Vynikajúci zápas na úvod preseason!

Máme za sebou náš prvý tohtoročný zápas v preseason! Odohral sa na ihrisku Cincinnati Bengals, kde sme domácich porazili pomerom 36-19. Musím na rovinu povedať, že zaujímavejší zápas preseason som azda ešte nikdy nepozeral. Bol to vynikajúci zápas, v ktorom sa neustále čosi dialo, neboli tam nudné pasáže a pri pozeraní tohto zápasu som sa skutočne bavil futbalom! Ak máte možnosť, tak si tento zápas pozrite, neoľutujete!

Toto review začneme zoznamom hráčov, ktorí do tohto zápasu nezasiahli. Dokopy 10 našich hráčov nezasiahlo do tohto zápasu. V minulej sezóne to v úvodnom zápase preseason proti 49ers bolo až 33, čo je obrovský rozdiel. Tu je zoznam a v zátvorke dôvod, prečo nehral:

 • LT David Bakhtiari (nemá zmysel aby hral, treba ho držať zdravého)
 • CB Jaire Alexander (bolo nám oznámené, že má menší problém s trieslom a preto posledné tréningy robil veľa individuálnej práce a nehral v tímovej časti. Nemá sa jednať o nič vážne)
 • CB Eric Stokes (PUP)
 • OLB Rashan Gary (len sa vracia do tréningového procesu po ACL)
 • C Jake Hanson (zranený lakeť)
 • S Innis Gaines (zranený kvadriceps)
 • RB Lew Nichols (zranené rameno)
 • TE Josiah Deguara (zranené lýtko)
 • WR Grant DuBose (po dlhodobom zranení chrbta sa len vracia do tŕeningového procesu)
 • DT Kenny Clark (počas rozcvičky bol na ihrisku, ale do zápasu nezasiahol. Pravdepodobne nebude hrať počas celej preseason)

JORDAN LOVE & SEAN CLIFFORD

Prvé dva útočné drivy patrili nášmu QB1 – Jordanovi. Všetci sme určite s napätím čakali, čo nám predvedie náš nový mladučký starting quarterback. Keď šiel dole z ihriska, tak pri mene mu svietilo 7/10 prihrávok pre 46 yardov, 1 touchdown a 112.9 passer rating. Hneď päť rôznych hráčov chytilo loptu. Inak viete čo je zaujímavé? Keď sa Aaron Rodgers v roku 2008 stal našim starting quarterbackom, tak tiež mal svoj prvý štart v preseason proti Bengals. Jeho štatistiky v tomto zápase boli nasledovné: 9/15 pre 117 yardov, 1 touchdown, 1 interception a 79 passer rating.

Jordan svoj prvý drive začal skompletovanou prihrávkou na running backa Aarona Jonesa pre zisk 6 yardov. Na 2nd&4 sa mu pri split zone rolloute podarilo za behu trafiť tight enda Luka Musgrava a ten získal 8 yardov a zároveň aj first down. Následne prišiel beh running backa AJ Dillona, ktorý získal len 3 yardy. Na 2nd&7 si Jordan vybral súboj na outside, kde sa jeho receiver číslo jeden Christian Watson dokázal na go route uvoľniť cez cornerbacka DJ Turnera. Ten zabehol 40 yardov za 4.26 sekundy. Udržať krok s Christianom je takmer nemožné. Jordan sa tu počas svojho dropbacku pozral do pravej strany ihriska, kde čítal svoje prvé dva ready a linebackerov, pričom jeden išiel do blitzu. Následne si skontroloval safetyho a išiel na Watsona. Lopta mohla byť hodená trošičku viacej pred Watsona, ale safety Dax Hill tu aj tak zahral perfektnú play.

Následne na treťom downe netrafil svojou prihrávkou úplne voľného tight enda Luka Musgrava, ktorý bol na crossing route. Pri tejto play Jordan videl že obrana je v man-to-man single high coverage a vybral si správny read. Pri tomto reade si musel dať pozor na linebackera v strede ihriska, ktorý ho čítal a potenciálne stál v ceste v prihrávke na Musgrava, kde číhal na prípadnú loptu. Ale Jordan si ho očami perfektne poslal do druhej strany ihriska, kde sa dokonca aj linebacker pohol, spravil dva kroky a Jordan tak mal voľnú cestu na Musgrava. Toho však netrafil. Predviedol tu perfektnú manipuláciu očami, znalosť coverage a vedel kto číta jeho oči. Tento hod však musí triafať aj o polnoci.

Druhý drive začal pop passom na receivera Jaydena Reeda pre zisk 5 yardov. Na 2nd&5 mal na pravej strane ihriska pripravený tight end screen na Luka Musgrava, ktorý mal pred sebou konvoj dvoch ofenzívnych linamnov. Jordanovu prihrávku však zrazil prichádzajúci rusher z outsidu. Veľká škoda, lebo to smrdelo big play, bloky tam boli pripravené výborne. O tejto play hovoril aj John Kuhn, ktorý povedal, že pri takejto play by mal prijímajúci hráč (v tomto prípade Musgrave) upraviť svoje postavenie tak, aby pomohol QB. Na 3rd&5 Jordan skompletoval loptu na receivera Christiana Watsona, ktorý získal 7 yardov. Na 1st&10 prišiel false start v podaní pravého guarda Jona Runyana. Na 1st&15 si pekný beh pripísal running back AJ Dillon, keď získal 11 yardov. Na 2nd&4 sa Jordanovi podaril obranu nachytať na neutral zone infraction a získal first down vďaka penalte. Hneď ďalšia play priniesla jeho rollout play action do ľavej strany, kde pekným side arm hodom obhodil prichádzajúceho defenzívneho enda a našiel receivera Romeo Doubsa pre zisk 12 yardov.

Na 1st&10 prišla krátka prihrávka na Watsona, ktorá ale znamenala stratu jedného yardu. Na 2nd&8 zahral play action, Christian Watson na seba naviazal dvoch obrancov a to nechalo receivera Romeo Doubsa v súboji 1vs1. Jordan to správne identifikoval a doručil milimetrovú loptu = touchdown. Túto istú play sme zahrali aj počas spoločného tréningu s Bengals. Vtedy sa skončila touchdownom v podaní Christiana Watsona do pravej strany. Teraz si to už Bengals postrážili, ale Jordan správne prešiel na svoj druhý read a našiel na ľavej strane Romea.

Musím povedať, že sa prakticky naplnili všetky správy, ktoré ku nám chodia z training campu. Jordan nie je perfektný a bezchybný, ale na ihrisku vyzerá extrémne pohodlne. Je lídrom svojho útoku, má ho plne v moci. Nemá problém si pred snapom robiť checky na základe obrany, hru vidí pomalšie a to mu pomáha hrať v správnom rytme, prechádzať si všetky ready na čas a robiť správne rozhodnutia. Keď musí, tak vie kde má svoje checkdowny. Manipulácia očami je tiež veľmi kvalitná. Práca nôh je vycibrená, v pockete neváha, verí svojim inštinktom a výsledkom je to, že lopta z jeho ruky lieta na čas a v rytme. Jeho priemerný čas odhodu v tomto zápase bol 2.4 sekundy. Keď to dáme do perspektívy, tak v minulej sezóne by to bolo druhé najrýchlejšie číslo v lige. Dokáže hodiť prakticky každú loptu a využíva aj rôzne uhly postavenia ruky pri odhode (ako side arm pri hode na Doubsa) – talent v ruke je nesporný a evidentný. Pri všetkých 10 (deviatich) hodoch podľa mňa hádzal loptu na ten správny target. Za mňa aktuálne vyzerá ako úplne iný quarterback než ten, ktorého sme videli v minuloročnej preseason.

Jediná vec, ktorú mu vyčítajú počas doterajšieho priebehu campu a mohli sme ju vidieť aj v tomto zápase je to, že čas od času netrafí loptu tak presne ako ju trafiť má. V tomto zápase netrafil jednoduchý hod na treťom downe na tight enda Luka Musgrava, pri ktorom nebol nikto na míle a mal možnosť zahrať big play. Nepresnosti sú aktuálne jediné nedostatky, ktoré pri ňom vidím. Nič iné mu vytknúť nemôžem. Všetko ostatná zatiaľ vyzerá byť fenomenálne.

Jordanovi náhradník nováčik Sean Clifford nám tento zápas perfektne okorenil a pripomenul nám ako to kedysi vyzeralo za gunslingera Bretta Favra. V zápase skompletoval 20/26 prihrávok pre 208 yardov, 1 touchdown, 2 intereptions a passer rating 80.3. Z Clifforda som bol tiež pozitívne prekvapený, lebo na Penn State sa mi príliš nepáčil a nechápal som, čo v ňom vidíme. V tomto zápase nám všetkým otvoril oči.

Tesné okno pre neho neexistovalo, loptu tam proste narval a hlavu si z toho nerobil. Ukázal svoju silu v ruke, keď tam dokázal loptu vopchať. Pass rushu sa nebál. Čítanie obrany, prechádzanie si readov, či cítenie pass rushu nemal tak zautomatizované. Napríklad pri tej pick-6 sa ani len na stotinu nepozrel na safetyho, ktorý sa od začiatku sťahoval do priestoru Wicksa. Najviac by som chcel ale vyzdvihnúť jeho mentálnu silu. Hodí pick-6, mnoho nováčikov by to položilo. Ale Clifford na ďalších hodoch prejde ihrisko a rozdáva lopty jedna radosť. Chyby dokáže hodiť za hlavu a neovplyvnia ho v nasledujúcich snapoch. Na nováčika skutočne pôsobivé. Celkovo to bolo veľmi prekvapivý výkon.


ÚTOK

Útok nemal problém s hýbaním s loptou a čo je dôležité, tak v red zone bol 4/4. Toto bol pre nás v minulej sezóne veľký problém, tak je to príjemné vidieť.

OFENZÍVNA LAJNA

Naša OL v tomto zápase hrala v nasledujúcich konfiguráciách a títo hráči podali (ne)kvalitné výkony:

 • Starting OL – Nijman – Jenkins – Myers – Runyan – Tom
 • Druhá OL – Walker – Jenkins – Runyan – Rhyan – Jones
 • Veľmi zaujímavé je to, že Jon Runyan odohral niekoľko drivov ako center. Keď Runyan skončil na centrovi, tak niekoľko snapov tu dostal aj Zach Tom.
 • V prvej OL hral na RT výborne Zach Tom. Len si pozrite to jeho opakovanie ri touchdowne na Doubsa. Ukážková práca.
 • OG Sean Rhyan prežíva doposiaľ skvelý camp, ale v tomto zápase mu pár vecí nevyšlo. Najhoršia play bola tá, keď pustil tlak na Clifforda a ten hodil pick-6. Na tejto play úplne Rhyan vyhorel. Ale okrem pár zlých plays sme videli aj mnoho pozitívnych. Určite lepší výkon, než horší.
 • OL Royce Newman neodohral dobrý zápas a za mňa bol našim najlepším OL na ihrisku. Na niekoľkých plays bol jasne porazený a spôsobil aj útočný holding.
 • Na pozícii ofenzívneho tackla vyzerali veľmi dobre Rasheed Walker a Caleb Jones.

MLADÍ RECEIVERS

Najviac som bol asi prekvapený z toho ako sa darilo našim mladým receiverom. Nováčikovi Dontayvion Wicks, Malik Heath, Jayden Reed zahrali niekoľko krásnych plays a Samori Toure ukazuje, že hype okolo jeho skoku v druhom roku nie je náhodný. Christian Watson a Romeo Doubs sú naša 1ka a 2ka, takže tam už očakávam výkony, ktoré aj doručili. Watson je epicentrom pozornosti obrany a hru ovplyvňuje aj vtedy keď loptu nemá v rukách. Romeo si perfektne dokáže vytvoriť separáciu vďaka route runningu.

 • Dontayvion Wicks – tento chalan nám ukazuje, že jeho route running je kvalitný a k tomu je veľmi ochotným a kvalitným blokárom. Pripísal si 3 zachytené prihrávky pre 68 yardov, vrátane 47 yardovej play. Pri goal line play predviedol spoločne s tight endom Musgravom krásny blok a pripravil diaľnicu pre touchdownový beh v podaní running backa Tylera Goodsona.
 • Samori Toure – Samori predviedol kvalitný zápas. Chytil 3 lopty pre 56 yardov. Najkrajšou play bola tá na 3rd&9. Clifford si povybehol z kapsy, nemal kopmu. Samori na jeho pohyb krásne zareagoval, uvoľnil sa a predviedol kvalitný catch pre zisk 28 yardov. Samori tieto improvizačné play skutočne ovláda. Mohli sme to vidieť aj minulý rok v zápase proti Bills, kde správne inštinktívne reagoval na vývoj play, uvoľnil sa a Rodgers na neho hodil touchdown cez polovicu ihriska.
 • Jayden Reed – Nováčik draftovaný v druhom kole je takým švajčiarskym nožíkom, keď ho využívame naozaj pestro. V tomto zápase zachytil dve prihrávky pre 20 yardov. Prvá bol pop pass a tá druhá jump ball. Jayden možno meria len 180 cm, ale na jump balls pôsobí ako keby mal 190 cm. Práve toto bola výrazná čast jeho skauting reportu z college. Na Michigan State ho využívali ako keby mal 190 cm. V end zóne mu hádzali jump balls a verili mu. No a on to doručoval. V minulej sezóne college football žiadny hráč pod 6 feet nechytil toľko contested lôpt ako práve Reed. Toto je presne tá jeho dawg mentalita. Vždy je to jeho lopta. Plus si ešte mohol pripísať 23-yardový touchdown, avšak od obrancu Allana Georga prišle v end zóne DPI, ktorú Jayden patrične oslávil.
 • Malik Heath – počas tréningov ukazuje, že jeho produktivita na Ole Miss nebola výsledkom náhody a ukázal to aj v tomto zápase. Chytil 3 lopty pre 36 yardov. Tiež sa ukázal ako skvelý blokár a tu využíva svoje fyzické predispozícii. Je tu veľmi ochotný

LUKE MUSGRAVE

Milujeme hrať v 12 personnel, opäť sme to videli a Musgrave je centrom diania nášho útoku. Počas tréningov na neho lieta kopec lôpt na všetkým možných plays a tento zápas nebol výnimkou. Love hodil v tomto zápasse 10 prihrávok (9 ak nepočítame pop pass. No a 3 prihrávky išli na Musgrava. Mali tu pre neho screen, a dve plays na treťom downe. Luke bude skutočne významnou súčasťou nášho útoku. Síce zachytil len jednu loptu pre 8 yardov, ale nebyť Jordanovej nepresnosti a tipnutej lopty, tak to mohli byť veľmi ľahko tri zachytené lopty pre +60 yardov.

Na ihrisku sme opäť mohli vidieť jeho neskutočnú rýchlosť. Keď bol Tom Pelissero u nás na tréningu, tak ten ho nazval „najväčší najrýchlejší chlap akého som kedy videl“ a Matt LaFleur mu na to povedal, že mali počas campu tréningy, na ktorých to bol práve Musgrave, kto vyvinul najvyššiu rýchlosť v dosiahnutých v míľach za hodinu. Tu máme aj play, kde môžeme vidieť jeho rýchlosť na plné pecky na outside na go route a potom aj v strede ihriska. On doslova lieta a to meria skoro dva metre a váži 115 kg. Tímy určite budú chcieť proti nám hrať veľa single high/cover 1 aby pokryli našich running backov a prinútili Jordana hádzať. Ale toto bude pre nich ťažké, keď na ihrisku bude súčasne Watson s Musgravom.


EMANUEL WILSON

Tento nedraftovaný nováčik na pozícii running backa už na seba upútal počas tréningov a v tomto zápase spustil doslova lavínu. Na 6 behoch dokázal nazbierať 111 nabehaných yardov a 2 touchdowny. Jeho najväčšou play bol 80-yardový touchdown, kde ukázal svoju homerun speed a schopnosť čítať ihrisko pred sebou. Tyler Goodson sa zranil, Lew Nichols je zranený. Cesta pre Wilsona sa otvára! Deň zápasu bol pre neho veľmi špeciálny. Presne v tento deň to bolo 14 rokov čo prišiel o otca. A presne v tento deň si odbil svoj debut vo farbách Green & Gold.

Dokonca mal ešte tento krásny beh, ale pre flag sa nepočítal:


TIGHT ENDS A FULL BACKS

Luka Musgrava sme si už spomenuli, ale do hry sa zapájal aj Tucker Kraft, Austin Allen či Tyler Davis. Kraft blokoval a pri jednej play mu obranca vytrhol loptu z rúk a skončilo to interception. Toto sa mu stávať nemôže. Austin Allen spravil kľúčový blok ako in-line tight end pri 80-yardovom TD behu v podaní Wilsona, bez tohto bloku by sa ten beh udiať nemohol. Pri jednej play bol úplne voľný vo flate, ale Clifford hodil loptu do zeme pred neho. Tyler Davis si v red zone pripísal touchdown, keď krásne našiel slabé miesto v zónovej obrane v strede ihriska. Toto všetko jasne ukazuje, že tight ends sú v tomto útoku veľmi vysoko. Veľká škoda, že neskôr v zápase sa Davis vážne zranil.

Josiah Deguara je zranený a teda na jeho mieste H-backa hráva nováčik Henry Pearson a ten v tomto zápase predviedol dva krásne bloky za sebou. Najskôr to bolo pri Cliffordovom 13-yardovom behu a potom aj pri následnom touchdownovom behu running backa Emanuela Wilsona. Teraz keď sa Davis zranil, tak Pearson môže veľmi hlasno bojovať o 53ku.


OBRANA

Naša obrana odohral pomerne kvalitný zápas. Hneď prvý útočný drive Bengals sa skončil 3&out, keď Nixon zo slot blitzu sackoval quarterbacka a Bengals na týchto troch plays skončili na negatívnych 5 yardoch. Obrana bola dizruptívna, keď si pripísala až 13 zrazených prihrávok (2 interceptions) a 9 hitov na quarterbacka. Bengals dokázali zahrať nejaké explozívne plays, ale ich priemer passových yardov bol len 4.8 yardov na jeden pokus.


CB CARRINGTON VALENTINE

Počas doterajšieho priebehu training campu nás všetkých zaujal nováčik, ktorého sme draftovali až v 7. kole a jedná sa o cornerbacka Carringtona Valentine. V tomto zápase nadviazal na svoje skvelé výkony z tréningov a zahrával jednu play za druhou. V tomto zápase si pripísal 4 tackles, 2 zrazené prihrávky a 1 interception. Odohral celkovo 21 coverage snapov, pričom pustil len 2 skompletované prihrávky pre 16 yardov a passer rating 2.8. Mne ohromne pripomína Rasula Douglasa – vždy sa snaží hrať play na loptu, nepanikári. Pri svojej prvej zrazenej prihrávke si skoro pripísal jednorukú interception. Posledná zrazená prihrávka prišla na treťom downe, čím ukončil drive. Na nováčika naozaj veľmi pekné plays. Dokonca si pripísal jeden pekný tackle, ktorým zmaril behovú play.


POZNATKY Z OBRANY

 • Na pozícii starting safetyho zápas začali Darnell Savage a Jonathan Owens.
 • Následne keď šiel Savage dole, tak ho vedľa Owensa nahradil Tarvarius Moore. Potom prišla kombinácia Moore a Rudy Ford. V tretej štvrtine boli na ihrisku Rudy Ford a Dallin Leavitt.
 • OLB Kingsley Enagbare mal 3 tlaky na QB.
 • Nedraftovaný nováčik OLB Brenton Cox odohral kvalitný zápas. Mal niekoľko pekných pass rush opakovaní (3 tlaky na QB) a k tomu pridal zrazenú prihrávku, ktorá skončila v rukách jeho spoluhráča safetyho Dallin Leavitta.
 • Edge rusher Keshawn Banks nie je úplne v centre reflektorov, ale odohral dobrý zápas. Dokonca hral v starting kick return jednotke, pripísal si peknú behovú stopku a mal tackle v downfielde. Táto pozícia je preplnená, ale bol by to skvelý kandidát na practice squad.
 • Na pozícii edge rushera štartovali Preston Smith a Justin Hollins.
 • Pred dvoma týždňami náš coach Matt LaFleur povedal, že defenzívny tackle Jonathan Ford sa výrazne zlepšil a v tomto zápase sme ho pri niekoľkých plays mohli vidieť v backfielde.
 • Veľmi sa mi páčilo ako sme mnohokrát využívali LB blitz. Dúfam, že toto bude normou aj počas regular season.
 • V DL mali niekoľko pekných snapov Devonte Wyatt, TJ Slaton a aj nováčikovia Karl Brooks a Colby Wooden. Brooks s Woodenom si pripísali po 2 tlaky na QB. Po dva ešte mali aj Ford, Slaton, Slayton a Hollins. Veľmi solídny deň pre IDL.

SPECIAL TEAM

ANDERS CARLSON – Nováčik na pozícii kickera neprežil vydarený zápas. Opäť nebol jeho výkon vyrovnaný a na extra pointoch bol 3/5. Obidva missnuté extra pointy prišli keď bol holderom O´Donnell (nehovorím, že to je jeho chyba, len konštatujem). Kopal len jeden field goal a ten premenil (45-yardový presne do stredu).

PUNTERS – Pat O´Donnell mal len jeden punt, ktorý meral 60 yardov a skončil sa inside 20. Daniel Whelan ich mal 2 a priemer mal 42.5 yardov, pričom inside 20 skončil jeden. Obidvaja sa striedali ako holderi pri kopoch, pričom v druhom polčase sa Whelan staral aj o kickoff.

 • Jayden Reed vyzerali veľmi komfortne pri chytaní puntov.
 • Na kick returne sme vyskúšali aj receivera Samoriho Toureho, tomu lopta v jednom prípade vypadla z rúk do end zóny, musel ju zodvihnúť a kick coverage si ho pokryla. Celkovo mal 2 kick returny s priemerom 27.5, pričom ten druhý meral 44 yardov. Na kick returne mal 3 pokusy aj Tyler Goodson, ale mal priemer len 23.7 yardov, pričom najdlhší bol pre 28 yardov.

ZRANENIA

Žiaľ, tento zápas sa neobišiel bez zranení a niektoré sú veľmi vážne.

 • TE Tyler Davis – Vyzerá to tak, že najhoršie dopadol náš tight end Tyler Davis, ktorý musel byť z ihriska odvezený na vozíku, keď si poranil koleno a pretrhol si ACL. Sezóna sa teda pre Tylera skončila predčasne. Pre náš útok je to veľká rana. Tyler bol doposiaľ počas campu jednoznačne našim najlepší blocking tight endom a nahradiť ho bude skutočne ťažké. Do tímu musíme rozhodne priviesť nejakého tight enda, nakoľko milujeme personnel 12 a aktuálne máme len Musgrava, Krafta, Allena a Bondsa. Deguara s Pearsonom považujem za full backov (resp. H-backov). Plus k tomu to je veľká strata aj pre special team, kde mal v minulej sezóne spomedzi našich hráčov najviac snapov.
 • OT Luke Tenuta – Potenciálne druhé vážne zranenie sa prihodilo ofenzívnemu tacklovi Tenutovi, keď mu zaľahli členok odzadu a musel byť z trávnika odvezený. Luke bol doposiaľ našou šestkou na pozícii OT.
 • RB Tyler Goodson – Pri tom, ako bol tacklovaný, tak pri náraze o trávnik tvrdo dopadol na rameno a do zápasu sa už nevrátil. Doktori na sideline vyzerali byť veľmi opatrní s jeho rukou, keď ju pozerali.
 • OT Caleb Jones – Zo zápasu vypadol aj ďalší ofenzívny tackle Caleb Jones, ktorý si poranil členok.
 • CB Corey Ballentine – Ako posledný sa zranil cornerback Ballentine, ktorý si len sekol nerv a nemalo by to byť nič vážne.

NAJLEPŠI A HORŠÍ

NAJLEPŠÍ HRÁČI ZÁPASU:

 • CB CARRINGTON VALENTINE
 • RB EMANUEL WILSON
 • QB SEAN CLIFFORD
 • QB JORDAN LOVE
 • WR SAMORI TOURE
 • WR DONTAYVION WICKS
 • OT TACH TOM
 • LB BRENTON COX
 • DL KARL BROOKS
 • WR MALIK HEATH

ODOHRALI SLABÝ ZÁPAS:

 • K ANDER CARLSON
 • OL ROYCE NEWMAN

GO PACK GO!!!!