Produktívny interný lajnmen.

BIO

A.J. v Iowe pokračoval v šľapajach svojho otca Eppyho a jeho atletickosť na strednej škole mu urobila veľmi dobré meno. Na strednej bol trojnásobný All-American & first-team All-State vo futbale, kde nosil číslo 99, lebo chcel napodobniť JJ Watta, v basketbale skóroval cez 1,000 kariérnych bodov a dva krát po sebe vyhral štátnu súťaž v hode diskom. Na college sa dostal do tímu Hawkeyes, kde ako true freshman hral len v rotácii a nazbieral 15 tackles, 5.5 tackles for loss a 4.5 sackov v 13 zápasoch. Ako sophomore nebol staterom ani v jednom zápase, nakoľko boli pred ním veteráni Parker Hesse a Anthony Nelson. No aj napriek tomu sa dostal do second-teamu All-Big Ten, keď viedol konferenciu Big Ten v počte sackov – 10.5 a viedol obranu Iowy v pošte tackles for loss – 16.5, k čomu pridal 4 forced fumbles. Ako junior sa dostal do second-teamu All-American a first-teamu All-conference, keď dokopy nazbieral 49 tacklov, 14.5 for loss, 11.5 sackov a 4 forced fumbles.

SCOUTING PROFILE

Epenesa meria 196 cm a váži 125 kg. Veľkost a produkcia sú prvé dva faktory, ktoré si na ňom hneď všimnete. Svoje najlepšie výkony podával vtedy, keď ho bolo treba najviac a v posledných 5 zápasoch za Iowu nazbieral 8 sackov. Dominoval najmä proti Minnesote, Nebraske a USC. Proti Nebraske nazbieral 14 tackles (4 for loss) a 2 sacky. Proti ľavému tacklovi USC Austinovi Jacksonovi, čo môže byť tohtoročný first round pick, zaznamenal 2.5 sacku. Napriek tomu, že čelil mnohým double tímom, mu Pro Football Focus napočítali 58 tlakov na QB pri 450 pass rush snapoch v roku 2019, čo je kvalitný pressure rate 13%. Na ihrisku dominuje najmä vďaka svojej sile a na edgy nevyhráva vďaka rýchlosti. Kvôli tomuto môže mať zo začiatku kariéry v NFL problémy s rýchlymi OTs, ktorí sa dokážu rýchlo dostať do pozície. Jeho bull rush je proti ofenzívnym tacklom efektívny a vďaka tomu pravidelne rozbíja pocket QB. Jeho motor je veľmi dobrý, nikdy sa nevzdáva a v roku 2019 odohral svoje kariérne maximum v počte snapov – 767. Jeho práca rúk je excelentná. Vzhľadom na jeho telesnú masu má prekvapivo výbušný prvý krok. V Iowe to bol excelentný líder ako na, tak aj mimo ihriska.

FIT PRE PACKERS

Vďaka svojej sile sa hodí najmä do 3-4 obrany a vedľa NT Kennyho Clarka by mohol byť veľmi platným hráčom. V závere roku ho defenzívny koordinátor Iowy na jasných passing downoch presunul na inside, nakoľko tímy ho neustále zdvojovali. Tým, že sa presunul na inside vznikol obrovský missmatch a jeho produkcia v závere college kariéry hovorí sama za seba. Epenesa by mohol byť všestranný lajnmen, ktorý v lajne môže hrať všade, niečo podobné ako Za´Darius Smith. No byť stand up rusherom by mu nemuselo vyhovovať. Mnohí ho porovnávajú k defenzívnemu endovi Trey Flowersovi, keď obidvaja hrajú so sinými rukami a spoliehajú sa najmä na svoju techniku a silu. Rýchlosť nie je ich prednosť. Ak ho chceme dostať, tak ho budeme musieť draftovať na našej 30ke. Na Scouting Combine nijako nezažiaril, no keď si tímy spomenú na jeho tape, tak ich nejaká Combine trápiť nebude. Je všeobecne známe, že Packers si prospekty z Iowy cenia.

POTENCIÁLNA POZÍCIA NA DRAFTE: 1. KOLO