Green Bay Packers v 1. kole NFL Draftu 2023 do offense nešli. Na 13. pozícii si vybrali edge rushera Lukasa Van Nessa z Iowy.

Packers a GM Brian Gutekunst ostali v prvý deň draftu pokojní. Po trejde Aarona Rodgersa sa posunuli na #13, kde sa dostali do reálneho dosahu elitných hráčov do OL, EDGE, ale aj WR Jaxona Smitha-Njigbu. Najviac sme všetci tipovali prinesenie novej tváre do offense, no opak bol pravdou.

Dôležité je spomenúť, čo sa dialo pred Packers, ktorí napokon brali ako druhý v rámci divízie NFC North. Na prvej pozícii šiel do Panthers Bryce Young, #2 a #3 patrili napokon Texans, ktorí získali nové stavebné kamene a hlavné tváre offense aj defense – QB CJ Stroud a EDGE Will Anderson Jr.

Seattle prekvapil výberom Davona Witherspoona, najlepšieho cornera draftu, Eagles išli do rizika, posunuli sa pred Bears a z 9. miesta si uchmatli Jalena Cartera. Náš divízny rival z Chicaga šiel do O-line, no nebol to Peter Skoronski, ale RT Darnell Wright, čo dáva veľký zmysel, keďže Bears potrebujú spevniť práve túto stranu.

1. KOLO, 13. PICK – EDGE LUKAS VAN NESS (IOWA)

Brian Gutekunst aj vo svojom piatom drafte priviedol do Green Bay hlavne elitného atléta. Lukas Van Ness hrá na prémiovej pozícii, ktorá bola jedným z needov. Preston Smith bude mať tento rok 31 rokov, Rashan Gary sa vracia po pretrhnutom ACL. Žiadna hĺbka a veľká potreba doplnenia talentu. Van Ness spĺňa všetky základné prvky picku Packers.

Van Ness má RAS score na úrovni 9.39, čo je veľmi elitné číslo. Spomedzi vybraných hráčov na pozícii DE má lepší výsledok len Will McDonald IV (Jets) a Myles Murphy (Bengals). Van Ness, ktorého spoluhráči prezývali Herkules, je extrémne dobrý atlét a EDGE prospekt. V Iowe vyhrával súboje vďaka jeho sile, celková technika a práca ako pass rushera je trošku otázna. Nebol starterom, no aj napriek tomu dokázal za dve sezóny nazbierať 13 sackov. Van Ness je jednoznačne projektom, na ktorý je aktuálne v Green Bay čas. Jeho upside je obrovský, po Wilsonovi možno najväčší spomedzi EDGE tejto draft class.

Van Ness je vysoký 196 cm (6-5) a váži 122 kg (270 lbs). Pri týchto rozmeroch zaznamenal na NFL Scouting Combine rýchly čas na 40-yard dash = 4.58 s. Packers sa rozhodne páčilo, že na college hral ako edge a aj v inside. Jeho prirodzená výbušnosť a rýchlosť bola platná ako proti behovej, tak aj passovej hre. Treba však povedať, je to bull rusher, aktuálne platnejší pri bránení behov, na pass-rush technika potrebuje zapracovať.

„Som veľmi nadšený. Obrovský clap. Silný. Rýchly. Explozívny. Veľmi veľký upside a sme veľmi radi, že ho máme,“ povedal GM Brian Gutekunst a pokračoval: „Je všestranný, čo je pre nás veľmi dôležité. Je rozdielny hráč ako Za’Darius Smith, no myslím si, že bude schopný robiť veľa vecí. Jeho najlepší futbal je stále pred ním. Bude to perfektný chlap, ktorý vie hrať inside aj outside.“

Rashan Gary a Lukas Van Ness môže byť dlhoročné duo pass-rusherov Green Bay Packers. Ich príbeh je podobný. Gary bol tiež excelentný atlét, Packers si ho vzali na 12. priečke, zožali kritiku po drafte, no rozvinuli ho do elitného hráča. Van Ness nebol starterom ani v jednom zápase v Iowe, no dokázal vyprodukovať 18.5 tackles for loss!!!, 13.5 sackov v 27 zápasoch. Gutekunst vyzdvihol, že odohral tesne nad tisíc snapov.

Zaujímavosťou je, že Van Ness je bývalým hokejistom, keď ešte tri roky dozadu odohral 17 zápasov za Barrington Broncos. Zbieral veľa trestných minút a to najmä kvôli tomu, že bol obrovský a doslova ničil svojich protihráčov. Sám Lukas hovorí, že vďaka hokeju má perfektnú stabilitu, výdrž a tvrdosť bojovať o miesto a aj v každom snape.

V ďalšom kroku bude dôležitý jeho development a práca na odstránení nedostatkov v pass-rush technike. Tu si dovolím byť relatívne pozitívny, keďže Rashan Gary bol „prerobený“ na OLB, jeho development šiel perfektne a dnes je to absolútne a kompletné monštrum.

Podľa Gutekunsta je to typ hráča, ktorý je pre Packers dôležitý z hľadiska, že tlak na QB je základ. Poslednou skladačkou tohto picku mala byť jeho osobnosť. Tesne pred draftom vyšiel menoslov hráčov, ktorí nemajú hviezdne maniére, nie sú slečinky a Van Ness bol medzi touto približne hŕstkou prospektov.

„Zapadá do našej kultúry, jeho charakter spĺňa naše potreby. Veľmi pracovitý chlap, čo je pre nás kľúčové. Toto nám dodáva komfort, má v sebe talent a chce a chutí mu na sebe robiť,“ doplnil Gutekunst.

ČO OSTALO NA BOARDE?

WR – Jalin Hyatt, Jonathan Mingo, Rashee Rice, Cedric Tillman, Trey Palmer, Josh Downs, A.T. Perry

TE – Michael Mayer, Luke Musgrave, Sam LaPorta, Darnell Washington, Luke Schoonmaker, Tucker Kraft

OL – OT Matthew Bergeron, OT Cody Mauch, OT Dawand Jones, OT Tyler Steen, G Steve Avila, G O’Cyrus Torrence, C Joe Tippmann, C John Michael Schmitz