Cowboys 2021 draft prospects: Missouri LB Nick Bolton scouting report - Blogging The Boys

Šikovný futbalista, no horší atlét

PROFIL

 • Meno – Nick Bolton
 • Pozícia – Linebacker
 • Univerzita – Missouri
 • Výška – 183 cm (6´0´´)
 • Váha – 105 kg (232 lb)

Mladý Nick Bolton hrával v Texase za Lone Star High School na pozícii inside linebackera a hneď dva-krát si za svojej výkony vyslúžil cenu District MVP. V nábore bol označený ako 3-hviezdičkový recruit a celkovo obdržal takmer 20 ponúk na univerzitné štipendium. Na oficiálnych návštevách bol v Kansase a Missouri. Pôvodne sa rozhodol pre Washington, ale nakoniec sa rozhodol upísať páve Tigers. V roku 2019 sa dostal do celonárodnej pozornosti, keď sa dostal do first-teamu All-SEC, keď viedol celú ligu v počte tacklov na zápas (8.9). V roku 2020 bol menovaný do second-teamu All-American, first-teamu All-SEC a k tomu bol finalistom o Butkus Award, ktoré sa udeľuje najlepšiemu linebackerovi v krajine.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2018: 10 zápasov, 22 tacklov (12 solo), 1 tackle pre stratu yardov, 1 sack
 • 2019: 12 zápasov, 103 tacklov (74 solo), 8.5 tacklov pre stratu yardov, 1 sack, 2 interceptions, 1 touchdown, 7 zrazených prihrávok
 • 2020: 10 zápasov, 95 tacklov (53 solo), 8 tacklov pre stratu yardov, 2 sacky, 5 zrazených prihrávok

SCOUTING REPORT

Nick Bolton je kompaktný, silový a agresívny off-ball linebacker. V obrane Missouri hrával primárne ako middle linebacker. Pred snapom je veľmi aktívny v komunikácii, upravuje postavenie svojich spoluhráčov, či robí úpravy defenzívneho play-callu. Je to skutočne generál na ihrisku a tím, ktorý ho draftuje to okamžite pocíti.

Na ihrisku sa prezentuje presným prvým krokom a pravidelne sa začína hýbať tým smerom, kam smeruje aj lopta. Je skvelý v prečítaní hry a v následnej reakcii na to, čo útok robí. Málokedy sa ho útoku podarí nachytať na nejakú misdirection a vo všeobecnosti odvádza veľmi dobrú prácu v sledovaní pohybu lopty cez backfield.

Nie je to zrovna najlepší atlét. Nemá elitnú rýchlosť, dopláca na svoj menší vzrast a kratšie ruky. Toto môže mnohé tímy odradiť od jeho draftovania – vrátane Packers, kde má Gutekunst rád kvalitných atlétov. V NFL sa bude musieť viacej spoliehať na svoje inštinkty, ktoré mu pomôžu zrýchliť jeho hru a tým vykryjú limitácie vo veľkosti a rýchlosti.

Je veľmi disciplinovaný pri vypĺňaní a triafaní gapov, pričom sem doslova priletí na tvrdo. Je to linebacker, ktorý protihráčov veľmi rád silno hituje. Ukázal nám niekoľko hitov, pri ktorých runnera doslova odstavil na mieste a ten nezískal ani len centimeter navyše. Avšak tu je pri ňom ten problém, že je to buď hit, alebo miss. V tacklingu mu chýba potrebná konzistentnosť. Skutočne raz predvedie tackle na úrovni NFL, na ktorom zloží na zem Najeeho Harrisa. Fakt nemá problém tacklovať Harrisa, Zamir Whitea, či hocijakého iného power backa. On ho dokáže zastaviť. No na druhej strane potom predvedie zbytočný netrafený tackle. Hráči sa mu zvyknú z rúk vyšmyknúť a berie zlé uhly. Pri tých uhloch to je ako s tým tacklingom. Raz ukáže excelentnú play, úplne vymaže potenciálny väčší beh, ale potom zoberie totálne otrasný uhol a to vedie k missnutým tacklom. Jeho nie úplne skvelá rýchlosť ho zvykne dobiehať pri outside behoch a keď sa to následne skombinuje so zlým uhlom, tak zostáva prakticky úplne mimo hru.

V coverage sa cíti najpohodlnejšie v priestore. Odvádza dobrú prácu v pokrytí svojej zóny, kam sa dostáva rýchlo a je veľmi disciplinovaný pri plnení úloh, ktoré od neho vyžaduje tento typ coverage. Vo svojom priestore sa pohybuje výborne a dokáže si preberať receiverov keď vstúpia do jeho zóny. Rovnako výborne číta quarterbackove oči a vďaka tomuto sa dokáže dostávať ku lopte. V man coverage robí chyby a má problémy so šikovnejšími RBs, či TEs. Nie je to najrýchlejší hráč a na hráčov v man coverage nemusí rýchlostne stíhať. To sa ukazuje aj na tape a mnohokrát nechal chlapov úplne voľných. Práve kvôli jeho menšej postave môže mať problémy proti vyšším tight endom v NFL a kratšie rozpätie rúk mu nepomáha pri vykrývaní zón v zone coverage. Jeho blitzovanie a spy plays sú skvelé, tam nie je o čom.

Problémy máva s dostávaním sa z blokov. Keď je už ofenzívny lineman nalepený na ňom, tak je prakticky nulový. Keď ide na väčšieho blokára priamo, tak tu býva vymazaný. Snaží sa ich obiehať okolo, no tým sa často dostáva mimo možnosti na zahranie hry na loptu. Pri porážaní blokov trpí práve kvôli menšej postave a kratším rúkam.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • Priemerná hĺbka tacklov od roku 2019 – 3.06 yardov (1. miesto Parsons 2.09, McGrone 2.75 a Bolton)
 • 12.0% missed tackle rate v sezóne 2020

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Fyzická hra
 • Bojovnosť
 • Futbalové IQ
 • Inštinkty
 • Generál obrany
 • Zone coverage

MÍNUSY

 • Nie je dobrý atlét
 • Nižšia postava a krátke rozpätie rúk
 • Technika/konzistentnosť tacklingu
 • Dostávanie sa z blokov
 • Uhly nábehov pri run game
 • Man coverage

FIT PRE PACKERS

Nick Bolton je striktne inside linebacker, dokáže blitzovať, či hrať ako spy. Ak defenzívny koordinátor dokáže správne pochopiť a využiť jeho silné stránky, tak z neho môže byť veľmi vplyvný linebacker. Nemám pochýb o tom, že Vic Fangio by z neho dokázal vytĺcť úplne všetko. V NFL však nie je veľa trénerov ako Fangio. Ak ideme hrať heavy zone coverage, tak tu by sme mohli skrývať jeho slabšiu hru v man coverage a tým eliminovať jeho azda najväčšiu slabinu. Ak ho Barry dokáže správne trénovať, tak by to bola pre nás kvalitná posila. Stal by sa lídrom našej obrany a konečne by sme mali v strede ihriska to povestné kladivo, ktoré nabudí celú obranu. Za mňa on na prvé kolo nie je, ale páči sa mi, že je tu futbalista. Je síce horším atlétom, avšak mnohokrát sme sa presvedčili o tom, že na poste inside linebackera to je hlavne o tom, že aký ste futbalista, a nie aký skvelý atlét.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA NA DRAFTE – 2. KOLO