Čo môže rozhodnúť tohtoročnú netradičnú sezónu?

Už za tri týždne tu máme úvodný výkop 101. sezóny v histórii NFL! Začiatok novej storočnice sa však bude niesť v pomerne nezvyčajnom duchu. Celý svet, nie len ten športový, je výrazne ovplyvnený pandémiou okolo corovanírusu, rušia sa kultúrne, či športové podujatia a celý svet prežíva v „núdzovom režime“, ktorý nevieme kedy skončí. Táto ošemetná a nepríjemná situácia sa dotkla aj našej milovanej Národnej Futbalovej Ligy. Začalo sa to nezvyčajným priebehom NFL Draftu, kedy dokonca výbery robil aj pes, zrušili sa všetky pred-sezónne minikempy, či OTAs (organizované tímové aktivity). Aktuálne sa nám začal veľmi netradičný tréningový kemp, pričom sa nehrajú žiadne prípravné zápasy. Aký vplyv môžu mať tieto faktory na sezónu NFL? To sa pokúsim predpovedať a vyjadriť svoj názor. Času na premýšľanie som mal až až, utriedil som si zopár myšlienok a teraz ich podám aj vám. Hneď na úvod pripomínam, že je to čisto len môj názor, nikoho nechcem presviedčať, že to takto bude na 100% a podobne. Preto budem rád, ak si tento môj názor prečítate, zvážite a samostatne sa rozhodnete, či súhlasíte, alebo tu len trepem chujoviny. ENJOY!

Kontinuita je v NFL pomerne precenovaná. Majitelia, generálni manažéri a tréneri veľmi často uprednostňujú už niečo zaužívané/overené, pred drastickou zmenou. Niekedy sa trpezlivosť vyplatí, a niekedy len nevyhnutné odloží (napr. prepustenie nášho DC Doma Capersa, HC Mikea McCarthyho, či GM Teda Thompsona). Tento rok však so sebou prináša odlišnú výzvu. Tímy sa musia vysporiadať so skrátenou off-season, nezvyčajným tréningovým kempom a žiadnymi prípravnými zápasmi. Preto je podľa mňa na mieste zvažovať to, že kontinuita (či už v schémach, hráčskom obsadení, či tréneroch) bude zohrávať pomerne významnú úlohu a tímy, ktoré podstúpili množstvo zmien môžu mať voči stabilným a nepozmeneným tímom určitú nevýhodu. Aké sú kľúčové faktory?

  1. TRÉNERI – Má tím rovnakého hlavného trénera, ofenzívneho play-callera a defenzívneho play-callera? Ak nie, je to pre tím veľký problém, nakoľko si hráči musia zvykať na nové schémy, filozofiu, budú novému trénerovi sedieť aktuálni hráči do toho, čo chce hrať? Nemôže si proti konkurencii vyskúšať hráčov z druhého sledu,… Veľmi veľa otázok a zároveň ešte oveľa menej času na to, aby sa stihli do septembra zodpovedať.
  2. QUARTERBACK – Má tím rovnakého starting quarterbacka ako v minulej sezóne?
  3. ZMENY V ZÁKLADNEJ ZOSTAVE – Ktorí hráči budú pravdepodobne pokračovať aj v novej sezóne? Koľko % snapov (hráči, ktorí ich odohrali v minulej sezóne), sa tímu vráti aj v novej sezóne?

Perfektné skóre pre jednotlivé tímy môže byť 100 (nereálne) by znamenalo, že sa tímu vracia ako hlavný tréner, ofenzívny a defenzívny play-caller, tak aj starting quarterback a každý jeden hráč, ktorá odohral snap v roku 2019. Nie je to úplne najkomplexnejší vzorec, ale myslím si, že nám pomôže viac než dobre a dokáže nám vytvoriť aspoň ako takú predstavu, ako sú na tom jednotlivé tímy. Taktiež je samozrejmosťou, že kontinuita je benefitom najmä pre tie tímy, ktoré boli v minulej sezóne dobré.

Na prvom mieste sú obhájci a najväčší favoriti na zisk Super Bowlu – Kansas City Chiefs, ktorých skóre je 92.3. Ich starting right guard a starting running back Damien Williams sa síce rozhodli, že sezónu vynechajú, ale inak sa im vracia Andy Reid, obidvaja koordinátori, Patrick Mahomes a aj ich zbrane v passovom útoku. Ofenzívne by sa im malo vrátiť 72.2% ofenzívnych snapov z minulej sezóny, čo je len 18. miesto, ale na druhej strane lopty to je 83.8%, čo je druhé najvyššie číslo v NFL.

2. GREEN BAY PACKERS

A tu prichádza náš tím (91.9 bodov). Mnoho ľudí si myslí, že sa toho v Titletowne udialo mnoho, nakoľko sme v prvom kole draftovali QB Jordana Lova. No v skutočnosti sa takmer nič nezmenilo. Máme rovnakého hlavného trénera, ofenzívneho play-callera, defenzívneho play-callera a aj starting quarterbacka. Ofenzívne sa nám vracia 79.1% snapov, čo je ôsme najvyššie číslo a defenzívne 74.8% snapov, čo je šieste najvyššie číslo.

Aktuálne prebieha tréningový kemp a ako od defenzívnych, tak od ofenzívnych hráčov, môžeme počúvať, ako sa cítia v schémach pohodlnejšie, istejšie a majú prehľad o tom, čo je ich povinnosťou pri jednotlivých hrách. Takmer vkuse počúvame naprieč celou ligou, ako sa hráči musia prvý rok vžívať s novým systémom, playbookom a podobne, no v Packers je už Matt pevne zabývaný a zrejme sa už nebojuje so základnými prvkami. Keď sa pozrieme na základnú zostavu Packers, tak sa toho u nás skutočne veľa nezmenilo. V útoku nám odišiel jedine RT Bryan Bulaga, čo je jediná významnejšia strata, a na druhej strane len ILB Blake Martinez, ktorého nahradil podľa mňa lepší hráč, no náchylnejší na zranenia Christian Kirksey. Inak je naša základná zostava na oboch stranách prakticky nedotknutá.


POMOHOL BY NÁM NOVÁČIK NA POSTE WIDE RECEIVERA?

Mnoho fanúšikov Packers chcelo, aby sme draftovali nováčika na poste wide receivera a tak doplnili údajnú nedostatočnú kvalitu a hĺbku na pozícii wide receivera (čo je mimochodom za mňa blbosť ako oči). Mnoho ľudí chcelo, aby Rodgers dostal zbraň navyše. Hovorili, že sme boli jeden zápas od Super Bowlu a tu nie je priestor na budovanie budúcnosti, ale treba ísť do all-inu. Avšak títo ľudia si asi neuvedomujú, že Packers proti 49ers neprehrali kvôli tomu, že nemali ďalšieho wide receivera. Pokiaľ by tento wide receiver nedokázal zastaviť Morstreta, tak by nám bol na dve veci (na prd a na hovno). V útoku sme mali dostatočné obsadenie a kvalitu na to, aby sme sa dostali do Super Bowlu. No a keby sme aj tak toho wide receivera draftovali, tak by nám pomohol?

WR Allen Lazard pred pár dňami na tlačovke povedal, že naučiť sa útok Matta LaFleura je skutočne obtiažne a tak niet divu, že sme na drafte nebrali „hocijakéko“ wide receivera len kvôli tomu, že by sa MOŽNO zišiel. Tento rok sa v prvých dvoch kolách draftovalo hneď rekordných trinásť wide receiverov a mnohé tímy dúfajú, že budú produktívni od svojho prvého snapu. Avšak wide receiver sa počas nového roka toho musí extrémne veľa naučiť a práve tento faktor robí často z týchto nádejí len zbožné priania. Hráči mali menej času na tréning, čo znamená menej času na budovanie chémie so svojim quarterbackom, na učenie sa nových routes (nakoľko na college sa zložité routy nebehajú a len fakt máloktorý wide receiver behal na univerzite kompletný route tree. Plus k tomu hrajú proti skutočne vanillovým obranám, proti ktorým sa nebehajú routy na úrovni NFL – toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa mnoho úspešných college wide receiverov v NFL nepresadí a skončia bustom), či pochopenie svojich úloh pri blokovaní pre running backov a x ďalších vecí, ktoré musí wide receiver v NFL zvládnuť. Aké sú čísla? Za posledných 20 rokov bolo v NFL len jedenásť nováčikov na poste wide receivera, ktorí nachytali 1,000 a viacej yardov vo svojej prvej sezóne.

Náš generálny manažér Brian Gutekunst povedal, že na radare mali niekoľkých wide receiverov (Jeudy, Ruggs, Jefferson, Lamb a Aiyuk). A keď už boli fuč, tak tam nemali wide receivera, ktorý by za to stál. Ak bol presvedčený o tom, že by mu iný wide receiver nijako nepomohol, tak sa niet čomu diviť. Máme tam skvelého Adamsa, šikovného Lazarda, vracia sa EQ a aká je šanca, že nováčikovi sa v tejto oklieštnej offseason podarí adaptovať natoľko, že by týchto hráčov predbehol a zobral im hrací čas? Podľa mňa vééééľmi malá. Už sú v systéme, poznajú tento útok, sú si vedomí svojej úlohy a od weeku 1 máme istotu, že títo hráči budú vedieť, čo sa od nich na ihrisku vyžaduje… Tu je však v hre hneď niekoľko faktorov – personnel, ktorý Matt chce hrať, atď… Ale toto nie je témou dnešného článku, túto tému som vo svojich článkoch rozoberal už niekoľkokrát, a nejdem sa tu opakovať. Kto chce, tak sem hodím link na môj starší článok a môže si o tejto téme prečítať viacej: KLIKAJ TU


AKÝ MÁ ZMYSEL DRAFTOVANIE QB V PRVOM KOLE, KEĎ MÁTE AARONA RODGERSA? MÁ NA TO VPLYV AJ KONTINUITA?

Mnoho ľudí (asi tak 98%) len neveriacky krúti hlavou nad tým, že Packers sa v prvom kole tradovali smerom nahor, aby si zobrali projekt v podobe quarterbacka Jordana Lova. No čím hlbšie sa do toho ponáram, tak tým badám väčší zmysel v tomto kroku. Generálni manažéri určite brali do úvahy, že univerzitná sezóna sa môže odohrať v nejakom divnom formáte, či dokonca úplne zrušiť. Aj toto mohlo ovplyvniť ich výbery na tohtoročnom drafte. Budúcoročný draft môže byť ešte väčšou lotériou, než je tomu normálne. My máme v tíme Aarona Rodgersa, ktorého výkony nejdú práve smerom nahor a ako som rozoberal v mojom článku, tak zrovna v minulej sezóne nebol veľkým fanúšikom toho, čo chce robiť Matt LaFleur. Po niekoľkých úvodných tréningoch môžem povedať, že Rodgers do stredu ihriska tlačil omnoho viacej lôpt a možno sa už v novej ofenzíve cíti pohodlnejšie a je si vedo mý toho, čo sa od neho vyžaduje. Avšak stále sú to len tréningy a uvidíme, čo sa stane v reálnom zápase, kde bude mať kontrolu vo svojich rukách a s loptou bude robiť to, čo si myslí, že je najlepšie, aj keď to nie je podľa kostolného poriadku. Toto je Aaron Rodgers a už sme si na to mohli zvyknúť.

Ako určite všetci viete, tak sme boli dostatočne požehnaní na to, aby sme mali za posledných 30 rokov vo svojom tíme dvoch Hall of Fame quarterbackov. Ak si myslíte, že je to normálne, tak nie, NIE JE. Pozrime sa len na takých Bears, tí už toho svojho vyvoleného hľadajú niekoľko desaťročí. Aká je šanca, že sa nám podarí hneď prvým výberom, či akvizíciou z FA alebo tradeom s iným tímom trafiť Rodgersovho extrémne úspešného nástupcu? Zrejme nie veľká a tu do hry mohla vstúpiť opäť kontinuita a vedomosť toho, že sezóna nebude „normálna“. Všetci hráči, ktorých náš GM chcel pred Loveom boli fuč a tak si povedal, že si zoberie quarterbacka, ktorý má obrovitánsky talent, no je extrémne neobrúsený. Možno to bude znieť divne, ale ak kontinuita bude zohrávať úlohu, tak prípadný neúspech Jordana Lova nebude až tak bolieť. Takto tu máme dve možnosti:

1.) Love sa ukáže ako ten správny kandidát a bude mať všetky predpoklady na to, aby nahradil Rodgersa a tak sa aj stane.

2. Love sa neukáže ako ten správny kandidát a Packers budú mať ešte jednu možnosť na to, aby našli Rodgersovho nástupcu.

Ak sa môj scenár s kontinuitou ukáže ako pravdivý, tak draftovanie Jordana Lova bol od Guteyho šalamúnsky ťah. Sezóna môže priniesť výraznejší úspech a zároveň už vedenie môže mať ako takú predstavu o tom, či sa im rysuje Rodgersov náhradník, alebo nie. Všetci veľmi dobre vieme, že generálni manažéri sa nepozerajú dopredu v horizonte jednej sezóny, ale svoje kroky robia tak, aby do úvahy brali aj budúcnosť organizácie. Ako pravá syrová hlava hovorím – LET´S GO JORDAN!!!!


DRAFTOVANIE DEFENZÍVNEHO LINEMENA VS KONTINUITA

Nie je verejným tajomstvom, že defenzívna lajna na tohtoročnom drafte nebola nabitá a na drafte sa na tejto pozícii v podstate ocitli len dve „tutovky“ (Kinlaw, Brown). Za nimi to už bola lotéria a kľudne aj chalan, ktorý bol draftovaný v štvrtom kole môže byť lepším profíkom, než ďalší D-lineman, ktorý bol draftovaný za touto dvojkou. Gutey sa netajil tím, že sa mu Kinlaw páčil, no keď bol fuč, tak už tam nebol D-lineman, ktorý by dokázal v prvej sezóne uspieť tak, ako by sa možno očakávalo (veľké očakávania), ak berieme do úvahy moju teóriu kontinuity. V tíme máme mladého a šikovného Kingsleyho Kekeho, podpísal sa skúsený Treyvon Hester a ďalej sú tam hráči ako Lancaster, Lowry, či Adams. Najmä Lowry keď hrá svoj futbal, tak je určite hodnotným a platným hráčom. Viacej skúseností v systéme môže znamenať lepšie výkony a zlepšenie defenzívnej lajny. Ak je moja teória správna, tak beriem rozhodne túto variantu pred draftovaním nováčika, ktorý by bol skutočne 50/50. Takto je to možno 80/20 a za mňa je rozhodne väčšia šanca, že v tejto sezóne bude mať väčší vplyv na našu hru Lowry, Keke, či Hester, než nováčik v NFL.


HORŠIA BILANCIA, LEPŠÍ TÍM?

Veľa ľudí predpokladá, že v novej sezóne zaznamenáme regres – čo sa týka výslednej bilancie. Minulá sezóna sa skončila bilanciu 13-3 a len jeden jediný yard nás delil od toho, aby sme boli nasadenou jednotkou v konferencii NFC. Je pravda, že dosť našich zápasov sa skončilo tesným výsledkom. No ako sa hovorí, kvalitné tímy tieto tesné zápasy vyhrať dokážu – a to bol prípad minuloročných Packers. Možno si ľudia povedia, že zo osem výhier bolo len o šťastí, že sme vyhrali tesné zápasy. Ale v tom zápase sa musíte udržať v kontakte, aby ste tesnú koncovku získali na svoju stranu a kvalitné tímy nájdu cestu, ako tieto tesné zápasy vyhrávať. Je pravda, že niekoľko týchto zápasov (napr. proti Lions) sme vyhrali aj vďaka vyššiemu šťastiu, než tomu futbalovému, ale opäť tu je ten fakt – že v tom zápase musíte byť v kontakte a ponúknutú šancu využiť, inak sú vám tieto „štístka“ prd platné. Je možné, že ak sa bude opakovať podobný scenár v budúcej sezóne, tak niekoľko takýchto zápasov prehráme a toľko šťastia nebude? Určite. Zopakovať dve sezóny po sebe s bilanciou 13-3 je extrémne zložité a nebude prekvapením, ak budeme na horšej bilancii. Avšak podľa mňa horšia bilancia nebude automaticky znamenať horší tím.

Ako som už spomínal, náš tím zostal prakticky bez výraznejšej zmeny a očakávam herné napredovanie. Minulý rok sme mali kopec hráčov, ktorí hrali u nás prvý rok a ich výkony už aj tak boli výborné – napríklad Smithovci, Amos, Savage, Sullivan, Jenkins, či Lazard. A ak hráči nehrali u nás prvý rok, tak hrali prvý rok v novom tíme, ktorý prebral Matt LaFleur. Prišli nové schémy, nová filozofia a adaptovať sa na veľké zmeny v priebehu niekoľkých mesiacov nie je ľahká úloha. Ako povedal Elgton Jenkins – naša OL už teraz lepšie chápe zónové blokovacie schémy, ktoré Matt od nich vyžaduje a myslí si, že v novej sezóne budú v tomto ohľade ďalej a vyzrelejší. Toto zrejme nie je dobrá správa pre zvyšok NFL, nakoľko Aaron Jones v minulej sezóne dominoval a teraz sa k nemu pridal ešte aj buldozér AJ Dillon, ktorý zatiaľ vyzerá veľmi dobre. Ale toto nie je len ohľadom OL a behovej hry, týka sa to takmer každej jednej pozície v tíme, či už ofenzívnej, alebo defenzívnej. Takisto očakávam výkonnostný rast hráčov ako Rashan Gary, Jace Sternberger, Robert Tonyan, Kingsley Keke, či Oren Burks.


AKO JE NA TOM NAŠA DIVÍZIA?

Príde mi úsmevné, že niekto dokáže s určitosťou povedať, že Vikings majú lepší tím ako práve Packers. Packers v minulej sezóne nad Vikings v obidvoch vzájomných zápasoch dominovali a sú to práve Packers, kto neprešiel žiadnou významnou zmenou. Vikings prišli o svojho ofenzívneho play-callera (Kevin Stefanski) a do Bills vymenili svojho hviezdneho WR Diggsa. Ofenzívne sa im však okrem guarda Josha Klinea vracia takmer každý ofenzívny hráč, ktorý odohral minimálne 200 snapov. Obrana je inou rozprávkou. Prišli o Eversona Griffena, Xaviera Rhodesa, Trae Waynesa, Linval Josepha a Mackansie Alexandera. Vikings sa tak budú musieť spoliehať na nováčikov ako CB Jeff Gladney, WR Justin Jefferson, CB Cameron Dantzler, či OT Erza Cleveland, že budú okamžitým prínosom od weeku 1. Ak nie, tak ich tím bude mať výrazné trhliny. Takže položme si ruku na srdce a opýtajme sa. Skutočne sú Vikings vďaka „na papieri lepšie vyzerajúcej draft class“ väčším favoritom na zisk titulu NFC North, než Packers, ktorí v podstate pokračujú v tom, čo začali minulý rok a už minulý rok nad Vikings dominovali? Odpoveď nechám plne na vás.

Pri Bears bude veľa záležať na tom, či bude starting quarterbackom Nick Foles, alebo Mitch Trubisky. Ja by som si dovolil povedať, že to bude Mitch. Nejdem tvrdiť, že kvôli tomu, že je lepším quarterbackom, ale kvôli tomu, že Foles je v tíme nový a budú na neho vplývať všetky faktory, ktoré som uviedol vyššie. Inak ofenzívne sa im vracia 10/11 starterov, ktorí odohrali minimálne 500 snapov, no v obrane prišli o Ha Ha Clinton-Dixa, Leonarda Floyda, Princa Amukamaru, Nicka Williamsa, Nicka Kwiatkoskiho, či Eddieho Goldmana, ktorý sa rozhodol sezónu vynechať. V obrane sú celkovo na 24. mieste (% snapov), no môže im naopak pomôcť to, že sa im nezmenil defenzívny koordinátor (Pagano)??

Lions nás v minulej sezóne poriadne potrápili, v podstate nad nami viedli dokopy všetkých 120 minút, no aj tak nevyhrali ani jeden zápas. Ich kameňom úrazu bolo to, že v zápasoch, ktoré sa skončili rozdielom o menej ako jedno skórovanie, tak boli na bilancii 3-8 a polku sezóny boli bez svojho starting quarterbacka Matthewa Stafforda. Na ich hlavnom trénerovi Mattovi Patriciovi je veľký tlak a bude sa od neho v tretej sezóne očakávať nejaký výsledok.


ZVYŠNÉ PORADIE TÍMOV,, PODĽA KONTINUITY: Bills, Saints, Ravens, 49ers, Cardinals, Falcons, Raiders, Eagles, Lions, Seahawks, Jets, Jaguars, Titans, Vikings, Rams, Broncos, Texans, Cowboys, Dolphins, Steelers, Colts, Buccaneers, Chargers, Bears, Bengals, Football Team, Browns, Giants, Patriots (51.0) a Panthers (15.3). – THE ATHLETIC


ZÁVER

Ak Packers dokážu nadviazať na svoje výkony z minulej sezóny a zároveň herne napredovať, tak si dovolím tvrdiť, že ich za aktuálnej situácie naprieč celou NFL musíme označiť za jedného z favoritov na účasť v Super Bowle. Máloktorý tím v NFL prešiel takými minimálnymi zmenami, ako práve Packers. Potvrdí sa táto moja teória kontinuity a budú v sezóne dominovať práve tímy, ktoré pokračujú v tom, čo začali minulý rok? Uvidíme… Pred minuloročnou sezónou boli moje očakávania minimálne a náš tím ma veľmi milo prekvapil. Tentoraz sú moje očakávania vyššie, dokáže ma opäť potešiť? GO PACK GO!