Koľko máme peňazí? Koho môžme podpísať? 

Sezóna NFL sa nám už oficiálne skončila a začína nám dlhé polročné obdobie bez futbalu (teda ak neplánujete pozerať XFL). No aj počas tohto „mŕtveho“ obdobia tímy NFL nespia a pilne pracujú na vylepšení svojho kádru. Prvou možnosťou je tzv. free agency, teda trh s voľnými hráčmi, ktorým sa v aktuálnom pôsobisku skončila zmluva, ich aktuálny zamestnávateľ ju s nimi nepredĺžil a tak sa títo hráči ocitnú vo vodách free agency, kde si chcú nájsť nové pôsobiske a samozrejme aj tú najlepšiu platovú ponuku. Free agency je rozhodne dobrý spôsob na to, ako doplniť svoj káder o potrebných hráčov, avšak veľmi často to je za pomerne vysokú finančnú sumu, nakoľko musia preplatiť ostatných záujemcov o daného hráča. 

KOĽKO $ MÁME K DISPOZÍCII?

Hneď na úvod by sme si mali na rovinu povedať, ako sme na tom finančne a koľko peniazov môžme na voľných hráčov rozhadzovať. Náš tohtoročný cap space ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Základný kontrakt našich running backov Aarona Jonesa a Jamaala Williamsa sa v roku 2020 navyšuje. Novú zmluvu síce ešte nepodpísali, no aj napriek tomu ich základný plat poskočí zo sumy $735,000 na $2,147M. Pýtate sa, ako je to možné? V pravidlách NFL je zakotvené, že ak hráč, ktorý bol draftovaný v 3.-7. kole, odohrá v dvoch zo svojich prvých troch sezón v NFL minimálne 35% ofenzívnych, alebo defenzívnych snapov, alebo aspoň 35% vo všetkých troch úvodných sezónach v NFL, tak sa jeho kontrakt v poslednom roku nováčikovskej zmluvy navyšuje. Teda tento fakt nás pripravil o zopár čísel v našom cap space.  

S podpismi našich hráčov na budúce kontakty máme aktuálne viacej ako 51 hráčov pod kontraktom. Podpísanie našich 10 draft pickov nás bude stáť cca $7.4M, no po uplatnení pravidla 51 hráčov pod kontraktom by sme mali mať cap space na úrovni $20.9M. No toto číslo nepredstavuje číslo, ktoré môžu Packers utratiť. Pravidlo 51ky končí pri finálnych cutoch a platy 52. a 53. hráča na aktívnej súpiske sa začnú počítať (pravdepodobne 2x $510K). Každý hráč, ktorý je v practice squade má minimálne $8,400 na týždeň. Pričom minimum pre 10 hráčov počas 17 weekov je $1.43M. Po započítaní týchto súm sme na sume $18.45M. Týmto však nekončíme. Packers si ešte budú musieť nechať nejaké tie doláriky na neočakávané udalosti. Minulý rok sa nám napríklad stalo, že sme nemohli cutnúť Spriggsa, Boltona a Johnsona kvôli zraneniam a nemohli sme tak uvoľniť ďalších $1.45M. 

Packers veľmi radi zvyknú prenášať nejaké tie doláriky prostredníctvom úprav kontraktov jednotlivých hráčov do nasledujúcich sezón a tým pádom môžu vytvoriť viacej miesta v cap space v aktuálnej sezóne. Avšak aktuálny čas CBA (Collective Bargaining Agreement) prichádza ku koncu a nemáme žiadnu záruku, že takéto „posúvačky“ budú povolené. Keď CBA končil v roku 2010, tak nové podmienky tímom nedovoľovali prenášať doláriky do nasledujúcich sezón. Toto so sebou prináša niektoré dôležité problémy. Sú tu tímy s veľkým množstvom priestoru v cap space, ktoré s istotou nevedia, či im bude povolené prenášať doláriky do sezóny 2021. Nechcel by som byť generálnym manažérom, ktorý nechá svoj tím so štyridsiatimi miliónmi dolárov v cap space, a potom zistí, že ho nemožno preniesť do roku 2021, a tak jednoducho zmizne. Tímy majú lepšie vedomosti o rokovaniach s odbormi a o tom, aký veľký problém to môže byť, no mám veľmi silné podozrenie, že tímy budú v tejto offseason rozhadzovať všetky dostupné doláriky, ako keby zajtrajšok už nikdy nemal prísť. 

Podľa portálu Over The Cap máme celkový cap space (bez vyššie spomínaných odpočtov) na úrovni $23,7M. Ken Inglass zase uvádza, že náš cap space je $23,229,797. Dohodnime sa tak, že keď to budeme trošku zaokrúhľovať. No náš cap space môžme ešte navýšiť o ďalších $12,212,500. Aby sa tak stalo, musíme urobiť 2 rázne, no všeobecne očakávané kroky. A to prepustenie tight enda Jimmyho Grahama a ofenzívneho guarda Lane Taylora. Jimmy vstupuje do svojho posledného roku trojročného kontraktu a jeho cap v nasledujúcej sezóne bude $11,666,668. AK ho prepustíme, tak ušetríme krásnych a čistých $8,000,000, zatiaľčo len $3,666,668 sa stane dead capom. Druhým očakávaným cutom je prepustenie nášho ofenzívneho guarda Lane Taylora. Rovnako ako Jimmy, tak aj Lane vstupuje do svojho posledného roku zmluy a jeho cap je na úrovni $5,487,500. Ak ho prepustíme, tak uvoľníme presne $4,212,500, zatiaľčo jeho dead cap bude $1,275,000.

Jimmy už má 33 rokov a v tejto sezóne odohral len 58% ofenzívnych snapov, na ktorých zachytil len 38 prihrávok. Čo je vôbec jeho najnižšie číslo od rookie sezóny. Taylor má 30 rokov a vracia sa po zranení bicepsu, ktoré mu predčasne ukončilo poslednú sezónu. Na jeho miesto sa postavil skvelý rookie Elgton Jenkins, ktorý si za svoje perfektné výkony vyslúžil účasť v All-Rookie teame a vyzerá to tak, že je ďalším dlhodobým starting LG. Veteráni a náhradníci s platom ako Taylor sa zvyčajne na súpiskách nenachádzajú. Keď prídu tieto dva očakávané cuty, plus sa podpíšu naše picky na Drafte, tak sme na cap space cca $31,5M. To však nie sú prostriedky, ktoré môžme minúť. Do toho už musíme započítať vyššie spomínaných prípadných hráčov počas sezóny v rezerve, practice squad a kontrakty 52. & 53. hráča. Na trovenie tak máme cca $21.6M. 

No ak nám to ešte nestačí, tak sa dá urobiť jeden úkon, ktorým by sme ušetrili ďalšie milióny. A to prepustením centra Coreyho Linsleyho, ktorý má mať v sezóne 2020 cap hit na úrovni $10.5M. Ak ho cutneme, tak uvoľníme ďalších $8.5M. No tento krok je veľmi nepravdepodobný, keď sme vo win-now móde. 

Packers ešte môžu spraviť niektoré kroky k uvoľneniu dolárikov na míňanie, ktoré tu však už úplne rozoberať nejdem. To by som o tom mohol robiť samostatný článok, hh. 


„DOMÁCI“ VOĽNÍ HRÁČI

Vo vodách free agency začneme najskôr na „domácom“ trhu s našimi vlastnými hráčmi. Domáci hráči sa delia do troch kategórii. UFA – Unrestristed Free Agent – proste hráčovi sa skončil kontrakt, je voľní a môže kecať s inými tímami o novej zmluve. RFA – Restricted Free Agent – hráči, ktorým tímy môžu ponúknuť kontrakty, avšak tím, na ktorého súpiske sa tento hráč nachádza môže ponuku dorovnať, alebo ho nechať odísť a dostať tak priamu kompenzáciu od tímu, do ktorého hráč ide. No a nakoniec tu máme ERFA – Exclusive Rights Free Agent – ktorým stačí ponúknuť minimálne podmienky na jednoročný kontrakt a už sú u nás pod novým kontraktom.

Medzi našich domácich UFA patrí: RT Bryan Bulaga, CB Tramon Williams, K Mason Crosby, ILB Blake Martinez, TE Marcedes Lewis, OLB Kyler Fackrell, RB Tyler Ervin, RT Jared Veldheer, S Will Redmond, S Ibraheim Campbell, WR Geronimo Allison, ILB B.J. Goodson, OT Jason Spriggs, WR Ryan Grant.

Medzi RFA je TE Malcolm Johnson a medzi ERFA sú WR Jake Kumerow, CB Chandon Sullivan, TE Robert Tonyan, DT Tyler Lancaster a WR Allen Lazard. 

Koho z nich podpísať? Koho nechať ísť? Toť je otázka za milión.

Začne tým najťažším a najkomplikovanejším rozhodnutím. A to je pravý tackle Bryan Bulaga. T.J. Lang, Josh Sitton, Scott Wells. Čo majú tieto mená spoločné? Odpoveď je veľmi ľahká. Packers sa ich zbavili, keď sa vekovo blížili k zlej strane 30ky, novú zmluvu im nedali a boli to skvelé rozhodnutia. Keď bývalý GM Ted Thompson cutol OG Josha Sittona niekoľko týždňov pred otváracím zápasom sezóny 2016 a následne ho ľudia videli hrať perfektne za rivala z NFC North – Chicago Bears, tak sa kritika na jeho osobu sypala jedna radosť. O rok neskôr ho Chicago prepustilo, Sitton podpísal zmluvu s Miami, zranil sa a už futbal nikdy nehral. Kariéra ďalšieho bývalého OG Packers T.J. Langa mala podobnú trajektóriu. Prepustil sme ho, hral dosť dobre za divízneho rivala a krátko po tom svoju kariéru ukončil. 

Čoskoro 31 ročný Bulaga už v NFL krúti svoju 8. sezónu no vek nemusí byť problémom. Má „len“ 30 rokov. Keď si to porovnáme s ostatnými elitnými tackles v lige, tak Andrew Whitworth má 38, Jason Peters 38 a Trent Williams má 31. Red flagom však môžu byť zranenia. Vynechal kompletne celú sezónu 2013 a potom odohral 15, 12, 16, 5 a 14 zápasov. Takže v podstate za posledných 5 sezón vynechal väčšinu sezóny len raz. Ak by chcel Gutey porušiť tradíciu Thompsona/Russa Balla, tak má na to aj jeden precedens. V roku 2010, Thompson podpísal 33 ročného Chada Cliftona (v sezóne mal už 34) na trojročný kontrakt za $20M. Clifton z tohto kontraktu odohral len 2 sezóny, no hneď sa dostal do Pro Bowlu, pomohol stabilizovať OL Packers, ktorá tak vyhrala Super Bowl. Bulaga je mladší a povedzme si úprimne, aktuálne hrá na vyššej úrovni než vtedy Clifton. V tejto sezóne bol neoddeliteľnou súčasťou nášho úspechu. Celkovo pri 568 pass-blocking snapoch počas regular season pustil len 4 sacky a 4 hity na QB. 

V divízii, v ktorej máte pass rusherov ako Khalil Mack, Danielle Hunter, či Trey Flowers, tak potrebujete mať kvalitných ofenzívnych tacklov. Preto osobne navrhujem nasledujúce riešenie. Podpísal by som ho na 3 roky za $31M a využil by som jeho cap number počas prvej sezóny nového kontraktu (cca $8M) na to, aby som mal po dvoch rokoch jednoduchý prípadný cut, ktorý by ma nestál tonu dolárov v dead money, a po prvej sezóne by nás to takisto výrazne neohrozilo. V NFL sú mladší tackles, ktorí majú podobné výkony ako Bulaga. Napríklad taký Conklin má veľmi podobnú sezónnu známku ako Bulaga, no jeho trhová hodnota je na úrovni $15M. A to len kvôli tomu, že má 26 rokov. Bulagova hodnota je na úrovni $10M.

Ja tu vidím len dve možnosti. Podpísať Bulagu na nový kontrakt, alebo použiť náš first round, respektíve second round na tackla. Aktuálne sú v mock draftoch v prvom kole 4 tacklovia. Combine to pravdepodobne zmení, avšak v súčastnosti by som sa vôbec nespoliehal na to, že Mekhi Becton, či Prince Tega Wonogho budú starting right tacklom od prvého dňa. 

VERDIKT: PODPÍSAŤ NA NOVÝ KONTRAKT


Podobné rozhodnutie ako s Bulagom je tu aj s CB Tramonom Williamsom. Tramon má za sebou perfektnú sezónu. Už takmer 37 ročný Williams nie je atlétom ako za mladých čias, avšak úspech slot cornerov až tak netkvie v atletickosti, ako vo futbalovej inteligencii. V tejto sezóne Williams odohral 539 coverage snapov, na ktorých pustil 63.5% skompletovaných prihrávok, pustil len 2 TDs, mal 2 interceptions, 5 zrazených prihrávok a súperovi QBs malo proti nemu priemerný passer rating 86.5. Od portálu Pro Football Focus obdržal za coverage známku 82.2, čo je 7. najlepšie číslo spomedzi všetkých cornerbackov v NFL.No pred ním máme niekoľko mladých nádejných cornerbackov ako Jaire Alexander, Kevin King (kontraktový rok) a Chandona Sullivana, ktorý by si za svoje výkony určite zaslúžil uchmatnúť hrací čas spomedzi 722 snapov, ktoré Tramon v tejto sezóne odohral. Ak by sme ho nepodpísali tak by sme na pozícii cornerbacka nemali až takú veľkú hĺbku. Josh Jackson odohral len 103 nudných a nepresvedčivých snapov. Mladíkov ako Hollmana s Entom mám rád a páči sa mi ich potenciál, avšak aby som dal za nich ruku do ohňa, že budú schopní niekoho adekvátne nahradiť, tak to nie, nie. Nech Tramona ísť by bol pre nás príliš veľký hazard. 

Aké sú teda možnosti? Prvou je podpísať Williamsa na jeden rok za drobný peniaz (čo by podľa mňa akceptoval veľmi rád), druhou je podpísanie iného free agenta a tou poslednou je draft.

VERDIKT: PODPÍSAŤ NA JEDEN ROK


V aktuálnej NFL je veľmi cenené, keď váš kicker dokáže trafiť čo i len extra point a preto by som s novou zmluvou pre Kickera Masona Crosbyho neváhal. Premenil 22/24 field goalov a netrafil len jeden extra point. Celkovo teda premenil 68/71 kopov v sezóne 2019 a jeho percentil 91.7% je vôbec jeho najlepší za celú kariéru v NFL. Vo vnútri 40 yardovej línie bol bezchybný, keď premenil 14/14 field goalov a keď mal trafiť víťazný FG, tak ho trafil.Packers zrejme Crosbyho podpíšu a bude to niekde na úrovni $3.5M na jeden rok. 

VERDIKT: PODPÍSAŤ NA NOVÝ KONTRAKT


Posledné na prvý pohľad ťažké, avšak za mňa totálne jednoduché rozhodnutie tu je s ILB Blakom Martinezom. Portál Sportrac uvádza, že jeho hodnota je okolo $16.3M. To ako vážne? Za mňa je jeho hodnota maximálne na úrovni $8M. Portál PFF uvádza, že jeho sezóna známka za coverage je 64.1, čo je 36. miesto medzi ILBs v NFL. Na 69 targetov pustil 58 catchov (84% skompletovaných prihrávok do jeho coverage) pre 500 yardov. Má problémy aj s tacklingom, keď v každej svojej sezóne v NFL missol dvojčíselný počet tackles. Podľa Sports Info bola jeho priemerná hĺbka tacklov v tejto sezóne 4,7 yardov. Na ihrisku bol pri takmer 600 passových snapoch a mal len jednu zrazenú prihrávku! 

Kto ho môže nahradiť? Goodson, ktorý je taktiež UFA, avšak stál by o $14M menej, má 26 rokov, takmer identickú sezónu známku od PFF ako má Martinez a v tejto sezóne missol len 2 tackles. Ako fanúšik nemám poňatia,  ako vyzeral rookie Ty Summers počas tréningov, avšak v minuloročnej preseason to horšie ako pri Martinezovi určite nebolo – kopa tackles, niekoľko pekných plays, pomerne dosť dobrá sideline-to-sideline rýchlosť a kopa missnutých tacklov. Burks takmer vôbec nehral a keď áno, tak to bol veľmi slabé. V Slovenskej lige by bol možnou hviezdou. Potom tu máme iných hráčov vo free agency, alebo Draft. FA budem rozoberať ešte v tomto článku a Draft už v inom článku. 


VODY FREE AGENCY NAPRIEČ CELOU LIGOU

V tejto sezóne na bitevnom poli trhu s voľnými hráčmi až takým veľkým hráčom nebudeme. Môže za to naša situácia s nedostatkom finančných prostriedkov a takisto už spomínaným problém so CBA. No aj napriek tomu máme nejaké tie doláriky k dispozícii a môžme si dovoliť angažovanie nejakých vplyvných hráčov. Najviac nás topánka tlačí na pozícii inside linebackera, wide receivera, defenzívneho tackla a tight enda. Na tohtoročnom Drafte je pozícia ILB veľmi slabá a tak osobne nebudem prekvapený, ak Gute spraví drastické kroky k tomu, aby peniaze v FA trovil práve na inside linebackerov. Tohtoročná Draft Class WRs je veľmi hlboká a tak na WR nutne troviť peniaze nemusíme. Šak v TOP 100ke propektov na tohtoročnom drafte hneď 16 WRs a v TOP 150ke cca 23. Preto mená ako Cooper, Sanders, či Green v mojom výbere voľných hráčov absentujú. Na trhu s voľnými hráčmi môžme nájsť aj niekoľkých interných defenzívnych lajnmenov, ktorí pokladnicu moc nevyžerú. Akí hráči sú teda k dispozícii?

HRÁČI, KTORÍ NEBUDÚ STÁŤ MAJLAND 

ILB Nick Kwiatkoski (Bears) – Bears sú vo finančnom pekle a zrejme na uvoľnenie finančných prostriedkov budú musieť prepustiť aj niekoľko hráčov. Kwiatkoski je voľným hráčom a je otázne, či sa ho tím z veterného mesta rozhodne podpísať no nový kontrakt. Do NFL vstúpil v roku 2016, keď ho práve Chicago draftovalo v 4. kole. Doposiaľ moc veľa priestoru nedostal, avšak keď bolo treba, tak ako v sezóne 2017, tak aj v tej poslednej zohral v Bears dôležitú úlohu a darilo sa mu nad očakávania. V poslednej sezóne musel nahradiť zraneného startera na poste ILB Dannyho Trevathana a prezentoval sa ako legitímny starting ILB. Proti behu je tvrdý, no je taktiež efektívnym do coverage a schopným blitzerom. Keď si toto všetko dáme dokopy, tak nám z toho vychádza schopný three down inside linebacker. No jeho rýchlosť nie je najlepšia a súperi proti nemu zvyknú využívať rýchlych RB a WR ny krátkych routach, a to najmä pri situáciach 3rd&short.

Quarterbackovia majú passer rating len 66.0, keď hádžu loptu práve do jeho coverage a na 22 blitzoch sa mu podarilo nazvierať 3 sacky a 6 tlakov na QB. Vo weeku 15 proti nám hral parádny zápas a takmer si pripísal aj interception, keď prečítal Rodgersovu prihrávku do seamu na TE Grahama a neskôr si pripísal aj sack. Kwiatkoski by bol od Martineza upgradom a nestál by celý majland. Za mňa je toto najväčší boom-alebo-bust free agent, ktorého môžme získať. 

ILB Reggie Ragland (Chiefs) – Bývalý pick v druhom kole z Alabamy mal ťažký štart do kariéry v NFL. Kvôli pretrhnutému prednému krížnemu väzu vynechal kompletne celú rookie sezónu a bol vytrejdovaný do Kansasu City Chiefs. Jeho hrací čas v KC bol nekonzistentný. V roku 2018 štartoval v 15 zo 16 zápasov, no v roku 2019 bol starterom už len v 7 zo 14 duelov, do ktorých zasiahol. Predpokladám, že vody free agency sa rozhodne využiť a bude sa snažiť nájsť si tím, v ktorom by mohol hrať viacej. Ak nepodpíšeme Martineza, tak by Ragland mohol byť solídnou a hlavne lacnou náhradou. Ragland je rozhodne atletickejší než Martinez a je známy ako playmaker aj napriek svojmu limitovanému hraciemu času. Vo svojej kariére má na svojom konte 2 defenzívne touchdowny a 2 interceptions, vrátane jednej v 2019 AFC Championship na goal line proti Tomovi Bradymu. 

ILB Darron Lee (Chiefs) – Áno, máme tu ďalšieho hráča Chiefs. Rovnako ako Ragland, tak aj Lee toho na ihrisku veľa neodohral, keď sekundoval Anthonymu Hitchensovi a Damienovi Wilsonovi. No aj napriek tomu sa objavil vo všetkých 16 zápasoch regular season. Lee je bývalý pick v prvom kole, kde si ho vybrali New York Jets, kde mal aspoň ako taký počiatočný úspech pred tým, než Jets na neho odmietli uplatniť 5th year option, nakoľko bol v roku 2018 suspendovaný na 4 zápasy za užívanie zakázaných látok. Tak sa presunul práve do Chiefs. Počas svojej 4 ročnej kariéry Lee štartoval v 38 zo 56 zápasov. Aj napriek tomu, že v roku 2018 musel vynechať 4 zápasy, tak sa mu podarilo nazbierať 3 interceptions, vrátane jednej pick-six. Ako tackler nie je taký produktívny ako Martinez, avšak je omnoho, omnoho rýchlejší, keď na Combine zabehol 40 yardov za 4.47s (Martinez za 4.71). Spárovať ho s nejakým vysokým draft pickom a v základnej 3-4 obrane Mika Pettina sa mu môže dariť. 

ILB Patrick Onwuasor (Ravens) – Hráč Ravens je perfektným kandidátom na podpísanie drobnej zmluvy. Počas svojich prvých 4 rokov v NFL bol využívaný len príležitostne a zrejme bude chcieť dostať jednoročný kontrakt a príležitosť. Ravens ho pravdepodobne späť neprivedú a jeho vzťah s head coachom Johnom Harbaughom nie je najlepší. V roku 2019 dostal k dispozícii len 473 defenzívnych snapov na ktorých sa mu podarilo nazbierať 61 tackles, 5 tackles for loss, jeden forced fumble a jednu zrazenú prihrávku. Náš riaditeľ futbalových operácii Milt Hendrickson bol v tíme Ravens, keď ho Baltimore draftoval.

TE Charles Clay (Cardinals) – V Green Bay by mali jednoznačne zvažovať návrat tight enda Marcedesa Lewisa, avšak Clay je v podstate mladšou verziou Lewisa. Clay by nebol starterom na plný úväzok, ale jeho hodnota ako receiver, či run-blocker by bola vysoká. Počas svojej kariéry v jednej sezóne vynechal najviac 3 zápasy a bol by skvelým veteránom na tejto pozícii vedľa mladíka Jace Sternbergera a mal by možnosť krásne ukončiť svoju kariéru. V roku 2019 v drese Cardinals odohral len 401 snapov, pri ktorých zachytil 18 prihrávok pre 237 yardov a 1 TD. Pre porovnanie Lewis odohral o 100 snapov viacej, na ktorých mal 15 zachytených prihrávok pre 156 yardov a 1 TD.

WR Phillip Dorsett (Patriots) – V poslednej sezóne hral za Patriots, kde mal kontrakt na jeden rok za $2.6M. V 14 zápasoch zachytil 29 prihrávok pre 397 yardov a 5 TDs. 5 catchov bolo pre minimálne 20 air yardov, pričom na týchto plays získal 192 yardov. Čo je veľmi dôležité, tak pri 60 targetoch nemal ani len jeden drop. U nás by nebol primárnou zbraňou, no jeho rýchlosť (4.3s na 40 yardov) by LaFleurovi dovolila kreatívne využívať jeho skill set. Mohol by to byť typ hráča ako napríklad Ervin, ktorý by nestál veľa, avšak dodal by nám potrebnú rýchlosť a mohol by byť potenciálnym deep threatom. 

WR Breshan Perriman (Buccaneers) – Perriman je receiver, ktorý bol v roku 2015 draftovaný v prvom kole Baltimorom Ravens a za svoje výkony si vyslúžili titul „bust“. No počas posledných dvoch sezón sa nadýchol k novému životu a za Browns s Buccaneers nachytal 52 prihrávok pre 985 yardov a 8 TDs. Na jeden target má priemer 10.5 yardov a na jeden catch má priemer 18.9 yardov. V roku 2019 mal za Bucs 36 catchov pre 645 yardov a 6 TDs. To je priemer na jeden catch 17.9 yardov (4. najvyššie číslo v NFL) a zachytil 11 prihrávok, ktoré mali minimálne 20 air yardov (10. najvyššie číslo v NFL). V posledných troch zápasoch sezóny Bucs nemali k dispozícii WR Mika Evansa a v posledných dvoch ani Chrisa Godwina. Perriman tak bol jednotkou a darilo sa mu nad očakávania. Zachytil 17 prihrávok pre 349 yardov a 4 TDs v posledných troch zápasoch. Stále má len 26 rokov a je fyzicky veľmi dobre stavaný, keď meria 188 cm, váži takmer 100 kg a 40 yardov zabehol za 4.35s. Ako som spomínal, tak Perriman je skvelým a dynamickým atlétom. Jeho Relative Athletic Score, ktoré sa určuje na základe combine v škále 1-10 je 9.96, čo je 8. historicky najvyššie číslo pre WR. Aktuálne máme vo front office na pozícii riaditeľa futbalových operácii Milta Hendricksona, ktorý pôsobil v Ravens, keď Perrimana draftovali, takže o jeho talente má desiatky strán poznámok. Perriman je skvelý atlét a pôsobenie v Packers by mu mohlo výrazne pomôcť. 

WR Tajae Sharpe (Titans) – Perriman a Dorsett sú hráči na hlboké lopty, ktorí oponentov porážajú najmä vďaka rýchlosti. No Sharpe je viacej pozičným typom receivera. Bol draftovaný v roku 2016 v 5. kole tímom Titans. Počas svojej doterajšej kariéry nebol nikdy viacej než receiverom číslo 3. V rookie sezóne nachytal 41 prihrávok pre 522 yardov a 2 TDs. Sezónu 2017 musel vynechať kvôli zraneniu nohy a ako sa vrátil, tak sa jeho produkcia znížila. V 47 kariérnych zápasoch nachytal len 92 prihrávok pre 1,167 yardov a 8 TDs. V Titans bol jeho ofenzívnym koordinátorom aj Matt LaFleur, ktorý je tak s jeho skill setom veľmi dobre oboznámený. Keď QBs Titans (Mariota a Tanehill) v poslednej sezóne smerovali svoje prihrávky práve na Sharpa, tak mali passer rating 127.0. 

DT Rodney Gunter (Cardinals) – V roku 2019 sme mali Guntera na návšteve, ale tento defenzívny tackle podpísal zmluvu s Arizonou, kde odohral 5 posledných sezón. Vtedy podpísal kontrakt na jeden rok za $1.75M a tento rok by sa suma mala pohybovať na takmer rovnakej úrovni. No aj napriek drobnej výplatnej páske by bol vedľa Clarka vítaným doplnkom. Počas posledných dvoch sezóny má dokopy 75 tackles, 20 tackles for loss, 7.5 sackov a 2 forced fumbles. Jeho nízka cena/produkcia by mohla osloviť mnoho tímov. 

DT Andrew Billings (Bengals) – Interná defenzívna lajna potrebuje pomoc a Billings by mohol byť lacnou alternatívou. Draftovaný bol v roku 2016 v 4. kole tímom Bengals. Pôvodne sa očakávalo, že to bude TOP 50 pick, no nečakane sa prepadol. Bolo zrejme kvôli tomu, že tímy si necenili jeho skill set dosť na to, aby bol hodný prémiového picku, keď to je hlavne two-down hráč. Keď bol draftovaný mal len 21 rokov a presadzovať sa začal až prednedávnom. Svoju celú rookie sezónu musel vynechať kvôli zraneniu meniskusu, no počas posledných dvoch rokov sa mu darilo. Exceloval najmä v behovej obrane, keď od roku 2018 si podľa PFF pripísal 43 defenzívnych stopiek. PFF defenzívnu stopku definuje ako tackle, ktorý spôsobí neúspech pre súperovu ofenzívnu. Pred sezónou 2020 bude oslavovať len 25 rokov a vedľa Clarka by mohol byť na behových downoch veľmi cenenou posilou.


HRÁČI, KTORÍ BUDÚ STÁŤ BALÍK

OT JACK CONKLIN (Texans) –Tento podpis závisí od niekoľkých faktorov. Prvým je nepodpísanie nášho RT Bryana Bulagu. Druhou je v prípade jeho podpísania pravdepodobné prepustenie C Coreyho Linsleyho. Coreymu sa o rok už kočí kontrakt a takisto ako Bulaga je už na zlej strane 30ky. Týmto krokom by sa uvoľnili peniaze na Conklinov kontrakt. Conklin je jednou z najlepších možností vo free agenci, čo sa týka postu ofenzívneho tackla a stále má len 25 rokov. Podľa PFF mali Conklin s Bulagom rečou čísel veľmi podobnú poslednú sezónu a obidvaja pustili len 4 sacky za celú sezónu. Keby sa Packers rozhodli pre tento krok, tak by sa zrejme Elgton Jenkins presunul na svoju pôvodnú pozíciu centra, na pozíciu ľavého guarda by sa postavil Lucas Patrick, alebo by sa niekto draftoval, na pravom guardovi by stál Billy Turner a na krajoch Bakhtiari s Conklinom. Týmto podpisom by sme si zaistili to, že už zrejme po zvyšok Rodgersovej kariéry by sme mali len týchto dvoch tacklov. No pri Conklinovi tu je jedno veľké ALE. Pred dvoma rokmi si privodil ACL a po tomto zranení už nevyzeral ako ten All-Pro tackle spred zranenia. Sezónu 2018 takisto zakončil so zraneným kolenom, avšak nejednalo sa o nič seriózne. 

WR ROBBY ANDERSON (Jets)- Pred trade deadline počas sezóny si naša front office myslela, že už majú s New Yorkom Jest dohodu o trade po WR Robbieho Andersona. No podmienky Jets sa zmenili, protihodnota už bola príliš vysoká a tak sa tento trade neudial. Teraz je Anderson voľným hráčom a prečo by sa ne neho Gute nemohol pozrieť ešte raz, keď už počas sezóny ho mal jednou nohou v Green Bay?

V roku 2019 Anderson zachytil 52 prihrávok pre 779 yardov a 5 TDs. Jeho 13 zachytených prihrávok nad 20 yardov v sezóne 2019 by bolo najvyšším číslom v našom tíme. Je to ten rýchlostný typ WR, ktorý pravidelne dokáže zachytávať hlboké prihrávky a de facto dokáže perfektne robiť to, čo LaFleur chcel od nášho MVS, no ten to nebol schopný na ihrisku vykonať. Veľkým plusom je aj jeho schopnosť byť na ihrisku, keď spomedzi celkových 64 zápasov, ktoré mohol odohrať od roku 2016, keď do ligy vstupoval ako nedraftovaný hráč, vynechal len 2! Je to jeden z top receiverov v tohtoročnej free agency, takže jeho cena bude veľmi vysoká a pohybuje sa niekde na úrovni $12M za jeden rok. Ja by som mu tieto peniaze nikdy nedal. 

ILB CORY LITTLETON (Rams) – Nie je žiadnym verejným tajomstvom, že v strede ihriska potrebujeme pomoc a Cory Littleton je jeden z najväčších talentov, ktoré sú počas tejto offseason k dispozícii. Počas posledných dvoch sezón v drese Rams predvádzal veľmi kvalitné výkony a celkovo zaznamenal 5 interceptions, 1 TD, 22 zrazených prihrávok, 2 forced fumbles a 7.5 sackov. Pre porovnanie, Martinez mal za toto časové obdobie u nás 1 interception, 5 zrazených prihrávok, 1 forced fumble a 8 sackov. Portál Pro Football Focus Martinezovi udelil za sezónu 2019 známku 58.7, zatiaľ čo Littletonova bola 78.9. Hráč ako Littleton by bol pre náš okamžitou posilou. Jeho známka za behovú obranu bola 64.7 a za coverage 82.3. Pre porovnanie, Martinez mal známku proti behu 47.0 a známku za coverage 64.1. V NFL nájdete len málo ILBs, ktorí sú v coverage lepší než Littleton, no proti behu už taký skvelý nie je. Počas svojich 4 sezón za Rams odohral 1,368 coverage snapov, na ktorých si od PFF vyslúžil celkovú známku 90.0 a len Deion Jones z Falcons má spomedzi LBs lepšiu známku. Littleton je v tohtoročnej free agency prémiovým hráčom na svojej pozícii, takže jeho cena bude vyššia, než čo sme mu schopní ponúknuť. No jeho rýchlosť a schopnosť hrať sideline-to-sideline coverage by našu obranu okamžite vylepšila. No ak Martinez chce sumu ako cez $10, tak Littleton bude niekde na úrovni C.J. Mosleyho a to kontrakt na 5 rokov za $85M. To si dovoliť nemôžme. 

TE AUSTIN HOOPER (Falcons) – Je pomerne nejasné, čo Packers plánujú s pozíciou tight enda, keď aktuálne jedinou istotou do novej sezóny je Jace Sternberger. Ten hrať bude, no kto okrem neho? Jimmy Graham môže byť cutnutý, Lewis je FA a hrať chce aj naďalej. Vo free agency sa nájde čosi aj na poste tight enda a vedľa mladíka Sternbergera by sme mohli postaviť nejakú novú posilu. Austin Hooper z Atlanty Falcons je dobrou možnosťou, nakoľko sa osobne pozná s coachom Mattom LaFleurom z čias jeho pôsobenia v Georgii. V roku 2019 Hooper zachytil 75 prihrávok pre 787 yardov a 6 TDs. Hooper a Sternberger by dokázali vytvoriť fantastické duo tight endov, ktoré by mohlo spolu držať pomerne dlho. Nakoľko Sternberger má len 23 rokov a Hooper 25. Spolu by boli schopní vytvoriť tandem podobný tomu, čo majú Eagles (Ertz a Goedert).  

TE HUNTER HENRY (Chargers) – Do útoku musíme doplniť ofenzívne zbrane a Henry by sa po svojom príchode okamžite zaradil medzi druhý hlavný ciel Rodgersa po Adamsovi. Stále má len 25 rokov a počas svojej kariéry sa vyvinul do jedného z najlepších pass catching tight endov v lige. Vo svojej kariére odohral doposiaľ 41 zápasov, v ktorých zachytil 136 prihrávok pre 1,709 yardov a 17 TDs. V poslednej sezóne si stanovil kariérne maximum v nachytaných yardov na sezónu (652) a to aj napriek tomu, že kvôli zraneniu vynechal 4 zápasy. A práve toto je pri Henrym najväčší problém, jeho história zranení. Myslím si, že Henry bude mať na novom kontrakte cca $10M na rok. To je suma, ktorú si pýtajú aj najlepší WRs v tohtoročnej free agency (Anderson, Green, či Sanders). Čo by ste radšej spravili? Utratili $12M za Andersona, alebo mali za niečo nižšiu sumu top tight enda ako Henry? Keď si porovnáme, aké veľké by to bolo zlepšenie na pozícii tight enda a aké na pozícii wide receivera od toho, čo aktuálne máme na súpiske, tak u mňa jednoznačne vyhráva Henry. Tento rok je draft class WRs jedna z vôbec tých najhlbších, aké si pamätáme. LaFleur miluje 12 personnel a Henry by bol jeho obľúbenou hračkou hneď po svojom príchode. Môžme toto povedať aj o WRs v tohtoročnej FA, ktorý by zobral rovnaké peniaze? Hmm, nemyslím si, keď hodnota hráča ako Adam Humphries je na úrovni $9M. 

DT JAVON HARGRAVE (Steelers) – Interná defenzívna lajna potrebuje pomoc a ak Javon Hargrave nepodpíše nový kontrakt so Steelers, tak by som ho u nás videl veľmi rád. Tento rok bola obrana Steelers fakt parádna a práve Hargrave v nej zohrával veľkú a významnú úlohu. Podľa PFF sa mu v tejto sezóne podarilo vytvoriť 49 tlakov na QB, čo je v top 10 spomedzi všetkých interných obrancov. Počas posledných dvoch sezón má na svojom konte 10.5 sackov a darí sa mu aj proti behu. Dvojka Clark-Hargrave by bola jednou z najlepších v lige. 

DL MICHAEL PIERCE (Ravens) – Do stredu defenzívnej lajny nutne potrebujeme ďalšieho run stoppera a Michael Pierce je jednou z najlepších dostupných možností. Hrával za Ravens, čiže by sa opäť mohol stretnúť so svojim starým kolegom Za´Dariusom Smithom. V roku 2017 mal Pierce za hru proti behu známku 87.9, v roku 2018 bola jeho známka v elitných výškach 91.8, no v roku 2019 klesol na 70.6. Jeho kontrakt by nás úplne nevyžral a jeho hodnota by bola pre našu DL vysoká.


POTENCIÁLNE CUTY, KTORÉ BY SME MOHLI VYUŽIŤ V NÁŠ PROSPECH

Niektoré tímy z nejakých dôvodov potrebujú uvoľniť priestor v platovom strope a tak pristúpia k prepúšťaniu niektorých hráčov. Teraz sa pozrieme na zopár hráčov, ktorí môžu byť reálne prepustení a pre nás by to boli okamžité posily. Kto to je?

WR Sammy Watkins (Chiefs) – Jeden z hrdinov posledného Super Bowlu je už pravdepodobne mimo KC. Ak sa ocitne medzi voľnými hráčmi, tak Packers pre neho dávajú zmysel a keď bol v roku 2018 na trhu, tak sme mali o neho evidentný záujem. Ak ho Chiefs prepustia, tak by týmto krokom ušetrili $14M aj napriek tomu, že by mali $7M dead cap. Ak im to pomôže podpísať Mahomesa na nový kontrakt, tak je to pre nich malá strata. Watkins LaFleura pozná zo svojho pôsobenia v LA a do nášho útoku by priniesol rýchlosť a schopnosť zahrávať big play v každom okamihu zápasu. Stále má len 26 rokov a pri jeho mene je niekoľko otáznikov. Jedným sú nekonzistentné ruky a história zranení. Podľa portálu Sportrac je jeho hodnota o $1M nižšia, než tá Andersonova, pričom je to overenejší hráč. Pre nás podľa mňa lepšie riešenie. 

WR Taylor Gabriel (Bears) – Gabriela si môžme predstaviť ako lacnejšiu verziu Sammyho Watkinsa. Nemá síce také playmaking schopnosti ako spomínaný Watkins, no počas svojho dvojročného pôsobenia v Chicagu viacej exceloval v úlohe toho receivera, ktorý robil všetko. Ak ho Bears prepustia, tak by ušetrili $4.5M. V roku 2016 mal Gabriel azda najlepší rok a práve vtedy tam pôsobil náš head coach Matt LaFleur a Kyle Shanahan. Vtedy mal na jeden catch priemer 16.5 yardov pri 35 zachytených prihrávkach a 6 skórovaných TDs.

DL Marcell Dareus (Jaguars) – Ak Jaguars Dareusa prepustia, tak ušetria absurdných $20M. Dareus bol v jednom momente svojej kariéry jedným z najlepších interných hráčov vo futbale. V roku 2013 hrával v Buffale, kde sa stretol s našim aktuálnym defenzívnym koordinátorom Mikom Pettinom. Práve vtedy zažil svoje historicky najlepšie sezóny. Dareus by mohol byť 2020 verziou Mo Wilkersona. Je to niekto, koho Pettine veľmi dobre pozná a v strede našej obrany by bol veľkou posilou. Keď ho Jaguars pred dvoma rokmi podpísali, tak to bolo na menej ako $8M garantovaných počas 2 rokov. Toto nám našepkáva, že Packers by ho mohli podpísať ešte za menej, keď už sa pomaly blíži k veku 30 rokov. Za tú cenu a hodnotu dáva pre nás perfektný zmysel. 


16. marca už tímy môžu začať rokovať s UFAs a free agency sa nám oficiálne začína 18. marca. Koho by ste chceli u nás vidieť?