História

ZALOŽENIE PACKERS

Packers majú jednu z najpestrejších histórií v NFL. Klub bol založený 11.8.1919 v ošúchanej miestnosti na 2. poschodí starej Green Bay Press-Gazette building nachádzajúcej sa na Cherry street v centre Green Bay.
Nikto presne nevie,čo sa presne vtedy stalo,nie sú žiadne dokumenty o tom kto tam vlastne vtedy bol.
Press-Gazette 13.8 vydalo, že Indian Packing Co. bude sponzor tímu a po 1x sa uviedol názov „Packers“.
Papier hovoril, že domáce zápasy sa budu hrať na Hagemeister Parku. Bolo tam napísaných 38 budúcich kandidátov do tímu, väčšinou z Green Bay East a West High schools a kompletné uniformy budú za predpokladu, že sa získa nad 20 hráčov. „Bude to najsilnejšie zoskupenie „Pigskin chasers“, aké kedy bude zhromaždené pokope v tomto meste.“ Napísalo Press-Gazette.
Druhé stretnutie sa konalo 14.8, tri dni po prvom a navštívilo ho takmer 25 hráčov. Curly Lambeau bol zvolený za kapitána tímu a George Whitney Calhoun bol menovaný manažérom.
Lambeau bol bývala hviezda na East High School a hral za 1. tím trénera Knuteho Rocknena na univerzite Notre Dame v roku 1918. Calhoun, vnuk Daniela Whitneyho, bol editorom v Press-Gazette.

Lambeau a Calhoun sú považovaní za zakladateľov.

V 1. sezóne Packers vyhrali 10 zápasov a prehrali len jeden. Hrali väčšinou proti súperom z blízkych miest severovýchodného Wisconsinu a Michiganskej Upper Peninsula.
Packers odohrali ďalšie zápasy proti reprezentantom blízkych miest a opäť dominovali súťaži. Skončili s bilanciou 9-1-1. Ale bola tu ešte jedna lepšia správa, klub začal napredovať aj po finančnej stránke.
Neil Murphy, miestny predavač písacích strojov, bol menovaný obchodným manažérom v Júli a zorganizoval tím na vybudovanie oplotenia okolo hracieho ihriska Hagemeister, tak Packers mohli vyberať vstupné.
Vďaka podpore Indian Packing, miestnej asociácie obchodu, miestneho dodávateľa Ludolda Hansena a fanúšikov, ktorí sa pripojili ako dobrovoľníci, začali stavať oplotenie na konci Augusta a boli hotoví pred 1. zápasom na konci Septembra. V polke októbra sa vybudovali 2 veľké tribúny, vďaka ktorým už fanúšikovia nemuseli stáť okolo ihriska.


VSTUP DO NFL

27.8.1921, Ameriacan Professional Football Association dovolila Green Bay zúčastniť sa ligového stretnutia v Chicagu. The Acme Packing Co., sídliaca v Chicagu, kúpila Indian Packing o 8 mesiacov skorej. Menej ako rok po tom, sa APFA premenovala na National Football League. Green Bay tak boli súčasťou veľkej ligy.
Váčšina z 21 členov APFA pochádzalo z malých miest. Ako napríklad Canton, Ohio, Hammond, Rock Island.
Green Bay bolo najmenšie mesto v lige, keď sa do nej pripojilo v roku 1921.
Populácia Green Bay bola v roku 1920 – 31 017 . Nebolo to len najmenšie mesto v lige, ale dokonca bolo menšie ako 6 ostatných miest vo Wisconsine.


PRVÁ LIGOVÁ SEZÓNA

Packers zasiahol prevrat, keď podpísali linemana Howarda „Cub“ Bucka, veterána slávnych Canton Bulldogs.
Packers vyhrali svoj vstupný zápas proti Minneapolis Marines 23.10.1921. Tým pádom im bolo umožnené hranie zápasov proti Chicago Staleys (Bears) a Chicago Cardinals. Packers skončili s víťaznou bilanciou 3-2-1.
Avšak potom boli odsúdení k zániku, napriek tomu, čo dosiahli. 4.12.1921, v neligovom zápase proti Racine, to bolo niečo ako súboj o štátneho šampióna, Packers museli využiť troch hráčov Notre Damu z college, ktorí boli schopní nastúpiť, no pod falošnými menami.
O menej než 2 mesiace pozdejšie, Green Bay boli vyhodení z ligy. Hoci nie na dlho.
Vďaka vytrvalosti Lambeaua a dobrého dojmu Packers, ktorý urobili na ostatných majiteľov klubov počas prvej sezóny, Packers boli pozvaní na ďalší ligový meeting v Júli.
The Acme Packing Co, odstúpili už po prvej sezóne a malá skupina organizovaná ako Green Bay Football Club na čele s Lambeauom a Calhounom prevzali kontrolu nad organizáciou.
Sužovaní obmedzenými zdrojmi a zlým počasím, noví majitelia ťažko prežili ich 1. sezónu.
Zápas proti Columbusu na začiatku Novembra bol hraný v silnom daždi a výsledkom bola strata $1 500, keď napadlo za deň veľké množstvo vody na meter štvorcový a Packers museli zaplatiť poistenie voči dažďu.
Na deň Vďakyvzdania, 12 hodinový dážď narobil ďalšie škody. Vďaka nemu na neligový zápas proti Duluthu prišlo veľmi málo ľudí, čo viedlo k ďalšej finančnej strate.
Takmer o 25 rokov neskôr, Calhoun napísal sériu pozostávajúcu z 3 častí 30.11.1922. „Zlomovým momentom v histórií Packers bolo, keď Turnbull sľúbil, že ak klub oficiálne bude pokračovať a odohrajú svoj zápas v ten deň, tak na konci sezóny dá obchodnej skupine z Green Bay klub, aby stáli za ním.“
Na konci sezóny svoje slovo dodržal, z Packers vytvoril neprofitujúcu korporáciu Green Bay Football ešte pred štartom novej sezóny.
Od vtedy boli Packers vlastnení komunitou. Investormi boli ich vlastní fanúšikovia.


ÉRA CURLYHO LAMBEAUA

    SPOJENIE, KTORÉ IDE DO KOPY: LAMBEAU + GREEN BAY PACKERS

Lambeau bol zakladateľ, hráč a kapitán tímu a tréner klubu Green Bay Packers (1919-49). Spolu s Calhounom a skupinou mladých športovcov, 11.8.1919 vytvorili organizáciu pod prezývkou „Packers“. Curly, ktorý bol vtedy úradník v Indian Packing Company, presvedčil jeho šéfa, aby prispel 500 dolárov z firemných peňazí na tímové uniformy. Pri jeho prvej sezóne Packers skončili s bilanciou 10-1. Medzičasom však Indian Packing Company odkúpili Acme Packing, ale Curly opäť presvedčil majiteľov, aby zaplatili členské v novej APFA a tým zachránil Green Bay pred koncom a Packers sa stali profesionálnym tímom.

Nie dlho potom, vyšla na povrch informácia so špinavými peniazmi a ilegálnymi hráčmi z college, ktorí boli povolaní do tímu. No Curly opäť všetko zachránil. Na ligovom stretnutí v Cantone zaplatil z vlastného vrecka 300 dolárov a tím umožnil pokračovanie Packers. Curly je 1 zo 7 trénerov NFL, ktorí vyhrali 200 zápasov, Curlyho bilancia 212-106-21 (.667) je rekordom Green Bay Packers.

Packers doviedol k 6 titulom svetových šampiónov: 1929-31, 1936, 1939 a 1944. Packers nehrali oficiálny postseason zápas do roku 1936, ich prvé 3 víťazné šampionáty boli rozhodnuté na základe ligovej tabuľky. Playoff systém bol pridaný v roku 1933, keď porazili Boston Redskins 21-6 a to bol zároveň ich 4. titul.

Packers boli späť v hre o titul v roku 1938, ale podľahli New Yorku Giants 23-17. V roku 1939 však došlo k sladkej odplate. Packers porazili Giants 27-0 a vyhrali tak svoj 5. titul. V roku 1944, vyhrali svoj 6. a posledný titul pod Curlym, keď porazili Giants 14-7.

7  hráčov,  ktorí hrali pod Curlym sa dostali do Pro Hall of Fame: T Cal Hubbard (1929-33, 1935), HB Johnny ‚Blood‘ McNally (1929-33, 1935-36), FB Clarke Hinkle (1932-41), G Mike Michalske (1929-35, 1937), QB Arnie Herber (1930-40) a E Don Hutson (1935-45).

31.1.1950, Lambeau rezignoval na post trénera a bol nahradený Genem Ronzanim, ktorý trénoval Packers do roku 1953. Lambeau svoju trénerskú kariéru ešte neskončil a trénoval Chicago Cardinals (1950-1951) a Washington Redskins (1952-1953). Lambeau mal 21 rokov, keď sa stal kapitánom Green Bay Packers v roku 1919. No jeho oficiálna kariéra bola od roku 1921 do roku 1929. Hrával na pozícií halfbacka. Ale v tom období aj halfback dostával snapy od centra, tak Lambeau bol vlastne generál Packers na ihrisku. V prvom oficiálnom zápase za Green Bay, 23.10.1921, Lambeau hodil 2 passy a vyhrali 7-6.

1929 GREEN BAY PACKERS

ÉRA HUTSONA

Packers boli na veľmi dobrej ceste vyhrať šampionát v roku 1931, no nastala katastrofická udalosť. V ich druhom zápase zápase proti Brooklynu Dodgers, miestny fanúšik Williard J. Bent, si zranil chrbát, potom, čo jedna časť tribúny tedajšieho City Stadium nevydržala a on padol z výšky 3 metrov na zem. Packers boli hrubo potrestaní a museli zaplatiť pokutu 5 000 dolárov. Packers sa dostali do bankrotu a ťažko prežívali toto obdobie počas súdov. Green Bay toto obdobie dáko prežilo a opäť boli zachránení 2 udalosťami. Prvá bola vytvorenie novej korporácie, Green Bay Packers,Inc. a následne v januári 1935 predaním skladu. Ďalšou bolo podpísanie Dona Hutsona. Hutson mal vtedy podpísané 2 kontrakty. Jeden z Packers a druhý s Dodgers, ale bol prisúdený do Packers, na základe rozhodnutia prezidenta ligy Joea Carra. V jeho druhom zápase ako profesionál, zachytil 83 yardový TD pass od Arnieho Herbera, ktorý znamenal víťazstvo 7-0 nad Chicagom Bears. Keď o 11 rokov skončil, Hutson vlastnil 18 hlavných rekordov NFL a postaral sa o revolúciu na pozícií offensívneho enda. S peniazmi v banke a Hutsonovým ničením obrán, ktoré ničil ako nikto iný v NFL, Packers vyhrali 3 tituly pod Lambeauom 1936, 1939 a 1944. Avšak, keď Hutson skončil v sezóne 1945, nasledovali opäť ťažké časy. Packers sa stali pravidelne porážaným tímom a opäť sa dostali do finančnej krízy.

Vojna medzi NFL a novou sformovanou All-America Football Conference ich nechala finančne zviazaných a nemohli si dovoliť podpísať ich draftové 1ky v rokoch 1946 a 1947.

Na deň Vďakyvzdania v roku 1949, Packers museli hrať zápas, aby vyzbierali dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohli dokončiť sezónu. Na City Stadium prišlo 15 000 fanúšikov a aj napriek hroznej zime, Packers dosiahli zisk 50 000 dolárov, dostatok na zaplatenie posledných 3 zápasov. Medzi tím, Packers stále strácali peniaze na tréningovej časti Rockwood Lodge, nachádzajúcej sa okolo 15 míľ severovýchodne od Green Bay a Lambeau bol vo veľkom boji s veľkým množstvom členov predstavenstva.  24.1.1950 Rockwood vyhorel. A ďalšie problémy nastali potom, čo Lambeau rezignoval o týždeň pozdejšie a stal sa trénerom Chicaga Cardinals.


BLACKBOURN

Blackburn bol tréner Packers v rokoch 1954-1957. Jeho funkčné obdobie bolo sklamaním, keď končil s bilanciou 17-31. Ale aby sme na Blackbourna nehovorili len zlé veci, tak počas jeho obdobia sa vybudoval štadión, ktorý niesol názov Lambeau Field a draftoval niekoľko budúcich členov Packers Hall of Fame. 3.4.1956, referendum rozhodlo o skonštruovaní nového, čisto futbalového štadiónu – „Lambeau Field“ (1965).

Draftoval hráčov ako Forrest Gregg, Bart Starr, Paul Hormung, Jim Taylor alebo Ray Nitsche. Všetko sú to budúci členovia Pro Football Hall of Fame. Lombardi si ho ponechal ako skauta, keďže mal veľký talent na hľadanie nových talentovaných hráčov a zohral veľkú úlohu v Lombardiho Packers.


ÉRA LOMBARDIHO

Potom, čo Packers zažili v roku 1958 najhoršiu sezónu vo svojej histórií s bilanciou 1-10-1, bol vtedajší tréner McLean odvolaný a po vyše mesačnom hľadaní nového trénera bol nahradený Lombardim.

28.1.1959 o 15:00, prezident Packers Dominic Olejniczak prehlásil, že Vince Lombardi akceptoval 5 ročný kontrakt a stane sa trénerom a generálnym manažérom zároveň. O 6 dní pozdejšie bol Lombardi oficiálne predstavený na tlačovej konferencií v hotely Norhland, kde prehlásil: „Chcem, aby pochopili, že ja tu kompletne velím.“

Lombardi bol 8 rokov ofenzívnym koordinátorom v New Yorku Giants. V tej dobe bol ešte pomerne neznámy, narozdiel od súčasnosti. Televízory boli ešte len na začiatku a profesionálny futbal bol vnímaný ako druhoradý šport a asistenti neboli vôbec známi. V Green Bay sa všetci pýtali: „Kto sakra je ten Vince Lombardi?!“

V jeho prvej sezóne, Lombardi skončil s bilanciou 7-5 a bol menovaný NFL trénerom roku. V roku 1960 sa Packers zmocnili Západnej Konferencie, prehrali len jediný zápas proti Philadelphií v titulovom zápase. To bolo posledný krát, keď Lombardiho Packers prehrali NFL Championship Game. Lombardiho Packers vyhrali 5 svetových titulov v rokoch 1961, 1962, 1965, 1966 a 1967, vrátane Super Bowlov I a II . Počas 9 rokoch skončili so skvelou bilanciu 98-30-4 (.776) a vyhrali 9 z 10 postseason games.

Lombardiho Packers boli ocenení ako najlepší tím 60-tych rokov a boli jednou z najlepších dynastií v histórií NFL. Lombardi bol ocenený ako jeden z najlepších trénerov v histórií a dostalo sa mu obrovskej pocty, keď po ňom pomenovali trofej pre víťaza Super Bowlu. Po Green Bay trénoval ešte v roku 1969 Washington Redskins.

          1961 GREEN BAY PACKERS

1966 GREEN BAY PACKERS


ÉRA HOLMGRENA

11.1.1992, GM Wolf menoval Mikea Holmgrena, architekta útoku San Francisca, 4 násobných držiteľov Super Bowlu, hlavným trénerom. Mike podpísal 5 ročný kontrakt. Wolf vytradeoval QB Bretta Favreho, ktorý hral veľmi málo vo svojej rookie season v Atlante. Ale Wolf si Favreho vysoko cenil. Počas 24 rokov, čo Packers nič nevyhrali, tak ich situácia v pozícií QB bol viac než mizivá.

V 3. zápase sezóny Favre doviedol Packers k ohromujúcemu víťazstvu v poslednej minúte proti Bengals na Lambeau Fielde. Na ďalší týždeň si odbil svoj debut ako starter QB a Packers išli správny smerom 1x v tomto štvrťročí. V roku 1992 Packers všetkých prekvapili, keď skončili s bilanciou 9-7. Holmgren sa tak stal len 3. hlavným trénerom v hstórií Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne dosiahol kladnú bilanciu a bolo to podporené vyhraním 6 zápasov v rade, najdlhšia séria od roku 1965. Holmgren dotiahol Packers v roku 1993 do playoff s bilanciou 9-7. Zároveň vyhrali svoj 1. zápas playoff po 11 rokoch, vďaka Favreho „Hail Mary“ na Sterlinga Sharpea v poslednej minúte a porazili Detroit 28-24. Následne prehrali proti Dallasu 27-17 v divisional round. Packers to dotiahli do playoff opäť v roku 1994 a 1995, no bez úspechu. Ale to ako Favre viedol Packers dávalo nádeje na nejaký väčší úspech.

V roku 1995 Packers skončili s bilanciou 11-5 a vyhrali NFC Central Division, 1x od roku 1972. V playoff podľahli opäť Dallasu, v NFC Championship game a vylepšili tak divisional round z minulej sezóny. Highlightom sezóny bolo zničenie aktuálneho držiteľa Super Bowlu San Francisca 49ers a k tomu ešte na ich štadióne 27-17 v NFC Divisional Playoff.

Po takmer 3 dekádach sklamaní, Packers odmenili svojich verných fanúšikov v roku 1996. Skončili s bilanciou 13-3 a vyhrali 2x v rade svoju divíziu. Potom si zaistil svoj 1. titul NFL od roku 1967, keď v Super Bowle XXXI, ktorý sa hral v Superdome porazili Patriots 35-21. Po ich 12. vyhratom titule NFL, zlepšili svoj vlastný rekord a pridali sa do elitnej skupiny tímov, ktoré vyhrali  Super Bowl 3+.

Packers do sezóny v roku 1997 vstupovali s možnosťou obhajoby titulu. Takmer sa im to podarilo. Skončili s bilanciou 13-3. V playoff porazili 49ers na ich štadióne 23-10. A opäť tu bol Super Bowl XXXII, konajúci sa v San Diegu. Nádej Packers na obhajobu bola po polčase vysoká, viedli 17-14. Favre 85 yardovým drivom vyrovnal skóre zápasu na 24-24. Ale Broncos skórovali 105 sekúnd do konca TD a Packers žiaľbohu prehrali 31-24.

V roku 1998 to bola 80. sezóna Packers. Dosiahli playoff 6x v rade, čo bol tímový rekord, počas 7 po sebe idúcich víťazných sezón. Dosiahli ďalší rekord, keď ťahali sériu 25 zápasov neporaziteľnosti na Lambeau Fielde (2. najdlhšia v historií NFL). Skončila 5.10, keď podľahli Minnesote. Skončili s bilanciou 11-5. Packers to dotiahli do NFC Wild Card, ktoré bolo pre fanúšíkov aj hráčov obrovským sklamaním. Packers nastúpili proti 49ers a viedli 27-23. 49ers skórovali 3 sekudny do konca zápasu TD a vyhrali tak zápas 30-27. 3 dni potom Holmgren rezignoval a stal sa hlavným trénerom Seattlu Seahawks.

1996 GREEN BAY PACKERS


★ ÉRA MIKEA MCCARTHYHO ★

12.1.2006, Thompson menoval Mikea McCarthyho 14. hlavným trénerom Packers v histórií. V jeho prvej sezóne, doviedol Packers ku bilancií 8-8, čo nestačilo na playoff. McCarthy bol sklamaný, že sa Packers nedostali do playoff aj napriek tomu, že Packers v poslednom mesiaci hrali najlepší futbal v celej NFL.

V roku 2007, Packers vyhrali svoje prvé 4 zápasy a skončili sezónu so skóre 13-3. McCarthy tak dorovnal Shermanov tímový rekord, za najviac víťazstiev v prvých dvoch sezónach ako hlavný tréner (21). Packers nabehali 201 yardov a skórovali 3 TDs v playoff zápase proti Seahawks, na zasneženom Lambeau Fielde a vyhrali 42-20. Nasledujúci zápase proti Giants bol 3. najchladnejší v histórií NFL, s teplotou -23 stupňov počas výkopu. Green Bay doma podľahli Giants až v predĺžení 23-20.

V roku 2008 sa stal Aaron Rodgers len druhým QB v histórií NFL, ktorý počas svojej prvej sezóny ako starter QB prekonal hranicu 4 000 nahádzaných yardov. Packers nakoniec skončili so zápornou bilanciou 6-10.

Nastal čas zmien. Najvýraznejšia zmena bola v defenzívných koordinátoroch. McCarthy si zvolil Doma Capersa a schéma sa zmenila na 3-4. Obrana sa umiestnila na 2. mieste v NFL, v počte dovolených yardov a 1. miesto v behovej obrane, to bolo zároveň po 1x v histórií klubu. A stanovili nový rekord klubu, v počte dovolených nabehaných yardov na jeden zápas (83.3). Defenzíva bola vedená Charlesom Woodsonom, ktorý vyhral ocenenie NFL Defensive Player of the Year, nováčik Clay Matthews, viedol štatistiku tímu v počte sackov a Collins sa pridal tiež do súpisky obranných hráčov Packers, ktorí bolí zvolení do Pro Bowlu. V kombinácií s dynamickým útokom, na čele s Aaronom, Grantom, Jenningsom a Driverom zopakovali ich skvelé výkony z pred roka. Packers vyhrali 7 z 8 posledných zápasov sezóny a skončili s bilanciou 11-5 a zaistili si tak účasť vo Wild Card. Rodgers bol zvolený do svojho prvého Pro Bowlu a zažiaril vo svojom prvom playoff zápase. Nahádzal 423 yardov, 4 TDs a tak stiahol deficit 21 bodov po polčase. No Packers v predĺžení podľahli Arizone 51-45, čo bolo najvyššie skóre v histórií playoff NFL.

Sezóna 2010. Packers sa stali favoritom NFC na účasť v Super Bowle. So širokým a kvalitným tímom a ich zohranosťou, boli Packers favoritom. Packers začali s bilanciou 3-1, no prišli zranenia kľúčových hráčov Granta, Finleyho, alebo Barnetta. A tak bola hneď v úvode otestovaná sila lavičky. Aaron viedol útok a takmer nahádzal 4 000 yardov a QB rating mal 101.2. Jennings nahradil Finleyho a skončil s 1 265 yardami a bol 1x nominovaný do Pro Bowlu. Packers mali 2. najlepšiu obranu v lige, keď súperom priemerne na zápas povolili len 15 bodov. Matthewsova rookie sezóna bola skvelá a stal sa dominantným pass rusherom a skončil s 13.5 sacks, bol zvolený do Pro Bowlu a taktiež bol zvolený Defensive player of the Year. Packers skončili s bilanciou 10-6. No ich 6 prehier, skončilo dokopy len o 20 bodov. Tým si zaistili 6. pozíciu nasadenia v pavúku NFC.

Packers svoju púť NFC playoffs začali proti skvelej ofenzívne hrajúcej Philadephií. Wild Card Packers vyhrali 21-16. V ďalšom kole dostali najťažšieho možného súpera. Atlantu Falcons, 1. nasadených. Green Bay expolodovali v druhej štvrtine, keď skórovali 28 bodov. Po skvelom výkone od Aarona (31 z 36 pre 366 yardov a 3 TDs) a dvoch interceptions od Williamsa, Packers rozdrvili Falcons 48-21. Čo bolo 2. najvyššie víťazstvo klubu v histórií playoff.

V NFC Championships Packers nastúpili proti ich rivalovi, Chicagu Bears. Mali tak možnosť sa 1x dostať do Super Bowlu od roku 1997. Packers sa rýchlo dostali do vedenia 14:0. B.J.Raji, sa postaral o neskutočné vrátenie interception do end zóny a Packers viedli 21:7. Bears už iba znížili a Packers vyhrali 21:14 a postúpili do Super Bowlu.

V Super Bowle Packers nastúpili proti Steelers, čo bol zápas dvoch 3-4 obrán. No a práve útok, vedený Rodgersom, robil v zápase rozdiel. Packers viedli 21-3 po polčase. Keď skórovali 2 TDs. Žiaľ Woodson a Driver sa zranili ešte v prvom polčase. Packers nakoniec vyhrali 31-25 a Aaron bol zvolený MVP zápasu. Mesiac potom McCarthy a Thompson podpísali dlhoročný kontrakt.