Packers CEO Mark Murphy: “We remain committed to Aaron [Rodgers] in 2021  and beyond”

Čo sa to deje v Green Bay Packers? Kde je zakopaný pes?


Od štvrtkovej draftovej noci, kedy Adam Schefter do svete vypustil bombu okolo Aarona Rodgersa, sa objavilo nespočetné množstvo reportov okolo problémov medzi Green Bay Packers a Aaron Rodgersom, čoho výsledkom malo byť to, že Rodgers už nikdy nechce obliekať dres Green & Gold. Ja som k tomuto v úvode poskytol len jeden článok a odvtedy som nič nepublikoval, nakoľko nemám ani len najmenší záujem šíriť medzi ľudí krásne prifarbené príbehy, ktoré majú za účel získať kliknutia, či lajky, ako sa to v tejto dobe robí. Všetci sa naháňajú a predbiehajú v počte lajkov (dokonca už aj na našej scéne), ale ja proste nehodlám budovať svoj obsah za účelom získavania lajkov.

Za posledný mesiac sa k nám dostalo množstvo reportov od akýchkoľvek „insiderov“, ale zároveň aj množstvo ohromne kvalitného materiálu ohľadom toho, čo sa deje v našej front office. Andrew Brandt (náš bývalý vysoko postavený člen front office), Aaron Nagler, či naši bývalí hráči (ale pri hráčoch pozor, lebo to je veľmi tenký ľad a treba vedieť, ako sa na ňom pohybovať) nám poskytli informácie, ktoré krásne vykresľujú celý reálny príbeh a nie ten, ktorý si prifarbia portály na získanie lajkov a kliknutí. Preto som sa po mesiaci mlčania rozhodol, že vám poskytnem ten skutočný pohľad na celú vec, ktorý sa týka jedného na prvý pohľad jednoduchého slova „KOMUNIKÁCIA„, no v praxi sa ukazuje, že práve nenapĺňanie pravého zmyslu tohto slova spôsobuje v našich životoch problémy a rovnako aj problémy vo front office Green Bay Packers. Nedostatočná komunikácia medzi ľuďmi je to, čo môže spôsobiť spustenie problémov. A to je to, čo sa práve deje aj u nás. Krásne si to všetko ukážeme na reálnych prípadoch a ozrejmíme si to, ako naša front office v súčasnosti operuje, kde to má svoje začiatky a aké sú následky.

Packers: 20 years ago, hiring of Wolf began transformation of franchise |  Pro football | madison.com

Naša aktuálna front office aktuálne funguje na princípoch, ktoré pred 30 rokmi založil legendárny Ron Wolf. Môžeme to vidieť ako na podpisoch hráčov, či na draftovej stratégii. Keď Ron Wolf skončil, tak žezlo nad konštrukciou tímu prebral Ted Thompson, ktorý dlhodobo pôsobil práve pod Wolfom. Po Tedovi prišiel rad na Briana Gutekunsta, ktorý dlhodobo pôsobil práve pod Thompsonom. Kontinuita sa zachováva a s ňou aj princípy vedenia a budovania súpisky. Súpiska sa buduje na základe vychovávania domácich hráčov, čiže „draftuj a rozvíjaj“. Avšak v posledných rokoch sa hierarchia našej front office trošku pozmenila. Vznikla tzv. „power structure“, čo je pomyselná pyramída moci a sily. Na jej samotnom vrchu aktuálne sídli náš prezident a CEO Mark Murphy, nakoľko nemáme žiadneho majiteľa. Jemu sa zodpovedá generálny manažér Brian Gutekunst a aj riaditeľ futbalových operácií Russ Ball. Vo väčšine tímov to je tak, že generálny manažér rozhoduje napríklad o tom, kto bude novým trénerom, alebo o odvolaní trénera, či o riaditeľovi futbalových operácií. U nás nie. U nás musí toto rozhodnutie generálneho manažéra schváliť práve Mark Murphy, inak je neplatné. Myslím si, že v tomto sme jednorožcom vo svete NFL. Prečo sa niečo takéto vytvorilo? Slovami Marka Murphy preto, aby sa medzi najvyššími predstaviteľmi tímu zlepšila práve komunikácia. Avšak funguje to? Nevyzerá to tak. A ukážeme si prečo.

Ako sa hovorí, bez vetra sa nepohne ani len lístok na strome. V úvode som napísal, že reporty insiderov sú skreslené tak, aby získali lajky, ale keď si ich pozorne prezrie človek, ktorý trošku rozumie tomu, ako to u nás funguje a čo sa za posledné roky udialo, tak z nich dokáže vyhrabať tú pravú pointu. Toto sú reálne príklady:

Jeden report hovoril o tom, že Aaron Rodgers je nahnevaný kvôli tomu, že Packers draftovali Jordana Lova a od toho sa odrazili rôzne konšpiračné teórie, že by si radšej prial pomoc do útoku, atď… Pravda je však niekde inde. Aby sme túto situáciu pochopili, tak treba sa pozrieť spätne na to, ako Packers fungujú. Už samotný Ron Wolf a aj po ňom Ted Thompson vyznávali jasnú stratégiu okolo draftu – ber najlepšieho hráča na tvojom boarde, ktorý je v danú chvíľu k dispozícii a rob rozhodnutia, ktoré sú v najlepšom záujme budúcnosti organizácie – VER SVOJMU BOARDU! A to sa aj stalo. Aaron Rodgers posledné dve sezóny nebol tým Aaronom Rodgersom, ktorého sme poznali, v jeho zmluve je možnosť výmeny po dvoch rokoch a Gutekunst mal na boarde quarterbacka, ktorého mal vysoko hodnoteného a ktorého potenciálny strop je ohromne vysoko. Pre organizáciu to bolo v tom momente rozhodnutie, ktoré má v našej histórii precedens. Ak by sa Love nedraftoval a Rodgers by hral naďalej zle, tak by sa spustila vážna debata o tom, že prečo sa minulý rok nebral Love, keď tam bol k dispozícii. Rodgers sa však vrátil k MVP výkonom a svoje k tomu na 100% prispelo aj rozhodnutie draftovať Jordana Lova. Veľa ľudí hovorí o tom, že Rodgers hral tak dobre preto, lebo bol už druhý rok v systéme a vžil sa s ním. Čiastočne je to pravda, to rozhodne, ale nech mi nikto nehovorí, že Hall of Fame quarterbackovi trvá rok pochopiť to, že keď nemám voľný read, tak loptu nedržím nasilu, ale zhadzujem ju na checkdown, ktorý mám rovno pred sebou. Toto nebola len téma jednej sezóny, ale hádam už od roku 2018 voláme po tom, aby Rodgers pristúpil ku takejto zmene vo svojej hre, hral viacej z pocketu a zlepšila sa efektivita jeho hry. Nedialo sa to až do momentu, kedy sa draftoval quarterback v prvom kole, ktorý potenciálne môže o dva roky znamenať zmenu na pozícii quarterbacka. A ešte k tomu nám Rodgers počas off-season povedal, že študoval svoje staré pásky z roku 2010, začal viacej drepovať a trénovať nohy, atď. Až príliš veľa zmien v jeho prístupe. Ale toto teraz nie je podstatné. Musíme sa dostať k jadru problému.

GM Gutekunst part of revamped Packers front office structure – WKTY

Ohľadom Jordana Lova tu nastal jednoznačne problém v komunikácii medzi generálnym manažérom a Aaronom Rodgersom. Nakoľko máme power structure, tak Gutey v jednom bode musel prísť za Murphym a oznámiť mu, že tu možno bude možnosť draftovať šikovného quarterbacka. Prakticky povedané, potreboval na to od Murphyho súhlas. Ten rozhodne prišiel, avšak k súhlasu neprišiel dodatok, ktorý mal jednoznačne prísť. A to ten, že Murphy mal Gutekunstovi povedať, že o tomto musí informovať Aarona Rodgers, že je tu možnosť draftovať quarterbacka. Nie opýtať sa ho, ale proste ho o tom informovať, že takýto krok môže prísť. Murphy však toto vôbec nezvládol a Packers draftovali Jordana Lova (dokonca sa po neho ešte tradovali smerom nahor) bez toho, aby mal Aaron Rodgers o tom čo i len tušenia. Pár hodín po drafte povedal, že tento pick ho úplne nepotešil, ale chápe, že je to najlepšie rozhodnutie pre budúcnosť organizácie a že i plne uvedomuje to, kde sa vo svojej kariére nachádza on. Ak si nejaký hráč za posledných 15 rokov vyslúžil právo byť informovaný o tom, že sa bude draftovať quarterback, tak to je práve Aaron Rodgers. Tu to Packers ohľadom komunikácie totálne pokašľali a o tomto hovorí aj Andrew Brandt, ktorý na vlastnej koži zažil drámu s Brettom Favrem. Avšak rovnako túto drámu zažil aj Mark Murphy (aj keď to bolo vtedy trošku iné). Ten presne vedel, čo vtedy vzniklo kvôli nedostatku komunikácie a teraz mal možnosť tomu zabrániť. Dokonca sám si front office postavil tak, aby sa už toto nestalo, avšak bol to práve on kto dopustil to, že sa komunikácia opäť stala problémom. Samotný výber quarterbacka by nebol problémom, keby sa medzi stranami poriadne odkomunikoval. Rodgers sa k Jordanovi nesprával ako sa správal Brett k nemu. Jordanovi pomáhal, radil mu a nemal s ním žiadny problém. Problém bol a je práve v komunikácii a keď sa reportéri na toto pýtali Briana Gutekunsta, tak ten jasne povedal, že áno, komunikácia na našej strane mohla byť lepšia. Toto je to hlavné a podstatné, čo sa týka tejto témy. Inak zaujímavé je poznamenať to, že Packers už v roku 2019 silno uvažovali o draftovaní quarterbacka, pričom ním mal byť v druhom kole Drew Lock, ktorý bol u nich aj na návšteve. Keby sa ku ním prepadol, tak by sa zrejme QB draftoval už vtedy.

Aaron Rodgers miffed Green Bay Packers didn't bring back QB coach Alex Van  Pelt

Ale toto okolo draftovania Jordana Lova je len stropom ľadovca, čo sa týka komunikácie. Keď sa pozrieme trošku do histórie, tak prakticky sa nechal ísť Casey Hayward bez toho, aby sa niečo spravilo pre jeho zotrvanie. Neskôr sa toto isté stalo s Micahom Hydeom, ktorého Packers nechali odísť bez toho, aby sa s ním čo i len bavili a Micah im to do teraz vyčíta, že sa s ním o tom ani len nepokúsili baviť a niečo vymyslieť. Proste si povedali, že ho nepodpíšu a tam to haslo. Ďalšia podobná vec prišla pri prepustení Jordyho Nelsona a trénera quarterbackov Alexa Van Pelta. Obidvaja to boli a sú jeho ohromne blízki priatelia a prakticky to boli prvé kroky, ktoré urobil Gutekunst v pozícii generálneho manažéra. Packers Rodgersovi dopredu oznámili to, že Jordy bude prepustený, ale bolo to položené ako informácia, nie predmet na diskusiu. Dokonca sa objavili reporty, že Jordy by bol ochotný hrať za minimum, ale Packers proste zabuchli za ním dvere a išlo sa ďalej. Tieto dva kroky už vtedy spôsobili to, že Rodgers nebol z komunikácie medzi tímom a ním nadšený a ohľadom podpisu jeho novej zmluvy sa už v tej dobe objavili otázniky. Avšak nakoniec sa zmluva podpísala a všetko vyzeralo byť v poriadku. Ďalšia verejne známa nezhoda názorov prišla v roku 2019 ohľadom spoločných tréningov s Houstonom Texans. LaFleur a celé futbalové oddelenie si tieto spoločné tréningy pochvaľovali, ale Rodgers povedal, že by mu vôbec nevadilo, keby sa počas ďalších 14 rokov takéto tréningy neuskutočnia. Ďalšia nezhoda v komunikácii prišli v momente, keď Rodgers v jeden deň verejne pochválil Jaka Kumerowa, no Packers ho na druhý deň prepustili. Pri tomto prišli reporty o tom, že vraj práve týmto krokom pretiekol pohár Rodgersovej trpezlivosti. Avšak skutočný problém nie je v tom, že by Packers nechali ísť Kumerowa preč (ktorý mimochodom počas sezóny skoro nič neodohral a dvakrát bol prepustený…). Problém je ten, že tam opäť očividne nastal skrat v komunikácii medzi Packers a Rodgersom. Počas tejto off-season od nás ako voľný hráč odišiel Corey Linsley a to opäť bez toho, aby sme mu zavolali a povedali, že síce na neho nemáme peniaze, ale že ak sa mu nebudú páčiť ponuky na trhu a bude ochotný prísť domov zo zľavou, tak tu možnosť je. Niečo podobné bolo aj s Clayom Matthewsom, tam sa tiež o tom veľa nedebatovalo. Dvere sa opäť rýchlo zabuchli.

Čo sa týka okolo tých rozhodnutí okolo hráčov, tak to spôsob, akým operujeme už posledných 30 rokov. Síce sa navonok prezentujeme ako organizácia, ktorú vlastnia fanúšikovia a všetko okolo toho, ale v skutočnosti čo sa týka rozhodnutí sú Packers poriadne krutí. Ako sa hovorí, vždy najskôr biznis a záujmy organizácie a až potom niekde city. Ono to na jednej strane nie je zlé, nakoľko to je dôvod, prečo sú Packers počas posledných 10 rokov druhým najúspešnejším tímom v NFL po Patriots a keby v kľúčových okamihoch nespravili zbytočné a hlúpe chyby, tak aj tých prsteňov mohlo byť viacej, ale taký je futbal. V NFL vás jedna/dve chyby môžu stáť celú sezónu a to sa u nás niekoľkokrát aj stalo. Avšak na druhú stranu nás táto „krutosť“ dostala do týchto problémov okolo Aarona Rodgersa, ktorého povaha ich ešte umocnila. V súčasnej NFL sa QBs dostávajú do popredia a snažia sa túto svoju pozíciu využívať vo svoj prospech. Sú si vedomí, že ľudia sa chcú pozerať na nich a nie na druhoradých quarterbackov. Chcú byť viacej zahrnutí v rozhodovaní, atď. Ja som hrubým zástancom toho, aby sa v NFL nestalo niečo také ako v NBA, že zrazu sa z QB stanú aj generálni manažéri. Ale spôsob, akým sa s QB komunikuje sa musí prispôsobovať dobe v ktorej žijeme a nemôžeme viesť organizáciu tak ako to robil pred 30 rokmi Ron Wolf. Aaron Nagler povedal, že sa rozprával s rôznymi súčasnými a aj bývalými hráčmi Green Bay Packers a jasne z nich vycítil, že hráči nie sú zrovna najšťastnejší z toho, ako sa u nás tvrdo operuje.

When will Jordan Love realistically take over for Aaron Rodgers?

Rodgers po prehre v NFC Championship proti Bucs pôsobil na tlačovej konferencii pomerne neisto a vlastne týmto jeho prístupom len podčiarkol to, ako u nás vedieme futbalové operácie. Povedal, že nevie ako to bude v ďalšej sezóne, že nevie koľko hráčov zostane, že ich budúcnosť je vo hviezdach a aj svoju vlastnú budúcnosť opísal ako neistú. Packers sa s hráčmi veľmi nehrajú v rukavičkách a z jeho slov to bolo cítiť. Prakticky nikto nevie, kedy to bude v Packers jeho posledná sezóna. Rodgers v jednom rozhovore povedal aj to, že svojou zlepšenou hrou narušil časovú os udalostí a myslím si, že všetci vieme na čo narážal. Je si vedomý svojej pozície MVP a nebude sa k tomu všetkému len prizerať. Doteraz hral vzorne úlohu dobrého vojaka, ale teraz cíti, že toto je ohromne dôležitá off-season ohľadom jeho budúcnosti a tak sa k tomu aj postavil. „Aaron Rodgers je našim quarterbackov na dohľadnú budúcnosť.“ …. „Aaron Rodgers je našim quarterbackom v sezóne 2021 a ďalej.“ Toto sú vety, ktoré používa naša front office a Aaron Rodgers od nich chce to, aby mu jasne stanovili to, čo znamenajú slová „dohľadná budúcnosť“ alebo „a ďalej“. On nie je hlúpy. Vie ako je na tom jeho kontrakt a vie, že Packers sa ho môžu poľahky o rok zbaviť, čím ušetria značný priestor v platovom strope, pričom jeho potenciálnu náhradu už zrejme majú. Celá táto kauza je takmer na tutovku práve o komunikácii. Je o tom, aby obe strany jasne povedali a určili si ako to bude. Rodgers presne vie ako Packers operujú a nechce byť obeťou toho, že rok bude ešte robiť predskokana Jordanovi a ten ho o rok nahradí. Ono to nie je o tom, že by chcel Rodgers vyhodiť Gutekunsta a podobne. Je to o tom byť na jednej a hlavne na tej správnej lodi, ktorá funguje v symbióze. Toto je podľa mňa Rodgersov pohľad na vec. Packers podľa posledných správ nemajú najmenší záujem o Rodgersovu výmenu a že telefonáty okolo Rodgersa ani len nedvíhajú. Packers vedia, že Jordana Lova v reálnom zápas ešte nevideli, že pravdepodobne ešte rok potrebuje sedieť a pre nich je ideálne, ak Rodgers bude ich quarterbackom minimálne ešte jeden rok. Preto nemajú absolútne žiadny záujem o jeho trade.

Inbox: Great moment captured by the greatest

Adam Schefter pred pár dňami verejne oznámil, že jeho oznámenie počas draftu neboli žiadne breaking news, nejednalo sa o to, že by Rodgersova strana alebo Packers túto informáciu vypustili von. Jasne oznámil, že to bolo len hromadenie informácii a on si povedal, že to je ideálny čas na vypustenie. Plus k tomu tam argumentoval práve Rodgersovou poslednou tlačovou konferenciou. On si dal rozhodne dokopy tieto udalosti a mal z toho tento report. Prakticky všetko sme už z tohto vedeli, len sa nám to potvrdilo a prišli na svetlo sveta nejaké nové informácie. Medzi Packers a Rodgersom je určite komunikačný problém, ale nie je to také extrémne ako to prezentujú média. Problémy potvrdil Gutekunst, Murphy aj LaFleur. Netvárime sa, že tu nie sú, ale pes je podľa všetkého zakopaný trošku inde ako to prezentujú média. Ako Schefter oznámil, že to neboli breaking news, tak sa zrazu o tom prestalo hovoriť a máme tu reporty o tom, že trade je extrémne nepravdepodobný (Rapoport), že sa obidve strany rozprávajú a situácia nie je taká vážna, ako sa vopred „myslelo“. Dokonca aj tie reporty, že Rodgers hovoril hráčom Packers, nech nepodpisujú s nami, že tu nebude… Potom prečo asi jeho najlepší kamarát David Bakhtiari podpísal nový kontrakt, Aaron Jones zobral masívny pay-cut aby sa mohol vrátiť do Green Bay, Devin Funchess zobral pay-cut, Preston Smith zobral pay-cut, alebo sa na ďalšie dva roky vrátil Marcedes Lewis… Na 100% ešte nevieme čo je za týmto všetkým a budeme to vedieť až vtedy, keď nám to povie sám Aaron. Problém tu je, je reálny a všetko nasvedčuje tomu, že hlavným problémom je práve komunikácia a ujasnenie termínov ohľadom budúcnosti. Toto je viacej osobný problém o otvorenej a úprimnej komunikácii od manažmentu a špeciálne od generálneho manažéra. Rodgers chce cítiť, že vo front office má nejakú podporu. Nejedná sa o to, že by bol Rodgers nespokojný so súpiskou a tímom, ktorý má k dispozícii. Lebo lepšiu súpisku si aktuálne tradom nemá ako vyprosiť. Nemôže si vybrať kam prípadne pôjde, to ak tak určia Packers a aktuálne v Buccaneers a možno Browns voľné miesto nie je. James Jones, A.J. Hawk či John Kuhn povedali, že situácia nie je stratená, nie je to o vyhodení Gutekunsta, či peniazoch. Rovnako aj Jason Wilde, čo je jeden z Rodgersových najbližších ľudí vo svete médií má rovnaký názor. Teraz nám už zostáva len čakať, že ako sa to celé vyvinie a či sa obe strany dokážu dohodnúť na scenári, ktorý je vhodný ako pre organizáciu, tak aj pre Rodgersa.