Nutné kroky a ďalšie ešte prídu

Po Bakhtiariho reštruktualizácií kontraktu došlo na ďalšie potrebné kroky k uvoľnenie cap spacu a Packers sa rozhodli prepustiť ofenzívneho tackla Ricka Wagnera a inside linebackera Christiana Kirkseyho. Určite vás hlavne zaujíma, koľko sme týmito krokmi ušetrili, tak to si ukážeme v pár bodoch:

  • Prepustením Kirkseyho sme uvoľnili $5,609,375
  • Prepustením Wagnera sme uvoľnili $4,250,000
  • Pridanie dvoch minimálnych dealov do TOP 51ky /náhrada v TOP 51ka) pridá $1,320,000
  • Celkovo sme pre rok 2021 ušetrili $8,539,375

Celkovo sme teda reštruktualizáciou Bakovho kontraktu a prepustením Wagnera s Kirkseyho ušetrili $16,843,419. To znamená, že aktuálne sme vzhľadom na TOP 51ku $12,550,348 nad capom a aktuálne vzhľadom na efektívny celkový cap space (practice squad, kontrakt 52. a 53 hráča, sezónne náklady,..) sme $19,362,348 nad capom.


Čo tieto kroky znamenajú vzhľadom na futbal a skladbu nášho tímu? Hneď na úvod treba povedať, že obidvoch sme podpisovali minulý rok za priateľné peniaze a v tom momente bolo jasné, že to sú kontrakty: „Jeden rok a potom uvidíme“. Tieto kontrakty mali vo svojej štruktúre zabudovaný out už po jednej sezóne a to Packers aj využili.

Keď sa pozrieme špeciálne na Christiana Kirkseyho, tak ten do Packers prichádzal ako „Pettinov chlap“ a s veľkou históriou zranení. Jeho podpis bol pre nás malým rizikom, no ak by sa dokázal vrátiť do formy ktorou kedysi disponoval, tak by sa nám to mnohonásobne vrátilo. Proste malé riziko-vysoká odmena. Avšak Kirkseymu vstup do sezóny nevyšiel a k tomu sa ešte zranil. Jeho zranenie naplno využil nedraftovaný nováčik Krys Barnes, ktorý predvádzal pekné výkony, ktorými dokázal predčiť aj kolegov inside linebackerov, ktorí boli draftovaní v prvom kole spomedzi jeho draft class. Keď sa Kirksey vrátil po zranení, tak ako starter odohral len jeden zápas, v ktorom sa mu nedarilo a Barnes ho z postu Mike linebackera vytlačil nadobro. Následne Kirksey začal nastupovať na pozícii will linebackera, ktorá mu zrejme sadla viacej a tu predvádzal omnoho lepšie výkony, než predtým. Dokonca v NFC Championship bol našim najlepšie hodnoteným obrancom. Ale keď sa na to pozeráme ako na celok, tak jeho výkony rozhodne neboli dostačujúce.

Teraz sa dozvedáme, že Packers ho prepustili s označením ako „failed physical“. To nám napovedá, že ku koncu sezóny nehral zdravý a mal tam nejaké to zranenie. Pre nás toto nie je najlepšia správa, nakoľko CBA všetkým hráčom v NFL poskytuje ochranu proti zraneniu a na základe toho určité benefity. Čiže ak má hráč viacročný kontrakt a je prepustení so zranením, tak mu to poskytuje určitý level ochrany. Teraz neviem, či Kirksey bude spadať pod tento článok (článok 45), nakoľko niektoré veci ohľadom tohto sa dohadujú aj v zmluve, takže si nemôžeme byť istí na 100%. Avšak ak bude kvalifikovaný na takýto typ platby, tak maximum pre rok 2021 je podľa tohto článku 100% hráčovho základného platu do maximálnej výšky 2M. Pre hráča je dôležité, aby pri prepustení bol označený práve ako failed physical, aby si mohol na tento benefit uplatniť nárok. Čiže nejaké tie naše peniaze môžu putovať aj sem.

Rick Wagner prišiel ku nám za menšie peniaze a mal poskytnúť hĺbku na pozíciu ofenzívneho tackla, čo aj dokázal splniť. Tento 31-ročný veterán hral veľmi dobrý futbal. Zasiahol do 13 zápasov regular season, v ktorých odohral 352 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len jeden sack, 16 tlakov na QB a nespravil ani jednu penaltu. Podľa PFF bol hodnotený ako 24. najlepší ofenzívny tackle v minulej sezóne a podľa pass-blocking win rate (ako často dokáže OL udržať svoj blok aspoň 2.5 sekundy) bol na 8. mieste spomedzi všetkých ofenzívnych tacklov. Jeho podpis sa nám rozhodne vyplatil a do nášho tímu priniesol kvalitu starting right tackla. Niektoré zdroje hovoria o tom, že Rick zvažuje či kariéru v NFL ukončí, alebo ešte bude hrať. Toto je podľa mňa z jeho strany logické uvažovanie, nakoľko je náchylnejší na zranenia a aj poslednú sezónu za nás dohrával cez zatnuté zuby a nejaké tie zranenia. Za to si zaslúžiť obdiv a ďakujeme mu za všetko, čo pre nás odviedol!

Ako po Wagnerovom prepustení vyzerá naša ofenzívna lajna? Myslím si, že jeho prepustenie nám jasne ukázalo to, že v tohtoročnej offseason budeme musieť hľadať nejakého ofenzívneho tackla. Bakhtiari je zranený a nevieme či vôbec stihne úvod budúcej sezóny a okrem neho nám tam zostal Billy Turner a Yosh Nijman. Je otázne, či Packers budú chcieť natrvalo presunúť Elgtona Jenkinsa na post pravého tackla, kde už hral v prvom weeku proti Vikings a vyzeral tam veľmi pohodlne. Stred ofenzívnej lajny teraz vyzerá takto Jenkins/Runyan-Patrick-Stepaniak. Toto sú hráči, ktorých máme aktuálne pod kontraktom. Je preto zrejmé, že OL bude pre nás v tejto offseason vysokou prioritou a to nie je dobrou správou pre fanúšikov, ktorí chcú vidieť návrat JJ Watta domov.