Na Aarona Jonesa sa opäť raz zabudlo…

Jeremy Fowler z ESPN pred začiatkom training campu oslovil ligových trénerov, skautov, členov front office a hráčov, aby im spravili rebríček TOP 10 na svojich pozíciách. Včera sa publikoval rebríček, v ktorom Aaron Jones figuroval len ako „čestné uznanie“. V TOP 10 sa dokonca ocitol aj Dalvin Cook, ktorý síce na prvý pohľad vo fantasy futbale vyzerá top, ale jeho minuloročné výkony neboli ani zďaleka na TOP 10. Preto som sa rozhodol, že Aarona Jonesa musíme podržať aspoň my a ukázať, akým výnimočným running backom je.

Začneme s jeho minulou sezónou. V nej sa mu podarilo nabehať cez 1,100 yardov len na 213 behoch, k tomu zachytil 5 touchdownových prihrávok a zaznamenal kariérne maximum v počte nachytaných prihrávok (59). Spôsobil 63 missnutých tacklov (7. najvyššie číslo v lige), vytvoril 31 behov pre 10 a viacej yardov (8. najvyššie číslo v lige) a opäť raz patril medzi najefektívnejších running backov v lige. Mal priemer 5.3 yardov na jeden beh, čo bolo najlepšie číslo v lige (medzi kvalifikovanými RBs). Zároveň to bola jeho štvrtá sezóna zo šiestich, v ktorej dosiahol na priemer plus 5.0 yardov na jeden beh.

Keď si dáme dokopy jeho behovú známku od PFF a EPA/rush (expected points added per rush – metrika, ktorá meria úspech, ktorý definuje hodnotu každej play vo vzťahu jej hodnoty k pravdepodobnosti, že útok skóruje.), tak minulý rok v lige nebol lepší running back než Aaron Jones. Ja PFF známky nepoužívam, ale keď to je spojené s EPA, tak aspoň môžeme vidieť potenciálny rozdiel. Napríklad taký Kamara mal PFF známku skoro 80, avšak jeho EPA bola jedna z najhorších v lige.

Keď nechceme však absolútne brať do úvahy PFF známky, tak poďme použiť len metriky EPA/rush a Rushing Yards Over Expected/rush pre sezónu 2022.(metrika, ktorá meria to, koľko yardov by ste mali získať napríklad na 3rd&2 a porovná to s tým, koľko yardov sa vám reálne podarilo získať). Čo tu vidíme? Aaron Jones zase medzi tou úplne najvyššou elitou.

Warren Sharp nám ukázal štatistiku, ktorá uvádza percento behov, ktoré získali 1 alebo menej yardov pri jednotlivých running backoch. Jedná sa o sezónu 2022 a running back musel mať na svojom konte aspoň 100 behov. Taký Kenneth Walker bol na percente 31.7%, Jonathan Taylor na 31.0%, Dalvin Cook na 30.2%, Saquon Barkley na 29.3%, Alvin Kamara na 29.0%, Nich Chubb na 28.7%, či Derrick Henry na 28.5%. No a Aaron Jones bol na druhom najlepšom čísle v lige – 20.3%.

Jeho parťák z útoku A.J. Dillon mal 4. najlepšie číslo v lige (21.5%) a vďaka tomu boli Packers v % behov, ktoré získali 1 alebo menej yardov vôbec najlepší v lige – 20.8%. Pri tíme sa počítajú všetci pokusy running backov v situácii, kedy do prvého downu alebo touchdownu treba aspoň 2 yardy. Pritom Packers čelili boxu so 7+ obrancami v 71.6% prípadov, čo je stred NFL. Keď sa pozrieme aj na graf hore, tak môžeme kľudne prehlásiť, že Green Bay majú najlepšie duo running backov v lige. Aaron Jones je dominantný running back, ktorý sa o svoje snapy ešte delí s AJ Dillonom. V roku 2022 mal Aaron Jones 630 ofenzívnych snapov a AJ Dillon 537. Inak nie je srandovné, že PFF v preddraftovom procese nezaradili AJ Dillona ani do ich TOP 300 prospektov, povedali, že v NFL bude nepoužiteľný a teraz je u nich jeden z najlepšie hodnotených running backov v lige? 😛

Aby sme sa nezameriavali len na metriku EPA, či rushing yards over expectation, tak sa pozrime na metriku DVOA, či DYAR v podaní Football Outsiders. Dajme si sezónu 2022, RBs, ktorí odbehli aspoň 100 behov a vidíme, že Aaron Jones je na 4. mieste v DVOA s 16.5%. Na prvom mieste Nich Chubb s 19.3%. (Defense-adjusted Value Over Average – toto číslo reprezentuje hodnotu na jednu play, ktoré sa porovná s priemerných running backom v rovnakej zápasovej situácii. Čím číslo pozitívnejšie, tým lepšie). Keď sa pozrieme na ich DYAR (Defense-adjusted Yards Abobe Replacement – metrika, hodnotí výkon running backa vzhľadom na plays, kde RB loptu chytil alebo s ňou bežal a jeho výkon na tejto play sa porovná, keby bol vymenený), tak Aaron Jones je v DYAR na 4. mieste. Keď sa pozrieme na Success rate, tak je na 6. mieste – 56%. Pred ním je AJ Dillon s 57% a prvé miesto Patterson s Pacechom na 60%, ale tí mali o cca 100 behov menej ako Aaron Jones.

Aaron Jones bol v minulej sezóne jeden z najeefektívnejších running backov v celej lige a reálne mu konkurovať dokázal len Nick Chubb. Možno si poviete, tak mu vyšla jedna sezóna a to neznamená, že je TOP 10 running back v lige. Tak sa pozrime na metriky EPA a Rushing Yards Over Expected v časovom rozmedzí rokov 2008-2022, ktorá sa aplikuje na running backov, ktorí za toto časové obdobie majú na svojom konte aspoň 1000 nadizajnovaných behov. Aaron Jones je opäť medzi samotnou elitou a potvrdzuje to fakt, že je to jeden z najefektívnejších running backov poslednej dekády.

Aaron Jonesov kariérny priemerný získaný počet yardov na jeden beh je 5.1 yardov (pričom priemer pod 5 mal len v dvoch sezónach). Tento jeho priemer je od roku 1946 historicky 4. najlepší medzi RBs. Spomedzi RBs s aspoň 1,000 behmi je pred ním je len Jamaal Charles (5.4), Nich Chubb (5.2), Jim Brown (5.2) a potom tu je Aaron Jones (5.1).

Zaujímavé je to, že v histórii NFL sa doposiaľ ocitli len dvaja running backs, ktorí zaznamenali +40 nabehaných tuchdownov, pričom si udržali priemer +5.0 yardov počas svojich prvých šiestich sezón v NFL. Je to Jim Brown (1957-62) a Aaron Jones (2017-2022).

Chcete poznať zoznam hráčov, ktorí majú na svojom konte od roku 2019 aspoň 4,000 nabehaných yardov a k tomu aj aspoň 1,500 nachytaných yardov? Nech sa páči: Aaron Jones. Koniec listu.

Za posledné 4 sezóny je na 6. mieste v total yardoch spomedzi running backov a na 3. mieste v touchdownoch spomedzi running backov. Ale akosi stále to nestačí na to, aby ho ohodnotili ako TOP 10 running backa v lige.

Všetci si pamätáme na Eddieho Lacyho. Jeho najlepšie roky prišli v rokoch 2013-2015, kedy bol prakticky nezastaviteľný a vynikal najmä v získavaní yardov po kontakte. Dostal sa do second-teamu All-Pro, Pro Bowlu a vyhral cenu za nováčika roku. V tomto časovom rozmedzí sa mu podarilo nazbierať úctyhodných 2,054 yardov po kontakte. Aaron Jones je váhovo oproti Eddiemu krpec. Meria len 175 cm a váži 94 kg. Taký Eddie Lacy mal 180 cm a váhu okolo 110 kg. No a viete koľko yardov po kontakte získal Aaron Jones v časovom rozmedzí rokov 2020-2022? Získal ich 2,055.

Keď sa pozrieme na naše tímové štatistiky, tak v histórii Green Bay Packers máme len dvoch running backov, ktorí vo svojich prvých šiestich sezónach v Green & Gold farbách skórovali +60 touchdownov. Je to legendárny Jim Taylor (1958-1963) a Aaron Jones (2017-2022).

Ako vidíte, Aaron Jones je skutočne špeciálny running back, ktorý patrí vo svojej generácii medzi tých najefektívnejších runing backov naprieč celou ligou. No neustále ho média a všetci naokolo NFL nevedia poriadne doceniť. Avšak nášho skromného Aarona to očividne nijako nehnevá:

Je to skromný chalan, ktorý počas offseason súhlasil s tým, že sa jeho plat oreže o $5M, aby mohol zostať v Green Bay. Je to skutočne špeciálny hráč na ihrisku, ale aj mimo neho. Za posledné dve sezóny bol našim nominantom na ocenenie Walter Payton NFL Man of the Year a taktiež aj na ocenenie Art Rooney Sportsmanship. Ako na ihrisku, tak aj mimo neho ide príkladom. Aaron Jones je definíciou Green Bay Packers. Jeho krv je zeleno-zlatá!