Chicago, v meste je nový majiteľ!

Celú offseasom bol celý Twitter plný fanúšikov Bears, ktorým sa nezastavili ústa o tom ako ich tím ide prebrať divíziu, ako Justin Fields ide vlastniť Packers a stať sa MVP, ako to všetko bola chyba receiverov, či ofenzívnej lajny, ako ide DJ Moore nachytať 150 yardov caz Jaira, alebo aké perfektné kroky v budovaní súpisky urobili. Počúvali sme hráčov Bears, silno vraveli ako nenávidia Packers, ako to všetkým v prvom weeku ukážu. Je tu prvý zápas sezóny na Soldier Fielde proti Packers, úvod druhého polčas, fanúšikovia Bears začali bučať na svoj útok, hráči útoku Bears sedia na lavičke v smútku a v polke štvrtej štvrtiny bol štadión poloprázdny. Ale už sme si na to zvykli.

Náš prvý tohtoročný zápas sme zvládli a v Chicagu porazili domácich Bears pomerom 38-20. Zápas bol prakticky hotový, keď v štvrtej štvrtine do konca zápasu zostávalo cca 13 minúť. Viedli sme 38-14 a po zvyšok zápasu sme už len dohrávali.


STRUČNÉ ZHRNUTIE ZÁPASU

Zápas sa z nášho pohľadu začal perfektne. Prví na loptu išli Bears, ale tento ich drive trval len šesť plays. Na 3rd&1 na vlatnej 4ke zahrali priamy snap na tight enda Cole Kmeta, toho sme ale zastavili. Rozhodli sa hrať 4. down, quarterback sneak im nevyšiel a bol z toho turnover na downoch. Následne náš prvý útočný drive obsahoval 11 plays na ktorých sa získalo 40 yardov a bol zakončený touchdownom na Romeo Doubsa. Fokálnym bodom tohto drivu boli behy Aarona Jonesa.

Potom sa naše nasledujúce tri ofenzívne drivy skončili veľmi skoro. Prvé dva boli 3&out a tretí bol punt po 6 plays a 21 yardoch. Tieto drivy sa niesli v znamení v skutku divného útočného play callingu v podaní Matta LaFleura. Beas počas toho dokázali zahrať dva drivy, kde sa im podarilo skórovať field goals a dostali sa na dostrel. Skóre bolo 7-6.

V závere prvého polčase sme dostali kvalitnú pozíciu na ihrisku na našej vlastnej 44ke. Mali sme tu zlatú príležitosť skórovať touchdown do šatne. Luke Musgrave bol na seame voľný, avšak vykašľal sa na svoju routu, zakopol a lopta bola neskompletovaná. Zo skvelej pozície sme tak vyťažili field goal a do šatní sa išlo za stavu 10-6 v prospech Packers.

Do druhého polčasu sme vstúpili perfektne. Vrátili sme sa konečne k tomu čo fungovalo v prvom útočnom drive, na 8 plays prešli 75 yardov a drive sa zakončil touchdownom Aarona Jonesa. Následný drive Bears priniesol 3&out s negatívnym počtom yardov a našou odpoveďou bol ďalší touchdownový drive. Tento drive pripravil krásnym 35 yardovým punt returnom Jayden Reed. Na touchdown nám stačili 4 plays. Loptu sme dostali na súperovej 42ke. Po troch downoch sme boli pre 4th&4. Rozhodli sme sa ísť hrať, Jones sa presadil na angle route a skóroval 35 yardový touchdown. Skóre zápasu 24-6.

Bears išli na loptu, ale na tretej play spôsobil Kenny Clark s Devonte Wyattom fumble na Justinovom Fieldsovom behu, loptu sme získali a mali možnosť na finálny úder. Mohli sme mať skvelú štartovaciu pozíciu, ale ako sme získali fumble, tak po odpískaní dostal Campbell penaltu za 15 yardov a zak sme začínali len na 43ke Bears. Prišiel 3&out, Whelan puntoval do end zóny, spravili sme hlúpu penaltu za 15 yardov a Bears začínali na 41ke. Predtým Bears spravili fumble keď rozohrávali na 18ke a loptu dostali späť na vlastnej 35ke. Po tom fumble získali 17 yardov vďaka našim dvom sprostým penaltám. Následný drive Bears obsahoval 6 plays pre 65 yardov a bol zakončený touchdownom na Darnella Mooneyho po bustnutej coverage v podaní Nixona. V tomto drive sme útoku Bears pomáhali našimi penaltami a prakticky celé ihrisko prešli cez penalty. Robili sme čo sme len mohli aby sme Bears udržali v zápase. Skóre bolo 24-14.

Mali sme však skvelú odpoveď. Na 5 plays sme prešli 61 yardov a na konci bol opäť Romeo Doubs pre touchdown. Viedli sme 31-14 a následný drive Bears sa skončil interception v podaní Fieldsa, ktorú zachytil Quay Walker a po fantastickom returne skóroval pick-6. Skóre zápasu 38-14, do konca 4. štvrtiny zostáva 13:30 a zápas je rozhodnutý. Zápas sme už len dohrávali, na ihrisku bol aj Sean Clifford, Bears a Fields si nazbierali nejaké štatistiky, skórovali ešte jeden touchdown a v samom závere keď sme mali na ihrisku kompletne náhradnú obranu a do konca zostávala 1 minúta, tak Bears sa nepochopiteľne ešte snažili niečo hrať a hádzali tam ešte 5 lôpt…


DETAILNÁ ANALÝZA ZÁPASU

Analýza tohto zápasu obsahuje nasledujúce body:

 • Jordan Love = Nový majiteľ Bears
 • Ofenzívny front dominoval
 • Rozdiel medzi Jonesom a Dillonom je signifikantný
 • Matt LaFleur doručil (teda až na tri drivy & clock manažment)
 • Defenzívny front ovládol line of scrimmage
 • Obrana si svoje odrobila, len ten tackling…
 • Mladíci v special teame potešili

JORDAN LOVE = NOVÝ MAJITEĽ PACKERS

Chicago má nového majiteľa a je ním Jordan Love. Ten v tomto zápase doviedol svoj tím k presvedčivému víťazstvu. Na cesta za prepisom vlastníctva skompletoval 15/27 prihrávok pre 245 yardov, 3 touchdowny a passe rating 123.2. Na takýto zápas od nášho quarterbacka si už dlho nepamätáme. V sezóne 2022 nemal Aaron Rodgers ani jeden zápas v ktorom by hodil 240+ yardov a k tomu pridal 3 passové touchdowny. Inak viete, koľko zápasov s passer ratingom nad 120 dokázal počas svojich 26 štartov v NFL dosiahnuť Justin Fields? Nula. A viete, koľko kariérnych zápasov s 200+ nahádzanými yardami a 3+ passovými TDs má na svojom konte Justin Fields? Nula.

Jordanovi sa v tomto zápase najviac darilo na 3. a 4. downoch, takže na tzv. money downoch. Skompletoval tu 8/10 prihrávok pre 141 yardov, 2 touchdowny a perfektný passer rating 158.3. Priemerná hĺbka jeho targetov tu bola 9.4 yardov.

Prakticky sme od neho v tomto zápase videli to, čo sme nejako tak už vedeli z jeho predchádzajúcich výkonov. Útok pozná perfektne. Pozná svoje ready, nemá najmenší problém si ich na čas prechádzať – 1ka pokrytý, prejde na 2ku, tiež pokrytý, prejde na 3ku, pokrytá, tak hneď vie kde má checkdown a lopta tam letí na čas, v rytme a nie pozde. Takmer vždy dokáže identifikovať správne miesto kam má lopta letieť. Pôsobil sebavedomo, nebál sa loptu tlačiť aj do tesnejších okienok a ani raz som v zápase nemal pocit, že by nejako ohromne spanikáril.

Pri jednej play spravil fumble, kde mu vypadla lopta na zem. On tu však nespanikáril a nezačal behať ako hus po dvore. Veľmi dobre vedel čo majú zacallované a pokračoval v tom. Túto play chcel veľmi David Bakhtari, Ben Sirmans (tréner RBs) ju navrhol LaFleurovi, ten ju zacalloval a chalani ju zahrali, aj keď trošku inak ako to bolo nakreslené. Jednalo sa o leak, čo je play-cation, kde sa tight end Luke Musgrave tvári ako keby ide blokovať pre beh, ale akonáhle príde kontakt s linebackerom, tak svoj pohyb presmeruje priamo do upfieldu. Bakhtiari po zápase povedal, že keď počul tento play-call, tak si len povedal „Yes.“ Že tuto play hrali na tréningu niekoľkokrát a vždy bol chalan na 20 yardov voľný. Musgrave tu bol na míle voľný a takisto aj receiver na motion do pravej strany obrany. Jordan si mohol vyberať. Pri tejto play dostal Musgrave kŕč a nebol schopný dobehnúť do end zóny.

Obranu Bears dokázal perfektne klamať očami, linebackrov si posielal do jednej strany, no lopta letela do druhej. Tu máme príklad, kde si pohľadom doprava zmrazil oboch obrancov v strede, Reed pomedzi nich bežal doľava a doručil mu loptu. Toto je perfektná práca očami.

Nebál sa atakovať obranu hlbokými prihrávkami, keď jeho ADOT (priemerná hĺbka targetu) bola 4. najvyššia vo weeku 1. Veľmi mu tu pomáhal ako ofenzívny play-calling, tak aj pass protection. Avšak jeho čas do odhodu nebol úplne najvyšší a to nám ukazuje to, že dokázal hrať v rytme, neváhal a vedel kam má s loptou ísť.

Vytknúť mu môžeme jeho príležitostné nepresnosti. Nie vždy lopta priletela presne tam kde mala. Proces bol takmer vždy perfektný, ale lopta nie vždy doletela presne. Čo by som mu vytkol, tak je ten jediný sack, ktorý v tomto zápase obrana Bears zaznamenala. Tento sack bol na neho a v situácii, keď ste na súperovej 26ke, je to 2nd&10, do konca polčasu 37 sekúnd a máte len jeden timeout, tak si nemôžete dovoliť zobrať takýto sack. Ak by som mu ešte niečo vyčítal, tak je to tá jeho posledná deep lopta na Reed, pri ktorej Jayden dostal kŕče. Tu už sa podľa mňa nechal trošku uniesť momentom, že je rozhodnutý zápas a loptu hodil do double coverage. Nie najlepšie rozhodnutie, ale Jayden tu mal aj tak šancu na zachytenie lopty.

Veľa sa narozprávalo o tom, že s príchodom Jordana Lova sa začne výrazne atakovať stred ihriska. A presne toto sme videli. Jordan Love mal v tomto zápase 27 prihrávok a 14 hodil do stredu ihriska. Keď hádzal do stredu ihriska, tak skompletoval 9/14 prihrávok pre 132 yardov, 2 touchdowny a 104.2 passer rating.

Vo weeku malo len 11 quarterbackov pozitívnu EPA/play. Jordan ju mal na úrovni 0.546 a bola vôbec tou najvyššou v celej lige. Rovnako mal aj najvyššiu adjusted EPA/play. Kvôli tomu, že mal len 31 plays, tak jeho celkové vyprodukované množstvo EPA nebolo najvyššie. Celkové EPA mal 16.93, pričom prvý Tua mal hodnotu 23.82. Na druhom mieste bol Matthew Stafford. Jeho passer rating 123.3 bol najlepší v celom weeku 1 a skutočne nám dal svojim výkonom dôvod na optimizmus. Ak Love zlepší svoju precíznosť, tak sa NFL bude musieť mať na pozore.

V tomto zápase hodil 2 touchdownové prihrávky na Romeo Doubsa. Pri týchto plays nám ukázal svoj talent v ruke. Pri prvej nemal Romeo úplne čisté uvoľnenie a Jordan nemohol hodiť loptu na čas. Preto prvýkrát spravil len pump fake a následne už v improvizovanom postavení doručil krásnu loptu. Pri druhom hodil krásny fade, kde keby vymeníme jeho číslo za 12, tak nemáte šancu rozoznať, či to je on alebo Rodgers.

Videli sme, že v závere prvého polčasu netrafil jasnú loptu na úplne voľného tight enda Luka Musgrava, ktorý mohol skórovať touchdown, avšak prehodil ho. Toto však nebola jeho chyba a na tlačovej konferencii to povedal aj Matt LaFleur. Matt povedal, že Musgrave mal vo svojej route pokračovať vertikálne, pričom on bežal viacej horizontálne. Následne keď sa pozrel na loptu, tak už nedokázal upraviť svoje postavenie vzhľadom na loptu a prišli sme o možnosť skórovať. Zároveň sa tu za mňa až príliš skoro otáčal a šiel čakať na loptu. On musí bežať routu a nie okamžite sa otáčať keď sa uvoľní.

Jordan Love je líder tohto tímu a v zápase sme to mohli vidieť niekoľkokrát. Tieto dve videá hovoria samé za seba. Jeho spoluhráči stoja za ním a naplno ho podporujú.


OFENZÍVNY FRONT V PASS PROTECTION DOMINOVAL

To čo sa čakalo sa aj potvrdilo. Naša ofenzívna lajna predviedla perfektný výkon čo sa týka pass protection a znamenito chránila svojho mladého quarterbacka. Celá obrana Bears v tomto zápase nazbierala len 6 tlakov na quarterbacka, pričom mali len 10%-ný pass rush win rate, čo je najnižšie číslo, ktoré PFF nameralo od roku 2021. Naša ofenzívna lajna bola zodpovedná len za 2 tlaky na quarterbacka.

Na pozícii ofenzívnych tacklov dominoval David Bakhtiari a Zach Tom. Ani jeden z nich nepustili jediný tlak, hurry, hit, či sack na 30 pass-blocking snapoch. David prakticky dva týždne netrénoval, no absolútne to na ňom nebolo vidieť. Nemal žiadny problém s pohybom a pri niektorých behoch bol ako leading blokár aj 15 yardov v downfielde úplne bez problémov. To je neskutočné ako dokáže naskočiť do zápasov a byť jeden z najspoľahlivejších ľavých tacklov v llige. Zápas ho bavil, bol plný energie, robil si srandu z fanúšikov Bears, ktorým aj ukázal prostredný palec tesne pred tým ako sa rozohrala play alebo po touchdowne na nich kričal „We still own you.“ Takéhoto Bakha vidíme veľmi radi!

Zach za mňa v našej ofenzívnej lajne odohral najlepší zápas. Neskutočne talentovaný chalan, ktorý je skalou v pass protection a v run-blockingu bol za mňa v tomto zápase tiež najlepšou súčiastkou. V prvom weeku sa naprieč celou ligou objavilo len 7 ofenzívnych tacklov, ktorí mali 100% pass-block win rate. Zach je jedným z nich. Avšak čo ho od ostatných oddeľuje je to, že jeho double team rate bol len 12%. Prakticky vždy bol na to sám a nemal pomoc. Keď sa pozrieme na ďalšieho chalana, ktorý mal druhý najnižší double team rate, tak to bol Chris Hubbard a jeho double team rate bol 31%.

Na guardovi Elgton Jenkins pustil jedno hurry a jeden tlak, pričom jeho parťák Jon Runyan pustil jeden tlak a jeden hit na quarterbacka.

Josh Myers v pass protection nepustil ani jeden tlak, hurry, hit, či sack, avšak v run-blockingu nebol úplne efektívny. Ale zároveň zahral jednu perfektnú play, kde počítal s tým, že Aaron Jones bude bežať do outsidu a podľa toho aj blokoval. Keby to Jones zobral do outsidu, je to touchdown. Namiesto toho robil cut dovnútra. Tu mu Jones dlží ospravedlnenie.

Osobne som čakal, že Bears budú oveľa viacej blitzov, avšak opak bol pravdou. Za celý zápas mali len 5 blitzov a keď sa ich už rozhodli poslať, tak Jordan na nich skompletoval 3/5 prihrávok pre 43 yardov a 1 touchdown. Túto defenzívnu stratégiu Bears absolútne nechápem. Majú otrasnú defenzívnu lajnu, ktorá nedokáže vytvárať tlak a oni celý zápas sedia v cover-2 a posielajú 4-man rush, keď v zápase nie je Christian Watson. Toto je presne to čo som písal v preview. Keď chcete hrať cover 2, tak musíte mať schopnú DL, ktorá dokáže generovať tlaky na QB. Avšak Bears podpísali dvoch drahých inside linabackerov, DL sa výrazného vylepšenia nedočkala a tak to aj vyzeralo.


ROZDIEL MEDZI JONESOM A DILLONOM JE SIGNIFIKANTNÝ

Keď bol v tomto zápase na ihrisku running back Aaron Jones, tak sa diali dobré veci, ako je už aj zvykom. V tomto zápase mal 9 behov pre 41 yardov (priemer 4.6 yardov na beh) a 1 touchdown. K tomu pridal 2 zachytené prihrávky pre 86 yardov a 1 touchdown. Pri svojom touchdowne na štvrtom downe si poranil hamstring a do zápasu už nezasiahol. Jeho vyprodukované EPA/beh bolo druhé najvyššie v tomto weeku a opäť raz ukázal, akým je kvalitným a nedoceneným running backom.

Naša dvojka na pozícii running backa AJ Dillon odohral veľmi slabý zápas. Mal 13 behov a podarilo sa mu na nich získať len otrasných 19 yardov, čo je priemer 1.5 yardov na jeden beh. Nečítal bloky, mal som pocit že vždy sa len snažil prebehnúť „cez“ obrancov, avšak nezískaval tu žiadne yardy navyše. Mal pripravený jeden skvelý screen, kde mal pred sebou troch blokárov a pri najhoršom mal získať minimálne prvý down. On to však zobral rovno po hlave a napálil to do najbližšie obrancu, kde mu do first downu stále chýbala pekná porcia yardov. Keď si zoberieme, že jeden jeho beh mal 7 yardov, tak na zvyšných dvanástich nabehal presne 12 yardov. Taký Patrick Taylor, keď prišiel v závere na zápasu na ihrisko a všetci vedeli, že budeme už len behať, tak mal 5 behov pre 22 yardov, vrátane 10 yardového behu. Ten rozdiel vo výkonnosti medzi Aaronom Jonesom a AJ Dillonom bol obrovitánsky a budeme potrebovať, aby sa AJ prebral. Ten je v kontraktovom roku a ak si chce vyslúžiť novú zmluvu, tak musí predvádzať kvalitné výkony. Ak by takéto výkony pokračovali, nebudem sa diviť keď ho čoskoro či už Emanuel Wilson alebo Patrick Taylor v depth chart predbehnú.

Tým, že AJ Dillon nebol efektívny na svojich behoch, tak sme mali obrovské problémy v tom byť efektívny na skorých downoch. Na prvom a druhom downe sme mali negatívne EPA/play na úrovni -.17. To je v podstate útok Bears v tomto zápase (-.18 EPA/play). Mali sme však šťastie, že na tretích a štvrtých downoch bol Jordan Love nekompromisným zabijakom a ofenzívna lajna doručila perfektnú pass protection. Proti kvalitnejším tímom musíme mať rozhodne väčší úspech na skorých downoch a dostávať sa do prijateľných vzdialeností na tretích downoch.

Aby som nebol až príliš zlý na Dillona, tak si treba tiež úprimne povedať, že run-blockling nášho tímu nebol taký ako by sme si predstavovali. Mali sme 11 behov, ktoré boli pre 1 a menej yardov. Veľká príčina bola v tom, že chalani robili mentálne chyby, alebo nespravili to čo spraviť mali. Máme mladý útok a tu sa to naplno ukázalo. Mnohokrát sa stalo, že Bears mali vyslovene neblokovaného hráča a to sa moc behať nedá. Tu máme dva záznamy, kde to vyzerá tak že receiver Toure a tight end Kraft nespravili svoje bloky.

Veľmi divná bola sekvencia od nášho prvého útočného drivu po náš prvý útočný drive v druhom polčase. Na prvom sa skóroval touchdown po drive cez celé ihrisko, potom prišli tri neúspešné drivy (2x 3&out, 1x 6 plays) a posledný priniesol field goal. Následne sme druhý polčas začali ďalším drivom cez celé ihrisko a touchdownom. Tie dva skórovacie drivy mali spoločné to, že loptu dostával Aaron Jones. Na tých zvyšných ju prakticky vôbec nedostal do rúk. Na týchto troch drivoch sme mali obrovské problémy byť efektívny na skorých downoch a playbook sa otvoriť nemohol. Zaujímavé je to, že v tejto sekvencii bolo 17 ofenzívnych plays a Jones bol na ihrisku na 10 z nich. Avšak boli tu len tri behy a všetky v podaní Dillona. Nebolo to tak, že by Jones nebol na ihrisku, no musí loptu dostávať viacej.

Za mňa tu v tejto sekvencie mal pomerne nezmyselný play-calling práve Matt LaFleur. V prvom útočnom drive ti ide niečo perfektne, ale potom v ďalších troch sa od toho úplne odkloníš a nemáš vôbec žiadny útočný úspech. Obrana je nonstop na ihrisku a rútiš sa do pohromy. Ešte že sme hrali proti Bears. Tiež som nechápal to, prečo tam pre Dillona calloval pitche. Toto nie je zrovna oblasť kde by som si predstvoval aby dostával lopty práve on na úkor Jonesa. Toto je Jonesova doména. Áno, boli tu chyby v run-blockingu a tak ďalej, avšak niečo takéto sa diať nemôže.

Na 4th&3 sa Aaron Jones dokázal presadiť na angle route proti inside linebackerovi TJ Edwardsovi a skóroval 35 yardový touchdown. Pri tejto play si všimnite ako Luke Musgrave na svojej route stredom ihriska získal pozornosť safetyho Briskera a ten tak nemohol zastaviť Jonesa. Krásny play dizajn. Bol to skvelý play-call a celkovo sme v tomto zápase pomerne často atakovali inside linebackerov Bears. Tí počas tejto offseason dali $91.5M (výška kontraktov) pre svojich dvoch nových inside linebackerov – TJ Edwards a Tremaine Edmunds. Túto dvojku sme v passovej hre v tomto zápase atakovali až 10-krát. Podarilo sa nám skompletovať 8 prihrávok pre 134 yardov (84 yardov po zachytení prihrávk), 1 touchdown a passer rating 152.08.


MATT LAFLEUR DORUČIL (TEDA AŽ NA TRI DRIVY & CLOCK MANAŽMENT)

V tomto zápase sme nemali k dispozícii wide receivera Christiana Watsona, receiver Romeo Doubs bo na ihrisku len limitovanom počte snapov a za nimi sme mali na ihrisku len samých nováčikov a neskúsených hráčov. Avšak Chicago aj tak nedokázalo týchto našich hráčov počas celého zápasu pokrývať. Opäť sa tu raz ukázal Matt LaFleur, keď pre svojich hráčov dokázal dizajnovať akcie, pri ktorých sa dokázali uvoľniť vďaka schéme. Vo weeku 1 sme boli jeden zo štyroch tímov, ktoré čelili najmenej perfektne pokrytým plays. Ono toto už vlastne ani nie je nejaké prekvapenie, nakoľko odkedy je u nás Matt LaFleur, tak sme boli vždy v TOP 5ke čo sa týka % voľných receiverov.

Keď sa pozrieme na to čo Matt calloval, tak sme tam videli všetko a pochybujem, že niektorý iný tím vo weeku 1 dal toľko vecí na film pre súperove obrany ako práve Packers. Či už sa bavíme o formáciách, alebo behových schémach. Bolo to strašne pestré, videli sme všetko možné a Jordan to zahrával ako z pod centra, tak z gunu či pistolu. Máme mladý útok a práve takto to môžeme pre súperov čo najviac sťažovať a bude sa im často predpokladať, čo budeme zahrávať.

O tom, že Matt sa s obranou Bears doslova hral svedčí fakt, že podľa jeho vlastných slov Jordan nezahral jedinú play, ktorá by nebola pôvodne zacallovaná. Samozrejme, že Jordan niekedy playcall zmenil vzhľadom na postavenie obrany a na základe toho čo videl, ale ako vieme, tak každý playcall má dve varianty, kde keď je prvá pokrytá, tak je tam automatická kontra, ktorú musí quarterback rozpoznať a zahlásiť. Toto sa tiež považuje za vopred zacallovanú play. Matt mal na Bears pripravený perfektný gameplan a jediné čo mu ho v určitých momentoch marilo bolo zlé prevedenie jeho hráčov.

V tretej tretine za stavu 10-6 Matt zacalloval parádnu play. Druhý polčas sme rozbehli početnými behmi. Obrana Bears preto logicky čakala bootleg po play action a išla ho agresívne pokrývať. Avšak call bol throwback screen na Aarona Jonesa do druhej strany. Pri tejto play bol extra ofenzívny lineman Rasheed Walker, ktorý sa pred play nahlásil ako eligible. Krásny play-cal a perfektné prevedenie. A tie nádherné bloky!

Motion bola výraznou súčasťou nášho útoku a motion sme využili na 71.7% našich ofenzívnych snapov. Toto percento bolo 5. najvyššie v tomto weeku. Toto sa u nás stane trendom a prakticky na 3/4 plays uvidíme vždy nejaký druh motionu. Niekoľkokrát sme v tomto v zápase využili motion tak, aby smer receiverovi dali extra čas na to aby sa dostal do plnej rýchlosti, pričom jeho motion smerovala do stacku.

V týchto záberoch sme mohli vidieť aj nováčika wide receivera Jaydena Reeda, ktorý zachytil 2 prihrávky pre 48 yardov, pričom obe zachytenie prišli na tretích downoch a k tomu pridal 35-yardový punt return. Okrem toho mal ešte ďalšie tri targety, všetky to boli contested, ale ani raz loptu nedokázal udržať. Jordan tu mohol umiestniť lopty lepšie, ale Jayden musí odviesť lepšiu prácu v atakovaní lopty vo vzduchu a následnej hre cez kontakt. Pri tej prvej napríklad čakal na loptu a dovolil tak cornerovi ju atakovať a vyraziť. Keby sa ku nej aktívne vracal, tak má oveľa väčšiu šancu na pozitívny výsledok.

V minulej sezóne sme mali problém s generovaním explozívnych plays, no v tomto zápase sa nám aj bez Watsona podarilo zahrať 4 passové plays pre 30+ yardov a ešte niekoľko ďalších potenciálnych sme nechali na ihrisku. Jayden Reed mal 30-yardový catch, Aaron Jones mal 51-yardový catch a následných beh, potom Jones chytil 35-yardový touchdown a Luke Musgrave mal ďalší catch pre 37 yardov. Pri tomto mohol skórovať touchdown, ale Matt nám po zápase povedal, že tu dostal kŕč.

Veľmi zaujímavý je fakt, že v tomto zápase sme odohral 6 snapov v 13 personnel (1 RB, 3 TE, 1 WR). Toto číslo je vôbec to najvyššie aké sme mali v našich posledných 32 zápasoch. Zaujímavé je, že z tejto formácie sme videli ako behy, tak aj play-action a deep ball na Toureho, ktorá nebola skompletovaná. Robiť si defenzívny gameplan na niečo takéto bude veľmi zložité.

V úlohe nášho bývalého blocking tight enda Marcedesa Lewisa sme využili ofenzívneho tackla Rasheeda Walkera. Ten odviedol podľa mňa dosť kvalitnú prácu.

Čo si však Matt LaFleur rozhodne nedá za klobúk je jeho clock manažment v závere prvého polčasu. Jordan bol sackovaný na druhom downe, v tom momente do konca zostávalo 37 sekúnd. Avšak náš timeout prišiel až vtedy, keď do konca zostávali len 4 sekundy a museli sme ísť kopať 52-yardový field goal. Keby si ho zobral skorej, tak by sme mali šancu mu ten field goal skrátiť.


DEFENZÍVNY FRONT OVLÁDOL LINE OF SCRIMMAGE

V tomto zápase sa nám podarilo dominovať v zákopoch a za celý zápas sme mali dokopy 36 tlakov na quarterbacka! Justin Fields bol pod tlakom na 26/49 dropbackov, čo je 53.1%. Z týchto 36 tlakov bolo 30 označených ako hurries. V zákopoch sme boli pomerne agresívni a efektívni. Mali sme 4 sacky, no keby bol na quarterbackovi hocikto iný než práve Fields, tak ich máme aspoň 8.

Skvelý zápas odohral Devonte Wyatt. Nazbieral 1.5 sackov (vrátane strip sacku), 2 tackles pre stratu yardov, 2 hity na quarterbacka a 6 vyvinutých tlakov na QB. Bol veľmi solídnym aj proti behom a toto je presne ten výkon, ktorý od nášho výberu v prvom kole očakávame! Jeden z jeho sackov znamenal stratu 11 yardov. Druhý pol sack znamenal fumble, ktorý dosiahol spoločne s Kennym Clarkom.

Kenny Clark mal v tomto zápase 0.5 sacku (strip sack), 2 hity na quarterbacka a 5 tlakov. Nováčikovia v defenzívnej lajne Karl Brooks & Colby Wooden nadviazali na svoje skvelé výkony z preseason a training campu. Colby si pripísal 4 tlaky na quarterbacka a Karl mal 1 sack, 1 tackle pre stratu yardov, 1 hit na quarterbacka a 3 tlaky na quarterbacka.

Rashan Gary sa vrátil po ACLku po prvýkrát do ostrej akcie. Síce bol len na snap counte, avšak aj napriek tomu mal obrovský vplyv na hru. V tomto zápase mal len 10 pass rush snapov, avšak pripísal si na nich 5 tlakov na quarterbacka! Preston Smith bol kľúčovou súčasťou nášho úspechu proti behom. Proti behom bol perfektný a pripísal si aj tri behové stopky. Nemal problém s držaním kraja a nedostával sa do pozícii, kde by útok mohol využiť jeho zlé postavenie. Veľmi kvalitná práca.

Lukas Van Ness dostal v tomto zápase viacej priestoru vzhľadom na Rashana Garyho. Dostal k dispozícii 24 pass rush snapov a vyťažil na nich 5 tlakov na quarterbacka a aj svoj prvý kariérny sack. Justin Fields si tu myslel, že ho dokáže obehnúť, ale bol bez nároku. Spravil tu chybu, že loptu nezahodil do outu, čo mal spraviť. Tu nemôže zobrať takýto sack. Ale koľko 125 kg chlapov ste videli, aby sa hýbali takto rýchlo a naháňali Justina Fieldsa?


OBRANA SI SVOJE ODROBILA, LEN TEN TACKLING…

Naša obrana tento zápas opanovala. Nazbierala 4 sacky, 6 hitov na quarterbacka, 36 tlakov na quarterbacka, 7 tacklov pre stratu yardov, 5 zrazených prihrávok, 1 forced fumble, 1 interception, 1 touchdown. Bears boli 4/15 na tretích/štvrtých downoch a pustili sme len 4.4 yardov na play.

Behová obrana za mňa odohrala taktiež kvalitný zápas. Box skóre síce uvádza, že sme pustili 122 nabehaných yardov, ale 59 yardov bolo v podaní Justina Fieldsa. Running backs Bears dokopy nazbierali len 63 yardov na 19 behoch, čo je priemer 3.3 yardov na jeden beh. Kvôli nekonzistentnej behovej hre sa útok Bears nikdy nedokázal dostať do rytmu.

Treba však dodať, že sme hrali proti otrasnému útoku Chicaga Bears, ktorý je vedený quarterbackom, pre ktorého je NFL aktuálne ešte stále rýchla, nedokáže obranu čítať na čas a očividne mu neverí ani ofenzívny play-caller. Od roku 2018 boli v NFL len 4 QBs, ktorí mali v jednom zápase priemerný čas odhodu nad 3.21 sekundy a priemernú hĺbku targetu na úrovni 5 yardov a menej. Viete kto to bol? Ian Book, Sam Darnold, Zach Wilson a Justin Fields. Výkon našej obrany by som teraz nevynášal niekde do nebies a ešte by som si počkal na lepšieho súpera. Avšak v minulosti sme videli, že zlé útoky a nekvalitní QBs dokázali proti nám hrať nadštandardné zápasy. Teraz sme im to nedovolili. Malý krok pre ľudstvo, ale veľký krok pre obranu Joa Barryho.

V defenzívnej línii sme začali naplno využívať atletickosť našich defenzívnych linemanov. V minulej sezóne sme mali priemer 7 pass rush stuntov na zápas. V tomto zápase sme použili až 28 stuntov, čo bolo najviac v NFL a to výrazne. Zaujímavé je aj to, že naša obrana bola v zone coverage až na 94% snapov. V man coverage sme za celý zápas odohrali len jeden jediný snap.

Veľa sme sa toho napočúvali, ako wide receiver DJ Moore ide nachytať 150 yardov. Realita však bola taká, že zachytil len 2 prihrávky pre 25 yardov. To je všetko.

Jaire Alexander si svoje odviedol, do jeho coverage leteli len dve lopty. Skompletovaná bola len lejna pre 4 yardov. Druhú zrazil. Veľmi sa mi páčil aj corner Rasul Douglas. Predvádzal kvalitný tackling pri podpore behovej obrany, pripísal si 3 stopky, zrazil prihrávku v end zóne po kvalitnej coverage a pustil len 2 zachytené prihrávky pre 11 yardov.

V obrane hral vynikajúco aj inside linebacker Quay Walker. Ten si pripísal pick-six, ktorá prakticky rozhodla zápas a k tomu pridal 2 stopky proti behu. Hral skutočne kvalitne, bolo ho plné ihrisko a bol aj pri stopke na 4. downe. Pri pick-6 perfektne prečítal úmysel quarterbacka Justina Fieldsa, podskočil routu a mal íčko. Tu mu však výrazne pomohol práve Fields. Ten neskutočne čumel a svojim zrakom vyslovene pritiahol dvoch linebackerov do dráhy svojej prihrávky. Keby loptu nechytil Walker, tak yard za ním už stál pripravený Campbell. Justin by tu mal asi zavolať Jordanovi a poprosiť ho o láskavosť za tie lístky pre jeho maminu, nech mu vysvetlí ako treba manipulovať linebackerov očami.

V tomto zápase sa udialo aj niečo, čo sme nevideli už pekne dlho. Safety Darnell Savage odohral skutočne kvalitný zápas. Bol aktívny a predvádzal tackles. Hral rýchlo, agresívne a fyzicky. Bears nám nehrozili hlbokými loptami, tak odvádzal perfektnú prácu v podpore behovej obrany a atakovaní downfieldu pri krátkych prihrávkach. V prvom polčase sa presadil cez Roberta Tonyana a predviedol tackle pre stratu 7 yardov. Okrem toho mal ďalšie tri tackles, kde to bolo do troch yardov od line of scimmage. Celkovo zápas zakončili s 10 tackles a bez jediného missu. V tomto zápase bol ohodnotený 3 stopkami, čo je play, kde spravíte tackle ktorý spôsobí útočné zlyhanie pre útok. Viete koľko stopiek nazbieral za celú sezónu 2022? Len tri. Čiže už v prvom zápase sezóny nazbieral toľko stopiek ako za celú minulú sezónu.

V secondary nemal najlepší deň náš nickel cornerback Keisean Nixon. V zápase missol 2 tackles a pustil 7 zachytených prihrávok pre 60 yardov vrátane touchdownej prihrávky na Darnella Mooneyho.


MLADÍCI V SPECIAL TEAME POTEŠILI

Special team nás v tomto zápase potešil. Nováčik na pozícii kickera Anders Carlson premenil všetkých 5 extra pointov a takisto aj premenil svoj jediný pokus o field goal. Jednalo sa o 52-yardový field goal, ktorý trafil presne do stredu a bol by dobrý aj zo 60 yardov. Mladý punter Daniel Whelan mal jeden 68-yardový punt a predviedol aj krásny catch a hold pri jedinom field goale. Jeho net priemer na punt bol len 38.6, ale bol zapríčinený 2 touchbackmi. Jayden Reed si pripísal 35 yardový return. Innis Gaines, Dallin Leavitt, Keiseain Nixon, či Eric Wilson predviedli pekné tackles pri pokrývní kickov, či puntov. Eric Wilson bol minuý rok našim najlepšie hodnoteným special teamerom a aj v tomto tápase ukázal prečo.


POTEŠILI/SKLAMALI

POTEŠILI

 • QB Jordan Love
 • RB Aaron Jones
 • WR Romeo Doubs
 • S Darnell Savage
 • K Anders Carlson
 • Defenzívna lajna
 • Pass protection

SKLAMALI

 • RB AJ Dillon
 • Tackling
 • Zbytočné penalty
 • Clock manažment

ZRANENIA

 • ILB Quay Walker (otras mozgu) – pri svojom returne picku až do end zóny ho v závere trafil do priestoru hlavy ofenzívny tackle Darnell Wright a utrpel tu otras mozgu. Do zápasu sa už nevrátil.
 • RB Aaron Jones (hamstring) – pri touchdowne na 4. downe si Jones poranil hamstring. Počas zvyšku zápasu už zostal na lavičke a nehral. Ale vyzeral byť pozitívne naladený a povedal, že už mal natiahnuté hamstringy, ale že toto bolo oveľa slabšie. Tiež dodal, že keby bolo treba, tak by mohol ďalej hrať.

GO PACK GO!!!