Jordan Love to spravil pre Packers o niečo zložitejšie

Náš starting quarterback Aaron Rodgers nedeľný zápas proti Eagles nedohral. Dôvodom bolo zranenie rebier, ktoré ho na ihrisku výrazne limitovalo a tak na ihrisku dostal priestor mladík Jordan Love. Mám tu pre vás jednu zaujímavú paralelu. Píše sa rok 2007, konkrétne 29. november. Hrá sa primetime TNF proti Dallasu Cowboys a v druhej štvrtine musí zraneného Bretta Favra nahradiť mladík, ktorý za ním sedí pomaličky už tri roky. Jeho meno je Aaron Rodgers. Predvedie skvelý výkon, no jeho tím aj tak prehral. Píše sa rok 2022, konkrétne 27. november. Hrá sa primetime SNF proti Philadelphii Eagles a v štvrtej štvrtine musí zraneného Aarona Rodgersa nahradiť mladík, ktorý za ním sedí pomaličky už tri roky. Jeho meno je Jordan Love. Predvedie skvelý výkon, no jeho tím aj tak prehral. Takmer na deň presne o 15 rokov neskôr, sme sa možno dočkali začiatku podobného príbehu, aký sa udeje s Aaronom Rodgersom namiesto Bretta Favra.

V zápase proti Eagles sme prakticky po prvýkrát mohli vidieť reálne snapy pre nášho mladíka Jordana Lova. A ten nás všetkých veľmi milo prekvapil. Podarilo sa mu skompletovať 6/9 prihrávok pre 113 yardov a 1 touchdown. Na ihrisku pôsobil sebaisto, útok viedol s veľkým prehľadom a prakticky spravil to, čo spraviť mal. Lopta lietala v rytme ako mala, robil správne ready, keď si musel pomôcť nohami tak si pomohol. Nič viacej človek od neho nemôže žiadať. Nadviazal na to, čo sme videli v preseason a počas training campu. Mesiac k mesiacu rastie a toto chceme vidieť. Preto si poďme spoločne rozanalyzovať jeho hru na názorných príkladoch zo zápasu s Eagles, následne to všetko zhrnúť a porozprávať sa o tom čo to znamená a či by mal hrať ako starting quarterback počas zvyšných zápasov regular season.

Chcel by som vyzdvihnúť play, pri ktorej dokázal predĺžiť play, využil nohy, povybehol si z pocketu a nebyť veľmi tesnej play (potenciálne DPI), tak je to highlight ako oči. Eagles pri tejto play pred snapom ukazujú two-high safeties, pričom po snape sa to premení do single-high. Single safety je na ľavej strane. Love sa po snape pozerá na postavenie safeties, takže veľmi dobre vie, že na pravej strane obrany nebude žiadny safety na pomoc pre cornerbacka proti Allenovi Lazardovi, ktorý tu beží iso route. Lovovi sa tento matchup páči a tu ide jeho prvý read. Love je už pripravený loptu hodiť, ale Lazard sa ešte nedostal do svojej routy, načasovanie je narušené a Love je prinútený opustiť od tohto matchupu. Cíti tlak, povystupuje si z kapsy a unikol mu do pravej strany. Keď som ho videl bežať mimo pocket, tak som si myslel, že to zoberie po svojich. Tu ma veľmi milo prekvapil, že udržal oči v downfielde a prakticky perfektne našiel Cobba v end zóne. Rýchly švih v ruke, milimetrový hod za pohybu do stredu ihriska. Chýbalo ozaj máličko.

Ďalšia play, ktorú chcem vyzdvihnúť – prihrávka k sideline na Aarona Jonesa = porno. Veľa neprajníkov vám povie, že Eagles hrali prevent defense atď. Tu sa však o prevent defense nejedná ani len náhodou. Na tejto play sa toho udialo trošku viacej, než by človek bol povedal. Keď sa pozrieme na obranu Eagles, vidíme ich hrať cover 2 a vidí to aj Jordan Love. Vďaka tomu, že si prečítal defenzívnu schému vie, že Darius Slay bude hrať flat a po snape vidí, že je tu doslova prilepený. Pohľadom si počas dropbacku rýchlo skontroloval deep safetyho a potom už neváhal. Hneď vedel, že musí atakovať medzeru medzi cornerbackom a safetym, čo je prakticky ideálny spôsob ako atakovať cover 2 (spomínal som to v podcaste Overtime s Rolom minulý týždeň). Nejedná sa o žiadny jednoduchý hod. Musí to byť perfektne umiestnené a načasované. Love si verí, neváha, jeho práca nôh pri dropbacku je ukážková, nohy má pripravené v momente, kedy majú byť pripravené a atakuje slabý bod coverage perfektne načasovaným hodom na Jonesa k sideline, ktorý robí škaredý drop. Škoda.

Inááááák, ak sa vám zdá tento hod veľmi povedomý, že ste ho už od Jordana videli, tak sa nemýlite. Udial sa v preseason proti Bills. Síce tam Bills nehrali cover 2, ale je to nádherný hod medzi cornerbacka a safetyho, pričom ešte k tomu obranu nachytal na offside. Plus k tomu bol hitnutý a stále doručil milimetrovú loptu. Táto play proti Bills je podľa môjho názoru ešte lepším highlightom.

Na ďalšiu play som si požičal video od Tylera Brooka. Jedná sa vôbec o jeho prvý hod v tomto zápase. Opäť tu chcem prebrať niečo, čo si ľudia v prvom momente neuvedomia. Opäť vidíme cover 2, Darius Slay si opäť stráži flat, pričom očakáva loptu na Lazarda, ktorého má podľa schémy pokrývať hráč s číslom 7, čo je linebacker Haason Reddick. Útoko Packers na pravej strane formácie zahráva kombináciu vertikálnej routy s rýchlym outom a na ľavej si vidíme dual stick-nod koncept, pričom AJ Dillon sa uvoľňuje práve do tejto strany ko potenciálny checkdown. Jordan si pred snapom správne prečítal obranu a svojím prvým readom chcel atakovať práve pravú stranu ihriska. Pamätáte si ešte tú play na Jonesa, kde si Love prečítal Slaya vo flate, že prakticky tam zostal zamrazený? Teraz si opäť čítal Slaya a všimol si, že ten doslova číha na loptu a prosí ho aby to hodil, nakoľko chcel podskočiť routu a ísť hrať na loptu. Slay správne pochopil čo sa bude diať a bol na to pripravený. Jordan však loptu nasilu netlačil na svoj prvý read. Veľmi dobre vedel, že na druhej strane bude mať voľný checkdown na running backa, nakoľk tam mal bunch na ľavej strane proti dvom cornerbackom v cover 2. Preto sa rozhodol pre checkdown a bolo to správne rozhodnutie. Plus k tomu si pred týmto ešte rýchlo pohľadom skontroloval dve deep routy na ľavej strane, či nebudú náhodou otvorené. Nohy mal v správnej pozícii, pre prípadný second read. Hneď na prvej play ukázal skvelé čítanie hry, skenovanie celého ihriska (first, second read a checkdown keď sú pokryté) a znalosť playbooku. Ak by hral svoj prvý read, tak hneď prvý hod sa mohol skončiť katastrofou. Druhý read bol pokrytý, tak zoberiem pár yardov vďaka checkdownu. Perfektná práca.

Dáme si aj jednu play, ktorá na prvý pohľad opäť o Jordanovi nič nepovie, ale keď si to pozrieme bližšie, tak zistíme, že Jordan pri nej spravil niečo veľmi dôležité, čo chcete vidieť od svojho quarterbacka. Packers začínajú svoj druhý drive a playcall ol curl/dig route kombinácia na pravej strane, pričom na druhej strane ihriska môžeme vidieť divide/slant kombináciu. Náš útok je v spread formácii a obrana Eagles hrá two-high, čo je pre Lova a jeho útok ideálny prípad. Ak sa curl routa postará o slot obrancu, tak stred ihriska bude otvorený pre dig routu, nakoľko obaja safeties sú deep. Jordan Love si pred snapom prečítal správne, vidí two deep a presne vedel čo musí urobiť. Okamžite po snape sa pozerá do svojej ľavej strany, teda do falošnej strany, kde lopta nepôjde. Prečo to spravil? Nechcel obrane svojim pohľadom odhaliť svoj zámer. Preto pohľadom najskôr prešiel doľava a keď dokončil svoj dropback, tak mal pripravené postavenie k tomu, aby hodil loptu na dig routu, kde je Watson úplne voľný. Naozaj pekný read obrany, načasovanie a presný hod.

Jeho jediná chyba prišla na 1st&10, keď do konca zápasu zostávalo 1:46. Keď sa pozrieme na play-call, máme tu na ľavej strane dve switch vertikálne routy s prípadným checkdownom a na pravej strane tzv. levels, čiže dve routy smerom do stredu ihriska, kde jedna ide o niečo vyššie než tá druhá. Jordan sa ako prvý read pozerá na vertikálny koncept na ľavej strane, ten je však pokrytý. Následne pohľadom prechádza pohľadom do stredu ihriska, kde Tonyan pokrytý a pocket sa mu začne búrať. Musí ho teda opustiť a to do prvej strany. Ako je mimo pocketu, tak má očí stále v downfielde a vidí, že Christian Watson smeruje práve do priestoru, kde by to mohol hodiť. Jordan preto neváha a hádže loptu do end zóny. Tento hod nie je presný. Scrambling drill to bol naozaj pekný, skončil sa však nepresnou prihrávkou, čo bola vlastne jeho jediná nepresná prihrávka v tomto zápase. Keby trošku počkal, tak by mohol mať otvoreného Lazarda cez Slaya, ale toto mu vyčítať nebudem. Rozhodol sa v sekunde, obrancovia Eages už pomaličky na neho dotierali, tak neváhal a jediná chyba bola to, že to bolo nepresné. Chcel by som vidieť, aby mal receiver aspoň šancu na zachystenie.

Posledná play, ktorú si tu chcem s vami ešte prebrať, jeho jeho touchdownová prihrávka na Christiana Watsona. Mnohokrát som počul toto: „Hodil to len na desať yardov a zvyšok spravil Watson.“ Opäť by som však chcel poukázať na niečo, čo si už ľudia až tak nevšimnú. Opäť musím poznamenať, toto nebola žiadna prevent defense. Eagles hrajú single high a my zahrávame náš klasický tzv. strike koncept, ktorý je v našom ofenzívnom playbooku veľmi populárnym konceptom. Vidíme 4-man rush v podaní obrany Eagles, pričom hráč s číslom 33 si preberá potenciálny checkdown na Jonesa. Na pravej strane formácie máme bunch v zložení Cobb a Watson a naľavo je na slote Allen Lazard. Vidíme tu krásnu kombináciu routes. Cobb to hrá ako keby na potenciálny rýchly odhod na line of srimmage a tým si k sebe stiahne Slaya. Allen Lazard beží deep post, čím na seba natiahol obrancu s číslom 24 a rovnako aj single high safetyho. To nechalo Watsona v súboji 1vs1 s vyčistenou cestou pred sebou. Ten beží rýchle inside uvoľnenie, dostáva loptu, prešprintuje celú obranu = touchdown. Keď sa pozrieme detailne na Jordana. Zahrávame play-action a jeho read je od začiatku jasný. Táto play bola dizajnovaná na Watsona. Veľmi veľa hovorím o tom, že v útoku Matta LaFleura musíte dokázať hrať v rytme. Toto je toho perfektná ukážka. Po play action je Jordan pripravený na hod. Akonáhle sa otočil, je ready a lopta letí z jeho ruky presne na Watsona do behu. Umiestnenie hodu a načasovanie je v tomto prípade kľúčové. Musíte loptu doručiť v rytme a presne do behu, aby mal Watson šancu na yardy po zachytení. Hodíte to o niečo pozdejšie, alebo nepresnejšie a namiesto touchdownu to bude len zisk niekoľko yardov. Toto je to, čo som Rodgersovi veľakrát v tejto sezóne vyčítal. Nehral v rytme, lopty nelietali presne, prípadne ich do stredu ihriska úplne odmietol hodiť aj keď mal voľného hráča na míle. Na prvý pohľad celú prácu odviedol Watson, ale bez Jordanovej doslova perfektnej realizácie by to touchdown nebol.


ZHRNUTIE JEHO VÝKONU

Takže tu máme dva drivy, ktoré vyústili do 10 bodov. Love tu skompletoval 6/9 prihrávok pre 113 yardov, 1 touchdown a keď odmyslíme dropy, tak jeho adjusted completion percento je 77.8%. To sú tie úplne najzákladnejšie čísla.

POZITÍVA

  • Hneď na úvod musíme poznamenať, že Packers samozrejme nevedeli, že bude v tomto zápase hrať, takže nemali ani spravený gameplan ušitý na mieru práve pre neho. Ofenzívny play-calling sa Matt snažil udržať jednoduchý. Kde sme prakticky dookola používali naše základne route kombinácie, vďaka čomu sa Jordanovi dovolili operovať na ihrisku rýchlo a v rytme. A to sa aj stalo.
  • Love hral rýchlo a a v rytme. Ukázal nám, že dokáže rozoznávať jednotlivé typy coverages, tieto informácie využiť vo svoj prospech a keď bol jeho prvý read pokrytý, tak dokázal plynulo prejsť na ďalší read. Všetko toto dokázal robiť pomerne jednoducho a automaticky.
  • Od toho sa odvíja aj jeho práca nôh. Pri readoch musíte mať správnu pozíciu k tomu, aby ste dokázali spraviť potrebný hod. A Jordan mal nohy vždy pripravené v tej správnej pozícii. Keď loptu hádzal v rytme, tak pôsobil sebavedomo, lopta letela rýchlo a presne. Pri hode na Jonesa dokázal aj upraviť umiestnenie lopty vzhľadom na postavenie safetyho.
  • Keď si musel pomôcť nohami, tak to urobil. Takéto prípady boli dve a ani raz to nebolo kvôli tomu, že by sa splašil, že je jeho prvý read pokrytý (ako to robia niektorí QBs). Obidva prípady boli nevyhnutné, z pocketu utekal len keď sa rúcal a aj po úniku udržal oči v downfielde a skenoval možnosti na hod.
  • Na 7 hodoch, kde nemusel utekať z pocketu, mal priemer odhodu 2.2 sekundy.

SÚ TU VŠAK AJ OTÁZNIKY

Jordan zahrával limitované koncepty a na týchto deviatich snapoch začala obrana Eagles robiť to, že dokázal pokrývať ready. Niekto vám bude hovoriť, že Eagles hrali už prevent, či off coverages, čiže to bol dôvod, prečo dokázal kompletovať lopty. To sa však nedialo. Boli tam nejaké off coverages, ale nie každý snap. Obrana na neho skúšala rôzne looky a snažila sa ho zmiasť zmenami po snape. Ak vám niekto povie, že Eagles hrali už celý čas prevent defense, tak sa zrejme pozerali na iný zápas. Pochvalou je, že sa Love dokázal tomuto prispôsobiť a keď bol jeho read pokrytý, tak prešiel na druhý, prípadne checkdown. Ale s týmto sa nedá odohrať celý zápas. Ako som už písal aj na našom Discorde. Nerobil by som nejaké urýchlené závery. Skutočne chcem vidieť ako bude Jordan vyzerať vo vzorke celého zápasu. Dokáže udržať takúto vyrovnanosť výkonu počas celého priebehu zápasu, keď sa nebude môcť spoliehať na tie isté koncepty dookola? Ako bude reagovať na to, keď obrany začnú pokrývať veci, ktoré by chcel robiť? Dokáže udržať takýto level presných prihrávok počas celého zápasu, či niekoľkých zápasov za sebou? Dokáže si udržať svoje sebavedomie a schopnosť rýchlo prechádzať read, keď tímy začnú odhaľovať jeho tendencie? Ako vidíte, stále tu je veľmi veľa otázok, ktoré musia byť zodpovedané. Ale keď sa na to čisto pozrieme iba ako na vzorku 9 snapov v štvrtej štvrtine, tak je tu skutočne veľa toho, čo by sa nám malo páčiť.

Jordana mám hádam napozeraného najviac spomedzi všetkých quarterbackov (čo sa týka percenta videnia jeho snapov). Na college som videl väčšinu jeho snapov a v NFL každý jeden snap. Najväčšie problémy, ktoré som pri ňom videl boli nasledujúce: presnosť prihrávok, práca nôh, rozhodovanie. Talent v ruke nikdy nebol pri ňom problémom a práve toto z neho robil taký zaujímavý prospekt. Dokázal zahrať plays, ktoré iní nikdy nezahrajú. Dokáže hodiť lopty, ktoré nedokáže hodiť väčšina súčasných starting quarterbackov v NFL. Avšak tieto tri vymenované aspekty v jeho hre výrazne zaostávali. V tomto zápase proti Eagles sme mohli vidieť, že všetky tri aspekty boli na vysokej úrovni. Ale opäť spomeniem, že to bola vzorka len deviatich snapov.


MAL BY JORDAN LOVE ODOHRAŤ ĎALŠIE ZÁPASY?

Veľa ľudí sa pýta, či by mal teraz hrať v ďalších zápasoch práve on. Odpoveď je zložitá a to vzhľadom na prípad Aarona Rodgersa. Ten už od zápasu s Giants hrá s vážnym zranením palca na hádzacej ruke, no k tomu sa pridali ešte aj rebrá v zápase s Eagles. Podľa posledných správ dostal pozitívne výsledky na testy a ako podľa jeho slov, tak aj podľa slov Matta LaFleura, v najbližšom zápase proti Bears bude starting quarterbackom práve on. Rodgers zároveň dodal, že pokiaľ nie sú Packers matematicky eliminovaní z bojov o playoff, tak by bol rád na ihrisku. Ale keď sa tak už stane, tak podľa jeho vlastných slov je otvorený ku všetkým diskusiám.

Keď sa pozrieme na nasledujúcu rovnicu: Packers sú 4-8, na playoff máme šancu 3% a aj keď by sme všetky zápasy do konca sezóny vyhrali, tak šanca na playoff je stále malá + Aaron Rodgers má rôzne zranenia a nehrá dobre + Jordan Love vyzeral proti Eagles naozaj sľube + v tejto off-season nás čaká dôležité rozhodnutie ohľadom uplatnenia 5th year option na Jordan Lova, tak nám ako výsledok vypadne to, že by Jordan Love mal štartovať po zvyšok sezóny. To by bol ideálny scenár preto, aby sme skutočne zistili čo v ňom máme a ako sa zachovať po sezóne s jeho kontraktom a potenciálnou 5th year option. Ale ako som už povedal, nie je to také jednoduché, keď za ním je Aaron Rodgers, ktorý dostáva priemerne $50M na jeden rok.

Veľa sa hovorí o tom, že by Rodgers mohol po tejto sezóne ukončiť kariéru. Ale skutočne si myslíte, že Rodgers po tejto sezóne ukončí kariéru, keď má v roku 2023 hneď $59,465,000 garantovaných dôvodov k tomu, aby hral? K tomu vieme, že jeho veľkým „snom“ je hrať do svojich 40. rokov, plus dokáže pomerne jednoducho zablokovať akýkoľvek pokus o trade a jeho prepustenie je nemožné. Na základe toho, ako je postavená jeho zmluva, tak jeho budúci rok je plne garantovaný a prepustením pred 1. júnom by nám v dead money v roku 2023 svietila cifra $99.9M. Keby ho prepustíme po 1. júne, tak by sme mali v roku 2023 dead cap na úrovni $75.3M a ďalších $24.5M v roku 2024. Ako som sa dozvedel, tak portál OverTheCap neukazuje správne jeho option bonus, čiže toto by mali byť reálne čísla ohľadom jeho prepustenia. Prepustený teda nebude. O výmene sa môžeme baviť len ťažko vzhľadom na Rodgersove možnosti a výšku kontraktu. Čiže jediná možnosť, ako sa ho „zbaviť“ a nedosrať si salary cap je jeho ukončenie kariéry, čím by sa vzdal práva na všetkých garantovaných $59.465M pre ďalší rok. Len táto možnosť pripadá v logickú a rozumnú úvahu.

Na záver dodám len to, že Jordan je síce v NFL už tretí rok, no stále to je mladý quarterback. Druhého novembra oslávil 24 rokov, čiže v podstate sa o ňom môžeme baviť ako o quarterbackovi, ktorý by mal mať podľa kostolného poriadku len jednu sezónu v NFL za sebou. Do NFL prichádzal ako 21 ročný. Vek problémom nie je, stále má obrovský priestor na rast. Prakticky vždy keď ho na ihrisku vidím, tak je tam v niečom zlepšenie. Rozhodne nestagnuje, ale chcel by som ho vidieť hrať viacej ostrých snapov v NFL. Teraz mi prakticky nezáleží na tom, či dokáže vyhrávať zápasy alebo nie. Chcem vidieť, že dokáže dať dokopy poctivý celý zápas. Ak nám to ukáže, tak by som nechcel byť v koži generálneho manažéra Briana Gutekunsta počas tejto offseason.