V najbližších mesiacoch pribudnú tisíce nových vlastníkov organizácie Green Bay Packers!

Dámy a páni, milé syrové hlavy! Deje sa to opäť! Máme tu historicky šiesty predaj akcií verejnej korporácie s názvom Green Bay Packers! Fanúšikovia si tak opäť raz môžu kúpiť akcie svojho milovaného tímu a môžu sa oficiálne stať spoluvlastníkmi futbalového tímu, ktorý tvorí ten najúžasnejší príbeh v histórii športu!

Tri dni dozadu naša organizácia spustila ďalší predaj svojich akcií, pričom jedna akcia sa predáva za $300 a celkovo sa na predaj uvoľnilo presne 300,000 kusov akcií. Nikto si nemôže kúpiť viacej ako 200 akcií (vrátane ak už vlastní nejaké akcie z posledných dvoch predajov v rokoch 1997-98 a 2011-12). Toto je kvôli tomu, aby nikto nezískal prevahu čo sa týka pomeru vlastnených akcií. Počas prvých dvoch dní sa predalo cca 110,000 kusov akcií.

Packers nemôžu tieto peniaze použiť na hocičo, nakoľko by to neprešlo cez ligu a tá by im takýto predaj akcií neschválila. Tieto vyzbierané finančné prostriedky sa použijú na pokrytie renovácie Lambeau Fieldu, vrátane nových video obrazoviek a ďalších súbežných vylepšení nášho svätostánku.

Pre našich fanúšikov je smutnou správou to, že predaj akcií je aktuálne limitovaný na 50 štátov, ktoré spadajú pod USA, k tomu Washington D.C. a Guam, Puerto Rico a U.S. Virgin Islands. Takže aktuálne nie je možné si zakúpiť takúto akciu. Avšak existujú alternatívne spôsoby, ktorými sa to dá obísť. Ak máte za kamaráta Američana, ktorý vám ju dokáže kúpiť na vaše meno (bude na certifikáte, ale bude tam aj jeho adresa) a certifikát príde na adresu v U.S. Na európsku sa poslať nedá… Alebo buď disponujete U.S. bankovým účtom a aj U.S. adresou.

Musím sa priznať, že sa to podarilo ako mne (Bart), tak aj Norimu aka. Inžinierovi, a aj Jarinovi Wiegerovi (najväčšiemu fanúšikovi Dallasu Cowboys, ktorý vždy podporuje našu fanklubácku prácu a rozhodol sa takto podporiť aj náš reálny tím. Prečo si kúpil akciu? Jeho slovami – aby sa váš Lambeau Field aspoň trošku priblížil AT&T Stadium 😛 ). Môžeme Vám teda s hrdosťou oznámiť, že už aj my sa môžeme označiť za spoluvlastníkov Green Bay Packers!


JE TO PODVOD?

Aby sme si to ujasnili, tak tieto akcie nepredstavujú reálnu investíciu do akcie v takom význame, v akom to všetci poznáme. Organizácia Green Bay Packers nemá voči vám žiadny záväzok vyplácať dividendy. Každý, kto si kupuje túto akciu si ju nekupuje kvôli zisku (nemôže ju ďalej predávať), pre vyplácanie dividend, alebo na zrážky z daní. Toto všetko vám organizácia oznámi pred samotnou kúpou v tzv. „offering document.“ Čiže nikoho Packers neuvádzajú do omylu ani nič obdobné. Ľudia presne vedia čo dostanú za svojich $300.

Zazrel som, že mnohí ľudia hovoria, že je to scam, že si kupujeme kúsok papiera za $300, že z toho absolútne nič nemáme a je to len spôsob, ako Packers od nás získajú peniaze prakticky zadarmo a zarobia len na nás. Keď toto počujem, tak mám chuť tomuto človekovi zo dve/tri vraziť a povedať mu, že nemá šajnu o čom hovorí.

Hneď na úvod musím poznamenať, že keď si túto akciu kúpite, tak dostanete certifikát s vašim menom, získate prístup k merchu, ktorý je k dispozícii len pre spoluvlastníkov a k tomu každý rok obdržíte pozvánku na výročné stretnutie akcionárov organizácie Packers na Lambeau Fielde. Ak sa bude na tomto stretnutí o niečom hlasovať, tak každý akcionár má jeden hlas (bez ohľadu na to koľko akcií vlastní). Toto je však len zlomok toho, do čoho posielate svoje peniaze. Toto si ukážeme v nasledujúcich slovách.

V prvom rade sa my fanúšikovia takto dokážeme postarať o to, že náš milovaný tím, ktorý sídli na tom najmenšom trhu v celej NFL, nikdy neopustí brány mesta Green Bay. Ako istotne všetci viete, tak Green Bay Packers sú neprofitujúcou korporáciou, za ktorou nestojí žiadny bohatý majiteľ, ktorý by sa staral o jej finančný chod a podobne. Premena na neprofitujúcu korporáciu nastala dňa 18. augusta v roku 1923 a toto sa zachovalo až do dnešného dňa. Naša verejná korporácia nikdy nebola vybudovaná za účelom finančného zisku na futbalovom tíme pre vybraných obchodníkov. Bola vybudovaná za účelom ponechania tímu v Green Bay a za účelom decentralizácie moci.

Vďaka nášmu nákupu akcií sa staráme aj o to, že náš štadión nenesie názov Crypto.com Arena a podobné nezmysli. Vďaka nášmu nákupu akcií sa môže náš štadión volať Lambeau Field a niesť historický odkaz nášho zakladateľa Curlyho Lambeaua. My sa staráme o to, aby to čo milujeme a to, čo nám prináša toľko zábavy zostalo tým čím je. Teda tímom Packers, ktorý hrá svoje zápasy na Lambeau Fielde v meste Green Bay na severe Wisconsinu.

My neplatíme $300 za kus bezcenného papieru. My platíme $300 za to, že si ceníme a vážime hodnoty Green Bay Packers. Že si ceníme a vážime snahu všetkých ľudí, ktorí sa za viacej ako 100 rokov podieľali na tom, že my dneska môžeme sledovať a navštevovať zápasy tohto úžasného tímu z malého mestečka Green Bay. Je to pre nás česť. Má to pre nás silnú emóciu a keď si niečo kupujete, tak by to malo spĺňať práve toto – mali by ste z toho mať pozitívnu emóciu. A tú nám nákup akcií Green Bay Packers rozhodne prináša. Nákup akcie Green Bay Packers je pre mňa jedným z najlepších nákupov aké som kedy urobil. Vďaka tomuto sa cítim byť členom úžasnej komunity a cítim, že podporujem to, čo mi prináša zábavu, hodnotu a radosť do môjho života.


STRUČNÁ HISTÓRIA PREDAJOV AKCIÍ

Doposiaľ sa v našej viacej než 100 ročnej histórii udialo päť predajov akcií a toto je šiesty.

Packers Shareholders | Green Bay Packers – packers.com

Ten prvý prišiel v roku 1923, kedy sa takýmto spôsobom zachraňovala existencia Packers len štyri roky po jej samotnom vytvorení. Finančná situácia nebola dobrá, hrozil zánik tímu a muselo sa niečo vymyslieť. Miestni obchodníci v tomto roku získali $5,000 vďaka predaju jednej akcie za $5. Bola k tomu však aj jedna podmienka, a to že kupujúci si musel taktiež zakúpiť najmenej šesť sezónnych lístkov. Aby sa poistilo to, že žiadny akcionár nikdy nebude schopný presťahovať tím mimo Green Bay, sa zaviedlo opatrenie v pôvodných ustanoveniach korporácie. To hovorilo jasne, že ak bude organizácia stáť pred predajom, tak všetok profit bude darovaný organizácii American Legion.

Musím poznamenať, že v roku 1997 sa na výročnom stretnutí akcionárov odsúhlasila zmena. Akcionári hlasovali pre smenu na Green Bay Packers Foundation. To je nadácia, ktorá pomáha charitám a inštitúciám naprieč celým Wisconsinom. Tieto akcie z roku 1923 už boli videné na certifikovanej online akcii a mohli ste si ich zakúpiť, a ak ste boli ochotní vysoliť +$19,000 a do dneskajšieho dňa sú známe len tri kusy.

Druhý predaj prišiel v roku 1935. Packers boli opäť vo veľmi zlej finančnej situácii (nebudem tu opisovať prečo, to je všetko detailne rozpísané v mojej knihe). Dokonca sa hovorilo o tom, že sa tím bude sťahovať do Milwaukee. NFL dala Packers ultimátum na zlepšenie finančnej situácie. Na začiatku roka 1935 sa teda začala ďalšia kampaň na pomoc tímu. Celkovo sa do obehu dostalo 600 akcií, celkovo sa vyzbieralo $13,029. Niektorí ľudia zaplatili menej ako $25 (čo nebola dostatočná suma na zakúpenie jednej akcie), a niektorí viacej ako $25. Títo ľudia nikdy neboli označovaní ako akcionári a niektorí ľudia darovali peniaze anonymne. Packers opäť raz prežili svoju vlastnú smrť vďaka verným fanúšikom.

Tretí predaj akcií prišiel v roku 1950. Packers boli opäť vo finančnej strate a na konci roku 1949 museli hrať extra zápas na Deň vďakyvzdania, aby vyzbierali dostatočný počet finančných prostriedkov na dokončenie sezóny. O šesť dní neskôr sa odsúhlasil ďalší predaj akcií. Cieľom bolo vyzbierať $200,000, pričom cena jednej akcie sa stanovila na $25. Na konci roku 1950 bolo podľa kalkulácii tímového historika Cliffa Christla predaných 4,165½ akcií v hodnote $104,137.50. Aj keď sa očakávaná suma nenaplnila, tak to bol dostatok finančných prostriedkov k tomu, aby Packers opäť prežili.

Štvrtý predaj akcií prišiel v roku 1997-98. Aj napriek veľkým úspechom, ktoré Packers na ihrisku dosiahli, sa ocitli v zložitej finančnej situácii. V tímových príjmoch sme sa predali a tímové predikcie hovorilo, že do roku 2005 sa naša finančná rezerva úplne vytratí. Tímy v NFL stavali nové štadióny, ktoré im prinášali pekné zisky, no Packers hrali na Lambeau Fielde, ktorý bol ich domovom od roku 1957, čo ho radí na prvé miesto v dobe nepretržitého obsadenia štadiónu v NFL. Lambeau Field nutne potreboval renováciu, inak by prišiel zánik tímu Packers v Green Bay. Predalo sa celkovo 120,010 kusov akcií v hodnote cez $24M, pričom jedna akcia sa predávala za $200. Zvyšné finančné prostriedky sa podarilo vyzbierať vďaka daniam. Kompletný príbeh je opäť v mojej knihe. Packers boli opäť zachránení.

Piaty predaj akcií prišiel v roku 2011. Lambeau Field sa opäť renovoval, pridalo sa ďalších cca 8,000 nových miest na sedenie, zakúpili sa nové video obrazovky, zvukový systém, postavili sa dve nové brány na vstup, zrenovovalo sa aj átrium a zlepšili sa futbalové priestory. Do predaja sa pôvodne dalo 250,000 kusov, avšak neskôr bol rozšírený o ďalších 30,000 kusov. Jedna akcia stála $250 a celkovo sa podarilo vyzbierať viacej ako $64M predajom viacej než 269,000 kusov akcií. Zvyšok dokázali Packers vyplatiť zo svojej rezervy a Lambeau Field sa tak dostal do takej podoby, akú poznáme dnes.

Počas prvých piatich predajov sa akcionármi Green Bay Packers stalo cca 361,300 ľudí a bolo predaných cca 5,009,400 kusov akcií.