Jordan Love očami jeho bývalých spoluhráčov a trénerov.

Takmer šesť hodín po zápase v októbri 2018, ktorom Utah State rozniesol New Mexico 61-19, si David Yost sadol do miestnosti quarterbackov, aby sa bližšie pozrel na hru svojich hráčov. Bolo to asi o 22:30, čo je pre college deti v Logane čas, kedy sa riešia nočné dobrodružstvá.

Yost, ktorý bol vtedy ofenzívny koordinátor, sledoval ako jeho QB, istý 19-ročný redshirt sophomore Jordan Love, skompletoval 23 z 34 passov pre 448 yardov a 4 TD čím potiahol Aggies ku siedmemu víťazstvu za sebou.

Yost si myslel, že je sám. Len on a film zápasu. „Zrazu som niečo začul. Počul som chichotanie alebo smiech alebo niečo také, no bolo to poriadne nahlas. Tak som sa pozrel a vychádzalo z miestnosti running backov. Vyšiel som z dverí, prišiel som tam, otvoril som dvere a videl som ako tam v sobotu v noci sedí osem chlapcov po víťazstve,“ začal Yost, muž, ktorý stojí za tým, že sa Loveovi tak darilo.

„A Jordan sedel priamo uprostred. V ruke mal ovládač.“ Yost sa ich spátal, čo robia. „Len sledujeme zápas, tréner,“ odpovedali.

„Väčšina z ďalších boli seniori alebo juniori. Všetci spoločne kukali video zo zápasu. A Jordan ich s ovládačom v ruke viedol. Samozrejme, bol aj najhlasnejší. Bolo to smiešne. Nemyslím si, že veľa ďalších chalanov, ktorí budú vybraní v prvom kole o rok neskôr, kukali o 22:30 svoju hru po jasnom 50-bodovom víťazstve. Veď je veľa vecí, ktoré by mohli ako vysoškoláci takto neskoro robiť,“ usmieval sa Yost.

Môžete začať hovoriť s ďalšími trénermi a spoluhráčmi a povedia jedno. Toto je typický Jordan Love, futbalový „feťák“, ktorého majú spoluhráči radi pre jeho infekčnú osobnosť a príťažlivému vodcovstvu.

Yost: Budú mať dobrý vzťah

Možno je teraz dôležitejšie ako jeho budúce výkony Love na ihrisku to, ako zapadne ku budúcemu členovi Siene slávy Aaronovi Rodgersovi a do zvyšku šatne, ktorej kultúra sa vlani oproti predošlým rokom markantne zlepšila.

Rodgers má zmluvu ešte na štyri roky a pred draftom povedal, že za Packers chce hrať dlhšie ako káže zmluva. Minulú sezónu s loptou v rukách viedol tím až NFC Championship Game. Zaznamenal najlepší pomer touchdown-to-interception (26:4) spomedzi celej súťaže.

Jordan s bývalým trénerom Utah State Mattom Wellsom.

Ich vzájomný vzťah bude ostro sledovanou témou sezóny. Už len kvôli tomu, čo si prežil Rodgers v rovnakej situácii 15 rokov dozadu s Brettom Favreom.

Či už Rodgers bude mať rád Lovea a ako nováčik zapasuje sa môžu zdať ako triviálne veci, no ich vzťah bude dôležitý z hľadiska púšťania sa do ďalšej kapitoly klubu.

„Príde s očami otvorenými, ušami nastavenými a ústami zavretými,“ hovoril Yost. „Nepovie veľa, len sa spýta otázku, keď nejakú má. Hovorí iba, aby sa nepovedalo. Myslím, že v priebehu času Aaron príde na to, ako dobrý to je človek a ako sa tento chlapec vie naučiť všetko čo môže vo svojej ceste stať sa najlepším možným hráčom. Budú mať skutočne dobrý vzťah.

Love sa chopí príležitosti a nepustí ju

Love pricestoval do Loganu ako 193cm a 86kg 17-ročný chlapec, 4. na ich depth charte. Aj napriek tomu, že bol Love prvoročný QB na úplne poslednom mieste v tíme, spriatelil sa so starterom Kentom Myersom, ktorý si Jordana zobral pod svoje krídla. Boli poslednými, ktorí opúšťali budovu, keď sledovali film. Love sa svojho staršieho kolegu pýtal rôzne otázky: čo zbadal v hrách a ako by on tieto vedomosti aplikoval na ihrisku.

Love ho nasledoval a študoval. V ďalšej sezóne si už vyslúžil snapy na konci prvej alebo na začiatku druhej štvrtiny. V ôsmom zápase Utah State, keď boli Aggies 3-4, sa redshirt freshman chopil kormidla, vytlačil seniora Myersa a jeho tím napokon mal pod ním bilanciu 3-2. V Arizona Bowle Utah State podľahol New Mexico State 20-26.

Myers vidí úplne rovnakú situáciu aj v Green Bay: „Nemal som pocit, že ma chce vytlačiť alebo niečo také… Keď bol za mnou, sledoval ma, študoval ma, pýtal sa veľa otázok. Keď som pozeral film, vždy sa pridal,“ opísal Loveov prístup jeho niekdajší spoluhráč a pokračoval: „Keď sa na to pozriem teraz, vidím rovnakú situáciu. Aaron Rodgers je tam, je to vedúci muž, rovnako ako som bol ja v Utah State. Jordan sa učil ako najviac mohol, a keď dostal príležitosť, skočil po nej a už ju nepustil z rúk. Myslím, že toto isté urobí v Packers.“

Myers si ešte spomína na to, že Love sa choval rovnako ku nemu ako backup a aj ako starter: „Keď ma vystriedal, bolo to veľmi profesionálne. Stále sme boli priatelia. Množstvo ľudí sa v tejto situácie rozhádalo a rozdelilo, no Jordan a ja sme takí neboli. Nikdy mi nepovedal nič v zmysle, že som starter a som mladší… Veľa to o ňom hovorí. Urobil to s vysokou úrovňou a dodnes sme dobrí priatelia.“

Počas sophomore sezóny Love dominoval v Mountain West konferencii. Nahádzal 3567 yardov, 39 TD so 64-percentnou úspešnosťou skompletovania passov. Aggies skončili s bilanciou 11-2 a v New Mexico Bowle preleteli cez North Texas 52-13.

Keď draftovali Jordana, cítil som sa akoby draftovali mňa

Aj keď sa Love dostal do kalibru NFL, ostal rovnaký. So svojimi kamarátmi hrávali basketbal, grilovali, hrávali videohry a chodili do prírody.

Ron’quavion Tarver, Loveov No. 1 wide receiver v sezóne 2018, s obľubou spomína na to, ako sa Love a jeho mama oňho starali večer po zápasoch, prípadne ako Love poskytol spoluhráčovi odvoz na tréning a podobne.

„Keby som mal ukázať na najlepšieho priateľa v Utahu, ukázal by som na Jordana. A toto sa môžete spýtať ďalších a tiež by ukázali naňho. Cítil som sa akoby draftovali v prvom kole mňa, keď si Packers vybrali Jordana.“

Ľavý tackle Utah State Alfred Edwards povedal: „Čo sa týka Jordana, tam je dôležitá jedna vec – nikdy sa pred nás nevyťahoval. Bol to chalan, dokonca s hypeom okolo NFL, už od roku 2018. Vždy bol rovnaký… To, čo preňho robí všetko ľahšie je jeho skvelá osobnosť. Je to výborný spoluhráč. Kvôli nemu chcete blokovať čo to dá.“

LaFleurov telefonát s Yostom

Keď tréner Packers Matt LaFleur telefonoval Yostovi len týždeň pred draftom ohľadom Lovea, ani slovo nepadlo o futbale. LaFleur vedel, že v sezóne 2019 hodil o 12 menej TD a o 11 viac íčok ako rok predtým. Vedel aj to, že to bolo zapríčinené tým že odišli tréneri na čele s deviatimi! startermi z roku 2018. Vedel o tom, že Jordanova ruka je hotová bazuka a v jeho očiach to bol jasný prospekt pre prvé kolo.

Tréneri hovorili 45 minút, pretože kvôli pandémii a opatreniam Love nemohol navštíviť Green Bay osobne. LaFleur chcel spoznať Lovea ako osobu, nie ako hráča.

„Nebolo to o jeho správaní po príchode na ihrisko, o jeho ruke, rozhodovaní a niečom takom. Bolo to skôr o tom, kto sa mu zdravil, keď išiel po chodbe a komu sa zdravil on,“ hovoril o rozhovore Yost. „V zmysle: Čo o ňom povedal tajomník? Čo tréneri? Čo zamestnanci? Ako reagovali jeho spoluhráči, keď okolo nich prešiel? Mali sme o tom veľmi dobrú debatu, pretože si Matt odškrtával postupne všetky kolónky. Osobnostné, líderské a ako osoby, ktorú chcete vo svojom programe.“

Okrem tohto sa ešte pred draftom LaFleur, ofenzívny koordinátor Nathaniel Hackett a koordinátor passovej hry Luke Getsy spojili s Loveom cez Facetime.

„To, čo som si zobral z tohto bolo, že to musí byť pokorný chalan,“ povedal jasne LaFleur. „Ukázali smu jeho najlepšie hry, rovnako aj tie zlé. Reagoval na každú jednu a bral svoj kredit aj v tých, ktoré pokazil. Nemal s tým problém. Myslím, že toto nastavenie hlavy vám dáva šancu v každej sekunde.“

Nemal by byť problém

Ktovie, aký bude Love quarterback? Jeho schopnosti na ihrisku nemusia Packers trápiť dva roky, možno až štyri roky a možno ich nebudú musieť trápiť vôbec. Môžete hovoriť o podobnostiach s Mahomesom a o prispôsobení jeho schopností ako 21-ročného chalan vedľa 36-ročného Rodgersa, ale na ničom teraz nezáleží. Keďže Rodgers zatiaľ nikam nejde, je to aktuálne len o tom, aby sa predišlo treniu, ktoré vzniklo po výbere Aarona.

„To, čo Packers dostávajú je QB, ktorý sa učiť, má ochotu sa zlepšovať a je veľmi schopný prísť a pracovať v systéme NFL,“ povedal bývalý head coach Utah State Matt Wells: „Ale je to chalan, ktorý je skvelý spoluhráč. Príde do tréningového strediska a bude makať. Zakrátko si od všetkých naokolo vyslúži rešpekt. Kvôli tomu ako sa stará o spoluhráčov a akú má pracovnú morálku.“

Podľa všetkých výpovedí hráčov a trénerov s ním nebude najmenší problém.

Na záver veta od samotného Jordana: „Budem za jedným z najlepších quarterbackov v lige. Takže si sadnem, budem sa učiť. Čo je lepšie ako toto?“