Napíše tohtoročný tréningový kemp ďalší skvelý príbeh?

Musel vynechať Senior Bowl a aj Scouting Combine, nakoľko sa zotavoval z operácie kolena. Kvôli pandémii ohľadom COVID-19 vynechal aj svoj Pro Day a privátne workouty. Kamal Martin, linebacker z Univerzity Minnesota, na to poriadne doplatil a musel sa tímom NFL pripomínať, aby na neho nezabudli a boli si vedomí jeho schopností. Z potenciálneho výberu v druhom dni na poslednom NFL Drafte sa stal prospekt, ktorého zranenie takmer stálo šancu na profesionálnu kariéru. Pritom ešte pred rokom bol hodnotený ako TOP 10 inside linebacker pre NFL Draft 2020.

Keď sa Martin dal do stopercentnej fyzickej kondície, tak jeho agenti Cameron Hahn a Brian Murphy z ´Athlets First´ dali dokopy plán. Nahrávali Martina ako rehabilituje a aj jeho tréningy na ihrisku. Toto sa udialo desať dní pred samotným draftom. Dali dokopy video s jeho najlepšími hráčskymi momentami a poslali to všetkým 32 tímom NFL. „Bola to zábava robiť to a cíti som sa skutočne zdravý,“ hovorí Martin. Kto vie, ako by tom na tom bol teraz, keby sa nedali do natáčania tohto videa. Niekoľko dní po drafte, univerzitný tímový skaut povedal, že Martina prestali sledovať po niekoľkých zápasoch. A to kvôli zraneniu. „Nemalo to cenu,“ povedal skaut.

Green Bay Packers si Martina vybrali v piatom kole a hodili ho do boja o miesto v zostave s niekoľkými predošlými výbermi na drafte – Orenom Burksom (tretie kolo, 2018) a Ty Summers (siedme kolo, 2019). Keď Martin v júli dorazil na tréningový kemp, tak to bolo osem mesiacov od momentu, kedy odohral svoj posledný zápas v drese Golden Gophers. Aj napriek oklieštenej off-season a nedostatku prípravy, bol Martin hodený rovno do mixu a tak sa začal jeho boj o miesto vedľa Christiana Kirkseyho v obrane Green Bay Packers. Nie je žiadnych pochýb o tom, že Martin sa chcel po svojom príchode dostať do tímu a vyhrať tento pozičný súboj. No jeho cieľ bol jednoduchý – byť najlepším hráčom, akým môže byť.

„Cieľom je byť čo najlepší a to bez toho, aby ste nikdy nemali pochybnosti o tom, či ste pre to spravili úplne všetko. O tomto je úspech. Robte všetko čo môžete, podľa vášho najlepšieho svedomia a s vedomím, že ste pre to spravili úplne všetko. Toto je spojené mentálnym tréningom, s fyzickým tréningom a s pochopením toho, ako môžete byť dobrým spoluhráčom. S takýmto nastavením mysle som prichádzal. Vždy hovorím, že 90% je psychika a 10% fyzická pripravenosť. Čím viacej toho viete, tým viacej môžete z toho benefitovať na ihrisku hovorí Martin.

Kamal vletel do tréningov ako tornádo a od prvého snapu dáva o sebe výrazne vedieť. Posledný tréning (utorok) nebol výnimkou. Dokázal sa dostávať do backfieldu, zahrávať hry pre stratu yardov a pri jednej hre dokonca porazil LG Elgtona Jenkinsa, vďaka čomu zastavil screen na TE Josiaha Deguaru. Hry zahráva aj v coverage a hneď v úvode včerajšieho tréningu mal excelentnú coverage na TE Deguarovi a Rodgersovi zabránil skompletovať prihrávku do downfieldu. V úvode tohto týždňa náš tréner Matt LaFleur povedal, že prvá vec, ktorú si na ňom hneď všimnete je jeho dĺžka. A to je práve dôvod, prečo ho Gophers presunuli z pozície quarterback na pass rushera a potom na off-ball linebackera.

„Skutočne sme sa zamerali na dĺžku jeho paží, pretože vďaka tomu sa dokážete udržať od blokárov. Minulý rok mal druhé, alebo tretie najdlhšie paže v našom tíme. Mali sme ofenzívneho linemana, ktorý meral 205 centimetrov a tiež niekoľko dosť veľkých defenzívnych linemanov. Jeho dĺžka paží je na úrovni niekoho, kto meria 198 centimetrov. Toto sa naplno ukazuje pri dostávaní sa z blokov, byť schopný získať separáciu a udržať chlapov od svojho tela,“ hovorí Joe Rossi, defenzívny koordinátor Minnesoty. Tieto jeho slová nie sú len PR. Martin prišiel na NFL Combine len na meranie fyzických parametrov a jeho čísla boli nasledujúce. Mal tretie najdlhšie paže, piate najväčšie rozpätie paží a druhé najväčšie ruky spomedzi všetkých non-edge rushing linebacker, ktorí sa tento rok zúčastnili merní v Indianapolise.

Dokáže sa Martin predrať do 53ky? Svojimi doterajšími výkonmi trénerov určite potešil a tí majú o čom premýšľať. Je otázkou, ako často chce náš defenzívny koordinátor Mike Pettine využívať druhého inside linebackera na ihrisku. No ak chceme byť lepším tímom proti behu, tak to bude musieť byť častejšie, než v minulej sezóne. Na passových downoch preferuje využívať na poste druhého linebackera nickel, alebo dime safetyho, ale kvôli tomuto prichádza o potrebnú veľkosť a silu v behovej hre. Martin je výborne stavaný na hru v coverage a zatiaľ nám ukazuje, že dokáže hrať efektívne aj proti behom. Generálny manažér Brian Gutekunst to rozhodne sleduje pozorne a počas nasledujúcich dní sa bude viesť veľa diskusii o tom, kto bude inside linebackerom číslo 2. Ak bude Martin podávať aj naďalej takéto kvalitné výkony, tak toto rozhodovanie nebude jednoduché.