Horská dráha emócií!

Milé syrové hlavy, deň 11. marec si budeme pamäťať asi ešte veľmi dlho. Takúto horskú dráhu emócií si už pekne dlho nepamätám. Išla udalosť za udalosťou a striedali sa pocity nadšenia s pocitmi smútku. Taká veľmi zjednodušená časová os tých najhlavnejších udalostí z tohto dňa vyzerá takto. Na úvod prišla smutná správa. Bolo nám oznámené, že sme prepustili našu žijúcu legendu LT Davida Bakhtiariho. Následne len niekoľko minút po tom, ako tímy mohli oficiálne začať kontaktovať a rokovať s agentmi hráčov, ktorí sa dňa 13. marca stanú oficiálne neobmedzenými voľnými hráčmi, nám bolo z ničoho nič bez akýchoľvek predchádzajúcich indícií, že sme podpísali hviezdneho running backa Josha Jacobsa. Hneď sme si začali predstavovať to, ako máme najlepšiu dvojicu na pozícií running backa v celej lige v podobe Josh Jacobs – Aaron Jones. Toto nadšenie ale dlho netrvalo. O necelú hodinku nám bolo oznámené, že Packers sa so svojou ďalšou zijúcou legendou Aaronom Jonesom nedohodli na pay cute a tak ho informovali, že je prepustený. V tom momente u nás zavládol opäť veľký smútok. Avšak za ďalšiu necelú hodinku prišla správa, že sme podpísali safetyho Xaviera McKinneyho, ktorý bol tento rok tou najväčšou rybou vo vodách free agency spomedzi safeties. Proste brutálne horská dráha emócií. Poďme si teraz zhrnúť všetky naše kroky, ktoré sa za posledné hodiny a dni udiali, aby ste mali čo najlepší prehľad.

PREPUSTENIE DAVIDA BAKHTIARIHO

Začnem smutnými správami na úvod, nech potom ku koncu máte lepšiu náladu a rovnako aj ja. Osud Davida Bakhtiariho je skutočne smutný. Mohli by sme to zaradiť do tej kategórie, že čo by bolo keby, kde patria mená ako Sterling Sharpe, či Nick Collins. Máme Silvester, 31. december 2020, oslavy nového roka sú na SK a CZ v plnom prúde, avšak v Green Bay majú chalani ešte tréning, ktorý zmení budúcnosť Packers a jednu hráčsku kariéru. David Bakhtiariopustil tréning kvôli zraneniu. Zranenie sa udialo bez kontaktne, takmer na samotnom konci tréningu. Bakhtiari spravil krok a zacítil, že niečo v jeho ľavom kolene nie je v poriadku. „Som len trošku podskočil a ľahol si na zem. Chalani vraveli ´No poď, stavaj´ a ja som len odpovedal, že nie, niečo vážne sa stalo.“ Okamžite sa vedelo, že je niečo zle a len niekoľko hodín po skončení tréningu nám bolo oznámené, že si pretrhol predný krížny väz (ACL) a k tomu tam bola ešte extra škoda v kolene. Nejednalo sa teda len o čisté ACL, čo nám potvrdil generálnych manažér Brian Gutekunst a povedal, že sa jedná o komplexnejšie zranenie. 

Packers boli v tejto sezóne najlepším tímom NFC a boli najväčším favoritom na zisk Super Bowlu. Aaron Rodgers mal najlepšiu sezónu od roku 2014 a veľkým dôvodom bola vynikajúca hra jeho ofenzívnej lajny na čele s Davidom Bakhtiarim a Coreym Linsleym. Dňa 21. decembra bol Dave menovaný do Pro Bowlu a neskôr obdržal aj účasť vo first-teame All-Pro, čo len podčiarklo jeho štatút najlepšieho ľavého tackla futbalu. Packers mali vo svojej ofenzívnej lajne (na najdôležitejšej pozícii vo futbale po quarterbackovi) hráča, ktorý bol na najlepšej ceste k tomu, aby si v budúcnosti obliekol zlaté sako a bol uvedený do Pro Football Hall of Fame. Dve účasti vo first-teame All-Pro a tri účasti v second-teame All-Pro za posledných 5 rokov tento jeho štatút len podčiarkovali. David mal v sezóne 2020 len 29 rokov, čo nie je na ofenzívneho linemana žiadny vysoký vek. Packers sa preto rozhodli, že si svojho skvelého hráča na veľmi dôležitej pozícii podpíšu na ďalšie roky. Dňa 15. novembra v roku 2020 dostal David Bakhtiari nový kontrakt na 4 roky vo výške $105.5M, čo z neho spravilo najlepšie plateného ofenzívneho linemana v histórii NFL. Úplne zaslúžene. Budúcnosť ľavej strany ofenzívnej lajny Packers bola v tých najlepších možných rukách. David Bakhtiari bol na ceste do Hall of Fame a Packers mohli získať dva Super Bowly v rade, keby mali v kľúčových zápasoch na ihrisku práve Dava a nie záskoky. Ale jeden tréning na Silvestra zmenil futbal navždy.

V sezóne 2021 sa Dave stále zotavoval zo svojho zranenia. Dňa 18. novembra 2021 kvôli nahromadeniu tekutiny a bolesti v jeho kolene podstúpil artroskopický zákrok na odstránenie problémov v kolene s nádejou, že sa vráti koncom decembra. Chýbal 10 trénigov a do tréningu sa limitovane vrátil dňa 15. decembra. No na konci sezóny dostávame ako my, tak aj on nádej. Posledný zápas regular season hráme proti Lions (už máme istý first round bye) a Bakhtiari je späť! Najlepší možný čas! Na playoff sa nám vracia elitný ľavý tackle! Bakhtiari sa vrátil na ihrisko a odohral 27 snapov v prvom polčase. V druhom polčase ho nahradil Yosh Nijman. Prvý zápas v playoff sme mali voľný a potom sme mali v Divisional round hrať proti 49ers. Ale ráno pred zápasom sme sa dozvedeli, že Bakhtiari hrať nebude. Zápas proti 49ers sme prehrali a sezóna sa skončila. Rodgers bol v tomto zápase sackovaný 5x a s pass rushom 49ers sme mali obrovské problémy. 

V apríli roku 2022 podstúpil ďalšiu operáciu, lebo koleno ho opäť trápilo. Bakhtiari vynechal prvé dva zápasy sezóny. Potom sa však vrátil na ihrisko, odohral 4 zápasy po sebe a na ihrisku vyzeral ako starý dobrý Bakhtiari. Všetko vyzeralo byť opäť v poriadku! Avšak stalo sa niečo, čo nikto nečakal. V zápase proti Washingtonu bol prekvapivo neaktívny. Následne odohral 5 zápasov po sebe a vyzeralo to tak, že to bolo len nejaké „šetrenie“, či „oddych“. Následne prišli tri zápasy kde nehral kvôli ďalšej operácii. Mal CT sken a ukázalo sa, že má zápal slepého čreva a hneď podstúpil operáciu. Posledné dva zápasy na konci sezóny odohral a patril medzi najlepších ľavých tacklov futbalu. Jeho pass-rush win rate bol na úrovni 95%, čo bolo delené prvé miesto v lige. Keď bol na ihrisku, tak stále patril medzi najlepších ľavých tacklov v celej lige. V tejto sezóne odohral 10 zápasov a nepustil v nich ani jeden sack. Keď sme ho videli na ihrisku, tak to bol ten starý dobrý Bakh. V roku 2022 pustil jeden tlak na každých 33.9 pass blocking snapoch. Taký Trent Williams pustil tlak na každých 27.7 snapoch.

Sezóna 2023. Toto bola sezóna, kedy zdravý Bakhtiari dostal príležitosť získať späť svoj status elitného ľavého tackla NFL. Počas training campu si išiel vlastný režim, tréneri vraveli že je s ním všetko v poriadku a do prvého zápase sezóny nebol ani otázny. Vyzeralo to tak, že je späť, je zdravý, akurát jeho pracovné zaťaženie musí byť rozumne rozmiestnené naprieč sezónou, aby mohol byť na ihrisku počas zápasov. V prvom zápase sezóny sa na ihrisku bavil. Bol vo výbornej nálade, jeho oslavy touchdownov boli doslova historické, dokonca tesne pred snapom raz poslal do hľadiska divákom Bears pozdrav v podobe stredného prstu a keď odchádzal z ihriska tak ukazoval na fanúšikov Bears a kričal im, že ich stále vlastníme. Čo sa týka hry na ihrisku, tak na 30 pass-blocking snapoch nepustil ani jeden tlak, hit, hurry, či sack na svojho quarterbacka. Nemal problém ani v run-blockingu, kde pri niekoľkých behoch blokoval aj 15 yardov v downfielde v plnom šprinte.

Pred druhým zápasom sezóny proti Falcons bol označený ako otázny, do zápasu nenastúpil. Proti Saints bol out a hodinu pred výkopom zápasu s Detroitom Lions nám Ian Rapoport oznámil smutnú správu. David Bakhtiari podstúpil atrtoskopickú operáciu kolena, ktorá má Bakhtiariho koleno pripraviť na dôležitejšiu operáciu, ktorá má za cieľ zmierniť problémy s chrupavkou, ktorá Bakhtiarho počas návratu späť na ihrisku tak trápi. Po zápase bol umiestnený do injured reserve a v šatni Bakhtiari oznámil, že sezóna sa pre neho skončila. Bakhtiari povedal, že lekári mu počas počiatočného chirurgického zákroku na opravu ACL extrahovali len asi 10-15% laterálneho menisku, ale nepohodlie a hromadenie tekutín zostali problémom, keď hral. Z tohto dôvodu Bakhtiari nechcene vytvoril a potom aj prekonal neoficiálny rekord našej šatni, keď tento rok mu z kolena odobrali viacej ako 160ml tekutiny. V úvodnom zápase proti Chicagu hral perfektne, ale jeho koleno opäť nezareagovalo pozitívne na 55 snapov, ktoré odohral. Po konzultácii s tímovým doktorom Patom McKenziem a odborníkmi z celej krajiny sa konečne ukázalo, že Bakhtiari potrebuje vyriešiť problém so svojou laterálnou stehennou kosťou. Doktori vedeli, že došlo k poškodeniu kondylov stehennej kosti, dvoch zaoblených výbežkov na konci stehennej kosti, keď sa Bakhtiarimu po prvýkrát prihodilo zranenie predného krížneho väzu, ale nič nenaznačovalo, že by ho to v budúcnosti akokoľvek ovplyvnilo. „Keby sme to išli riešiť vtedy, tak kto vie čo by bolo. Bol som asymptomatický. Počas celej doby som mohol byť s týmto problémom asymptomatický. Tento problém sa vôbec nemusel objaviť, preto sme ho okamžite neriešili a budeme ho riešiť teraz. Preto to bolo tak, že poďme teraz do toho a skúsme zistiť, či je to problém. Ak nie, tak super, tak pokračujeme ďalej. Vyhli sme sa guľke a život je dobrý. Ale keď sa pozeráme na to spätne, tak by to bolo pekné vedieť skorej, že to bude problémom,“ vysvetľoval Bakhtiari.

Vzhľadom na závažnosť chirurgického zákroku chceli doktori využiť všetky ostatné možnosti a vylúčiť iné príčiny predtým, ako sa pustia touto cestou. Po skontrolovaní všetkých políčok sa Bakhtiari podrobil atroskopickému zákroku, ktorý potvrdil, že operácia bola nevyhnutná. Bakhtiari nám neposkytol presný dátum, ale povedal, že zákrok bude vykonávať ortopedický chirurg z Chicaga, Dr. Brian J. Cole. „V mojom kolene je to v podstate ako brúsny papier, kde sa trie, len nie je hladký, čo vytvára veľa tekutiny,“ povedal Bakhtiari. „Dlho som sa trápil (s) veľkým množstvom výtokov a tam vidíte konštantu, raz hrám a potom som mimo, som mimo a potom zase hrám. Chceli sme aby sme sa uistili, že skúsime to riešiť všetkými možnými spôsobmi, ako nepodstúpiť operáciu, pretože sme pochopili, aká operácia to musí byť,“ približoval David. Keď sa ho opýtali, prečo to chce znova všetko podstúpiť, Bakhtiari sa nad otázkou na sekundu zamyslel a potom priamo z hĺbky svojho srdca povedal: „Pretože som iný,“ povedal Bakhtiari. „Mám bezkonkurenčnú pracovnú etiku. Som tvrdohlavý ako čert a nedovolím niekomu inému písať môj príbeh. To je len o tom, že preberám kontrolu nad tým, čo potrebujem urobiť. Keď sa budem pozerať späť, chcem sa pozerať na chlapa, ktorý utrpel zranenie a nebol ako: ach, to je dosť dobré? Ak to nie som ja, potom budúci, starší ja bude na mladšieho veľmi nahnevaný.“

Packers mali v tejto offseason pred sebou ťažké rozhodnutie, čo s Davom ďalej a ako sme už videli, rozhodli sa to ukončiť a prepustiť ho pred začiatkom nového ligového roka. Za posledné 3 roky odohral z možných 54 zápasov len 13 a jeho cap hit na úrovni $40M pre rok 2024 bol skutočne astronomický. Jeho prepustením sme ušetritli voči tohtoročnému capu $20,140,294. V dead cape nám pre tento rok zostane $19.1M, ale budúci rok už je definitívne preč z nášho účtovníctva.

Keď to je všetko spočítane a zrátané, tak môžem konštatovať, že Bakhtiari je jeden z najviac milovaných hráčov Packers svojej generácie. Zranenia ho obrali o Hall of Fame kariéru a Green Bay by s ním v zostave vyhrali pravdepodobne jeden z 2021/22 Super Bowlov. Do Green Bay prišiel v roku 2013 ako výber v 4. kole na NFL Drafte. Po týždni training campu vyhral súboj o starting left tackla, keď ho nikto, vrátane Claya Matthewsa, nedokázal poraziť v súboji 1vs1. Za 11 rokov v našom drese odohral 131 zápasov, bol 2x zvolený do first-teamu All-Pro a 3x do second-teamu All-Pro. Keď berieme do úvahy jeho všetky zápasy v našom drese (vrátane postseason), tak na 5,757 pass blocking snapoch pustil 32 sackov a 234 tlakov. To je jeden sack na každých 180 pass-block snapov a jeden tlak na každých 25 pass-block snapov. A spravil presne 69 penált. Čo je jedna penalta na každých 130 snapoch. Nebyť extrémných komplikácií v jeho kolene, ktoré sa ukažu v 1 z 1000 prípadov, tak ešte dnes oblieka náš dres. Zároveň jeho posledný zápas v našom drese nemohol byť ikonickejší. Dave, si navždy Green Bay Packer! Uvidíme sa znova, keď ťa budeme uvádzať do našej Hall of Fame!


PREPUSTENIE AARONA JONESA

Titletown opúšťa ďalšia legenda a to running back Aaron Jones. Tento krok je prekvapejší než ten v podobe Davida Bakhtiariho. Aaron vstupoval do svojho posledného roku kontraktu. V marci 2021 podpísal 4-ročný kontrakt vo výške $48M. V tej dobe Drew Rosenahus, agent Jonesa, povedal, že vo free agency očakávali väčšie ponuky, ale Aaron chcel zostať v Green Bay. Keď sa však pozrieme na štruktúru kontraktu, tak to bol prakticky 2-ročný kontrakt v hodnote $20M, pričom v prvej sezóne bol jeho cap hit len smiešnych $4,475,000.  Po uplynutí druhého roka mali Packers možnosť kontrakt Aarona Jonesa prehodnotiť a rozhodnúť sa, čo ďalej. Tu sa Packers museli rozhodnúť, že či to stojí za to, aby si Jonesa nechali aj v sezóne 2023 za cap hit cez $19M. Ak by dospeli k záveru, že im to za to nestojí, tak sa Jonesa vedeli zbaviť. Aaron chcel po sezóne 2022 zostať v Green Bay a tak sa rozhodo, že zoberie menej. Súhlasil, že svoj plat v roku 2023 oreže o $5M, aby mohol zostať v Green Bay. Teda jeho plat sa zo $16M zmenšil na $11M. Menil sa tam aj jeho roster bonus vo výške $7M do podpisového bonusu a pridali sa 3 void years. Týmito krokmi sme vtedy ušetrili výrazne peniaze a Aaron nám k tomu výrazne pomohol. Avšak malo to nemalý vplyv na rok 2024. Jeho cap hit v tomto roku mal byť $17.58M, pričom sme mu mali vyplatiť $12M. No a tu sa dostáveme k dôvodom, prečo sme ho prepustili:

  • VEK – V Green Bay máme zaužívané, že sa hráčov zbavujeme radšej o rok skorej, než o rok neskôr. A aj keď to je skutočne ťažké prepustiť takéhoto running backa, ktorý má stále produktivitu na vysokej úrovni, tak tu máme naozaj férové dôvody na to, aby sme povedali ďakujeme a išli ďalej. Aaron Jones má aktuálne 29 rokov a v decembri bude mať už 30. A aj keď sme dokázali úspešne manažovať jeho workload na ihrisku, tak len veľmi ťažko v NFL nájdeme running backov, ktorí majú takýto vek a dostávajú takýto plat. Je veľmi, veľmi pravdepodobné, že jeho výkony by začali ísť čoskoro smerom nadol.
  • PENIAZE – Jones vstupoval do svojej poslednej sezóny kontraktu, jeho cap hit bol vysoký a mal dostať plat vo výške $12M. Tým, že sme ho prepustili, tak sme ušetrili tento rok $5.22M a v dead money budeme mat hit vo výške $12.4M.
  • ZDRAVIE – Jones mal už počas svojej kariéry niekoľko zranení kolien a v poslednej sezóny mal dlhodobé problémy s hamstringom. A pribúdajúcim vekom by sa už zdravie nezlepšovalo. Počas svojej kariéry odohral viacej ako 15 zápasov len v troch sezónach.

Matt Schneidman a Dianna Russini reportujú, že Packers Jonesovi navrhli, že môže zostať v Green Bay, ale musí zobrať 50%-ný pay cut. Ten to odmietol a prišlo tak na prepustenie. Packers mali s jeho agentom začať rokovať pred Scouting Combine, no v nasledujúcich weekoch nenastal žiadny posun. Týždeň po Combine sa obidve strany dostali o trošičku bližšie k dohode, ale stále to bolo ďaleko na konci minulého týždňa. V piatok Packers ponúkli svoju poslednú ponuku, ktorú Jones a jeho predstavitelia odmietli.

Aaron ku nám prišiel v roku 2017, keď sme ho draftovali v 5. kole a teraz odchádza s tretím najvyšším počtom nabehaných yardov v tímovej histórii, keď pred ním je len Ahman Green a Jim Taylor. V počte nabehaných touchdownov je na 4. mieste, v scrimmage yardoch na 7. mieste a na 8. mieste v celkovom počte tochdownov. V 97 zápasoch v našom drese mal 1,177 behov, na ktorých dokázal nabehať 5,940 yardov a 45 touchdownov. K tomu pridal 272 zachytených prihrávok pre 2,076 yardov a 18 touchdownov. Dokopy sa mu podarilo premeniť 1,449 dotykov s loptou do 8,018 scrimmage yardov a 63 touchdownov. Bol lídrom tímu ako na, tak aj mimo ihriska a jeho prínos pre komunitu je nespočítateľný.

Na druhý deň okamžite podpísal s Minnesotou Vikings a zaraďuje sa tak medzi hráčov Packers, ktorý po svojom odchode z Packers si to namierili priamo k rivalovi. S Vikings podpísal kontrakt na 1 rok za $7M ($6M base + $1M bousy). My sme od neho chceli, aby zobral 50%-ný pay cut. Mohol u nás hrať za $6M (ponúkli sme $4M base + $2M bonudy) a byť nesmrteľný. Ale asi je ten milión navyše vo Vikings toto hodný, že si posral reputáciu v očiach fanúšikov Packers. V podstate sme mu ponúkli to, ako to videlo aj zvyšných 30 tímov NFL. Nemyslime si, že každý jeden tím by mu dal to, čo mu dali Vikings, to ani náhodou. Toto je realita jeho trhu, ktorý podľa mňa jeho agent správne neodhadol a Aaronovi poradil zle. Osobne ma toto veľmi sklamalo a mám z toho doslova pachuť v ústach. Na sociálnych sieťach pridal len jeden obrázok s jednou vetou a to je všetko. A na druhý deň na Instagram pridával fialové srdiečka. Ako sorry Aaron, ale bol si príkladom toho, čo to znamenalo byť Packer a za 24 hodín si to takto pohnojil. Ale jeho prepustenie to v mojich očiach robí menej emočné a už mám slzy len za Bakhom. Ten krásne video, krásne slová, bol v Packers podcastoch,… Rozlúčka ako má byť a je mi jedno, kde teraz podpíše, nech aj s Vikings. Chápem, že to je len biznis. Spravil to ako to spraviť mal. Kenny, Rashan, Preston, Quay, Karl, Colby, Devonte – viete čo máte robiť.


PODPIS HVIEZDNEHO RUNNING BACKA JOSHA JACOBSA

Bol to ako blesk z jasného neba. Green Bay Packers podpísali hviezdneho running backa Josha Jacobsa! Toto nečakal fakt nikto. Celková dĺžka a výška kontraktu sú 4 roky za $48M s podpisovým bonusom vo výške $12.5M. Toto však nie sú skutočné čísla. Poďme si jeho kontrakt rozobrať podrobnejšie. V prvom roku dostane $14.8M (základný plat vo výške $2.3M a podpisový bonus $12.5M). Jeho jediné garantované peniaze sú podpisový bonus. Btw, Bears dali viacej garantovaných Swiftovi, než my sme dali Jacobsovi. Prvý rok je jeho základný plat vo výške $1.2M a je tam bonus vo výške $500k za zápasy a workout bonus vo výške $600k. Jeho cap hit na začiatku sezóny 2024 bude len $5.307M, lebo len 13/17 jeho bonusov za odohraný zápas sú považované za LTBE. Celková výška cap hitu potom môže byť $5.425M. V druhom roku má základný plat opäť v minimimálnej výške a to na úrovni $1.170M. Má tam rovnaké bonusy a plus k tomu roster bonus vo výške $5.930M (ktorý sa bude pravdepodobne vyplácať v marci, ak bude na súpiske aj na začiatku nového ligového roka). Jeho cap hit ak bude na súpiske tu bude $11.325M. V roku 2026 a 2027 tam base salary akceleruje a je na úrovni 10.2M, resp. 12.2M. Roster bonus tam nie je, jedine bonus sa zápasy vo výške $700k a workout bonus $600k. Cap hity tu sú $14.625M, resp. $16.625M. Keď vidíme tieto detaily, tak to je v podstate jednoročný kontrakt vo výške $14.8M a cap hitom $5.425M. Zároveň potom máme možnosť rozhodnúť sa ako ďalej. Ak bude hrať dobre, ponechá sa na súpiske a vyplatí sa mu bonus, alebo sa premení do podpisového bonusu, čím znížime jeho cap hit a presunieme peniaze do ďalších rokov. Ak to bude zlé, tak sa prepustí pred začiatkom ligového roka, kedy sa aktivuje bonus za súpisku. Posledné dva roky sú nepodstatné, také čísla tam nikdy nebudú.

Keď už som pri tých peniazoch, tak hneď uvediem dôvod, prečo sa Packers rozhodli, že toto budú lepšie investované peniaze než pri Jonesovi. Ono to je viacej o peniazoch ako cap hite. Keď sa pozrieme na Jonesa, tak tomu sme mali vyplatiť $12M, čo si úprimne povedzme, nie je najlepšie biznis rozhodnutie. Avšak boli oukej s tým, že tento rok zaplatia $14.8M práve Jacobsovi, aby hral za nich. Prečo hovorím, že to nebolo o ušetrení capu, ale o minutých peniazoch? Lebo Jones mal originálny cap hit $17.58M. Tým, že sme ho prepustili, máme dead cap hit vo výške $12.36M a nový cap hit za Jacobsa je $5.31M. Dokopy to je viacej, ako keby si ponecháme Jonesa. Preto je to viacej o minutých peniazoch za očakávanú produkciu. Keď to preložím, tak Packers proste neočakávali, že Jones bude svojou produkciou hodnou $12M investície. Zároveň tu máme faktor dlhodobej perspektívy. Investícia do Jacobsa je výhodnejšia v tom, že je oveľa mladší (26 rokov) a ešte môže v Green Bay pár rokov hrať. Zároveň je tu väčšia šanca, že zvládne vyšší workload. Pri Jonesovi by to bola s najväčšou pravdepodobnosťou labutia pieseň. Packers odviedli s týmto dealom perfektnú prácu.

Jacobs má 26 rokov v poslednej sezóne v drese Las Vegas Raiders odohral 13 zápasov, v ktorých nabehal 805 yardov na 233 behov a pridal 6 touchdownov. V poslednej sezóne hral pod franchise tagom, pričom v sezóne 2022 bol zvolený do first-teamu All-Pro a Pro Bowlu. Vtedy viedol NFL v počte nabehaných yardov (1,653 yardov s priemerom 4.9 yardov na jeden beh) a skóroval 12 touchdownov. V tej sezóne mal viacej explozívnych behov než Christian McCaffrey a získal dokopy 94 first downov, čo bolo suverénne najvyššie číslo. Žiadny iný running back nemal nad 69.

Raiders ho draftovali v roku 2019 v prvom kole a odvtedy bol tým povestným ťažným koňom v ich backfielde. Dokopy mal celkovo 1,305 behov na ktorých získal 5,545 yardov (4.2 yardov na jeden beh) a skóroval 46 touchdownov. K tomu pridal 197 zachytených prihrávok pre 1,448 yardov. Keď sa pozrieme na všetkých running backov v NFL v rokoch 2022-23, tak práve Jacobs má suverénne najviac získaných yardov na behoch medzi ofenzívnych tacklov (1,502 yardov). Za posledné tri sezóny spôsobil najviac missnutých tacklov spomedzi všetkých running backov (194). Pre porovnanie, Aaron Jones mal 130.

Po tom, čo viedol ligu v nabehaných yardoch v roku 2022, tak v roku 2023 boli jeho výkony o poznanie horšie. Znížená produkcia bola zapríčinená najmä jeho zdravým v závere sezóny a zlej hre ofenzívnej lajny. Ale treba dodať aj to, že proti Chiefs v minulej sezóne len dvaja hráči nabehali +100 yardov. Jedným z nich bol Jacobs. Taktiež len traja hráči nabehali v minulej sezóne +100 yardov proti Jets. Jedným z nich bol Jacobs.

Na svojom konte má doposiaľ tri nabehané 1,000 yardové sezóny v NFL. Osobne ešte nechcem hovoriť o tom, že Jacobsove výkony už budú len upadať. Má stále len 26 rokov a mal zlú sezónu v zlom tíme so zlým quarterbackom a prinajlepšom priemernou ofenzívnou lajnou. V roku 2023 bol priemerný, no v rokoch 2019, 2020, 2021 a 2022 bol veľmi, veľmi kvalitný hráč, pričom v 2022 bol najlepším backom ligy. Od roku 2019 je na druhom mieste v počte behov, na druhom mieste v počte nabehaných yardov, na treťo mieste v scrimmage yardoch a na druhom mieste v behových touchdownoch. Raiders boli v roku 2022 na 18. mieste v run-block win rate a na 17. mieste v PFF známke za run-blocking. Ale boli na 4. mieste v behovej známke ako tím a to je práve zásluha Josha Jacobsa. Tohtoročný draft nie je kvalitný na pozícii running backa a tak môžeme vidieť, že tímy sa rozhodli nezvyčajne podpisovať running backov.


PODPIS HVIEZDNEHO SAFETYHO XAVIERA MCKINNEYHO

Hneď pred začiatkom tohto celého šialenstva nám bolo oznámené, že Packers a Eagles budú bojovať o služby hviezdneho safetyho Xaviera McKinneyho. No a nakoniec tento súboj vyhrali práve Packers. McKinney ide do Green Bay, kde podpíše 4-ročný kontrakt vo výške $68M. Ročný priemer je $17M a robí z neho jedného z najlepšie platených safeties v lige. Doposiaľ odohral 4 sezóny v drese Giants, kde nazbieral 9 interceptions, zrazil 27 prihrávok, spravil 279 tacklov a pridal 1.5 sacku v 49 zápasoch. V poslednej sezóne nazbieral 116 tackles.

Keď sa pozrieme na detaily jeho kontraktu tak to vyzerá na trojročný kontrakt, kde posledný rok nemusí brať vôbec vážne, tam je základný plat na úrovni $16.150M a to si môžeme byť istí, že pod takýmto základným platom hrať nebude. Dôležíte je to, že len $23M je garantovaných v podobe podpisového bonusu. Toto je typický kontrakt Packers pre veterána. Veľký podpisový bonus, ktorý sa rozdelí naprieč 4 rokmi, čiže prvý rok je jeho cap hit naozaj nízky – len $7.8M. Bonusy za súpisku vo výške $8.5M v rokoch 2025 a 2026 sú v podstate option years a zároveň sa môžu využiť na vytvorenie väčšieho miesta v platovom strope, ak bude treba (premení sa do podpisového bonusu). Môžeme povedať, že prvé dva roky bude u nás určite hrať a potom sa uvidí.

Pozícia safetyho bola u nás najväčšou dierou a Brian Gutekunst sa postaral o to, že nový defenzívny koordinátor Jeff Hafley dostane do svojej single high obrany svojho vysnívaného free safetyho. McKinney v minulej sezóne odohral 592 passing snapov, na ktorých do jeho priestoru letelo 53 lôpt, ale ani jedna neskončila touchdownom. Keď bol na pozícii safetyho, tak sa postaral o to, že až 30.8% lôpt, ktoré leteli do jeho coverage sa považujú za tzv. „tight windows“, čo bolo. v minulej sezóne suverénne najvyššie číslo. Teraz prichádza do tímu, ktorý spôsobil tretie najnižšie číslo hodov do tight windows v NFL na passových pokusoch (12.4%). Sezóna 2023 bola v jeho podaní skutočne vydarená a patril medzi najlepšie hodnotených safeties v celej lige.

Je to všestranný hráč, ktorý v minulej sezóne odohral 464 snapov na free safetym, 388 snapov v boxe, 167 snapov na slote a 82 snapov blízko line off scrimmage, pričom pridal 27 snapov ako outside cornerback. Keď hral proti Patriots v minulej sezóne, tak v jednom momente bol na 1st&10 úplne na line of scrimmage na zastavenie behu. Na 2nd&long bol deep safety. Dokáže skutočne robiť všetko. Veľmi nerád to používam, ale odkedy prišiel do NFL (2022), tak nikto nemá na pozícii free safetyho lepšiu PFF známku za coverage než práve on. Má stále len 24 rokov a najlepšie roky pred sebou. Veľmi krásne ho vystihol Andy Herman, ktorý napísal, že keď počas posledného týždňa študoval tape safetyho Justina Simmonsa a robil si svoje poznámky, tak jeho najväčším poznatkom bolo to, že aj keď je Simmons ako deep safety veľmi kvalitný, tak nebol nikde ani len blízko výkonom na tej pozícii aké podával pre McKinney. Dokáže eliminovať big plays, v roku 2023 priemerne pustil 8.7 yardov na catch. Nebojí sa tacklov, patril medzi najlepšie hodnotených safeties proti behu a bol na 6. mieste v počte behových tacklov. K tomu missol len 5.7% pokusov o tackle. Jeho produktivita je skutočne vysoká. Má 9 kariérnych interceptions. Je skvelý aj v komunikácii, keď si to nemá problém celé pred sebou organizovať.

McKinney má v Green Bay aj jedno veľmi zaujímavé prepojenie, keď Derrick Ansley, jeho bývalý tréner defenzívnych backov z Alabamy, je aktuálne v našom defenzívnom trénerskom tíme.


PREPUSTENIE DE’VONDRE CAMPBELLA

Bolo nám oznámené, že Green Bay Packers sa rozhodli prepustiť svojho inside linebackera De’Vondre Campbella. Toto prepustenie bolo označené ako post 1st june, to znamená, že jeho celý kontrakt sa bude počítať voči salary capu do 1. júna a potom vytvorí priestor $10.57M pre rok 2024. Dovtedy bude jeho cap hit platiť voči nášmu salary capu, ale zároveň nemusíme vyplácať marcový roster bonus vo výške $2.9M. Zároveň dead cap v roku 2025 bude na úrovni $7.971M a tento rok $3.66M. Campbell sa okamžite stal voľným hráčom a môže podpísať kontrakt kde len chce. Nemusí čakať do 2. júna.

Tento krok bol očakávaný. Jeho cap hit vo výške $14.23M bol skutočne nezmyselný a v posledných dvoch sezónach mal obrovské problémy so zdravým. V roku 2023 sa objavil na ihrisku v 13 zápasoch, vrátane playoff, a keď bol na ihrisku, tak nevyzeral ako ten Campbell, ktorý bol menovaný do first-teamu All-Pro. Extrémne narástol jeho rate missnutých tacklov na 10%, pričom počas All-Pro sezóny bol na 2.8%. K tomu pustil kariérnu maximum v yardoch na catch (12.1 yardov), mal len 2 zrazené prihrávky. Na ihrisku pôsobil pomaly a vždy o krok pozadu. Impaktné plays nezahrával prakticky vôbec, žiadne sacky, žiadne forced fumbles a mal len 3 tackles pre stratu yardov. Dokonca v playoff už na skorých downoch nebol ani na ihrisku, ale bol tam Walker s Isaiahom McDuffiem. K tomu má už 31 rokov.

Campbell k nám prišiel ako nechcený voľný hráč v lete roku 2021 za pár šupov. Hneď vo svojej prvej sezóne podával extrémne kvalitné výkony. Za tie bol menovaný do first-teamu All Pro a následne podpísal 5-ročný kontrakt vo výške $50M. Ale po jeho prepustení to je 2-ročný kontrakt vo výške $21.3M.


PODPIS TYLERA DAVISA

Bolo nám oznámené, že na nový kontrakt sme podpísali tight enda a special teamera Tylera Davisa. Finančné detaily tohto kontraktu známe nie sú. Davis sa ku nám vrátil na jeden rok pred začiatkom minulej sezóny, no počas preseason si pretrhol predný krížný väz a bol out na celú sezónu. Rob Demovsky nás informuje o tom, že Tyler by mal byť ready na začiatok training campu. V rokoch 2021 a 2022 zasiahol v našom drese do 31 zápasov, zachytil v nich 8 prihrávok pre 61 yardov a spravil celkovo 15 tackles. V roku 2021 bol na ihrisku na 232 snapoch v special teame v roku 2022 viedol tímovú štatistiku s 346 snapmi v special teame. Davis hrával na kickoff returne, kickoff coverage, punt returne, punt coverage a pri field goaloch. V útoku odohral 295 snapov, ale väčšinou to bolo ako run/pass blokár (212 takýchto snapov).


JON RUNYAN PODPÍSAL S GIANTS A DARNELL SAVAGE S JAGUARS

Náš bývalý safety Darnell Savage odchádza z Green Bay a podpísal trojročný kontrakt s Jaguars. V roku 2019 sme ho draftovali v prvom kole. Vymenili sme dva výbery v 4. kole, aby sme sa z 30ky posunuli hore a draftovali ho na 21ke. Jeho výkony bol raz dobré a potom slabé. V roku 2019 bol členom All-Rookie tímu a v závere sezóny 2020 predvádzal veľmi kvalitné výkony. Tieto výkony nám dávali nádej, že to je jeden z najlepších mladých safeties v lige. Ale pod novým defenzívnym koordinátorom Joe Barrym išli jeho výkony smerom nadol. Medzi rokmi 2021 a 2023 zachytil len 3 interceptions a zrazil 15 prihrávok. Len v roku 2020 mal 4 interceptions a 12 zrazených prihrávok. Missnuté tackles a nesprávne plnenie úloh sa stalo bežnou súčasťou jeho hry. Dokonca v druhej polovici sezóny 2022 bol posadený na lavičku. Teraz dostáva šancu na reštart svojej kariéry. Držíme palce Darnell! Drž sa!

Náš bývalý ofenzívnym lineman Jon Runyan Jr. podpísal trojročný kontrakt vo výške $30M s Giants. Tento jeho kontrakt zahŕňa $17M garantovaných, čo je pre neho veľmi krásny kontrakt! Gratulujeme Jon! Pôvodne to bol výber v 6. kole na drafte v roku 2020. Stal sa u nás starterom na pozícii guarda a ako starter odohral 50 zápasov medzi rokmi 2021-23, vrátane všetkých 17 zápasov v rokoch 2022 a 2023. V druhej polovici sezóny 2023 sme ho rotovali so Sean Rhyanom na pozícii pravého guarda. Celkovo u nás v útoku odohral 3,192 snapov v regular season. Jon, v New Jersey prajeme všetko dobré! Nech sa darí!