2021 NFL mock draft: Denver Broncos land LSU's Jabril Cox in 3rd round

Perfektný linebacker pre obranu Joe Barryho!

PROFIL

 • Meno – Jabril Cox
 • Pozícia – Linebacker
 • Univerzita – LSU
 • Výška – 191 cm (6´3´´)
 • Váha – 105 kg (231 lb)

Jabril Cox hrával tri roky za Raytown South High School v Missouri, pričom dvakrát bol aj tímovým kapitánom. Pôsobil tu ako dual-threat quarterback, pričom hrával aj ako wide receiver, linebacker, safety a cornerback. Ako senior v útoku nazbieral celkovo 3,107 yardov a 31 touchdownov. Okrem futbalu hrával ešte štyri roky basketbal. Na strednej škole bol úspešným športovcom, no ani to nestačilo na to, aby v univerzitnom nábore zaujal tie najväčšie univerzity. Z FBS dokonca nedostal ani len jednu ponuku a rozhodol sa tak upísať North Dakota State v druhej divízii. V dreze Bizónov bol za svoje skvelé výkony dvakrát menovaný do FCS First-teamu All-American, dvakrát do first-teamu All-MVFC a v roku 2018 bol bol zvolený aj za MVFC Defensive Player of the Year. Po dvoch veľmi úspešných sezónach sa rozhodol, že svoje šťastie skúsi v najkvalitnejšej univerzitnej konferencii a na posledný rok sa presunul do SEC a tímu LSU, ktorý uprednostnil pred Alabamou. Tu vôbec nesklamal, práve naopak. Za svoje výkony si vyslúžil aj pozvánku do Senior Bowlu a jeho draftové akcie išli smerom nahor.

ZÁKLADNÉ ŠTATISTIKY

 • 2017: 75 tacklov, 13 tacklov pre stratu yardov, 4.5 sackov, 1 interception, 4 zrazené prihrávky, 1 forced fumble
 • 2018: 91 tacklov, 9.5 tacklov pre stratu yardov, 4 sacky, 4 interceptions, 7 zrazených prihrávok
 • 2019: 92 tacklov, 9.5 tacklov pre stratu yardov, 5.5 sackov, 1 interception, 7 zrazených prihrávok
 • 2020: LSU – 58 tacklov, 6.5 tacklov pre stratu yardov, 1 sack, 3 interceptions, 8 zrazených prihrávok

SCOUTING REPORT

Jabril Cox bol jeden z najlepších coverage linebackerov vo svete FCS v drese North Dakota State a po svojom presune do LSU sa stal jedným z najlepších coverage linebackerov vo svete FBS. Nech ho už Tigers požiadali o akúkoľvek úlohu v coverage, tak on ju dokázal vykonať bez menších problémov. Zónove dropy, pokrývanie slotu, man coverage na tight endov. Toto všetko nám ukázal na tape, že to dokáže aj proti elitnej konkurencii. Obrana LSU bola v poslednej sezóne otrasnou jednotkou, ale Cox bol jednou z veľmi mála žiariacich hviezd, ktoré v tejto zlej obrane dokázali podávať kvalitné výkony.

Vyzerá a aj sa hýbe ako NFL linebacker. Excelentný atlét v priestore, bez problémov prenáša váhu a boky sú pri zmenách smerov krásne plynulé, čo mu umožňuje nestrácať na rýchlosti. V priestore sa cíti veľmi pohodlne, v jednoduchosti sa dostáva do hĺbky pri svojich zónových dropoch a v strede ihriska ukazuje dobrý dosah. V priestore má dobré cítenie na hru, vie kadiaľ prechádzajú jeho spoluhráči a súperi, čím sa dokáže vyhýbať prehusteným priestorom, alebo potenciálnym tzv. rubs (to sme si vysvetľovali v škole futbale, že čo to je – tie prirodzené prekážky pre obrancov). V man coverage je rovnako schopným hráčom, kde disponuje rýchlosťou a pekne plynulými pohybmi v dolnej časti tela. Vďaka tomu nemá problém držať krok s RBs, či TEs prakticky všade na ihrisku. Dokonca ho využívali aj tak, že ho poverili nasledovaním konkrétneho hráča, a mnohokrát ho nasledoval aj na slot, či dokonca na perimeter, aby zostal v coverage na tom konkrétnom hráčovi. V coverage je produktívny a hrá krásne čisto. Za posledné 3 sezóny mu boli odpískané len tri fauly. Má veľký potenciál aj ako hráč do blitzov, kde demonštruje svoju rýchlosť a výbušnosť. Na Pro Day dňa 31. marca sa nezúčastnil kvôli menšiemu zraneniu hamstringu v príprave, no LSU tímom poskytli jeho GPS dáta, ktoré jasne ukazujú rýchlosť. Pred pár dňami nám však bolo oznámené, že nakoniec aj Jabril bude mať svoj Pro Day a to 26. apríla, čiže tesne pred samotným draftom. Ak zaznamená kvalitné čísla, tak by sa pár hodín pred začiatkom draftu mohol posunúť na tímových boardoch ešte o niečo vyššie.

Vyznačuje sa dobrým futbalovým IQ, so svojimi spoluhráčmi komunikuje výborne, dokáže ich pred snapom presúvať na správne pozície a robí úpravy defenzívnych play-callov. Rozumie tomu, čo sa deje na ihrisku, nemá problém s rozoznávaním route konceptov a toho, kam chce ísť quarterback s loptou. Je to hráč, ktorý má rád súboje a nič nevynecháva. Boli tu obavy ohľadom toho, že SEC bude pre neho príliš „veľká“, tie však vyvrátil svojou bojovnou hrou. Je to rodený líder, keď bol tímovým kapitánom na North Dakota State a aj po svojom presune do LSU si vyslúžil titul tímového kapitána. Je to niekto, koho chcete mať vo svojej šatni.

Disponuje skutočne úžasnou kombináciou výšky a rýchlosti na pozícii linebackera. Jeho obrovskou výhodou je jeho výbušnosť. Dokáže akcelerovať v zlomku sekundy a jeho priamočiara rýchlosť dokáže robiť problémy hráčom, ktorí sa v backfielde zdržiavajú o niečo dlhšie. Toto je jeho hlavná prednosť pri bránení behov – pohyb v priestore. Na behy reaguje extrémne rýchlo a nestráca žiadny čas. Toto je niekedy aj jeho nevýhodou, nakoľko zareaguje tak rýchlo, že spraví zlý read a vyplní zlý gap. Musí tu byť trošilinku trpezlivejší. Odvádza dobrú prácu vo využívaní rúk a svojej atletickosti k tomu, aby sa udržal preč od blokov, a to ako pri vypĺňaní gapov, tak pri horizontálnom pohybe po line of scrimmage. Ako tackler je schopný, vo všeobecnosti hráčov oblapí rukami a dokončí až na zem. Nie je to však žiadny silová tackling mašina, to ani náhodou. Má silu na to, aby sa dostával cez bloky tight endov, no proti väčším a silovejším hráčom máva problémy dostať sa z blokov. Keď nedokáže poraziť ofenzívneho linemana vďaka svojej atletickosti, alebo práci rúk, tak tu už väčšinou zostane v bloku a tým je z hry vymazaný. Nie je to skutočný MIKE linebacker, ktorý bude hrávať proti behu a predierať sa cez linemanov. Je to linebacker do priestoru.

POKROČILÉ ŠTATISTIKY

 • Priemerná hĺbka behového tacklu v sezóne 2020 – 3.8 yardov
 • V sezóne 2020 odohral za LSU 352 coverage snapov = 41 targetov, 0 pustených TDs, 3 INTs, 0 penált
 • V NDSU a LSU odohral celkovo 1,114 snapov v coverage = 2 pustené TDs, 8 interceptions
 • 2018: 45 snapov v DL, 427 snapov na slote, 3 snapy na perimetri, 319 snapov v boxe, 2 snapy na FS
 • 2019: 59 snapov v DL, 388 snapov na slote, 2 snapy na perimetri, 363 snapov v boxe, 3 snapy na FS
 • 2020: 73 snapov v DL, 187 snapov na slote, 31 snapov na perimetri, 388 snapov v boxe, 1 snap ako FS

ZHRNUTIE

PLUSY

 • Atletickosť
 • Výbušnosť
 • Dlhé ruky
 • Plynulé pohyby v dolnej časti tela
 • Hra v priestore
 • Elitná coverage, či už man alebo zone
 • Futbalové IQ
 • Disciplinovanosť
 • Konzistentný tackling
 • Veľmi schopný do blitzov

MÍNUSY

 • Dostávanie sa cez bloky pri behovej hre
 • Sila

FIT PRE PACKERS

Keď sa pozeráte na Coxa, tak vo vás vyvoláva obavy pre svoju slabšiu hru proti behom, kde sa cez ofenzívnych linemanov takme vôbec nepresadzuje, ale za mňa sa takto na neho netreba pozerať. On nie je ten typický MIKE linebacker, ktorého na ihrisko pošlete aby vám hral primárne proti behom cez ofenzívnu lajnu. Je to elitný coverage linebacker a lepšieho linebackera v tejto hernej činnosti by ste na tohtoročnom drafte hľadali len extrémne ťažko, ak vôbec. Má inštinkty, rýchle reakcie a atletické schopnosti potrebné k tomu, aby dokázal zahrávať akúkoľvek coverage, ktorú mu nakážete. On je linebacker, ktorý vám bude hrať v priestore. Ideálna pozícia pre neho je WILL, či off-ball linabacker. Treba ho nechať hrať v priestore a keď je neblokovaný, tak zahráva play za play. Za mňa to je presne ten typický nickel linebacker do defenzívnych schém Vica Fangia. Podľa všetkého bude Joe Barry u nás hrávať práve tento typ defenzívnych schém a Cox je excelentný fit na pozíciu nickel linebackera, nakoľko v týchto schémach sa hráva nickel, či dime package až v 80% snapov. Dokáže hrať sideline-to-sideline a k tomu pokrývať tight endov, či slot receiverov v strede ihriska. K tomu to hráč, ktorý dokáže pokrývať dynamických running backov v priestore. U nás by na MIKE-eovi hrával Krys Barnes a Kamal Martin, ktorých hlavnou prednosťou je hra proti behom a Cox by ich v strede krásne dopĺňal ako nickel. Tu by hral v priestore a nemusel sa zaoberať hrou proti ofenzívnym linemanom. Mne osobne svojou hrou silno pripomína Freda Warnera, ktorý je aktuálne azda najlepší cover linebacker v NFL a tí, ktorí čítate moje články pravidelne tak viete, že jeho hru doslova milujem, aj keď hrá za zlatokopky. Typologicky takýto hráč mi v Green Bay veľmi chýba a na tohtoročnom drafte by ste lepší fit na tejto pozícii hľadali spomedzi linebackerov len veľmi ťažko.


PREDPOVEDANÁ POZÍCIA DRAFTE – 2. KOLO