch sa nám darí vytvárať dominantný tlak na quarterbacka a inak tomu nebolo ani v tomto zápase. Justin Fields bol v tomto zápase pod tlakom pri 22 zo svojich 43 dropbackov, pričom hneď šiesti rôzni hráči mali na svojom konte aspoň 3 tlaky na quarterbacka. Podľa Next Gen Stats je náš pressure rate od weeku 10 na úrovni 39.1%, pričom sme jediným tímom, ktorý ho má nad 35%. A to ešte hráme bez nášho najlepšieho pass rushera Za´Dariusa Smitha a kľúčového hráča do hĺbky Whitney Mercilusa. Preston Smith a Kingsley Keke mali v tomto zápase po 6 tlakov na quarterbacka, Kenny Clark mal 5, Deal Lowry mal 4 a Rashan Gary tri. K tomu sme mali až 9 hitov na quarterbacka (Smith 3, Clark 3, Keke 2, Lowry 1) a Preston si pripísal aj jeden strip sack.

Všetci vymenovaní odohrali kvalitný zápas a fakt ma chalani prekvapujú – v dobrom. Dean Lowry sa prebral z mŕtvych, dokáže robiť tlak na quarterbacka, čím vytvára priestor pre svojich spoluhráčov a k tomu začína byť faktorom aj v behovej obrane, kde dokáže svojou dĺžkou a silou vyhrávať súboje 1vs1. Je to divné keď poviem, že na Lowryho aktuálne treba posielať dvojbloky? Toto by mi ani vo sne nenapadlo, že to niekedy napíšem. Kenny už tradične dominoval nad ľavým guardom Codym Whitehairom a centrom Samom Mistupherom. Kingsley Keke hrá tiež v poslednej dobe kvalitný futbal a na ihrisku je ho poriadne cítiť. No že, dajme si túto jednu play ešte raz. Toto Kingsley zadelil!

Na ľavom tacklovi sa do riadnej zápasovej akcie po prvýkrát dostal môj draft crush Teven Jenkins a toho Preston doslova ničil a ničil. Až mi ho bolo ľúto. Ako som sa už bavil pred sezónou s Rolom… Vôbec sa mi nepáči, že ho Bears chcú hrať na ľavom tacklovi. Kto ste čítali moje články, tak viete, že za mňa je pre neho ideálne miesto na pozícii pravého guarda, prípadne pravého tackla. Fandím mu, mám ho rád, ale bojím sa, že ho tu na ľavom tacklovi Bears zabijú…

Opäť tu mám aj zaujímavé štatistiky. Preston Smith a Rashan Gary majú v posledných štyroch zápasoch dokopy 53 tlakov na quarterbacka a 8 sackov. Preston má v posledných štyroch zápasoch na svojom konte 32 tlakov na quarterbacka, pričom počas celej minulej sezóny ich mal 29! Preston Smith má aktuálne pressure rate na úrovni 13.6%, čo je vyššie číslo ako mal Za´Darius Smith v sezóne 2020, keď sa dostal do Pro Bowlu (9.6%). K tomu je aktuálne Preston aj lepšie hodnoteným hráčom proti behu. Pred sezónou odpisovaný, ale aktuálne jeden z kľúčových hráčov nášho tímu! Klobúčik dole!

V strede našej obrany si už tradične robil poriadky De´Vondre Campbell. Ten celý týždeň netrénoval, keď sa iba v piatok pred zápasom vrátil po pozitívnom teste na Covid. Ale ani to ho nezastavilo pred tým, aby nazbieral 16 tacklov a práve on bol jedným z hlavných dôvodov, prečo mal David Montgomery len 42 nabehaných yardov.

Jako volééééé, to čo dáva ten Sir Rasul Douglas?!!! Ja nechápem, že čo tento chalan predvádza! Opäť si na svoje konto pripísal pick-six, keď perfektne prečítal úmysel Justina Fieldsa a loptu doniesol až do end zóny. Aby toho nebolo málo, tak keby mal trošku šťastnejšie ruky, tak by si pripísal ešte aj ďalšiu pick-six po ďalšej perfektne prečítanej play. Keby v posledných zápasoch loptu dokázal len udržať, tak má štyri pick-six. Šialený tento chalan!!! Rasul sa stal len druhým hráčom Packers v histórii, ktorý si pripísal pick-six v dvoch zápasoch po sebe. Pridal sa k legendárnemu Herbovi Adderleymu, ktorého kľudne môžeme označiť za najlepšieho cornerbacka aký kedy chodil po trávnikoch NFL.

Inak celkovo naši corners hrali veľmi, veľmi kvalitný zápas. Eric Stokes prakticky zo zápasu úplne vymazal Allena Robinsona. Do jeho coverage leteli tri lopty, ale skompletovaná nebola ani jedna. Tak čo, koho by ste mali radšej – Batemana, či Stokesa? Za mňa to je jednoznačné.Trojica Stokes – Douglas – Sullivan pustila len jednu skompletovanú prihrávku na 10 targetov a zachytila 2 interceptions. Kevin King po návrate zo zranenia odohral len 3 defenzívne snapy.

V rozmedzí weekov 1-6 naša obrana pustili 15 touchdown na 15 tripoch do red zone. Jednalo sa o najhoršiu red zone defense v histórii NFL. Avšak vo weekoch 7-14 sme na 18 red zone tripoch pustili len 8 touchdownov a v tomto časovom rozmedzí sa jedná o najlepšiu red zone defense v NFL. Celkom sranda, že? Inak nám Ben Fennell ukázal tri zaujímavé štatistiky. Náš pressure rate 43.4% je najlepší v lige. Naše percento pustených prihrávok je 62.3%, čo je siedme najlepšie číslo v lige a percento pustených prihrávok na 3. downe je 50.5% (3. najlepšie číslo v lige). Portál PFF uvádza, že v tejto sezóne sme zatiaľ vygenerovali 271 tlakov na quarterbacka, čo je 4. najvyššie číslo v lige. A to všetko bez dvoch kľúčových hráčov v podobe Zeeho a Jaira.

Justin Fields v tomto zápase síce nahádzal 224 yardov, ale 100 yardov prišlo len na dvoch plays, kde dokopy hodil loptu na 5 air yardov. Na ostatných plays bol 16/31 pre 124 yardov, 2 picky (jeden zostal nevyužitý) a fumble. Pod tlakom mal priemer len 3.2 yardov na jeden pokus. Najviac zloby narobil po zemi, keď získal 74 yardov. Collinsworth ho chválil do nebies, že ako perfektne hrá, avšak mňa v passovej hre vôbec neoslnil. Rebrá ho zrejme boleli, avšak keby takýto zápas odohral Jordan Love, tak máme tretiu svetovú vojnu v radoch fanúšikov Packers…

Ak niekoho v obrane nemôžem pochváliť, tak je to náš dime safety Henry Black. Síce zrazil prihrávku smerujúcu na Cole Kmeta a v special teame spravil tackle, ktorým spôsobil fumble, ale opäť raz súperov útok našiel cestu ako ho atakovať v coverage. Proti tight endom dokáže byť platným v passovej hre, ale akonáhle sa na neho postaví wide receiver, tak to je miss match ako delo. Využili to Vikings a skórovali touchdown a teraz aj Bears. V druhej štvrtine bol receiver Damiere Byrd v backfielde a zabehol angle routu proti Blakovi, ktorý bol porazeným smerom do vnútra ihriska a výsledkom bol 54-yardový touchdown.


DÁ SA PADNÚŤ EŠTE NIŽŠIE?

Tu je výpis toho, čo sa nášmu special teamu „podarilo“ v tomto zápase „predviesť“:

  • 97-yardový punt return touchdown
  • 34-yardový punt return
  • 42-yardový kick return
  • 40-yardový kick return
  • Kick out of bounds
  • Malik Taylor sa nepochopiteľne snažil chytiť loptu na 5-yardovej línii, ktorá letela mimo ihriska. Samozrejme, že ju nechytil a namiesto štartu na 40 yardovej línii sme začínali na vlastnej 5ke…
  • Amarimu Rodgersovi sa lopta po punte odrazila od facemasku (nikto v jeho blízkosti nebol) priamo do rúk hráča Bears… Avšak tento jeho ďalší skrat bol znegovaný penaltou.
  • 22-yardový punt zo 49-yardovej línie Bears na ich 27čku
  • Nechytený onside kick, vďaka čomu ho získali Bears

Pri vypisovaní všetkého čo sa vôbec stalo som sa poriadne zapotil. Keby tieto chyby spravíme v playoff, tak si môžeme ísť pískať. Matt LaFleur nám povedal, že neplánuje spraviť zmenu na pozícii special team koordinátora. Takže Maurice Drayton musí nájsť spôsob, ako veci zlepšiť a to rýchlo. Inak amen tma…


GO PACK GO!!!!!!!