Poďme si rozobrať zopár hier zo zápasu s Minnesotou Vikings!

Green Bay Packers majú za sebou skvelý štart do sezóny, keď sa im podarilo dobiť U.S. Bank Stadium! Tento zápas so sebou priniesol množstvo skvelých hier. Ja som si vybral tie moje najobľúbenejšie (je ich skutočne veľa) a pozrieme sa na ne trošku bližšie!

Začneme Aaronom Rodgersom a jeho rozdelovaním lopty na svojich receiverov. Hneď na úvod musím poznamenať, že po opätovnom a podrobnejšom zhliadnutí tohto zápasu som si všimol jednu vec, o ktorej Rodgers aj hovoril. Aaron spomínal, že začal pracovať na sile nôh a počas off-season mohutne drepoval. Keď sa pozrieme na jeho tejp z posledných dvoch rokov, tak si môžeme všimnúť, že nemal pevný postoj a po odhodoch tam „lietal“. Niečo takéto som v zápase proti Vikings nezbadal. Pevný postoj a lopty doručoval so železnou presnosťou. Ukážeme si to na hode, ktorý smeroval na WR Marquez Valdes-Scantlinga, keď nachytal obranu na offside. Všímajte si najmä Rodgersovu prácu nôh a následné umiestnenie lopty. Dokonalosť. Tu hádže práve transition go zo slotu, teda jeho obľúbený hod, ktorý sme si pred týždňom detailne rozobrali. Kto nevie o čom hovorím, tak KLIKNE SEM. Single safety je na opačnej strane, čo MVS necháva v man coverage. Na LoS sa MVS pekne uvoľnil, aby si získal náskok a už v tom momente bola prihrávka vo vzduchu. Toto v NFL dokáže len pár quarterbackov.

Ďalší príklad si uvedieme na touchdowne, ktorý skóroval MVS tesne pred polčasom. Opäť si všímajte Rodgersa a jeho prácu nôh. Toto som si pustil asi 50x za sebou. Aj keď možno Rodgers tuto trošku loptu podhodil, tak ju umiestnil parádne a MVS predviedol famózny catch.

Tu máme Adamsov prvý touchdown v tomto zápase. Na ihrisku môžeme vidieť 11 personnel (1 RB, 1 TE, 3 WR) a Rodgers je v shotgune. Obrana Vikings je v zone coverage a ihrisko si pekne pokryje. Rodgers nemá komu, no vďaka skvelej pass-protection je schopný scramblovať do pravej strany. Keď Rodgers začne sramblovať, tak možeme vidieť Adamsa, ktorý na to perfektne reaguje a začne si hľadať voľné miesto v end zóne. Rodgers hádže prihrávku za behu a doručil ju na milimeter presne do Adamsových rúk. Ak hráte s Rodgersom, tak takýto „scrambling drill“ musíte ako receiver zvládať a nemôžete sa zastaviť po zabehnutí svojej pôvodnej routy. Tu Adamas na to krásne dokázal zareagovať a táto play nám pripomenula legendárne spojenie Rodgers-Nelson. Po zápase Aaron spomínal, že opäť pri Adamsovi cítil niečo, čo cítil aj pri Nelsonovi. Skutočne to vyzerá tak, že sú perfektne prepojení a obidvaja vedia úplne presne čo, kde, kedy a ako majú urobiť. Táto play je toho krásnym príkladom.

Poďme na ďalší touchdown a tentoraz na ten v podaní Allena Lazarda. Toto je za mňa Rodgersov najlepší hod v tomto zápase. Po snape Rodgers scrambluje do pravej strany, kde chce nájsť práve Lazarda. Ten je však perfektne pokrytý obranou Vikings. V coverage na ňom je CB Hughes a vypomáha mu aj linebacker Wilson. Na Rodgersa dotiera aj defenzívny lineman a vyzerá to tak, že s loptou nemá kam ísť. Rodgers si potreboval urobiť miesto na prihrávku a tak svoj pohyb zastavil a na to musel reagovať práve linebacker Wilson, ktorý pokrýval akúkoľvek možnosť poslať prihrávku na Lazarda. Na Lazardovi tak zostáva v coverage len Hughes, no jeho coverage je stále perfektná. Rodgers loptu odhadzuje z neprirodzenej pozície bokom, aby mohol obhodiť dotierajúceho linemana. Lopta letí do rúk Lazarda, ktorý ju chytá a je z toho touchdown. Vikings na tejto hre neurobili nič zlé. Hughes mal perfektnú coverage, no s takýmto hodom a catchom nič nenarobíte. Na tejto hre je krásne vidieť, ako Rodgers Lazardovi verí.

Poďme si ukázať aj to, akým spôsobom sme atakovali obranu Vikings. Začneme hrou z personnelu 21. Rodgers je v shotgune a po snape môžeme vidieť len dvoch hráčov, ktorí bežia routu. Adams beží dig a kľúčovým defenzívnym hráčom pri tejto hre je LB Kendricks, ktorý dropuje do zone coverage a oči má na Rodgersovi. Rodgers si je presne vedomý toho, čo musí spraviť. Zámerne svojim pohľadom smeruje do outsidu, aby si tu Kendricksa posunul a tým si vytvoril priestor na prihrávku na Adamsa, ktorý beží dig routu. Kendricks sa nechal pohľadom zmiasť, Rodgers si ho pekne posunul a už mohol páliť na Adamsa. Manipulácia očami je veľmi dôležitá.

Ďalšia hra a v centre diania je opäť Adams. Davante sa postaví na inside, čím sa dostáva do veľmi dobrého matchupu proti LB Kendricksovi. Adams tohto matchupu využil naplno, zabehol rýchly slant, zbavil sa Kendricksa a všetko zakonči pôsobivým saltom. Ako vždy hovorím – futbal je hra matchupov, kto dokáže na ihrisku vytvárať matchupy RB vs LB, či WR vs LB, je na najlepšej ceste k tomu, aby svoj zápas vyhral. Kendricks je perfektný linebacker a hneď niekoľkokrát som ho počas zápasu aj pochválil. Ale tu jednoducho na Adamsa nemal žiadny nárok.

Ako sa Adamsovi podarilo skórovať svoj druhý touchdown? Opäť za tým nie je žiadna veda. WR Lazard svojim pohybom získava pre Adamsa viacej voľného priestoru, ten sa jednoducho uvoľnuje do flatu a skóruje touchdown.

Matt LaFleur prišiel do tohto zápasu s perfektným game planom, ktorý zahŕňal rýchle outy proti neskúseným cornerom Vikings. Niekoľko si ich názorne aj ukážeme. Adamsa vidíme na outside, kde je proti man coverage. Davante sa rýchlo rozbieha, čím chce cornerbacka prinútiť rešpektovať deep route. Keď sa corner otáča v bokoch, tak Adams robí cut a ide do out routy, kde je úplne voľný. Jednoduchý zisk prvého downu. Toto je ako zobrať dieťaťu bonbón.

Tu máme ďalší Adamsov rýchly out, no tentoraz zo slotu. Lazard vyčistí priestor, keď je na go route. Adams smeruje na vonkajšie rameno defenzívneho backa a následne robí rýchly cut k postrannej čiare. Ďalší jednoduchý prvý down.

Tu už cornerback (Hughes) si dáva pozor na Adamsov out a pokrýva si to. Adams však namiesto outu spraví jednoduchý curl smerom späť a získava osem yardov na prvom downe.

Tu máme prvú passovú hru tohto zápasu. Packers tu zahrali HB Sail koncept. Adams beží stredom ihriska a Lewis je na wheel route. Vďaka jeho pohybu sa vytvorí priestor pre Deguaru na seame, ktorý zo svojej pozície up backa beží wheel routu. Vikings majú na ihrisku dvoch vysoko postavených safeties a to je to, prečo wheel routa v podaní Deguaru nebola úspešná. Linebacker si ho púšťa za seba, lebo vie, že za ním je safety, ktorý si túto routu pokryje. Roodgers si číta ihrisko, nepáči sa mu čo vidí a tak sa okamžite rozhodne pre checkdown.. Super!!! Toto som mu vyčítal v minulej sezóne. Keď sa jeho ready pokryli, tak loptu držal, zbytočne scrambloval a potom ju len odhodil do outu. Tu neváhal, zobral checkdown a vďaka tomu sme získali peknú porciu yardov. Good job Aaron!

Tu máme koncept, ktorá sa volá Mesh, čo je starý west coast koncept. Vikings sú v man coverage, čo je presne to, kde sa nachádza srdce Meshu – drag routy, ktoré smerujú k sebe z obidvoch strán ihriska. Proti man coverage tieto drag routy fungujú ako „prirodzená prekážka“ pre obranu. Ak sú zabehnuté dostatočne blízko seba, tak obrancovia riskujú to, že sa zrazia, takže aspoň jeden obranca musí brať dlhšiu cestu vrchom, alebo sa prebojovať spodkom. Ak ide vrchom, wide receiver je otvorený pod coverage. Ak sa obranca rozhodne predierať spodkom, tak sa k wide receiverovi dostáva vtedy, keď naberá na rýchlosti stredom ihriska. V obidvoch prípadoch je idea rovnaká – receiver je voľný pre jednoduché skompletovanie a má priestor na beh po zachytení prihrávky. Mesh v tomto prípade nie je úplne tesný, no je to dostatočne tesné na to, aby Adams porazil svojho muža a vďaka rýchlosti sa uvoľnil. Adams dostáva loptu do rúk a pred sebou má kopec priestoru. Jednoduchý zisk 18 yardov.

Tu je jedna z mojich najobľúbenejších hier tohto zápasu. Všetko sa to začalo skvelým pre-snap readom coverage v podaní Rodgersa a Lazarda. Lazard je v momente snapu nepokrytý a po snape si ho preberá linebacker Kendricks, ktorý je k nemu najbližšie. Na seame však na Lazarda nestačí a Rodgers si to okamžite všíma. Vikings pred snapom ukazujú dvoch vysoko postavených safeties. Rodgers si to pred snapom veľmi dobre všimol a vedel, že ak si ho safety nezoberie, tak Lazard bude na seame voľný. Keď sa pozrieme na ostatných receiverov Packers, tak ako MVS, tak aj Lewis bežali in-breaking routy. Tento koncept sme od Packers videli mnohokrát. Na základe týchto route sa dá predpokladať, že Lazardova pôvodná routa bol slant, alebo post. Táto routa môže fungovať ako „čistič“ priestoru pre routy za ním. Keď Rodgers a Lazard pred snapom uvideli pozíciu Kendricksa tak vedeli, že stred ihriska bude pokrytý. Takže namiesto postu, Lazard sa vybral na seam a zodvihol ruku. Rodgers to prečítal, doručil loptu a touchdownu zabránil len trávnik U.S. Bank Stadium.


JOSIAH DEGUARA

Pozerať sa na tohto nováčika bolo vskutku oku lahodiace! Tu je niekoľko hier, ktoré mi udreli do oka!

Začneme jeho prvým kariérny snapom! Rodgers je hneď za centrom a v I formácii je za ním v úlohe fullbacka Josiah Deguara a v úlohe running backa Aaron Jones. Deguara je leading blokárom a hneď vo svojom prvom snape čelí jednému z najlepších linebackerov v NFL – Ericovi Kendricksovi. Tejto ťažkej úlohy sa nezľakol a predviedol veľmi kvalitný run block. Jedinou škodou je, že ho Jones nenasledoval. Mohol to byť beh pre väčší zisk yardov, nakoľko WR Lazard mal v bloku nováčika CB Dantzlera. Keby sa následne Jones dokázal vyhnúť prichádzajúcemu safetymu Harrisovi, tak hneď prvá hra mohla znamenať touchdown. Deguara a Lazard mali svoje bloky pripravené, len Jones to neprečítal najlepšie.

Tu môžeme opäť vidieť Rodgersa pod centrom, personnel 21 (2 RB, 1 TE a 2 WR) a v I formácii sa nachádza FB Josiah Deguara a RB J. Williamsa. Po snape môžeme okamžite vidieť ako kompletne celá OL, TE Marcedes Lewis aj WR Malik Turner smerujú doľava a fejkujú beh do ľavej strany. Loptu však nedostáva RB J. Williams, ale WR Allen Lazard, ktorý prichádza z pozície ľavého receivera na strong side a smeruje do proti pohybu do pravej strany. Deguara je tu opäť v pozícii leading blokára a doručil ďalší skvelý blok, teda vlastne dvojblok. Pomocou cut blocku sa mu podarilo z hry odstaviť ako CB Hughesa, tak aj S Harrisa. Lazard mal pred sebou voľnú cestu a vďaka bloku v podaní Deguaru dokázal získať peknú porciu yardov. Perfektné prevedenie. Myslím si, že pri takomto personnele nikto neočakával, že s loptou bude bežať práve Lazard. Tento bech zakončil krásnym stiff-armom na All-Pro safetym Harrisonovi Smithovi.

Mám tu ešte jeden run block v podaní Deguaru! Pri tomto som doslova vyskočil a zakričal! Opäť raz môžeme vidieť Rodgersa pod centrom a za ním v I formácii duo Deguara a Jones. Loptu dostáva práve Jones a beh smeruje do ľavej strany. Pred ním je opäť Deguara, ktorý dostáva na starosti blokovať cornerbacka, ktorým bol nováčik Dantzler. Toho doslova zrámoval a doručil demoličný blok! Vitaj v NFL Dantzler!

Rodgersa môžeme vidieť v shotgune a po jeho stranách Deguaru a Jonesa. Pred snapom je v motion-e Tyler Ervin a najskôr to vyzerá tak, že prihrávka bude smerovať práve na neho do pravej strany. Lopta však v skutočnosti pôjde doľava, kde na screen čaká práve Deguara a blokárov mu má robiť Bakhtiari s Patrickom. Obrana Vikings však túto play perfektne prečítala a dokázala si tento screen pokryť. Som si istý, že LaFleur sa k tomuto play-callu počas sezóny ešte vráti. Pekný play-design, no skvelá práca a čítanie obrany.

Máme tu 21 personnel (2RB, 1 TE, 2 WE), I formáciu a Rodgers je pod centrom. Po snape Deguara smeruje do ľavej strany ihriska a beží wheel route. Aj keď to technicky wheel nie je (uvoľnuje sa off tackle a beží vertikálne popri sideline). Pokrýva ho skvelý linebacker Kendricks. Deguara tu spravil jednu chybu – skoro sa otáčal na loptu a čakal, kedy priletí. Keby tu nezaváhal a namiesto otočenia pokračoval v route, tak by mal zrejeme na svojom konte prvý kariérny touchdown v NFL. Šikovný play dizajn, no neskúsenosť nováčika si vybrala svoju daň.

Na tejto play máme 21 personnel. Rodgers je v shotgune a vedľa seba má dvoch RBs. Deguara beží wheel route na ľavom seame. Rodgers prechádza ihriskom, no nič nebolo voľné. Tak berie checkdown na Williamsa (správne). Opäť očakávam, že takýchto hier sa dočkáme ešte mnoho. Teraz si to obrana pokryla perfektne. LaFleur proste chce trafiť doho Deguaru na wheel route.

Opäť tá máme 21 personnel, I formáciu, Rodgersa pod centrom a po snape sa Deguara posúva do ľavej polovice ihriska. RB Jamaal Williams pokrýva prichádzajúci blitz, Rodgers sleduje Lazarda, ktorý je pokrytý na deep route a tak rýchlym odhodom do flatu nachádza práve Deguaru, ktorý je úplne voľný a pohodlne získava prvý down.

Deguara odohral len svoj prvý zápas v NFL a už sme si názorne ukázali, ako ho Matt využíva všade na ihrisku. Nemám najmenších pochybností o tom, že Matt tohto chalana miluje a teraz už všetci aj vieme prečo. Josiah má za sebou skvelý debut! Dobrá práca!


CHYTANIE BLITZOV

V tomto zápase sa mi veľmi páčilo, ako naši RBs dokázali zachytávať blitz a tým dopriať Rodgersovi viacej času. Ukážeme si zopár plays, ktoré sa mi skutočne páčili. Adamsov krásny over the shoulder catch, ktorý znamenal vyrovnanie rekordu Dona Hutsona by sa nekonal, nebyť skvelého Jamaala Williamsa. Ten dokázal perfektne zachytiť blitzujúceho linebackera Barra, doprial Rodgersovi čas navyše a ten viacej nepotreboval.

Pri tejto hre Williams opäť dokázal ubrániť Rodgersa pred blitzujúcim Barrom a takmer sa podieľal na prvom kariérnom touchdowne pre Deguaru. Jamaal je skutočne elitným ochrancom nášho quarterbacka.

Barrovi sa bude zrejme o našich running backoch aj snívať. Tu v ochrane pred blitzujúcim Barrom vypomáhal aj Aaron Jones a viedol si veľmi dobre. Tomuto nemôžem nič vytknúť. Skvelá práca od running backov!!


AKO SA DARILO KIRKSEYMU?

Určite vás všetkých zaujíma, ako na tom bol ILB Christian Kirksey. Po zhliadnutí záznamu musím povedať, že sa mi veľmi páčil. Ukázal, že sa nebojí atakovať runnera na line of scrimmage a aj jeho pohyb v priestore bol veľmi dobrý. Tu sú jeho behové stopky, kde len nečakal, ale aktívne atakoval runnera s loptou na line of scrimmage.

Tu je hra, kde Kirksey dokázal odolať cut blocku v podaní fullbacka a následne atakoval running backa Dalvina Cooka. Nie je to žiadny hviezdy tackle pre stratu yardov, no fullback nemal proti nemu nárok. Vďaka tomu to bol beh len pre pár yardov.

Táto play sa mi nesmierne páči, ukazuje Kirkseyho skvelý pohyb v priestore a chémiu s Barnesom. Hráme base 3-4 obranu a okamžite po snape môžeme vidieť, že Kirksey si berie TE Rudolpha a Barnes TE Conklina. Ako sa play vyvíja, tak Cousins začne scramblovať a v tom príde niečo, na čo sa veľmi dobre pozerá – preberanie hráčov. Kirksey opúšťa coverage na Rudolphovi a tú preberá práve nováčika Barnes. Ten necháva Conklina tak a toho si preberá pripravený CB Kevin King s DB Darnellom Savageom. Krásna chémia v našej obrane. Úplne plynulo a bez akéhokoľvek zaváhania. Obrovská pochvala.


SKVELÝ DEBUT NOVÁČIKA ILB KRYSA BARNESA!

Barnes bol za mňa najväčším príjemným prekvapením tohto zápasu! Len 24 hodín pred zápasom bol povolaný z practice squadu do 53ky a od začiatku sa objavil v našej obrane po boku Kirkseyho ako inside linebacker číslo 2. Na ihrisku rozhodne nepôsobil ako nedraftovaný nováčik a prejdeme si zopár hier, ktoré mi udreli do očí. Začíname s jeho perfektnou pass coverage na RB Dalvinovi Cookovi. Vyhýba sa cut blocku, o ktorý sa mal postarať FB Ham a tým pokryl Cousinsov read pri tejto hre. Toto nevyzeralo tak, že tento hráč ešte pred pár dňami neprešiel cutom do 53ky.

Podobne ako Packers, tak aj Vikings sa snažili využiť vo svoj prospech matchup WR vs LB. Na slote vidíme WR Adama Thielena, ktorý beží rýchly slant do stredu ihriska a je v súboji proti Barnesovi. Thielen síce prihrávku zachytil, no Barnes bol hneď pri ňom a zamedzil akejkoľvek hre po zachytení prihrávky. Prihrávka sa pustila, no tu mu niet čo vytknúť. Za mňa skvelá práca.

Tu máme beh z vlastnej end zóny v podaní Cooka. Barnes je na beh pripravený a smeruje do diery, kde ho má blokovať FB Ham. Dokáže sa dostať z bloku a okamžite atakuje RB Cooka, ktorý je zložený pre minimálny zisk. Opäť veľmi dobrá práca. Táto hra pripravila safety a zlom zápasu v prospech Packers.

Tu môžeme opäť vidieť skvelé čítanie hry v podaní Barnesa. Veľmi dobre vie, že prichádza screen, Cooka si postráži a spoľahlivo ho tackluje v open fielde. Tacklovať Cooka v open fielde nie je nič jednoduché, no nedraftovaný nováčik to tu dokázal ukážkovo.


ZLOMOVÝ MOMENT ZÁPASU

Hra, ktorá otočila zápas na našu stranu sa odohrala v end zóne Vikings. V hlavnej úlohe bol CB Jaire Alexander, ktorý sackoval Cousinsa pre safety a od tohto momentu sme si už išli ako motorové píly. Jaire po zápase povedal, že na základe pohybu WR Thielena rozpoznal, že to nebude behová hra a tak sa rozhodol, že pôjde do blitzu. Toto nebol pôvodný play-call DC Mikea Pettina. Ako môžme vidieť na tomto zábere, tak keby Jaire Cousinsa nesackoval, tak má hráča voľného na deep route. Ja sa len pýtam, kto zacalluje vo vlastnej end zóne play-action s deep routami, ktoré sa dlho vyvíjajú? Totálna somarina… Jaire to perfektne využil a otočil zápas. Klobúk dole, aký prehľad má tento stále len 23 ročný hráč.


PASS RUSH

Pass rush nebol v tomto zápase absolútne dominantný, no svoje si poctivo odviedol. Mám tu dve hry, ktoré sa mne osobne najviac páčia. Začíname veľmi pekným play dizajnom. Pettine posiela len 4-man rush. Na pravej strane je osamotený OLB Rashan Gary a na ľavej strane je trojica Clark-Zee-Preston. Na ľavej strane môžeme vidieť 210 tlakov na QB v minulej sezóne. Žiadnemu inému triu sa v minulej sezóne nepodarilo zaznamenať nad 200 tlakov. Veľa šťastia pri bránení tohto:

Opäť len 4 man rush a na ľavej strane je v súboji 1vs1 ako Gary, tak aj Zee. Toto je pre nich malina a Cousinsa skoro zabili. Krásna práca.


BLOKOVANIE TIGHT ENDOV A WIDE RECEIVEROV

Po zhliadnutí záznamu si dovolím tvrdiť, že lepšieho blokujúcich receiverov a tight endov než práve Packers nemá v NFL nikto. Vyberiem vám ich len zopár, lebo tých blokov bolo habadej. Začneme krásnym run blokom WR Allena Lazarda:

Ďalej tu máme krásny blok opäť v podaní WR Allena Lazarda a TE Jace Sternbergera pre THE WEAPON Tylera Ervina:

Videli ste už niekedy, že by tight end dokázal absolútne bez problémov v pass protection blokovať defenzívneho linemana? Pri Lewisovi nič nezvyčajné. Toto je proste umelecké dielo, čo predvádza:

Tu je v hlavnej úlohe opäť TE Marcedes Lewis, no tentokrát má za úlohu blokovať wide run pre RB Aarona Jonesa. Najskôr posunul ofenzívneho linemana do rúk Bakhtiariho a prešiel na blokovanie linebackera. Pastva pre oči!