Tretí deň priniesol Jordanovi parťáka, posilnenie ofenzívnej lajny a vystuženie secondary!

Do tretieho dňa NFL Draftu 2024 sme vstupovali so slušnou zásobou 8 pickov a v úvode tretieho dňa sme to využili vo svoj prospech. Rozbehli sme to výmenou našej 126ky v 4. kole za 111ku New Yorku Jets, k čomu sme pribalili 190ku v 6. kolo. Tento výber, ktorý sme pridali k balíku, sme získali od New Orleans Saints za trade down v druhom kole. Keď si to dáme do Rich Hill trade value tabuľky, tak Packers poslali 26 bodov hodnoty do Jets a získali 28 bodov hodnoty.

Ďalší trade up prišiel aj v piatom kole. Vymenili sme našu 168ku za 163ku Bills, pričom sme do balíčku prihodili našu 219ku v 6. kole. Keď sa pozrrieme na Rich Hill trade value, tak Packers poslali 12 bodov hodnoty do Bills a obdržali 10 bodov hodnoty.

4. KOLO (111. VÝBER) – SAFETY EVAN WILLIAMS, OREGON

Na 111ke sme si vybrali 22 ročného safetyho Evana Williamsa, ktory meria 180 centimetrov a váži 91 kilogramov. Prvé štyri roky svojej college kariéry strávil na univerzite Fresno State, kde štartoval v 32 zápasoch, pripísal si 4 interceptions, v roku 2021 bol menovaný do first-teamu All-Mountain West a v roku 2022 bol menovaný do second teamu All-Mountain West. Svojou hrou zaujal mnoho skautov a mal kvalitnú pozíciu ísť na draft. Počas posledných dvoch rokov hral ako starter a dokopy za 4 roky na tejto univerzite nazbieral 226 tacklov, 11 tacklov pre stratu yardov, 12 zrazených prihrávok, 4 interceptions a 3 forced fumbles. Avšak po tom, čo v sezóne 2022 musel vynechať 4 zápasy kvôli poranenému kolenu, sa rozhodol, že staví sa na seba, odohrá ešte jednu sezónu a pokúsi sa vylepšiť si pozíciu. Presunul sa do Oregonu a vyplatilo sa mu to. Bol menovaný do second-teamu All-Pac-12 konferencie, keď štartoval v 13 zápasoch a odohral svoju najlepšiu sezónu. Vyprodukoval 35 stopiek (nikto z tohtoročnej draft class spomezi safeties nemal viacej stopiek), 82 tacklov a bol produktívny aj v blitzoch, keď zaznamenal 4.5 sackov a 8 tlakov na quarterbacka. Jeho 4.5 sackov bolo druhé najvyššie číslo spomedzi všetkých defenzívnych backov v FBS.

Bol vysoko hodnotený za svoju prácu proti behom a to počas všetkých troch posledných sezón ako starter. Vďaka tomuto je to safety, ktorý má veľký potenciál hrať v boxe. V pass coverage podľa PFF pustil len 1 touchdownov na 454 coverage snapoch. Celkovo počas college kariéry pustil priemerne lne 9.7 yardov na jeden catch. Má rozsiahle skúsenosti aj so special teamom, kde nazbieral takmer 500 snapov, 5 tacklov pri pokrývaní kopov a 2 bloky. Počas Senior Bowlu bol zvolený za najlepšieho safetyho v National teame (Bullard bol menovaný za najlepšieho safetyho v American teame). Väčšina jeho snapov v Oregone bola buď na free safetym, alebo v boxe. Celkovo vo svojej kariére odohral 2,830 snapov, z čoho 1,172 bolo v boxe, 960 na free safetym, 604 na slote a 466 v special teame.

Je to skúsený a všestranný defenzívny back, ktoré síce nedisponuje najlepšími fyzickými parametrami, či rýchlosťou, no je to hráč, ktorý má nos na loptu a namiesto fyzických predispozícií sú jeho najväčšími zbraňami práve jeho inštinkty. Pri behoch rýchlo dokáže rozoznať, že to bude beh a okamžite pracuje na tom, aby sa dostal k runnerovi. Hrá s obrovskou energiou a chuťou, vďaka čomu bude za runnerom, či pass catcherom bežať v plnej rýchlosti z hocijakého miesta na ihrisku. Kontaktu sa nikdy nezľakne, je to tvrdý hráč, ktorý vyznáva fyzický futbal. Aj keď má postavu free safetyho, tak hrá ako keby bol linebacker a v boxe sa dokáže orientovať s veľkým prehľadom. Zvykne zobrať zlý uhol nábehu na tackle, čo vedie aj k tomu, že aj keď je to ochotný tackler, tak nemá najlepšiu úspešnosť v tacklingu. Je missed tackle rate je na 15.3%. Najväčší problém má s tacklami v open fielde.

Keď sa hra deje pred ním, tak dokáže v pass coverage perfektne reagovať na crossing routy a má skvelé inštinkty pri zone coverage, kde dokáže čítať oči quarterbacka, jednotlivé kombinácie routes, následne ich podskakovať a zahrávať plays na loptu. Pri man coverage dokáže držať krok na in a out breaking routach vďaka svojim plynulým pohybom v bedrách. Kvôli svojej limitovaje rýchlosti nie je pre neho ideálne v man coverage pokrývať routy, kde musí bojovať s čistou rýchlosťou. V catch pointe má nevyhode kvôli svojej výške. Osobne to vidím viacej box safetyho v zone heavy obrane.

Za mňa to je chalan, ktorý má na to, aby bol box safetym v NFL. S Packers sa počas pred-draftového procesu stretol na Senior Bowle, na Scouting Combine a aj na Zoom calle s niekoľkými trénermi. Novému defenzívnemu koordinátorovi Jeffovi Haffleymu sa páči jeho schopnosť blitzovať a mohol by byť skvelým fitom do jehp pressure packages.


5. KOLO (163. VÝBER) – OFENZÍVNY LINEMAN JACOB MONK, DUKE

Piate kolo sme otvorili výberom 22 ročného ofenzívneho linemana Jacoba Monka z univerzity Duke, ktorý meria 191 cm a váži 140 kg. Je to chalanicko, ktorý aj napriek svojmu mladému veku toho odohral až až. V drese Blue Devils odohral ako starter 58 zápasov a dokopy nazbieral viacej ako 3,600 snapov. Je všestranným ofenzívnym linemanom, nakoľko 36 zápasov bolo na pravom guardovi, 12 zápasov na pravom tacklovi a 10 zápasov na tacklovi. V NFL to vyzerá tak, že bude hrať na guardovi, alebo centrovi. V rokoch 2021-23 sa dostal do All-ACC teamov a v rokoch 2022 a 2023 bol aj tímovým kapitánom. V sezóne 2023 odohral 343 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len 14 tlakov na QB, 3 hity na QB, jeden sack a spravil 4 penalty.

Jacob má skvelé pohybové schopnosti a vyznačuje sa najmä skvelým rýchlym a výbušným odpichom zo svojho postavenia, čo potvrdil aj na scouting combine, kde mal druhý najlepší čas na 10 yardovom splite spomedzi centerov. Nedisponuje nejako elitnou fyzickou predispozíciou, no jeho rýchle nohy a futbalové IQ patria na súpisku NFL tímu. Nemá problém s komunikáciou so svojimi spoluhráčmi v OL, kde im dáva upozornenia na blitz a upravovať bloky, či protekciu. Je skutočne inteligentný hráč, ktorý pred snapom dokáže správne rozoznať zámer obrany. Na Duke hrával hrával v ich 60-40 run-pass splite, kde vyznávajú zónové behové schémy založené na gap princípoch. V zápasoch nemal problém meniť pozície guarda a centra. Disponuje kvalitnou pritodzenou silou v hornej časti tela. Pri svojej hre perfektne využíva svoju silu a tzv. leg drive. Zapracovať musí na umiestnení rúk, kde ich niekedy dáva príliš široko od seba, vďaka čomu býva náchylný na bull rush. Musí pracovať na technických aspektoch svojej hry. V NFL mu prospeje najmä to, že sa budeme môcť naplno sústrediť na dve pozície a to by mu mohlo pomôcť v náprave technických nedostatkov.

Tým, že hral v college päť rokov a na rôznych pozíciách, tak toto je presne ten pick, ktorý chcete mať na drafte počas tretieho dňa. Od prvého dňa sa zapojí do aktivít a môže byť vplyvným hráčom, kde môže konkurovať Joshovi Myersovi na pozícii centra, či Sean Rhyanovi na pozícii pravého guarda. Zaujímavosťou je, že je alergický na studenú vodu. Povedal, že to zistil po svojom prvom college zápase proti Alabame, keď skočil do studenej vane. Uvidíme, ako jeho pokožka bude reagovať na sneh, ofenzívní linemans neradi nosia rukávy.


5. KOLO (169. VÝBER) – SAFETY KITAN OLADAPO, OREGON STATE

Na konci piateho kola prišiel výber ďalšieho safetyho a je ním 23 ročný Kitan Oladapo z univerzity Oregon State, ktorý meria 188 cm a váži 98 kg. V dresu Oregonu State pôsobil šesť sezón a ako starter hral v 39 zápasoch. Celkovo vyprodukoval 248 tacklov, 15.5 tacklov pre stratu yardov, 6.5 sackov, 27 zrazených prihrávok, 3 interceptions a 2 forced fumbles. Trikrát si vyslúžil účasť v All-Pac 12 teame. V roku 2023 bol tímovým kapitánom. V sezóne 2023 ho portál PFF ohodnotil známkou 91.3 proti behom, čo bolo najlepšie číslo spomedzi všetkých safeties spomedzi Power-5 safeties.

Oladapo bol tri roky starterom, má skúsenosti, všestrannosť a kvalitné fyzické predispozície na to, aby bol v NFL kvalitným strong safetym. V obrane Tranta Braya hral v hybridnej obrane 3-3-5. Je to hráč, ktorý dokáže byť excelentným obrancom v boxe proti behom, dokáže hrať man coverage proti väčším receiverom a Y či F tight endom na slote, je extrémne efektívny do blitzov a v special teame je stavebnou jednotkou. Jeho hra je fyzická a kontakt doslova vyhľadáva. Hrá s obrovským motorom a je ho plné ihrisko. S prehľadom a sebavedomím dokáže čížať behy/passy vďaka svojim inštinktom, agresívne atakovať loptu a robiť vplyvné tackles. Pri tacklovaní mu nohy nezastanú a stáole pracujú. Dokáže brať správne uhly svojich nábehov a práve vďaka tomu sa často dostáva do pozícii na zahranie tacklu. Má kvalitnú rýchlosť na malom priestore, vďaka čomu dokáže pokrývať úvodný pohyb receivera. Chápe koncepty jednotlivých routes a to mu pomáha v pass coverage a vykrýva nedostatky v nie príliš vysokej schopnosti meniť smer behu, kvôli čomu má problémy s double moves a mrštnými receivers.


6. KOLO (202. VÝBER) – OFENZÍVNY TACKLE TRAVIS GLOVER, GEORGIA STATE

V šiestom kole sme si vybrali 23 ročného ofenzívneho tackla Travisa Glovera z univerzity Georgia State, ktorý meria 198 cm a váži 144 kg. Počas svojej college kariéry bol 5 rokov starterom a svoju college kariéru zakončil s 57 štartami, čím vytvoril rekord školy. V 35 zápasoch hral ako starter na ľavom tacklovi, 18 zápasov ako starter na pravom taclovi a 4 zápasy ako starter na ľavom guardovi. Celkovo odohral cez 4,000 snapov. Portál PFF uvádza, že v sezóne 2023 pustil 12 tlakov na QB a spáchal 5 penált. Celkovo na 1,881 kariérnych pass-blocking snapoch pustil 11 sackov, 85 tlakov na QB a spravil 15 penált. Počas posledných dvoch sezón odohral 707 pass-blocking snapov a pustil 5 sackov a 24 tlakov na QB.

Počas rokov na univerzite sa zlepšoval a zlepšoval a v poslednom roku ukázal svoje najlepšie výkony. Odohral kvalitné zápasy proti kvalitným tímom ako LSU, či North Caroline a svoje výkony následne vystupňoval počas Hula Bowlu a Senior Bowlu. Disponuje elitnou veľkosťou, má skvelé proporcie s dostatkom svalstva. Jeho sila úchopu je obdivuhodná, čo využíva najmä pri pass protection. Dokáže využívať naplno svoju dĺžku pri pokrývaní edgu. Pre obrancov je veľmi zložité dostať sa okolo neho, kde využíva najmä svoje dlhé ruky (34 3/4 inchov). Svoju veľkosť využíva aj pri behovej hre. Hrá agresívne, veľmi rád dokončuje hráčov až na zem, pancakes doslova vyhľadáva. Jeho práca nôh sa zlepšovala a na Senior Bowle zaznamenal viditeľné zlepšenie za krátky čas pod vedením trénerov z NFL. Nie je to však nejaký elitný atlét (aktualizované RAS z Pro Day – 6.06) a môže mať problémy so speed rushermi. Jeho práca nôh potrebuje zlepšenie a rovnako aj umiestnenie rúk, ktoré sú niekedy nepresné a idú pozde. Keď zlepší techniku rúk a nôh, tak dokáže naplno využiť svoje dlhé ruky. S kvalitným coachingom môže v NFL uspieť. Má na to všetky predpoklady.


7. KOLO (245. VÝBER) – QUARTERBACK MICHAEL PRATT, TULANE

Posledné kolo tohtoročného draftu sme začali výberom 22 ročného quarterbacka Michaela Pratta z univerzity Tulane, ktorý meria 188 cm a váži 98 kg. V drese Tulane odohral 4 sezóny ako starter zasiahol do 45 zápasov. Celkovo skompletoval 60.6% svojich prihrávok pre 9,603 yardov, 90 touchdownov a 26 interceptions. K tomu pridal 28 behových touchdownov. Počas každej jednej sezóny ako starting QB hodil aspoň 20 touchdownov a menej ako 10 interceptions. Jeho percento skompletovaných prihrávok sa tiež zlepšovalo každým rokom a v roku 2023 to bolo 65.4%. Zaujímavosťou je, že až v 44 zo svojich 45 zápasov ako starter hodil minimálne jeden touchdown.

Je to skúsený chalan a rešpektovaný líder, ktorý bol kapitánom tímu. Odvádza skvelú prácu v robení správnych a bezpečných rozhodnutí na hodoch do všetkých troch levelov. Nepanikári, v pockete pôsobi bez strachu a má prirodzený cit na to kam ísť s loptou. Nemá problém s obdržaním hitom ak sa tým má uistiť, že lopta pôjde tam kam má. Je solídnym atlétom a spĺňa požiadavky moderné pocket passera. Má dostatok atletických vlastností k tomu, aby zahrával plays aj mimo pocketu. Má dostatok mobility k tomu aby mohol scramblovať, získavať čas na hod a tiež aj zahrať nadizajnovaný QB run alebo zone read.

Útok Tulane od neho veľa nevyžadoval, čo je na college pomerne bežné. Počas posledných 4 rokov mal 4 rôznych ofenzívnych koordinátorv. Pomerne sa mu darilo v roku 2022, kedy bol útok postavený hlavne na RPO plays, play-actions a rýchlych one-to-two man readoch. V roku 2023 sa zaviedlo viacej 12 personnel packages a gap behov, no základ v RPO a play-action zostal zachovaný. V týchto konceptoch dokáže operovať spoľahlivo a v roku 2023 ukázal ďalšie zlepšenia. V pockete za normálnych okolností robí rýchle a správne rozhodnutia, hrá v požadovanom rytme. Zvykne však ukázať znaky nerozhodnoti v momente, keď jeho post snap read nereprezentuje to, čo očakával pred snapom. Tiež má tendencie držať loptu pridlho kým sa jeho receiver neuvoľnia cez prehustený priestor. Kvôli tomuto mal problémy na crossing routach. Zvykne sa tiež zamerať na jeden read a čumieť na neho. Nedostatok očnej disciplíny spôsobuje to, že safeties a linebackers môžu robiť okná menšie a catche zložitejšie než by museli byť. Počas posledných dvoch sezón ukázal v spracovávaní informácií pokrok a problémy môžu byť spojené s častými zmenami ofenzívnych koordinátorov. V NFL musí pokračovať v napredovaní v tomto smere.

Jeho ruka je solídna, má dostatok sily a presnosti na to, aby mohol operovať v útoku NFL. Nemá v ruke žiadny kanón , no je dostatočná na to, aby spravil väčšinu hodov, ktoré sa vyžadujú v útoku NFL. Jeho práca nôh potrebuje zlepšenie, nie je konzistentná a môže viesť k nepresným hodom a zlým loptám. Jeho prihrávky majú tendenciu letieť za receiverov, kvôli čomu musia spomaliť a robiť nekomfortné catche.

Od čias Rona Wolfa v Green Bay pravidelne draftujeme quarterbackov po TOP 100ke a snažíme sa ich vychovať. Niektorí z týchto chalanov nikdy neodohrali jediný down. Spomeniem mená ako Ty Detmer, ktorý bol 14 rokov v NFL ako kvalitný backup, Aaron Brooks, ktorý sa stal na pár rokov starterom a Mark Brunell či Matt Hasselbeck sa vyvinuli do Pro Bowlerov a franchise QBs. V tejto našej tradícii sme pokračovali aj za Teda Thompsona a teraz aj za Briana Gutekunsta. Týchto hráčov neskôr meníme za picky, alebo získavame picky vďaka kompezačného systému. Taktiaž mať kvalitného backupa je niekedy na nezaplatanie. V roku 2023 len 9 tímov odohralo celú sezónu so svojim preferovaným starting quarterbackom. Btw, v Cotton Bowle v roku 2023 sa Michaelovi Prattovi podarilo poraziť USC vedené Calebom Williamsom. Brian Gutekunst nám počas pred-draftového procesu povedal, že by rád draftoval quarterbacka a tak tu je Michael. Pratt má upside a bude okamžitým súperom Sean Clifforda a post backupa Jordana Lova.


7. KOLO (255. VÝBER) – CORNERBACK KALEN KING, PENN STATE

Posledný tohtoročný výber na drafte išiel rovnako ako minulý rok na cornerbacka a stal sa ním 21 ročný Kalen King z univerzity Penn State, ktorý meria 180 cm a váži 87 kg. V drese Nittany Lions odohral tri sezóny a ako starter zasiahol do 22 zápasov. Jeho výsledné štatistiky sú 28 zrazených prihrávok, 3 interceptions, 2 forced fumbles a 5.5 tacklov pre stratu yardov. Počas sezóny 2022 vyprodukoval 21 zrazených prihrávok (tretie najvyššiel číslo v FBS), čím viedol konferenciu Big Ten. Bol menovaný do second-teamu All-American a v lete pred sezónou 2023 sa o ňom hovorilo ako o potenciálnom výbere v prvom kole na NFL Drafte 2024, pričom bol v debate o najlepšieho cornera tejto draft class. Avšak po perfektnej sezóne 2022 prišlo v roku 2023 vytriezvenie a vo veľkých zápasoch nedoručil výkony, ktoré by sa od neho očakávali, napríklad v matchupe proti receiverovi Ohia State – Marvinovi Harrisonovi Jr. V tomto zápase pustil King passer rating 118.8 a do svojej coverage pustil 5 skompletovaných prihrávok na 6 targetoch pre 87 yardov a 4 prvé downy. V roku 2022 pustil 53.6% skompletovaných prihrávok do svojej coverage, pričom v roku 2022 to bolo 35.4%. V sezóne 2023 zrazil už len 2 prihrávky (aj keď do jeho coverage letelo menej lôpt). Celkovo počas posledných dvoch sezón odohral 597 coverage snapov, na ktorých pustil len 1 touchdown, pustil passer rating na úrovni 62.6. V roku 2022 dostal známku za coverage 90.6, čo bolo 4. najvyššie číslo spomedzi cornerbacko a vo svojej single coverage pustil passer rating na úrovni 18.3.

V split-coverage defenzívnom systéme Mannyho Diaza bol outside cornerbackom. Keď bol na druhej strane oproti Joey Porterovi Jr., tak bol elitou, no keď odišiel a mal všetko urobiť sám, tak sa rozpadol. Na NFL cornerbacka má priemernú výšku a váhu. Nedisponuje elitnými atletickými schopnosťami. Chýba mu najmä rýchlosť proti rýchlym receiverom a máva problémy pri otáčaní sa z backpedalu, kde stráca rovnováhu, kvôli čomu prichádza o tesnú coverage. Tieto problémy sa ukázali najmä v roku 2023 proti elitným college receiverom. Jeho nedostatky sa ukazujú aj v technike, kde púšťa separáciu kvôli zlej práci nôh. Má tendenciu hrať viacej na pätách, než na špičkách. Jeho hra je založená na agresívnom-fyzickom prístupe, kde chce tvrdo tacklovať a hrať fyzickú press-man coverage. Jeho tackling je nekonzistnený, no ochota sa mu uprieť ani náhodou nedá. Aj keď nie je najvyšší, či najťažší, tak práve vďaka svojej fyzickej hre nie je nikdy mismatchom. Jeho inštinkty sú excelentné, dokáže čítať oči quarterbacka, má cit na rozoznávanie routy, má schopnosť sledovať loptu a jeho plynulé boky z neho robia kandidáta na ballhawk cornera. Dokáže rýchlo rozoznávať plays a reagovať na to čo vidí. V press coverage na line of scrimmage sa cíti ako doma, kde ukazuje dobrú horizontálnu rýchlosť a rýchle reakcie na uvoľnenia receiverov.

Ben Fennell ho prirovnáva ku Caseymu Haywardovi, či Loganovi Ryanovi na základe veľkosti, štýlu hry, testovacím číslam a projekcii v NFL. Veľmi sa mi páči myšlienka Daniela Jeremiaha. Ak hráč ukáže, že dokáže hrať na vysokej úrovni, tak je to na tréneroch aby našli cestu aby takto hral stále. Kalen je zároveň veľmi motivovaný a pri svojom rozhovore po tom ako bol draftovaný znel veľmi emotívne. Hovoril o tom, ako ho to posadilo späť na zem a chce každemu ukázať, že v 7. kole je stealom. Povedal, že odteraz má permanentý tzv. chip on his shoulder, že zo second-teamu All-American v roku 2022 sa dostal až do 7. kola. Je to jeden z najväčších boom/bust prospektov na tohtoročnom drafte. Má naozaj veľa potenciálu, ktorý ak dosiahne, bude skvelým cornerom.