Minneapolis – Předposlední zápas základní části sehrálo Green Bay na půdě svého divizního rivala z Minnesoty. Ještě před výkopem bylo jasné, že pokud Packers vyhrají obě svá zbývající utkání, postoupí do play-off. Vikings nakonec porazili přesvědčivě 33:10 a první ze dvou kroků mají zdárně za sebou. Report z tohoto duelu zpracovávám formou těch nejdůležitějších a nejzajímavějších příběhů.

Minneapolis – Předposlední zápas základní části sehrálo Green Bay na půdě svého divizního rivala z Minnesoty. Ještě před výkopem bylo jasné, že pokud Packers vyhrají obě svá zbývající utkání, postoupí do play-off. Vikings nakonec porazili přesvědčivě 33:10 a první ze dvou kroků mají zdárně za sebou. Report z tohoto duelu zpracovávám formou těch nejdůležitějších a nejzajímavějších příběhů.

Článok napísal člen fanklubu Jonáš, na Discorde známy pod nickom jonas0064:

Hráči zápasu

Útok: Jordan Love, Aaron Jones, Bo Melton

Obrana: Preston Smith, Carrington Valentine

Citát zápasu

„Musím se naučit míchat karty, abych mohl hrát UNO a podobné hry.“ – Jordan Love po zápase o jeho novoročním předsevzetí.

Excelentní Jordan Love

Náš quarterback zkompletoval proti Minnesotě 72,7 % přihrávek, naházel 256 yardů a 3 touchdowny. Jednou do endzone doběhl po vlastních. K tomu navíc nezpůsobil žádný turnover. Obrana Vikings byla v posledních týdnech hodnocena velmi pozitivně, Jordan ji ale rozkrájel na kousíčky.

Love zřejmě definitivně ukázal, že tradice „kašlu na techniku, ten hod bude stejně dobrý“, která se u quarterbacků Packers drží nějaký ten pátek, bude pokračovat. Během zápasu několikrát odhodil balón ze špiček, jako by se nechumelilo, a míč i přesto našel přesně svůj cíl. Všimněte si jeho nohou při touchdownové bombě na Jaydena Reeda. To se zkrátka neomrzí.

Za zmínku stojí, že Vikings pod Brianem Floresem velmi rádi blitzují a jinak tomu nebylo ani proti Packers. Na Lova to však nemělo žádný vliv a při blitzech soupeře zkompletoval 70 % přihrávek.

Celková bilance Jordana Lova v této sezóně je 3843 naházených yardů a 30 passových touchdownů. Už ve své první sezóně v pozici startera tak dosáhl na metu, na kterou se nedostal žádný quarterback Bears za jejich 103letou historii.

Po vítězství na Den díkuvzdání Love skandálně nedostal od televize krocana, tentokrát už ale ošizen nebyl. Po zápase obdržel party klobouček a oslavil příchod nového roku na hřišti s Aaronem Jonesem.

První stoyardovka

Až v sedmnáctém týdnu sezóny zachytil některý z našich receiverů přes 100 yardů v jednom utkání. Víte, kdo? Ano, správně, byl to Bo Melton, přesně jak jsme všichni před touto sezónou čekali! Konkrétně zaznamenal 105 yardů a 1 touchdown.

Na poslední tři zápasy byl povolán z practice squadu, po duelu s Vikings už ho Packers dopsali do 53. Jeho cesta do Green Bay vedla přes výběr Seahawks v sedmém kole draftu 2022 a následný cut. Poslední dobou celá NFL řeší, jak Mahomes nemá na koho házet, zatímco Packers dělají platné receivery i z takovýchto hráčů (abychom si rozuměli, toto není hate na Mahomese). Jen tak mimochodem, náš bývalý receiver Valdes-Scantling je nyní asi nejvíc kritizovaný hráč Kansasu. Jeho cap hit je vyšší než všech našich receiverů dohromady.

Po zápase dostal Melton od trenéra LaFleura „gameball“* a celá kabina vybuchla v jásot. V mladém útoku Packers fakt nezáleží, kdo byl draftovaný v jakém kole, všichni se společně zlepšují a mají radost jeden ze druhého.

*(nenapadá mě ekvivalent používaný v našem prostředí, zkrátka trenér po vyhraném zápase vybere nejlepší hráče z obrany a útoku a těm dá míč)

Další jednohubky z útoku

Running back Aaron Jones zaznamenal v tomto utkání dvacet carries a naběhal 120 yardů. Víc netřeba dodávat. Když je zdravý a na hřišti, dějí se dobré věci.

Wide receiver Jayden Reed se dál ukazuje jako parádní trefa na posledním draftu. Postaral se o 89 yardů a 2 touchdowny. Stal se tak teprve třetím nováčkem, který v dresu Packers první sezónu zaznamenal aspoň 10 touchdownů. K tomu navíc překonal rekord organizace v počtu zachycených přihrávek v rookie sezóně, který doteď držel Sterling Sharpe. V druhém poločasu už ovšem nehrál kvůli zranění.

Pochvalu si zaslouží ofenzivní lajna, a to nejen za toto utkání. V průběhu sezóny se postupně zlepšuje a stala se z ní podle mě velmi spolehlivá jednotka. Levý tackle Rasheed Walker byl na začátku ročníku samý průser, teď o něm skoro ani nevíte. Pokud jste si nevšimli, na pozici guarda už několik zápasů rotuje Sean Rhyan a nehraje vůbec špatně.

V samotném závěru utkání se na hřiště dostal i back-up quarterback Sean Clifford. Nejdřív jen předával balón running backovi, pak se ale (možná) LaFleur naštval na trenéra Vikings, že bere time-outy za rozhodnutého stavu, a nacalloval Cliffordovi deep ball na Meltona. Právě díky tomu se Melton dostal na 100yardovou hranici.

Jako posledního musím zmínit Tuckera Krafta. Po zranění Musgrava se chopil role prvního tight enda a dokazuje, že kromě blokování zvládá excelentně i passovou hru. Naprosto skvělý a spolehlivý hráč do každé situace.

Obrana splnila úkol

Změnil tento zápas můj (náš) pohled na defenzivního koordinátora Joa Barryho? Ne. Ale je fér přiznat, že obrana odvedla dobrý výkon. Soupeři povolila jeden proměněný field goal a za inkasovaný touchdown může z drtivé části special team (muffnutý punt ve vlastní desítce). Také získala dva turnovery a ubránila oba čtvrté downy soupeře.

Vikings pro tento zápas jako quarterbacka zvolili nováčka Jarena Halla, který do té doby zkompletoval deset přihrávek. Do druhého poločasu nastoupil Nick Mullens, ale ani on situaci nezachránil. Z toho důvodu nehodlám výkon defenzivy nijak přeceňovat. Do utkání ale šla s úkolem nedovolit slabým quarterbackům Minnesoty zdramatizovat zápas a ten splnila.

Obrázek play-off aneb jak je to s tím postupem

Díky prohře Seahawks se Steelers, která se udála ještě před soubojem s Vikings, mají Packers postup do play-off zcela ve svých rukách. Jak tedy vypadá situace v tabulce před posledním kolem?

Jednodušší verze

Pokud Packers porazí v osmnáctém týdnu Bears, postoupí do bojů o Super Bowl. Pokud prohrají, sezóna pro ně končí.

Složitější verze

Na discordu jsem zahlédl dotazy na to, proč jsme v lepší pozici než právě Seahawks nebo Saints, kteří mají stejnou bilanci jako my. Pro zájemce tedy (snad) srozumitelně vysvětluji, jak se věci mají.

Pokud by Packers prohráli s Chicagem, stále by existovala šance, že by si play-off zahráli. K tomu by ovšem potřebovali souhru dalších tří výsledků a správné postavení hvězd, takže to zkrátka berme tak, že postup si Green Bay zajistí jen výhrou.

Pokud tým Matta LaFleura zvítězí, dostane se na bilanci 9-8. Následně mohou nastat tři různé situace.

Bilanci 9-8 budou mít také Saints.

  • S New Orleans jsme vyhráli vzájemný zápas, takže postupujeme.

Bilanci 9-8 budou mít také Seahawks.

  • Se Seattlem jsme tuto sezónu nehráli, takže nelze použít kritérium o vzájemném utkání.
  • Dalším tiebraker je bilance v zápasech proti týmům z konference NFC, který by obě mužstva měla shodný 7-5.
  • Stejná je rovněž i bilance 3-3 proti soupeřům, které měly oba týmy v základní části společné.
  • Rozhodlo by tak až čtvrté kritérium „strenght of victory“, které měří, jak silné soupeře týmy během sezóny porazily. Mužstva, které Packers pokořili, získala doposud 59 výher, zatímco u soupeřů Seahawks je to pouze 53 vítězství. Ať už budou výsledky v posledním kole jakékoliv, není možné, aby se stalo, že strenght of victory Seahawks bude vyšší než Green Bay. Proto by v případě shody postoupil náš tým.

Bilanci 9-8 budou mít také Saints i Seahawks.

  • Pokud by se na stejné bilanci sešla tři mužstva, je prvním kritériem bilance proti týmům ze stejné konference. Tu by mělo New Orleans nejhorší, takže odpadá. Packers a Seahawks by ji měli stejnou a uplatnila by se kritéria popsaná v druhém bodu.

Pro jistotu ještě doplním, že bilance 9-8 mohou dosáhnout i Buccaneers. Nicméně pokud se tak stane, vyhrají svoji divizi a nebudou se tak počítat do divoké karty.

Před zápasem s Bears

Po roce jsme tedy ve stejné situaci – hrajeme doma proti diviznímu rivalovi a výhra nás posune do play-off. Na naše zaváhání budou opět čekat Seahawks, potažmo Atlanta nebo Saints. Packers rozhodně nečeká jednoduchá záležitost. V NFL se nejhůř hraje proti týmům, kterým už o nic nejde a nemají co ztratit.

Bears s námi prohráli devětkrát v řadě a mají šanci nás na naší půdě připravit o play-off. Můžeme si být stoprocentně jisti, že budou žrát trávník a udělají pro výhru maximum. Jejich obrana navíc hraje v druhé půlce sezóny velmi dobře a o Fieldsovi si můžeme myslet, co chceme, ale pořád je to výrazně větší nebezpečí než Hall.

Budou Packers tentokrát úspěšní a připíší si výhru v nejspíš posledním letošním utkání na Lambeau Fieldu? To se dozvíme v neděli od 22:25 našeho času.

Poslouchejte Bring Me the Horizon a GO PACK GO!

Jonas0064