Packers za posledné tri drafty brali receivera len raz. Vlani Amariho Rodgersa. Tento rok by sa to malo zmeniť a všetky indície naznačujú, že by mohli prísť aj traja WR. 

Po Adamsovom odchode je spojenie Packers – draft – WR dokola omieľané vo všetkých médiách. Drvivá väčšina mockov posiela 22. alebo 28. výberom (alebo obomi) mladého receivera do Green Bay. Je to do očí bijúca potreba, ale až v deň draftu uvidíme, do akej miery bude Brian Gutekunst investovať svoj kapitál na zalepenie diery po Adamsovi.

Packers majú v prvom kole dva výbery. Oba sú v tretej desiatke, ale stále v rozsahu, kde by mali byť k dispozícii veľmi šikovní receiveri. V hre je aj agresívny trade up až kdesi na 13. pozíciu s Houston Texans. Aj vzhľadom na tento scenár si predstavíme všetkých významných receiverov, ktorí by mali ísť v prvých dvoch kolách a pridal som aj troch z tretieho kola.

Green Bay Packers zobrali WR v 1. kole naposledy v drafte v roku 2002, kedy si z 20. miesta vzali Javona Walkera. V Green Bay odohral tri kompletné sezóny, jednu zakončil ako Pro Bowler. Adams, Nelson, Jennings, Cobb a Jones boli vybraní od 2. kola nižšie.


GARRETT WILSON – OHIO STATE

Výška: 183 cm, váha: 83 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: Prvá polovica 1. kola

Wilson je elitným atlétom s veľmi dobrými rukami. Ak mu dajú corneri meter miesta, sú vybavení. Wilson má veľmi rýchle uvoľnenie, jeho výbušnosť na krátkom priestore pre vytvorenie separácie je exkluzívna. Čo môže byť ešte dôležitejšie je fakt, že na svoj vek perfektne vníma hru. Vo viacerých zápasoch ukázal inštinkty veľkého hráča, ktorý môže byť na profi úrovni top kalibrom.

Jeho silovejšia hra a run-after-catch ho posúvajú boardom smerom nahor. V posledných troch zápasoch univerzitnej kariéry zaznamenal 27 catchov pre 371 yardov a 6 TD. V budúcnosti sa určite nečudujte, ak budete v jeho podaní vidieť šialené zachytenia, pretože to je to, čo s perfektným ovládaním tela a šikovnými rukami vie najlepšie.

Avšak, jeho rýchlosť pomerne dosť trpela pri fyzickejšom prístupe protihráčov. Vlani si pripísal šesť dropov, čo môže byť ďalším výkričníkom, ale skauti ihneď ukázali na to, že naňho letelo šialene veľa lôpt. Počas leta bude musieť zapracovať na práci nôh a route runningu, ktorý nebol vždy úplne čistý.

Wilson je najlepším WR draftu a Packers by museli veriť, že sa prepadne mimo top 10. Ak bude k dispozícii na 13. mieste, potom si viem predstaviť, že práve v tom momente Gutey rozbehne scenár o trade upe. Tento chalan za to určite stojí. Stal by sa hneď novou Rodgersovou hlavnou zbraňou a prvý krok draftu by mali Packers úspešne za sebou.

Fit pre Packers: Wilson by mal byť pripravený nastúpiť ako WR #1 už do prvého zápasu sezóny 2022, čo Packers budú potrebovať. Vie sa postaviť na outside, ale aj do slotu. Veľkým plusom je jeho zdravie, keď vlani vynechal len jeden zápas pre otras mozgu a do Bowlu nenastúpil, pretože sa chcel sústrediť na draft. Má skúsenosti na punt returne a sám je presvedčený, že dokáže byť hneď najlepším receiverom svojho tímu a tohto draftu.

Podobný hráč v NFL: CeeDee Lamb


JAMESON WILLIAMS – ALABAMA

Výška: 186 cm, váha: 81 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: Prvá polovica 1. kola

Bývalý prekážkar, ktorý lámal rekordy, má rýchlosť ako blesk, v ktorej dokáže predvádzať otočky a manévre bez toho, aby pribrzdil. Často sa vďaka rýchlosti dokázal dostať ku double moveom, comebackom a svojmu QB ponúka zbraň na hlboké lopty. Za Alabamu nachytal v minulej sezóne 1500 yardov, čo sa mu podarilo ako tretiemu v histórii školy. Má prirodzené inštinkty a dobré ruky.

Veľkým mínusom je, že sa aktuálne zotavuje z pretrhnutého ACL, čiže nebude pripravený v úvode sezóny. Zranil sa v Championship game a vynechal celý draftový proces. Tým pádom si myslím, že Packers tohto hráča asi nebudú ťahať, radšej siahnu po chlapíkovi, ktorý mu je kvalitatívne blízko a bude schopný hrať hneď. Na druhej strane môže byť akýmsi projektom a následne by sa jeho pick mohol vyplatiť, no v súčasnom stave Packers nemajú na čakanie moc času…

Ak by však ostal voľný na originálnych pickoch Packers a hlavne na #28, potom by som vôbec nebol proti jeho výberu. O pár mesiacov by to bolo považované za steal, to si dovolím tvrdiť už teraz.

Williams navyše pred vlaňajškom dva roky sedel na lavičke, pretože v Ohiu nedostal cez Wilsona a Olaveho príležitosť. Má za sebou jeden kompletný rok, ktorý bol síce produktívny, ale nie je úplne overený. Čas teda ukáže, či je excelentný a aj to, prečo sa nedostal ku príležitosti v drese Ohio State.

Fit pre Packers: Pri jeho výbere by sa okamžite zabudlo na MVS. Je neskutočne rýchly a počas svojej kariéry bude súpermi nenávidený pre jeho big-plays. Jeho rýchlosťou by útoku Packers pomohol roztiahnuť box a pomohol vyniknúť LaFleurovým rýchlym hrám cez RB alebo slot receiverov. Williams ale nebude nejaký ten týždeň k dispozícii a v úvode by musel byť hlavným receiverom Allen Lazard. Aby som bol kompletný – Williams je od MVSka o parník inde.

Podobný hráč v NFL: Justin Jefferson, Will Fuller


DRAKE LONDON – USC

Výška: 193 cm, váha: 99 kg, vek: 20 rokov. Projekcia: Stred 1. kola

London sa mi pri študovaní jednotlivých receiverov neskutočne zapáčil. Práve on môže byť postupom času vôbec najlepším receiverom tohto draftu. 193 centimetrov vysoký hráč svojim rozsahov a veľkosťou ponúka perfektnú príležitosť na vytváranie missmatchov.

Je to mašina na chytanie lôpt a nebyť zranenia členku, ktoré mu ukončilo sezónu, pravdepodobne by suverénne ovládol národné štatistiky a zlomil dlhoročný školský rekord. Zaknihoval 88 zachytení pre 1084 yardov a 7 TD. Aj napriek štyrom vynechaným zápasom dostal ocenenie Pac-12 Offensive Player of the Year.

Na jeho pohybe nespoznáte stopy výšky. Pri zmenách pohybu je skvelý a rovnako vie počas hry prispôsobiť svoj pohyb improvizácii QB. Jeho pohyb ho celkovo vykresľuje akoby bol menším hráčom, ale zdanie klame. Ako už jeho parametre naznačujú, nevyhýba sa ani fyzickej hre a nerobí mu problém. USC ho využívalo pri behových hrách ako lead blockera. Rovnako sa nečudujte, ak ho bude tím občas využivať aj na pozícii tight enda.

Na ďalšej úrovni ho čaká práca na route runningu. Rýchlostne mierne zaostáva, ale to kompenzuje svojou veľkosťou, verzatilitou a tvrdou hrou.

Fit pre Packers: O úroveň lepší Allen Lazard. Vysoký, fyzický a pohybom veľmi dobrý receiver, ktorý vie blokovať. To je pre Packers parádna kombinácia, ktorá sa určite páči Guteymu, LaFleurovi a aj Rodgersovi. Šialenú rýchlosť nečakajte, ale jeho rozmery sú proti menším cornerov na outside aj inside missmatchom, ktorý by LaFleur určite atakoval často. Rovnako je perfektným cieľom v red zone, kde sa Packers vlani celý čas hľadali.

Podobný hráč v NFL: Mike Evans


CHRIS OLAVE – OHIO STATE

Výška: 183 cm, váha: 85 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: Stred 1. kola

Kompletný balíček, ktorý chcete mať vo svojom novom mladom receiverovi. Olave je univerzitným spoluhráčom Wilsona, s ktorým vytvorili úderné duo. Má perfektný pohyb od snapu až po catch. Má prirodzené schopnosti s loptou, no do dokonalosti mu chýba silovejší a tvrdší štýl hry, ktorý sa mu od tohto septembra nevyhne. Je hybridný receiver, ktorému nevadí hrať na inside/outside.

Veľmi hravo si vie poradiť s coverage a cornerov dokázal striasť na double moves alebo na šikovnosť nôh na line of scrimmage. Niečo, čo sme pozorovali u práve pri Davantem Adamsovi.

Jeho absolútna rýchlosť je parádna a ponúka sa tak aj na hlboké passy a big-plays. Rovnako je šikovný aj v special tímoch, keď na college zablokoval dva punty a ukázal aj solídne záblesky ako gunner.

Pri run blockingu bol často neplatný a súperi cez neho prebehli. Reč padla o jeho tvrdosti, ktorá mu chýbala najmä pri prvom kontakte a aj run-after-catch. Chýbajúca sila sa najviac prejavila v 1. štvrtine zápasu proti Michiganu, kedy neudržal jasný TD. Michigan napokon zápas aj vyhral. Proti cornerom typu Jalena Ramseyho alebo Jaira Alexandra bude mať obrovský problém.

Fit pre Packers: Olave by sa v Packers okamžite stal WR #1. Ponúka vyspelú hru s možnosťou postaviť ho do slotu aj na outside. Rovnako má aj zaujímavú rýchlosť, čiže Rodgers by ho vedel hľadať aj dlhými prihrávkami. Rozhodne by musel zapracovať na svojej sile a čiernej robote, pretože LaFleur s trénermi obľubujú receiverov, ktorí zvládajú všetko. Skórovanie mu nie je cudzie, veď počas svojej college kariéry zachytil až 35 TD! Preda po veľmi produktívnom Adamsovi niekto bude musieť zalepiť dieru.

Podobný hráč v NFL: Terry McLaurin


TREYLON BURKS – ARKANSAS

Výška: 188 cm, váha: 102 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: Druhá polovica 1. kola

Zviera na yards-after-catch! Tento bulldog má rád fyzickú hru, nebojí sa kontaktu a yardy po kontakte a catchy zbiera ako na bežiacom páse. K tomu má výbornú akceleráciu a loptu z rúk len tak nepustí. Zväčša hrával na slote, ale v NFL by sa mal rozvíjať veľmi rýchlo aj na outside. Pri pohľade na jeho hru vám asi hneď napadne Deebo Samuel. Je to dobrý atlét, ktorý vie narábať so svojím ťažiskom a rovnako má aj kvalitné ruky.

Opäť je to receiver, ktorý svojimi telesnými parametrami vytvára missmatche. V Arkansase bol využívaný v rôznych plays.

Fit pre Packers: Packers nemali pravého YAC (yards-after-catch) receivera pekne dlho! V roku 2008 hrali za Packers Driver a Jennings. Burks je typologicky veľmi blízko. V minulej sezóne mal Burks po zachytení takmer 10 yardov v priemere a množstvo odborníkov ho posiela do Green Bay z 28. miesta, kde by mal (ževraj) v pohode čakať. Pre LaFleura by to bola hračka ako Deebo Samuel vo 49ers. Keď naberie rýchlosť a dostane loptu do rúk, hráči ho zastavia len ťažko. Rozhodne by bol používaný aj pri motions a jet sweepoch. Veľkým plusom je, že je fyzický run blocker a špinavá robota mu vonia. V run blockingu bol vlani otestovaný až-až, takže Packers by tu našli ďalšieho produktívneho univerzála so schopnosťami stať sa WR #1, ktorý je schopný pomôcť aj pri behoch.

Podobný hráč v NFL: A..J. Brown


JAHAN DOSTON – PENN STATE

Výška: 180 cm, váha: 81 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: Záver 1. kola

Dotson je kompletný receiver, ktorý je takou tichou vodou draftu. Nie je pasovaný do Top 20, ale zároveň bude znamenať pre svoj nový tím veľkú posilu. Najviac sa hovorí o tom, že po ňom pôjdu Packers a Chiefs = tímy, ktoré prišli o svojich hviezdnych receiverov. Podľa všetkého sa jedná o najpodceňovajšieho hráča tohtoročného draftu (minimálne čo sa týka útoku týka).

Vie zahrať všade, má rýchlosť a akceleráciu. Pri route runningu je veľmi dobrý a celkovo nemá problém so zmenami pohybu vo vysokej rýchlosti a nejakým adjustmentom pri vývoji hry.

Neviem či je to úplne mínus, ale za povšimnutie určite stojí jeho nižšia postava. Jeho spodná časť tela je ale silná a v nohách má dynamit aj oceľ zároveň. Nie nadarmo sa zapísal veľkými písmenami do histórie Penn State ako jeden z ich najlepších receiverov vôbec. V minulej sezóne skóroval 12 TD a celkovo si pripísal 91 zachytení pri 1182 yardov.

Proti Big Ten cornerom mal nižšiu úspešnosť pri contested catchoch, čo bude proti defenzívnym backom v NFL ešte väčší problém. Nie je to hráč, ktorý prelomí tackle súpera, jeho celková sila nie je elitná. Vyniká však rýchlosťou a dynamikou. To je ale trend, ktorý je v NFL každým rokom čoraz viditeľnejší a títo hráči sú vodou na mlyn pre kreatívnych trénerov. Dôležité je, že keď už naňho niečo letí, chytí to.

Fit pre Packers: Veľmi rozumný hráč. Pre Packers by tento pick znanemal, že našli výnimočného playmakera s parádnou akceleráciou. Keď má raz loptu v rukách, niečo sa stane a každý vie, že to bude zlé pre obranu súpera. Packers určite oceňujú aj jeho platnosť v special tímoch ako returner. Aj táto pozícia potrebuje v Green Bay zlepšenie, a tak môže byť Dotson odpoveďou na viacero problémov naraz. Svojou rýchlosťou určite pomôže otvoriť stred poľa a pomôže tak hrám cez slot a s ním by nabrali play-action passy iný rozmer.

Podobný hráč v NFL: Emmanuel Sanders


SKYY MOORE – WESTERN MICHIGAN

Výška: 178 cm, váha: 88 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: Záver 1. kola/2. kolo.

Ďalší nižší receiver, ktorý ale neváha vletieť do fyzického kontaktu. Tri roky bol starter, má dobré atletické schopnosti, zodpovedné ruky, ale len priemernú schopnosť separáciu. Nerobí mu problém ísť do contested catchov a biť sa aj o ťažké lopty. Má nedostatočnú akceleráciu, ale vertikálna rýchlosť až taká zlá nie je.

Jeho ruky a tvrdosť znamenajú pre QB spoľahlivý terč v akejkoľvej situácii. Jeho najlepší fit je slot, čiže nie je prekvapením, že jeho route running je dobrý. Proste typický nižší slot receiver, ktorý sa bude spoliehať na to, že bude jeho route running „lámať“ členky súperom a jeho ruky ho moc často nesklamú.

Fit pre Packers: Randall Cobb, Amari Rodgers. To sú slot receiveri Packers. Moore by bol ďalším do partie a tým, že nemá moc priestor na vyniknutie na outside, nedá sa s ním ani veľmi špekulovať. Možno sa prekvapím, ale mne do Packers príliš nepasuje. Ale už vidím, ako Gutey zoberie práve jeho. 😀

Podobný hráč ako v NFL: Učebnicový slot receiver.


GEORGE PICKENS – GEORGIA

Výška: 190 cm, váha: 88 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: 2. kolo

Zaujímavá kombinácia výšky, sily a rýchlosti. Pickens má všetky predpoklady na to, aby sa stal WR #1 v NFL, no bude sa musieť vrátiť do formy spred zranenia. Na jar 2021 si totiž pretrhol ACL a vlani hral až veľmi neskoro. Práve toto zranenie ho z jasného prvokolového materiálu zhodilo do dvojky.

Fit pre Packers: Pamätáte si na môj scenár o trade down zo sprievodcu draftom? Tak toto je môj tip. Na 22. mieste Gutey nesiahne po WR, z 28. mieste nebude brať, pretože by to bol reach, a tak pôjde o pár miest nadol. Tam si vyberie Pickensa, ktorý sa môže stať hlavným receiverom Packers. Priniesol by rýchlosť, missmatche a posilnenie hry v red zone. Pred zranením zlomil niekoľko školských „freshman“ rekordov a môže byť zaujímavým projektom. Má hádam najväčší upside spomedzi receiverov, pretože zranenia mu pribrzdili rozvoj… No zároveň je jeho zdravie veľkým otáznikom.

Podobný hráč v NFL: Josh Reynolds


JALEN TOLBERT – SOUTH ALABAMA

Výška: 185 cm, váha: 88 kg, vek: 23 rokov. Projekcia: 2. kolo/úvod 3. kola.

Fit pre Packers: Proti Tolbertovi hrá vek. Je najstarší spomedzi všetkých receiverov, ktorých som v tomto článku rozoberal. To ale nemusí znamenať nič. Je to perfektný materiál druhého dňa draftu. Gutey môže na Tolberta ukázať a v momente by zalepil dieru po MVS. Proste akoby ste chceli vymeniť starý diel na svojom aute za mladšiu verziu a o čosi lepšiu. Tolbert totiž patril medzi najväčšie big-plays hrozby na college úrovni. Za posledné dve sezóny zachytil 41!!! prihrávok pre 20+ yardov. To je totálne šialená štatistika!

Obrovským plusom je, že proti silným tímom mal parádne zápasy. Proti top cornerom bol dominantný, predvádzal vyspelú hru a jeho route running bol do očí bijúci. Rovnako má skvelý pohyb bokov, ktorým dokázal oklamať nejedného defenzívneho backa. Pokojne môže byť scenár, že Gutey vidí v Tolbertovi top receivera a prvé dva picky draftu pôjdu inde ako do WR. Ale ak sa to stane a Packers získajú Jalena, môžeme byť veľmi radi. Má obrovský potenciál.

V čom je uňho problém? No… Na MVS by asi nadviazal nielen rýchlosťou a big-plays, ale aj dropmi. Mal niekoľko zbytočných dropov, ktorým sa dalo vyhnúť. Rovnako ho vedeli z deep-balls vyradiť fyzickejší corneri, čo budú proti nemu v NFL s radosťou využívať.

Podobný hráč v NFL: Marvin Jones


CHRISTIAN WATSON – NORTH DAKOTA STATE

Výška: 193 cm, váha: 94 kg, vek: 22 rokov. Projekcia: 2./3. kolo

Fit pre Packers: Watson ponúka v druhej polovici druhého dňa perfektnú kombináciu rýchlosti a rozmerov. Má veľmi dobré nasadenie a skauti veľmi oceňujú jeho hru od snapu až po píšťaľku. TD skóroval vzduchom, po zemi, ale aj ako returner. Platný returner so spoľahlivými rukami, ktorý rozumie hre pred sebou. Celkovo je to prekvapujúco kompletný receiver, ktorý môže byť veľkým stealom draftu.

V šatni bol veľmi obľúbený, hráči o ňom hovorili ako o skvelom kolegovi a veľmi tvrdo pracujúcom chalanovi. Packers by v ňom našli WR #3 alebo #4 ak rátame, že pred ním príde WR #1.

Zaujímavosťou je, že jeho otca Tima draftovali v roku 1993 Green Bay Packers. Pobudol ale len na practice squade a následne sa sťahoval do Chiefs. Spojenie tam však nejaké je a pokojne môže táto rodina začať písať novú, snáď aj lepšiu, históriu v meste Green Bay.

Podobný hráč v NFL: Dontrelle Inman


ALEC PIERCE – CINCINNATI

Výška: 190 cm, váha: 96 kg, vek: 21 rokov. Projekcia: 2./3. kolo.

Fit pre Packers: Ak pôjdu Packers podľa originálneho plánu a nebudú trejdovať, potom môžu ukázať na Pierca ako na svojho druhého WR v tomto drafte. Alec by priniesol vytúženú hĺbku a zároveň aj kvalitu. Je vysoký, silný a fyzický hráč, pre ktorého nie je problém biť sa o centimetre v red zone. Jeho najväčšou slabinou je route running, no to je vec, na ktorej sa dá zapracovať. Pierce je perfektný atlét, šikovný chytač a stále nevybrúsený diamant. Pre svoju povahu by sa hneď stal obľúbencom fanúšikov.

Každoročne mám v drafte viacero obľúbencov hlavne v neskorších kolách a Alec Pierce je jeden z nich. Šikovný hráčik, ktorého si osobne prajem v Packers.

Podobný hráč v NFL: Donovan Peoples-Jones