Ihrisko sa skrátilo a stojíme pred bránami end zóny!

Pri route kombináciách ešte zostaneme a priblížime si tie základné kombinácie, ktoré sa hrajú vo vnútri 20-yardovej línie. Tu útok pracuje na krátkom a prehustenom priestore, kde je priestor na passové okienka menší. Útoky tu mixujú svoj personnel a postavenia tak, aby vytvorili špecifické matchupy a to ako proti zone, tak man coverage, vďaka čomu budú atakovať vzniknuté okienka v zóne alebo súboje 1vs1 v strede ihriska, kde môže čo i len jeden chybný krok v coverage znamenať jednoduchých šesť bodov pre útok. Spoločne si teda prejdeme základné kombinácie v red zone, ktoré nájdete v každom jednom playbooku naprieč celou ligou.

JUMBO FLAT-7 (PLAY-ACTION) VS GOAL LINE ZONE

Začneme hrou, ktorú ste už všetci určite videli a to je play-action na goal line z Jumbo/23 personnelu (3TE-2RB). Táto play má veľký úspech práve vtedy, keď útok dokáže obranu presvedčiť o tom, že sa bude jednať o behovú hru a týmto play-callom otestuje zrakovú disciplínu obrancov. Tento play-action koncept sa zahráva vo vnútri 5-yardovej línie a to či už z far/near back formácie, alebo strong/weak „I“ formácie (fullback tu smeruje do flatu) a tight end sa uvoľňuje vďaka rýchlej 7 route.

Tento koncept sa volá „jumbo“ na základe toho, že na ihrisku je 23 personnel (dokonca v tomto našom príklade máme na ihrisku defenzívneho tackla Sheldona Richardsona na pozícii fullbacka). Jets chcú týmto docieliť jednu vec – prinútiť obranu Falcons uveriť tomu, že budú s loptou bežať do open (weak) side formácie. To na obrancov Falcons v second leveli vyvinie tlak v podobe toho, že musia správne diagnostikovať to, čo sa na ihrisku deje a nenechať sa nachytať na prípadný fake (tzv. eye discipline). Sú prinútení všímať si rôzne drobnosti, ktoré im odhalia či sa ide jednať o beh, alebo prihrávku. Ak spravia všetko tak ako spraviť majú, tak by si mali dokázať prebrať Winslowa na 7ke, vrátane pokrytiu Richardsona na flate (tzv. goal-line zone technique).

Ako tu môžete vidieť, tak Richardson sa uvoľňuje do flatu a safety sa ho snaží pokryť (hrá najskôr do flatu). Avšak vďaka tomu, že Jets dokázali predať svoj run fake, obrancovia Falcons v second-leveli držia svoje oči v backfielde. Práve toto dovolilo Smithovi predĺžiť play mimo pocket a hodiť pohodlnú loptu na nepokrytého Winslowa v rohu end zóny. 6 bodov pre Jets.


„999“ route vs cover 2

999 route je koncept, ktorý je založený na štyroch vertikálnych routach, pričom sa hrá z 3×1 formácie s tight endom (alebo wide receiverom č.3), ktorý smeruje krížom cez stred ihriska, vďaka čomu vytvorí 2×2 look proti secondary súpera. Je to jeden z najlepších konceptov proti cover 2 a cover 4 vo vnútri red zone, nakoľko testuje safeties, ktorí musia pracovať s hĺbkou svojho postavenia a čítať quarterbacka.

Tu máme konkrétny príklad. Útok Seahawks má na ihrisku 11 personnel v 3×1 double slot formácii. Toto rozostavenie znamená to, že tight end stojí na pozícii receivera č.3 na closed (strong) side formácie, odkiaľ smeruje krížom cez ihrisko k protiľahlým hashom, vďaka čomu vytvára tlak na free safetyho a mike linebackera v cover 2. Receiver č.1 robí inside release (vnútorné uvoľnenie), receiver Doug Baldwin stojí na slote a beží vertikálne, čím je hrozbou pre strong safetyho na jeho hlbokej strane ihriska – tým získa jeho pozornosť.

Ako tu môžeme vidieť, tak cornerback na closed side hrá „trail-man“ techniku v cover 2 (čo to je sa dozviete v škole futbalu o cover 2). Avšak kvôli tomu, že strong safety sa stará o slot receivera na vnútornej vertikálnej route, Baldwin môže pokračovať aj naďalej vertikálne. Vďaka tomu môže quarterback Wilson hádzať loptu na fade route, pričom výsledkom je touchdown, kde safety už nestíha zakročiť, nakoľko je mimo pozície na zahratie hry na loptu vďaka vnútornej vertikálnej route, ktorá získala jeho pozornosť.


„DINO“ double post

 „Dino“ Double Post koncept sa môže použiť proti cover 1 (kde vyvíja tlak na free safetyho), cover 2 (využíva vo svoj prospech mike linebackera) a cover 4 (postará sa o free safetyho). Pri tomto koncepte sa zacallujú dve post routy, kde slot receiver je na poste stredom ihriska a receiver č.1 je na deep post route. Čo teda znamená to „Dino“? To je v podstate routa, kde receiver naznačí pohyb ako keby bežal corner routu, avšak následne mení smer a pokračuje do post routy (už sme si to raz vysvetlili). Toto prinúti cornerbacka v cover 1 a v cover 4 (alebo safetyho v cover 2), aby rozšíril svoje pôvodné postavenie k postrannej čiare, pričom si receiver takto vytvorí výhodu postavenia na vnútornej strane voči tomuto cornerbackovi.

Tu máme ako príklad Larryho Fitzgeralda, ktorý je v matchupe proti Darrellovi Revisovi na outside. Útok Cardinals má na ihrisku 12 personnel v Unit Wing Slot formácii. Fitzgerald tu stojí ako receiver č.1 na open side proti cover 4. Toto rozostavenie obrany dáva útoku príležitosť zbaviť sa safetyho vďaka inside post route (safety tu musí pokrývať receivera č.2 na vertikálnej route) a to je to čo útok chce. Takto dostal Fitzgeralda do súboja 1vs1 proti Revisovi.

Fitzgerald beží „dino“ a Revis sa nechal nachytať na corner routu. Na základe toho svoje postavenie rozšíril viacej do strany a boky otáča práve do tohto smeru (pokrýva si túto možnosť). Fitzgerald však nebeží corner routu smerom k postrannej čiare, ale prechádza do vnútornej strany, vďaka tomu získava oproti Revisovi výhodu postavenia a beží post routu. Ako môžete vidieť na obrázku, tak free safety sa stará o receivera č.2 na post route a Revis kvôli tomu nemá na vnútornej strane žiadnu pomoc zhora. To je primárny read pre quarterbacka Carsona Palmera, ktorý loptu hádže, Fitzgerald ju chytá a máme tu 6 bodov pre Cardinals.


SMASH-7 vs COVER 1

Smash-7 koncept (môže sa označovať aj ako flat-7) sa používa proti cover 1 a cover 2, kde sa atakuje man coverage prostredníctvom outside breaking routy (bez pomoci safetyho z hora), alebo na prípravu návnady pre cornerbacka v 2-deep (smash) a využitie safetyho vo svoj prospech.

Tu máme ako príklad pre Smash-7 koncept Aarona Rodgersa proti obrane Vikings, ktorá je v cover 1. Packers majú na ihrisku 11 personnel v 2×2 doubles formácii, kde v open side Jordy Nelson stojí na slote v reduced splite ako receiver č.2. A to preto, aby mohol zabehnúť corner routu. Toto vytvorí tlak na defenzívneho backa v coverage, nakoľko free safety sa presúva do stredu ihriska a nemá dostatok času vo vnútri 15-yardovej línie aby sa dokázal dostať do postavenia na pokrývanie outside breaking routy. Toto je ďalší príklad toho, prečo sa veľmi nevypláca hrať single high schému vo svojej red zone, lebo free safety je tu často v pozícii, kde nemá šancu na zahratie vplyvnej hry, nakoľko pokrýva stred ihriska. Lepšie sa je spoliehať na cover 2, cover 4, cover 0.

Ako môžeme vidieť na tomto obrázku, tak cornerback nemá podporu od free safetyho zhora na pokrytie corner routy a musí hrať chrbtom k lopte v momente, keď Nelson robí cut na svojej corner route. Rodgers hádže loptu hneď popri cornerbackovej hlave a Nelson skóruje touchdown.


DOUBLE SMASH-7

Double smash-7 koncept obsahuje dve inside smash routy, ktoré sú spárované s corner routou v podaní receivera č.3 z formácie 3×1. Receiver č.3 môže takisto bežať routu na vnútornom seame (double smash-seam) a táto kombinácia dáva quarterbackovi dve možnosti v underneathe s využitím postavenia voči obrancovi v cover 1 a s príležitosťou nájsť slabé miesto/dieru proti zone coverage.

Tu máme príklad, kde obrana Patriots ukazuje cover 1 pressure look. Tight end Greg Olsen je tu postavený ako receiver č.3 na closed side formácie v 3×1 doubles slot formácii. Quarterback Cam Newton číta pressure a pozerá sa do underneath na receivera Brandona LaFella, ktorý je na smash route proti cover 1. A nakoľko Patriots poslali safetyho aby pokrýval vrch routy Steve Smitha na open side formácie, tak Panthers majú príležitosť atakovať práve stred ihriska.

LaFell sa dokázal na svojej route uvoľniť a pokračuje do vnútornej strany. Nakoľko safety nie je v pozícii na okamžité zahratie hry na loptu, lebo sa sťahoval práve k Smithovi, tak LaFell môže pokračovať vo svojej route. Newton hádže loptu stredom ihriska a je to touchdown.


Spot route

Spot route (7-Curl-Flat kombinácia) sa môže využívať v red zone z bunch formácie (traja receiveri blízko seba) na vytvorenie tzv. „pick“ situácie proti man coverage, alebo zo širšieho postavenia a atakovaní zónovej obrany vďaka curl route, prostredníctvom ktorej receiver nájde slabinu v zone coverage. Spot rozširuje obranu (prostredníctvom flat routy), pričom zároveň testuje vrch secondary (7 route) a to na to, aby si otvoril priestor pre curl routu (alebo spot).

Tu máme príklad, kde majú Broncos na ihrisku 11 personnel. Ako vidíme, tak ich formácia nie je „bunch“, ale roztiahnutá naprieč ihriskom, čím obrane nedávajú žiadnu nápovedu ohľadom toho, čo sa chystajú vyviesť. Wes Welker beží 7ku (corner rout), Demaryius Thomas je na curl route a running back Knowshon Moreno je na swingu a postupuje do flatu. Obrana Chiefs je v cover 4. V „quarters“ coverage si safety preberie 7ku a outside cornerback si dáva pozor na outside breaking routu, sťahuje sa k 7ke. V underneathe je cornerback/flat obranca (zelený krúžok na obrázku), ktorý by si mal postrážiť flat a nemal by dopustiť, aby bol mimo pozície na hocijaký hod do flatu.

Tu vidíme, že curl routa získala pozornosť flat obrancu. Vďaka tomu môže quarterback Peyton Manning odhadzovať loptu do flatu, kde má Moreno dostatok času na zachytenie prihrávky, nakoľko outside cornerback reaguje neskoro (sťahoval sa smerom k Welkerovi) a skóruje touchdown.


TARE/SLANT (Dakota)

Máme tu opäť Tare koncept, s ktorým ste sa už v mojej škole futbalu raz stretli. Rovnako ako Spot koncept, tak aj Tare sa využíva na „dlhom“ ihrisku a taktiež aj v red zone. Hrá sa z 3×1 (alebom empty) formácie. Je to three-step routa, ktorá je dizajnovaná tak, aby v inside fungovala kombinácia flat-stick out, pričom quarterback má možnosť hádzať backside slant (ako sme si už viacej krát povedali: 3×1=pozor na slant). Všetci vieme, že tight ends dokážu v súčasnej NFL vytvárať skvelé matchupy a útoky naprieč ligou využívajú „Dakotu“ (to je v postate označenie pre tight enda, ktorý stojí na backside ako X receiver) k tomu, aby zabehli slant.

Na tomto konkrétnom príklade máme tight enda Jimmyho Grahama v súboji proti cornerbackovi Patrickovi Petersonovi. Cardinals hrajú cover 0 (7-man pressure, žiadna pomoc safetyho zhora) a Peterson je v matchupe s Grahamom na closed side formácie. Na open side formácie vidíme Tare kombináciu (trojica routes) s receiverom č.1 na clear-out 9 route, receiver č.2 beží flat route a receiver č.3 je na stick-out route. Cardinals tu pred snapom ukázali pressure (tlak) a quarterback Drew Brees vďaka tomu dokázal identifikovať blitz a už v tom momente premýšľal o rýchlom jednokrokovom slante na Grahama. Vedel, že má k dispozícii súboj 1vs1 a lopty sa musí zbaviť rýchlo.

Ako tu môžeme vidieť, tak Peterson umožnil Grahamovi dostať sa na vnútornú stranu, nakoľko otvoril svoje boky. Graham tu naplno využíva svoju mohutnú postavu, Petersona odstavuje od lopty a túto play zakončuje touchdownom proti pressure schéme.


INSIDE VERTICAL SEAM

Pre cover 2 obranu je vnútorný vertikálny seam veľkým nebezpečenstvom a to vzhľadom na matchup, ktorý poskytuje – proti mike linebackerovi v red zone.

Tu máme príklad, kde majú Cowboys na ihrisku 11 personnel. K tomu, aby sa im podarilo vytvoriť matchup tight end Jason Witten vs Mike linebacker, museli Cowboys roztiahnuť svoju formáciu na šírku a tým pádom sa postarali o to, že dvaja deep-half safeties nebude číhať na hod stredom ihriska. To je dôvod, prečo v podaní receiverov č.1 vidíme outside vertikálne routy. Toto safeties prinúti zostať v ich cover 2 postavení (na vrchu čísel) a Witten tak zostane na svojej seam route vo vertikálnom súboji proti Mikeovi bez pomoci safetyho zhora.

Quarterback Tony Romo správne identifikoval matchup v strede ihriska proti Mikeovi, pričom safeties sú ďaleko od možného zásahu do tejto routy. Romo tak môže v pohode atakovať svojho tight enda na seame. Kvôli tomu, že linebacker hrá otočený chrbtom k lopte a je v „trail“ pozícii, Romo hádže back-shoulder (hod na zadné rameno hráča) na Wittena. = TOUCHDOWN.


SMASH-DIVIDE

Smash-Divide je koncept, ktorý útoku poskytuje možnosť atakovať secondary hlbšou loptu, pričom zároveň ponúka možnosť atakovania underneathu vďaka smashu a to ako proti zone, tak man coverage.

Tu máme príklad tohto red-zone konceptu zo zápasu Chiefs-Colts. Indy má na ihrisku 11 personnel. V tomto route koncepte receiver č.1 beží smash, pričom receiver č.2 (T.Y. Hilton) je na 7ke a receiver č.3 (tight end Coby Fleener) je na vnútornom seame. V tejto situácii hrajú Chiefs cover 4. To znamená, že strong safety si pokrýva priestor medzi routou v podaní receiverov 2 a 3. Free safety tu využíva techniku, ktorá sa označuje ako „push“ a sťahuje sa do closed side formácie, ak tight end beží vertikálnu routu. To preto, aby pokrýval priestor práve pre prípadnú vnútornú vertikálnu routu. Vďaka tomuto jeho pohybu môže strong safety pokrývať receivera č.2.

Cornerback si tu pokrýva outside pre prípadnú 7ku, takže strong safety by mal svoje oči otočiť na quarterbacka. Ale ako vidíme v tomto prípade, tak strong safety sa zameral na Hiltona. To je z jeho strany chyba a vďaka tomu, že free safety prichádza do stredu ihriska neskoro, quarterback Andrew Luck dokázal nájsť dieru v cover 4 a hádže loptu na Fleenera, ktorý je na seam route a je z toho touchdown.


SPRINT FLAT-7 („PICK“)

Ako sme si už raz povedali, keď vidíme backa stáť v „chowed“ postavení (na vonkajšej strane nohy tackla) v slot formácii, tak to by malo byť výstražné znamenie, že sa bude jednať o sprint kombináciu (flat-7, curl-flat). No a keď sme v red zone, tak by si obrany mali dávať pozor na tzv. „pick“ (resp. rub) a to vzhľadom na uvoľnenie wide receiverov. Čo to je, to sme si už vysvetľovali v predchádzajúcom článku.

Tu máme práve sprint v podaní Manninga a Broncos, ktorí na tejto konkrétnej play čelia Cover 0 pressure. Welker stojí na slote v reduced splite a Eric Decker je na dolnej strane čísel. To je upozornenie na to, že sa môže jednať práve o sprint/pick situáciu, kde running back zo svojho postavenia zachytáva prichádzajúci blitz. Keď sa lopta snapne, tak Decker berie prudké vnútorné uvoľnenie a svoju 7ku beží vertikálne. To preto, aby vytvoril „pick“, alebo po našom prirodzenú prekážku pre defenzívneho backa, ktorý smeruje do coverage na svojho hráča (Welker). Vďaka tomu môže Welker bežať do flatu, čo je pre Manninga jednoduchý cieľ.

Vďaka Deckerovmu uvoľneniu sa útoku Broncos podarilo vytvoriť na vnútornej strane premávku a to komplikuje defenzívnemu backovi cestu k svojmu chlapovi (Welkerovi). No a nakoľko už obranca nemá dostatok času obehnúť túto prekážku, tak Walker beží do flatu úplne nestrážený. Toto je veľmi rýchla cesta k tomu ako poraziť pressure schému v podaní obrany.