Ako sa nám darilo v prvej sezóne pod novým head coachom?

Keď prezident & CEO Green Bay Packers Mark Murphy pred koncom sezóny 2018 vyhodil jediného head coacha, ktorého mal počas svojho pôsobenia vo funkcii, tak nám povedal, že dôvodom bolo to, že čas bežal a jeho odkaz mizol. Murphy a GM Brian Gutekunst sa následne rozhodli, že dajú šancu ešte stále mladému a len 39 ročnému chalanovi, aby viedol Green Bay Packers v ich 101. sezóne.

15. head coachom v histórii Green Bay Packers sa stal človek, ktorý vo svojej trénerskej kariéry ešte nikdy nepôsobil na pozícii head coacha, a najvyššie na pozícii ofenzívneho koordinátora. Bol to Matt LaFleur. Vtedy sa nad jeho menom vznášali otázniky a my sme poriadne nevedeli, čo od neho čakať. Presne o rok neskôr sa nám tieto otázniky premenili na odpovede do veľmi úspešnej sezóny. Ako to len ten náš Matt dokázal? Však mal mať problémy s Aaronom Rodgersom, Rodgers ho nemal poslúchať, nakoľko pred ním LaFleur nemal mať autoritu, mal si robiť čo chce a trénerom nášho útoku mal byť neoficiálne práve samotný hviezdny quarterback. Toto boli názory, ktoré sa objavovali ako v diskusiách medzi fanúšikmi, tak aj medzi „televíznymi odborníkmi“. Matt však všetkým vytrel zrak a z nášho tímu spravil rodinu, v ktorej zo spoluhráčov spravil bratov. Hneď na prvý pohľad naši hráči uvideli jeho energiu a entuziazmus, s ktorým sa dal do práce. Zabralo to síce nejaký ten čas, kým sa prispôsobili jeho trénerskému štýlu, filozofii a vnímaniu futbalu. Plynul deň za dňom a LaFleur si získaval hráčov na svoju stranu vďaka svojmu play-callingu, správaniu, prístupu a úprimnosti. Kenny Clark dostal otázku a mal opísať svojho nového head coacha jedným slovom. Kenny odpovedal slovom LÍDER. A mal pravdu. Presne toto slovo vystihuje nášho nového nádejného trénera.

ČO LAFLEUR DOKÁZAL?

Začnem tým najzjavnejším, a to sú výsledky. Svoj tím doviedol k bilancii 13-3, čím sme si zaistili druhé miesto v NFC a first round bye. O tomto pred touto sezónou neboli presvedčení ani tí najskalnejší fanúšikovia. LaFleur počas svojej prvej sezóny dosiahol neobyčajné úspechy. Ruku na srdce a priznajte sa, kto si myslel, že Matt dokáže nasledujúce veci:

  • Stať sa prvým head coachom, ktorý doviedol Green Bay Packers do post-season vo svojej prvej sezóne.
  • Stať sa prvým head coachom, ktorý doviedol Green Bay Packers k divíznemu titulu vo svojej prvej sezóne.
  • Spraviť najväčší jednoročný výkonnostný skok v histórii franchise Green Bay Packers, keď jeho tím vyhral o 7 zápasov v regular-season viacej, než v minulej sezóne.
  • Stať sa prvým head coachom Green Bay Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne dosiahol na 13 víťazstiev v regular season.
  • Vo svojej prvej sezóne doviesť Packers k bilancii 6-0 v divízii NFC North.
  • Stať sa prvým head coachom Green Bay Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne vyhral doma 8 zápasov (vrátane playoff).

Veľmi nepočujete o tom, že by sa v Green Bay niečo zmenilo, avšak LaFleur dal dole vo svojich meetingových miestnostiach Lambeau Fieldu staré fotky bývalých skvelých hráčov Packers a nahradil ich tvárami hráčov svojho aktuálneho tímu. Jeho hráči nám priblížili to, prečo je Matt tak úspešným trénerom už vo svojej prvej sezóne. Ďalej hneď po svojom príchode vyzval fanúšikov na Lambeau Fielde, aby ožili a pre svoj tím vytvorili skutočnú výhodu domáceho prostredia. Fanúšikovia na to zareagovali a každý, kto chodí na zápasy Packers vám môže potvrdiť, že taká atmosféra, aká bola v tejto sezóne na Lambeau tu nebola už vééééľmi dlho. Lambeau Field po príchode LaFleura ožil a je oficiálne späť! Ďalej sa pod LaFleurom zmenil systém tréningov či už počas training campu, alebo aj počas sezóny. Matt od začiatku vedel, čo potrebuje robiť preto, aby boli jeho hráči svieži a vyhýbali sa im zranenia. Výsledok je ten, že takto zdravú sezónu sme od našich hráčov nevideli už extrémne dlhú dobu. Na trénera, ktorý má za sebou prvú sezónu v pozícii head coacha to nie je vôbec, ale že vôbec zlé. Nechcem to zakríknuť, avšak Mattova budúcnosť vyzerá sľubne.


KTO POTEŠIL?

GM BRIAN GUTEKUNST

Veľkým tohtoročným víťazom je náš generálny manažér Brian Gutekunst. Začalo sa to všetko neočakávaným míňaním dolárikov vo free agency. Brian nás všetkých prekvapil a podpísal hneď 4 nových hráčov! OLB Za´Darius Smith bol hit ako sviňa, OLB Preston Smith bol hit ako sviňa, S Adrian Amos bol hit ako sviňa a RG Billy Turner bol rozhodne upgradom od minuloročných výkonov Byrona Bella, no nebolo to nejaké svetoborné predstavenie. Následne prišiel Draft, kde v prvom kole vystužil našu secondary Darnellom Savegom a v druhom kole vystužil ofenzívnu lajnu LG Elgtonom Jenkinsom, ktorý sa hneď od úvodu zaradil medzi najlepších mladých guardov v NFL. Našu draft class rozoberiem podrobnejšie neskôr.

Potom od neho všetci chceli, aby sa počas sezóny pred trade deadline tradoval po nejakého ďalšieho WR. Na konco-sezónnej tlačovke nám Brian povedal, že sa určite snažili o získanie nejakého play-makera, avšak protihodnota bola vždy privysoká. Od zdrojov blízkych klubu sme sa dozvedeli, že na chvíľku si už naša front-office myslela, že majú dohodu s New Yorkom Jets o trade po WR Robbyho Andersona. Avšak na strane New Yorku sa podmienky zmenili a trade padol. Keď sa teraz pozrieme na to spätne, tak to bolo od nášho GM múdre rozhodnutie netradovať sa po WR za prehnane vysokú sumu. 49ers sa tradovali po Emmanuela Sandersa, ktorý v play off odohral 3 zápasy, zachytil v nich 5 prihrávok pre 71 yardov a 0 TDs. Ide mať 33 rokov a jeho kontrakt je na konci. 49ers za neho do Broncos poslali 3rd & 4th round pick. Emmanuel Sanders v drese Niners odohral 13 zápasov, v ktorých mal 585 yardov a 3 TDs. Náš WR Allen Lazard, mal v 12 zápasoch v ktorých v tejto sezóne hral 513 yardov a 3 TDs. Lazard mal so Sandersom takmer identické čísla a keby prišiel Sanders, tak by sa možno Allen poriadne ani nedostal na ihrisko a neuvideli by sme jeho talent. Potom sa ešte New England Patriots tradovali po WR Mohameda Sanu, za ktorého do Atlanty poslali 2nd round pick. Odohral za nich 9 zápasov, v ktorých zachytil 27 prihrávok (z čoho 10 prišlo len v zápase proti Ravens) pre 211 yardov (z čoho 80 prišlo len v zápase s Ravens) a 1 TD, ktorý skóroval takisto v zápase proti Ravens. Gute sa múdro netradoval po žiadneho predraženého WR a ponechal si tak všetky picky, čo môže mať pre nás cenu zlata, nakoľko tento rok ide na Draft jedna z najlepších a najhlbších WRs Draft Class, aké sme kedy videli. 

No a svoju skvelú prácu zakončil podpísaním dvoch voľných hráčov počas sezóny. A to RB/Returnera Tylera Ervina, ktorý náš special team otočil o 180 stupňov a OT Jareda Veldheera, ktorý vystužil hĺbku našej ofenzívnej lajny. Gute, len tak ďalej! Skvelá práca!

TRÉNER OLB MIKE SMITH 

Matt LaFleur pred touto sezónou prijal nového trénera outside linebackerov Mika Smitha a jeho práca s touto skupinou bola parádna. V roku 2018 bol trénerom OLB v KC Chiefs, kde Dee Ford zaznamenal 13 sackov (kariérne maximum) a Chris Jones 15.5 sackov (taktiež kariérne maximum). Pred začiatkom tejto sezóny prišiel do Green Bay a jeho skvelá práca žala ovocie. Z. Smith mal 13.5 sackov (kariérne maximum), P. Smith mal 12 sackov (kariérne maximum) a Kenny Clark 6 (jeho delené kariérne maximum).

OLB ZA´DARIUS SMITH

Investovaných $66M do hráča, ktorý mal v NFL doposiaľ len jednu sezónu sa nám vyplatilo parádne a Zee kompletne zmenil kultúru v našom tíme. Hneď po svojom príchode si ho hráči zvolili za svojho defenzívneho kapitána. Zee v tejto sezóne čelil dvom a viacerým blokárom pri 174 pass rush snapoch. Jeho win rate je 19.5%, čo je 7. najvyššie číslo v NFL spomedzi všetkých pass rusherov. Avšak viacej snapov proti dvoj a viacej blokom z TOP 20 odohral len Trey Flowers – 178 (win rate 18.0%) a Arik Armstead – 204 (win rate 15.7%). Portál Pro Football Focus zas uvádza, že Za´Darius Smith je jediným hráčom v NFL, ktorý má pressure rate nad 18% spomedzi tých hráčov, ktorí odohrali minimálne 200 snapov. Podľa PFF takisto jediným hráčom v NFL, ktorý mal v tohto sezónnej regular season 90 a viacej vyvinutých tlakov na QB – presne 93. Zee zakončil regular season s 37 hitmi na QB, čo je taktiež absolútne najvyššie číslo v NFL. Toto sú všetko čísla hodné defenzívneho hráča roku a člena All-Pro tímu. Ale ako som už veľa krát spomínal, tu sa rozhoduje na základe mena a počtu sackov.

OLB PRESTON SMITH

Ďalší OLB za ktorého sme v FA utratil značné množstvo dolárikov a opäť sa to vyplatilo. Celkovo vyprodukoval 14 sackov, 27 hitov na QB a 4 zrazené prihrávky. Jeho 7 sackov na tretích downoch bolo druhé najlepšie číslo v NFL. Taktiež zachytil aj jednu interception, bol schopný dropnúť do coverage a pokrývať routy pod lajnou. Ono to teda nakoniec nebolo len duo Smithovcov. Ale trio Smithovcov!

NT KENNY CLARK

Prvú polku sezóny ho trápili hneď tri zranenia, no aj napriek tomu mal Kenny na svojom konte počas regular season 62 tlakov na QB, čo je druhé najvyššie číslo spomedzi všetkých interných defenzívnych lajnmenov v tejto sezóne. Jeho známka od PFF za pass-rush je 87.0, čo je 3. najlepšie číslo spomedzi všetkých interných defenzívnych lajnmenov. Kenny v tejto sezóne čelil dvom a viacerým blokárom pri 294 pass-rush snapoch. Jeho win rate je 13.9%, čo je 4. najvyššie číslo spomedzi všetkých interných defenzívnych lajnmenov. Viacej snapov proti dvoj a viacej blokom spomedzi všetkých interných hráčov, ktorí odohrali minimálne 150 takýchto snapov, má viacej hier len Aaron Donald – 319 (win rate 18.2%) a DeForest Buckner – 268 (win rate 10.8%). Viacej tlakov na QB než práve Kenny mal spomedzi interných defenzívnych lajnmenov len Aaron Donald. Kenny mal od weeku 10 priemer na zápas 0.88 sacku a 3.9 hurries. Aaron Donald mal tento rok priemer na zápas 0.88 sacku a 3.3 hurries. Keď Kenny nebojuje s troma zraneniami súčasne, tak v tejto sezóne hral tak, ako one and only Aaron Donald!! Ale o tomto sa na internete nikde nepíše, že?

RB AARON JONES

Aj napriek limitovanému počtu snapov predvádzal RB Aaron Jones perfektné výkony. Celkovo v tejto sezóne získal 1,707 yardov a skóroval 23 touchdownov, čím stanovil nový rekord Green Bay Packers. Stal sa tak len 13. hráčom v histórii NFL, ktorému sa v jednej sezóne podarilo skórovať aspoň 23 TDs. Pre mňa ja veľkou záhadou, prečo sme ho prestali využívať v passovej hre. Vo weeku 8 mal proti Chiefs na Arrowhead Stadium 159 nachytaných yardov a 2 zachytené TDs. Odvtedy mal v nasledujúcich 10 zápasoch len 150 nachytaných yardov pre 1 TD. Matt LaFleur musí do novej sezóny nájsť viacej schém, v ktorých bude využívať Jonesa práve v passovej hre do miss matchov proti pomalším LBs.

V regular season sme s ním na ihrisku odohrali 603 ofenzívnych snapov. Tieto snapy nám pridali 90.4 tzv. „očakávaných bodov“, čiže 0.15 očakávaných bodov na jednu play. Len dva útoky vo futbale dokázali vygenerovať viacej než 0.15 a to Ravens a Chiefs. Keď bol Jones na ihrisku, tak náš útok bol tretím najdominantnejším útokom v celej lige. Bez neho to už také svetlé nebolo. Keď Jonesa nahradil Jamaal Williams, tak Packers vo svojom útoku vygenerovali -24.33 očakávaných bodov na 377 snapoch v regular season, čo je priemer -0.07 na jednu play. Keď je na ihrisku Williams, tak táto verzia nášho útoku je 29. v NFL a Rodgersov quarterback rating klesne zo 67.7 s Jonesom na 28.7 s Williamsom. Zaujímavosťou je to, že len dva krát v tejto regular season sa stalo, že Jones bol na ihrisku viacej než pri 70% ofenzívnych snapoch. Bol to Week 4 proti Eagles, keď sa Williams zranil pri prvej hre (otras mozgu) a do zápasu sa už nevrátil a week 17 proti Lions, keď bol Williams neaktívny kvôli zraneniu ramena. Týmto nechcem povedať, že J. Williams je zlý running back a nemal by byť na ihrisku. Aj on odohral veľmi slušnú sezónu. Napríklad v DVOA bol na 8. mieste, zatiaľ čo Jones len na 32. mieste. Toto je najmä vďaka jeho 5 zachyteným TDs. Tandem Jones-Williams bol jeden z tých lepších v tejto sezóne.

Portál ProFootballReference uvádza, že Aaron Jones bol v regular season na delenom prvom mieste v NFL, pokiaľ hovorím o broken tackles pri behových hrách – 32. No a pridajte broken tackles pri passových hrách a Aaron Jones vedie celú NFL spomedzi všetkých hráčov so 42 broken tackles počas regular season. V rozpätí weekov 14-17 mal náš RB Aaron Jones najviac nabehaných yardov po kontakte (301) a bol na delenom 4. mieste v počte behov nad 10 yardov (11). Hneď jeho 750 nabehaných yardov prišlo po kontakte, takže to znamená, že z jeho 1,084 nabehaných yardov počas regular season prišlo 69.2% po tom, čo bol kontaktovaný obrancom.

Zaujímavosťou je to, že jeho tohtoročný plat $695,487 bol 75. najvyšší spomedzi všetkých RBs v NFL a pritom na konci sezóny viedol ligu so 16 behovými TDs, nabehal 1,084 yardov (12. miesto v NFL) a mal priemer 4.59 yardov na jeden beh, čo je 6. miesto v NFL.

RT BRYAN BULAGA

Keď je Bryan zdravý, tak bez pochyby patrí medzi najlepších tacklov v lige. V tejto sezóne odohral 17/18 zápasov. Mal nejaké menšie zdravotné problémy, avšak nič vážne. V dvoch zápasoch proti Bears úplne vymazal Khalila Macka, ktorý proti nám v tejto sezóne nespravil vôôôôôbec nič. V úvodných troch zápasoch sezóny čelil pass rusherom ako Khalil Mack, Daniell Hunter a Von Miller. No a počas prvých troch zápasov sezóny proti týmto hráčom podľa oficiálnych štatistík nepustil ani len jeden tlak na QB!! No a celkovo pri 568 pass-blocking snapoch počas regular season pustil len 4 sacky a 4 hity na QB!!!!!

LG ELGTON JENKINS

Rookie, ktorého sme draftovali v druhom kole odohral perfektnú sezónu. Vo weeku 3 na poste LG nahradil Lane Taylora a od tohto momentu nepustil ani len jeden sack!!! V regular season nepustil ani len jeden sack počas 571 pass-blocking snapov a len jeden jediný hit na QB. Neskutočné! Podľa ESPN skončil v TOP 10 v percentile vyhraných pass block snapov spomedzi všetkých guardov v NFL a podľa PFF bol v TOP 10 v celkovej známke spomedzi všetkých LG v lige. Za svoje výkony bol na konci sezóny menovaný do All-Rookie teamu.

LT DAVID BAKHTIARI

Do tretice tu mám člena našej ofenzívnej lajny. 4-násobný člen All-Pro tímu mal slabší štart do sezóny, ktorý mohol byť zapríčinený aj menším zranením, s ktorým Bak v úvode sezóny bojoval. No počas posledných dvoch mesiacov sezóny bol takmer neporaziteľný. Podľa ESPN sezónu zakončil s najlepším percentilom vyhratých pass-block snapov spomedzi všetkých OTs v NFL. Aj v NFC Championship bol našim najlepším ofenzívnym hráčom, keď si dokázal postrážiť nebezpečného Nicka Bosu a spol. Pri 44 pass-blockinig snapoch v tomto zápase nepustil ani len jeden tlak na QB a to je proti skvelému pass rushu Niners parádny výkon!!

C COREY LINSLY

Ďalší člen ofenzívnej lajny, ktorý podával konzistentne výborné výkony. V NFC Championship však spravil chybu pri snape a prišli sme tak o loptu. Takúto chybu som od neho ešte nikdy nevidel a po prvý krát prišla v ten najhorší možný moment. Inak za celú sezónu pustil len 13 tlakov na QB, čo je perfektné číslo. Podľa ESPN bol najlepším centrom v NFL, čo sa týka percentilu vyhratých pass rush súbojov. Inak celkovo naša celá ofenzívna lajna bola v tejto štatistike vôbec tou najlepšou v lige.

RT JARED VELDHEER

Áno, ofenzívna lajna u nás pracovala veľmi dobre a obrovskú pochvalu si zaslúži ďalšia akvizícia, ktorá vystužila náš káder počas prebiehajúcej sezóny a je ním Jared Veldheer. V tejto sezóne za nás síce odohral iba 58 pass-blocking snapov, no nepustil ani len jeden sack. V playoff zápase so Seahawks musel zaskočiť za chorého Bulagu. Túto informáciu sa dozvedel počas pred zápasovej rozcvičky a aj napriek tomu nepustil ani len jeden sack, jeden tlak na QB, či hit na QB. A práve on bol jedným z faktorov, prečo sme Seahawks porazili. Na hráča, ktorý pred touto sezónou ohlásil koniec kariéry, následne sa vrátil a nikto od neho nič nečakal, to boli perfektné výkony. V prvom zápase s 49ers sa nám hneď v úvode zápasu po pár snapoch zranil Bulaga, na jeho miesto prišiel mladík Alex Light a to bola paródia na futbal. Avšak keď už za Bulagu zaskočil práve tento skúsený obor, tak sme azda ani nepostrehli, že Bryan nie je na ihrisku. Skvelá práca a veľmi veľká pochvala! Ďakujeme Jared!

RB/RETURNER TYLER ERVIN

Packers ho získali z waivers len v decembri, avšak Ervin bol okamžitým riešením a obrovskou vzpruhou našej tragickej hry na returnoch v special teame. Pred jeho príchodom sme mali mínus 8 yardov na punt returnoch a boli sme na najlepšej ceste skončiť ako prvý tím v histórii NFL, ktorý bude mať za celú sezónu záporný počet punt return yardov. No Ervinovi na zmenu stačilo len 12 punt returnov, na ktorých získal 112 yardov a obrovská hanba bola zažehnaná. Vracal aj 9 kick returnov celkovo pre 201 yardov. 7 z jeho 12 punt returnov bolo pre 10 a viacej yardov. Plus mal ešte 3 behy pre 35 yardov, vrátane 18 yardového zisku, ktorým nám pripravil TD v zápase so Seahawks. Jeho rýchlosť a dynamika do nášho tímu pridala element, ktorý nám chýbal. LaFleur ho v posledných zápasoch začal využívať do jet motions a prinieslo to so sebou úspech.

CB JAIRE ALEXANDER

Z Jaireho strany sme mohli vidieť vydarenú sezónu, aj keď niektoré zápasy mu moc nevyšli. Avšak vo veľkých zápasoch sa vždy ukázal a bol oporou našej obrany. Napríklad v troch zápasoch proti WR Sandersovi ho úplne vygumoval (Broncos, 49ers & 49ers), keď proti nám zachytil len 3 prihrávky pre 25 yardov. Packers v tejto sezóne odohrali 6 primetime zápasov. PFF uvádza, že v týchto zápasoch jeho smerom letelo 30 prihrávok. No pustil len 13 skompletovaných prihrávok pre 122 yardov. Vo svojej rookie sezóne bol Jaire na 40. mieste v pass coverage, no v tejto sezóne to už bolo 16. miesto aj napriek tomu, že do jeho coverage smerovalo 98 prihrávok, čo je 6. najvyššie číslo v NFL. Spomedzi CBs, na ktorých letelo minimálne 50 prihrávok je v pass coverage na 9. mieste. Na konci sezóny mal na svojom konte 17 zrazených prihrávok, čo je vôbec to najvyššie číslo v NFL. Jaire neodohral perfektnú sezónu, no aj tak to bolo veľmi, veľmi slušné. Stále má len 22 rokov (9. február 23), podáva už teraz parádne výkony a to podľa mňa ešte ani len zďaleka nenaplnil svoj plný potenciál. Jaire je a bude veľký hráč!

WR ALLEN LAZARD

Jedno je jasné. WR Allen Lazard si získal dôveru Aarona Rodgersa a Matta LaFleura. Keď Rodgers smeroval svoju prihrávku práve na tohto mladého WR, tak mal QB rating 114.6. No čo je ešte zaujímavejšie, tak to je jeho využívanie na tretích downoch. Rodgers v týchto situáciach na neho skompletoval 11/16 prihrávok pre 140 yardov a 1 TD.

WR DAVANTE ADAMS

Kvôli zraneniu špičky musel vynechať 4 zápasy a toto zranenie ho ešte ovplyvňovalo aj v zápasoch potom. No aj napriek tomu potvrdil svoju povesť jedného z najlepších WRs v celej NFL! Hneď v 7 zápasoch nachytal +100 yardov a celkovo sezónu zakončil so 14 odohratými zápasmi, v ktorých nachytal 100 prihrávok pre 1,295 yardov a 7 TDs. Hneď 16 catchov bolo nad 20 yardov a 5 nad 40 yardov. V plaoff v zápase so Seahawks dokonca stanovil náš franchise playoff rekord, keď nachytal 160 yardov a práve v tomto zápase ukázal cestu, ako poraziť CB Richarda Shermana. Po víťaznom Super Bowle nám WR Chiefs Sammy Watkins prezradil, že si zobral príklad práve od Davanteho a práve proti Shermanovi sa po veľmi podobnej route presadil pre veľký zisk yardov.

DB CHANDON SULLIVAN

Objav tohtoročnej pre-season DB Chandon Sullivan zažil veľmi vydarenú sezónu. Zo začiatku sezóny moc priestoru nedostával, avšak v zápase s Cowboys si pripísal nádhernú interception a Mike Pettine mu začal dávať viacej a viacej príležitostí. V našom drese počas regular season odohral 350 defenzívnych snapov. Celkovo sa mu podarilo zraziť 6 prihrávok, chytil 1 interception, nepustil ani jeden TD, do jeho coverage sa skompletovalo len 35.5% prihrávok s passer ratingom 34.3. Teda len 11 prihrávok z 31, ktoré smerovali do jeho coverage bolo skompletovaných. Spomedzi všetkých kvalifikovaných obrancov v NFL (253 hráčov), bol Sullivan na prvom mieste v pustených yardoch na target (3.9 yardov), na prvom mieste v percentile skompletovaných prihrávok (35.5%) a tretí v pustenom passer ratingu (34.3). Mladík bol aj veľmi solídnym tacklerom, keď za celú sezónu netrafil len jeden tackle. Od Guteyho perfektný pick up a ja sa veľmi teším na to, čo nám ukáže v ďalšej sezóne! Fandím mu!

DB TRAMON WILLIAMS

CB Tramon Williams sa do Green Bay vrátil v roku 2018 a vtedy zohrával rolu takého švajčiarskeho nožíku. 122 snapov odohral v boxe, 190 na slote, 360 na outside a ďalších 383 na pozícii free safetyho. No sezóna 2019 bola odlišná. CB Kevin King bol zdravý, CB Jaire Alexander bol stálicou a už spomínaný DB Chandon Sullivan prekvapil úplne všetkých. Do toho sme mali na pozícii safetyho Adriana Amosa a Darnella Savage Jr. Toto všetko malo za následok to, že sa Tramon mohol plne sústrediť na svoju primárnu zodpovednosť a to hranie na pozícii slot cornera. A on na tejto pozícii exceloval. Už takmer 37 ročný Williams nie je atlétom ako za mladých čias, avšak úspech slot cornerov až tak netkvie v atletickosti, ale vo futbalovej inteligencii. V tejto sezóne Williams odohral 539 coverage snapov, na ktorých pustil 63.5% skompletovaných prihrávok, pustil len 2 TDs, mal 2 interceptions, 5 zrazených prihrávok a súperovi QBs malo proti nemu priemerný passer rating 86.5. Od portálu Pro Football Focus obdržal za coverage známku 82.2, čo je 7. najlepšie číslo spomedzi všetkých cornerbackov v NFL. Čo k tomuto dodať. Tramon aj vo vyššom veku predvádzal super výkony a nemám pochýb o tom, že jedného dňa bude perfektným trénerom defenzívnych backov.

K MASON CROSBY

Pred sezónou tu boli ohľadom nášho veterána na poste kickera pochybnosti, cítil to aj Brian Gutekunst, ktorý mu počas training campu doprial konkurenciu a Mason sa prebral. Celkovo premenil 22/24 field goalov a netrafil len jeden extra point. Celkovo teda premenil 68/71 kopov v sezóne 2019 a jeho percentil 91.7% je vôbec jeho najlepší za celú kariéru v NFL. Vo vnútri 40 yardovej línie bol bezchybný, keď premenil 14/14 field goalov a keď mal trafiť víťazný FG, tak ho trafil. V tejto sezóne malo veľa tímov problémy s kickerom a mať v tíme takto spoľahlivého kickera bolo počas tejto sezóny nad zlato.

S WILL REDMOND

Toto meno ste tu nečakali, že? No nebojte sa, nie je to za jeho predvedené výkony v obrane. Je tu za predvedené výkony v special teame. Ani jeden hráč v našom tíme nemal taký vplyv na hru nášho special teamu ako práve Redmond. V special teame mal celkovo 9 tackles, čo je u nás najvyššie číslo. No a keď nedostal kredit za tackle, tak svojou coverage prinútil returnera k fair catchu, alebo ho neviedol priamo do rúk svojho spoluhráča. V special teame sa prezentoval rýchlosťou a schopnosťou dostávať sa z blokov. V obrane to bolo podpriemerné, avšak Redmondova hodnota pre jednotku Shawna Mennengu bola značná.


ANI/ANI

CB KEVIN KING

Čo je pri Kevinovi najväčším pozitívom, že sa mu zranenia vyhýbali veľkým oblúkom a odohral 15 zápasov. V týchto zápasoch na neho súperovi QBs hádzali loptu celkovo 85x, z čoho bolo skompletovaných 50 prihrávok (58.8%). Celkovo si Kevin pripísal 5 interceptions, 15 zrazených prihrávok, 1 sack a 56 tackles. Toto sú na prvý pohľad veľmi slušné štatistiky. Avšak do toho pustil 864 yardov, 4 TDs a missol 17.5% svojich tackles. Kevin sa rozhodne zlepšuje, avšak stále je pred ním dlhá cesta, má problémy najmä proti dynamickým WRs a veľmi ľahko sa nechá nachytať na double move.

QB AARON RODGERS 

V prvej polovici sezóny pred našim bye weekom hral podľa mňa Rodgers na požadovanej úrovni, na ktorú aktuálne v NFL takmer nikto nedosiahne. No potom to s ním išlo akosi dole vodou a zrejme nikto nemá ani len poňatia o tom, čo si o týchto výkonoch myslieť. LaFleurove schémy boli ku koncu sezóny perfektné, Matt sa so svojim tímom vžil a vedel čo má ako robiť. Hráči na ihrisku behali úplne voľní a keby ich Rodgers dokázal triafať, tak by sa napríklad posledné zápasy s Vikings a Lions skončili veľkým debaklom pre domáci tím. Namiesto toho to boli tesné duely, kde sme sa o víťazstvo museli strachovať do posledných sekúnd. Nebolo to len o tom, že by Rodgers netriafal len niektoré deep balls, ale on netriafal aj niektoré krátke odhody, ktoré boli na stredoškolskej úrovni. To si treba priznať a netreba sa na to pozerať cez ružové okuliare. Práve počas posledných dvoch zápasov regular season väčšina ľudí, ktorí vedia ako vyzerá dobrá prihrávka vyzerali pred svojimi televíznymi obrazovkami nejako takto:

Veľa ľudí hovorilo, že to je zapríčinené tým, že nemáme útočné zbrane a práve toto bol dôvod jeho slabších výkonov. Ľudia tvrdili, že nám chýba niekto ako Jordy Nelson, s ktorým by mal Rodgers perfektnú chémiu a aj po slepiačky vedel, kde bude kedy stáť. Avšak toto nie je vôbec také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Po zápase v playoff so Seahawks Rodgers povedal, že v tomto zápase s Davantem Adamsom cítil čosi podobné, ako to mal kedysi s Jordym Nelson. Adams je u nás od roku 2014, skóroval za náš už 46 TDs a Rodgers až teraz povedal, že možno tam bolo čosi podobné, ako s Jordym. Takáto chémia sa nedá nájsť s každým hráčom a v živote QB je takýto hráč vo väčšine prípadov len jeden. Ak vôbec…. PFF uvádza, že Aaron Rodgers počas regular season viedol celú NFL v percentile zlých hodov – 21.2%. Táto štatistika nezahŕňa throwaways, ktorých mal Rodgers 31. Viacej ich mal len Tom Brady – 40.

No a že vraj nemáme ofenzívne zbrane? Adams je TOP 5 receiver v lige. Jones je TOP running back v lige, Lazard hral vo veľkej fazóne. Jasné, nie je to OBJ, Can´t Guard Mike, alebo Tyreek, no ukážte mi tím, ktorý v tejto sezóne hral playoff v NFC a mal na poste WR TOP 5 hráča v lige, na poste RB TOP 5 hráča v lige a za nimi ešte natrepaný útok hviezdami? 49ers? Šak sa museli trejdovať po Sandersa, lebo okrem Kittla a Samuela tam nikoho nemali a poviem vám, že náš Lazard hral lepšie než Sanders. Na poste WR majú skvelého Samuela, ktorý je ich jednotkou, ale náš Adams je od neho ešte na míle vzdialený, to bez debaty. Na druhej strane majú najlepšieho TE v lige a lepší depth na poste RB. Seahawks? Tí boli úplne bez RB a na poste WR bol Lockett s nováčikom Metcalfom. Eagles? Hahahaha, ani náhodou. Vikings? Tam by som dokázal povedať, že Cook je TOP 5 RB v lige a Thielen s Diggsom sú jednou, ak nie vôbec tou najlepšou dvojicou v lige. Diggs je však sebec ako sviňa a zrovna veľká pohoda to u nich nebola. Saints? Oukej. Kamara a Thomas sú v TOP 5. Treba si uvedomiť, že v NFL nie je vôbec bežné, že tím má na súpiske dvoch hráčov na rozdielnych útočných pozíciach, ktorí sú v TOP 5 v lige a k tomu tam má pribalených ešte ďalších TOP ofenzívnych hráčov. Nikde inde sa ľudia tak nesťažujú na svojich útočných hráčov, ako práve fanúšikovia Packers. Čo by dali takí Eagles za to, keby mohli mať v tíme Jonesa s Adamsom…

Kedy mal napríklad Brady na poste WR a RB hviezdu za hviezdou? Prečo bol taký úspešný? Lebo trafil to, čo trafiť mal, keď to bolo treba (teraz to už o ňom moc povedať nevieme, ale predsa už je to takmer praveký človek). Keby Rodgers v zápasoch trafil to čo mal, tak sú to krásne, pohodlné víťazstvá a na našich WRs nikto nepovie ani pol slova. Hovoríme, že nedraftujeme Rodgersovi WR. Koľkokrát Pats draftovali Bradymu WR v prvom kole? Minulý rok Harryho na 32ke a potom? V roku 1996 Terryho Glenna. V druhom kole brali naposledy WR v roku 2013 Aarona Dobsona a ten je teraz kde? Je úplne jedno, či je ten hráč draftovaný v prvom kole alebo je nedraftovaný. Ak dokáže hrať, tak prečo by nebol na ihrisku? Prečo by teda na ihrisku vedľa Adamsa nemohol hrať šikovný Allen Lazard? Týmto nechcem povedať to, že nám ďalšieho WR nie je treba, to ani náhodou. Práve naopak, no určite sme na tom tak zle neboli, ako si to väčšina ľudí vysvetľuje. WRs ani len náhodou neboli dôvodom, prečo sme prehrali NFC Championship. Treba si priznať, že v niektorých zápasoch v tejto sezóne to s Rodgersom vyzeralo fakt zle (2x 49ers, Lions, Vikings, Redskins, či Chargers). Na druhej strane v niektorých zápasoch hral parádne (Cowboys, Eagles, Raiders, Chiefs, Seahawks). Uvidíme, čo bude v novej sezóne. Stále tam dokáže poslať prihrávky, aké nehodí žiadny iný QB v lige, avšak tých nepresností a zlých rozhodnutí je už akosi moc veľa.

TEMPO NÁŠHO ÚTOKU

Zápasové tempo nášho útoku nás veľmi nenadchlo a takmer vždy sme rozohrávali, keď nám na rozohrávku zostávalo len pár sekúnd. Veľmi úsmevný moment nastal v zápase proti Seahawks. Zostávalo nám 8 sekúnd na rozohrávku, center Corey Linsley sa postavil, otočil a opýtal sa Rodgersa, že čo vlastne chce hrať, ten mu čosi povedal, Corey s uplynutím času rozohral a Aaron hodil TD na Davante Adamsa. Neklamem. Fakt to tak bolo. Pozrite si odkaz nižšie, hhh. Podľa Pro Football Reference Rodgers hodil za celú regular season len 25 prihrávku z no-huddle. No môžme očakávať, že sa to o rok zmení. Na záverečnej tlačovke to spomínal ako LaFleur, tak aj Rodgers. V novej sezóne sa teda podľa všetkého dočkáme rýchlejšieho útoku. Som zvedavý.

DC MIKE PETTINE

Zo začiatku to vyzeralo veľmi dobre, potom sa to zhoršilo, následne sa to znova zlepšilo a opäť prišiel prepad. Výkony našej obrany boli ako na húpačke. Avšak bolo tu viditeľné zlepšenie od minulej sezóny. V sezóne 2018 sme na zápas pustili priemerne 26 bodov. V tejto sezóne to bolo už len 19.5 bodov a celkovo bola naša obrana podľa PFF na 8. mieste. Podľa nich sme mali 4. najlepší pass rush v lige, 7. najlepšiu coverage v lige, no behová obrana bola na 25. mieste. Pettinovi v podstate hrubo nevyšiel len jeden zápas. A to bolo práve NFC Championship. Napríklad takí Rams hrali o playoff a ich obrana, ktorá má najlepšieho pass rushera v NFL a pravdepodobne najlepšieho cornera v NFL pustila 45 bodov proti Ravens, 44 proti Cowboys a 34 proti 49ers. Po zápase s Niners som bol nahnevaný aj ja, avšak súdiť jeho prácu na základe jedného zápasu je somarina. K zápasu s Niners poviem len toto. Pre mňa to je vždy o predvedenom výkone na ihrisku. Proste musíš poraziť svojho chlapa. Keď prenesiem význam tejto vety do zápasu s Niners – nenechaj sa zablokovať, dostaň sa z bloku a sprav ten posratý tackle. To je presne to, čo vždy hovorí Bill Belichick: „DO YOUR JOB.“ Nebolo to o tom, že by sa Pettine nedokázal dostať celý zápas z blokov, to jeho hráči boli celý zápas v blokoch a keď mali pred sebou hráča na pohodlný tackle na LoS tak ho netrafili, že Blake? Hhhhh…. Nehovorím, že jeho game plan bol úžasný a premakaný. Nie som tým človekom, kto by mal hodnotiť to, či jeho myšlienky boli dobré, na chuja, alebo niekde medzi. Nikto sa nesťažuje na play-calling keď to funguje. Sťažnosti sú len vtedy, keď to nefunguje. LaFleur a Pettine vedia, ako na tom bola ich príprava a schémy. My toho moc nevieme. V tejto sezóne sme prehrali len 4 zápasy. V týchto zápasoch sme dokopy pustili 120 behov pre 721 yardov (priemer 6.01 yardov na jeden beh), 10 TDs. Na zápas to je priemer 30 behov pre 180 yardov a 2.5 TDs. Práve tu treba začať s posilami. Kenny Clark v strede defenzívnej lajny potrebuje pomoc, na všetko sám nestačí a takisto treba priniesť posily na post ILB. Pre zmenu v ťažkých divíznych dueloch sme v 6 zápasoch pustili dokopy len 84 bodov, čo je priemer 14 bodov na zápas. Chicago dokopy proti nám skórovalo len 16 bodov a Minnesota 26 bodov. Keď som už spomínal tie 4 zápasy, ktoré sme prehrali, tak ako sa v nich našej obrane viedlo? V zápase s Eagles Pederson využil našu slabú behovú obranu a totálne nad našou defenzívnou lajnou dominovali a behali cez ňu jedna radosť. Na 33 behov si Eagles nazbierali 176 yardov a 2 TDs. Druhá prehra prišla proti 49ers, keď úvodný TD nášmu súperovi daroval Rodgers fumblom tesne pred end zone a potom nás naša obrana celkom držala v hre. Bolo len 0-10 a v posledných sekundách sa to pokazilo a rozsypalo. Keby náš útok dokázal dať nejaký ten TD v prvom polčase, tak hovoríme o úplne inom zápase. Tretia prehra prišla proti Chargers, kde náš útok opäť spal a len výkon obrany nás držal pri živote, keď polčas bol len 0-9. No a posledná prehra, tak to bol jeden veľký debakel našej obrany.

V tejto sezóne naša obrana pustila mnoho big plays pre mnoho yardov a útok nemohol nájsť konzistenciu v passovej hre. Avšak aj napriek tomu sme skončili na bilancii 13-3 a jedným z hlavných dôvodov nášho úspechu bola hra v red zone. Ofenzívne sme 64% našich návštev v red zone zakončili touchdownom. Čo bolo na konci regular season 8. najlepšie číslo v NFL, avšak takmer počas celej sezóny sme boli v tejto štatistike v TOP 5. Najmä v posledných zápasoch sa nám v tejto hernej činnosti moc nedarilo a v tabuľke sme trošku klesli. Na druhej strane lopty naša obrana síce púšťa veľké množstvo yardov, avšak keď sa hralo v red zone, tak sa dvere zavreli a súper skóroval touchdown len v 50% prípadov, čo bolo 8. najnižšie číslo v celej NFL. Pre porovnanie, v minulej sezóne sme pustili touchdown v 61%. Za zmienku stojí aj percento skompletovaných prihrávok proti nám v red zone. V regular season súperi proti nám skompletovali len 43.7% prihrávok, čo je naše najnižšie číslo za posledných 20 sezón. V regular season sme pustili len 10 passových TDs, čo je naše najlepšie číslo od sezóny 2010, keď sme vyhrali Super Bowl. Pred dvoma rokmi sme boli v bránení red zone najhoršou obranou v lige. Pod Pettinom sa to však zmenilo.


KTO SKLAMAL?

ILB BLAKE MARTINEZ

Blake nastúpi do každého jedného zápasu, calloval plays pre našu obranu a už po tretí raz za sebou zaznamenal +140 tackles. No jeho štatistiky sú skreslené a práve on bol dôvodom, prečo sme mali taký problém proti behu a s pokrývaním stredu ihriska pri passových downoch. Nie je to žiadny veľký fyzický receiver, ktorý by sa dokázal dostávať z blokov. Tak si poviete, že bude aspoň rýchly, efektívny, inštinktívny a bude mať to cítenie na zahrávanie veľkých play v zone coverage stredom ihriska. Avšak ani toto nie je pravda. Portál PFF uvádza, že jeho sezóna známka za coverage je 64.1, čo je 36. miesto medzi ILBs v NFL. Na 69 targetov pustil 58 catchov (84% skompletovaných prihrávok do jeho coverage) pre 500 yardov. Má problémy aj s tacklingom, keď v každej svojej sezóne v NFL missol dvojčíselný počet tackles. Podľa Sports Info bola jeho priemerná hĺbka tacklov v tejto sezóne 4,7 yardov. Na ihrisku bol pri takmer 600 passových snapoch a mal len jednu zrazenú prihrávku!

Keď naši oponenti postavili svoj game plan práve na Martinezovi, tak sa im darilo. Avšak na jeho obranu treba dodať, že mu ani DC Mike Pettine moc nepomáhal a väčšinou sme hrali light box a Blake tak nemal moc pomoci vedľa seba. Reporty hovoria o tom, že chce nový kontrakt na úrovni $15M na jeden rok. To je podľa mňa totálne šialená suma, ktorú si za svoje výkony na ihrisku nezaslúži. Blake je mimo ihriska super chalan a na 4. round pick to je skvelý hráč. Avšak na $15M na rok to nie je ani len náhodou.

ILB OREN BURKS

Čo k nemu povedať? Pred sezónou tu bola nádej, že dokáže podávať výkony vedľa Blaka Martineza, avšak okrem special teamu na ihrisku vôbec nebol. Veľké sklamanie.

RT ALEX LIGHT

Na ihrisku veľa času nebol a to je len dobré. Tento mladík musel zaskočiť za Bulagu v prvom sezónnom meraní síl proti 49ers a bola to tragédia. Nič viacej k jeho výkonom dodať netreba. Alex je stále mladý a uvidíme, či sa dokáže do novej sezóny zlepšiť.

WR MARQUEZ VALDES-SCANTLING & WR GERONIMO ALLISON

V posledných 8 zápasoch regular season ma G-mo 16 catchov pre 103 yardov a 0 TDs. MVS mal 4 zachytené prihrávky pre 32 yardov a 0 TDs. MVS v prvých 7 zápasoch mal 363 snapov, 37 targetov, 21 catchov pre 416 yardov, čo je priemer 19.8 a 2 TDs. V posledných 11 zápasoch mal 185 snapov, 20 targetov, 6 catchov pre 44 yardov, čo je priemer 7.4 yardov a 0 TDs. Pri jeho 47 yardovom catchy vo weeku 1 proti Bears získal viacej yardov, než v posledných 11 zápasoch dohromady. Toto sú čísla, za ktoré bol vyhodený tréner WR. V minulej sezóne mal G-mo raketový úvod, vyzeral perfektne, chytal všetko čo letelo jeho smerom, no potom sa zranil a odvtedy sa už nebol schopný vrátiť na úroveň, na akú sme boli u neho zvyknutí. Šialenou štatistikou je však to, že G-mo mal priemerne viacej yardov po zachytení prihrávky na jedno zachytenie než WR Amari Cooper, WR Allen Robinson, či TE Zach Ertz. Mal priemer 8.4 yardov na jeden catch a 5.2 yardov na target. Čisto dropol minimálne 5 prihrávok a mal 2 fumbles. Spomedzi jeho 36 catchov hneď 13 bolo pre zisk 4 a menej yardov. MVS mal byť našou tohtoročnou dvojkou na poste WR, avšak prišlo jedno obrovské sklamanie. V úvode sezóny hral 90% útočných snapov, postupom času sa to znižovalo a na konci odohral už len ledva 30% ofenzívnych snapov. Dokonca v playoff odohral len 8 ofenzívnych snapov z možných 127! Okrem rýchlosti nám nepredviedol nič navyše. Mal problémy s chytaním lopty, s behaním správnych routes a sledovaním lopty počas behu. Veľa ľudí hovorí, že ho ešte nemám odpisovať, že aj Davante Adams mal v prvých dvoch sezónach problémy. Áno, mal. Avšak mal tam perfektné zápasy proti New Englandu Patriots a Dallasu Cowboys, v ktorých nám ukázal, že v ňom drieme čosi špeciálna. MVS takýto zápas za 2 roky nemal ani len jeden. Začínam byť dosť skeptický a MVS je mojimi čiernym koňom, ktorý neprejde záverečnými redukciami súpisky pred novou sezónou a jeho dobrodružstvo sa v Green Bay skončí.

TE JIMMY GRAHAM

Veterán na poste tight enda odohral v tejto sezóne len 58% ofenzívnych snapov, na ktorých zachytil len 38 prihrávok. Jeho nedostatok rýchlosti bol do očí bijúci a mal značné problémy so zachytávaním lopty. Treba ho však pochváliť za ochotu blokovať. Ako takto, ako blokoval za nás v tejto sezóne som ho ešte nikdy nevidel. Podporoval najmä behovú hru a aj keď to nebolo nič svetoborné, tak na Grahama to boli nadľudské bloky. Za túto ochotu a snahu ho musíme pochváliť a len mu poďakovať. Za nikoho farby nebojoval tak, ako za tie naše zeleno-zlaté.

No a jeho najlepší zápas v našich farbách prišiel v playoff proti jeho bývalému tímu. Jeho kľúčové hry nám pomohli vyprodukovať 2 skórovacie drivy a aj ukončil zápas úspešným ziskom prvého downu. Najskôr v prvom drive zápasu dokázal zachytiť loptu pre zisk 13 yardov na 3rd&8, keď porazil safetyho Bradleyho McDougalda v one-on-one coverage. Ďalšia big play prišla v našom prvom drive po polčase, keď si pripísal krásny 27 yardový catch na seame pri 3rd&6, vďaka čomu sme mohli odpovedať na TD Seahawks. To bol jeden parádny hod od Rodgersa a skvelý catch od Jimmyho. Kľudne by som to označil ako za jeden z najlepších Rodgersových hodov v tejto sezóne. No a potom v závere zápasu ten jeho catch na 3rd&9 pre first down rozhodol o osude zápasu. Jimmy zachytil síce len 3 prihrávky pre 47 yardov, ale takýto vplyv na zápas ešte u nás za 2 roky nemal. Ak u nás skončí, tak v pamäti mi zostane hlavne tento zápas.

Mám tu ešte zopár zaujímavosti a takých fun factov ohľadom nášho Jimmyho. WR Michael Thomas bol na delenom 75. mieste v NFL v priemerných yardoch na jednu zachytenú prihrávku. 33 ročný Graham bol na 67. mieste. Toto je ten ofenzívny hráč roku? Hhhhh. Ďalej čo ak by som vám povedal, že JIMMY GRAHAM bol na 11. mieste v získaných yardoch po zachytení prihrávky? No znie to šialene, avšak je to tak. Z jeho celkových 447 yardov hneď 243 prišlo po zachytená prihrávky. LaFleur mu dokázal nakresliť perfektné schémy, na ktorých bol v podstate úplne voľný a mal priestor na beh po zachytení. Avšak čo je pre mňa šokujúce, tak nie len že na neho smerovalo menej prihrávok, než v minulej sezóne pod McCarthym, no bolo to pre neho najmenej targetov od jeho nováčikovskej sezóny! Zrejme je to zapríčinené aj tým, že LaFleur využíval všetkých svojich tight endov.

RG BILLY TURNER

Billy mal byť veľkou posilou našej ofenzívnej lajny. Ono to v podstate posila bola, nakoľko podávať horšie výkony než Byron Bell v minulej sezóne sa už asi ani nedá. Nastúpil do všetkých 18 zápasov a odohral takmer každý jeden snap. Toto sa pri OL cení. Za toto má pochvalu. No v FA sme ho podpísali na veľkú zmluvu od ktorej sa očakáva, že nebude len priemerom, ako tomu bolo v tejto sezóne. Spomedzi našich ofenzívnych lajnmenov pustil najviac sackov a celkových tlakov na QB. Stunty a rozoznávanie blitzov mu robili obrovské problémy. Ak sa nepodpíše Bryan Bulaga na nový kontrakt, tak je dosť možné, že sa práve Turner presunie na post RT, s ktorým má skúsenosti, nakoľko na ňom v minulosti už hrával a na post RG sa postaví Lucas Patrick. Uvidíme ako sa to celé vyvinie.

DT TYLER LANCASTER, DT MONTRAVUS ADAMS & DE DEAN LOWRY

Dean s Tylerom mali zopár slušných zápasov, avšak jedným z najväčších dôvodov, prečo bola naša behová obrana taká nemotorná sú práve títo dvaja páni, ktorí nedokázali nadviazať na svoje minulosezónne perfektné výkony v behovej obrane. Pred sezónou sa veľa hovorilo aj o Montraviusovi Adamsovi, ktorý mal mať pred sebou prelomovú sezónu, avšak nikdy k tomu nedošlo. Zasiahol do akcie v 14 zápasoch, avšak na ihrisku bol len pri 187 snapoch. Zo začiatku sezóny ho Mike Pettine využíval, no postupom času sa to zmenilo.


AKO SA DARILO NAŠIM NOVÁČIKOM?

V prvom kole sme mali hneď 2 výbery. Našim prvým výberom na minuloročnom Drafte bol OLB/ DE Rashan Gary z Michiganu. Rashan počas sezóny nebol starterom, nakoľko sa naše dve akvizície na trhu s voľnými hráčmi (Zee a Preston) na ihrisku presadzovali takmer neustále. Rashan tak bol len hráčom do rotácie. Na college hrával po väčšinu času s rukou na zemi, no po príchode do Green Bay mu naše vedenie dalo jasne najavo, že s ním počítajú hlavne ako s OLB a tým pádom sa musel učiť hrať úplne novú pozíciu. Začiatky boli trošku pomalšie, ale ku koncu sezóny už na ihrisku pôsobil istejšie, dokázal lepšie uhlovať ofenzívnych tacklov a svojou snahou na ihrisku na mňa urobil veľmi dobrý dojem. Podľa Pro Football Focus bol Gary medzi weekom 6 a 10 našim najlepšie sa zlepšujúcim defenzívnym hráčom, keď jeho celková známka vystrelila nahor o 27.3 bodov počas tohto obdobia. No nepotrebujem PFF na to, aby mi bolo jasné, že sa Gary zlepšoval. Množstvo ľudí si to nevšimlo, avšak v playoff zápase so Seahawks to bol práve Rashan, kto na kľúčovom treťom downe vyvinul tlak na QB Wilsona, ten musel opustiť pocket, a vďaka jeho tlaku bola Wilsonova prihrávka neskompletovaná. Následne išli Seahawks kopať FG, ktorý nepremenili. V zápase so Seahawks odohral síce len 9 defenzívnych snapov, no podľa PFF bol našim najlepšie hodnoteným defenzívnym hráčom v tomto zápase!

Pre také menšie porovnanie, Cam Jordan vo svojej rookie sezóne odohral cez 1,000 snapov a mal len jeden sack a 4 hity na QB. Gary vo svojej rookie sezóne odohral 244 snapov a mal 2 sacky a 3 hity na QB. Gary mi trošku pripomína Eversona Griffena. Obidvaja to boli 5 hviezdičkoví recruiti, ktorí v college nemali také štatistiky, ako by si všetci predstavovali. Silní a atletickí chlapi, ktorí stále hľadali detaily a pozičnú istotu. Jediný rozdiel je ten, že Griffen bol draftovaný v 4. a Gary v prvom kole. Griffen mal vo svojej nováčikovskej sezóne 0 sackov a počas prvých 4 sezón len 17.5 sackov. V nasledujúcich štyroch ich nazbieral 43.5. Nechajme chalana sa rozvíjať a veľmi sa teším na to, čo prinesie jeho budúcnosť. Má na to všetky predpoklady. Avšak musím byť na ihrisku a som zvedavý, ako to do novej sezóny Mike Pettine s Mattom LaFleurom vymyslia. Nesmie byť nonstop na lavičke, to jeho napredovanie len brzdí. Musí hrať.

V prvom kole sme vyberali ešte raz a ďalším pánom na holenie bol S Darnell Savage Jr. Počas svojej rookie sezóny v regular season vyprodukoval 55 tackles, 2 interceptions, 5 zrazených prihrávok, 2 forced fumbles, jeden tackle pre stratu yardov a jeden tlak na QB v 14 zápasoch. Rookie safety do svojej coverage pustil len 17 skompletovaných prihrávok a 2 TDs. Podľa PFF v coverage pustil len 188 yardov! Vrátane playoff odohral 977 defenzívnych snapov a 118 snapov v special teame. 100% defenzívnych snapov odohral hneď v 13 zápasoch a aspoň 96% v 15 zápasoch spomedzi celkových 16 zápasov. Úvod do sezóny mal perfektný a nahlas sa o ňom hovorilo ako o defenzívnom nováčikovi roku. Avšak vo weeku 5 si poranil členok, kvôli ktorému musel vynechať 2 zápasy a toto zranenie ho značne pribrzdilo. Ako každý rookie safety, ktorý je hodený rovno medzi žralokov mal svoje svetlé, ale aj temnejšie okamihy. Je len veľmi ťažké sa pozrieť na jeho rookie sezónu a netešiť sa na budúcnosť. Jeho schopnosť prečítať play, zareagovať na ňu v priebehu žmurknutia a bleskovo sa dostať na hocijaké miesto na ihrisku sú nie príliš často vídaným javom. Len veľmi zriedka kedy pustil nejakú big play. Jeho znalosť hry a skvelá rýchlosť pri hre sideline-to-sideline dovolila nášmu druhému safetymu Adrianovi Amosovi hrať bližšie line of scrimmage. Oblasť, v ktorej sa musí jednoznačne zlepšiť je tackling. Celkovo missol 8 tackles, čo je 12% jeho pokusov o tackles a jeho schopnosť tacklovať v open fielde klesala, ako sezóna plynula. Príliš často bol mimo pozície na tacklovanie running backa s loptou. Spomeniem napríklad ten jeho otrasný uhol nábehu na tackle pri behovom TD Morsterta v NFC Championship. Avšak tieto uhly nábehov nie sú niečim, čo sa nedá natrénovať. Do Packers prichádza skvelý tréner safeties Jerry Gray, ktorý vychoval niekoľko perfektných safeties a Darnell je možno jeho ďalším diamantom vo výrobe.

V druhom kole sme si vybrali prekvapivé meno a bol to OL Elgton Jenkins. Toho som už v tomto review spomínal a mám pre neho len jedno slovo – PERFEKTNÝ! V treťom kole sme si vybrali TE Jace Sternbergera, ktorý musel vynechať prvú polku sezóny kvôli zraneniu. Pred jeho vstupom do NFL sa niesli debaty o tom, že to nie je až taký skvelý blokár. No on nás všetkých vyviedol z omylu a najmä jeho podpora behovej hry bola parádna! Jace je talentovaným tight endom, ktorý má obrovský potenciál a v druhej sezóne by mal dostať omnoho viacej priestoru! Teším sa! V piatom kole sme si vybrali DT Kingsleyho Kekeho. Na rovinu vám poviem, že som veľmi zaskočený, že pri slabých výkonoch Lowryho, Lancastera a Adamsa nedostal na ihrisku viacej priestoru. Keď bol na ihrisku, tak hral fakt dobre a v NFC Championship bol podľa mňa našim najlepším defenzívnym hráčom. Čo podporil aj PFF, ktorý mu udelil najvyššiu známku spomedzi celej našej obrany v tomto zápase. V novej sezóne by mal taktiež dostať viacej priestoru a verím, že sa presadí. Len sa kukajte! No a naše posledné 3 picky na Drafte CB Ka´Dar Hollman, RB Dexter Williams a ILB Ty Summers ihrisko takmer vôbec nevideli. Jedine Summers bol členom special teamu.


GO PACK GO!!!!