Smer NFC Championship!


Družina trénera Matta LaFleur zvládla svoj prvý zápas vyraďovacích bojov a na domácom Lambeau Fielde sa jej podarilo poraziť Los Angeles Rams výsledným skóre 32-18! Počasie nebolo na našej strane, keď sme sa nedočkali žiadneho tuhého mrazu a nekonala sa ani žiadna snehová kalamita. Avšak na tribúnach už bolo 8,456 divákov a bolo to cítiť! Počasie v tomto zápase úlohu nezohralo, ale vykompenzovali to fanúšikovia, ktorí robili na Lambeau Fielde poriadny bordel! Konečne už tie letecké zábery na Lambeau nepôsobili depresívne. Ako sa nášmu tímu v tomto zápase darilo, respektíve nedarilo? To si povieme v nasledujúcich bodoch!

NAJLEPŠÍ ÚTOK V NFL

Súboj najlepší útok NFL vs najlepšia obrana NFL vyznel jasne v prospech údernej jednotky Aarona Rodgersa. Packers v tomto zápase získali v útoku celkovo 484 yardov a to je vôbec najviac proti obrane číslo 1 (v yardoch) v zápase playoff od doby, kedy sa NFL a AFL spojili do jednej ligy v roku 1970. No a ešte nezabúdajme, že či už kvôli Aaronovej nepresnosti alebo dropom sme na ihrisku nechali minimálne ďalších 100 yardov. Obrana Rams útok Packers počas celého zápasu nezastavila. Útok Packers sa dokázal zastaviť len vlastnou chybou.

Keď sa pozrieme na prvých 17 zápasov Rams v tejto sezóne, tak v jednom zápase nepustili viacej ako 390 celkových yardov, 274 nahádzaných yardov a 136 nabehaných yardov. Ako som spomenul, tak Packers získali celkovo 484 yardov, nahádzali 296 yardov a nabehali 188 yardov. Všetky tri čísla sú vôbec tie najvyššie, ktoré Rams v tejto sezóne pustili. Packers sa zároveň stali prvým tímom v histórii NFL, ktorý v jednom playoff zápase získal v útoku +475 celkových yardov, +175 nabehaných yardov, nepustil ani jeden sack a nespravil ani jeden turnover. Situačný futbal bol opäť na strane Packers a na tretích downoch boli 8/12 a hneď trikrát sa im pozíciu v red zone podarilo pretaviť do touchdownu.

Aaron Rodgers svoj útok dirigoval tak, ako sa na MVP patrí. Skompletoval 23/36 prihrávok pre 296 yardov, 2 touchdowny a jeden pridal po svojich, keď na pump fake nachytal Lenoarda Floyda a starý muž si dobehol po svoj ďalší touchdown. Jeho útok mal priemer 7.4 získaných yardov na jednu hru, čo je skvelé číslo proti tejto obrane. Za mňa jeho najväčším highlightom tohto zápasu bola play na 2nd&17 z vlastnej end zóny. Táto play prišla hneď potom, ako netrafil úplne voľného MVS pri sideline pre touchdown cez celé ihrisko. Prebral si snap, spravil dropback, ktorý ho doviedol do jeho end zóny a on si tam chodil ako keby bol nedotknuteľný. Neskutočný prehľad, pohyb v kapse a k tomu ešte skompletovaná prihrávka pre prvý down na Allena Lazarda. Porno.

Matt LaFleur so svojim tímom vybehol na Rams s jasnou taktikou. Rozbehnúť hru po zemi a od toho sa bude odvíjať všetko ostatné. Tento jeho gameplan sa naplnil do poslednej bodky a výsledkom je 188 nabehaných yardov. Obrana Rams hrá s light boxom (nickel, dime obrana) v najvyššom pomere v celej lige a spolieha sa na to, že ich front dokáže produkovať pass rush a zároveň brániť behy. Ale v tomto zápase Packers využili ľahší box Rams a to bol stavebný kameň víťazstva. Na behovej hre sa podieľali hneď všetci traja running backs a dovolím si tvrdiť, že lepšie trio running backov v NFL nenájdete. Aaron Jones mal 14 behov pre 99 yardov, Jamaal Williams 12 behov pre 66 yardov a A.J. Dillon 6 behov pre 27 yardov. LaFLeur opäť veľmi rád a často využíval tzv. pony package, ktorú som vám predstavil v minulých reviews a mne sa táto formácia sakramentsky páči. Všetci traja behali tvrdo a bolo ich extrémne ťažké zložiť na zem. Keď sa pozrieme napríklad na Jamaala, tak ten získal hneď 44 yardov po kontakte. Zahanbiť sa nenechal ani Jones, ktorý na svoju menšiu a útlejšiu postavu disponuje skvelým balansom a tacklovať ho bolo prakticky nemožné. Táto jedna play hovorí za všetko:

Úspešné behy nám pripravili pôdu pre play-actions, s ktorými má obrana Rams veľké problémy a to bola len voda na mlyn pre náš útok. Rodgers bol na play-actions 8/10 pre 98 yardov a jeden touchdown. Rams ešte môžu byť radi, že nedostali 40ku.

S príchodom Matta LaFleura sa do Titletownu vrátila rovnováha a tá pretrvávala aj v tomto zápase. S loptou sme bežali 36-krát a Aaron Rodgers loptu hádzal 36-krát. Ako rád hovorím, niekedy vám zlé zápasy počas sezóny môžu veľmi pomôcť. Pár týždňov dozadu sme v druhom polčase proti Panthers spravili jednu obrovskú chybu. Zanevreli sme na behovú hru a začali sme to tlačiť vzduchom. Proti Rams sme sa však niečoho takéhoto nedopustili, s loptou sme behali a ono sa to vyplatilo. LaFleur sa z tejto chyby rozhodne poučil. Základom bolo, že sa nám s loptou darilo hýbať na prvom downe, vďaka čomu sme sa nedostávali do dlhých a zložitých situácií. Na prvom downe sme v tomto zápase bežali celkovo 17-krát a podarilo sa nám tu získať 118 yardov, čo je excelentný priemer 6.94 yardov na jeden beh. Keď sa pozeráme na obranu Rams zo základnej časti, tak tam pustila priemerne na jeden zápas 45.9 nabehaných yardov na prvých downoch, pričom priemer na jeden beh bol len 3.47 yardov. Väčšina našich získaných behových yardov prišla vďaka inside zone konceptom. Rams hrali v light boxe a LaFleur to využil. Medzi ľavého guarda a pravého guarda sme bežali celkovo 21-krát a získali sme tu 152 yardov. Tieto behy vyústili do deviatich prvých downov a dvoch ziskov nad 10 yardov, vrátane 60-yardového behu Aarona Jonesa, ktorým sme otvárali druhý polčas. Jenkins, Linsley a Patrick tu udviedli kus obrovskej práce.

Pred zápasom sme zo všetkých strán počúvali, aká je obrana Rams skvelá a že proti ich secondary si okrem Adamsa nikto ani len neškrtne a Lazard, či MVS budú zo zápasu vymazaní. Avšak realita bola úplne iná a táto dvojka si na ihrisku hrala svoju hru a náš útok si z ich obrany spravil trhací kalendár. Lazard zachytil 4 prihrávky pre 96 yardov, 1 touchdown a MVS 4 prihrávky pre 33 yardov (pričom ho Rodgers raz trošku prehodil úplne voľného v end zóne a potom ho opäť úplne voľného netrafil popri sideline, kde cornerbacka totálne vykúpal na double move, čo by bol 92-yardový touchdown cez celé ihrisko – ak by to nedropol). Doplnili tak Adamsa, ktorý zachytil 9 prihrávok pre 66 yardov, 1 touchdown, Big Boba, ktorý zachytil 4 prihrávky pre 60 yardov. Plus EQ mal jeden catch pre 27 yardov a Jones jeden pre 16 yardov. Toto bol nádherne vyvážený výkon v passovej hre proti údajne najlepšej secondary v NFL. Opäť sa raz potvrdilo, že tie reči typu „Packers tam majú len Adamsa“ sú nezmyslom. No a azda vôbec tú najdôležitejšiu play tohto zápasu zahral práve MVS. Situácia 3rd&3, 8 minút do konca štvrtej štvrtiny a stav 25-18 pre Packers. Keby tu MVS nezískal prvý down, puntujeme a Rams majú šancu na vyrovnanie zápasu. Nič také sa nestalo, MVS perfektne získal first down a o dve hry neskôr zápas rozhodol Allen Lazard.

Vo svojom preview som spomínal, že Rams hrajú veľmi radi quarters coverage a že počas regular season mal LaFleur proti tejto coverage skvelé kontry. Rozobral som tam práve jeden koncept na Lazarda a v tomto zápase sa to takmer okopírovalo a bol z toho touchdown. Rams sú v bránení play-actions podpriemernou obranou a tu sa na ňu safeties nechali nachytať aj s navijakom. Lazard bol úplne voľný a ľahký touchdown na post route. Matt, aspoň viem, že čítaš moje previews! Skvelá práca! 😛

Zaujímavosťou je, že pri tomto Lazardovom touchdowne sa pred snapom udialo, že Rodgers doslova oznámil túto play na Allena. Rodgers spustil svoju kadenciu, prestal, oslovil Lazarda jeho menom a ukázal mu na coverage pred ním, kam pôjde lopta.

No a tu je video tej play, na ktorú som odkazoval vo svojom preview:

Jalen Ramsey sa dostal do first-teamu All-Pro tejto sezóny na úkor Jaira Alexandera a tento zápas s Rams teda obsahoval aj minizápas týchto dvoch cornerov. No a z tohto súboju vyšiel jednoznačne lepšie náš Jaire Alexander. Tu je porovnanie zápasových štatistík z tohto zápasu:

  • Alexander – 2 targety, 1 catch, -3 pustených yardov (áno, je to mínus 3), priemerná separácia receivera boa 2.4 yardov a pustený passer rating 42.4
  • Ramsey – 6 targetov, 6 catchov, 55 pustených yardov, 1 touchdown, priemerná separácia receivera bola 3.7 yardov a pustený passer rating 144.4

LaFleur, Hackett a Getsy prišli s perfektným game planom a boli pripravení na to, čo môže prísť. Jalen Ramsey po ihrisku tieňoval Davante Adamsa a v red zone to využil vo svoj prospech. Rozohrávali sme yard od end zóny, kde je priestor už poriadne zhustený. Poslal Adamsa do motion a Rodgers si pri tejto play musel všímať práve Ramseyho, či nasleduje Adamsa a tým pádom to je man coverage. Ten ho nasledoval a v tom momente už Rodgers vedel veľmi dobre, čo sa udeje. Adams bol v jet motione cez celú formáciu a Ramsey sa tak musel k nemu predierať prehusteným priestorom. Nestihol to, Adamsa si zároveň nikto neprebral a bol z toho jednoduchý touchdown. Krásny play-call od LaFleura.

Plus tu mám ešte túto jednu krásne odbehnutú routu od Adamsa. To je proste parádička!

Ofenzívna lajna odohrala parádny zápas a Rodgers si mohol užívať pohodlia dostatočného času na skenovanie ihriska a odhod lopty. Je pravdou, že Aaron Donald nebol stopercentne ready, ale to výkony našej OL nijako nezhadzuje. V úvode zápasu bol Donald nasadzovaný na ľavého guarda Elgtona Jenkinsa, ktorý ho úplne mazal zo zápasu. Donald bol z toho značne frustrovaný a spravil zbytočnú penaltu za nešportové správanie, keď sa pustil práve do Jenkinsa. Ten mu od úplne prvého snapu jasne ukázal, že kto je pánom na Lambeau Fielde a prečo na 671 kariérnych pass-blocking snapoch, ktoré odohral na Lambeau Fielde nepustil ani jeden sack.

A tu mám ešte jeden snap Jenkinsa proti Donaldovi. Donald zo začiatku získa výhodu vďaka umiestneniu rúk, ale Jenkins na to mal pripravenú krásnu kontru a Donald bol proti nemu opäť bez šance.

Na pozícii ľavého tackla hral Billy Turner a na pravom tacklovi Rick Wagner. Ich výkon bol taktiež takmer bez chýb a zo zápasu úplne vymazali Leonarda Floyda, ktorý nemal ani sack, a ani jeden hit na QB. Pričom Wagner nepustil ani jeden tlak na svojho quargerbcla. Práve Rick je veľmi nedoceneným hráčom. Gutekunst ho podpísal počas offseason za maličký peniaz a hovorilo sa o ňom, že už za zenitom. Ale on kontruje skvelými výkonmi. V regular season odohral viacej než 600 snapov a pustil na nich len jeden sack. A aj to vtedy, keď sa musel premiestniť pre neho na netypickú ľavú stranu na pozíciu LT, kde počas zápasu nahradil zraneného Baka v zápase s Buccaneers. Inak celkovo v posledných štyroch zápasoch odohral 130 pass-blocking snapov, na ktorých nepustil ani jeden sack, ani jeden hit na svojho quarterbacka a len jeden jediný tlak na QB. Mne sa veľmi páčil aj výkon pravého guarda Lucasa Patricka. Ten bol v behovej hre buldozérom a v passovej si dokázal postrážiť aj Aarona Donalda. Dovolím si tvrdiť, že z našej OL odohral najkomplexnejší zápas.

Táto naša OL hrá aktuálne bez dvoch starting hráčov (Bakhtiari, Taylor), no aj napriek tomu podáva elitné výkony. V tomto zápase nepustil ani len jeden sack a Rodgers bol hitnutý len jeden ejdiný krát počas svojich 36 dropbackov. Plus k tomu dokázali robiť diery na behy. Gutey, Stenavich, chalani… Cheeseheada dole! Z ich práce ťažil Aaron Rodgers, ktorý keď mal čistý pocket, tak skompletoval 21/28 (2 dropy) prihrávok pre 242 yardov, 2 touchdowny a passer rating 124.4.


DEFENZÍVA V KONEČNOM ÚČTOVANÍ VEĽMI DOBRE!

18 pustených bodov, pustená len jedna hra nad 20 yardov, len 3 skórovacie drivy z celkových 8, shutout v štvrtej štvrtine, útok Rams bol 2/9 na tretích/štvrtých downov, Jared Goff mal 148 net passing yardov, Robert Woods nachytal 48 yardov, Cam Akers bol produktívny, ale len veľmi ťažko dominantný, keď nabehal 90 yardov a skóroval jeden touchdown. Keby mi takýto výpis pošlete pred zápasom tak poviem, že toto je skvelý výkon obrany, ktorý nás na 100% dovedie k výhre. No a až na pár hluchých okamihov a hraním príliš soft, sme v obrane odviedli kvalitný výkon. Len tri skórovacie drivy a ostatné vyzerali takto:

  • 3 hry – 4 yardy – punt
  • 3 hry – 0 yardov – punt
  • 3 hry – (-6) yardov – punt
  • 7 hier – 25 yardov – punt
  • 7 hier – 5 yardov – turnover na downoch
  • CELKOVO: 20 hier – 28 yardov – 5 stopiek

A toto je za mňa to frustrujúce. Vieme, že naša obrana dokáže hrať sakrametnsky dobrý futbal, ale v každom zápase predvedie niečo, čím nám do úst vloží pachuť.

Vo svojom preview som písal, že za mňa po súboji inside trojka OL Packers vs Donald, bude druhý najdôležitejší matchup tohto zápasu Kenny Clark vs inside trojka OL Rams. Toto sa potvrdilo. Kenny v srdci našej defenzívnej lajny dominoval a odohral famózny zápas. 1.5 sackov, 1.5 tacklov pre stratu yardov, 2 hity na quarterbacka a celkovo tri tlaky na QB. Plus k tomu tona odvedenej čiernej práce, ktorá sa v štatistikách neukáže.

Na poste inside linebackera hral opäť kvalitný zápas nedraftovaný nováčik Krys Barnes. Ten si síce v úvode zlomil prst na ruke, ale za chvíľku už bol späť na ihrisku s dlahou (tá guľa) a naďalej viedol našu obranu. Podľa najnovších správ by mal byť schopný odohrať zvyšok sezóny s rovnakou dlahou. Tento zápas aj napriek tomu zakončil s 10 tackles, čo bolo najvyššie číslo a zahrával aj hry v coverage. Raz si skoro pripísal aj interception, nebyť tej dlahy. Budem a opakovať, ale keby bol draftovaný v prvom/druhom kole, tak ho národné média vynášajú do nebies, že aký je Gutekunst majster. Pri tom on je v skutočnosti Jedi, ktorý našiel takéhoto hráča ako nedraftovaného!

Do Jairovej „coverage“ sa skompletovala len jedna jediná prihrávka a aj to bol screen, ktorý sa skončil stratou troch yardov. McVay moje články očividne nečíta. Screen sa do Jairovej strany proste nehádže. Jairovi nemám čo vytknúť. Klinicky čistá práca.

Defenzívnym hráčom tohto stretnutia bol za mňa OLB Rashan Gary. Ten vo väčšine prípadov pracoval proti ľavému tacklovi Andew Whitworthovi, čo je jeden z najlepších ofenzívnych tacklov vo futbale. Ale ani to mu nezabránilo, aby v tomto zápase nazbieral 1.5 sacku, 3 hity na quarterbacka, 7 tlakov na quarterbacka a 1.5 tacklov pre stratu yardov. No a to bol na ihrisku len na 32 snapoch, respektíve na 22 pass-rushing snapoch. Skvelá efektivita v jeho podaní, pričom 5 tlakov a 1 sack zaznamenal práve cez Whitwortha. Opakujem sa, ale za mňa v našich posledných zápasoch najlepší edge rusher.

Dokopy bol Jared Goff pod tlakom pri 15/31 dropbackov (48.4%), čo je najvyššie číslo v tejto sezóne, ktoré OL Rams pustila. Keď sa pozrieme na percentá, tak takéto percento Rams nemali ani v jednom zápase v ére hlavného trénera Seana McVaya. Toto svedčí o skvelej práci nášho frontu proti kvalitnej ofenzívnej lajne Rams. Plus k tomu sme pridali 7 hitov na jeho osobu.

Obranu treba pochváliť aj za tackling. V tomto zápase sme boli ohodnotení len 2 missnutými tackles (jeden Savage a jeden Zee), čo je naše najnižšie číslo v celej sezóne. Krys Barnes, Kevin King a Chandon Sullivan mali dokopy 26 tacklov bez jediného missu. Celkovo nás portály hodnotia najlepšou známkou za tackling, akú sme v tejto sezóne obdržali.


V SPECIAL TEAME ĎALŠIA CHYBA

Nebol by to zápas Packers, keby sa v ňom nedočkáme nejakej tej chyby v special teame. V tomto zápase long snapper hodil otrasný snap pri pokuse o potvrdenie touchdownu za jeden bod. Scott na tento zlý snap pohotovo zareagoval, ale Crosby už bol vyhodený z timingu. Loptu si tak ponechal, rozbehol sa s ňou a po chvíľke ju hodil Crosbymu do rúk. To si akože myslel, že Mason vykľučkuje 11 hráčov a skóruje za dva body? Plus pri tejto play si Mason poranil rameno, ako bol tacklovaný hráčom Rams. Nakoniec by mal byť v pohode, ale toto je proste chyba, ktorá sa v januári nemôže diať.


ZÁVER

Prvý krok sme zvládli a teraz je na rade NFC Championship proti Tampe Bay Buccaneers! Bude to vôbec prvé NFC Championship pre Aarona Rodgersa, ktoré odohrá na domácom ihrisku Frozen Tundry! Doposiaľ ich hral len v Chicagu, Seattly, Atlante a San Franciscu. Aaron sa o tejto téme pred pár rokmi rozprával s Jordym a verme, že to bude to, čo nás dostane do Super Bowlu! GO PACK GO!!!!!!!!!!!!!!