Raiders had option to sign Khalil Mack to deal cheaper than Bears extension before trade - CBSSports.com

Ako by tento trade zmenil tok dejín?

LETO V ROKU 2018

Píše sa leto 2018 a hviezdny outside linebacker vtedy ešte Oaklandu Raiders Khalil Mack je na ceste preč zo svojho pôsobiska, pričom najväčšími záujemcami o jeho služby sú dvaja odvekí rivali – Chicago Bears a Green Bay Packers. Končí sa mu rookie zmluva, celú pre-season strávil mimo tímu a nakoniec to všetko vyvrcholilo výmenou do Chicaga Bears tesne pred začiatkom regular season. Cena? Khalil Mack bol spoločne s výberom v 2. kole v roku 2020 a výberom v 7. kole v roku 2020 vymenený za výber v 1. kole v roku 2020, výber v 1. kole v roku 2019, výber v 3. kole v roku 2020 a výber v 6. kole v roku 2019 do tímu Bears.

Je však oficiálne potvrdené, že Bears neboli jediným tímom, ktorý sa agresívne snažil o angažovanie Khalila Macka. Tým ďalším tímom boli Green Bay Packers, ale Raiders podľa nášho prezidenta/CEO Marka Murphyho uprednostnili výmenu práve s Bears nakoľko verili, že ich výbery budú mať vyššiu hodnotu než tie od Packers. Bolo to logické uvažovanie, nakoľko sme mali v držaní náš výber v prvom kole a výber v prvom kole od Saints, čo sa dalo predpokladať, že to budú picky na konci jednotky. To sa však nakoniec úplne neudialo. Aj vplyvom zranenia Aarona Rodgersa sa stalo to, že Packers vlastnili výber číslo 12 a výber Saints s číslom 30. Bears vyhrali divíziu NFC North a teda pri ich mene svietil výber číslo 24. O rok neskôr to bol od Bears výber v prvom kole číslo 19. Môžeme predpokladať, že Packers ponúkli za Macka tiež dva výbery v prvom kole a teda tento scenár použijeme aj na potreby tohto článku.

Nakoľko sa Mackovi končila rookie zmluva, tak Bears mu museli dať nový kontrakt a ten vyzeral nasledujúco – 6 rokov v celkovej sume $141M ($90M garantovaných), čím sa stal v tom čase najlepšie plateným obrancom v histórii NFL. Tento kontrakt sa následne upravoval a v roku 2019 bolo $13M zo základného platu a bonusu za súpisku premenených do podpisového bonusu, čím sa uvoľnilo $10.4M v platovom strope (žiadny pay-cut, len klasický postup pre uvoľnenie platového stropu = hráč dostane všetky svoje peniaze do posledného centu a to dokonca ešte skorej). K rovnakému ťahu došlo aj v roku 2021, keď sa $15.97M z jeho platu premenilo do bonusu, čím sa uvoľnilo $12.7M. Ak by boli Packers úspešní a Mack by smeroval do zeleného zálivu, tak by obdržal obdobnú novú zmluvu.


SEZÓNA 2018

Khalil Mack's Chicago Bears debut a dominant performance vs. Packers

Tu s čistým svedomím môžem prehlásiť, že jeho prvá sezóna vo veternom meste bola doslova fantastická. Do perfektnej obrany defenzívneho mága Vica Fangia zapadol ako riť na šerbeľ a tu si dovolím tvrdiť, že spoločne s Aaronom Donaldom bol najlepším defenzívnym hráčom v celej lige. Dva zápasy síce vynechal, ale aj tak sa mu podarilo nazbierať 12.5 sackov, 10 tacklov pre stratu yardov, 6 forced fumbles a 1 pick-six. Ako fanúšikovia Packers si veľmi dobre pamätáme na to ako v prvom weeku vybehol na trávnik Lambeau Fieldu ako hurikán. Avšak jeho famózny výkon v tomto zápase zatienil doslova nadpozemský comeback Aarona Rodgersa z ríše snov.

Na druhú stranu za nás v Green & Gold hral takmer úplne vyhorený Clay Matthews a úplne nulový Nick Perry. Dokopy sa im poradilo nazbierať len 5 sackov a bolo jasné, že v tomto momente trade po Khalila Macka jasne vyhrávali Bears. My sme sa na našu obranu pozerali so slzami v očiach a s vedomím, že po XY rokoch sme sa pokúsili o mega podpis/trade, ten však skonal a ešte na úkor Bears, ktorí vybudovali perfektnú obranu v čele s Mackom a vyhrali NFC North. Tu som po konci sezóny jasne vyjadril názor, že by som tie dva prvé výbery za Macka určite dal. To som však vtedy ešte netušil, čo v najbližších mesiacoch predvedie Brian Gutekunst.


SEZÓNY 2019 & 2020

Offseason 2019 priniesla do Green Bay potrebné zmeny. Vymenil sa takmer kompletne celý trénerský tím – de facto nezostal kameň na kameni. K tomu sa udialo niečo, čo už sa neudialo poriadne dlho – začali sa troviť peniaze v off-season a súpiska sa poriadne zmenila. Podpísal sa EDGE Za´Darius Smith na štyri roky za $66M, EDGE Preston Smith na štyri roky za $52M, OL Billy Turner na štyri roky za $28M a S Adrian Amos na štyri roky za $37M. K tomu sa na NFL Drafte v prvom kole draftoval OLB Rashan Gary a DB Darnell Savage. Keď si to dáme všetko dokopy a keby sme spravili trade po Khalila Macka, tak by sme istotne boli bez Garyho, Savagea, Zeeho, Prestona a mali by sme peniaze na jedného z dvojice Turner-Amos, prípadne na ďalšieho lacnejšieho hráča. Keď zoberieme do úvahy fakt, že by sme Macka ohromne chceli a rozhodli by sme sa ponúknuť viacej ako ponúkli Bears, tak by sme k tomu pridali ešte náš výber v druhom kole, tak by sme prakticky prišli aj o OL Elgtona Jenkinsa. Ako vyzerajú títo hráči v porovnaní s Mackom za obdobie posledných dvoch sezón? Sú to platní hráči? To si teraz prejdeme.

Packers linebacker Za'Darius Smith no longer 'snubbed' - al.com

Výkony Khalila Macka išli počas týchto dvoch sezón podľa môjho názoru smerom nadol. Teda vlastne celkovo výkon obrany Bears šiel po odchode Vica Fangia smerom nadol a už to nebola tá totálne hrozivá obrana z Chicaga, aj keď stále patrila medzi vysokú kvalitu. V dvoch zápasoch, ktoré sme proti sebe v poslednej sezóne hrali, tak naša OL prakticky vymazala zo zápasu celý pass rush Bears a poriadne som ani nevedel, že sú na ihrisku (a to v prvom zápase nehral Linsley a v druhom Bakhtiari), pričom v sezóne 2018 mi stískalo riť pri každom jednom snape. Khalil za tieto dve sezóny odohral 32 zápasov a jeho porovnanie s našou akvizíciou Zee Smithom vyzerá za toto časové obdobie nasledujúco:

 • ZÁPASY V REGULAR SEASON – 32/32
 • SACKY – 26/17,5 pre Zeeho
 • VYVINUTÉ TLAKY NA QB – 163/143 pre Zeeho (v tomto časovom období nemá žiadny EDGE v NFL viacej tlakov na QB než Zee – PFF)
 • HITY NA QB – 60/27 pre Zeeho (Pro-Football-Reference)
 • TACKLES PRE STRATU YARDOV – 29/19 pre Zeeho
 • FORCED FUMBLES – 5/8 pre Khalila

Ohľadom slabšej produkcie okolo Khalila Macka počúvame od fanúšikov Bears, že hrá veľa proti dvojblokom, preto sú jeho čísla nižšie, avšak jeho vplyv na obranu je obrovský. Tak si porovnajme, že koľko percent snapov proti dvojblokom odohral Zee a koľko Khalil:

 • Zee – 27.2% snapov
 • Khalil – 22.4% snapov
Seth Walder on Twitter: "Double team rate as an edge (x) by pass rush win rate as an edge (y) for the 2020 regular season. Plus, by request from @DaneBeavers, label colors

Keď sa pozrieme na sezónu 2019, tak to vyzeralo takto:

Irudia

Celkovo podľa Next Gen Stats bol Zee v rokoch 2018-2020 druhým najčastejšie zdvojovaným edge rusherom v celej NFL (29%). Zee mal v roku 2019 nie len že najviac vyvinutých tlakov na QB v roku 2019 spomedzi edge rusherov, ale k tomu odohral aj najviac percent snapov proti dvojblokom spomedzi všetkých edge rusherov. K tomu bol Zee jediným edge rusherom, ktorý mal v sezóne 2019 viacej ako 90 tlakov na QB (93 – PFF). Sezónu 2019 zakončil aj s 37 hitmi na QB, čo bolo taktiež najvyššie číslo v NFL. Keď sa pozrieme na sezónu 2020, tak Zee čelil dvojblokom pri 27.2% snapov, čo bolo druhé miesto spomedzi všetkých edge rusherov, keď pred ním bol len JJ Watt (30.1%). V roku 2019 mal lepší pass rush win rate Zee a v roku 2020 na druhú stranu Khalil. Čiže tvrdenie ohľadom Khalilovej zníženej produkcie kvôli dvojblokom nie je konkrétne v porovnaní so Zeem úplne na mieste. Na druhú stranu je Khalil rozhodne kvalitnejším hráčom proti behu než Zee.

Ale de facto nám tieto štatistiky ukázali to, že za menej peňazí a bez straty akéhokoľvek výberu na drafte sa nám podarilo podpísať o dva roky mladšieho hráča, ktorý má za nás v posledných dvoch sezónach vyššiu produkciu než má Mack v Bears a k tomu sa stal lídrom a tvárou celého tímu.

Následne sa podpísal ďalší EDGE rusher Preston Smith. Sezónu 2019 mal famóznu, ale o rok neskôr výkony poklesli.

 • 2019 – 12 sackov, 23 hitov na QB, 55 tlakov na QB (7. sackov na tretích downoch bolo druhé najlepšie v celej NFL)
 • 2020 – 4 sacky, 11 hitov na QB, 26 tlakov na QB

Veľa sa hovorilo o jeho prepustení po sezóne 2020, nakoľko bral veľa a produkcia znova neprišla. Avšak Preston akceptoval pay-cut, jeho základný plat sa znížil z $6.85M na $1M a teraz má tieto peniaze vo forme motivačných bonusov. Ak bude hrať parádne, tak si tie peniaze zarobí späť v stimuloch. Objavili sa reporty, že teraz sa na prvých tréningoch ukázal v oveľa lepšej fyzickej forme, než tomu bolo v minulej sezóne.

PFF GB Packers on Twitter: "Pictured: Two highest graded Safeties in coverage since Week 11. Darnell Savage 88.5 Adrian Amos 84.7 #GoPackGo https://t.co/fKRfN5iyMF" / Twitter

Ďalším podpisom bol S Adrian Amos. Ten zatiaľ v našom drese odohral dve veľmi vydarené sezóny a zaradil sa medzi elitných safeties v NFL. Vo svojej prvej sezóne v našom drese odohral 668 coverage snapov, na ktorých pustil len jeden jediný touchdown a bol oporou tímu. Od roku 2018 spôsobil 24 nekompletovaných prihrávok, čo je najvyššie číslo v celej lige za toto časové obdobie. K tomu je je len jedným z mála safeties v NFL, ktorí vyprodukovali aspoň 20 stopiek, pustili passer rating pod 85.0 a k tomu odohrali aspoň 1,000 snapov v každej z posledných dvoch sezón. Amos je podľa môjho názoru jedným z najpodceňovanejších hráčov v súčasnej NFL.

Štvrtým podpisom bol OL Billy Turner. Ten v prvej sezóne nijako nezažiaril a skorej sme si búchali hlavu o stehnu, než že by sme skákali od radosti. Avšak jeho druhé sezóna bola na totálnej inej úrovni. Bol pre nás ohromne platným hráčom, keď hrával na guardovi, pravom tacklovi a aj na ľavom tacklovi. Odohral 221 snapov na LT, 246 snapov na RG a 427 snapov na RT. Boli mu hodené tri flagy, pustil 2 sacky a 25 tlakov na quarterbacka pri 524 pass-blocking snapoch. Plus bol najlepší ofenzívny tackle podľa win rate štatistiky ESPN (meria ako často OT dokáže udržať svoj blok minimálne 2.5 sekundy) v celej NFL. 

Na NFL Drafte sme mali hneď dva výbery v prvom kole a tie sme využili na OLB Rashana Garyho a DB Darnella Savagea. Rashan začínal pekne v rotácii za Smithovcami a učil sa novú pozíciu, nakoľko na college hrával ako defenzívny end s rukou na zemi. Gary sa prakticky od zápasu k zápasu zlepšuje, jeho pracovná morálka je prakticky bezkonkurenčná a to sa ukazuje aj na jeho výkonoch. Jeho pressure rate na quarterbacka sa konzistentne zvyšuje (od roku 2016 na Michigane) – 7.7%, 14.0%, 15.4%, 18.8% a 19.6% a dokonca bol v poslednej sezóne na celkovom 9. mieste spomedzi všetkých obrancov v NFL čo sa týka tzv. disruption rate (15.1%). To je metrika, ktorá kombinuje počet hurries, tlakov, či sackov a dáva ich do pomeru len ja jednu odohranú play. Keď si ho porovnáme s TJ Wattom na prvých 500 kariérnych pass rush pokusoch, tak to vyzerá takto (pozn. sacky berieme ako celok, teda ako jeden, 1/2 sacky nepočítame):

 • Gary – 62 tlakov a 12 sackov
 • Watt – 59 tlakov a 12 sackov

Rashan Gary nám doslova rastie pred očami, stále má len 23 rokov a ja sa ohromne teším, že čo nám predvedie v novej sezóne. Sky is the limit. Darnell Savage je ďalší mladík, ktorého sme draftovali v prvom kole a on ide mať tento rok 24 rokov. Počas svojej rookie sezóny v regular season vyprodukoval 55 tacklov, 2 interceptions, 5 zrazených prihrávok, 2 forced fumbles, jeden tackle pre stratu yardov a jeden tlak na QB v 14 zápasoch. K tomu do svojej coverage pustil len 17 skompletovaných prihrávok a 2 touchdowny, pričom podľa PFF do svojej coverage pustil len 188 yardov! Za tieto výkony bol menovaný do NFL All-Rookie Teamu 2019. V sezóne 2020 pokračoval vo svojom napredovaní a keď sa pozrieme na jeho štatistiky od 10. weeku v minulej sezóne, tak za toto časové obdobie pustil 3/16 prihrávok pre 57 yardov, 0 TDs, 4 INTs a 6 zrazených prihrávok. Celkovo teda pustil passer rating na úrovni 2.3. Toto je ďalší hráč, ktorý už hrá na ohromne vysokej úrovni, ale ešte stále nedosiahol na svoj potenciálny výkonnostný strop.


KTO VYHRAL TENTO (NE)TRADE?

Myslím si, že sa všetci zhodneme na tom, že jasným porazeným sú Raiders. Keď sa pozrieme na to, že čo dokázali z výmeny svojho hviezdneho hráča vyťažiť, tak sú to nasledujúce mená: CB Damon Arnette, RB Josh Jacobs a WR Bryan Edwards. Hovorí sa už o tom, že ich výber v prvom kole Arnette smeruje na lavičku, Edwardsa sme ešte poriadne nevideli a Jacobs je síce vysoko kvalitným running backom, no stále je to len running back a úprimne hodnotou pre tím sa Mackovi rovnať ani len trošku nemôže. Nikto nemôže namietať, že proste tento trade nedokázali zúžitkovať tak ako mali.

Bears síce poslali do Raiders dve jednotky, no Raiders im dali ešte ich výber v druhom kole. Teda môžeme povedať, že Bears z tohto tradu vyťažili OLB Khalila Macka, ktorý sa stal pilierom ich obrany a šikovného TE Cole Kmeta. Plus sa kvôli Mackovmu kontraktu dostali do nejakých tých problémov okolo salary capu a na druhú stranu trošku doplatili aj na nedostatok pickov na drafte, keď sa najskôr zbavili svojich zásob tradom po Trubiskyho a potom tradom po Macka a tým pádom doplnenie tímu na lacné kontrakty počas posledných sezón sa veľmi spoliehať nemohli. Po prvej perfektnej sezóne v roku 2018 prišli povedzme dve priemerné, a teraz prišiel ďalší gamble ohľadom Justina Fieldsa. Ako im to vyjde tentokrát? Už aj ohľadom na našu rivalitu by bolo dobré, keby im to konečne vyšlo a opäť sa rozbehol skutočný boj o prvé priečky.

Report: Aaron Rodgers Could Retire if Packers Don't Fire General Manager Brian Gutekunst

Packers z počiatku smútili, ale Brian Gutekunst nakoniec dokázal tento neúspech pretaviť do výborných posíl a teraz si myslím že budem hovoriť za každého jedného fanúšika Packers keď poviem, že radšej budem mať vo svojom tíme Zeeho, Prestona, Turnera, Amosa, Garyho a Savagea než jedného Khalila Macka. Andrew Brandt často používa jednu nádhernú myšlienku, ktorá sa dá perfektne aplikovať aj na tento konkrétny prípad. „Niekedy sú tie obchody ktoré nespravíte vôbec tými najlepšími obchodmi.“