Gutekunst pokračuje vo veľmi netradičných pickoch…

Pred tohtoročným draftom sme mali najväčšiu potrebuje na pozícii defenzívneho tackla, ofenzívneho tackla, inside linebackera a wide receivera. Toto bolo poradie, ktoré bolo všeobecne očakávané. No Gutekunst už počas prvého dňa spravil nečakaný krok, keď draftoval QB Jordana Lova. Počas druhého dňa pokračoval v nepochopiteľnej ceste a draftoval RB A.J. Dillona a TE Josiaha Deguara.


A.J. DILLON

Dillon vbehol do vôd college vo veľkom štýle, keď ako true freshman vyhral ocenenie ACC Rookie of the Year a Freshman All-American, keď bol na 7. mieste v FBS v počte nabehaných yardov (1,589), na ktorých zisk potreboval 300 behov a skóroval 14 touchdownov. V roku 2018 sa dostal do first-teamu all-conference, keď na 227 behov nabehal 1,108 yardov a 10 touchdownov. K tomu pridal 8 zachytených prihrávok pre 41 yardov a počet svojich fumblov znížil zo 4 na 1. Ako junior bol opäť tímovým lídrom a na 318 behov mal 1,685 yardov a 14 touchdownov. K tomu pridal 13 zachytených prihrávok pre 195 yardov a 1 touchdown. Za svoje výkony bol menovaný to third-teamu All-American a first-teamu All-ACC.

Je to 21 ročný running back, ktorý meria 183 cm a váži 112 kg. Jeho veľkosť, sila a atletickosť sú takmer neuveriteľné a pri tejto váhe a výške zabehol 40 yardov za 4.52s, vertical mal 41´´ a na bench urobil 23 opakovaní. Je to runner, ktorý sa vyznačuje svojimi veľkými a silnými nohami, ktoré mu pomáhajú ustáť takmer každý jeden tackle a vo väčšine prípadov na jeho zloženie potrebujete polku tímu. Hráčov, ktorí sa ho snažia tacklovať príliš vysoko, alebo bez oblapenia, odráža ako pinballovú loptičku. Je väčší, rýchlejší a silnejší než väčšina linebackerov a na outside ho corneri proste netacklujú. Pro Football Focus uvádza, že Dillon je na druhom mieste v počte získaných yardov po prvom kontakte spomedzi college running backov od roku 2017, keď mu napočítali 2,890 yardov.

Na jeho veľkosť sa prezentuje prekvapivo dobrou mrštnosťou, keď vďaka rýchlemu jump cutu dokáže svoje veľké telo nasmerovať tam, kam mu mieria oči. Za blokmi je trpezlivý a nemá problém si na ne počkať. Na Boston College si prešiel takmer každou formáciou, vrátane single backa s fullbackom, s quarterbackom za centrom, či shotgun. V tomto smere je pripravený hrať v pro-style útoku. Na univerzite nabehal celkovo 4,382 yardov, čím stanovil rekord školy, a pridal 38 touchdownov. Jeho produkcia je ešte o to pôsobivejšia, že takmer pri polovici svojich behov hral proti preplnenému boxu. Spomedzi tohtoročnej Draft Class, má práve Dillon najväčší percentil behov proti boxu, v ktorom bolo 8 a viacej obrancov. V takomto prípade sa ocitol pri 46% behov. Pre porovnanie, Taylor mal 29%, Swift 23%, Moss 13%, Dobbins 9%, Edwards-Helaire 9%, a Akers 5%. AJ Dillon povedal: „Každý jeden človek na ihrisku môže vedieť, že loptu dostanem ja, no stále získam kopu yardov.“

Otáznikom sú jeho schopnosti ako receivera, keď za celú college kariéru zachytil len 21 prihrávok, no ako junior ich mal 15 a ukázal schopnosti na screenoch a roulloutoch do flatu. Pro Football Focus uvádza, že pri limitovanom počte targetov mal 3 dropy. Skaut Packers Mike Owen po tomto picku pre novinárov povedal, že jeho schopnosti v passovej hre sú omnoho lepšie, než si mnoho ľudí myslí. Owen zároveň dodal, že ho mal na svojom radare už od jeho prvej sezóny na college, čiže ho má naskautovaného odpredu a odzadu. Odborník na college futbal Matt Chatham z The Athletic a ESPN píše, že tento pick budeme milovať a nemáme si robiť starosti o to, že nemal veľa nachytaných prihrávok, nakoľko Boston toto nehrával.

Tak ako pri Jonathanovi Taylorovi z Wisconsinu, tak aj pri Dillonovi sa hovorí o tom, že na college to bol ťažný kôň svojho útoku a celkovo mal takmer 900 dotykov s loptou. Toto straší mnohé tímy. No Dillon na to odpovedal takto: „Som tak zdravý, ako len môžem byť. Dokážem byť ťažným koňom. Som pripravený dať sa do práce.“


TE JOSIAH DEGUARA

Deguara je tight end z univerzity Cincinnati, ktorý v celkovo 46 zápasoch a 27 štartoch zachytil 92 prihrávok pre 1,117 yardov a 12 touchdownov. Ako v roku 2018, tak aj v roku 2019 bol členom All-AAC teamu. V posledných dvoch sezónach zachytil 77 prihrávok a všetkých 12 touchdownov. Deguara sa stal len druhým tight endom v histórii tejto univerzity, ktorý pokoril hranicu 1,000 kariérnych yardov. Pred ním sa to podarilo len Brentovi Celekovi.

Packers potrebujú hĺbku ako na pozícii tight enda, tak aj na pozícii fullbacka, špeciálne po odchode Dannyho Vitaleho. Dane Brugler z portálu The Athletic uvádza, že Deguara je ten typ H-backa ako Dan Vitale. V Cincinnati boli používaný ako inline tight end, na slote a aj v backfielde.

Pred Draftom bol o neho naprieč celou NFL enormný záujem, keď sa medzi Senior Bowlom a Scouting Combine stretol so všetkými 32 tímami a na svojom konte mal virtuálne pohovory s viac než polovicou tímov NFL. Svoj pohovor s ním absolvovali aj Green Bay Packers. Gutekunst po tomto picku dostal otázku, že na akej pozícii bude hrávať a on odpovedal: „Úprimne? Všade. Myslím si, že bude môcť hrávať ako in-line tight end s rukou na zemi, na slote, ako fullback, či H-back. Môžeme ho posúvať všade v priestore a tým vytvárať matchupy, ktoré potrebujeme. Ako sme prechádzali procesom Draftu, tak práve toto bol chalan, z ktorého bol Matt veľmi silno nadšený.“


PREČO PRÁVE ONI?

Prečo Gutekunst draftoval práve týchto dvoch hráčov? Nad touto otázkou som sa zamýšľal od picku Dillana. A myslím si, že som našiel odpoveď.

Dillan behal najmä inside zone behy a celkovo v zone odohral na Boston College 54% snapov. Head coach Matt LaFleur jasne po svojom príchode povedal, že jeho pevným základom bude behový útoku. Vyznáva najmä outside zone runy a predpokladám, že si od Gutekunsta do svojho útoku želal silového inside zone runnera. Keď bol Matt LaFleur ofenzívnym koordinátorom Tennessee Titans, tak veľmi rád hrával s tandemom Derrick Henry a Dion Lewis. Tí, ktorí pozerali útok Matta LaFleura v zápasoch, keď nebol na ihrisku WR Davante Adams, tak v plnej kráse videli to, čoho je LaFleur schopný. Rodgers tam nemal Adamsa, na ktorého by tlačil každú prihrávku a musel robiť to, čo bolo nadizajnované. A LaFleur to dizajnoval excelentne. Matt do svojho útoku potrebuje hráčov, ktorých môže pred snapom posúvať naprieč formáciou, vytvárať matchupy, ktoré chce. Keď na ihrisko pošle súčasne Aarona Jonesa, AJ Dillona, Davante Adamsa, Allena Lazarda, či Jace Sternbergera, tak obrana nebude mať poňatia, čo sa môže stať. Nemôžu prehustiť box 8 hráčmi, keď tam je Dillon. K tomu sa Aaron Jones môže presúvať z backfieldu na slot, do wheel routes a podobne. Práve toto je útok Matta LaFleura. V minulej sezóne sme to videli naplno. Toto už nie je útok Mika McCarthyho, ktorý bol postavený na tom, že pred snapom bol takmer nulový motion a základný koncept bol ten, že receiver musí vyhrať svoj súboj jeden vs jeden. Matt nepotrebuje 3 elitných receiverov, aby dokázal svoj útok rozbehnúť. To sme naplno videli v zápasoch proti Cowboys, Chiefs, Raiders. Čiže v zápasoch, kde nehral Davante Adams. Pozrime sa na kroky, ktoré spravil Gutey po skončení sezóny. Priviedol naspäť všestranného Tylera Ervina, ktorý je skvelou zbraňou do matchupov a vie ako behať, tak aj chytať. To je taká malá mrštná naťahovacia myš. Priviedol späť TE Roberta Tonyana a TE Marcedesa Lewisa, WR Allena Lazarda, či WR Jake Kumerowa. Podpísal mohutného WR Devina Funchessa a k tomu draftoval RB Dillona a TE Deguaru. Toto sú hráči, ktorí do systému Matta LaFleura zapadajú ako riť na šerbeľ. Od svojich receiverov potrebuje, aby dokázali kvalitne blokovať pre running backov. Kumerow a Lazard v tomto smere excelujú a corner hádžu doslova o zem. Zbavil sa Jimmyho Grahama, ktorý aj keď síce mal snahu o nejaké bloky, tak to nebol hráč, ktorý zapadá do konceptu Matta LaFleura a on ku nám prichádzal ako zbraň pre útok McCarthyho, nie LaFleura. Sternbergera v minulej sezóne využíval ako h-backa po zranení Vitaleho, no Jace pred pár dňami povedal, že v novej sezóne bude hrávať najmä na slote. Deguara, ktorého sme draftovali dokáže hrať v útoku každú pozíciu a Matt ho môže využívať na tvorbu matchupov, ktoré potrebuje.

Futbal je hra matchupov. Ide o to, aby ste vytvorili čo najviac takých matchupov, ktoré vám dávajú najväčšiu šancu na úspech. A práve v tomto vidím zmýšľanie Gutekunsta. Mattovi chce dať to, čo jeho útok potrebuje. Matt doslova miluje, keď jeho running back môže chytať prihrávky – Aaron Jones, Jamaal Williams, či Tyler Ervin. Keď obrana na ihrisko pošle nickel/dime formáciu, aby mala matchup na Sternbergera na slote a na Jones v passovej hre, tak sa spraví jednoduchý audible, lopta sa predá do rúk Dillona a ten tých 15 kilových defenzívnych backov v boxe roznesie na kopytách. Keď tam pošlú base, aby ubránili Dillona, tak Jones alebo Sternberger budú v perfektnom passovom matchupe na pomalšom linebackerovi, nakoľko obrana sa rozhodla ísť heavy base. Samozrejme toto mám za predpokladu, že bude na ihrisku ako Jones, tak aj Dillon – moja spomínaná formácia: Rodgers, Jones-Dillon (backfield), Adams (outside), Lazard (outside), Sternberger (slot) a 5 OL.

Tieto picky vnímam ako jasné zbrane do útoku Matta LaFleura. Rodgers v našom novom útočnom systéme musí loptu rozdávať tak, ako povie LaFleur. Keď to tak robí, tak náš útok šlape (už sme si uviedli príklad). Ale keď je tvrdohlavý a snaží sa hrať na svoju vlastnú päsť, tak to dopadá veľmi zle. Matt chce robiť tony pre-snap motions, stavať na behovej hre, hrávať tony play-actions a vytvárať matchupy RBxLB, TExLB. Toto je útok Matta LaFleura. McCarthy je preč, je tu Matt a treba sa pozerať na to, že on potrebuje typologicky iných hráčov, než potreboval Mike. A práve aj taký Deguara je typologicky hráč, ktorý sa do jeho systému hodí náramne, nakoľko dokáže všetko. A vďaka tomu môže Matt posúvať Sternbergera do passových situácii, v ktorých exceluje. V minulej sezóne ešte Matt miešal do svojho útoku koncepty, ktoré Rodgers hrával za McCarthyho. Po tomto Drafte a podpisoch som toho názoru, že Matt plne prechádza na svoj útok a na svoje schémy. Začne sa plne stavať na behovej hre, rozbehnú sa početné play-actions a nás útok už na sebe nebude badať známky nášho bývalého skvelého head coacha Mika McCarthyho.

Jasné, beriem a chápem vašu frustráciu. Ja som tiež čakal defenzívneho, či ofenzívneho tackla a myslím si, že ako Dillona, tak aj Deguaru sme brali príliš vysoko. No ako ja, tak asi aj vy, sa do toho prd vyznáme. Nevidíme do toho, prečo robia jednotlivé kroky. Je tu dôvod, prečo my po picku jasáme, alebo nadávame a oni volajú so svojim budúcim hráčom. Tiež som bol po picku nahnevaný, že RB, to na čo? Ale snažil som sa to pochopiť, prečo ho zobrali. V tomto mojom menšom rozbore som vám priblížil môj pohľad, ktorý podľa mňa dáva logiku. Určite teraz nejdem odsudzovať draftovaných chalanov, Guteyho, či LaFleura. Áno, nezobrali sme ofenzívneho tackla, ale zároveň Gutey doposiaľ necutol Lane Taylora, ktorý keď zaskakoval na pozícii ofenzívneho tackla, tak odohral perfektný zápas. Nemáme ani len najmenšie tušenie o tom, že čo naše vedenie zamýšľa. Preto sa ukľudníme a ako sa hovorí: IN GUTE WE TRUST!

Už som dneska ráno zazrel správy, ako má byť Gutekunst vyhodený, že u ľudí skončil, takisto LaFleur a podobne. Ľudia, títo chalani ešte neboli ani na ihrisku a vy už žiadate hlavu Gutekunsta, ktorý vám totálne prestaval tím a LaFleura, ktorý tento tím vo svojej prvej sezóne doviedol medzi TOP 4 tímy v lige. Šak to je choré. Nechajte ich hrať a po 2-3 rokoch tieto picky zhodnotíme. Som zvedavý na všetky tie nadšené komentáre, keď v decembri na zasneženom Lambeau Fielde bude Dillon behať cez celú obranu súpera a na NFL.com budú highlighty, ako tam hádže obrancov do snehu 🙂 🙂 …. Ak sa však nepáči, tak je jednoduchá cesta na slnečnú Floridu, kde nejaký miestny tím zbiera držiteľov prsteňov. Tak sa môžte pridať tam. Mier.