Podarí sa udržať na uzde pass rush zlatokopov?

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Levi's Stadium—Commissioning the First LEED Gold NFL Stadium - Tetra Tech

Proti komu? San Francisco 49ers

Kedy? 27/09/2021 o 2:20

Kde? Levi´s Stadium, Santa Clara, California

Vzájomná historická bilancia: 70 zápasov zápasov: 37 výhier, 32 prehier, 1 remíza

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 1.65, remíza: 16.00, výhra hostí: 2.48
 • Fortuna: výhra domácich: 1.66, remíza: 15.00, výhra hostí: 2.42
 • Niké: výhra domácich: 1.66, remíza: 15.41, výhra hostí: 2.48

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • OL Elgton Jenkins (členok)
 • EDGE Za´Darius Smith (IR – chrbát)
 • TE Dominique Dafney (IR – bedro)
 • LT David Bakhtiari (PUP – koleno)

49ERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • RB JaMychal Hasty
 • DT Kevin Givens

Nepravdepodobná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • RB Elijah Mitchell

Otáznaná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • DE Arik Armstead
 • DL Javon Kinlaw
 • CB Emmanuel Moseley

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Green Bay Packers necestujú do San Francisca s pocitom byť underdog, ale celková situácia okolo tohto nedeľného primetime zápasu na Levi´s Stadium rozhodne nie je pre našich chalanov ústretovou.

Domáci 49ers budú hrať svoj otvárací domáci zápas v tejto sezóne po štarte 2-0, pričom na tribúny sa po dlhom čase vracajú aj fanúšikovia, ktorí tu dokážu vytvoriť poriadne nehostinnú atmosféru pre súperov ich miláčikov. Avšak to iba vtedy, keď sa ich tímu darí (fans Niners, kde sme boli keď sa pár rokov nedarilo a štadión bol počas zápasov poloprázdny? Možno ešte pre fans Niners dobre, že minulý rok na štadión nemohli chodiť fanúšikovia, lebo po vypredaných zápasoch v roku 2019 by to bola opäť hanba 😛 ). Teraz ich tím ešte v aktuálnej sezóne neprehral a preto si môžeme byť istí tým, že na Levi´s Stadium bude plnka.

Na druhú stranu sa Packers musia vysporiadať nie len s tým, že cestujú na west coast, ale aj s tým, že hrajú na skrátenom weeku (posledný zápas hrali v pondelok v noci) a že situácia okolo zranení to zariadila tak, že v tomto zápase budú hneď bez troch svojich kľúčových hráčov – David Bakhtiari, Za´Darius Smith & Elgton Jenkins. Dokážu Packers vycestovať na west coast, kde sa im vôbec nedarí a poraziť NFC Contendera bez svojich troch rozdielových hráčov? Čo preto musíme urobiť? To si ukážeme v nasledujúcich bodoch!

KTOKOĽVEK NA ĽAVOM TACKLOVI VS NICK BOSA

Ak si dobre pamätáte, tak aj najlepší ľavý tackle ligy David Bakhtiari mal plné ruky práce so skvelým pass rusherom Nickom Bosom. Ten však do tohto zápasu nemôže nastúpiť a tak karta na ľavom tacklovi padla na Elgtona Jenkinsa. Avšak ten si v zápase s Lions poranil členok a do tohto zápasu oficiálne nenastúpi. To nás necháva vo veľmi zložitej situácii. Kto ich nahradí na tejto pozícii a bude tak chrániť slepú stranu Aarona Rodgersa?

It's Packers vs. 49ers in NFC Championship Game

S najväčšou pravdepodobnosťou to bude Billy Turner, ktorý je skúsený veterán a na ľavom tacklovi odohral počas minulej sezóny hneď 6 zápasov, keď musel zaskakovať za zraneného Bakhtiariho. Proti nemu bude stáť Nick Bosa, ktorý dokázal počas prvých dvoch weekov nazbierať 3 sacky a 8 tlakov na quarterbacka. Toto je obrovská výzva pre Turnera, ktorému ju asi nikto z nás ani len trošku nezávidí. Očakávam, že na jasných passových downoch mu bude vypomáhať na ľavej strane skvelý Marcedes Lewis, ktorý bude hrať prakticky rolu šiesteho ofenzívneho linemana na ihrisku.

Ak by Packers chceli, tak môžu na ľavého tackla postaviť neskúseného mladíka Yosha Nijmana, pre ktorého to je síce typická pozícia, avšak v NFL ešte prakticky nič neodohral. Táto preseason mu pomerne vyšla, keď celkovo odohral 138 snapov na LT a 19 snapov na RT. Podľa štatistických údajov bola jeho pass-blocking efektivita na úrovni 98.2%, pustil jeden sack, jeden hit na quarterbacka a okrem toho žiadne tlaky na quarterbaka na 88 pass-blocking snapoch. Spomedzi 91 ofenzívnych tacklov, ktorí odohrali v priebehu preseason aspoň 50 snapov, bol Nijman na 4. mieste, čo sa týka celkovej známky (PFF). Avšak to bola preseason a tam sa ani náhodou nestretol s monštrom ako Nick Bosa. Pamätáte si aké to bolo v roku 2019, keď musel Nicka Bosu brániť Alex Light? Teraz sa rovnako cítim ohľadom Yosha.

Kto ale teda potom nastúpi na pravom tacklovi? Tu očakávam, že to bude ďalší skúsený veterán Dennis Kelly. Ten v minulej sezóne hrával v Tennesse Titans práve na tejto pozícii. V poslednej sezóne v drese Titans odohral viacej ako 1,000 snapov, z čoho bolo 558 pass-blocking a jeho štatistiky vyzerali nasledujúco: 0 pustených sackov, 11 hitov na QB a 17 tlakov na QB. 

Teda očakávam, že naša ofenzívna lajna nastúpi v nasledujúcom zložení: Turner – Runyan – Myers – Newman – Kelly.

Pass rush Niners je obrovskou silou, avšak v rôznych štatistikách sa to zatiaľ veľmi neukazuje, keď ich tímový pass rush win rate je len 44%, čo je aktuálny ligový priemer (17. miesto) a tímový run block win rate je 69% (18. miesto), čo je dokonca horšie ako pri nás – 72% (11. miesto). Aj bez Bakhtiariho sme dokázali v prvých dvoch zápasoch dosiahnuť na pass-block win rate na úrovni 68%, čo je tretie najlepšie číslo v lige za Browns a Eagles. Ale ako veľmi bude mať na náš výkon vplyv zranenie Elgtona Jenkinsa? Dovolím si povedať, že mohutný.. Pass rush win rate síce nemajú Niners vysoký, ale v tejto sezóne už nazbierali 52 tlakov na quarterbacka, čo je tretie najvyššie číslo v aktuálnej sezóne. Pre porovnanie, naša obrana má na svojom konte 26 tlakov na quarterbacka.


DEFENZÍVNY FRONT PACKERS PROTI OFENZÍVNEJ LAJNE NINERS

Portál PFF hodnotí ofenzívnu lajnu Niners ako doposiaľ tú vôbec najlepšiu čo sa týka pass-blocking efektivity. Portál ESPN ich má v tejto štatistike na delenom treťom mieste spoločne s Rams a Packers (68%). Aby toho nebolo málo, tak celkovo zatiaľ pustili len 7 tlakov na svojho quarterbacka a ani jeden jediný sack. Tomuto mohutne pomáha fakt, že Shanahan sa stará o svojho quarterbacka perfektne a ten má priemerný odhod lopty 2.47 sekundy, čo je vôbec to 4. najrýchlejšie číslo počas tejto sezóny.

Packers run defense 'played our worst game at the worst time'

Na druhú stranu náš tímový pass rush win rate je 40%, čo stačí na 21. miesto v lige. Toto nevyzerá ako veľmi vyrovnaný matchup a veru budeme mať čo robiť, aby sme sa bez Zeeho dostali na quarterbacka domácich Jimmyho Garoppola. Ten je prinajlepšom priemerným ligovým quarterbackom, ale Shanahan vie z neho dostať aj to, čo v ňom nie je. O tom svedčí jeho EPA na jednu play, ktorá je aktuálne 4. najlepšou v celej lige. Kľúčovou štatistikou je aj to, že ešte nemá na svojom konte ani jeden turnover. Pričom práve turnovers boli jeho najväčším problémom v predchádzajúcich sezónach. Na základe uvedeného si teda myslím, že ak chceme držať tempo so súperom a útoku Niners to nejako sťažiť, tak by sme sa mali čo najviac natlačiť do ich tváre, hrať agresívne press coverage a neponúkať im zadarmo priestor na rýchle odhody v off coverage.

Kyle Shanahan, coach Niners, sa rozhodne bude snažiť využiť našu slabinu v defenzívnom fronte, kde okrem Kennyho Clarka doposiaľ nikto nehrá ani len ligový priemer. Lowry, Lancaster, či Keke sú len postavičkami a ich vplyv na hru je minimálny. Stále si istotne všetci pamätáme, ako Niners proti nám v NFC Championship prakticky nemuseli vôbec hádzať s loptou a celkovo nabehali 285 yardov. A viete čo? Teraz ideme do tohto zápasu s úplne rovnakým frontom, proti ktorému Niners toto dokázali (Slaton priestor nedostáva a Hefling už vôbec). Preto očakávam, že Shanahan sa bude snažiť tento fakt využiť vo svoj prospech a ako je už pri ňom zvykom, bude do nás útočiť po zemi. Je to kreatívny play-caller, ktorý má azda vôbec tie najlepšie run dizajny v celej lige. Jeho útok je run-heavy a o tom svedčí štatistika, podľa ktorej Niners hádzali loptu len v 46% prípadov. To je až 30. miesto v NFL.

Mňa osobne uchvátila štatistika, že náš tímový run stop win rate je 34%, čo je 8. najlepšie ligové číslo, keď sa o toto číslo delíme spoločne s Titans, Panthers a Seahawks. Najlepší ligový run stop win rate majú aktuálne Raiders (38%) a Steelers (37%). Podľa EPA (expexted point added) na jeden beh je naša behová obrana tiež pomerne solídna, keď je na 13. mieste. Som veľmi, ale že veľmi zvedavý, že ako sa tieto čísla zmenia po zápase s Niners. Napríklad v pondelok naša obrana pustila po zemi 108 yardov na 19 pokusov, čo je priemer 5.7 yardov na jeden beh a to nie je vôbec dobré.


SLOT

49ers: Deebo Samuel will go off vs Packers in 2020 NFC Championship

Keď sa pozeráme na zloženie útoku Niners, tak majú ohromne všestranný skillset a hneď niekoľko hráčov dokáže hrávať slote – Deebo Samuel, George Kittle, Mohames Sanu, Kyle Juszczyk, či Brandon Aiyuk. Bude zaujímavé slovať, že ako dokážu Packers reagovať na rôzne útočne formácie a personnel, ktoré si na nich Shanahan pripraví. V poslednom zápase proti Lions dostal na slote viacej priestoru Kevin King. Tu by bol možno ideálnym matchupom napríklad proti hráčovi ako je Sanu, ale ak by sa ocitol v matchupe na hráčoch ako Kittle, Samuel či Juszczyk, tak tí sú obrovskou hrozbou ako v behovej, tak passovej hre. Nemôžeme dovoliť útoku Niners to, aby nás na ihrisku nachytali so zlým personnelom, lebo inak prídu big plays a to nás tešiť nebude.

Deebo Samuel prežíva zatiaľ fantastickú sezónu, keď vedie NFL v počte nachytaných yardov (282), z čoho 189 prišlo proti Lions. On je typologicky takým hráčom, ktorým vám bude robiť problémy zo slotu, perimetra, či backfieldu.


ROZBEHNÚŤ BEHOVÚ HRU

Down 2 running backs because of COVID-19, Packers welcome Aaron Jones back with a bang | Pro football | madison.com

Ak chceme v tomto zápase pomýšľať na úspech, tak musíme úspešne behať s loptou. Toto je vôbec ten najdôležitejší bod od ktorého sa bude odvíjať všetko ostatné. Ak dokážeme behať, tak nám to pomôže ako v pass protection, tak aj v passovej hre. Možno sa tomu budete diviť, ale práve zápas s Niners nám ponúka v tomto ohľade pomerne dobrý matchup. Ich obrana v tejto sezóne pustila priemerne na jeden 5.0 yardov, ich run stop win rate je na úrovni 27%, čo je aktuálne len 27. mieste v NFL, PFF ich majú aktuálne na 26. mieste čo sa týka bránenia behov a podľa DVOA sú na 16. mieste. Na druhú stranu náš run-block win rate je na 11. mieste, no nie je to náhodou ani ideálne. Napríklad v zápase s Lions sme na 31 behových pokusoch získali len 96 yardov (priemer bol 3.1 yardov), pričom najdlhší beh bol len pre 9 yardov. Aaron Jones a AJ Dillon musia tento zápas opanovať, ak chceme pomýšľať nad úspechom, pričom naša behová hra sa musí podstatne zefektívniť.

Podľa injury reportu to vyzerá tak, že stred defenzívnej lajny Niners na tom nie je po zdravotnej stránke najlepšie. Javon Kinlaw, či Arik Armstead majú nejaké tie menšie problémy a preto by nemuselo byť na škodu atakovať ich obranu behovou hrou práve do týchto hráčov.

Ak sa budeme snažiť hrať niečo podobné ako proti Lions – rýchle odhody na Aarona Jonesa do flatov, tak si myslím, že to v tomto zápase veľa úspechu mať nebude. Teraz tam na pozícii inside linebackera nestojí nemotorný Jamie Collins, ale najlepší coverage linebacker v celej lige – Fred Warner.

Bude to chcieť trošku upraviť a rozhodne sa musíme držať toho, aby Rodgers dostával loptu zo svojej ruky čo najrýchlejšie. V zápase proti Lions mal Rodgers priemerný čas odhodu z čistého pocketu 2.13 sekundy a na prihrávkach z čistého pocketu bol 19/20 prihrávok pre 212 yardov, 4 touchdowny, 2 big time throwns a passer rating 150.4.

Zaujímave je najmä to, že keď Rodgers hrá tak ako má a dodržiava to, čo mu diriguje ofenzívny game plan, tak je takmer bezchybný. Keď hrá v rytme a odhodí loptu do 2.5 sekundy, tak v prvých dvoch zápasoch skompletoval 26/30 prihrávok pre 4 touchdowny, 0 interceptions a 0 sackov. Ale keď loptu držal dlhšie ako 2.5 sekundy, tak skompletoval len 11/25 prihrávok pre 0 touchdownov, 2 interceptions a 4 sacky. V tomto zápase proti Niners bude držanie lopty dlhšie ako 2.5s miestenkou do pekla. Ohromne, ale že ohromne bude dôležité to, ako sa nám bude dariť efektívne odhadzovať loptu čo najrýchlejšie.


SLABÉ MIESTO OBRANY NINERS

49ers-Packers: Thursday Night Football postgame quotes

Keď sa pozrieme na ich defenzívny front, pozíciu linebackera či safetyho, tak tu vidíme obrovskú silu. Avšak hĺbka na pozícii cornerbacka nie je najlepšia. Vo weeku 2 museli Niners hrať na perimetri s Joshom Normanom a nováčikom Deommodore Lenoirom a teraz sa im môže vrátiť Emmanuel Moseley. Ak by sme dokázali chrániť Rodgersa v pass protection a efektívne behať s loptou proti 6 a 7-man frontu Niners, tak sa nám môžu ponúknuť možnosti v atakovaní ich cornerbackov a vytváraní ideálneho matchupu pre Davante Adamsa. Niners aktuálne nedisponujú cornerbackom, ktorý by ho dokázal ustrážiť v man coverage.

Zaujímavosťou je, že sa Adamsovi v zápasoch s Niners po produktívnej stránke pomerne darí, keď počas svojej kariéry má proti zlatokopom priemer 9 zachytených prihrávok na zápas pre 121.5 yardov.


SITUAČNÝ FUTBAL

Tento zápas sa môže veľmi ľahko rozhodnúť v red zone. San Francisco má aktuálne 100% úspešnosť svojich návštev v red zone, keď všetky štyri možnosti využili naplno a skórovali touchdown. Naša obrana tu je tiež 100%-ná, ale v negatívnom zmysle. Na 6 tripoch do red zone pustila súperovi 100% úspešnosť. Obrana Niners tiež nie je v red zone nejakou najväčšou nepriepustnou skalou, keď 4 z 5 tripov do ich red zóny sa skončili touchdownom.

Útok Niners mal zo začiatku v zápase s Eagles problémy na tretích downoch, keď ich úspešnosť bola 0/5. Ale nakoniec tento zápas skončili na 6/14 a celkovo majú v tejto oblasti počas prvých dvoch zápasov úspešnosť 39.1% (19. miesto). Na druhú stranu má naša obrana tiež veľké problémy s bránením tretích downov, keď súperom pustíme 47.4% pokusov, čo je až 28. mieste v NFL. Obrana Niners je na tretích downoch omnoho lepšou, keď pustia úspešné premenenie tretieho downu len v 33% prípadov.


GO PACK GO!!!!!