Po drafte boli všetky tímy aktívne pri podpisovaní nedraftovaných voľných hráčov. Packers priviedli 12 hráčov, medzi nimi bol aj Brenton Cox Jr.

Generálny manažér Brian Gutekunst uzavrel draft 2023 po poslednom kole, kedy dotiahol 12 hráčov zo zložky nedraftovaní. Menovite sú to:

TE Camren McDonald, Florida State
DB Benny Sapp, Northern Iowa
DL Jason Lewan, Illinois State
WR Malik Heath, Ole Miss
OT Kadeem Telfort, UAB
LB Jimmy Phelps Jr., SMU
TE Henry Pearson, App. State
OLB Keshawn Banks, New Mexico
OL Chuck Filiaga, Minnesota
S Christian Morgan, Baylor
WR Deuce Watts, Tulane
OLB Brenton Cox Jr., Florida

Dnes sa pozrieme viac na práve posledného z tohto zoznamu, Brentona Coxa Jr. Edge rusher bol vyhodený z dvoch škôl, no Packers si ho nielen na moje prekvapenie zobrali. Risk = zisk? Myslím, že v tomto bode to tak môže byť, pretože Packers získali talentovaného hráča bez investovania draft kapitálu. Na druhej strane je to veľmi zlý chlapec, ktorý prichádza s hroznou povesťou, no to zatiaľ nevadí. Ak sa coaching staffu nepodarí Brentona presvedčiť o tom, že je škoda zahadzovať svoj talent pre hlúposti, jednoducho sa cutne bez ďalších zásahov.

Kto je teda Brenton Cox Jr.?

Fyzické parametre: 6’4“, 250 lbs, 33⅛-inch rozpätie rúk

40-yard dash: 4.92 seconds; vertical: 33 inches; bench press: 24 reps

Svoju college kariéru začal na University of Georgia, kde nastúpil ako freshman do 13 zápasov. Cox bol 5-hviezdičkový recruit a 247Sports Top 60 player pri jeho príchode do Georgie. V apríli 2019 bol zatknutý za marihuanu a následne ho z tímu vyhodili.

Cox spravil transfer na Floridu, kde bol v prvej sezóne redshirt kvôli jasným pravidlám NCAA. Následne odohral v priebehu troch sezón 33 zápasov, no minulý október ho vyhodili aj Gators. Dôvod tohto prepustenia bol bližšie nešpecifikovaný. Za Gators zaznamenal 118 tackles, 32.5 tackles for loss, 13.5 sackov a 7 pass breakups.

Pred draftom sa Cox nevyhol otázkam na jeho college kariéru a veľké problémy: „Myslím, že to nie je moja starosť, prečo ten človek urobil čosi iné. Tímom len hovorím, že som tvrdý chlap a chcem sa posunúť ďalej, zahodiť to všetko za hlavu.“

Ale Bulldogs ho nevyhodili len kvôli marihuane. Mal byť zlým mužom kabíny, ktorá mala na pozícii OLB neskutočnú hĺbku a mohli si dovoliť aj taký talent poslať preč. Ďalšie zvesti hovorili, že Coxa chceli tréneri postaviť ako DE, zatiaľ čo Nolan Smith a Jermaine Johnson budú hrať OLB. To sa nemalo Coxovi páčiť, začal protestovať a odvolávať sa na to, že on má svoje miesto. Všetko sa nahromadilo a Kirby Smart musel spraviť to, čo spravil. Bulldogs prišli o talent, no keby to Smart nespravil, možno by kvôli Coxovi nevyhrali ani jeden titul.

Cox mal povedať tímovým predstaviteľom na NFL combine, že je pripravený a už z týchto vecí vyrástol. Momentálne sa sústredí na svoju futbalovú kariéru a chce smerovanie svojej kariéry otočiť. „Musíte ďalej makať a byť pripravený na ďalšiu výzvu,“ povedal Cox.

Čo o ňom ešte vieme?

Musí mať obrovský talent. O tom svedčí aj to, že po tom, čo ho Bulldogs prepustili, tak Gators mu dali číslo #1. Pred ním dres s číslom #1 na chrbte obliekali na Floride Vernon Hargreaves III, Percy Harvin, C.J. Henderson, Reggie Nelson alebo Kadarius Toney. Stal sa lídrom defense a bol hnacím motorom. Vo všetkých troch sezónach mal najlepšie čísla z hľadiska tackles, sacks, tackles for loss. Ak sa mu podarí upokojiť hormóny, tak Packers získali hráča minimálne do practice squadu. Dovolím si tvrdiť, že svoju konkurenciu v tomto ohľade dokáže prehrať, keďže talent aj atletické vlastnosti na to jednoznačne má. Jeho telo je pripravené na NFL. Má prirodzenú silu pri prekonávaní blokov, na ktorú nemali hráči na college úrovni takmer žiadnu odpoveď.

Uvidíme, čo sa z neho vykľuje. Možnože nevydrží ani mesiac a poletí po prvých organizovaných tímových aktivitách. A možno prekvapí a udrží sa až do kempu, kde by mohol na svoje staré záležitosti zabudnúť. Veď vidina NFL a prebojovania sa aspoň do practice squadu bude veľmi blízko. A viete, čo je moja teória? Packers vedia, že ak je v NFL mesto, kde by sa mohol upokojiť, tak je to Green Bay. Minimum rušivých elementov, nie je to obrovské mesto plné kasín a párty nie sú na každom rohu. Proste prichádza do inej a futbalovej kultúry. Verme, že to vypáli a Packers dokážu z tohto neoddiskutovateľného diamantu spraviť hráča pre NFL.

Tu sú jeho highlighty pred prepustením z Gators. V tom čase bol označovaný za jedného z najlepších pass rusherov tohtoročnej draft class. Highlighty neprezradia všetko, ale všímajte si ten jeho „ťah na bránu“: