Bližší pohľad na pohyb pred snapom.

Veľa ľudí vie, že nie som zástancom fantasy futbalu, ba dokonca som až jeho odporcom a to najmä počas posledných troch rokov. Keď som začínal s futbalom, tak som výkony hráčov súdil na základe bodov vo fantasy. Ak niektorý hráč nazbieral 30 bodov, tak som bol z neho unesený a keď boli jeho body mizerné, tak som si hovoril, že to je tragéd a čo tam vôbec hľadá. No keď som začal písať články, tak som sa začal učiť viacej o samotných princípoch futbalu a došiel som k záveru, že by som fantasy futbal najradšej zakázal. Keď pri niekoho hodnotení zápasov/hráčov uvidím či začujem niečo spojené s fantasy, tak sa mi otvára nožík vo vrecku. Chvália sa hráči, ktorí skórujú touchdowny, ktorí získavajú yardy, ale zabúda sa na zvyšných hráčov. Napríklad taký úspešný beh je výsledkom skvelej práce všetkých 11 hráčov na ihrisku, pričom ten s loptou v ruke si užije väčšinu slávy. Ale o jeho blokároch, útočnej schéme, atď. sa vo väčšine prípadov mlčí. Kto číta moje články pravidelne tak vie, že než hráča ktorý skóroval touchdown, alebo získal peknú porciu yardov, viacej rozoberám to, prečo sa dostal do pozície, v ktorej mohol zahrať tú konkrétnu úspešnú hru. Poukazujem na body, ktoré sa v oficiálnych štatistikách neukazujú a snažím sa ľudom ukázať, aký je futbal krásny šport. A najmä to, že tento šport je výsledkom spoločnej práce všetkých 11 mužov na ihrisku. Ben Fenell z The Athletic, ktorý sa stará o rozbor hry mi nahral na smeč a vydal von videá, v ktorých opisuje vplyv. tzv. motionu pred snapom na naše útočné výsledky. Dovolil som si ich požičať a ukázať vám to, o čom hovorím po každom jednom zápase.

Rok 2019 bol prechodným rokom pre našu ofenzívu, skončila sa éra Mikea McCarthyho a osud Packers sa vložil do rúk mladého útočného mysliteľa Matta LaFleura. Všetci píšu o tom, ako hrá Rodgers v tejto sezóne perfektne a prebral sa k životu. Ale namiesto chválenia Rodgersa sa pozriem na ofenzívne schémy LaFleura. Práve toto je ten dôvod, prečo je Aaron tak efektívny a produktívny. Nemusíme sa pozerať nikam ďalej, než na naše pre-snap motiony a shifty. Náš tím aktuálne používa motion alebo shift pri 60.9% ofenzívnych hier, čo je štvrté najvyššie číslo v NFL. Je veľmi zaujímavé pozrieť sa na to, ako sme na tom boli pred 2 rokmi. Pri McCarthyho poslednej sezóne v Green Bay, čo bolo v roku 2018, sme boli vo využívaní motion na 30. mieste a naše percento bolo 30.2. V prechodnom roku sme boli na 14. mieste (47.3%) a tento rok sme už naplno prešli k tomu, čo treba nazvať útokom Matta LaFleura. Nemám rád, keď niekto náš útok označuje za útok Shanahana. Ale toto je téma na samotný článok. Ako je to teda s tým pohybom pred snapom? Má to nejaký vplyv na náš útok? Oplatí sa to robiť? Či je to len efektívne na oko a na obrany to nemá žiadny vplyv?


OBRANY MUSIA PREMÝŠĽAŤ

Hocijaký pohyb pred snapom je vôbec tou najjednoduchšou silou na to, ako prinútiť obrancov premýšľať. Prinúti ich to komunikovať, spracovávať a vyhodnocovať informácie ktorými ich súper zásobuje. No a tieto informácie s komunikáciou musia byť vyhodnocované rýchlo, veľmi rýchlo. A to ešte špeciálne vtedy, keď sa pohyb uskutočňuje v momente rozohrávky, teda snapu od centra. Ak je obrana nepozorná, tak tieto pohybujúce častice prinášajú pre útok výhodu a stavajú ich do pozície, v ktorej vie byť útok úspešný. Pri každom ofenzívnom play-callerovi, či quarterbackovi to je s pohybom pred snapom individuálne. Napríklad taký Payton Manning preferoval menej pre-snap pohybov, pretože chcel statický obraz obrany a robil si xy audiblov pred každým snapom. Keď sa útok a obrana pohybovali, tak bolo pre neho zložité zbierať čisté informácie o coverage, či tlaku, ktorý obrana na neho prinesie. A aj toto je jeden z dôvodov, prečo sú Jets na totálne poslednom mieste vo využívaní motionov, či shiftov. Ich hlavný tréner Adams Gase pracoval s Manningom mnoho rokov. Táto filozofia sa preniesla aj na Jets.

Ďalší spôsob, ako môžete obranu prinútiť premýšľať je využívať rozdielny útočný personnel s pestrým využívaním rôznych hráčov. Keď nonstop hráte 11 personnel s tými istými hráčmi dookola, tak obrana nemusí pred snapom spracovávať toľko informácii. Ale keď robíte niečo ako LaFleur, že personnel miešate takmer nonstop, hráči sa menia, hrajú na rôznych pozíciach, tak to opäť pridáva obrane vrásky navyše. Je to jednoduché. Čím viacej musí obrana premýšľať, tým je pomalšia. Lebo keď veľa premýšľate, tak ste prirodzene pomalší.


ZÍSKAŤ INFORMÁCIE

Aj keď síce Manning nebol tohto fanúšikom, tak určité motions môžu pre útok získať cenné informácie o úmysloch obrany. Zrejme tou najznámejšou je to, či obrana hrá man alebo zone coverage. Tradične je to tak, keď obranca nasleduje pre-snap motion, tak je veľká pravdepodobnosť, že obrana je v man-to-man coverage. Ak ho obranca nenasleduje, tak je to pravdepodobne zone coverage. Toto si môžete všímať počas zápasov aj vy. Všímajte si motion a snažte sa odhadnúť v akej coverage sa obrana pri danej hre nachádza. Rozhodne vám to spestrí zážitok zo sledovania futbalového zápasu. Ale musíte byť opatrný. Obrana vie, že to je zámerom útoku a tak sa snažia ponúknuť falošné informácie. Tu máme príklady toho, ako obrana manipuluje s informáciami. Tu to vyzerá tak, že je to man coverage. Avšak skutočnosť je iná. Je to zone.


VPLYV NA ÚTOK

Ako nám ukazuje táto sezóna, tak motion je zbraň, ktorá posúva útok Packers do úplne inej dimenzie. Keď používame motion, tak vedieme NFL v tzv. Expected Points Added – 0.225 EPA. EPA je analytická metrika, ktorá meria vplyv hry na výsledok zápasu. Ale používanie motion má vplyv aj na našu behovú hru. A to obrovský.

  • Priemerný počet yardov na jeden beh: 6.3 yardov s motion (1. miesto v NFL) a 3.3 yardov bez motion (29. miesto v NFL)
  • Explozívne behy (+10 yardov): 13 s motion (3. miesto v NFL) a 5 bez motion (28. miesto v NFL)
  • Priemerné yardy pred kontaktom: 2.6 yardov s motion (1. miesto v NFL) a 0.6 yardov bez motion (27. miesto v NFL)

OBRANY TO MUSIA REŠPEKTOVAŤ

Je zjavné, že tento pohyb pred snapom má vplyv a pomáha behovému útoku. Ale ako platí, tak návnady sú iba také dobré, ako je ich vierohodnosť. Útoky nemôžu manipulovať s obranou, ak návnady nie sú skutočnou hrozbou. Poďme si ukázať, ako LaFleur prinútil obrany tieto pohyby rešpektovať a vybudoval najlepší útok v NFL počas prvých 4 zápasov, ktoré Packers odohrali.

Vo weeku 1 proti Vikings LaFleur často využíval jet motion a agresívne sa tým odhodlal k behaniu s loptou po zemi. Tu sa dostávame k hráčovi, o ktorom vám nikto nič nepovie. Teda iba žeby pozeral zápasy Packers aj inak, než len cez štatistiky, či fantasy. A to je hybridný RB/WR Tyler Ervin. V tejto sezóne to je práve on, kto má za úlohu zahrávať tieto jet motions a má na hru nášho útoku nenápadný, no za to obrovský vplyv. Vo weeku 1 bolo jeho číslo povolané dvakrát. Má dobrú rýchlosť na to, aby bol tento koncept efektívny. Jet sweep sa môže zahrať ako sweep play či už spod centra, alebo pomocou rýchleho passu zo shotgonu:

Tu si LaFleur postavil pevný základ do zvyšku sezóny. Obrany musia rešpektovať Ervinovu rýchlosť, nemôžu si dovoliť nechať ho tam behať len tak pre okrasu a reagujú na neho. Element jet motion dokáž vytvoriť väčšie diery na behanie pre backov. Prinúti to obranu roztiahnuť sa bočne, alebo horizontálne. Vďaka tomu sa obrana rozťahuje a v behovej hre vznikajú širšie medzery. Vo weeku 4 proti Falcons sa hneď niekoľko obrancov Atlanty dostalo mimo pozície na zahranie hry proti behu kvôli jet motionu v podaní Ervina. A ak máte v backfielde running backa kalibru Aarona Jonesa, ktorý exceluje v cut backoch do vzniknutých dier, tak obrana je totálne mimo pozície na zahranie pozitívnej hry.


MOMENT ZMÄTKU

Keď obrancov prinútite spracovávať a vyhodnocovať pohybujúce sa obrázky pred snapom, tak to nevyhnutne vytvorí moment zaváhania v ich pohybe a reakciách. Tento zlomok sekundy môže byť presne to, čo blokár potrebuje, aby spravil to čo spraviť má.

Keď pridáte jet motion ku svojej akcii ktorú chcete zahrať, tak to vytvorí očnú ilúziu a obrancovia sa dostávajú mimo pozície. Naznačená predávka lopty do falošného jet motionu môže zmiasť obrancov, ktorí budú bežať do opačnej strany ihriska. Pričom lopta pôjde do ich protipohybu. LaFleur doslova miluje využívať tzv. Jet flip na to, aby vytvoril zmätok pri behovej hre. Tu sa odohrá falošný jet motion (do opačnej strany ako behová hra) a potom sa lopta „flipne“ do rúk running backa. Vo weeku 2 proti Lions sa nám podarilo zahrávať jet flip v takmer dokonalej forme. Nakoľko Lions hrajú man-to-man coverage, tak jet motion v podaní Ervina odstráni jedného obrancu zo strany, do ktorej bude smerovať náš beh. Všímajte si LB Jahlaniho Tavaina v tzv. druhom levely. Očividne zaváhal kvôli tomu, že sleduje protismerný pohyb a vďaka tomu je RG Lucas Patrick v skvelej pozícii na to, aby spravil cut-block. Na druhej hre jet motion v podaní Ervina otvorí dieru pre Jamaala Williamsa, ktorý nemá problém doniesť loptu až do end zóny. Prakticky nedotknutý:


QUARTERBACK MUSÍ SPOLUPRACOVAŤ

Taktiež quarterback môže využiť svoj pohyb pri konkrétnom play dizajne k tomu, aby oklamal obrancov. Ako proti Lions, tak aj proti Falcons Rodgers využíva falošný pohyb svojej ruky k tomu, aby obrancu podržal tam, kde chce. Ak niekedy nechápete tomu, prečo quarterback naznačuje pohyb aj keď lopta je už dávno preč, tak je to presne kvôli tomuto. Obranu to opäť prinúti na stotinku zaváhať a to je to čo potrebujete k tomu aby ste boli úspešní.


BOOTLEG DO OPAČNEJ STRANY

Dostať Rodgersa k tomu, aby mohol zahrať bootleg do opačnej strany je excelentný koncept k doplneniu jet motionu. Dostane to obranu k tomu, že bočne smerujú do jedného smeru a bootleg tu bude perfektne fungovať. LaFleur rád využíva Rodgersa v protipohybe jet motionu a po play-action v tejto sezóne skompletoval 29/41 prihrávok (70.7%) pre 4 touchdowny.