Je čas začať hrať futbal!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Proti komu? Detroit Lions

Kedy? 21/09/2021 o 2:15

Kde? Lambeau Field, Green Bay, Wisconsin

Vzájomná historická bilancia: 183 zápasov zápasov: 104 výhier, 72 prehier, 7 remíz

Kurzy: 

 • Tipsportvýhra domácich: 1.18, remíza: 19.30, výhra hostí: 5.61
 • Fortuna: výhra domácich: 1.16, remíza: 18.00, výhra hostí: 6.20
 • Niké: výhra domácich: 1.18, remíza: 17.49, výhra hostí: 5.97

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • S Vernon Scott (hamstring)
 • EDGE Za´Darius Smith (IR – chrbát)
 • LT David Bakhtiari (PUP – koleno)

Nepravdepodobná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • TE Josiah Deguara (otras mozgu)

Otáznaná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • G Lucas Patrick (otras mozgu)
 • S Darnell Savage (rameno)

Na základe nášho injury reportu očakávam, že namiesto Scotta sa do 53ky z practice squadu na tento zápas povýši Innis Gaines. Scott je out a Savage otázny.


LIONS

Do tohto zápasu s určitosťou nenastúpi:

 • DE Kevin Strong (otras mozgu)
 • WR Tyrell Williams (otras mozgu)

Otáznaná účasť je pri nasledujúcich hráčoch:

 • DE Michael Brockers (rameno)
 • OLB Trey Flowers (rameno)
 • WR Kalif Raymond (stehno)
 • RB D´Andre Swift (trieslo)

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Detroit Lions vs. Green Bay Packers preview, prediction: On Paper - Pride Of Detroit

Fanúšikovia a Green Bay Packers sa vracajú na Lambeau Field! Naposledy sme mohli vidieť plný kotol fanúšikov na našom domácom zápase 12. januára v roku 2020 v Divisonal Round proti Seacocks. Teraz sa fanúšikovia konečne vrátia tam kam patria! Na tribúny Lambeau Fieldu! Rovnako sa na posvätnú pôdu Lambeau Fieldu vrátia aj Green Bay Packers, ktorí tu odohrajú svoj prvý domáci zápas v sezóne 2021! Súperom bude divízny rival z Detroitu!

v polčase sa dočkáme aj jednej významnej ceremónie. Bude sa jednať o oslavu života nášho zosnulého bývalého generálneho manažéra Teda Thompsona, ktorý nás navždy opustil v januári minulého roku vo veku 68 rokov. V tomto zápase budú mať naši hráči na svojich prilbách nálepky na Tedovu počesť a ostatní členovia nášho tímu budú mať na svojom oblečení odznaky s jeho iniciálami. Zároveň sa v polčase odhalí jeho meno na fasáde severovýchodnej tribúny a takto si Packers uctia všetko, čo Ted pre Packers počas svojej kariéry v Green Bay urobil. A že toho veru nebolo málo. Ďakujeme za všetko Ted!

Green Bay Packers nezačali sezónu 0-2 od roku 2005. K tomu musíme zvážiť fakt, že coach Matt LaFleur ešte počas svojej kariéry v Green Bay nikdy neprehral dva zápasy za sebou. Takto to vyzerá s LaFleurom a jeho tímom počas regular season, keď išli do zápasu po prehre:

 • VÝHRA : 34-24 @ Dallas
 • VÝHRA : 24-16 vs Panthers
 • VÝHRA : 31-13 @ Giants
 • VÝHRA : 35-20 @ Texans
 • VÝHRA : 34-17 @ 49ers
 • VÝHRA : 41-21 vs Bears
 • CELKOVÉ SKÓRE : 199-114 (+85)
 • PRIEMERNÉ SKÓRE : 33-19
 • RECORD : 6-0

K tomu prehry počas poslednej sezóny dokázali poriadne motivovať aj Aarona Rodgersa a ten mal v zápase po prehre takéto štatistiky:

 • 4 TDs, 0 INT, 283 yardov, 132.4 rating
 • 4 TDs, 0 INT, 305 yardov, 147.2 rating
 • 4 TDs, 0 INT, 211 yardov, 132.3 yardov

Na základne uvedeného by bola prehra proti Detroitu Lions v Monday Night Football prakticky bezprecedentnou, ale tento zápas už nemôžeme podceniť ako sme to spravili vo weeku 1 proti New Orleans Saints. Tam sme prišli s tým, že sa proste ten zápas vyhrá a my sa extra snažiť nemusíme. Opak bol ale pravdou. Teraz ideme hrať proti Lions, ktorí síce svoj prvý zápas proti 49ers prehrali pomerom 33-41, ale bojovali statočne (narozdiel od nás) a vypustiť tento zápas by pre nás nemuselo dopadnúť vôbec dobre. Nakoľko už len historicky sú zápasy s Lions takmer vždy tesné. Čo teda musíme spraviť preto, aby sme tento zápas vyhrali a dostali sa na víťaznú vlnu?

ZAČAŤ OKAMŽITE & BYŤ TRPEZLIVÍ

Ak sa nám podarí vyhrať los, tak by sme mali zobrať loptu a ísť na ňu ako prví. Minulý week sa náš útok dotkol lopty len na 12 plays a už sme prehrávali 0-17. Náš tím nehrá výborne vtedy, keď musí doťahovať (špeciálne útok), pričom skórovanie ako prvý tím v úvode zápasu prenesie tlak na súpera a vtedy hrá náš útok najlepšie. V minulej sezóne sme skórovali hneď na 13 otváracích držaniach lopty. Preto poďme na loptu prví, skórujme a hrajme si svoj futbal. Ak by na loptu išli Lions, hneď by dali touchdown a začali by viesť, tak by rázom mohla nastúpiť menšia nervozita, Lions by si začali veriť a boli by na koni.

Packers put opening loss behind them as they host Lions | WLUK

Na základe poslednej sezóny a aj tohtoročného weeku 1 je potvrdené, že keď hráte proti Aaronovi Rodgersovi s 2-deep safeties, tak to je cesta k tomu ako ho čo najviac otupiť. Tento fakt (a aj prvý bod) som detailne rozoberal v TOMTO ČLÁNKU, takže ak chcete vedieť o čo najviac o Achillovej päte Aarona Rodgersa, tak vám odporúčam prečítať si ten článok. Ako môžeme chrániť túto Achillovu pätu? Ako som už spomenul aj v tom článku, tak proste musíme zostať trpezliví a dostávať loptu do rúk našich running backov. Proti Saints sme s Aaronom Jonesom a AJ Dillonom bežali len deväťkrát a to sa musí zmeniť. Je neznáme, či sa Lions pokúsia okopírovať tento gameplan, ktorý očividne na Rodgersa funguje. Ak budú hrať 2-deep, tak Packers musia byť na to pripravení a schopní reagovať správne. To sa na minuloročný najlepší ligový útok aj patrí. Je tu dôvod na to, prečo sme investovali $48 miliónov a výber v druhom kole do Jonesa s Dillonom. Tak ich používajme a špeciálne proti obrane Lions.

Rodgers máva problémy najmä s tým, keď tými hrajú 2-deep a svoje coverages začnú meniť po snape. Je až takmer neuveriteľné, ako to ovplyvňuje Rodgersa a jeho efektivitu. Portál PFF uvádza, že v rokoch 2018-2021 je Rodgers najlepšie hodenoteným quarterbackom, keď mu obrana pred snapom ukáže čo ide hrať (93.3). Ale keď sa coverage po snape zmení, tak padá až na 11. miesto (77.7). A toto je trend, ktorým sa liga uberá. Teda Rodgers sa na to bude musieť adaptovať a zvyknúť si na nový ligový defenzívny štandard. Pre konšpirátorov a neprajníkov Aarona Rodgersa sa tu naskytuje otázka – ťaží Rodgers zo skvelého ofenzívneho systému, ktorý mu ponúka jednoduché ready a keď príde rada na neho a na niečo komplikovanejšie, tak to už nie je také ružové? To už ja nechám radšej na konšpirátorov a neprajníkov…

Ale jedno je isté – Rodgers sa musí vrátiť ku hre z roku 2020. Musí hrať v rytme, efektívne a teda presne tak ako to bolo v minulej sezóne. V prvom zápase proti Saints sa vrátil ku svojej „typickej“ hre z pred éry Matta LaFleura a prvej sezóny pod Mattom. Loptu držal dlho, hody boli nepresné, väčšina hodov úplne mimo herný rytmus a celkovo to bol jeden z jeho vôbec najhorších výkonov odkedy prišiel do NFL. A to aj napriek tomu, že ofenzívna lajna nehrala vôbec zle. Rodgers bol 4/15 prihrávok a 2 interceptions na hodoch, kde mal viacej ako 2.5 sekundy na odhod a celkovo mal priemerne 2.89 sekundy na odhod (podľa Pro Football Reference bol pod tlakom len 8x), čo je more a more času pre quarterbacka v NFL… V prvom zápase proti Saints skompletoval len 15/28 prihrávok a mal vôbec to najvyššie percento zlých hodov v celej lige (33% hodov bolo nepresných). Najbližšie k nemu v zlých hodoch počas prvého weeku bol Big Ben (28.1%). Chceme vidieť späť toho Rodgersa z minulej sezóny, kde hrá tak ako sa to od neho vyžaduje a je enormne efektívny.

Treba poriadne rozbehnúť našu behovú hru a od toho začať odvíjať play-actions. Práve toto bol dôvod, prečo Rodgers vyhral v roku 2020 ocenenie MVP – úspešnosť na play actions. Keď zahrával PA, tak mal passer rating 134.9, hodil 19 touchdownov a ani len jednu interception. Toto je náš útok. Nie ten nezmysel, ktorý sme videli v zápase proti Saints.

Keď sa pozrieme na defenzívne schémy Lions z prvého zápasu proti 49ers tak sa dozvieme to, že hrali veľa single-high coverage a proti silnej behovej hre Niners sa snažili prehusťovať box čo najviac. Proti nám by mali tento proces a filozofiu otočiť, pretože ako sme už spomenuli, tak 2-high coverage s light boxom je Rodgersovou Achillovou pätou. Zaujímave je to, že Lions presne toto urobili vo weeku 2 minulý rok a Packers nabehali najviac yardov za posledných 18 rokov! Mali 35 behov pre 259 yardov. Running backs Niners v prvom zápase proti obrane Lions nabehali 127 yardov s priemerom 5.7 yardov na jeden beh. A to sa Lions snažili primárne zastaviť ich behovú hru. To ukazuje, že im to moc nejde. A ak sa nakoniec Lions rozhodnú kopírovať formulu na Rodgersa, tak by sme sa mali pripraviť na poriadny fyzický futbal veľkých chlapov. Nonstop behať do light boxu, alebo ako by povedal Vince Lombardi „Run to Daylight“. Oni nedokážu behy zastavovať ani vtedy, keď majú box prehustený. V prvom weeku boli hodnotený ako druhá najhoršia behová obrana v lige.

Inak taká drobnosť. Lions dávali v zápase proti Niners do boxu rookie cornerbacka Ifeatu Melifonwu, ktorý tu hral ako dime linebacker a mal na niektorých plays brániť A-gap… keď ho Rodgers uvidí opäť stáť v boxe, tak by mal okamžite zacallovať beh priamo do neho. Ale keď je Okudah out na celú sezónu, tak zrejme bude hrať najmä na outside, škoda…Tu si pozrite jeho počínanie v boxe, kde sa kvôli svojej pozícii v boxe dostal do súboja s ofenzívnym linemanom a dopadlo to ponížením…

K tomu inside linebacker Jamie Collins bol na ihrisku úplne stratený a ak toto nedokážeme využiť v náš prospech, tak to už potom neviem. Ten tam behal ako trafená hus, keď mal reagovať na run/play action útoku Niners. PFF ho síce ohodnotili veľmi kvalitnou známkou za hru v run defense, ale to majú tam v PFF niektorých hráčov asi ohromne v láske a už len z princípu ich hodnotia pozitívne. A keď som videl ako zdieľali to video Parsonsa, kde on prakticky spravil všetko tak ako mal a oni ho za to vysmiali že je stratený na ihrisku, tak to hovorí asi za všetko ako vedia hodnotiť hru inside linebackerov 😛 Matt LaFleur si tieto otrasné reakcie Collinsa proste všimnúť musel a hneď mu musí byť jasné, čo má v tomto zápase robiť. Ešte aby to bolo jasné aj Aaronovi 😛 Pozrite sa ako ho napríklad na tejto play totálne vybavil fullback Kyle Juszczyk:

Alebo ďalší jeden príklad… nech sa páči, podľa PFF jeden z najlepšie hodnotených inside linebackerov proti behu v prvom weeku:


ČAS NA ERICA STOKESA?

Kevinovi Kingovi prvý zápase sezóny vôbec nevyšiel a náš first round pick Eric Stokes potrebuje dostávať priestor v prvej obrane. V zápase proti Saints bol na ihrisku len na 8 snapoch, pričom len 2 boli v coverage. Ale aj to mu stačilo na to, aby vyprodukoval našu jedinú zrazenú prihrávku a vystavil tak stopku na treťom downe. Lions do tohto zápasu vstupuje bez výraznejšej hviezdy na pozícii wide receivera (Tyrell Williams je out). A toto je priestor na to, aby sme začali Erica zapájať do našej obrany.


PASS RUSH BEZ ZEEHO

Packers OLB Rashan Gary making presence felt to start Year 2

Minimálne na tri zápasy budeme bez Zeeho Smitha a udeje sa tak vôbec po prvýkrát od roku 2019, kedy podpísali s našim tímom. Zee ešte nevynechal ani jeden zápas a teraz bude náš pass rush po prvýkrát úplne bez svojej obrovskej opory. Ako na to zareagujeme proti Lions? Naša obrana by mala mať v tíme minimálne troch/štyroch legitímnych rusherov. Preston Smith má za sebou pomerne dobrý week 1, Rashan Gary konečne dostane viacej priestoru, Kenny Clark dokáže byť dominantnou silou v strede a Kingsley Keke ukázal náznaky šikovného pass rushera počas svojej druhej sezóny NFL, teraz čakáme ďalší rast. Náš pass rush by mal v tomto zápase dominovať a výhovorky sa budú hľadať len ťažko.

Quarterback Jared Goff bol vo weeku 1 pod tlakom až na 20 dropbackoch, čo bolo vôbec to najvyššie číslo v prvom weeku (delené prvé miesto s Bills)! Guard Jonah Jackson bol zodpovedný hneď za deväť z nich, obaja tacklovia Penei Sewell a Matt Nelson pustili šesť tlakov a guard Halapoulivaati ich mal päť. Ich starting ľavý tackle Taylor Decker hrať nebude, na jeho miesto sa postavil nováčik Sewell a na pravého tackla Matt Nelson, ktorý je obrovskou slabinou tejto ofenzívnej lajny. A práve proti nemu by mal hrať Rashan Gary. Toto je jeden z najdôležitejších matchupov tohto zápasu. Krásnym a veľmi dôležitým matchupom bude aj súboj centra Franka Ragnowa proti Kennymu Clarkovi.

Toto je proste zápas, kedy sa musí náš pass rush prebrať z mŕtvych. Ak to nedokáže, tak je niečo veľmi zle nastavené a máme tu problém. Jared Goff sa pod tlakom vôbec necíti dobre, robí tu otrasné rozhodnutia a toto by mala byť naša primárna úloha pri passových downoch. Poriadne mu zatopiť, nie ako v prvom weeku…

Osobne sa teším najmä na talentovaného a ešte stále mladého (23 rokov) Rashana Garyho, ktorý už má u nás odkrútené dve sezóny v pozícii rotujúceho outside linebackera. V prvom zápase proti Saints dostal k dispozícii len 16 pass rush snapov, ale dokázal na nich vytvoriť 4 tlaky na quarterbacka a 2 hity na quarterbacka). Toto ho po prvom weeku radilo na 19. miesto spomedzi 138 edge rusherov v NFL. To, že Zee chýba je veľká strata, ale aspoň to konečne dovolí naplno vypustiť Rashana Garyho na ihrisko.


ÚTOČNÉ ZBRANE LIONS?

Ak sa niekoho máme v tomto zápase báť, tak je to running back D´Andre Swift, running back Jamaal Williams a tight end TJ Hockenson. Toto duo running backov malo v prvom weeku proti obrane 49ers priemer 4.8 yardov na jeden beh a k celkovo toto trio k tomu pridalo 16 zachytených prihrávok pre 121 nachytaných yardov. Hockenson z toho zachytil 8 prihrávok pre 97 yardov.

Fantasy football: Detroit Lions RB Jamaal Williams is a great sleeper, per ESPN - Pride Of Detroit

Zaujímavé je najmä to, že Lions zahrávali v prvom weeku až 92 ofenzívnych plays. Ich útok sa takto snaží pomôcť defenzíve, že ju drží mimo ihriska. Majú dobrú dvojicu na running backovi a silnú ofenzívnu lajnu, čiže sa snažia získavať najmä ťažké yardy po zemi, čím zahrávajú dlhé drive a to je súčasť ich gameplanu. Obrovskou silou je najmä center Frank Ragnow, ktorý je jedným z najpších centrov v lige. Guardom Jacksonovi s Vaitaim sa darilo proti Niners najmä v behovej hre.

Jared Goff nie je zrovna quarterback od ktorého by Lions očakávali presné prihrávky a big play. V prvom weeku si nazbieral pekné štatistické čísla (38/57 prihrávok pre 338 yardov, 3 touchdowny a 1 interceptions), ale väčšina jeho produktivity prišla v druhom polčase, keď Lions prehrávali o niekoľko touchdownov. V prvom polčase sme videli toho starého Goffa, ktorého všetci poznáme. Nebol dostatočne presný a nebol dostatočne agresívny na to, aby vyzval obranu Niners na súboj v downfielde. Už od training campu môžeme z tábora Lions počúvať správy o tom, že ofenzívny koordinátor Anthony Lynn proste nezahráva veľa hlbokých lôpt do downfieldu a keď už k ním pristúpi, tak Goff ich nie je ochotný hodiť. Kým sa toto nezmení, tak útok Lions bude silno limitovaný.

Lions majú azda tú najslabšiu skupinu wide receiverov v lige a aj vďaka faktorom, ktoré som uviedol vyššie sa snažia najmä rozdeľovať lopty do rúk tight endov a running backov. Jared Goff mal v zápase s Niners hneď 57 pokusov o hod, ale len 23 išlo na wide receiverov. Aj napriek tomu, že sa im síce podarilo skórovať 33 bodov, tak proti Niners ich útok bol všetko len nie efektívny. Jared Godd mal negatívnu EPA (expected points added) na jeden dropback (-0.03) a celkovo ich EPA na jeden bola len na úrovni 0.01. A aj to najmä vďaka jednému peknému behu wide receivera Kalifa Reymonda. Ostatní running back mali kombinovanú EPA na jeden beh negatívnu (-0.04).

Náš aktuálny defenzívny koordinátor Joe Barry pozná Jareda Goffa veľmi dobre, nakoľko v rokoch 2017-2020 pôsobil ako tréner linebackerov a asistent head coacha. Joe by mal poznať všetky jeho prednosti a slabiny. Teda gameplan by sa mu nemal robiť najhoršie. Som veľmi zvedavý ako to bude celé vyzerať.

Ak si naša obrana nedokáže poradiť s týmto biednym útokom Lions, tak tu máme vážny problém. Toto je útok s veľmi limitovaným quarterbackom, zrejme najhoršou skupinou wide receiverov a skupinou tight endov a running backov, ktoré sa síce snažia držať útok nad vodou, ale nie sú extra výnimoční ako napríklad Kamara, či Kelce. Naša front-7 nehrala v zápase so Saints vôbec ideálne a hádam sa nestane to, že Lions nájdu proti nám úspech v behovej hre. Podľa TruMedia sme na 28. mieste v bránení behov podľa EPA počas posledných dvoch rokov a prvý zápas proti Saints nám neukázal žiadne zlepšenie. Nedokázali sme si strážiť edges, Lancaster, Keke, či Lowry boli prakticky nuloví a inside linebackers sa tiež nijako nepochlapili. Vlastne ani nemajú ako, keď im DL hrá takto ako hrala… Dúfam, že od celej našej defenzívnej front-7 uvidíme komplexnejší výkon a to najmä proti behu. Lebo ak nie, tak duo Swift a Williams nám môže narobiť problémy.


ŽIADNE VÝHOVORKY PRE PASSOVÚ HRU

Davante Adams' drive to be great has become an 'obsession' | WLUK

Na pozícii cornerbacka budú v tomto zápase štartovať Amani Oruqariye a nováčikovia Ifeatu Melifonwu a AJ Parker (slot). Naša passová hra mala problémy v zápase proti Saints, ale teraz tu už nie je žiadna výhovorka na to, aby sa chalani nedokázali uvoľniť, získať separáciu a poskytnúť Aaronovi Rodgersovi jednoduché hody. Naša passová hra proti passovej obrane Lions by mohla byť v tomto zápase najväčším missmatoch a to špeciálne kvôli tomu, že Lions majú problémy na pozícii cornerbacka a rushovanie quarterbacka im tiež veľmi elitne nejde.

Lions dokázali vo weeku 1 zaznamenať len jeden sack, pričom to bolo z blitzu zo slotu v podaní safetyho Tracyho Walkera a pri tejto play si quarterback Jimmy Garoppolo nevšimol svoj read.. Romeo Okwara je efektívnym pass rusherom z minulej sezóny, ale vo weeku 1 nebol takmer vôbec žiadnym faktorom. Ak sa nemýlim, tak hral na novom poste ako stand-up outside linebacker. Trey Flowers je dobrý power-speed rusher na druhej strane. Ale v prvom zápase hral veľa v coverage na tight endoch. Predná trojka sú dobrí hráči (Michael Brockers, Nick Williams a Alim McNeill), ale nie až takí kvalitní pass rushers. Lions sa do zostavy vráti aj nádejný nováčik Levi Onwuzurike, čo by im mohlo pomôcť. Obrana Lions je stavaná tak, že defenzívny front by mal byť ich najväčšou silou a mali by byť na zápas s Packers v plnej sile (uvidíme čo tí otázni hráči). 49ers boli minulý week na tretích downoch len 3/9, ale obrana Lions ich nebola schopná dostávať k tretím downom. Keď ich tam už dostala, tak defenzívny front zapracoval a pripísal si stopky. Dúfam, že sa im to nerozbehne práve v zápase s nami…

Ak nebude môcť do zápasu zasiahnuť guard Lucas Patrick, ktorý hral v prvom zápase na ľavom guardovi, tak bude zaujímavé sledovať, že kto sa postaví na jeho miesto. V prvom zápase Patrick dobre nehral a volalo sa po zmene. Teraz zmena možno príde a bude aj tak trošku vynútená. Do úvahy pripadá Jon Runyan Jr., ktorý by sa mohol postaviť na jeho miesto ľavého guarda. Prípadne by sa to mohlo postaviť tak, že na ľavom tacklovi by zostal Elgton Jenkins, na ľavom guardovi by hral Royce Newman, na centrovi Josh Myers, na pravom guardovi Billy Turner a Dennis Kelly na pravom tacklovi. Ale ja som osobne za čo najmenej pohybov a preto by som Patricka nahradil len Runyanom.

Zaujímavým súbojom bude najmä súboj nováčikov – center Josh Myers vs defenzívny lineman Alim McNeil. Aaron Rodgers verejne prehlásil, že bol s nováčikovým debutom na pozícii centra veľmi spokojný. Povedal, že snapy boli dobré a že plnil to, čo mu hovoril že si želá aby tak robil. Tiež ho pochválil za to, že výborne dokázal zvládať rôzne kadencie a že to bol pre neho veľmi dobrý štart. Rodgersove slová potvrdzuju aj fakt, že Myers si v prvom weeku vyslúžil celkovo 5. najvyššiu známku spomedzi všetkých centrov v NFL a na 41 pass-blocking snapoch pustil len jeden jediný tlak na svojho quarterabacka. Teraz sa proti nášmu šikovnému nováčikovi postaví ďalší šikovný nováčik Alim McNeil, ktorý odohral pekný zápas proti 49ers. Celkovo ma 4 tackles a 3 stopky (tackle, ktorý znamená neúspech pre útok). Očakávam, že v tomto zápase sa táto dvojica stretne pomerne často a na ich súboji bude stáť veľmi veľa. Nenápadný, ale veľmi dôležitý súboj na ihrisku.

GO PACK GO!!!!