Je moja teória kontinuity správna?

Pred sezónou som vypustil do éteru moju teóriu kontinuity. Kto nevie o čom hovorím, nech KLIKNE TU, lebo nebude rozumieť tomu, čo tu budem bľabotať. Máme za sebou 4 weeky a môžem povedať, že zatiaľ som s ňou spokojný, aj keď na jej potvrdenie budem potrebovať ešte niekoľko tých zápasov. Ale zatím to vyzerá sľubne. Na pomoc pre podporenie tejto mojej teórie využijem jeden komentár fanúšika Packers a na ňom si túto moju teóriu ukážeme. Nechcem týmto zverejnením niekoho ponížiť, uraziť, alebo niečo podobné. Ale je to praktický príklad, na ktorom môžem svoju teóriu dementovať.

KOMENTÁR: „Co fanoušci Packers, jaká je spokojenost se sezónou… Já musím říct, že s předvedenou hrou (Rodgers, Jones a Alexander ty bych vypíchl jako naprosté standouty), playcallingem jsem nadmíru spokojený… Vyhráváme těžké zápasym jsou tam vidět akce kreativní akce tzn. věci co nám pod McCartmanem strašně chyběly. Jediné co mi vyloženě vadí je to, že podle mě pořád nejsme super bowl ready team díky totálně zpackanému draftu… pozice ILB která se přeskočila a na které hraje naprosto tragický a teď ještě zraněný Kirksey nevyřešena, RB AJ.Dillon druhé kolo naprosto nepotřebný hráč (Williams a Jones hrajou famózně), Love první kolo, ten ani není ve výstroji…Po zranění dvou WR Adams a Lazard (po kterých jsme v offseason nejvíce volali!) se na pozici jedničky ocitl Marquez Valdes-Scantling což dokresluje zoufalost situace… a teď si představme draft 1. kolo LB – Patrick Queen 2. kolo OLB – Zack Baun 3. kolo WR – Devin Duvernay…. nebyli bysme lepším týmem ? :P“

V mojej teórii kontinuity som počítal s tým, že tímy, ktorým sa nemení play-caller, tréner, či quarterback budú mať v tejto sezóne veľkú výhodu. Tento užívateľ je s predvedenou hrou a play-callingom spokojný. Takže tu si dávam fajku smerom nahor. Následne argumentuje, že nie sme „Super Bowl ready tím“ kvôli TOTÁLNE POKAZENÉMU DRAFTU. Hneď by som sa pozastavil a nehodnotil draft class po 4 zápasoch a tento draft označil ako prepadák. To sa proste robiť nemôže a na reálne výsledky si musíme počkať najmenej 2 sezóny. V podstate všetky jeho argumenty sú postavené ešte na pred-sezónnej nálade a nevedomosti.

Začnem s tým jeho inside linebackerom. Chce, aby sme v prvom kole draftovali Patricka Queena, lebo Kirksey je zranený a za ním tam nikto nie je. Podľa mňa nebol úplne tragický, len DL mu vôbec nepomáhala a keby udržal tie 2 íčka v rukách, tak sa na neho pozerá inak. Prvý zápas proti Vikings mal podľa mňa solídny, tlačil sa na LoS, dokázal hrať v coverage a proti Lions to bolo horšie, aj keď aj tu ukázal svoju hru v coverage a mal mať íčko, proste škoda. A proti Saints sa zranil. Mne osobne neprišiel ako „naprosto tragický“. Ale späť ku Queenovi. Je prakticky pravidlom, že nováčikovia na pozícii inside linebackera nie sú vo svojej prvej sezóne príliš vidieť. Keď sa pozrieme, kto je najlepšie hodnoteným nováčikom podľa PFF na pozícii inside linebackera, tak je to nedraftovaný nováčik Krys Barnes, ktorý je NÁŠ. Jeho tackling je podľa PFF tretím najlepším spomedzi 84 kvalifikovaných linebackerov. (nerád argumentujem PFF, ale keď už aj ONI dobre hodnotia nováčika ILB, ktorý bol ešte nedraftovaný, tak to je prekvapivé a skutočne musí hrať dobre) Celkovo si pripísal 17 solo tacklov, 7 stopiek a nemissol ani len jeden tackle. Aktuálne hrá lepšie ako spomínaný Queen, ktorý šiel v prvom kole. Len to proste nie je „sexy“ hráč, lebo nebol nedraftovaný a celonárodné média o ňom nepíšu.

Potom tento užívateľ pojednáva o tom, že pick Dillona bol totálne zbytočný, lebo Aaron Jones a Jamaal Williams hrajú famózne. To, že naša dvojka hrá perfektný futbal nemôže byť pochýb. Ale čo ak sa jeden z nich zraní? Kto ide behať potom? (klop, klop, klop) To, že sa nám v útoku tak darí, je zásluha aj running backov, ktorí obrany súperov stresujú už len svojou prítomnosťou na ihrisku a pohybom pred snapom. Poviem len toto, keď sa nedajVince jeden z nich zraní, príde na rad Dillon a zahrá famózny zápas, tak ho potom neospevujme. Plus k tomu draft nie je iba o tom, že musíš doplniť pozíciu do aktuálnej sezóny. Draft je aj o tom, že sa pozeráš do budúcnosti. Pozeráš sa na to, kde bude tvoj tím o jeden, či dva roky. Kto bude voľným hráčom, koľko budeš mať prostriedkov na ich predĺženie. Ako vieme, tak cap space v dôsledku koronakrízy v budúcej sezóne klesne na $175M a to je poriadny škrt cez rozpočet. Už teraz sme nad touto hodnotou, budú sa musieť upravovať kontrakty a medzi voľnými hráčmi bez zmluvy bude Bakhtiari, Linsley, Jones, Williams, či King. Čiže naši dvaja top RBs. Čo ak nebudeme mať prostriedky na to, aby sme ich predĺžili (čo je dosť reálne)? Vtedy je lepšie mať na súpiske hráča, ktorý berie pár dolárov, máte ho v systému už zopár týždňov a viete, čo od neho čakať. Kľudne sa môže stať, že Dillon bude v budúcej sezóne našim starting running backom. Takže hovoriť o tom, že výber hráča je totálne zbytočný po štyroch zápasoch je podľa mňa prehnané a absurdné.

Ďalšia argumentácia smeruje na našich wide receiverov. Užívateľ argumentuje, že po zranení Adamsa a Lazarda sme v zúfalej situácii. Packers sú na bilancii 4-0, majú aktuálne najlepší útok v NFL a sú jediným tímom v tejto sezóne, ktorý má šiestich hráčov, ktorí majú aspoň 12 zachytených prihrávok pre 100 a viacej yardov. Takto podľa mňa zúfala situácia nevyzerá.

Na záver tento užívateľ navrhuje draft v zložení Queen, Baun a Duvernay. Zároveň sa pýta, či by sme neboli v takomto prípade lepším tímom. Moja odpoveď je jedno obrovské: NIE, neboli by sme lepším tímom a o nič viacej by nás to nepriblížilo k Super Bowlu. Na pozícii inside linebackera máme Krysa Barnesa, ktorý sa ukazuje veľmi, veľmi dobre a čoskoro sa nám po zranení vráti aj Kamal Martin. Čo je výber v 5. kole na tohtoročnom drafte a počas tréningového kempu bol azda hráčom, o ktorého napredovaní a okamžitom prínose sa toho hovorilo najviac. Na neho sa veľmi teším a ak by som mal v aktuálne situácii voliť medzi Queenom a Martinom s Barnesom, tak beriem našu aktuálnu dvojku.

V druhom kole navrhuje LB Zacka Bauna z Wisconsinu. Ja som pred draftom navrhoval jeho presun z outside linebackera do stredu obrany a to najmä kvôli jeho schopnostiam v coverage. Ale to si vyžiada nejaký ten čas. Draftovali ho New Orleans Saints, tých veľmi nesledujem, tak neviem čo s ním majú v úmysle. Ale viem jedno. Zatiaľ za nich odohral len jeden jediný defenzívny snap. Keby sme ho draftovali, tak na pozícii OLB by rozhodne nepredbehol Zeeho, Prestona, či Rashana. My sme v siedmom kole draftovali OLB Jonathana Garvina, ktorý odohral už 48 defenzívnych snapov a na ihrisku už ho aj bolo cítiť. Ak by sme Bauna draftovali, tak by sme ho zrejme využívali v úlohe dropping linebackera do coverage. Lenže kedy? V úvode sezóny túto úlohu zohrával najmä Preston Smith, ale uzdravil sa Oren Burks a ten v posledných zápasoch ukázal, že v tomto smere môže byť veľmi platným hráčom. Smithovi toto veľmi nesedí, musí pri dropovaní do coverage veľa premýšľať, to ho spomaľuje a znižuje jeho vplyv na obranu. Ale Burks aj v zápase Saints parkrát dropol do coverage a predviedol veľmi, veľmi obstojné snapy. Odporúčam si pozrieť ten jeden pri coverage na Kamarovi, to bola parádička. Čiže počítam s tým, že po bye weeku bude v úlohe coverage linebackera hrávať viacej práve Oren Burks a Preston Smith bude robiť to, čo mu ide najlepšie – rushovať quarterbacka. Na základe tohto nevidím dôvod, prečo by nám mal Baun tak pomôcť, že by sme zrazu vďaka nemu boli Super Bowl ready tím.

No a v treťom kole tento užívateľ navrhuje WR Devina Duvernaya, čo je rodený slot. Ten doposiaľ v drese Ravens odohral 40 ofenzívnych snapov, na ktorých nazbieral 5 zachytených prihrávok pre 45 yardov. Keď si to porovnáme s MVS, ktorého spomína tento užívateľ, tak ten síce nehrá najlepší futbal, ale zachytil 12 prihrávok pre 210 yardov a 1 touchdown. Jeho priemer na jednu zachytenú prihrávku je takmer raz taký ako pri Duvernayovi, ktorý by ho mal nahradiť. Ja to poviem takto, keby sa každému jednému tímu v NFL zranil WR1 (Adams), WR2 (Lazard), WR3 (EQ) a potenciálny WR5 (Funchess), tak by každý jeden tím nemal na pozícii WR enormnú hĺbku. Ak mi ukážete jeden tím, ktorý by takúto stratu nepocítil, tak vám zatlieskam. A zrejme musím tlieskať, lebo väčšina z vás spomenula názov tohto tímu: PACKERS. Cítite, že by sme na to doplácali, nevedeli s loptou hýbať vzduchom a nevedeli skórovať body? Máme najvyšší priemer skórovaných bodov počas prvých štyroch týždňov. Toto nie je zrovna „zúfalá situácia“. Prihrávky nemusí chytať len WR, ale môže aj FB, RB, či TE. Náš tight end Robert Tonyan hrá parádne, má na svojom konte už 5 touchdownov, čo je doposiaľ prvé miesto spomedzi všetkých tight endov v NFL.

Snažím sa to ľuďom vysvetliť už veľmi dlho. Nie je útok ako útok. Niektoré útoky hrajú takmer nonstop v 11, 10 personnely a spoliehajú sa na mnohých prirodzených wide receiverov. Niektoré tímy zase v 12, či 21 a svoju formáciu rotujú s RBs, FBs, WRs a TEs. Keď sa pozriem na to čo hráme, tak vám poviem, že v 100/100 prípadov v treťom kole zoberiem radšej Josiaha Deguaru, než Devina Duvernaya. Josiah do nášho tímu zapadol perfektne, dokáže hrať na mnohých pozíciách, teda vie to, čo potrebujeme (FB, H-back, in-line TE, slot). Je veľká škoda, že sa zranil a nemôže nám ďalej pomôcť. Bolo jasné, že chceme na súpisku brať veľa running backov a tight endov. Pokiaľ by ten wide receiver skutočne nebol obrovským prínosom od prvého snapu, tak je podľa mňa zbytočné ho draftovať. Zmysel som videl iba pri Jeudym, Lambovi, Jeffersonovi a Ayiukovi. Jeudy s Lambom boli totálne mimo dosah, po Jeffersona sme sa snažili ísť hore, ale Vikings nepristúpili na trade a zobrali si ho práve oni. Hovorilo sa, že sme si išli hore práve po Aiyuka, no 49ers to vedeli, predskočili nás a zobrali si ho práve oni. Ayiuk mohol byť v LaFleurovom systéme zaujímavý, to uznám. Inak budúcoročná class wide receiverov vyzerá byť ešte lepšia, než tohtoročná (čo bola historická) a možno tam sa už ľudia dočkajú toho svojho vysnívaného wide receivera 😛

Ja som pred draftom veľmi chcel DL Rossa Blacklocka. Ale ako sa ukazuje, tak veru bolo pravdou to, že tohtoročná class nebola v defenzívnej lajne zrovna nabitá talentom. Javon Kinlaw, Derrick Brown a potom to je slabota. Môj favorit favoritov Ross Blacklock nemá v tejto sezóne ešte ani jeden solo tackle a pri jeho mene svieti len jeden delený tackle. Tu sa mi potvrdilo to, čo som písal v teórii kontinuity. Okrem Kinlawa a Browna by žiadny iný nováčik na tejto pozícii nemal väčší vplyv na hru, než tí chalani, ktorých už máme v tíme. Kingsley Keke sa pri absencii Kennyho Clarka ukázal perfektne, zahral veľmi dobré zápasy a teším sa na to, keď sa postaví vedľa Kennyho v jednej formácii. Tyler Lancaster dal doposiaľ dokopy obstojnú sezónu. Aj keď to nie je nič svetoborné, tak je to viacej, než pri nováčikoch. A to je už čo povedať, že? Tu sa moja teória kontinuity ukazuje zase ako správna.

A nie, na Lova som nezabudol. V mojej teórii som zadefinoval túto myšlienku:Ak sa môj scenár s kontinuitou ukáže ako pravdivý, tak draftovanie Jordana Lova bol od Guteyho šalamúnsky ťah. Sezóna môže priniesť výraznejší úspech a zároveň už vedenie môže mať ako takú predstavu o tom, či sa im rysuje Rodgersov náhradník, alebo nie.“ Táto myšlienka stojí a padá na veľkých maličkostiach a od toho, kto čo považuje za úspech. Preto si ju každý môže vykladať rôznymi spôsobmi. Ako určite všetci viete, tak sme boli dostatočne požehnaní na to, aby sme mali za posledných 30 rokov vo svojom tíme dvoch Hall of Fame quarterbackov. Ak si myslíte, že je to normálne, tak nie, NIE JE. Pozrime sa len na takých Bears, tí už toho svojho vyvoleného hľadajú niekoľko desaťročí. A keď už si mysleli, že nájdu toho svojho vyvoleného, tak to domrvili tak, že srandu si z nich robia aj Lions, či Browns. Aká je šanca, že sa nám podarí hneď prvým výberom, či akvizíciou z FA alebo tradeom s iným tímom trafiť Rodgersovho extrémne úspešného nástupcu? Zrejme nie veľká a tu do hry mohla vstúpiť opäť kontinuita a vedomosť toho, že sezóna nebude „normálna“. Všetci hráči, ktorých náš GM chcel pred Loveom boli fuč a tak si povedal, že si zoberie quarterbacka, ktorý má obrovitánsky talent, no je extrémne neobrúsený. Možno to bude znieť divne, ale ak kontinuita bude zohrávať úlohu, tak prípadný neúspech Jordana Lova nebude až tak bolieť. Takto tu máme dve možnosti:

  • Love sa ukáže ako ten správny kandidát a bude mať všetky predpoklady na to, aby nahradil Rodgersa a tak sa aj stane.
  • Love sa neukáže ako ten správny kandidát a Packers budú mať ešte jednu možnosť na to, aby našli Rodgersovho nástupcu.

Ako vidíme, absolútne nás nebolí to, že sme v prvom kole nebrali wide receivera a mohli sme si dovoliť takýto luxus, že si môžeme už teraz hľadať Aaronovho nástupcu. Skôr či neskôr sa tak stane. A ako ja rád hovorím, tak radšej o rok skôr, než o rok neskôr. O tomto bola moja teória kontinuity. Veriť v trénera, veriť v svojich hráčov, že dokážu herne napredovať a hlavne veriť filozofii, ktorú vyznávate. Zatiaľ to ide presne tak, ako by to ísť malo.

Väčšina ľudí, ktorí čítajú tento môj článok, tak sú fanúšikmi Green Bay Packers. Zvolili si tím so všetkými jeho plusmi, ale aj mínusmi. Vybrali ste si tím, ktorý vyznáva stratégiu „draftuj a vychovaj“. Fandíte tímu, ktorý nie je svojim prístupom fungovania náchylný ku nejakým „all inom“, teda k tomu, že všetko vrazia do jednej sezóny a budú sa modliť, že im to všetko zapadne dokopy, vyjde tak ako má, vyhrajú Super Bowl a najbližšie roky budú neplodné, lebo sa budú znášať následky týchto krokov. Tí, čo ste si objednali moju knihu, tak čoskoro zistíte, že raz v histórii sme takýto All-in spravili a nedopadlo to vôbec tak, ako by si ľudia predstavovali. Krok bol neúspešný a zakopal nás na ďalších niekoľko rokov na ligové dno. Pozrime sa na Saints, tí sú all-in a ak im to v tejto sezóne nevyjde, tak dovi dopo. Alebo sa pozrime na tím, ktorý podľa všetkých tabuliek a hodnotení doslova ovládol tohtoročný draft a musí sa spoliehať na nováčikov, že budú od začiatku úspešní a kalibrom NFL (ehmVikingsEhm). Celú offseason som tvrdil, že čím viacej zostane tím pohromade, tak vďaka tomu sa mu môže v tejto nezvyčajnej sezóne dariť. Chiefs a Packers sú toho jasným príkladom. Viacej som veril tomu, že sa presadí Lazard, či niekto iný, kto je už v našom systéme nejaký ten piatok než nováčik, ktorý príde do sveta dospelých a ešte s oklieštenou prípravou. Samozrejme sezóna je mladá, čaká nás ešte mnoho a mnoho tuhých bojov, no nebojím sa tvrdiť, že s mojou teóriou kontinuity som nebol vôbec ďaleko od pravdy. Kluci, toto je váš tím a podporujte ho!

GO PACK GO!!!!!