Predstavenie prvého hráča na Drafte 2020!

Pozícia wide receivera je počas tohtoročného Draftu na strane Green Bay Packers spomínaná veľmi často a hneď niekoľko mockov nám v prvom kole prisudzuje práve wide receivera. Na Drafte 2020 vlastníme pick s poradovým číslom 30 a s istotou môžeme povedať, že na 30ku sa nám neprepadne WR Sooners Ceedee Lamb, ktorý je podľa mňa najlepším WR v tohtoročnej draft class, WR Crimson Tide Jery Jeudy a ďalší WR z Crimsone Tide – Henry Ruggs. Ak by sme týchto troch hráčov chceli, tak by sme sa museli tradovať do TOP 15ky, čo by nás stálo tohtoročnú tridsiatku, 62ku a pick v prvom kole v roku 2021. Vzhľadom na našu potrebu doplnenia tímu na viacerých pozíciách tento scenár nepredpokladám a preto týchto troch hráčov rozoberať nebudem. O nich sa viete dočítať na každej stránke ohľadom Draftu a skorej sa zameriam na receiverov, ktorí sú mi fakt sympatickí a od prvého momentu mi padli od oka. Budú to receivers, ktorí pôjdu v prvom, druhom, ale aj neskorších kolách Draftu. Dneska vám ako prvého predstavujem receivera posledných národných šampiónov a to Justina Jeffersona!

BIO

Keď opúšťal strednú školu, tak bol troj-hviezdičkovým prospektom a jeho osudom bolo stať sa Tigrom. Jeho bratia, Jordan a Ricky, hrali práve za LSU. Na strednej bol Jefferson atleticky veľmi nadaným hráčom, keď nehviezdil len na futbalových ihriskách, ale aj na tartane. Ako freshman odohral len 4 zápasy, v ktorých zaznamenal len jeden beh pre 4 yardy. Počas sophomore sezóny jeho produktivita začala rásť a podarilo sa mu nazbierať 54 zachytených prihrávok pre 875 yardov, čo bolo 16.2 yardov na jeden catch, a 6 skórovaných TDs. Jeho výkony vygradovali počas juniorskej sezóny, kedy bol spoľahlivým cieľom pre hviezdneho quarterbacka Joea Burrowa a celkovo zachytil 111 lôpt pre 1,540 yardov a 18 touchdownov. Jefferson meria 185 cm a váži 92 kg.

SCOUTING PROFILE

Pred Scouting Combine sa veľa hovorilo o jeho nie príliš vysokej rýchlosti, avšak 40 yardov zabehol za 4.43s, čím si výrazne pomohol. No aj napriek tomu to rozhodne nie je ten typ rýchlonohého receivera. Avšak aj napriek svojej rýchlostnej limitácii je veľmi mrštný, keď v poslednej sezóne spôsobil 23 missnutých tackles. Osobne na rýchlosť na 40 yardov moc nepozerám a zaujíma ma hlavne schopnosť behať routy, uvoľnenie na line of scrimmage a zápasová rýchlosť. Nie sme atléti, aby sme výkony športovcov merali v sekundách. Jefferson je pre mňa osobne skvelým futbalistom. Je to všestranný receiver, ktorého môžete postaviť úplne všade. Nemá problém hrať na outsie, inside, či presunúť sa do backfieldu. V poslednej sezóne zo slotu zachytil 109 prihrávok a 72 z nich sa skončilo first downom, čo bolo vôbec najvyššie číslo v celej krajine. Jeho chytanie lopty pôsobí prirodzene, po loptu sa dokáže vyštverať aj ponad obrancu, dokáže sa o loptu „pobiť“, jeho catch rádius je ohromný a hrá silovo, čo mu výrazne pomáha pri tesných catchoch. O tejto jeho schopnosti hovorí aj štatistika, že v sezóne 2019 zachytil 12/13 tzv. contested catchov, čo je najvyššie percento z tohtoročnej Draft Class WRs, avšak v takejto pozícii bol len v 13 prípadoch zo 134 targetov. Portál Pro Football Focus uvádza, že presná prihrávka na neho letela pri 69% jeho targetov (pekné číslo), čo je najvyššie percento spomedzi všetkých WRa na tohtoročnom Drafte. Nebojí sa ani kontaktu a po loptu ide nebojácne, aj keď vie, že po zachytení dostane hit. Má silné ruky a rýchlosť na to, aby sa dokázal presadiť proti press coverage, s čím majú mladí WRs problém, aj keď na tom bude musieť zapracovať. Pri hre rozmýšľa rozumom, dokáže rozoznať jednotlivé coverages a zaútočiť do ich slabín. V zone coverage mu táto jeho vlastnosť taktiež pomáha a nemá problém nájsť voľný priestor na zachytenie prihrávky. Bol obľúbeným cieľom Burrowa na tretích downoch a v red zone. Jeho práca nôh na line of scrimmage je dobrá, no na druhú stranu niekedy robí príliš dlhé kroky, čo mu potom znemožní spraviť rýchlu zmenu smeru. V podpore behovej hry sa mu moc nedarí a nie je to prirodzený blokár.

FIT PRE PACKERS

Keď Matt LaFleur prišiel do Green Bay, tak nám vysvetľoval, ako jeho útok potrebuje hráča na slote, ktorý bude pravidelne získavať separáciu a musí to byť inteligentný hráč, ktorý rozumie tomu, čo sa pred ním deje. Receiver na slote musí rozumieť jednotlivým coverages a vždy byť na jednej vlne so svojim quarterbackom. Do tohto opisu Matta LaFleura Jefferson zapadá úplne presne a do jeho útoku by zapadol ako riť na šerbeľ. Podľa PFF, Jefferson v roku 2019 zachytil 80/93 prihrávok a skóroval 11 touchdownov po prihrávkach v rozmedzí 0-19 yardov (screeny sa nepočítajú).

POTENCIÁLNA POZÍCIA NA DRAFTE: TOP 25