Jedna éra sa končí, prichádza niečo nové!

„Budem hrať futbal a budem hrať za New York Jets.“

Aaron Rodgers

Éra Aarona Rodgers je na konci, ešte nie oficiálne, ale technicky áno.. Toto nám v stredu u Pata McAfeeho oznámil náš už čoskoro oficiálne bývalý legendárny quarterback Aaron Rodgers. Podľa jeho slov sa už len čaká na to, aby sa obe strany dohodli na kompenzácii a ostatných detailoch tradu. Zároveň dodal, že ak niekto ešte dúfa, že trade s Jets padne to bude znamenať jeho návrat do Green Bay, tak to je mimo realitu. V Green Bay sa s ním ešte určite stretneme, keď ho budeme uvádzať do Siene slávy a podobne, ale aj napriek tomu, že v tejto sezóne bude obliekať zelenú, tak to nebude v kombinácii so zlatou farbou.

Aaron Rodgers nám v tomto rozhovore povedal niekoľko ďalších vecí, ktoré si zhrnieme rýchlo v pár bodoch:

 • Rodgers povedal, že po skončení sezóny strávil týždeň v Green Bay a tu mu mali Packers oznámiť, že sa môže vrátiť a v roku 2023 hrať za Packers.
 • Následne dodal, že sa niečo zmenilo po tom, ako išiel na terapiu tmou. Keď ju skončil, tak od hráčov dostal echo a tí ho informovali, že sa ho Packers snažia zobchodovať.
 • Rodgers povedal, že po zápase s Lions to cítil tak, že to je koniec jeho kariéry, preto ten emočný moment s Randallom Cobbom.
 • Tiež povedal, že pred tým ako išiel do tmy, tak to bolo 90% pre ukončenie kariéry a 10% na pokračovanie.
 • Rodgers povedal, že to bolo očividné, že Packers chcú ísť ďalej po tom, čo vyšiel z tmy.
 • Rodgers povedal, že by si želal, aby mal s Packers priame konverzácie rovno priamo po sezóne o tom, že chcú ísť ďalej.
 • „Chcú ísť ďalej, nechcú sa vrátiť späť. Sú pripravení na budúcnosť s Jordanom. Jordan bude skvelý hráč. Je to k-revsky dobrý chalan. Mal skutočne dobrú sezónu posledný rok. Má pred sebou skvelú budúcnosť.“
 • A.J. Hawk mu položil hypotetickú otázku ohľadom toho, že či už Rodgers počas sezóny 2022 cítil, že už to bolo o tom, že každý chce ísť ďalej. Jeho odpoveď: „Celkom zrejmé.“
 • „Nikto nechce byť zlou postavou v tejto situácii. Úprimne, zlá postava tu ani nie pokiaľ sa všetko vyrieši tou správnou cestou.“

K pár bodom sa chcem rýchlo vyjadriť, lebo mi to celkom do seba nezapadá. Dňa 29. januára Adam Schefter reportoval, že Packers preferujú ísť cestou bez Rodgersa a že Aaron Rodgers si má byť tohto vedomý. Je to Schefter, čiže nemôžeme všetkému veriť, ale keď sa pozrieme na záznam Rodgersovej účasti v Pat McAfee show z dátumu 31. januára, čo je obdobie pred Super Bowlom a vtedy ešte nebol po svojej terapii v tme, tak tu povedal zaujímavú vec. „Vyzerá to tak, že už sa tu rozbehli konverzácie, v ktorých nie som zahrnutý, čo je zaujímavé. V tento moment nie som súčasťou týchto konverzácii. Keď si to ujasním vo svojej hlave a rozhodnem sa pre jednu či druhú cestu, tak vy chalani a Packers – nie v tomto poradí – a všetci ostatní to budete vedieť.“ Podľa tohto to vyzerá tak, že v tomto bode Packers boli rozhodnutí, že chcú ísť ďalej bez neho, on o tom vedel a potreboval sa rozhodnúť, či bude hrať ďalej a za iný tím alebo skončí kariéru.

Ale podľa jeho tvrdení zo stredy sa o tom dozvedel až po tom, čo vyšiel z tmy. Ako však vidíme, o postoji Packers voči jeho osobe vedel už skorej a preto je zaujímavé, že niečo takéto tvrdí a jeho slová o tom, že sa „niečo zmenilo“ na strane Packers po tom ako skončila jeho terapia očividne nie sú pravdivé. Ešte raz – Aaron povedal, že išiel do tmy mysliac si to, že ho chcú späť a potom keď z tmy vyšiel, „niečo sa zmenilo.“ Pat McAfee sa ho potom na to opýtal otázku, že keby mu to pred tou terapiou povedali, že ťa určite bezpodmienečne chceme späť, či by to niečo zmenilo, tak Aaron odpovedal, že nie. Trošku sa tu nenachytal? A čo tá jeho odpoveď na otázku A.J. Hawka? Celkom zrejmé? Jasné, že o tom vedel.

Rob Demovsky, ktorý pokrýva Packers pre ESPN, nám vo štvrtok ráno oznámil, že Rodgers zrovna nebol komunikatívny, keď mu Packers volali a pýtali sa ho na to, že čo chce robiť ďalej a ako to s ním vyzerá. New York Jets volali do Green Bay ohľadom Aarona Rodgersa dňa 12. februára (vtedy prišiel report). Rodgers vyšiel z tmy 23. februára. Naozaj sa mi tomu nechce veriť a vravel o tom aj Greg Jennings pred pár hodinami (nezvyčajne povedal niečo múdre). Packers takto proste operujú, chcú sa zbaviť hráča skorej než bude príliš neskoro a neexistuje, že to nebolo na obe strany. Obe strany veľmi dobre vedeli, čo aká strana preferuje. Packers museli cítiť a vedieť, že u Rodgersa to nevyzerá s pokračovaním v Green Bay najlepšie a Rodgers musel vedieť, že Packers by preferovali prechod do novej éry.

Nebudem sa už okolo toho vŕtať, ale nesedí mi to. Keby to aj bola pravda, tak Rodgers vlastne ide do tmy na štyri dni s tým, že chce na 90% ukončiť kariéru a potom keď ju opustí si len pozrie telefón, od svojich kamarátov zistí, že ho Packers chcú zobchodovať, začali sa riadne o tom baviť s Jets a ultimátne sa tu rozhodne, že chce hrať a chce hrať niekde inde? Aký zmysel potom mala tá terapia? Keby sa aj pozriem na to tak, že to je všetko pravda, tak v podstate jeho súťaživá nátura zohrala svoju rolu a okamžite sa prepol do módu „veď ja vám všetkým ešte ukážem.“ Brett Favre 2.0. Ak je to takto, tak to Gutekunst a front office Packers zahrali celé perfektne a môžu za neho aspoň niečo dostať.


ČO BUDE ĎALEJ?

Aaron Rodgers týmto svojím verejným vystúpením spravil niečo, s čím v New Jersey asi nie sú úplne nadšený. Páka je v rukách Packers. Packers vo svojej ruke držia tromfy a nie je to tak ako hovoril McAfee, že Packers nemajú žiadnu silu ohľadom vyjednávania. Prečo to tak je?

Pozrime sa, ako je postavený kontrakt Aarona Rodgersa. Je v ňom option bonus, ktorý sa musí uplatniť hocikedy medzi 17. marcom a začiatkom regular season 2023 (1. september). Toto samo o sebe znamená to, že Jets sú pritlačení o stenu a Packers môžu sedieť s vyloženým nohami na stole, usmievať sa a čakať na čo najlepšiu a najvýhodnejšiu ponuku – pre nich. S chalanmi z Jersey sa môžu hrať ako mačka s myšou.

Jets si teraz nemôžu dovoliť to, že nespravia trade po Aarona Rodgersa. Povedal im osobne a rovnako aj celému svetu, že chce hrať za New York Jets. Už podpísali Allena Lazarda na 4-ročný kontrakt v celkovej výške $44 miliónov. Jets sa ešte zaujímali o dvoch veteránov na voľnom trhu, ktorí sú už fuč. Derek Carr podpísal so Saints a Jimmy Garoppolo s Raiders. Ak sa pozrieme na Jets a keď nepodpíšu Rodgersa, tak potom čo? Budú robiť trade po Ryana Tannehilla? Alebo pôjdete cestou, že to dáte do rúk Zacha Wilsona, keď váš majiteľ, celé vedenie a trénersky tím leteli cez celú krajinu za Aaronom do LA, aby ho ukecali a plus do toho sa k tomu pridali aj vaši najlepší hráči? Jets proste musia Rodgersa dostať do Jersey a aby sa im to podarilo, musia sa dostať cez most s názvom Green Bay Packers.

Packers sa nikam ponáhľať nemusia, lebo veľmi šikovne si dodali flexibilitu novým kontraktom. Packers si môžu robiť čachre machre so svojou súpiskou, lebo jeho cap hit kým je na súpiske je $31.62M a keď bude vymenený pred 1. júnom tak pôjde hore na $40.31M. To znamená, že jeho tradom nepotrebujeme uvoľniť peniaze aby sme mohli niečo robiť. Plus k tomu už máme na súpiske svojho quarterbacka pre rok 2023 a to je Jordan Love. Nevieme, či to bolo od Rodgersa zámerné, no do rúk generálneho manažéra Packers Briana Gutekunsta dal kladivo. Tieto čachre machre však nemôžeme robiť donekonečna. Už ich nemôžeme hrať počas regular season. Ak sa jeho option bonus neuplatní pred týmto dátumom, tak jeho cap hit v roku 2023 vystrelí na $75.3M, čo nemáme najmenšiu šancu absorbovať. Ak sa to bude naťahovať, tak práve tu bude ultimátna dead line tradu. Avšak nechce sa mi veriť, že by Jets chceli robiť trade po svojho nového starting quarterbacka pár dní pred začiatkom sezóny.

Kto by chcel vedieť presné čísla okolo Rodgersovho kontraktu – o akých cifrách sa bavíme keď ukončí kariéru, keď bude vymenený a podobne, tak tu je môj starší článok kde to do detailu rozoberám – AARON RODGERS A JEHO BUDÚCNOSŤ REČOU ČÍSEL

Áno, je tiež pravda, že teraz Jets vedia, že sú jediným tímom a ak nebude ich, tak skončí kariéru. Ale Packers to môžu hrať na nože, nakoľko keď sa jeho zmluva nijako neupraví, tak keď sa rozhodne ukončiť kariéru, tak cap hit bude v podstate rovnaký ako keby ho vymenia. Presne na cent. Na konci dňa pôjde o to, že čo je dôležitejšie a silnejšie? Že Packers Rodgersa nechcú, alebo to že Jets Rodgersa chcú?

Posledné správy hovoria o tom, že Aaron Rodgers by mohol byť vymenený do Jets za first round pick tento rok a conditinal pick budúci rok. Tak uvidíme…

Ohľadom Aarona Rodgers vyjde špeciálny článok, kde si prejdeme a pripomenieme všetky jeho pamätné okamihy v Green Bay a takto sa s ním pekne rozlúčime. Tento článok nemá slúžiť na takýto účel.


ALL WE NEED IS LOVE

Ako som už spomenul, tak po odchode Aarona Rodgers tím do svojich rúk dostane mladík Jordan Love. Ten tri roky sedel za Aaronom Rodgersom a teraz dostáva príležitosť ukázať, čo sa všetko naučil. Po tom, čo sme ho draftovali som sadol za jeho zápasový tape a dal som dokopy TENTO DETAILNÝ ROZBOR JEHO HRY. Následne počas troch sezón som detailne pozoroval jeho napredovanie, študoval jeho každý jeden snap či už počas pre-season, alebo regular season. A objektívne dokážem povedať, že jeho napredovanie je vidieť a podľa všetkého to videli a vidia aj všetci aktéri v Green Bay.

Jeho najväčší skok prišiel práve v poslednom roku. Do Green Bay prišiel ako tréner quarterbackov Tom Clements a ten mu podľa mňa výrazne pomohol. Všetci si pamätáme to, ako práve Tom Clements pomohol Aaronovi Rodgersovi a hlavne so zrýchlením odhodu lopty. A teraz bolo vidieť to, že sa to prenáša aj na Jordana. Na každom snape vidíme, že celkový mechanizmus odhodu lopty sa výrazne zrýchlil a to je len dobre. Už mu to netrvá tak dlho, kým lopta od počiatočného pohybu opustí jeho ruku. Talent a sila v jeho ruke nikdy neboli problémom, potreboval vylaďovať detaily a Tom mu podľa mňa v tomto smere ohromne pomohol. Tom zostáva v Green Bay aj naďalej a pre Jordana a jeho napredovanie to môže byť extrémne dôležitý faktor.

Tu vám ešte raz hodím záznam všetkých jeho hodov z regular season v roku 2022.

Keď si to porovnávam s jeho prvými 2 rokmi v Green Bay a s tapom z Utah State, tak tu vidím niekoľko výrazných zmien.

 • Za mňa prvá vec, ktorá musí okamžite udrieť do očí jeho rozhodnosť. Keď vidí voľného chlapa, tak lopta na neho okamžite letí. Nevymýšľa niečo extra, proste robí to, čo robiť má. To je to, o čom hovoril neustále Matt LaFleur: „Let it rip.“ A toto presne v jeho hre vidím. Na toto má obrovský vplyv jeho výrazne zlepšená práca nôh pri dropbacku. Keď dokončuje svoj dropback posledným krok, tak je v správnej pozícii na odhod lopty, je to všetko v rytme a keď zadná noha dopadne na zem, tak je pripravený hádzať loptu.
 • Druhá vec, ktorá je za mňa očividná je jeho sebavedomie a kľud. Keď má pokrytý prvý read, nepanikári a dokáže si prechádzať svoje ready tak ako si ich prechádzať ma. Keď tam nič nemá, alebo prichádza tlak, tak veľmi správne predĺži play mimo pocket a tu dokáže udržať oči v downfielde a stále hľadať svojich spoluhráčov. Najmä jeho výkon v poslednej štvrtine proti Eagles bol takmer perfektný. Tento jeho výkon som do posledného detailu rozobral v TOMTO ČLÁNKU. Hral tam naozaj perfektne a vyslúžil si pochvalu aj od samotného Dariusa Slaya. 
 • Tretia vec je jeho technika, respektíve rýchlosť odhodu lopty, ktorú som už rozoberal vyššie.

V podstate tri roky na sebe pracoval a naozaj môžem povedať, že sa v mnohých aspektoch zlepšil. Chvália ho jeho tréneri, jeho spoluhráči a dokonca aj protihráči, ako napríklad Darius Slay, ktorý o ňom povedal to, že na ihrisku vyzeral ako Aaron. To, za čo ho chcem pochváliť je fakt, že tri roky na sebe tvrdo pracoval a nikdy sa nesťažoval. Vidíme mnohých mladých quarterbackov, ktorí sa len sťažujú. Jordan k tomu od začiatku pristúpil ako profesionál a teraz dostane šancu ukázať, čo sa za tie tri roky naučil a kam sa herne posunul. Nehovorím, že to bude ďalší HoF quarterback, ale jeho potenciál je nesporný a som zvedavý, čo nám ukáže.

Mnoho fanúšikov sa pozerá na neho tak, že práve on je dôvod, prečo miláčik domácich tribún Aaron Rodgers nemôže ukončiť kariéru v drese Packers. Smerujú na neho škaredé slová, či ho už rovno dopredu odpisujú. Ja by som chcel všetkých fanúšikov vyzvať, aby ho čo najviac podporovali. On si toto nevybral. On sa sám do tejto situácie nedostal. Doposiaľ všetko robil ako profesionál a jeho prístup bol ukážkový. Bol by som preto rád, keby aj my fanúšikovia toto oceníme a vyjadríme mu podporu. Zaslúži si to. Nechcem aby to vyzeralo tak ako s Aaronom Rodgersom na začiatku jeho kariéry, keď ho fanúšikovia počas Family Night vypískali a dávali mu jasne najavo, že Brett je číslo jeden. Nebuďme ani ako tento preslávený fanúšik, ktorý rovno po draftovaní Aarona Rodgersa povedal toto do tváre Teda Thompsona, lebo o pár rokov neskôr sa na nás môže smiať celý svet.

Jordan stojí pred výzvou, pred ktorou by sa rozklepali nohy mnohým. Má byť nástupcom Bretta Favra a Aarona Rodgersa. Niektorí hovoria o tom, že musí nahradiť Aarona Rodgersa. Ja to tak však nevidím. Chcem, aby bol sám sebou a bol Jordanom Lovom. Nechcem ho porovnávať s Aaronom Rodgersom, to by bolo voči nemu nefér a v podstate aj nenaplniteľná úloha. Aaron Rodgers je jedinečný a je len jeden.

Keď teraz dokážeme Aarona aspoň trošku speňažiť, tak to môže byť pre nás skvelý scenár a možnosť na prechod do novej éry. Naše vedenie bude extrémne nadšené z toho, že uvidia Jordana v úlohe vodcu tímu počas jednej sezóny. Toto je cesta ako zistiť, čo v ňom je. Na toto sa tri roky pripravoval. Je to zároveň aj naša posledná šanca zistiť, čo v ňom máme. Keby Aaron zostal, tak by si Jordan vypýtal trade. Jordan nemusí byť okamžite lepší než Rodgers a to ani nebude. Ale potrebujeme vidieť, či napreduje tak ako má a či v ňom máme potenciál rastu. Je jasné, že tento rok nebude lepší ako Aaron, ale z dlhodobého hľadiska to môže byť tá správna voľba, ak ukáže potenciál.

Ak aj náhodou budeme v tejto sezóne horší s Jordanom než v poslednej sezóne s Aaronom, tak to nemusí byť ten najhorší scenár. Keby sme už Rodgersa vymenili rok dozadu, tak v tej poslednej by hral Jordan. Keby hral dobre, sme perfektne vyzbrojení na nasledujúce roky s kapitálom, peniazmi, či jeho súhrou s mladými wide receivers. Ak nie, stále máme kapitál a peniaze nájsť nového quarterbacka. Proste musíme vedieť, ako Jordan vyzerá a keby to aj bola sezóna, kde by sme vyhrali dva zápasy, tak by sme zistili, že možno on nie je budúcnosť a v konečnom dôsledku je to pozitívny výsledok. Sme v TOP 5 na drafte a môžeme si brať nového quarterbacka. Hocijaký výsledok s Jordanom Lovom v roku 2022 by bol lepší, než ten čo sme dostali s Aaronom Rodgersom. Nič sme z tohto nezískali. Takže keď teraz ideme cestou Jordana, tak teoreticky horšia sezóna s Jordanom nie je tragédiou, lebo z toho dokážeme niečo vyťažiť a máme znalosť. Vieme akým smerom sa hýbať. Uvidíme, či môžeme na ňom niečo stavať, či tam je potenciál a ak nie je, tak sme v perfektnej pozícii na nájdenie nového quarterbacka. Vôbec by som sa ani nedivil, keby tento rok v druhom, či treťom kole zoberieme ďalšieho quarterbacka. Spravili sme to aj keď sa stal starting quarterbackom Aaron Rodgers v roku 2008. Nebolo by to nič nezvyčajné. My takto operujeme a vďaka tomu si dokážeme pozíciu quarterbacka pomerne dobre strážiť. Čiže ak aj niekoho draftujeme, tak to neznamená, že Jordanovi neveríme.

Jordan je talentovaný chalan a tu si dajme dva hody, ktoré nám to pripomenú a trošku náš nažhavia na sezónu 2023! All we need is love!


GO PACK GO !!!!