Posledný deň draftu priniesol ďalších sedem pickov.

Na začiatku tretieho dňa som si aj za pomoci článkov a rebríčkov na The Athletic urobil board Packers. Na úplne prvom mieste som mal Edge rushera Kingsleyho Enagbareho. Tento hráč mohol ísť pokojne v druhom kole, no prepadol sa až do piateho. Tam ho napokon na poslednom mieste ulovili Green Bay Packers, pretože išli o pár miest nadol po trade down s Broncos. Okamžite sa naprieč sociálnymi sieťami rozprúdila diskusia o tom, že Packers majú steal draftu.

Packers sa podarilo všetko. Priviedli troch mladých WR a vykompenzovali tak odchod MVS a EQ. St Browna. Enagbare je možný tretí edge rusher do rotácie, do O-line prišli tri solídne postavy a v 7. kole možný ďalší steal tackle Rasheed Walker z Penn State.

Brian Gutekunst so svojimi kolegami odviedol perfektnú robotu. Jeho draft vyzerá zmysluplne, každý pick má svoje opodstatnenie a aspoň ja tam nevidím ani jeden výber, pri ktorom by som sa zastavil a rozmýšľal, že čo to má znamenať. Neviem sa dočkať začiatku tréningového kempu. Toto leto bude veľmi zaujímavé. Už nech tu je!


4. KOLO

132. miesto – WR Romeo Doubs, Nevada

Typický deep threat wide receiver, ktorý si vždy našiel cestu ako sa dostať za chrbát súpera pre explozívne hry. Jeho tajomstvo úspechu spočíva v perfektnom štarte a zrýchlení. Vertikálna rýchlosť je enormná a v tomto je to totálna náhrada MVSka. Jeho route running je horší, no Packers veria, že je to ešte surový materiál, s ktorým sa dá poriadne pracovať.

Jeho prirodzená rýchlosť, dobré ruky a inštinkty rozdielového hráča ho predurčujú k tomu, aby si vytvoril separáciu vo všetkých úrovniach hry. Má telo podobné Jamesovi Jonesovi s dobrou dĺžkou a stavbou. Jeho skúsenosť na punt returnoch mu pridáva na hodnote a pokojne čítate vety o hlavnom returnerovi Packers. S určitosťou má potenciál na to, aby sa stal postupom času receiverom #2. Všetko sa bude odvíjať od jeho pracovitosti, odhodlania a učenlivosti. Bude mať v šatni perfektných mentorov a 4-násobného MVP ligy na pozícii quarterbacka.

Jon-Eric Sullivan, riaditeľ hráčskeho oddelenia Packers: „Páčila sa nám jeho rýchlosť. Na tape sme si všimli, že hrá v obrovskej rýchlosti a je to veľký chalan. Mysleli sme si, že je to zaujímavý hráčsky materiál. Tam, kde sme ho získali to predstavuje dobrú hodnotu. Mal vydarený týždeň na Senior Bowle. Myslíme si, že má upside na to, aby vyrástol do kvalitného hráča.“


140. miesto – OL Zach Tom, Wake Forest

Veľmi zaujímavý pick. 4. kolo je v podaní Packers a investície do ofenzívnej lajny v posledných rokoch veľmi dobré. Zach Tom môže pokračovať v tomto trende, pretože je to všestranný hráč s perfektným atletickým vybavením. Na college bol starter štyri roky.

24 zápasov odohral na pozícii ľavého tackla, 13 na pozícii centra. Blysol sa vysokou úrovňou pass-blocking schopností a celkovo má veľmi unikátny profil. Tom vie hrať na všetkých piatich pozíciách naprieč O-line. Do ideálnej dĺžky mu troška chýba, ale má dostatočný pohyb a schopnosť zrkadlovať pohyb súpera na to, aby hral tackla. V roku 2021 bol All-American, ktorý na ľavej strane dominoval pri pass protection. PFF ho malo ako najlepšie hodnoteného pass-blockera, proti ktorému sa trápili všetci ACC edge rusheri na čele s výberom v 1. kole Jermainom Johnsonom.

Brian Gutekunst: „Priniesla ma k nemu jeho všestrannosť. Nie je to najväčší chlap, ktorého sme zobrali, ale jeho schopnosť hrať na všetkých pozíciách od centra cez pravého tackla a oboch guardov je niečo, čo nás veľmi upútalo. Je to veľmi múdry chlapec, ktorý má schopnosti po fyzickej aj mentálnej stránke na vysokej úrovni. Jednoducho zapadá do všestranného zloženia O-line.“


5. KOLO

179. miesto – EDGE Kingsley Enagbare, South Carolina

Počas včerajšej debaty pár ľudí na našom Discorde som toto meno spomínal od samotného začiatku. Postupom času som už s tým asi liezol na nervy, ale Gutekunst nás tam opäť počúval!

Jednotka nielen na mojom boarde, ale aj na Bruglerovom boarde pre posledný deň. Uňho to bol dokonca Top 60 prospekt celého draftu! Obával som sa, že ho tesne pred Packers vezmú Bears alebo Cowboys, no napokon ostal na poslednom mieste 5. kola.

Enagbare prináša obrovský potenciál na pozíciu edge rushera, kde z neho môže vyrásť najväčší steal tohto draftu. Má veľké ruky a schopnosť konzistente vyhrávať pass-rushing reps. Nie je to elitný atlét, ale má veľmi podobné fyzické vlastnosti ako Za’Darius Smith. Enagbare má jeden z najlepších pass-rushing win rates naprieč celou draft class.

Po odchode Javona Kinlawa do NFL sa stal základným kameňom defenzívnej lajny Gamecocks a viedol tímové štatistiky v sackoch a tackle for loss ako junior aj senior. Potrebuje zapracovať na interior priniekoch a rovnako aj na konzistentnosti.

Každý týždeň čelil hráčom s talentom pre NFL a je pripravený na profesionálnu úroveň. Hneď po svojom príchode môže bojovať a vyhrať súboj o miesto 3. outside linebackera za dvojicou Rashan Gary, Preston Smith. Jeho hlavnými konkurentmi by mali byť Jonathan Garvin a Randy Ramsey.

Prečo sa teda prepadol? 

Enagbare začal senior sezónu ako možný neskorý výber v 1. kole draftu. Mohla za to skrátená sezóna 2020 a jeho výborné výkony v nej. Vlani však na svoju produkciu nenadviazal a na NFL Combine a Pro Day svojej college nevyzeral vôbec ideálne. 40-yard dash slabý, rovnako aj agility testy pre jeho pozíciu.

Packers pravdepodobne vyhodnotili, že zranenie nohy a kolísanie hmotnosti mohli za to, že bol na 179. pozícii stále voľný. Podľa Patricka Moora by ale problém s váhou už nemal byť. Za problémami s váhou by mali byť zlé rady a celkové vedenie. Všetko by to malo byť v poriadku a v lete by mal byť pripravený na 100 percent.

Patrick Moore, asistent riaditeľa vysokoškolského skautingu: „Je ohybný, silný a má perfektnú spodnú časť tela. Naši chlapci spravili perfektnú robotu tým, že ho vybrali. Je to silný chlap, ktorý dokáže presúvať súperov. V Senior Bowle ste mohli vidieť ako prebehol cez tight enda, ktorý bol draftovaný skôr.“ 


7. KOLO

228. miesto – S/LB Tariq Carpenter, Georgia Tech

Hybridný safety/linebacker s NFL-ready veľkosťou a pohybom. Štvorročný starter s 52 zápasmi plných skúseností. V boxe hrá komfortne, čiže tu sa relevantne naskytá možnosť používať ho ako dime linebackera. Linebackera hral dokonca aj na Senior Bowle.

Má dobrý rozsah a tackling. Pre Packers je najviac dôležité, že je to vysoko produktívny hráč pre special tímy. Má ideálne telo a atletické vybavenie, čo dáva potenciál tomu, že bude v Green Bay jadrom nového special tímu Richa Bisacciu.

Brian Gutekunst: „Má rozmery linebackera, ale hral safetyho a má aj rýchlosť tejto pozície. Je to veľmi, veľmi tvrdý hráč. Ešte vyhodnotíme ako ideálne zapadne do tímu, či bude členom linebacker room alebo safety rooma v akých situáciách bude členom defense, no s určitosťou sme ho brali kvôli jeho pridanej hodnote pre special tímy.“


234. miesto – DL Jonathan Ford, Miami

Obrovský D-lineman, ktorý má vzhľadom na 150 kg veľmi dobrý prvý krok. Bol starterom v každej z posledných troch sezón v strede defense. Pripísal si tri sacky v roku 2019, ale jeho pass-rush produkcia je minimálna. Nevytvoril mnoho plays, na ďalšej úrovni by to mal byť two-gapping nose tackle.

Brian Gutekunst: „Obrovský muž, ktorý zhltne veľa priestoru. Je to one-technique hráč. Je ťažké ho dostať z jeho miesta. Veríme, že najlepší futbal má ešte pred sebou. Sme nadšení z toho, že sme našli hráča, ktorý má na svojom konte toľko odohraných zápasov a jeho rozmery. To je niečo, čo sme hľadali.“


249. miesto – OT Rasheed Walker, Penn State

Počas posledných troch sezón odohral 32 zápasov na pozícii ľavého tackla. Je veľký a dlhý. Počas preddraftového procesu nebol testovaný, pretože mal zranené koleno, ale jeho tape prezradí, že je to agilný veľký muž s rýchlymi nohami a schopnosťami hrať v NFL ľavého tackla. V roku 2021 pustil 26 tlakov, lepšie sezóny mal 2019 a 2020. Aj napriek tomu, že Packers pred ním zobrali dvoch chlapov do O-line, videli v ňom hodnotu, ktorú nechceli nechať ujsť. Rozhodne sa môže snažiť preraziť na súpisku na oboch stranách lajny a práve tá pravá je počas Jenkinsovho zranenia dosť otvorená. Tam je možné všetko a najlepšou možnosťou je vytvoriť v súboji o starting pozíciu čo najväčšiu konkurenciu.

Brian Gutekunst: „Chceli sme na túto pozíciu pridať ešte ďalšiu konkurenciu. Nemysleli sme si, že Rasheed padne až takto a vyhodnotili sme, že stojí za pick.“


258. miesto – WR Samori Toure, Nebraska

Po jeho transfere z Montany bol lídrom Nebrasky a ovládol štatistiku yards per catch v celej Big Ten! Je to tenký 185 cm vysoký receiver s perfektný pohybom, dobrým route runningom a pozoruhodnou rýchlosťou po zachytení, ktorá mu umožňuje robiť veľké veci.

Má silné a konzistentné ruky, moc nedropoval. Mal päť zápasov nad 100 yardov vrátane zápasov proti Wisconsinu či Ohio State! Vzhľadom na svoju výšku je dobrý blocker. Na NFL úrovni by mohol byť slot receiverom, kde pasuje najviac. Má tiež skúsenosti ako kick returner.

Najdôležitejšie je, že Toure doteraz nehral v systéme a s QB, ktorý by mu sedeli a pomáhali. Teraz prichádza do systému, ktorý je mu ako šitý na mieru a o kvalite Aarona Rodgersa nemusíme hovoriť. Packers by mali byť tímom, ktorý (konečne) vyťaží z jeho rýchlosti a talentu maximum.

Brian Gutekunst: „Keď sa pozriete na jeho posledný rok v Montane, ohúria vás jeho čísla. Mal 1300 a čosi yardov, 10 touchdownov. Následne sa presunul do Nebrasky a tam mal tiež dobré čísla.“