Draft očami Barta!

No velice pekne vás moje milé syrové hlavy vítam pri mojom článku o NFL Drafte 2022! Celým draftovým procesom vás sprevádzal Rolo a myslím si, že vám podal skvelý infoservis a ja mu veľmi pekne ďakujem, že ma ochotne zastúpil. Ja som si fajne oddýchol a teraz idem zlízať tú povestnú smotanu 😛 Predstavím vám môj názor na náš draft, čo ma prekvapilo, potešilo, čo som (ne)očakával a čo nás čaká teraz! Nechcem tento článok písať ako len kompletný opis draftovaných hráčov. Chcem to poňať spôsobom hľadania prepojení, prečo sme draftovali hráčov ktorých sme draftovali, aký to môže mať na nás vplyv a podobne.

PS: Ak niekoho zaujíma prečo som tento rok dianie okolo draftu kompletne vynechal, tak to bolo z faktu, že v úvode apríla som absolvoval magisterské štátnice a potreboval som si oddýchnuť trošku dlhšie v zahraničí bez akýchkoľvek povinností, nakoľko za pár týždňov odlietam na štyri mesiace za veľkú mláku a to budú už tiež len ďalšie povinnosti a povinnosti. Ďakujem za pochopenie.

PRVÉ KOLO NA NAŠE POMERY NETYPICKÉ, NAZNAČUJE NÁM TO NIEČO?

Z práce nášho GM Briana Gutekunsta som bol v úvode pomerne prekvapený, nakoľko predviedol dva, teda tri veľmi netypické kroky ohľadom draftovej stratégie Green Bay Packers. Hovorím o draftovej stratégii v prvom kole a našich dvoch výberoch počas prvého dňa draftu. Gutey sa rozhodol, že zostane na svojich pôvodných pozíciách a nebude sa tradovať hore dole. Takýto prístup som z jeho strany veľmi neočakával a aspoň nejaký ten ľahký/menší trade som cítil vo vzduchu (ani náhodou netvrdím, že po receivera). Doteraz bol v prvom kole vždy veľmi aktívny, volal kam sa dalo, snažil sa posúvať rôznymi smermi, no tento rok v prvom kole trpezlivo vyčkával a rozbalil to až o pár hodín neskôr. Keby toto bola jediná netypická vec, tak by som nad tým ani len veľmi nepremýšľal. Ale on predviedol ďalšie dva netypické výbery na pomery Green Bay Packers.

Výber číslo 22 (ktorý sme získali od Raiders za trade Davante Adamsa) využil na pozíciu, ktorá bola doteraz v očiach predstaviteľov front office Green Bay Packers vysoko podhodnocovaná a nekládol sa na ňu vysokú dôraz. Hovorím o pozícii inside linebackera. Dlhé roky sme známi tým, že na pozíciu inside linebackera nevynakladáme veľké finančné prostriedky vo free agency a ani na samotnom drafte. Proste tam do stredu obrany niekoho postavíme a tak sa hralo minimálne posledných 10 rokov. Ale teraz sa tento prístup zmenil. Prečo? Odpoveď hľadám v našich výkonoch počas poslednej sezóny. Počas úvodných predsezónnych kempov sme podpísali inside linebackera De´Vondre Campbella a ten kompletne zmenil hru našej obrany a vnímanie tejto pozície v našich očiach. Na ihrisku počas celej sezóny patril medzi najlepších inside linebackerov v lige, potvrdzovali to aj samotné štatistiky a utvrdil to jeho výber do first teamu All-Pro. Po sezóne som sa zamýšľal, že čo bude ďalej. Či našu front office jeho výkony a vplyv na hru obrany presvedčili na toľko, že začnú túto pozíciu brať vážnejšie a začnú na ňu používať dostupný kapitál. Odpoveď prišla pomerne rýchlo a my sme zaplatili hráča na pozícii inside linebackera peknými peniazmi! Toto sme tu nemali už véééééélice dlho. Tu bol prvý náznak od zmeny našej filozofie a prvá noc draftu túto zmenu len potvrdila. Prvý výber sme použili na inside linebacekra Quay Walkera z Georgie. Vo free agency sme slušne zaplatili inside linebackera a následne sme na drafte použili náš výber v prvom kole na off ball linebackera, pričom túto pozíciu sme na drafte v prvom kole brali naposledy v roku 2006. Čo sa to vlastne stalo pri Svätom Vinceovi?! Vravel som si.

Podivným veciam nebolo koniec. Brian Gutekunst nám za svoje pôsobenie v pozícii GM Packers vždy ukazoval, že v prvom kole hľadá prémiových atlétov z obrovským herným stropom a k tomu to musia byť mladí hráči. Doposiaľ čo draftoval v prvom kole, tak to malo ledva občiansky preukaz. Ale toto sa tento rok porušilo. Poukazujem na náš druhý výber v prvom kole a to defenzívneho linemana Devonte Wyatta z Georgie, ktorý má už 24 rokov! Pre len takú zaujímavosť, Kenny Clark má 26 rokov a v NFL už má za sebou šesť sezón! Na Guteyho sú toto dva veľmi netypické výbery a mnohí sa pýtajú, že čo majú docieliť… K tomu nie je Wyatt úplný anjelik a má za sebou niekoľko problémov, čiže aj v tomto smere sa sa výrazne obmäkčili. Gutey povedal, že Wyatt má na svojom dva, či tri „priestupky“ ktorých sú si vedomí. Avšak spravili si detailný prieskum a ten ukázal, že nikdy nikoho neudrel, alebo nezranil. Wyatt v strede obrany krásne doplní Kennyho Clarka a som veľmi rád, že sme sa rozhodli dopriať mu pomoc. Podpísali sme skúseného Jarrana Reeda, je tam Dean Lowry, talentovaný TJ Slaton a teraz sa pridal Wyatt. Viacej priestoru pre Kennyho bude znamenať výrazne zvýšenú úroveň našej obrany. Dlhé roky sme volali po takýchto krokoch. Konečne prišli a sme za ne vďační! Wyatt bo v poslednej sezóne najlepšie hodnoteným inside defenzívnym linemanom v Power-5 a bol jediným iDL, ktorý od PFF dostal známku +80 ako pass rusher tak aj run defender. Plus k tomu na Senior Bowle výrazne zvýšil svoju hodnotu, keď viedol skupinu iDL v pass rush víťazstvách v súbojoch 1vs1. Páči sa mi aj jeho všestrannosť, keď dokáže hrať ako nose tackle, 3-tech a aj v určitých prípadoch ako 5-tech. Wyatt síce váži 138 kg, avšak na túto svoju váhu je extrémne rýchly a najmä jeho neskutočná výbušnosť na prvých desiatich yardoch sa ukazuje ako na atletickej dráhe, tak aj na ihrisku. Mať takýto prvý krok sa pri takejto hmotnosti len tak nevidí na každom rohu.

Zamýšľam sa nad tým, že tu nedošlo k zmene draftovej filozofie Packers. Myslím si, že tento výber off-ball linebackera a následne defenzívne linemana majú docieliť to, že Joe Barry bude mať vo svojej obrane úplne všetky hračky, ktoré si kedy vysníval a nenápadnú, ale výraznú zmenu v našej defenzívnej filozofii. Neveríte my? Tak si prečítajte slová defenzívneho tackla Rickyho Jean Francoisa, ako opísal Barryho prístup k obrane: „Nebude sa snažiť byť tým najagresívnejším týpkom. Ale zároveň jeho najväčší dôraz bude na to, že chce aby sa jeho front four dostala na quarterbacka. Toto bola tá najväčšia vec, na ktorú dával najväčší dôraz. Chce byť schopný poslať svoju front four do tlaku a do coverage dropnúť v siedmich mužoch. Toto je sen každého defenzívneho koordinátora. Chcem, aby sa mu tento sen splnil.“ Dovolím si tvrdiť, že presne tieto dva výbery majú docieliť to, že sa mu tento jeho cieľ aj splní. Je tu však jeden háčik, ktorý prechádza na môj bod so zmenou defenzívnej filozofie.

Keď Barry prichádzal, tak sa hovorilo o tom, že LaFleur od neho chce to, aby do Green Bay priviedol defenzívnu filozofiu Fangia, resp. Staleyho. Ich obrany hrajú až cca 80% defenzívnych snapov v light boxe, čo sú suverénne najvyššie čísla v lige. Staleyho nickel defense v Rams hrávala v skutočne nezvyčajnej forme. Štandardná nickel má na ihrisku front four, dvoch inside linebackerov a piatich defenzívnych backov. Ale Staleyho nickel bola takmer vždy postavená vo five-man fronte (3 DLs a dvaja OLBs na line of scrimmage), len jeden inside linebacker a nickel (5 DBs) defenzívny backfield. Takúto zostavu mal ako na prvých, tak aj na tretích downoch a robil to ako proti 3-receiver setom, tak aj proti viacej run-heavy personnelu s 2 tight endami. Toto je prakticky efektívnejšia cesta k zastavovaniu behu s 5 DBs na ihrisku. Jedným z kľúčov pre Staleyho (Fangia) je ponechapenie obidvoch safeties v coverage. To znamená, že behy zastavujete len so šiestimi hráčmi v boxe, čo nie je jednoduché. Toto mala byť naša obrana v minulej sezóne. Avšak ku koncu sezóny sme začali dostávať náznaky toho, že toto naša filozofia úplne nebude a ideme iným smerom. Toto sú percentá snapov, ktoré od weeku 8 odohral Krys Barnes: 64%, 65%, 43%, 53%, 61%, 58%, 62%, 53%, 69%, 100%, 70%. Nezdá sa vám, že toto veľmi nie je napĺňanie základných poznávacích znakov obrany, ktorú sme mali pôvodne chcieť zaviesť? Som toho názoru, že na ihrisku chceme hrať viacej s 2 skutočnými a mohutnými ILBs, ktorí dokážu hrať ako proti behu, tak aj v coverage.

Barryho pozadie sa väčšinou spája s Tonym Dungym a Monte Kiffinom v systéme Tampa-2. Tampa-2 systém, ktorý sa Barry naučil pod Kiffinom v Buccaneers využíva four-man front a necháva obidvoch safeties vzadu. Tento systém si vyžaduje linebackerov, ktorý dokážu dropovať hlboko do coverage, pokrývať sideline-to-sideline a atakovať loptu. Campbell dokáže robiť obe veci perfektne, to sme už videli. Walker na college ukazoval, že je výborný proti behom, keď bol tretím najlepšie hodnoteným tacklujúcim hráčom v college svete počas minulej sezóny a za celú sezónu missol len tri tackles, a k tomu na 548 kariérnych snapoch v coverage počas college nepustil ani jeden touchdown. Všetci veľmi dobre vieme, že naša obrana mali v minulej sezóne problémy najmä v tom, keď útok začal hrať spread offense s empty formáciou a atakoval matchupy napr. pomocou atletických tight endov (Mark Andrews). S týmto problémom by nám mohol pomôcť práve Walker, nakoľko keď bude na ihrisku spoločne s Campbellom, tak tam proste nevidím missmatch či už pri behovej, alebo passovej hre, ako tomu bolo v minulej sezóne. Keď si všímame obranu Georgie v minulej sezóne, tak keď Georgia čelila spread offense, tak Walker bol na ihrisku čo najviac a tréneri mu verili, že dokáže pokryť aj napríklad receivera číslo tri. Nemá problém hrať v quarter coverage, či cover 2, čo ku nám presne pasuje. Proste tu vidím jasný fit do našej obrany a nedivím sa, že sme si ho vybrali. Toto bol jasný útok na špecifický typ linebackera, ktorého potrebujeme do našej defenzívnej skladačky.

Mám pocit, že chceme hrať obranu, ktorú preferuje Todd Bowles. V strede dvaja mohutní inside linebackers, ktorí dokážu hrať ako proti behu tak v coverage, vpredu dvaja mohutní DLs a dvaja OLBs, ktorí sa dokážu dostávať na quarterbacka a v defenzívnom backfielde secondary, ktorá dokáže predvádzať poriadnu man coverage. Myslím si, že práve toto je smer, ktorým sa naša obrana uberá a tento draft jej dodal dva kúsky, ktoré jej chýbajú – ILB a DL. Mnohí hovoria, že v prvom kole Rodgersovi Packers vôbec nepomohli, mali ísť agresívne hore trade up po receivera, že v druhom kole sme to už len zachraňovali ako sa dalo a podobne… Ja to však vidím úplne inak. Dodali mu obranu, ktorá vo svojej starting zostave na papieri nemá prakticky žiadnu slabinu, doplnila tam kde to potrebovala. Kenny sa dočkal ďalšej pomoci a tento faktor môže mať na naše zápasy ešte väčší vplyv než „nejakí“ receiver v prvom kole. Ako Walker, tak Wyatt dokážu hrať od prvého dňa a toto pomôže aj samotnému Rodgersovi. Páči sa mi ako títo „odborníci“ menia „svoje názory“ podľa toho akým smerom sa uberajú média. Pred pár rokmi sme počúvali, že Rodgers potrebuje kvalitnú obranu a Super Bowl vyhrá aj so smetnými košmi na pozícii receivera.. Potom prišli média s „parádnou“ štatistikou draftovania WR v prvom kole a už keď Rodgers zrazu dostane jednu z najkvalitnejších obrán, tak to už nepotrebuje, potrebuje receivera IBA v prvom kole, lebo ten v druhom sa už nepočíta a nič iné mu nemôže pomôcť… Je mi z toho už iba smiešne.

Chcel by som sa pár slovami vyjadriť aj k tomu, že aká je štatistiky šanca, že na drafte nájdete kvalitného inside linebackera. Historicky sú tímy NFL veľmi zlé čo sa týka projekcie a následného draftovania inside linebackerov. Historické štatistiky hovoria, že vaša šanca na nájdenie dobrého inside linebackera je menej ako 50/50 a táto šanca je oveľa nižšia než pri ostatných pozíciách. Nasledujúce tabuľky sú veľmi, veľmi zaujímavé:

Obrázok
Obrázok

Zostáva nám teda veriť, že sa Gutey do svojho inside linebackera v prvom kole trafil a prakticky našiel „ihlu v kope sena.“ Historicky je Gutey skvelý čo sa týka draftovania hráčov v prvom kole, snáď bude tento trend pokračovať. K tomu sa Walker dostáva do rúk Joe Barrymu, ktorý je známy svojou skvelou prácou práve s touto pozíciou. Napríklad z Derricka Brooksa spravil defenzívneho hráča ligy v roku 2002 a teraz z nechceného De´Vondre Campbella účastníka first teamu All-Pro. To som teraz spomenul len tie dve najvýznamnejšie mená, ale mohol by som menovať ďalej. Napríklad spomeniem meno Paris Lenon. Ten bol v Lions pod jeho vedením jeden z najlepších hráčov, pričom niekedy hrával aj za Packers. Za Packers počas štyroch rokov odohral 16 zápasov a bol hlavne special teamer. Barry z neho spravil v Lions hráča, ktorý odohral všetkých 32 zápasov a nazbieral v nich 240 tacklov. Svoje najlepšie kariérne sezóny zažil práve pod Barryho vedením v Lions.


VYSNÍVANÝ RECEIVER PRIŠIEL V DRUHOM KOLE

Vieme, že Gutey sa snažil tradovať na koniec prvého kola, konkrétne na 32ku, avšak Vikings túto ponuku odmietli, nakoľko nechceli aby sme dostali k dispozícii 5th year option. No o pár hodín sa tento trade aj tak udial. Nie však na koniec prvého kola, ale na úvod druhého kola a Gutey si zobral svojho wide receivera. Bol ním Christian Watson z North Dakota State. Nakoľko sme ho draftovali v druhom kole, tak tu máme opäť reči, že sme nebrali receivera už v prvom kole, pričom sme ho očividne chceli brať v prvom kole a snažili sme o to 😛 Ako hovoril Rodgers, keď bol Wilson, London, Williams, Olave, Dotson a Burks fuč, tak už nezostal na boarde receiver, ktorého mali tak vysoko. Mali sme známku prvého kola na 6 wide receiveroch, ale všetci boli fuč.Čiže draftovanie ďalšieho receivera by bol value reach. Očividne to tak mali aj ostatné tímy. Nakoľko žiadny ďalší receiver nebol draftovaný až do momentu, kedy sme si my išli práve po Watsona. Nemám s týmto prístupom najmenší problém. Aj tak sme dostali hráča, ktorého sme chceli a k tomu sme v prvom kole kvalitne doplnili obranu.

Páči sa mi Watson? Ako talentovaný receiver jednoznačne. Na svoje fyzické proporcie to je neskutočný atlét a jeho RAS (Relative Athletic Score) hovorí samo za seba:

Keď sa pozerám na jeho tape, tak ma najviac uchvátili práve jeho pohybové schopnosti na receivera jeho veľkosti. Výbušnosť, rýchlosť, plynulosť pohybov… Proste takýchto chlapov nevidíte hýbať sa takto atleticky. Videli sme už veľa atlétov, ktorí nedokázali preniesť svoje schopnosti na futbalového ihrisko, ale ja mám pocit že Christian vyzerá na ihrisku ešte rýchlejšie, plynulejšie, prirodzene. Z tohto som naozaj uchvátený. Vidíte túto tabuľku?

Tak tá sa naplno prejavuje aj na ihrisku:

No a tieto jet sweepy bude Matt určite milovať:

Mať takúto flexibilitu pri 193 cm a 94 kg? To fakt často nevidíme…

Keď sa pozerám na jeho tape, tak proste mám pocit, že v našom útoku dokážu byť vplyvným hráčom už od rookie sezóny. Všetci veľmi dobre vieme, že play-calling Matta LaFleura je už takmer preslávený tým, že uvoľní hráča vďaka perfektnej nakreslenej play. Nie náhodou sme mali počas posledných troch sezón jednu z najvyšších priemerných separácií našich hráčov. Aj keď musí Christian zapracovať na svojom route runningu a podobne, tak Matt dokáže nájsť spôsoby ako dostať loptu do jeho rúk a potom už musí Christian ukázať čo s ňou vie keď ju má v rukách. A všetci sme už videli čo s ňou dokáže. Rozhodne tomu pomôže aj fakt, že za quarterbacka bude mať Aarona Rodgersa. Jeho rýchlosti a schopnosti budú pre náš útok taktiež fungovať ako skvelý „rozťahovač“ ihriska. Zároveň sa mi nesmierne páči jeho ochota a najmä kvalita pri run blockingu pre svojich spoluhráčov. Keď sa na neho pozerám, tak mi do nášho útoku sedí náramne a disponuje vlastnosťami, ktoré vyžadujeme.

Pri Christianovi sa veľa hovorí najmä o tom, že je z malej školy a že dostatočne nedominoval ani v FCS (nižšia úroveň college). Najskôr si musíme ujasniť jednu vec, North Dakota State je run heavy tím, ktorého útočnou filozofiou je beh, beh a zase beh. Keď sa chceme baviť o „dominancii“ na ihrisku, tak sa nemôžeme pozerať na výsledné čísla ako počet nachytaných yardov, či touchdownov. Najlepším indikátorom je štatistika získaných yardov na jednu odbehnutú routu. Táto štatistika krásne ukazuje produkciu vo vzťahu k ponúknutým príležitostiam. Proste nemôžete chytiť prihrávku, keď neodbehnete routu. Watsonov priemer na jednu odbehnutú routu bol v roku 2021 presne 4.33 yardov. Keď si to porovnáme napríklad s Drake Londonom, ten mal priemer 3.56 yardov, Treylon Burks 3.57, Garrett Wilson 3.00, Jameson Williams 3.12, Chris Olave 2.12 yardov. Toto nám ukazuje, že keď Watson dostal príležitosť, tak absolútne dominoval. Áno, hral proti slabším súperom, ale vzhľadom na to proti komu hral a koľko príležitostí dostal, tak sú jeho čísla vyššie (mali by aj byť) a to značne oproti ostatným spomenutým receiverom. Ak by mal na hlave inú prilbu, tak je to TOP 10 pick. V FCS s ním nedokázal žiadny cornerback udržať krok. Na Senior Bowle sa tiež ukázal vo veľmi dobrom svetle a cornerbackmi bol ohodnotený ako najlepší wide receiver. O tomto hovorí aj Milt Hendrickson, riaditeľ našich futbalových operácií, že na Senior Bowle dostal príležitosť nastúpiť proti lepším súperom, no aj tých doslova prevalcoval. Zatiaľ teda Watson nenašiel cornerbacka, ktorý by s ním udržal krok.

Christian je z menšej školy a nenastupoval proti najlepším hráčom, ale to napríklad ani Davante Adams (Fresno State), Jordy Nelson (Kansas State), Randall Cobb (Kentucky), James Jones (San Jose State), Greg Jennings (Western Michigan)… Je pravda, že potrebovali nejaký ten čas kým sa aklimatizovali na NFL a začali skutočne dominovať, toto podľa mňa čaká aj Christiana. Avšak ako som už povedal, Matt mu dokáže dať loptu do ruky, nakresliť mu plays a spraviť z neho vplyvného hráča už v prvej sezóne, aj keď to nebude ešte ten skutočný alfa samec na pozícii receivera. Presne kvôli tomuto prišiel Matt. Keby bol trénerom McCarthy tak vám rovno poviem, že to nevidím vôbec ružovo. Vieme ako operoval jeho útok a ako vyslovene od receiverov vyžadoval aby vyhrávali súboje 1vs1. Matt to má nastavené úplne opačne a verím, že toto je pre neho skvelý pick, s ktorým dokáže byť kreatívny už v rookie sezóne.

Watson prišiel na radu po tom, čo prvá šestka receiverov bola fuč a my sme si ho jednoznačne označili ako číslo sedem, svedčí o tom aj náš trade up po neho. V najbližších mesiacoch, resp. rokoch môžeme teda očakávať jeho porovnávanie s ostatnými WRs, ktorí boli draftovaní v druhom kole – Wan´Dale Robinson, John Metchie, Tyquan Thornton, George Pickens, Alec Pierce a Skyy Moore. Zaujímavosťou je, že Christian nie je jediným rodinným Watsonom, ktorý bol draftovaný tímom Packers. Jeho otec, Tim, bol výber v 6. kole na NFL Drafte v roku 1993, kedy si ho vybrali tiež práve Packers. Bol to safety, ktorý však pred začiatkom rookie sezóny utrpel zranenie členka a bol prepustený.


NASLEDUJÚCE PICKY SÚ AZDA EŠTE ZAUJÍMAVEJŠIE

Veľmi sympatické sú mi výbery aj ofenzívneho linemana Seana Rhyana, wide receivera Romeo Dobbsa, všestranného ofenzívneho linemana Zacha Toma, outside linebackera Kingsleyho Enagbareho, ofenzívneho tackla Rasheeda Walkera a wide receivera Samori Toureho. Mnohí boli presvedčení o tom, že Enagbare a Walker môžu ísť už v druhom/treťom kole, no nakoniec sme ich získali v piatom, resp. v siedmom kole.

Keď sa pozerám na Enagbareho, tak mám pocit, že vidím Za´Dariusa Smitha. Je to produktívny pass rusher, ktorý dokáže hrať všade v DL, vyznačuje sa svojou silou a môžete mu vytvárať pozície, ktoré sa vám len zachce. Toto mi príde ako doslova cielený typ pass rushera, ktorým chceme nahradiť práve rolu Za´Dariusa Smitha a dokonca dostal aj jeho číslo. Portál PFF ho za minulú sezónu ohodnotil ako tretieho najlepšieho pass rushera vo svete college futbalu a lepšie hodnotení boli len Aidan Hutchinson a Nik Bonitto. Úprimne vám poviem, čakal som, že edge rusher príde omnoho skorej, ale Kingsley sa mi fakt páči. Musí sa jednoznačne zlepšiť ako hráč proti behu, no na tretích downoch a jasných passových situáciách bude podľa mňa platný od prvého momentu.

O Rasheedovi Walkerovi a účasti na NFL Drafte sa už hovorilo po sezóne 2020, ale rozhodol sa ísť späť na školu. Chalanisko má veľmi veľa potenciálu a zbraní vo svojom arzenále, avšak problémom je technika, rovnováha, či vyrovnanosť výkonov. Prečo sa tak prepadol? Podľa mňa preto, lebo počas poslednej sezóny neukázal pokroky vo svojej technike a zaostal tým pádom za očakávaniami. Treba dúfať, že to bol len problém coachingu a nie pracovnej morálky. Avšak za výber v 7. kole to rozhodne stojí a toto môže byť neobrúsený diamant v rukách Adama Stenavicha a Luka Butkusa.

Sean Rhyan bol azda najlepším ofenzívnym linemanom na UCLA počas posledných rokov. Už ako 18-ročný freshman získal job ľavého tackla a odvtedy štartoval v ďalších 31 zápasoch na tejto pozícii. Počas troch sezón na niečo cez 1,200 pass blocking snapoch pustil len dva sacky. Aj keď nemá úplne najideálnejšiu dĺžku rúk na ľavého tackla, tak jeho pohybové schopnosti na ihrisku sú na guarda veľmi dobré. Osobne si myslím, že u nás bude bojovať o job starting pravého guarda/tackla, pričom sa mi náramne hodí práve na guarda. Jeho silou sú práve pass-sety, kde sa prezentuje pevným postojom a jeho umiestnenie rúk je doslova fenomenálne. Na tacklovi môže doplácať na nie úplne najlepšiu rýchlosť, ale na guardovi sa táto limitácia vykryje. Mne sa on veľmi podobá buď práve na Brandona Scherffa alebo Josha Sittona. A to ako hrou, tak atletickými výsledkami.

Zach Tom je tretím do partie spomedzi našich tohtoročných OL a podľa mňa môže byť práve on tým najlepším. Dokáže hrať na všetkých piatich pozíciách v OL a v minulej sezóne bol hodnotený ako najlepší pass blocking ofenzívny lineman vo svete college futbalu. Na 633 pass blocking snapoch pustil len 13 tlakov na svojho quarterbacka! V poslednej sezóne nastúpil proti výberu v prvom kole, Jermaine Johnsonovi z Florida State, a pustil nula tlakov! Je to skúsený harcovník, keď na college zasiahol do 48 zápasov s 27 štartmi. Školské údaje uvádzajú, že odohral 3,197 snapov. 13 zápasov odohral v roku 2019 na centrovi a 23 na ľavom tacklovi v rokoch 2020 a 2021. Povedzte mi, koľko ofenzívnych linemanov si môže povedať, že odohral toľko zápasov na centrovi a aj na ľavom tacklovi? Keď sa na neho pozerám, tak podľa mňa ho budeme skúšať na pravom tacklovi. Nemá najlepšiu veľkosť, avšak to vykrýva rýchlymi nohami, perfektným balansom, prácou rúk a schopnosťou tieňovať pass rusherov. V tomto mi pripomína Davida Bakhtiariho.

Keď sa pozerám na našich ofenzívnych linemanov, ktorých sme za posledné roky priviedli, tak všetci majú niekoľko spoločných vlastností. Sú perfektne atleticky vybavení, aj keď nemusia mať úplne tú najideálnejšiu veľkost. K tomu boli skvelými pass-blocking hráčmi na college. Očividne v Packers máme model, ktorý používame a ktorý aj bezpochyby funguje.

Obrázok

Spomenieme si ešte aj dvojicu wide receiverov. Romeo Doubs je veľmi, veľmi zaujímavý výber. Chalanisko hrával v Nevade, kde za štyri roky vyprodukoval 3,233 nachytaných yardov a 26 nachytaných touchdownov. Dokázal vyprodukovať dva zápasy, v ktorých dosiahol na hranicu 200 nachytaných yardov a počas posledných dvoch sezón na college mal priemer 105.6 nachytaných yardov na zápas. V Nevade sa vyznačoval najmä ako deep threat. V roku 2020 viedol celú FBS v deep nachytaných yardov (prihrávky, ktoré letia cez 20 yardov) proti single coverage – 505 yardov. Medzi rokmi 2020 a 2021 je na prvom mieste v FBS spomedzi receiverov čo sa týka deep nachytaných touchdownov – 15, vrátane piatich, ktoré merali aspoň 50 yardov. Počas posledných dvoch sezón takmer 1,000 nachytaných yardov prišlo práve na deep prihrávkach. Páči sa mi jeho pomer veľkosti/rýchlosti, dobrý odpich z line of scrimmage a excelentné schopnosti sledovania lopty vo vzduchu. Nemá problém hrať cez kontakt počas routy, chytať lopty v strede ihriska v poriadnej premávke a je veľmi trpezlivý. Úprimne vám poviem, že nebudem vôbec prekvapený, ak bude lepším hráčom než Christian Watson. Inak chcete vidieť jeho úplne prvý dotyk s loptou vo svete college futbalu?

Prehliadať nemôžeme ani výber v 7. kole – Samori Toureho. Ku koncu draftu mu telefón zvonil prakticky nonstop, nakoľko tímy mali o neho obrovský záujem a chceli ho podpísať ako nedraftovaného nováčika. Avšak Gutey sa rozhodol, že do týchto vôd ho nepustí a poistil si ho na samom konci NFL Draftu 2022. Tento šikovných chalanisko z Montany Grizzlies v roku 2019 nachytal 87 prihrávok pre 1,495 yardov a 13 touchdownov. Túto sezóne zakončil vo veľkom štýle, keď v posledných 6 zápasoch sezóny nachytal 48 prirávok pre 905 yardov a 10 touchdownov. V jednom zápase dokonca nachytal 303 yardov. Následne sa presunul do Nebrasky a tam sa stal najlepším tímovým receiverom. Celkovo tu nachytal 46 prihrávok pre 898 yardov a 5 touchdownov, pričom viedol konferenciu Big 10 v yardoch na jednu zachytenú prihrávku (19.5) a stanovil rekord tohto univerzitného programu v počte 100-yardových (nachytaných) zápasoch v jednej sezóne (5). Je to vybalansovaný route runner s istými rukami, šikovný atlét, ktorý nemá problém s brzdami a vyzerá na nich tak ako by receiver vyzerať mal. Výborne dokáže využívať zmeny smeru pri route runningu a to sa ukazuje najmä na double moves. V útoku Nebrasky bol často využívaný aj ako gadget hráč do motions a tu vidím tiež pekný fit do nášho útoku. Počas poslednej sezóny odohral až 80% snapov na slote a myslím si, že takto ho budeme využívať aj my. Všetci traja receivers sa mi hodia do útoku Matta LaFleura ako riť na šerbeľ.


ZHRNUTIE

Celkovo sa mi náš draft veľmi páči. Dokázali sme draftovať hráčov, ktorí nám zapadajú do filozofie a zároveň aj niekoľko hráčov, ktorí dokážu hrať v NFL od prvého snapu. Osobne ma veľmi prekvapilo, že sme nedraftovali žiadneho cornerbacka. TOP 3ka na tejto pozícii je u nás extrémne silná – Alexander, Stokes, Douglas. Ale za nimi to je jeden obrovský otáznik. Čo keď sa niekto z nich zraní? Čo potom? Rovnako to cítim pri pozícii safetyho. je tam Amos a Savage, ale za nimi samá neskúsenosť. Nemám ten pocit, že na súpiske máme adekvátneho CB4 a S3. Keisean Nixon odohral v NFL 247 snapov, Vernon Scott 90, Shemar Jean-Charles len 38, Innis Gaines prakticky v NFL ešte nič neodohral. A to je všetko. Bol by som veľmi rád, keby ešte podpíšeme nejakých dvoch skúsenejších hráčov na tieto pozície.

Keď sa pozrieme na našu súpisku po drafte, tak je to rozhodne jedna z najlepších súpisiek v celej lige, ktorá bude bojovať o tie najvyššie priečky. Potrebujeme spraviť ešte nejaké tie kozmetické úpravy, no celkovo mám z toho dobrý pocit. Bol by som rád, keby podpíšeme jedného skúseného cornera, safetyho a outside linebackera. Nenahneval by som sa ani ešte za jedného skúsenejšieho pravého tackla do pozičného súboja počas training campu.