Davante chce byt najlepšie plateným wide receiverom v lige

Ian Rapoport z NFL Network nás dnes informoval o tom, že náš hviezdny WR Davante Adams a Packers prerušili jednanie ohľadom jeho novej zmluvy a aktuálne sa neplánuje v pokračovaní. Obe strany mali o novej zmluve jednať mesiace, ale stále sa nedohodli a nie je to medzi nimi ohľadom nového kontraktu najlepšie. Toto je za mňa na 100% správa od Adamsovho agenta, aby to spravil verejné.

Následne Matt Schneidman tieto Rapoportove slová potvrdil a dodal, že práve Adamsova strana prerušila jednania. Podľa jeho zdrojov sa má jednať o to, že Packers nie sú ochotní spraviť z Adamsa najlepšie plateného wide receivera v NFL, čo je podľa všetkého Adamsova podmienka.

Úprimne tento report ma prakticky ani len trošku neprekvapil a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Pre Packers musí byť aktuálne ohromne zložité riešiť štruktúru novej mega zmluvy pre Davante Adamsa, keď tu majú situáciu okolo Aarona Rodgersa a nevedia, ako to celé nakoniec dopadne.
  • Na druhej strane to je zložité aj pre Adamsa keď nevie, ako to bude s Rodgersom. Ak pôjde Rodgers preč, tak prečo by bral pay-cut? Pred tým, než sa upíše tímu na dlhšiu dobu tak musí vedieť, že čo ho v konkrétnom tíme čaká.
  • K tomu Adams bude mať už tento rok 29 rokov a dať mu teraz okamžite rekordnú čiastku bez toho, aby sme mali jasnú predstavu o budúcnosti neznie zrovna ako najlepší plán.
  • Packers aktuálne nie sú v najlepšej finančnej situácii, aby spravili teraz v tomto momente za aktuálnych okolností takýto krok. Salary cap ani v ďalšej sezóne nepôjde razantne smerom nahor, stále sa len budú vykrývať škody ohľadom pandémie a už teraz sme $31.3M nad potenciálnym platovým stropom pre rok 2022. Keď k tomu započítame ešte draft a ďalšie potrebné transakcie počas regular sesaon, tak sme na čísle cez $50M nad platovým stropom pre rok 2022!! To sú ohromne vysoké čísla, ktoré by sa novou mega zmluvou pre Adamsa ešte navýšili. Obrovské kontrakty má u nás aktuálne Aaron Rodgers, David Bakhtiari, Kenny Clark, Za´Darius Smith a čoskoro aj Jaire Alexander. Nemôže byť každý jeden hráč najlepšie plateným hráčom v lige na svojej pozícii. Russ Ball má pred sebou kopec, kopec, kopec práce.
  • Aktuálne je najlepšie plateným wide receiverom v NFL DeAndre Hopkins, ktorého dvojročné predĺženie zmluvy v Arizone Cardinals doslova rozdrvilo trh s WRs. Ten podpísal dvojročný kontrakt v celkovej hodnote $54,5M, čo je ročný priemer $27,25M! To je hneď o $5.25M viacej, než na čo si príde druhý najlepší platený wide receiver v lige! (Julio – $22M). Proste Hopkinsova zmluva je až priam neskutočná, priepasť medzi ďalším receiverom je o 24%, čo je najväčší rozdiel bez rozdielu pozície a pre Packers to je aktuálne ohromný problém.
  • Adamsov posledný kontrakt sa ukázal ako totálny garbage kontrakt a Adams sa chce uistiť, že sa niečo takéto opäť nezopakuje. Vtedy podpísal kontrakt na 4 roky v hodnote $58M, čo je ročný priemer $14,5M a celkovo mal garantovaných len $30M. Aktuálne je Adams až 18. najlepšie plateným wide receiverom v lige. Preto je logické, že nič nechce zbytočne urýchliť a podpíše novú zmluvu až vtedy, keď sa ohľadom nej bude cítiť pohodlne a isto.
  • Z Adamsovej strany je toto rozumný krok, že sa to dostalo na verejnosť a zároveň sa môže opierať o Rodgersovu aférku. Packers nechcú, aby sa na verejnosti dostali ďalšie negatívne správy a toto na nich vytvára tlak, aby zmenili svoj postoj. Toto všetko je jedna veľká hra. Najvážnejšie to bude vtedy, ak sa Adams rozhodne trucovať, dá sa na hold out a Packers budú musieť konať. Tohto sa však zrejme obávať nemusíme. Toto sú slová Davante Adamsa cca spred mesiaca počas minicampu – „Áno, budem tu. Budem tu. Podpísal som kvôli tomu, aby som sa dal do práce hral. Som z East Palo Alto v Kalifornii. Vyrastal som bez dolárov. Nebudem sa vzdávať žiadnych svojich peňazí, ktoré som si zarobil a pre ktoré som podpísaný. Určite tu budem.“

Problém to síce je, ale nie až taký alarmujúci, nakoľko Adams je tento rok pod kontraktom a voľným hráčom sa stane až v roku 2022. Zároveň sa tu na neho môže použiť franchise tag, čo môže získať čas na rokovania. Avšak dobrým znakom je to, že obe strany aktívne rokovali niekoľko mesiacov, čiže nejaká ochota z oboch strán tam je. Nie je to beznádejná situácia a rekordné kontrakty sa nerodia ľahko. Zároveň pri Packers sa to už stáva pomerne normálne, že k nám chodia správy o tom, že rokovania o nových zmluvách sa pozastavili a potom sa z ničoho nič oznámi nový popis za rekordné prachy. Napríklad prišiel report minulý rok, že jednania s Aaronom Jonesom sa prerušili a kde je teraz… Netvrdím, že to bude na 100% aj tento prípad, ale nie je to pri nás nič nové, čo by ma fakt prekvapilo a začal by som z toho šalieť.

Dôležité je k tomu poznamenať, že aktuálne nepoznáme štruktúru kontraktu, akú mu Packers ponúkali. Napríklad Green Bay, či Pittsburgh stále preferujú takú štruktúru kontraktov pre veteránov, že prakticky jediné reálne garantované peniaze pre hráča sú v podpisovom bonuse. Naša jediná výnimka sa zatiaľ vyskytla pri kontrakte Aarona Rodgersa. Udeje sa aj pri potenciálnom novom kontrakte pre Adamsa? Aktuálne by som ani len trošku nepanikáril. Lotta Ballgame Left.


Davante Adams je za mňa bez debaty aktuálne najlepším wide receiverom v NFL a prakticky to nie je ani len blízko – viď priložený graf. A zaslúži si byť najlepšie plateným hráčom na svojej pozícii. V minulej sezóne mal na svojom konte 115 zachytených prihrávok a 18 touchdownov. Toto sa v histórii NFL nepodarilo žiadnemu inému wide receiverovi, len Davante Adamsovi. A nezabudnime, že to ešte vynechal 2.5 zápasu. V posledných 60 zápasoch Adams chytil 52 touchdownov a tu je zoznam hráčov v histórii NFL, ktorí dokázali zachytiť aspoň 52 touchdownov v rozmedzí 60 zápasov: Jerry Rice, Don Hutson, Lance Alworth (AFL), Terrell Owens, Randy Moss a Davante Adams.

Avšak na druhej strane je veľmi zaujímavé, že ako je u nás Matt LaFleur, tak ten si vie dať rady aj vtedy, keď Adams nie je k dispozícii. Počas posledných dvoch sezón musel LaFleurov tím odohrať 6 zápasov bez Davante Adamsa. Avšak jeho útoku to moc nevadilo. V týchto zápasoch bol na bilancii 6 výhier/0 prehier a priemerne skóroval 32.8 bodov na zápasAaron Rodgers v týchto zápasoch skompletoval 142/202 prihrávok pre 1,865 yardov, 18 touchdownov, 1 interception a skompletoval 70.2% prihrávok s passer ratingom 122.4. Zaujímavosťou je, že Rodgers doposiaľ odohral vo svojej kariére len jeden zápas, v ktorom dosiahol na perfektný passer rating (158.3). No a bolo to pod LaFleurom a bez Adamsa proti Raiders.