Packers sa po troch weekoch nachádzali na bilancii 2-1 a všetci fanúšikovia cítili veľkú nádej. Výkony to neboli stopercentné, ale vždy v tých zápasoch prišiel veľký pozitívny záblesk všetkých častí tímu. To sa však od Weeku 4 vytratilo a Packers padajú na dno súťaže. Poďme sa skúsiť pozrieť na dôvody tejto mizérie.

Prehra s Raiders, ktorí majú jednu z najslabších defense v lige. Prehra s Broncos, najslabším tímom so suverénne najhoršou obranou v súťaží. Packers dokázali proti Denveru skórovať len 17 bodov. Dolphins im nasúkali 70 bodov, Bears 28, Commanders 35,… Prečo začínam takto? Pretože je to na úvod veľmi dobrý pohľad na problém. Packers prehrali v zápase, v ktorom čelili rozbitému a morálne zlomenému tímu z Mile High. Prehrali po tom, čo mali bye week a celý týždeň sa mali pripravovať na papierovo slabšieho súpera, proti ktorému sa mali LaFleurovci naštartovať. Nestalo sa.

Posledné tri zápasy skončili prehrami. 230, 285 a 331 total yardov dáva dohromady číslo, ktoré dokážu tímy z Top 12 nahrať za 6 štvrtín. Packers sa na to nadreli v troch zápasoch. Packers nedali ani raz viac ako 20 bodov, Jordan Love hodil 6 íčok. Nie, teraz vážne. Prečo som začal týmito číslami? Pretože tieto základné čísla nie sú všetko a treba ísť viac do hĺbky. Problém sa skrýva hlboko, nie je spôsobený jednou vecou, ale je to súčet množstva detailov, ktoré sa stretnú, a potom chceme ísť ešte pred polčasom spať. Všetkých nás to trápi, všetci sa snažíme hľadať odpovede a porozumieť aktuálnej situácii, ktorá trvá už druhú sezónu. Áno, druhú. Či sme zabudli na tú tragédiu z vlaňajška? Poďme si to všetko pozrieť na príkladoch z posledného zápasu proti Denver Broncos, niečo som pridal zo zápasu s Raiders a Lions. Za asistencie All-22, Kurta Benkerta, J.T. O’Sullivana a ďalších zaujímavých analýz plus môjho skromného názoru a pohľadu.


ZLÉ ROUTY, ZLÉ CALLY, CHYBY JORDANA A TRAGICKÁ EXEKÚCIA PLAYS

Dvaja hráči bežia rovnakú routu, jeden zastane a ak by pokračoval, bol by to jednoduchý first down. Namiesto toho nasledoval punt Packers. Bol to ďalší z 3rd & long downov po neschopný & 2nd downoch. V štatistikách by ste videli len ďalší incomplete Jordana Lova, jeho presnosť a známka ide nadol. Tu bol vo veľmi dobrom rytme a čas odhodu bol tiež dobrý.

Teraz sa dostávame do situácie na 2nd&short. Watson aj Doubs sú po stranách a v prvej snímke Bnkert naznačoval, čo by hral Rodgers s Adamsom. Čo ale prišlo proti Broncos? Všetci receiveri pokrytí bez separácie, Love s loptou v rukách namiesto ľahkého 1st downu musel Jordan bežať.

Rovnako to nie je všetko ani chyba Matta LaFleura. Na nasledujúcej play to bol perfektný play call, ktorý ale nepodporilo prevedenie. Chýbali dva kľúčové bloky a horšia technika, to zabilo nádherný play. Nedá sa na to nakresliť lepšie ako v tomto prípade, no tu sa dostávame k ďalšiemu problému. Zatiaľ to máme: WR na rovnakej route, horší play call, zlé bloky a prevedenie.

Jordan Love viac-menej robil v prvom polčase zápasu proti Broncos to, čo od neho chcel coaching staff. Druhý polčas otvoril Love hlbokou loptou, no tento back shoulder pass bol, nanešťastie, dropnutý. Na 3rd&7 (na prvých dvoch downoch Packers získali len tri yardy) to bolo na Jordanovi, ktorý musel doručiť play. Broncos koncept tejto play dobre prečítali a pokryli, a tak Love musel ísť po prvý down po svojich. To sa mu aj podarilo.

Prvá reálna chyba Jordana Lova prišla pri hre v red zone Broncos. Tesne pred hitom mal odhodiť loptu pred seba, bol by to jednoduchý screen a pri hneď ďalšej play bol opäť callovaný screen a Jordan si vybral už pred snapom fade na Romea Doubsa. Miesto screenu, ktorý by podľa všetkého skončil walk-in touchdownom. Tu by som sa vrátil k jednému z výrokov Matta LaFleura, ktorý počas kempu povedal, že „ak bude mať Jordan Romea 1na1, tak v prípade, že sa mu to bude páčiť, môže poslať pass naňho.“ Proti Saints to vyšlo, no tu by menšie riziko a jednoduchšia play znamenala TD.

Opäť ďalšia situácia pri 3rd&7, kde to takmer skončilo interception. Love robil to, čo od neho tréneri chceli, no WR už na tom nebol rovnako. Kurt Benkert poznamenal, že toto sa deje, keď v medzi v receiver room nie je veterán na pozícii lídra. Prvý obrázok ukazuje, kde Watson bol a kam mala smerovať jeho routa. Na druhom obrázku už jasne vidno, čo Watson predviedol = vošiel medzi dvoch protihtáčov a priestor, kam mal bežať, bol absolútne prázdny. Najbližšie k lopte to mali hneď traja hráči Broncos miesto big play WR1 Packers.

Christian Watson hrá svoju druhú sezónu a zatiaľ predvádza kolísavé výkony v route runningu. Rozhodne tomu nepomohlo to, že oba tréningové kempy v zásade presedel so zranením a v oboch sezónach viac nehral, ako hral. Watson mal byt WR1 a go-to hráčom Jordana Lova. To sa nedeje a osobne si nemyslím, že by sa to malo zmeniť v najbližších weekoch. Aké riešenie sa môže ponúkať? Dontayvion Wicks. Jeho route running, prevedenie hier a všetko je v mojich očiach na najlepšej úrovni a myslím si, že je na čase, aby ho LaFleur začal stavať na ihrisko častejšie. Wicks má potrebné rozmery, agresivitu a doťahuje svoju robotu do konca. Rovnako aj Doubs sa javí ako lepšia voľba pred Watsonom. Niet sa čomu čudovať, keďže aj v kempe mal Love práve s týmito dvomi hráčmi vôbec najlepšie spojenie.

V útoku je to teda najmä spojenie zbytočne zložitých callov, mizerného tempa a individuálnych chýb. Tie sa týkajú hlavne zlého blokovania, nepreberania hráčov pri blokoch, mizerný blocking WRs, zlý route running. Jordan Love v tom nie je nevinne, ale toto rozhodne nie je situácia, kedy treba naňho naložiť a povedať, že ON je hlavný dôvod ofenzívneho trápenia a tohtosezónnej tragédie. Love robí chyby, na dlhých loptách je najhorším QB ligy, no ak by sa mohol spoľahnúť pri každej play na dobre zabehnutú routu dvoch receiverov, potom by sa mu dýchalo lepšie. Čo by pomohlo? Hrať jednoducho, hrať jednoduchší playbook a ísť postupne, krok za krokom. Brať ihrisko po pár yardíkoch a postupovať po ňom, držať sa v dobrom tempe a využívať screeny, checkdowny. Nerozumiem jednej veci. Ak mohol mať Aaron Jones 11 dotykov s loptou, prečo ich nebolo 20? Rozhodne už bol na túto porciu pripravený. Aaron Jones je jediný rozdiel medzi Packers v roku 2022 a 2023. Jones bol vlani na ihrisku viac, útoku neskutočne pomáhal a vyvažoval podpriemerného Rodgersa pri deep balls.


Love by potreboval spoľahlivého receivera (?) a stalo sa to, čoho sme sa báli

Prvá vec – ten otáznik tam je z dôvodu, ktorý zistíte v neskoršom odseku. Nič nepreskakujte, všetko to má postupnosť… Love je aktuálne na 36. mieste NFL s 57,5% completion percentage. Jeho passer rating je 79,4, čo ho radí na 28. miesto. Len dvaja QBs majú na konte viac interceptions ako Love. Stále to však nevypovedá o všetkom a vyjadril to aj Matt LaFleur: „Už som v jeho podaní videl dostatok, aby som si povedal, že to v sebe má. Nie je to len o ňom. Ide o to, aby sa zvyšných 10 hráčov dostalo na rovnakú stranu. Nemôžeme mať toľko chýb, musíme sa zbaviť bustov v podaní WRs, TEs či RBs. Čiže čím lepšie budú vyzerať hráči okolo neho, tým bude vyzerať lepšie aj on. Naša dôveru v neho sa ani o kúsok neznížila.“

Každý top QB NFL má pri sebe Top WR. Je náhodou, že Burrow v drafte dostal Chasa? Je náhodou, že Herbert bol úspešný, pretože mal pri sebe Allena a Williamsa? Mahomes má Kelceho. Stafford má Kuppa. Cousins má Jeffersona. Jordan Love nemá nikoho. Jeho hlavným receiverom je Romeo Doubs, ktorý má 23 catchov pre 257 yardov. Každý jeden tím má svojho leading WR na lepších číslach v oboch ukazovateľoch. Toto nie je chyba Doubsa ani Lova. Obaja sú veľmi mladí na to, aby vedeli na čo budú mať a čo z nich bude. Realitou je, že Packers sa tieto veci pravdepodobne nedozvedia v sezóne 2023.

Ak si pustíte náš predsezónny podcast, tak vám napadne jedna veľká vec. Stalo sa to, čoho sme sa obávali a čo dokonale opísal Bart. Jordana Lova sme chceli vidieť v situácii, kedy to bude len o ňom. Nebudú tam žiadne bočné vplyvy a priestor na KEBY alebo výhorovky. Aká je situácia počas tejto sezóny?

Zranenia v útoku. Viac ako dva weeky vynechali top hráči a starteri RB Aaron Jones, WR Christian Watson, LT David Bakhtiari, LG Elgton Jenkins. Čiže to hneď celé stroskotalo a Jordan musel hrať s rovnako neskúseným útokom, ako je on sám.

Najťažšia robota teda čaká Briana Gutekunsta, ktorý bude musieť ohodnotiť svojho nového QB po tom, čo hral s najmladšou receiving skupinou v celej lige. K tomu treba prirátať rozbitú O-line s LT Walkerom, ktorý bol vybraný v 7. kole draftu 2022. Jeden pohľad na vec je, že sú všetci v organizácii idioti, keďže nepriviedli skúseného hráča, no druhý pohľad na situáciu dáva rovnaký zmysel. Je to dlhodobý projekt. Gutekunst sa rozhodol pustiť Lazarda, Cobba, Tonyana a Lewisa. Rok predtým odišiel Adams, ale on odišiel, Packers mu ponúkli zmluvu a chceli ho nazad. Gutekunst docielil to, že všetci prvo- a druhoročáci na pozíciách WR a TE dostanú veľkú príležitosť vyhrať sa a zbierať cenné snapy a skúsenosti už od training kempu.


Mladíci robia chyby, budú robiť chyby a nielen v Green Bay

Love odohral sedem zápasov, čo nie je ani polovica sezóny a rozhodne si nezaslúži byť zatracovaný, odpisovaný a hlavne pasovaný do role, kedy je hlavným dôvodom problémov útoku. Love má 57,5% úspešnosť passov s priemerom 6,5 yardov na prihrávku. Jalen Hurts mal počas svojich prvých siedmich štartov 58% a 7,4 yardov. Vlani takmer vyhral MVP a Eagles boli v Super Bowle. Love hrá v neskúsenom útoku, kde 16 hráčov odohralo aspoň 90 snapov. Väčšina z týchto 16 hráčov je na rookie kontrakte. Len Jenkins (195 snapov), Jones (71), Bakhtiari (55) a Nijman (23) sú jdiní, ktorí nie sú na rookie kontrakte a majú viac ako jeden snap!!! To si zoberme, že Nijman je aktuálne backup a Bak do konca sezóny nenastúpi. Packers nie sú jediným tímom. Falcons majú množstvo hráčov na rookie kontrakte a tento tím sa nevie vyvarovať obrovským chybám v útoku. Colts sú na tom podobne a po zranení Richardsona sú ich výkony ako na hojdačke s klesajúcou tendenciou. Rozdiel je, že Falcons a Colts majú čas. Ridder a Richardson majú málo štartov, podobne ako Love, no ešte nejaký ten rok sú na lacnom kontrakte. To isté Stroud a Young. Ich tímy majú čas na to, aby sa ich hráči zlepšili, vyrástli, aby dostali druhý kontrakt. S Jordanom toto Packers nemajú. Mladý tím, nech je akokoľvek dobre koučovaný, bude prirodzene robiť chyby. To je nátura mladých hráčov v každom športe. Ich mentálne skraty, malé detaily, chýbajú svalová pamäť. Ľahšie podliehajú panike a v kritických situáciách nevedia nájsť komfortnú zónu.

Pozrite sa na toto prvé video zo zápasu s Raiders. Je to interception Jordana Lova priamo do rúk Roberta Spillana.

Teraz si pustite toto druhé video, kde môžeme vidieť veľmi podobné íčko proti Lions. To zachytil Jerry Jacobs po teči v podaní Alexa Anzaloneho.

Avšak, nie sú až tak podobné. To prvé, to je jednoznačne fatal error Lova. Myslel si, že play-action fake zaberie a bez námahy vyvedie LB von z hádzacieho okna na drift route, no Spillane túto routu a fake videl niekoľkokrát na Packers filme, že sa rovno dostal pod routu. Jordan tu predviedol slepú vieru v tento útok, čo niekedy vyvrcholí do predvídateľného hodu. Robiť toto je veľmi zlé, čo sa potvrdilo aj pri tejto play.

Video proti Lions vám má ukázať, že Love nie je príčinou, ale chybu urobil receiver. Christian Watson nebežal routu správne. Na tejto route má byť viac zo šírky, dostane sa na koniec čísla a potom zamieri dovnútra ihriska. Nemal tak dostatočnú šírku a Love musel posielať pass do coverage. Samozrejme, Love sa mohol rozhodnúť nehodiť to, no takto to jednoducho chodí pri mladíkoch. Na videu nižšie je ďalšia chyba zo zápasu s Bears. Love si myslí, že receiver by mal zastať, no Malik Heath si myslel, že má ísť inside, k tomu nepodržalo vnútro OL a je z toho incomplete. Na tejto jednoduchej route, ktorá má byť ukážkou a pilierom LaFleurovej offense, nedokázal byť Love na jednej úrovni so svojim receiverom.

Ďalšie video je zo zápasu s Raiders a potencionálneho víťazného drivu, no stal sa z neho presný opak. Ďalší príklad toho, ako sa na seba chyby nabaľujú. Packers majú dropy, Love neskoro hádzal a Watsona prehral menší a ľahší corner.

Tu máme posledný drive Packers proti Broncos, kde boli Packers vo field goal range v two-minute warning. Zzbytočný holding na 2nd&10 a potom interception, ktorá ukončila zápas.

Keby sme sa mali pozrieť na všetky doterajšie zápasy a všetky chyby, museli by sme si asi v Seredi prenajať šport bar od piatku do nedele a každý deň stráviť pred plátnom 10 hodín. Museli by sme sa pozrieť na všetky false start penalty (dokopy 10, čo je 5. najvyššie číslo v NFL) a aký majú následný dopad na celý drive. Packers sú lajdácki, no nie je to coachingom, je to mladíkmi a mladíci nikde neodchádzajú. Budú tu celú túto sezónu.


Čas hrá proti Packers a zároveň ich aj dobehli minulé roky s Rodgersom

Jordan Love je v NFL 4. rokom, čo je dĺžka štandardného rookie kontraktu. Ako first round pick mal Love 5th year option, no Packers a Love sa dohodli na reštrukturalizácii. Budúci rok bude Love stáť Packers $7,5M v cape, zbavenie sa ho je ešte o 5M drahšie, než keby ho mali na súpiske. Čo potom? Nič, jeho kontrakt končí. Love je zaviazaný na túto a budúcu sezónu. Packers nemôžu začať uvažovať o budúcnosti svojej QB situácie v offseason po sezóne 2024, to bude neskoro. Tímy zvyčajne nečakajú na vypršanie kontraktu QB, aby ich potom podpísali (pokiaľ to nie sú Giants). Musíte si ich zabezpečiť skôr. Takže Packers musia začať riešiť Lova túto offseason. To znamená, že Love nedostane jeden a pol roka na presvedčenie, že je ten QB. Má na to dva mesiace.

To by bola ťažká situácia pre každého QB, nieto pre quarterbacka, ktorý pracuje s najmladšou a najmenej skúsenou offense v celej lige, kde sa chyby kopia a končia útočné drives, Zlé bloky rujnujú behovú hru, skórovanie a napokon dostávajú Lova rýchlo z ihriska a tým limitujú jeho opakovania na ihrisku.

Ale čo iné má Love robiť? A čo majú Packers vlastne urobiť? Podpísať na trade deadline veteráne na pozíciu WR, aby sa zastabilizovala passová hra? Skutočne by to bolo riešenie? A je vôbec nejaký taký hráč k dispozícii, ktorý by toto splnil a zároveň nestál veľa kapitálu a capu? Bol by ten hráč schopný dostať sa do tempa a mať vplyv na útok skôr než skončí sezóna?

Toto je realita, ktorú si Packers vybrali a zaviazali sa jej pred dvomi rokmi, kedy sa rozhodli potiahnuť nádej na výhru so zhoršujúcim sa Rodgersom. Keď neboli peniaze na zaplatenie MVS a Lazarda naraz, keď vymenili Adamsa (ktorý chcel ísť preč z nám všetkým známych dôvodov), keď zistili, že vychvaľovaná O-line celého desaťročia už zostarla. Packers v posledných rokoch nadraftovali praktický celú ofenzívu (5 z top 7 pickov v poslednom drafte, 4 zo 6 rok predtým, 3 zo 4 pred dvomi rokmi). Aby si niečo nazbierali na výmenu stráží. Nepodarilo sa im trafiť brutálneho hráča, so zraneniami Jonesa a Bakhatiari sa ocitli tam, kde sú. Zaseknutý vo verzii tohto útoku, ktorý máme možnosť sledovať od Weeku 2.

Chcem zdôrazniť jednu vec. Nikdy by som si nedovolil moje (niekedy naozaj zbrklé) úvahy, ktoré vypustím na Discord, dať do článku bez ďalšieho pátrania. Toto, čo tu dnes píšem je podoprené výrokmi, článkami, videami od ľudí, ktorí tomu rozumejú a dal som si tú námahu sa pozrieť, čo si o tom myslia oni. Aj preto tu nájdete všetky dostupné vysvetlenia a problémy. Dokonca aj ten o potrebe skúseného WR, aj keď niektorí viete, že ja som proti tomu, aby niekto prišiel.

Naposledy som sa v úvode týždňa snažil vysvetliť, že my vôbec netušíme, aká stratégia bola zvolená pri prebudovaní tohto tímu. Pri výmene stráží v offense. Na základe toho odseku o realite už chápete, kam som mieril? Ten problém začína nevýmenou Rodgersa a maximalizovanie jeho vtedajšej value pre ľahší a menej bezbolestný prechod s Jordanom, ktorý by mal viac času a niekoľko first-second round pickov okolo seba. Všetko je to vždy hlbšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Americký futbal nie je soccer alebo hokej v Európe, kde dokážete priniesť z roka na rok rozdielových hráčov a hráte perfektne a ste v boji o titul (nechytajte ma za nejaké slovíčka s príkladmi ako Chelsea a neviem čo. Snažím sa len dávať príklady na lepšie predstavenie si situácie).

Jediná cesta von je skrz toto celé. Packers nemajú čo urobiť, aby sa prestali predierať akousi dlhou hrboľatou cestou vývoja. Musia len dúfať, že každý týždeň to začne vyzerať lepšie, o niečo presnejšie, viac vylepšené a pod. Potom na konci sezóny môžu dať hlavy dokopy tréneris front office a vyhodnotiť si, kde sa nachádza tím Green Bay Packers. Nebude to ľahké, ale musia sa rozhodnúť objektívne a s čo najväčšou presnosťou. Ak nepotrebujete draftovať/podpísať QB, skvelé. Ak potrebujete QB, tak vitajte vo svete, v ktorom žili všetky ostatné tímy posledné tri dekády. Okrem Packers. Budete draftovať a rozvíjať, učiť ho, čo je pekné, ale rozhodne zbytočné a niečo, čo nepotrebujete.

Packers to o Jordanovi ešte nevedia. Vo zvyšných týždňoch sezóny má čas na to, aby sa on sám zlepšil a ukázal pokrok. Ja si myslím, že to môže dokázať. Myslí si to MLF, myslia si to odborníci. Ale je toho veľa čo treba dokazovať a takto by som zakončil moju dnešnú úvahu: Green Bay offense je jedno veľké a chaotické dokazovanie si. Verme, že to bude mať pozitívny koniec. Či už to bude vysoký draft pick so zistením, že Love je franchise QB, alebo si budeme hrýzť nechty pred draftom, či pickneme Williamsa alebo Penixa. Je to niečo nové. Možno to ale bude trvať len tieto dva mesiace a Love bude kormidelníkom lode zo Zeleného zálivu na ďalších 10+ rokov. Potom sa zase veľa naučíme o futbale, fandení a názoroch. Ako sme sa všetci do jedného mýlili a príjemne zabavili. Veď o tom to napokon aj je, no nie?