V tohtoročnom drafte bolo vytiahnutých rekordných 36 WR, no Green Bay Packers si neuchmatli ani jedného z nich. Prečo? A čo to znamená?

Pred draftom takmer každý mock draft prisudzoval Packers WR v prvom kole a ešte jedného v ďalších dňoch. Rodgers potrebuje konečne pomoc, talent a GM Gutekunst musí investovať do posilnenia jeho receiverov. Táto fáma sa začala už v prvej polovici minulej sezóny. Vyhrávali sme, ale bola to v útoku trápenica. Spomínate si, kedy hral Rodgersov útok parádny futbal? Veru, keď bol Davante Adams zranený…

To však nie je problém Adamsa a myslím si, že ani HC Matta LaFleura. Je známe, že Aaron Rodgers hádže loptu tým hráčom, ktorým plne dôveruje. Zrazu však na ihrisku nemal okrem Aarona Jonesa ani jedného overeného hráča. Áno, Kumerowa chválil, ale ten si za celú sezónu pripísal 12 zachytení. Keď už lopta dostal, dlho ho súper nedokázal zastaviť. Počas Adamsovej absencie využíval Rodgers rovnomerne každého receivera, navyše to konečne vyzeralo, že počúva LaFleura na slovo. Z Aarona sa naozaj stal dobrý koordinátor, ktorý dával loptu do rúk Jonesovi a Williamsovi a občas ju hodil. Keď ju hodil tak to bolo pre veľký zisk, prípadne TD. Naša hra vyzerala skvele, tešili sme sa na každý útočný drive.

Môžeme to teda charakterizovať tak, že problém bol teda z veľkej časti v Rodgersovi. Koľkokrát nestihol snap pred vypršaním času, často zmätkoval, nehodil loptu smerom na úplne voľných hráčov. To sme už všetko preberali počas sezóny a aj po nej. Aby to nešlo len na jeho hlavu tak treba povedať, že MVS či Jimmy Graham vlani ostali za očakávaniami. Prvý menovaný bude mať čo robiť, aby sa tento rok udržal v tíme a má pred sebou poslednú príležitosť. Od úvodu tréningového kempu musí Aarona a Matta presvedčiť, že mu môžu dôverovať a má na to, aby bol 2. či 3. receiverom. Graham je už preč a okrem zlepšeného blokovania a jednej play proti Seahawks si ho, žiaľ, moc pamätať nebudem.

Čo na to Gutekunst?

Vážne si myslíte, že Gutey a Matt nechceli WR? Samozrejme, určite chceli. Dovolím si tvrdiť, že mali na svojom boarde aj receiverov, ktorí išli v prvom kole. A tu je dôležitá vec. Nižšie som prepísal vyjadrenie Gutekunsta, a keď si ho prečítate a vrátite sa k tomuto odstavcu, dá to nejaký zmysel. Ruggs, Jeudy a Lamb by bol na našej 30tke a aj prípadnom posune troška nahor obrovským stealom. Tým pádom Gutey mohol mať na svojom boarde reálne Jeffersona, Reagora a Aiyuka. Práve druhé meno, ktoré išlo do Eagles mi príde ako najväčší favorit pre Packers. Tým, že Vikings mali dva picky bolo jasné, že Jefferson cez nich neprejde. Tak sa aj stalo a navyše sa pred Packers posunuli aj 49ers, ktorí brali ďalšieho šikovného receivera. Ja som v prvom kole už žiadnych ďalších WR nemal a rovnako to asi bolo nielen u Guteyho, ale aj ďalších GM.

Toto je článok o WR a aj vyjadrenie Gutekunsta je čisto k ním, no aj Bart vo svojich článkoch spomenul, že Love bol s najväčšou pravdepodobnosťou posledným hráčom jeho boardu, ktorý bol ohodnotený ako pick, ktorý stojí za to zobrať v prvom dni. Na 26tku sa skočilo kvôli záujmu Colts, ktorí tento zámer potvrdili neskorším vybraním Jacoba Easona. Matt LaFleur hovoril pred draftom reportérke ESPN, že ak bude Love k dispozícii tak nedopustí, aby bol na boarde po picku Packers. Tu by sme mohli ukončiť to, že prečo Packers nebrali po 18 rokoch receivera v prvom kole draftu.

Generálny manažér Packers na tému, prečo nezobral ani jedného WR povedal: „Je to spôsobené tým, čo sa dialo od úvodu draftu. Proste nám to nehralo do kariet a neboli sme schopní vybrať si niektorého z chlapcov, ktorých sme mali ohodnotených veľmi vysoko. Keď sme boli v strede a pred koncom draftu, nevidel som tam vhodnú príležitosť na pridanie hráča, ktorý by mal vplyv na súpisku už tento rok. Viete, aké to je pre mladých hráčov na tejto pozícii byť prínosom od začiatku. Aj tým najlepším hráčom to väčšinou trvá 2-3 roky pokiaľ sa dostanú na požadovanú úroveň. My tento typ hráčov máme, vstupujú do druhého alebo tretieho roka kariéry a vtedy už od nich očakávate veľa. Allen Lazard sa vynoril, podpis Devina Funchessa, EQ sa vracia nazad, MVS, Kumerow a nám sa naozaj veľmi páči Malik Taylor. Myslíme si, že máme množstvo hráčov, ktorí sa pobijú o hrací čas a produkciu.

No ale talent tam na pozícii bol aj neskôr. Prečo potom nezobrali napríklad toho Peoples-Jonesa alebo Procheho? Veď tam dlho boli…

V druhom kole sa Gutekunst rozhodol vybrať LaFleurovi running backa, ktorého doteraz nemal. Typologicky to je buldozér, ktorý má 115kg s výbornou rýchlosťou, behá hlavne inside a ustojí tackle. Je to ďalšie puzzle do kompletnej skladačky. Môžeme sa na to pozrieť ešte inak. Ak bude AJ Dillon na ihrisku, súperi budú musieť prehustiť box, pretože jemu jeden-dva tackle nevadia, prebije sa aj cez múr. Tým pádom by vďaka nemu mohli mať väčší priestor na život WRs. Určite viete o štatistike, že keď bol Jones na placi, útok Packers bol 3. najlepší. Keď však stál za čiarou, boli sme takmer najslabší z celej ligy. Takto si môžu snapy podeliť a stále môžu obaja veľmi veľa priniesť do efektivity ofenzívy.

V treťom kole sme vybrali ďalšieho hráča do ofenzívy. Tretí z troch pickov. Po tom, čo sa minulé roky investovali výlučne do defenzívy to bol draft, v ktorom išlo 6 hráčov do offesne a len traja na opačnú stranu lopty. TE Josiah Deguara je LaFleurovým Juszczykom. H-back, ktorý je používaný pri naťahovaní obrany, silových behoch, krátkych downoch, ale aj pri zaujímavých schémach, pri ktorých títo hráči vedia skórovať tzv. home-run touchdowny. Za mňa je to druhý dielik do skladačky, ktorá by mala fungovať ešte s Rodgersom za centrom. Teda dve nové zbrane pre Rodgersa. Viac ich loptu pravdepodobne nechytí (aj keď už aj hráči z O-line skórovali TD).

Štvrté kolo sme poslali do Dolphins pri skoku po Jordana Lovea. V piatom kole bol prvý pick Packers s číslom 175., nasledoval výber na 192. mieste a dva kompenzačné na 208. a 209. pozícii. Práve tu začínam súhlasiť s Gutekunstom. Na 175. boli k dispozícii Peoples-Jones, Proche, Hodgins a KJ Hill (ten sa neskutočne prepadol). Avšak pozrime sa na to, čo aktuálne je v Packers.

WRs: Davante Adams, Devin Funchess, Allen Lazard, EQ, MVS, Kumerow, Taylor a Begelton. K tomu treba prirátať aj TE Sternbergera a Tonyana, ktorí, ako spomínal Bart v jeho poslednom článku, sú receiveri prevtelení do pozície tight enda. Musíme myslieť aj na to, že smerom ku sezóne zužovaniu súpisky by sa v prípade draftovania nejakého mladíka alebo dvoch muselo poriadne škrtať. Vlastne by sa vyškrtol rovnaký počet hráčov ako by ostal v 53ke.

Vráťme sa ku 4 WR, ktorí boli na 175. mieste k dispozícii. Dvaja z nich sú moji absolútni obľúbenci a aj naďalej ich budem pozorne sledovať. Avšak, ruku na srdce. Boli by Peoples-Jones či Proche okamžitým prínosom a boli by lepší ako Lazard, EQ, MVS, Taylor či Kumerow. Myslím si, že nie. Predsa by prišli do NFL z college, navyše DPJ nemal nejakú super kariéru na výške. K tomu pridajme aktuálnu situáciu, ktorá určite obmedzí minimálne OTAs a pravdepodobne aj tréningové kempy. Súhra s Rodgersom by bola nemožná a o tom, že potrebuje svojím WRs veriť sme sa už bavili vyššie.

MVS nevie chytať a kto je EQ a hlavne Taylor či ten Begelton? Posledný mi nič nehovorí…

Dámy a páni, zoznamujem vás s jednou z najväčších hviezd CFL Reggiem Begeltonom. 26-ročný receiver, ktorý má 183cm a 91kg pôsobil od roku 2017 do 2019 v Calgary Stampeders. V uplynulej sezóne sa dostal do All-Star tímu ligy. Zachytil 102 prihrávok pre 1444 yardov a 10 TD! Jeho priemer na zachytenie 14,2 yardu je tiež skvelé číslo.

Malik Taylor prišiel do tímu týždeň pred vlaňajším tréningovým kempom. Taylor sa dostal do NFL ako nedraftovaný hráč, ktorého podpísali Buccaneers, no prepustili ho rok dozadu. Počas kariéry na college nachytal 2091 yardov a zaznamenal 11 TD. Je vysoký a aj rýchly, platný na pozícii kick-retnurera. KLIKNI SEM a kukni článok, ktorý vznikol takmer rok nazad.

Equanimeous Tristan Imhotep J. St. Brown, ako znie jeho celé meno, alebo jednoducho EQ. V roku 2018 si ho Packers vybrali v 6. kole draftu. Odchovanec Notre Dame pochádza zo športovej rodiny. Jeho otec je kulturista, ktorý tri razy vyhral ocenenie Mr. World. Jeho brat pôjde na draft nasledujúci rok. Aktuálne spoločne trénujú a aj počas karantény ukazuje, že je späť v plnej sile pripravený ukázať fanúšikom Packers, že môže byť novým Donaldom Driverom. Toho sme vytiahli dokonca až v siedmom kole. Vlani v prípravnom zápase proti Raiders si ťažko podvrtol členok a celý ročník strávil na IR. Teraz je stopercentne fit. V roku 2018 zachytil 21 passov pre 328 yardov, čo značí priemer 15.6 yardu. Kuknite si Naglerov tweet, v ktorom poriadne poprekrúcal hráčov Lions. V tom chalanovi drieme obrovský potenciál a to ešte sme nevideli jeho výkon v útoku Matta LaFleura!

Podľa teba sme na pozícii wide receivera na tom dobre?

Samozrejme, každý by si vedel vedľa Davanteho predstaviť ďalšieho elitného receivera, ale to nie je vždy cesta. Osobne mám z našich mladíkov veľmi dobrý pocit. Sú o rok starší, skúsenejší a ešte viac hladný po úspechu. To, že manažment nepriniesol nových hráčov v drafte musí pre nich znamenať veľmi veľa a hlavne jedno: Vedia, že majú dôveru a teraz ju musia pretaviť vo výkony, ktoré tímu pomôžu. Nie je to však len o receiveroch. Sezóna je vrtkavá, stačí jedno zranenie a všetko sa nám zrúti ako domček z karát. To je to, čo nedokážeme ovplyvniť. Je to v rukách vyššej moci a hlavne trénerov. Vlani bola súpiska celkom zdravá a zdá sa, že sa stretlo šťastie a LaFleurov um vycítiť čo s hráčmi robiť a ako ich držať vo fyzickej pohode.

Zhrniem to teda. Nie sme na tom na tejto pozícii zle. WRs nie sú náš hlavný problém a nebol ani v minulej sezóne. Kto to tvrdí, nech sa pozrie na zápasy, v ktorých chýbal Adams. Máme tam armádu našich receiverov, ktorým musíme veriť a fandiť. Ja som na tejto lodi a aj budem. Buď naskoč ku mne alebo skús prístav na Floride. Prípadne choď do Kansas City. Ja som totiž DIE HARD PACKER FAN a mojou filozofiou už nejaký ten piatok je IN GUTE WE TRUST!