Jenkinsova všestrannosť je vskutku nevídaná

Našu ofenzívnu lajnu trápia zranenia a Elgton Jenkins je nútený hrávať na rôznych pozíciach. Jedno je však jasné. Je úplne jedno kam ho postavíte. On neprestáva hrať na vysokej úrovni. Môžeme polemizovať nad tým, či zranenie centra Coreyho Linsleyho spôsobilo šialený zápas proti Colts. Avšak Jenkins sa zo svojej pozície guarda presunul na jeho pozíciu centra a dokázal ho nahradiť.

Green Bay Packers draftovali Elgtona Jenkinsa ako celkovo 44. na NFL Drafte v roku 2019. Vtedy boli na boarde stále hráči ako AJ Brown, Terry McLaurin, či DK Metcalf. Náš generálny manažér sa však rozhodol ísť úplne inou cestou a vybrali si práve Jenkinsa. Teda hráča, o ktorom sme sa pred draftom v spojitosti s Packes ani len nerozprávali a toto rozhodnutie sme veľmi nechápali. Na ľavom guardovi startoval Lane Taylor a na pravom Billy Turner, ktorý len tesne pred draftom podpísal vysokú zmluvu ako voľný hráč. Gutekunst teda zobral hráča na pozícii, ktorú sme nutne nepotrebovali a zároveň na pozícii, ktorá nie je zrovna pre fanúšikov draftov najpríťažlivejšia. Avšak toto jeho rozhodnutie sa ukázalo ako azda jeho najlepší krok v pozícii generálneho manažéra Green Bay Packers.

Jenkins do zápasové diania naskočil ešte skorej, než sme všetci očakávali. Lane Taylor sa zranil na celú sezónu a vtedy sme si hovorili, že to našu ofenzívnu lajnu výrazne poznačí. Na jeho miesto prišiel nováčik Jenkins, ktorý začal od prvého snapu v NFL podávať fenomenálne výkony. Vo svojej rookie sezóne odohral 694 pass-blocking snapov, na ktorých nepustil ani jeden sack a len jeden jediný hit na svojho quarterbacka. Spomedzi všetkých guardov v roku 2019 (ktorí mali aspoň 650 pass-blocking snapov) bol Jenkins len jedným z dvoch, ktorí nepustili ani jeden sack. Tým druhým bol Zack Martin z Dallasu Cowboys.

Portál Pro Football Focus má svoju pass-blocking metriku, ktorá meria pustené tlaky na jeden odohraný snap, pričom sa väčšia váha kladie na sacky. Jenkins sa v tejto metrike umiestnil na 12. mieste spomedzi všetkých kvalifikovaných guardov, ktorí odohrali aspoň 350 snapov. Portál ESPN má svoju pass-block win rate metriku, ktorá meria to, ako často dokáže ofenzívny lineman držať svoj blok pre 2.5 sekundy a viac. Tu skončil spomedzi všetkých guardov na 8. mieste.

Jeho nováčikovská kampaň bol vskutku pôsobivá. Po dominantnej sezóne prešiel do svojej druhej sezóny a to raketovým tempom. Nielen že dokáže dominovať na pozícii guarda, ale v tejto sezóne nám ukázal aj to, že dokáže byť veľmi dobrým na každej pozícii v ofenzívnej lajne. Ako som spomínal, tak v tejto sezóne nás v OL trápia časté zranenia a vďaka svojej všestrannosti to je práve Jenkins, kto lieta naprieč všetkými pozíciami. Väčšinu času síce odohral na svojej pozícii ľavého guarda, no vo weeku 1 proti Minnesote Vikings odohral 33 snapov na pravom tacklovi. Vo weeku 9 proti 49ers odohral 27 snapov na pozícii ľavého tackla a plus k tomu 4 snapy na centrovi. V zápase proti Colts odohral väčšinu zápasu (okrem prvého drivu) na pozícii centra, nakoľko Linsley sa zranil.

Aj napriek všetkým týmto presunom Jenkins pokračoval vo svojich skvelých výkonoch. V tejto sezóne doposiaľ odohral 363 pass-blocking snapov, na ktorých pustil len jeden sack, 2 hity na quarterbacka a len 8 tlakov na quarterbacka. Spomedzi všetkých guardov je v pass-blocking efektivite na 10. mieste a na 21. mieste spomedzi všetkých ofenzívnych linemanov v rovnakej kategórii. To všetko aj napriek faktu, že musel hrať na každej jednej pozícii, okrem pravého guarda.

Možno vám to príde normálne, alebo to nepovažujete za niečo netradičné. Ale takéto presuny sú pre ofenzívnych linemanov pomerne zložité. A to najmä vtedy, ak sa presúvate z jednej strany OL na druhú. Tam sa kompletne mení vaša zaužívaná mechanika. Začínate inou nohou, inou rukou. Je to ako keby ste celý život masturbovali pravou rukou a zrazu po 30 rokoch si to chcete skúsiť ľavou rukou. Zrazu je to niečo totálne odlišné. A to pri tom ešte na vás nebeží 150 kilový chlap, ktorý chce zabiť vás a aj vášho quarterbacka. Táto vlastnosť ofenzívnych linemanov je veľmi prehliadaná. Tréner Matt LaFleur túto jeho vlastnosť opisuje tak, že je to niečo nevídané. Náš bývalý ofenzívny lineman Mark Tauscher po zápase s Colts povedal, že si nie je istý, či je v NFL ďalší ofenzívny lineman, ktorý by dokázal robiť všetko tak, ako to v tejto sezóne robí Elgton Jenkins. Povedal, že jeho všestrannosť nemá konkurenciu. Reportéri sa na toto pýtali aj nášho ofenzívneho koordinátora Nathaniela Hacketta a ten im odpovedal, že teraz uvažujú nad tým, že ho postavia aj na wide receivera a uvidia, kde všade dokáže hrať. A veru, že majú pravdu. Keď sa pozrieme na Jenkinsovu celú doterajšiu kariéru v NFL, tak už hral na každej jednej pozícii v ofenzívnej lajne. Celkovo odohral 1,099 pass-blocking snapov a pustil na nich len jeden sack. Cheeseheada dole.

Jenkins vo svojom poslednom rozhovore objasnil, prečo dokázal hrať na centrovi. Povedal, že na tréningoch si v hlave hovorí blokovacie schémy a úpravy ešte pred tým, než ich zahlási Corey Linsley. Takto si trénuje svoju znalosť a svoje vedomosti si takto odkontroluje. Toto mu tréneri nikdy nepovedali, aby to robil. Robí to sám od seba a na ihrisku sa to ukazuje ako rozdielové.

Ak sme sa zatiaľ niečo dozvedeli z doterajšieho pôsobenia Briana Gutekunsta v pozícii generálneho manažéra, tak to je to, že má skvelý čuch na ofenzívnu lajnu. Podpísal za veľké peniaze Billyho Turnera. Tento jeho krok sme (aj ja) kritizovali. Ale ako sa ukazuje, tak Turner si zaslúži každý jeden cent z toho, čo sme mu dali a to najmä vďaka jeho všestrannosti. Nemá problém hrať na guardovi, či obidvoch tackloch. Ďalej Gutey draftoval Elgtona Jenkinsa. Tento rok draftoval Jona Runyana v 6. kole, ktorý napríklad proti silnému frontu Colts odohral 50 snapov a vôbec nevyzeral ako pick, ktorý takmer nebol draftovaný. Proti 49ers hral 31 snapov na ľavom guardovi a vo weeku 1 proti Vikings 15 na pravom guardovi. Keď sa na neho pozerám, tak si myslím, že je v NFL už niekoľko rokov a je skúseným harcovníkom. Ukazuje veľký potenciál. Nezabúdajme ani na to, že tento rok sme ešte brali šikovného centra Jakea Hansona, či Simona Stepaniaka. Práve Simon sa po vážnom zranení (ACL) vrátil pred týždňom do tréningového procesu a keby nemal toto zranenie, tak ja draftovaný omnoho vyššie, než v 6. kole. Na neho sa tiež veľmi teším. Aby toho nebolo málo, tak Gutey v offseason podpísal aj pravého tackla Ricka Wagnera. Ten posledné zápasy nehral, lebo sa nám vrátil Billy Turner a aj David Bakhtiari. Ale keď hral, tak jeho pass-block win rate bol 90.3%, čo v tom čase bolo 21. miesto spomedzi všetkých OTs v NFL. Hovorilo sa o ňom, že už jeho výkonnosť ide dole vodou. Ale keď hral u nás na pozícii pravého tackla, tak hral s veľkou kvalitou. Gutekunst si rozhodne zaslúži obrovskú pochvalu za to, ako dokázal vybudovať azda aktuálne tú najvšestrannejšiu ofenzívnu lajnu v NFL.