Ako na tom bola naša obrana v zápase proti Lions?

Naša obrana mala v zápase s Lions svoje svetlé, ale aj temné okamihy. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo sa našim obrancom podarilo, ale naopak aj hrubo nepodarilo.

NEISTÝ AMOS

Chcem začať tým, čo je pre mňa osobne najprekvapivejšie a to sú neisté výkony nášho safetyho Adriana Amosa. Po skvelej minulej sezóne, kde hádam nespravil jedinú chybu, vstúpil do novej zlou nohou a necítim v ňom tú istotu, ktorá z neho sršala počas minulej sezóny. Netrafia svoje tackles a robí chyby aj pri coverage. Najskôr si ukážeme hru z prvého útočného drivu tohto zápasu. Pri tejto hre je Amos v pozícii single high safetyho, pričom jeho readom je pri tejto hre TE Hockenson, ktorý začínal ako in-line tight end. Reaguje na Hockensonovu out routu a namiesto istého tacklu zvolí hit bez rúk, ktorým však odstaví len svojho spoluhráča a Hockenson môže získavať yardy po zachytení prihrávky.

Druhá hra, ktorú mám k Amosovi je pustený 24 yardový touchdown. Packers hrajú 2-deep zone coverage (nerozumiem tomu, prečo sme hrali toľko zone proti Lions) a Amos si pri tejto hre nedokázal postrážiť wide receivera Halla, ktorý prichádza do jeho zóny stredom ihriska a je z toho jednoduchý touchdown pre Lions. Toto sú pre Amosa netypické chyby, ktoré som ho v minulej sezóne robiť nevidel.


NEDOROZUMENIE V ZONE COVERAGE

Vyzerá to tak, že hráme 2-deep zone coverage (dime – 6 DBs na ihrisku) a pri preberaní coverage došlo ku chybe (?) či nedisciplinovanosti? Môžeme vidieť ako si Kirksey s Alexanderom preberajú toho istého hráča, no v strede ihriska zostáva medzera, ktorú využíva running back Lions Swift, ktorý prichádza do stredu ihriska z backfieldu, zachytáva prihrávku, preskakuje Amosa a získava jednoduché yardy. Pri cover 2 má middle linebacker za zodpovednosť kryť stred ihriska a sila tejto coverage je v tom, že dokáže pokryť underneath routy. Som toho názoru, že tu sa Kirksey, ktorý zohráva úlohu middle linebackera nemal sťahovať do strany, ale držať si svoju zónu v strede ihriska.

ILB Christian Kirksey spravil ešte jednu chybu v coverage. Teraz to nebolo tým, že by si bral zlú zónu. Teraz si vybral správnu, len chybou bolo to, že loptu nedokázal zachytiť a bola z toho big play. Toto mala byť pri najhoršom zrazená prihrávka a prinajlepšom interception. Takéto chyby sa stávať nemôžu. Musí byť playmakerom. Počas prvých dvoch zápasov už mohol mať minimálne dve interceptions.


LENIVÝ PRESTON SMITH

Vo svojich zápasových reviews som spomínal, že outside linebacker Preston Smith mi príde trošku lenivý. Neviem či je to tým, že od neho očakávam veľa, alebo skutočne po ihrisku nelieta tak, ako v úvode minulej sezóny. V prvých dvoch zápasoch hodne dropoval do coverage a ako ukážku tu mám jednu hru práve v coverage. Hráme opäť 2-deep zone coverage (nickel – 5 DBs na ihrisku). Povinnosť Smitha je dropnúť do coverage a pokrývať prípadnú curl routu. Ale ako môžeme vidieť, ako keby tu niekto pustil spomalený film. Preston mi tu príde ako keby mal 200 kilogramov. Proste sa mi na to nepozerá dobre a ten jeho pohyb mi skutočne príde taký lenivý. Čo vy na to?

A tu mám jeho obrovskú chybu tesne pred polčasom. Lions nie sú vo field goal range a tak idú skúsiť zahrať hail mary. Preston Smith sa snaží načasovať svoj nábeh, to mu ale nevychádza, spraví offside, daruje Lions 5 yardov a tí sú vďaka tomu vo field goal range. Tu do konca polčasu zostávali dve sekundy… Nemám slov.

Tu mám jednu hru, ktorá sa udiala tesne pred Smithovým offsideom. Do konca prvého polčasu zostáva 6 sekúnd, Lions sú na 1st&10 a majú k dispozícii tri time outy. Je mi záhadou, prečo defenzívny koordinátor Mike Pettine zacalloval takúto prevent coverage a úplne vyčistil stred ihriska. Myslel si, že už Lions nemajú timeout a tak idú hrať hail mary? Vďaka tomuto sa dostali za polku ihriska a takmer do field goal range… Opäť nemám slov…


LEŽANIE NA ZEMI

Naša defenzívna lajna je na tom dosť zle a bez Kennyho Clarka to je horšie o tri parníky. Ak chcete brániť nejaké behy, či passové akcie, tak základ je taký, že budete stáť na svojich nohách. Ak ležíte na zemi, tak sa vám bude runner zastavovať len veľmi ťažko a k passerovi sa ani nedostanete (teda kým to nie je Mark Sanchez a nenarazí niekomu rovno do zadku). Vedia toto našich chalani? Hlavne Lancaster s Lowrym? Tí sa po zemi váľali ako keby boli diviakom v bahne… Ako mne to bolo až komické.


JEDINE KEKE

Ak môžeme povedať nejaké slová chváli na nejakého z našich D-linemanov, tak je to len Kingsley Keke. On ako jediný mal svetlé okamihy a aj vďaka tomu to bol práve on, kto bol v závere zápasu na ihrisku ako jediný defenzívny lineman spoločne so Smithovcami a Garym. Tu mám jednu behovú stopku v jeho podaní. Dokázal sa dostať z bloku a atakovať runnera na line of scrimmage. Dobrá práca.

Keke sa dokázal ako tak presadiť aj pri pass rushy. Pri sacku Rashana Garyho z outsidu sa mu vďaka peknej práci rúk podarilo predrať do backfieldu cez inside a nebyť tam Gary, tak sack má práve Keke.


SKVELÝ ALEXANDER

Cornerback Jaire Alexander je aj napriek svojmu mladému veku elitným cornerbackom. Dokázal nám to aj v zápase proti Lions, kde bol väčšinu času na WR Marvinovi Jonesovi a pri man coverage ho nasledoval po ihrisku. Hneď v úvodnom otváracom drive Lions mal vo svojich rukách pick a aj potenciálnu pick-six. Dovolím si tvrdiť, že v 7/10 prípadov by sa to skončilo šiestimi bodmi pre Packers. Tu však lopta skončila šťastne v rukách receivera a bola to skompletovaná prihrávka

Tu máme ďalšiu hru v man coverage a Jaire nasleduje Jonesa, ktorý je v motione cez formáciu do druhej strany na slot. Nemá najmenší problém udržať sa ho na deep lopte a na konci zraziť prihrávku. Klinicky čistá práca.

No a nesmie tu chýbať ani jeho zastavený screen. Ako som spomínal v mojom review. Na svete sú len tri istoty: Smrť, dane a že Jaire Alexander zastaví screen, keď ho hodíte do jeho strany.


SKVELÝ CHANDON SULLIVAN

Útok Lions chcel atakovať tohto neskúseného mladého cornerbacka, no veľmi im to platné nebolo. Pri pozeraní jeho filmu som narazil na jednu vec, ktorú som hypoteticky načrtol aj v mojom review. Príčina, prečo sme hrali toľko zone môže byť v tom, že Sullivan má limitácie v man coverage. Keď som sa podrobnejšie pozrel na jeho prácu práve v man, tak som si všimol, že pohyb jeho bokov nie je najplynulejší, takisto ani práca nôh a pri man coverage má určité limitácie. V zone coverage je takmer bezchybný. V tomto sa veľmi podobá Micahovi Hydeovi. Ten mal rovnaký problém. Mám jeden návrh. Do pozície nickel cornerbacka prehoďme Darnella Savagea a na post free safetyho umiestnime práve Sullivana. Tu je záznam hier zo zápasu s Lions, kde je v man coverage:

Inak čuch na loptu má Sullivan perfektný a v tomto zápase to aj ukázal. Tu je jeho pick-six. Oči má celý čas na QB Staffordovi a doslova ho prosí, aby tú loptu hodil. Stafford mu toto prianie splnil, predskočil Amendolu a šesť bodov pre Green Bay.

Čuch na loptu číslo dva. Sullivan je v man coverage na Amendolovi. Tu nemusel predviesť žiadnu veľkú prácu v pohybe bokov. Perfektne prečítal, že Amendola zabehne hitch na hranicu prvého downu, predskočil ho a skoro mal ďalší pick.

No a mám tu aj jednu behovú stopku v podaní Sullivana. Je známe, že tento hráč sa tacklingu nebojí a v podpore behovej obrany sa mu darí. Tu je toho ďalší príklad.


JOSH JACKSON POTEŠIL

Naši corners odohrali veľmi dobrý zápas. Alexander skvelý, Sullivan skvelý, na Kinga nesmerovala ani jedná prihrávka a Jackson keď bola na ihrisku, tak si svoje odviedol na jednotku. Nebol tam kopec času, no v závere sa na ihrisku objavil a podarilo sa mu ubrániť hlbokú loptu od Stafforda. Hráme prevent coverage a Jackson si na jednotku pokryl outisde a go routu. Čistá práca.


ŠIKOVNÝ REDMOND

V priamom prenose som si to tak nevšimol, no po zhliadnutí All-22 musím konštatovať, že defenzívny back Will Redmond odohral fakt kvalitný zápas. Pettine ho využíval všade na ihrisku a Redmond chyby nerobil. Svoje si plnil naozaj poctivo. Veľká pochvala. Mám tu jednu hru, ktorá ma zaujala. Hráme opäť v dime package (6 DBs na ihrisku) a Redmond stojí v boxe vedľa Kirkseyho v pozícii dime linebackera. Z tejto pozície sa zdá, bude brániť v coverage slot, no prechádza do blitzu, slot receivera si preberá ILB Kirksey a Redmond prinútil Stafforda ku krkolomnému odhodu. Skvelá práca od Pettina za dizajn a od Redmonda za prevedenie. Pettine v prvých dvoch zápasoch blitzoval fakt málo. Bol by som rád, keby v ďalších zápasoch vidíme viacej blitzov podaní našej obrany.


SCOTT BOL PERFEKTNÝ!

DB Vernon Scott, nováčik, ktorého sme si brali v závere tohtoročného draftu odohral perfektný zápas! Na ihrisku bol síce len pri niekoľkých snapoch a to až v závere zápasu, no neustále bol v okolí lopty. Kde bola lopta, tam bol Scott. Záver zápasu, sme v prevent coverage a Scott perfektne prečítal hru a zrazil prihrávku (Stafford to hodil strašne zle – za hráča do protipohybu). Možno škoda, že Scott išiel do tejto lopty. Keby loptu pustil, tak je to íčko pre Kirkseyho. No aj tak predviedol skvelý čuch na loptu.

Tu máme Scotta v stede ihriska a vyzerá to tak, že má strážiť prípadný scramble v podaní quarterbacka, alebo krátky odhod na running backa. Je na svojom mieste a keď vidí, že Stafford scrambluje, postaví sa do pozície a pripisuje si sack. Opäť nemám čo vytknúť. Na nováčika skvelý prehľad v hre.


ZEE PROTI TIGHT ENDOVI

Tight end Hockenson určite disponuje skvelými kvalitami a jeho blokovanie je na skvelej úrovni. No tu mu ofenzívny koordinátor naložil príliš veľké sústo. Mal v súboji 1vs1 robiť run block na Zeem. Skončilo to presne tak, ako by ste očakávali.

Pri absencii Kennyho Clarka hral práve Zee veľakrát v pozícii falošného standing inside linemana. Z tejto pozície sa mu podarilo zahrať niekoľko pekných hier, no jednu mu budem vyčítať. Krásne sa dostane do backfieldu, má šancu na tackle pre stratu yardov, no chytí running backov facemask a namiesto straty yardov má útok Lions zadarmo 15… Toto sa nesmie stávať.