V druhom weeku sa Packers predstavia na pôde Falcons. Privezú si na Lambeau Field bilanciu 2-0?

ZÁKLADNÉ INFOMÁCIE O ZÁPASE

Proti komu? Atlanta Falcons

Kedy? 17/09/2023 o 19:00

Kde? Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, Georgia

Vzájomná historická bilancia: 35 zápasov: 19 výhier, 16 prehier

Kurzy: 

 • Tipsport: výhra domácich: 1.84, remíza: 15.60, výhra hostí: 2.17
 • Fortuna: výhra domácich: 1.90, remíza: 13.00, výhra hostí: 2.05
 • Niké: výhra domácich: 1.96, remíza: 14.00, výhra hostí: 2.10

ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

PACKERS

URČITE NENASTÚPIA
 • OUT NA CELÚ SEZÓNU TE Tyler Davis
OTÁZNA ÚČASŤ
 • LB Quay Walker (otras mozgu – concussion protocol)
 • WR Christian Watson (hamstring)
 • RB Aaron Jones (hamstring)
 • LT David Bakhtiari (koleno)
POZNÁMKY:
 • Opäť ten hamstring. Watson nehral proti Bears a Jones si v tomto zápase poranil práve hamstring. Rovnako aj Romeo Doubs bol v tréningoch druhého týždňa limitovaný, no hrať v nedeľu rozhodne bude. David Bakhtiari netrénoval ani pred prvým zápasom a proti Bears bol perfektný. Quay Walker by mohol prejsť protokolom, posledné náznaky z piatka sa niesli v tomto trende. To by bola proti behovému útoku Falcons veľmi pozitívna správa.

FALCONS

URČITE NENASTÚPIA
 • LB Troy Anderson (otras mozgu)
OTÁZNA ÚČASŤ
 • CB Jeff Okudah (noha)

ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Packers sú na prahu historického štartu. Len dva razy v 104-ročnej histórii totiž vstúpili do sezóny dvomi výhrami u súperov. V roku 2016 otvárali Packers sezóny dvomi zápasmi mimo Lambeau Field, kedy najprv porazili Jaguars, no následne prehrali v Minneapolise s Vikings. Predtým Packers otvárali sezónu dvomi zápasmi na ihriskách súperov naposledy v roku 1924!!! Po 99 rokoch teda Packers začínajú sezónu vonku a môžu si priniesť perfektnú bilanciu 2-0.

Green Bay Packers sa po výhre v Chicagu ukážu opäť na pôde súpera. Tentoraz cestujú do Atlanty, kde na nich čakajú domáci Falcons. Packers sa na Merdeces-Benz Stadium predstavia vôbec druhý raz v histórii, keďže predtým sa zápasy hrávali v Georgia Dome. Oba tímy v prvom weeku vyhrali divízne zápasy a ďalšou paralelou sú aj mladé útoky na oboch stranách. Falcons aj Packers majú nových starting QB, no pravdou je, že Desmond Ridder štartoval v štyroch zápasoch už vlani. Falcons majú mladý a dynamický útok vedený tvrdou behovou hrou HC Arthura Smitha. Domáci budú veriť, že využijú domáce prostredie a neodmietnu veľkú príležitosť na štart 2-0.

To platí aj pre Packers, ktorí jasne zdemolovali Bears u nich doma. Jordan Love zažil perfektný štart do svojej éry, keď sa vyhol turnoverom, viedol útok a zápas zakončil s kvalitnými číslami – 3 TD (len Mac Jones a Tua mali rovnaký počet) a najvyšší passer rating spomedzi celej NFL vo Weeku 1. Keď som začal písať toto preview, tak Green Bay Packers boli mierni favoriti, no bookmakeri a všetci začali viac veriť Falcons. Môžu za to zranenia kľúčových hráčov na strane Packers: WR Christian Watson nehral v prvom weeku a ani tento týždeň s tímom netrénoval. RB Aaron Jones v týždni netrénoval. LB Quay Walker bol na concussion protocole.

Packers posledné dva vzájomné zápasy síce vyhrali, no jednalo sa o totálne odlišné tímy a rozpoloženia. Dnes sú to mladé celky, ktoré veria hlavne v svetlú strednodobú budúcnosť. Falcons sa opierajú o to, že majú vo svojom strede tri veľké prospekty a vysoké draftové picky: RB Bijan Robinson bol 8. pickom v 2023 a prvým RB draftovaným v Top 10 od roku 2018, WR Drake London šiel ako prvý WR v drafte 2022 na 8. mieste, TE Kyle Pitts bol dokonca 4. výberom v 2021! London bol v prvom zápase neviditeľný a šiel naňho len jeden target, Pitts chytil dve prihrávky, no Robinson sa ukázal, že pre Riddera bude veľmi kľúčovým mužom pri zhadzovaní lopty.

Na strane Green Bay Packers nájdeme veľmi veľa mladého materiálu na ofenzívnej stránke lopty. Skill pozície sú zložení z rookies alebo druhoročákov, za centrom stojí QB, ktorý pôjde do druhého kariérneho zápasu ako starter (sorry, ale to s Chiefs nejako nerátam). Všetci sme pred sezónou vedeli, že treba počítať s chybami a musíme byť trpezliví. Chyby = poučenie = rast hráčov. Chyby sú pri vývoji hráčov prirodzené a to, že sme ich v prvom zápase videli málo neznamená, že nemôže prísť nejaký totál fatal error zápas. Aj v tomto prípade tu vždy bude obrovská šanca na to, že Packers budú aj v „zápase Blbec“ stále v hre. Je to hra v tzv. trenches. Teda Line of Scrimmage. Hovoril som to celý rok v štúdiách NFL.cz, hovoriť to budem vždy. Aj slabé tímy patriace na dno ligy dokázali v minulých rokoch súperov trápiť. Prečo? Pretože to boli tímy, ktoré mali aspoň priemernú O-line a D-line. Packers disponujú elitnou jednotkou na oboch stranách. LT Bakhtiari, LG Jenkis, RT Tom sú takmer nepriechodné trio.

K tomu si treba dať obranu, ktorá proti Bears predviedla dominantný a disruptívny výkon. 4 sacky, neustály tlak, búchanie do Fieldsa, zastavovanie behov. Proste front a pass rush je nadupaný. Ak máte mladý útok, tak mu chcete dopriať čo najlepšiu východiskovú pozíciu. To sa v zápase proti Bears dialo, keď sa priemerne začínalo na 39. yarde Packers! To je neskutočná výhoda. Kvalitná práca O-line, D-line/pass rush a Special tímov budú viesť k tomu, že ak prídu chyby v podaní Jordana a jeho útoku, Packers by to mohli prežiť o čosi lepšie.

Aj keď sa môže zdať, že tieto dva tímy majú toho veľa spoločného, opak je pravdou. Packers majú najmladšiu súpisku v lige, zatiaľ čo Falcons sú 10. najstarší. Ofenzívny štýl Packers je komplexnejší a vyzerá lepšie. Packers majú 17 nováčikov na aktívnom rosteri, Falcons 7. Packers sú na začiatku novej éry, ktorá prichádza po mnohých rokoch dominovania vo vlastnej divízii a len za posledných 5 rokov mali Packers tri pozitívne bilancie, Falcons ani jednu. Packers v tomto rozmedzí vyhrali o 21 zápasov viac, zatiaľ čo v Atlante sa pár rokov riešila situácia a zdĺhavejšie riešila prestavba.

Kľúčové body zápasu proti Falcons:

 • Ovládnutie Line of Scrimmage
 • Agresívna defense Falcons
 • Vyvíjanie tlaku na Riddera
 • Behový útok Atlanty otestuje behovú obranu Packers. Poriadne
 • Special tímy musia napodobniť výkon z minulej nedele
 • Zachovanie energie a agresivity tímu počas celého zápasu
 • Zlepšený tackling
 • Lepší clock manažment a bez výpadku v gameplane od Matta LaFleura

Ak si pamätáte na moje preview z minulej sezóny a rokov predtým, tak viete, že sa s Bartom v štýle líšime. Kým on sa rád opiera o čísla a rád vyťahuje rôzne komplexné štatistiky, ja sa to snažím popísať viac „po lopate“ na základe toho, čo sme mali možnosť vidieť, čo by malo platiť, čo platila na súpera v predošlom zápase/zápasoch a aká je aktuálne situácia na oboch stranách. To len tak na okraj.


AKO MÔŽE VYZERAŤ VÍŤAZNÝ OFENZÍVNY GAMEPLAN?

Jordan Love ukázal v prvom zápase, že je so systémom absolútne v pohode. Vyzeral komfortne, rozhodne, nevideli sme ho zmätkovať a celkovo šla z jeho výkonu presvedčivá pohoda. Môžeme povedať, že útok má pod kontrolou po všetkých stránkach. Priznám sa, že som niečo takéto čakal až možno od druhej polovice októbra. Až na nepochopyteľné nevyužívanie Aarona Jonesa od druhého drivu po koniec prvého polčasu to šľapalo veľmi dobre. Hlavne výkon útoku v druhom polčase bol veľmi kvalitný.

Prvý week nám dal nádej a ukázal, že tento tím môže byť v útoku poriadne zaujímavý. Stále však treba mať na pamäti, že celý útok je veľmi mladý a procesom si budú prechádzať všetci spolu. Čo je však dôležité, dokážu Packers a Matt LaFleur konečne ostať verní svojmu gameplanu a využijú slabé stránky súpera k tomu, aby diktovali tempo zápasu?

Ak Love dokáže pokračovať v nerobení chýb a neodovzdá loptu obrane, zatiaľ čo bude doručovať plays v kľúčových situáciách, tak Packers zoberú opraty NFC North do svojich rúk. Proti Falcons to nebude ľahké, treba čakať ťažšiu skúšku akou bola obrana Bears.

Defense Falcons bola v sezóne 2022:

 • 23. v pustených bodoch
 • 27. v total yardage
 • 25. proti passu
 • 23. proti runu
 • 31. v 3rd down percentage
 • Falcons zaznamenali 2. najmenší počet sackov – 21

V offseason sa ale dočkali fanúšikovia poriadneho posilnenia a dnes je práve defense najlepšou jednotkou tohto tímu. Myslím si, že vo väčšine ukazovateľov budú Falcons v tejto sezóne lepší. Ak je niečo, v čom sa proti Panthers javila obrana Falcons ako horšia, tak to bola behová hra.

Obrana Falcons vo Weeku 1:

 • 5. v pustených bodoch (10)
 • 7. v yards per play
 • 3. v yardoch na passovú hru
 • 4. v interception percentage

Jordan Love je v tejto fáze lepší QB ako Bryce Young, rovnako má lepšie zbrane a o niekoľko úrovní lepšiu protekciu, no aj tak netreba výkon Falcons v otváracom weeku spochybňovať.

Škrtom cez rozpočet je naväzujúc práve na behovú obranu Falcons Aaron Jones, ktorý si poranil hamstring pri TD akcii proti Bears. Jones sa už do zápasu nevrátil a počas týždňa vôbec netrénoval. V injury reporte z piatku bola jeho účasť otázna a to znamená, že v zápase bude limitovaný. Ak bude hrať, určite nedostane na svoje plecia toľko, koľko by sa mu pri normálnom režime patrilo dať. Aaron Jones bol v prvom zápase hlavnou hviezdou zápasu, keď skóroval dva TD a mal 127 scrimmage yardov a bol rushing aj receiving lídrom Packers.

Prvý útočný drive bol prakticky jeho. Rovnako potom aj v druhom polčase. Pre Falcons je to však príjemná situácia v nepríjemnej. Vedia, že Jones bol počas týždňa mimo, no stále sa musia pripravovať aj na scenár, že bude hrať. K tomu vyzerá o čosi nádejnejšie aj situácia okolo Christiana Watsona, ktorého účasť v Atlante by znamenala obrovský boost pre útok Packers.

Cestou k ofenzívnemu úspechu je rozhodne behová hra. Atlanta pustila proti Caroline na 32 behoch až 132 yardov, čo dáva 4.8 YPC. Do zápasu pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou ako RB1 AJ Dillon, ktorý má čo dokazovať. Jeho výkony sú od minulej sezóny na klesajúcej tendencii a proti Bears toho do hry moc nepriniesol. Bojuje o svoju budúcnosť a na chrbát mu dýchajú Wilson s Taylorom. Môžeme očakávať, že práve minimálne nováčik Emanuel Wilson bude na zápas aktivovaný. Typologicky to je totiž RB podobný Aaronovi Jonesovi. Dynamický mladík má za sebou podarené leto, v ktorom preskočil Patricka Taylora a aktuálne sa mu možno ponúka zaujímavá príležitosť naskočiť do prvého zápasu v kariére a skúsiť zatlačiť na Dillona.

Jordan Love počas preseason a aj proti Bears veľmi rád atakoval stred ihriska. To očakávajme aj v zápase proti Falcons, kde však potrebuje posielať prudké a rýchle prihrávky. Kľúčová bude presnosť, pretože Falcons na jar podpísali safetyho Jessieho Batesa III, ktorý zachytil v prvom zápase dve interceptions a rozhodne je play-makerom, ktorý bude číhať na čo i len menšiu chybičku. Vo Weeku 1 hodil Jordan Love do stredu ihriska 10 z 26 prihrávok, čo je 38% a vysoko nad ligovým priemerom. Ak rátame len hody za LoS, tak je to 10 z 19 a teda 53%.

Zatiaľ nevieme, či bude hrať Watson. Ak to bude ako proti Bears, tak kľúčovým mužom Jordana Lovea bude Romeo Doubs. Reed aj Musgrave ukázali záblesky, no Doubs bol produktívny. Kvôli zraneniu zadného stehenného svalu mal limitovaný snap count, no tri zo štyroch catchov pretavil do 1st downu alebo TD. Môže sa stať, že Reed a Musgrave budú mať veľký deň, no ten nepríde, ak sa Doubsovi nepodarí presadiť cez Terrella. Ten v prvom zápase čelil štyrom targetom, receiveri Panthers vyšli s veľkou nulou. Doubs vs Terrell bude teda matchup, na ktorý treba smerovať pohľady. V prípade, že Watson bude na ihrisku, tak Terrell pôjde naňho a v tom momente rastú šance, že Doubs dokáže doručiť pokojne aj big play. S Christianom Watsonom na fielde budú Packers omnoho nebezpečnejší a karta sa na papieri obráti v súboji so secondary súpera.

NADVIAZANIE NA ÚSPEŠNOSŤ PREMIEŇANIA 3RD DOWNOV

Jordan Love pokračuje tam, kde Aaron Rodgers skončil. Dlhoroční QB1 Packers bol na čele NFL passer ratingu počas väčšiny svojej kariéry v Green Bay a po Weeku 1 je Love na čele NFL v passer ratingu. Štatistiky tohto typu sú po jednom zápase, samozrejme, irelevantné, no podľa Zebra Sports (Next Gen Stats) bola Jordanova completion o 12.3 percent nad očakávaním. Jeho výkon v druhom polčase bol kľúčový a jasne preklopil zápas na stranu Packers. Offense nerobila navyše veľa penált, bol to čistý a disciplinovaný výkon celej jednotky. Veľkým pozitívom bola obrovská úspešnosť na 3rd a 4th downoch. Love na 3rd downe premenil 6 z 9 passsov pre zisk 1st downu! To je 66.7-percentná conversion rate, s priemerom 11.8 yardov na pokus. Oba čísla sú jasným maximom v rámci Weeku 1 NFL. Práve veľké trápenie v sezóne 2022 stálo za horšími výsledkami ofenzívy, ktorá skončila v 3rd down conversion rate až na 17. mieste. V roku 2020 boli Packers druhí, v roku 2021 boli na deviatom mieste. Ani raz to nebolo cez 50 percent, Love mal v prvom zápasu 56.3-percentný conversion rate.

V RED ZONE MUSIA PACKERS SKÓROVAŤ

Ďalším obrovským pozitíviom a rozdielom oproti minulej sezóne bola perfektná úspešnosť v red zone. Packers skórovali 3 TD pri troch návštevách red zone. 38 bodov bolo druhé najvyššie číslo v celej lige a to hlavne vďaka efektivite v red zone. Packers boli prví v red zone v roku 2020 s historicky najvyšším 80-percentným TD rate. O rok neskôr spadli na 19. miesto (58.6%), vlani to bolo až 24. miesto v NFL s TD rate 51.9%.

Packers počas éry Matta LaFleura ecelujú v kontrolovaní lopty. Počas štyroch sezón stratili loptu 59-krát, čo je 9-krát menej ako druhý tám v poradí. Udržanie tohto trendu bude cestou ku celosezónnemu úspechu. Rovnako ako udržanie efektivity v red zone, kde sa Packers posledné dva roky naozaj veľmi trápili. Packers boli najlepšie skórujúcim tímom v roku 2020 práve vďaka veľkej úspešnosti v red zone a pri premieňaní 3rd downov. Výkon proti Bears bol v tomto smere excelentný. Ak sa podarí tento trend udržať, útok Packers bude na veľmi dobrej vlne.

VPLYV WATSONA

Jordan Love má možno niekedy problém s presnosťou, no rozhodne nemá problém s vyberaním si pravého receivera, prechádzaním si readov. V zápase sa zlepšoval s postupom času a pri každom drive vyzeral lepšie a lepšie. Ak by sa do zápasu zapojil Christian Watson, útok dostane totálne novú dimenziu a bude omnoho dynamickejší. Jordan Love by tým pádom dostal pomoc od Watsona v zmysle, že by roztiahol hru vertikálne a bolo by jednoduchšie atakovať stred ihriska. Takisto vieme o Watsonových rýchlostných schopnostiach a proti Bears sme videli Jordanove pokusy o deep passy. Raz jemne prehodil Toureho, zvyšné dva passy však idú na Musgrava, ktorý mal ďalej bežať a neotáčať sa. Toto Watson neurobí, pretože dobre vie, že jeho QB čaká od neho zabehnutie nejakej routy a Watson to doručí. Jediné, čo bude ostávať je, aby Love poslal presnú bombu.

ŠANCA PRE TE LUKEA MUSGRAVEA A WR JAYDENA REEDA?

V minulom zápase bol najväčším postrachom pre Falcons TE Hayden Hurst. Packers majú nováčika na tejto pozícii, ktorý proti Bears predviedol zaujímavý výkon, no keby si odbehol svoje routy a neotáčal sa, mal by minimálne jeden TD. Musgrave by mohol byť ťažkým matchupom pre obranu Falcons. O S Jessie Batesovi III budem písať nižšie, no tento ball hawk strhol zápas proti Panthers pre Falcons. Ako sa dá odstaviť? Použitím Musgravea na crossing routách, kedy bude križovať a Bates nebude môcť len sledovať Jordana Lovea a jeho oči, reč tela. Packers musia byť v útoku založení na rýchlych prihrávkach, precíznosti. Luke Musgrave sa môže v druhom kariérnom zápase pri limitovanej účasti Jonesa a Watsona stať veľmi dôležitým človekom pre svojho starting QB.

Kto môže zažiariť ešte viac je WR Jayden Reed, ktorý sa ukázal v prvom zápase vo veľmi dobrom svetle. Je to rýchly slot receiver, ktorý je presne dôležitý pre útok Packers kvôli rýchlym odhodom, crossing routám a ďalším plays, ktorými sa atakuje midfield. Proti Bears si Reed pripísal dve zachytenia pre 48 yardov.

Pre úspech v tomto zápase bude musieť Jordan Love trpezlivo prechádzať gameplanom. Proti Bears dokázal perfektne očami klamať LBs, čo by sa rovnako hodilo aj v zápase proti Falcons. Ak sa Bates hrá s očami QB, prečo sa nehrať s jeho očami tiež? Love je komfortný v tomto systéme


PACKERS BUDÚ ČELIŤ AGRESÍVNEJ DEFENSE FALCONS

Ak kontrolujete hru v trenches, kontrolujete celý zápas. Toto staré-známe a pravdivé porekadlo platilo aj v zápase proti Bears. Packers boli schopní dopriať Jordanovi dostatok času, na druhej strane boli schopní tlačiť na Justina Fieldsa. Love mal 28 dropbackov, sackovaný bol len raz a hitovaný tri razy. Mal čas na to, aby si v pockete prešiel svoje ready a postupy, nemusel sa nikde ponáhľať. Jednoducho si mohol počkať na voľného receivera a poslal to tam. Ak si pozriet väčšinu jeho skonvertovaných 3rd downov, tak prídete na to, že Love mal naozaj kopu času.

V pass protection predviedla ofenzívna lajna proti Chicagu perfektný výkon, ktorý bol základom úspechu ofenzívneho ťaženia. 10%-ný pass rush win rate Bears bolo najnižšie číslo, ktoré PFF nameroval od úvodu sezóny 2021. LT David Bakhtiari a RT Zach Tom nepustili na 30 pass-blocking snapoch nič – tlak, hurry, hit, sack. Bak opäť tento týždeň netrénoval, no ako sme videli minule, problém to vôbec nie je. Hýbal sa perfektne, poznal všetko a dokonca bol pri niekoľkých behoch ako leading blocker hlbšie v downfielde. Bak bol aj hosťom v show Richa Eisena, kde hovoril, že ho to veľmi bavilo a teší sa na ďalšie zápasy s mladým tímom. Kde by sa mohla práca O-line a hlavne Josha Myersa zlepšíť je pri run-blockingu. S tým je úmerne previazané aj to, aby Matt LaFleur využíval AJ Dillona na inside behy, kde naberie rýchlosť a pošle to do A-gapu. Dillon sa potrebuje dostať do tempa hneď v úvode zápase. Ak sa to nestane, trápi sa celý zápas a vyzerá hrozne pomaly, bez dynamiky a už pred snapom sme si istí, že s loptou moc výrazne nepohne. Na toto nemám žiadne čísla, je to čisto môj osobný pohľad, no proti Bears sme naozaj mohli vidieť obrovský rozdiel medzi Jonesom a Dillonom. Ak je čosi, čo môže Dillonovi pomôcť, tak run-blocking.

Treba jasne poznamenať, že defense Falcons a hlavne jej front bude väčším sústom ako Bears. Vo Weeku 1 udržali Falcons svojho súpera na 10 bodoch a 3.9 yardoch na play! Najhorším celkom vlani boli Texans, ktorý skončili na čísle 4.7 yardov na play. Atalnta taktiež získala tri turnovers a Carolina premenila len 5/16 3rd a 4th downov. Áno, hrali proti nováčikovi na pozíciu QB, ktorý nemá žiadne brane, ale aj tak treba dať kredit defense Falcons. Podľa PFF mali Falcons 28 tlakov a lídrom bol interior defender Grady Jarrett, ktorý mal 6 tlakov na Younga. V behovej hre boli Falcons 10. najlepší run-stop win rate v metrike podľa ESPN. Okrem Jarretta mal dobrý zápas aj David Onyemata (2 QB hity, jeden tackle for loss).

Spomenúť musím aj skúseného veterána Calaisa Campbella 37-ročný veterán hrá v NFL od roku 2008, v roku 2017 bol All-Pro a dovedna 6x bol Pro Bowler. Campbell je už starý, no stále má čuch na plays a občasne môže priniesť veľký tlak.

Disruptívnym hráčom v strede D-line Falcons je spomínaný Jarrett, ktorý bude, pravdepodobne, operovať najmä proti Joshovi Myersovi. Na eliminovanie Jarretta existuje jasný recept, ktorý sa používa na hráčov jeho typu – rýchla passová hra. Rýchle odhadzovanie lopty a vymazanie tak Jarretta zo zápasu by bolo jedným z kľúčových bodov za cestou ku víťazstvu v tomto zápase. K tomu môžu prispieť aj pre snap motions, ktoré zamestnajú kompletne celú defense súpera a dochádza k rôznym úpravám na ich strane. V zápase proti Bears zvládal Zach Tom zápas bez pomoci, čo môžu Packers využiť práve ku podpore Myersa. Runyan by mohol pomôcť Jarretta zdvojovať a pomôcť s nejakou stotinou sekundy navyše svojmu QB. Jednoducho ak Packers môžu prehrať bitku s Falcons, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou môže prísť na IOL. Josh Myers potrebuje odohrať zápas, v ktorom nám všetkým ukáže, že ide bojovať nielen o výhru v každom weeku, ale aj o svoju budúcnosť na poste jednotky.

Rovnako, ako bude pre Packers defense Falcons ťažšou prekážkou ako Bears, tak aj Jordan Love spoločne s jeho O-line budú pre domácich rozhodne väčším testom než nekompletný útok Caroliny, ktorý viedol vo svojom prvom kariérnom štarte Bryce Young. Prvý week je najväčším klamárom a veľmi skorým prorokom, takže opäť ideme do veľkej neznámej.

SECONDARY

Hlavnou hviezdou zápasu Falcons proti Panthers a aj celej secondary bol Safety Jessie Bates III, ktorý bol zároveň vyhlásený za NFC Defensive Player of the Week. Bates prišiel do Atlanty ako voľný hráč z Bengals a vo svojom prvom zápase si pripísal 10 tacklov, forced fumble a dve interceptions (kariérne maximum). Postaral sa o všetky tri turnovers a bol rozdielovým hráčom zápasu, keď ho doslova strhol na stranu Falcons. Atalnta využívala v prvom zápase variáciu personnelu a množstvo pohybu, ktorý sťažuje čitanie obrany. Osobne predpokladám, že tento gameplan prinesú aj do zápasu proti Jordanovi Loveovi. Však napokon sme pohyby, klamanie a aj blitzovanie čakali aj od Bears, no neprišlo to. Spomeňme si ale na joint practices s Patriots, ktorí na Jordana posielali jeden blitz za druhým, snažili sa ho klamať a sťažovať mu čítanie defense.

„Jessie je pre nich naozaj dobrý safety. Je to ball hawk. Jeho čísla z minulého týždňa, dve interceptions, forced fumble. Je to proste ball hawk. Je veľmi dobrý a inštinktívny hráč. Hrá s očami quarterbacka a týmto štýlom potom doručuje plays. Je to určite chalp, na ktorého si musíme dávať pozor a vždy musíme vedieť, kde je,“ povedal na adresu Batesa Jordan Love.

Okrem Batesa je v secondary Falcons aj All-Pro CB AJ Terrell, ktorý však mal minulú sezónu slabšiu a Jeff Okudah, niekdajší vysoký pick Lions, ešte nie je zdravotne úplne v poriadku.

Jordan Love sa musí dostať do tempa a vyvarovať sa chybám. V minulom týždni strhol Bryce Young svojimi turnovermi tesný zápas na stranu súpera. Ak Love nespraví turnover a lopta neskončí v rukách Batesa a spol., šance na úspech sa ohromne zvýšia. Pre Jordana sa príliš priority a gameplan meniť nebudú. Ak dokáže chrániť loptu ako v minulom týždni, bude to kľúčové.


ZASTAVENIE BEHOVEJ HRY FALCONS

Ofenzívny štýl Arthura Smitha je založený prioritne na behovej hre. Nováčik Bijan Robinson a druhoročák Tyler Allgeier tvoria veľmi dynamické duo, ktoré ukázali v prvom weeku, že úspech Falcons v tejto sezóne sa bude okrem zlepšenej obrany opierať práve o ich výkony. Two head back attack bol v prvom zápase perfektný: Allgeier mal 2 TD, 75 yardov a 5.0 YPC. Bijan Robinson pridal 10 carries pre 56 yardov s priemerom 5.6 YPC. Robinson bol pre svojho QB veľmi dôležitý, keď naňho pomerne často zhadzoval krátke prihrávky. Nebude mať Ridder kam s loptou? Určite to hodí vedľa seba na Bijana, ktorý bude pokojne aj 3-4 yardy za LoS.

Allgeier spôsobil proti Panthers päť missnutých tacklov, čo bolo podľa PFF druhé najvyššie číslo spomedzi všetkých RBs Weeku 1. Obaja RBs Falcons skončili v Top 15 spomedzi 43 eligible running backov v priemerne získaných yardoch po kontakte.

Robinson je dynamický hráč a neustále musí byť pod kontrolou hráčov Packers. Jeden pass alebo run v jeho podaní môže znamenať big play. To je proste Bijan Robinson. V zápase proti Bears bol obrovským čiernym bodom tímu z Wisconsinu tackling. Neskutočné množstvo missnutých tacklov takmer dostalo Bears naspäť do zápasu. Robinson bude dostávať passy do open fieldu, kde bude dôležité trafiť prvý tackle a nedovoliť mu zbierať yardy po kontakte. Packers potrebujú, aby De’Vondre Campbell spoločne s Quayom Walkerom lietali po celej šírke ihriska a k tomu potrebujú presnú a tvrdú podporu od Rasula Douglasa či Darnella Savaga.

„Tacklovať ich je extrémne náročné a vidíte, že ich útok smeruje cez týchto dvoch chalanov. Sú veľmi dobrí a predstavujú výzvu, s ktorou sa musíte popasovať. Myslím si, že ich ofenzívna lajna odviedla dobrú robotu, dostávala sa do pohybu, vytvárala medzery, aby mohli behať,“ povedal na dresu behovej hry súpera Matt LaFleur.

Aby toho nebolo málo, do zápasu bude pripravený prvý raz v sezóne aj skúsený veterán Cordarrelle Patterson. V roku 2022 mal priemer 4.8 yardov na beh a my veľmi dobre za tie roky vieme, aké je ťažké ho tacklovať. Je to proste veľmi silný, dynamický a mrštný trojzáprah running backov, na ktorom spočíva najväčšia sila Falcons. Ak sa podarí zbrzdiť behovú hru, Ridder bude musieť začať hrať ako QB. To je niečo, kde by sme ho chceli priviesť – hádzať loptu viac a viac. Dostávať ho pod tlak a nútiť ho riskovať. Pokiaľ však bude fungovať runnová hra, Ridder a Smith budú vyberať hry, v ktorých vyťažia svojich running backov naplno.

Pred zápasom s Bears Kenny Clark povedal, že hlavnou prioritou defense je zastavenie behovej hry. Toto sa ani v druhú nedeľu sezóny meniť nebude. Zastavenie behovej hry totiž otvorí dvere silnej stránke defense Packers = Pass rush. Úplne na záver len dodám, že Falcons zakončili sezónu 2022 na 3. mieste v rushing a 4. mieste v yards per carry. Packers sú v ére Briana Gutekunsta (2018-2022) na poslednom mieste v štatistike cumulative defensive rush EPA per snap. V prvom Weeku 2023 sa Packers umiestnili v rovnakom ukazovateli na 12. mieste.


PASS RUSH PACKERS VS O-LINE FALCONS

Ak sa niečo Panthers v zápase podarilo, tak to bolo práve spôsobené perfektnou prácou ich frontu. Run-blocking bol v podaní Falcons kvalitný, no pass-protection bola iná pesnička. Panthers sackovali Riddera 4 razy na 22 dropbackoch. Len na 18 passových pokusoch bol Ridder štyri razy na zemi. Z toho skompletoval 15 prihrávok pre 115 yardov a 1 TD. Ako som spomínal skôr, až 6-krát našiel passom Bijana Robinsona, ktorý získal 27 yardov a skóroval aj jediný passový TD. Kyle Pitts mal dva catche na troch targetoch, no taký Drake London sa vôbec do zápasu nedostal (jeden neskompletovaný target). V pass-block win rate podľa ESPN bola Atlanta až na 21. mieste.

Falcons sú si vedomí obrovskej sily, ktorú skupina v zložení Kenny Clark, Devonte Wyatt, Rashan Gary, Preston Smith, Lukas Van Ness, Kingsley Enagbare predstavuje. Smith na tlak na Riddera reaguje rýchlou passovou hrou. Viac-menej môžu Packers v zápase kopírovať rovnaký gameplan, ktorý použili proti Fieldsovi. Ridder musí byť neustále pod tlakom a donútený hádzať nielen jednoduché passy do čistých okien a na voľných receiverov, kde nehrozí žiadne nebezpečie. Ak bude Atlanta v situáciách na 3&long, tak screeny, shallow crossers a quick outy nie sú stratégiou na úspech.

Hlavné súboje sa odohrajú medzi Devontem Wyattom a Kennym Clarkom na jednej strane a Chrisom Lindstromom, Drewom Dalmanom a Matthewom Bergeronom na strane druhej. V prvom zápase nehral Lindstrom vôbec dobre, interior O-line sa trápila a to by mohla byť príležitosť pre duo Wyatt – Clark. Hlavne Clarkova sila by mohla znamenať pre menšiu IOL veľké problémy. Let Kenny Eat!

Je to „jednoduché“: Ak defense predvedie rovnaký výkon ako proti Chicagu, nepochybujem o tom, že by Packers v tomto zápase vyhrali. Takže ešte raz: 1. Zabrdzenie behovej hry, 2. Tlak na Riddera.


NADVIAŽU SPECIAL TÍMY NA VÝKON Z CHICAGA?

Anders Carlson vo svojom prvom kariérnom zápase premenil všetkých 5 extra pointov a aj jediný pokus o field goal, ktorý meral 52 yardov. Trafil ho jasne do stredu a pokojne by to platilo aj z väčšej vzdialenosti. Punter Daniel Whelan mal jeden 68-yardový punt, dobrý catch a hold na field goale. K nim sa pridal aj Jayden Reed 35-yardovým returnom. Ďalší hráči dobre triafali tackles pri kickoch aj puntoch. Rovnaký výkon special tímov by ohromne pomohol pri východiskových pozíziách pre útok.


GO PACK GO!!!