S kontraktom Aarona Rodgersa sa doposiaľ ani len nepohlo.

Po skončení sezóny 2020 sme vedeli jednu vec – vzhľadom na salary cap na tom dobre nie sme. Museli sme uvoľniť len $28M k tomu, aby ste sa zmestili platového stropu, lebo dňa 17. marca sa oficiálne začal nový ligový rok a začalo sa aplikovať pravidlo TOP 51. To sa nám aj podarilo. Avšak spravili sme to cestou, ktorú nečakal azda žiadny fanúšik, či reportér. Teraz si zosumarizujeme kroky, ktoré sme podnikli k tomu, aby sme sa dostali do pozitívnych čísel.

  • REŠTRUKTURALIZÁCIA KONTRAKTU DAVIDA BAKHTIARIHO – premenii sme jeho roster bonus v roku 2021 vo výške $11,447,000 do podpisového bonusu, čím sme túto sumu rozložili naprieč 4 rokmi jeho kontraktu. Tento krok si Packers pripravili už v novembri, keď ho podpísali na nový kontrakt. Od začiatku bolo jasné, že toto bude prvý krok, ktorý sa udeje a bol naprosto očakávaný už v bode oznámenia nového kontraktu. Vďaka tomuto kroku sme voči tohtoročnému capu ušetrili $8,304,045.
  • PREPUSTENIE CHRISTIANA KIRKSEYHO A RICKA WAGNERA – Keď sme počas minuloročnej offseason podpisovali týchto dvoch veteránov, tak na základe detailov ich zmlúv bolo jasné, že to jednoročný kontrakt s možnosťou outu po prvej sezóne, pričom pre Packers to boli kontrakty typu minimálny risk-potenciálne vysoká odmena. Wagner podával výkony nad očakávanie a Kirskey za očakávaniami zaostal. Pri obidvoch sa využila možnosť outu po prvej sezóne a vďaka týmto dvom cutom sme voči tohtoročnému capu ušetrili $8,539,375.
  • PAY CUT DEVINA FUNCHESSA – Funchess sa rozhodol sezónu 2020 vynechať a teraz prijal pay cut, vďaka čomu mohol v tíme zostať aj na sezónu 2021. Detaily úpravy jeho kontraktu stále nie sú jasné. Vieme však to, že týmto krokom sme voči tohtoročnému capu pravdepodobne ušetrili $750,000.
  • REŠTRUKTURALIZÁCIA KONTRAKTU ADRIANA AMOSA – Packers premenili jeho roster bonus za sezónu 2021 vo výške $1,500,000 do podpisového bonusu, čím sme tento rok voči capu ušetrili $750,000 a druhých $750,000 sme presunuli do cap hitu v roku 2022.
  • PAY CUT PRESTONA SMITHA – Tento krok bol totálne neočakávaný. Jeho cap hit voči platovému stropu mal byť v tejto sezóne $16M. Avšak tento cap hit sa zredukoval o $7.25M. Teraz sa voči platovému stropu počíta len $8.75M. Preston obdržal podpisový bonus vo výške $6.5M a súhlasil s redukciou jeho základného platu z $6.85M na $1M. Preston si tieto peniaze ešte môže zarobiť naspäť a to práve v stimuloch, ak sa mu podarí naplniť výkonnostné ciele (určitý počet sackov), vďaka ktorým sa tieto stimuly aktivujú. Tieto stimuly majú maximálnu výšku $4.4M. V podstate keby sme sa ho rozhodli prepustiť, čo bol očakávaný krok, tak ušetríme $8M, ale v dead cape by sme niesli ďalších $8M. Takto sme ušetrili $7.25M a o hráča sme neprišli. Vďaka tejto úprave kontraktu sa aj jeho dead cap v roku 2022 zmenil na $3.25M z pôvodných $4M. Proste toto je win-win situácia. Packers si udržali hráča, uvoľnili peniaze a Preston môže zostať doma, pri svojom dobrom kamarátovi Zee Smithovi a má možnosť peniaze zarobiť si naspäť, ak bude podávať kvalitné výkony. A ak naplní svoje stimuly vo výške 14 sackov, tak jeho suma $12M bude tým posledným, čo nás bude trápiť.
  • REŠTRUKTURALIZÁCIA KONTRAKTU BILLYHO TURNERA – Packers premenili jeho tohtoročný plat vo výške $4.425M do podpisového bonusu a na koniec jeho kontraktu pridali dva voidable years. Vďaka týmto krokom Packers tento rok voči capu ušetrili $3.56M.
  • REŠTRUKTURALIZÁCIA KONTRAKTU ZA´DARIUSA SMITHA – Packers premenili Zeeho základný plat v hodnote $9.76M a celý $5M roster bonus do podpisového bonusu, vďaka čomu v platovom strope tento rok uvoľnili $7.38M. To však znamená jednu veľmi zásadnú vec. Zeeho cap hit v roku 2021 mal byť $22M a v roku 2022 $20,75M. Vďaka tejto reštrukturalizácii bude jeho cap hit v roku 2021 na úrovni niečo pod $15M, avšak v roku 2022 sa navýši na niečo cez $28M, čo je už poriadna pálka. Čo to pre nás znamená? Za mňa to znamená jednu vec. Packers sú si na 100% istí, že sa so Zeem dohodnú na novom kontrakte a to ešte pred začiatkom sezóny 2022. Myslím si, že záujem tam je očividný z oboch strán a už treba doladiť len detaily. Tento jeho cap hit pôjde podľa mňa vďaka novému kontraktu nižšie.

Karty ohľadom salary capu zamotal ešte podpis Aarona Jonesa. Jones s nami podpísal nový 4-ročný kontrakt v maximálnej výške $48M. Keď sa pozeráme na štruktúru kontraktu tak zistíme, že je to veľmi team friendly kontrakt a prakticky sa jedná o 2-ročný kontrakt v hodnote $20M, pričom tento rok je jeho cap hit len smiešnych $4,475,000. Po uplynutí druhého roka majú Packers možnosť kontrakt Aarona Jonesa prehodnotiť a rozhodnúť sa, čo ďalej. Tu sa Packers budú musieť rozhodnúť, že či to stojí za to, aby si Jonesa nechali aj v sezóne 2023 za cap hit cez $19M. Ak dospejú k záveru, že im to za to nestojí, tak sa Jonesa vedia zbaviť za dead cap len vo výške $6.5M a ušetria tým necelých $13M. Toto rozhodnutie bude musieť prísť práve tu, nakoľko v marci roku 2023 má Jones roster bonus vo výške $7M.

Tohtoročný salary cap ovplyvnili ešte dva kroky. A to second round tender na Roberta Tonyana, ktorý nás stojí cca $3.3M. Na Chandona Sullivana sa využil first refusal tender a to znamená, že nás stojí $2.1M.

Keď si to zosumarizujeme, tak vyššie uvedené kroky nás doviedli k tomu, že sme sa dotali do salary capu ohľadom TOP 51ky. Avšak keď sa pozrieme na našu situáciu voči efektívnemu capu, tak tu sme $10,509,474 nad capom (to je maximálne číslo, keď berieme do úvahy draft, budúce náklady a podobne). Čiže práca sa nekončí, práve naopak. Stále máme pred sebou kopec roboty. Prepustením Deana Lowryho vieme ušetriť $3.3M, či predĺžením Davante Adamsa ďalších cca $6M.

AKO JE NA TOM KONTRAKT AARONA RODGERSA?

Jeden z najočakávanejších krokov k uvoľneniu peňazí sa týkal nášho franchise quarterbacka Aarona Rodgersa. Aaron Rodgers dokázal vyhrať svoje tretie ocenenie MVP a má za sebou azda svoju najefektívnejšiu sezónu v jeho doterajšej kariére. Jeho aktuálny kontrakt platí až na sezónu 2023 a práve jeho kontrakt je vôbec tým najvyšším v našom tíme, keď jeho cap hit je na úrovni $37.2M. Zároveň však jeho kontrakt ponúkal najviac flexibility, keď sme tu vedeli uvoľniť od $13-16M a to vďaka reštrukturalizácii jeho základného platu a roster bonus do podpisového bonusu. Zatiaľ sa však na jeho kontrakte nepohol ani jeden kamienok. Ba dokonca sa zopár kamienkov spevnilo do jedného väčšieho kameňa, ktorým už pohnúť nevieme.

Hovorím o jeho roster bonuse za sezónu 2021 vo výške $6,800,000. Tento jeho bonus sa mu mal vyplatiť dňa 19. marca a v ten deň sa z tohto čísla stal spomínaný väčší kameň, ktorým už hýbať nevieme. Myslím si, že môžeme počítať s tým, že tento roster bonus bol vyplatený. Posledným hráčom s takýmto roster bonusom bol Mason Crosby, ktorý ho mal vo výške $1,250,000 a podľa všetkého aj tento bonus bol už vyplatený. Teda ďalší väčší kameň, ktorý je už nad naše sily.

Vieme s jeho kontraktom ešte niečo spraviť? Áno, vieme. Stále dokážeme reštrukturalizovať $13,625,000 z jeho tohtoročného základného platu vo výške $14,700,000 do podpisového bonusu (nemôže sa celý kvôli tomu, že tam musí zostať ročné minimum). Vďaka tomuto vieme tento rok ušetriť maximálne $9,083,333. Toto môže tím spraviť aj bez konzultácie s Aaronom Rodgersom, nakoľko vo svojej zmluve má auto-konverzné práva.

Aké sú možné dôvody, prečo sme sa jeho kontraktu zatiaľ ani len nedotkli?

Keď si prechádzame naše kroky, tak zistíme jednu vec. Do budúceho roka sme už teraz presunuli minimálna $15M. Ak si do úvahy zoberieme fakt, že v roku 2022 bude salary cap niekde na úrovni $205M, tak to znamená len jedno. Už teraz sme $45M nad capom. Každé ďalšie presunutie peňazí na neskôr spôsobí len rast tohto čísla. Nemôžeme sa spoliehať na novú mega TV zmluvu, ktorú práve NFL podpísala. Tá sa na cape prejaví v roku 2023, kedy tieto nové televízne práva prichádzajú do platnosti. Zároveň už je medzi NFLPA a majiteľmi ligy dohoda, že tohtoročné straty sa rozložia do rokov 2021 a 2022 (prípadne 2023 ak bude potreba), aby sme tento rok nemali obrovský finančný kolaps. Už teraz je jasné, že nás budúci rok čaká ešte viacej práce ako tento rok.

Problém je v tom, že hneď päť hráčov bude v roku 2022 zodpovedných za pokrytie 64% salary capu! Sú to Aaron Rodgers, Za´Darius Smith, David Bakhtiari, Preston Smith a Kenny Clark. Plus musíme počítať s tým, že pod kontraktom na budúcu sezónu nie je Davante Adams, ktorý podľa všetkého dostane nový kontrakt a uplatní sa aj 5th year option na Jaira Alexandera. Aké možnosti máme budúci rok?

Predĺžením kontraktov so Za´Dariusom Smithom a Kennym Clarkom vieme ušetriť $22M. Zee verejne prehlasuje, že chce byť Packer for life a Kenny má stále len 25 rokov. Čiže obidva kroky dávajú zmysel. Potom vieme reštrukturalizovať kontrakt Davida Bakhtiariho a ušetriť ďalších $8M, avšak jeho cap hit pre sezónu 2023 a ďalej by bol brutálny. Prepustením Prestona Smitha vieme ušetriť $12.5M z jeho cap hitu $19M. A potom nám tu zostáva doposiaľ nedotknutý kontrakt Aarona Rodgersa.

Aktuálne je Rodgersov cap hit v sezóne 2022 na úrovni $39,852,000. Akákoľvek ďalšia reštrukturalizácia v tejto sezóne bude znamenať, že sa toto číslo bude navyšovať. A Packers zatiaľ spravili všetko čo bolo v ich silách, aby sa nemuseli dotknúť tohto jeho mega kontraktu. Treba si ujasniť jeden veľmi dôležitý fakt. V roku 2022 je v zmluve Aarona Rodgersa prvá reálna šanca na prípadný out. Keď sa rozhodneme s Aaronom ukončiť „spoluprácu“ tak na základe rôznych krokov (cut, či trade) vieme ušetriť od cca $22M-$25M voči capu v roku 2022 a dead hit by bol niekde na úrovni od $14-$17M. Ak by sme sa rozhodli tento rok jeho kontrakt reštrukturalizovať, tak by to prakticky znamenalo to, že si ho s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou necháme na dlhší čas. To by nám totálne zavrelo dvere na prechod do éry Jordana Lova v ďalšej sezóne. Čiže pokiaľ sa jeho kontraktu nedotýkame, tak je tu šanca na to, že aktuálna sezóna môže byť jeho poslednou vo farbách Green & Gold.


PRVÁ MOŽNOSŤ

Generálny manažér Brian Gutekunst nám na tlačovke pár týždňov dozadu povedal nasledujúce vety: „Myslím si, že je pre Jordana veľmi dôležité, aby dostal čo najviac „živých opakovaní“. Keď hovoríme špeciálne o Jordanovi, tak to bolo pre nás sklamaním, že sme ho minulý rok nemohli vidieť v zápasoch preseason. Preso sa na to tento rok tešíme. Čím viacej, tým lepšie. Chalani sa zlepšujú vďaka hraniu. Tréningy sú veľmi dôležité, ale opakovania v skutočných zápasoch sú tie, ktoré nedokážete nahradiť.“

Prvá možnosť je tá, že Packers si nechcú zabuchnúť dvere ešte pred tým, než skutočne uvidia čo majú vo svojom mladom quarterbackovi. Čiže kvôli tomuto sa Rodgersovho kontraktu nechcú zatiaľ dotknúť a ak sa ho dotknutú, tak len kozmeticky. Ak by sa rozhodli o rok prejsť na nového rookie quarterbacka, tak by im to mohutne pomohlo aj so situáciou okolo salary capu. Myslím si, že sme si všetci vedomí toho, čo so sebou prináša tento potenciálny prechod na rookie quarterbacka, to tu teda rozoberať nejdem. Ak peniaze uvoľníme tak, že predĺžime Zeeho, Adamsa, prepustíme Lowryho a spravíme niečo ďalšie, avšak Rodgersovho kontraktu sa nedotkneme, tak to je pre Aarona úplne jasná a čistá správa. Neznamená to hneď, že sa ho chcú zbaviť, ale chcú mať flexibilitu a kontrolu vo svojich rukách. Na druhej strane ak teraz presunieme do ďalších rokov kopec Rodgersových peňazí, tak to je zasa jasná správa pre Lova a jeho agenta, že toto nie je jeho tím teraz a ani v blízkej budúcnosti.

DRUHÁ MOŽNOSŤ

Na svetlo sveta vyšli reporty, že Packers na konci januára kontaktovali Aarona Rodgersa ohľadom úpravy jeho kontraktu. Malo sa tak udiať okolo našej prehry v NFC Championship. Zároveň sa hovorí o tom, že Rodgers chce od Packers istoty. Tieto istoty mu majú poistiť jeho miesto quarterbacka Green Bay Packers. Rodgers údajne chce od Packers nový kontrakt, ktorý sa má postarať práve o jeho pozíciu a tiež aj o to, že bude zarábať toľko ako najlepšie platení QBs súčasnosti. Tieto istoty môžu znamenať nový kontrakt pre Aarona Rodgersa.

Takže fakt, že sme sa zatiaľ jeho kontraktu ani len nedotkli nám môže napovedať, že Packers a Rodgers rokujú o novom kontrakte. Hovoríte si, že keby to tak bolo, tak už o tom niečo vieme? No ani nie. Prečo? No napríklad Rodgers dokázal úspešne niekoľko mesiacov tajiť svoje zásnuby a to že je zasnúbený sme sa dozvedeli len vďaka tomu, že nám to oznámil on sám. Ďalej napríklad sme v minulosti nevedeli o angažovaní hviezdneho Juliusa Peppersa a to ani v momente, kedy už stál osobne na Lambeau Fielde a o jeho podpise sme sa dozvedeli iba z jeho fotky na sociálnej sieti, kde bol zachytený práve na našom štadióne. Alebo si všetci veľmi dobre pamätáme na to, že ako prebiehalo informovanie o Rodgersovom poslednom predĺžení. Sám Aaron nám povedal, že ak niečo bude podpísané, tak prvý kto o tom bude vedieť, bude jeho kamarát James Jones. Ted Thompson raz povedal zaujímavú vetu: „Niekedy proste viem, že nemajú žiadne inside info. Lebo jediné inside info som ja.“ Čiže fakt, že sa o jeho novej zmluve nehovorí neznamená to, že sa nič nedeje. Môže to byť presne naopak. Podpísanie nového kontraktu by mohlo znamenať „zdravšiu“ cestu uvoľnenia capu pre túto sezónu, ale znamenalo by to fakt, že pokiaľ nedôjde k nejakej nepravdepodobnej situácii, tak by bola cesta ku quarterbackovi Packers pre Jordana Lova prakticky nereálna.

Michael Silver prišiel s informáciou, že Packers pracujú na niečom ohľadom kontraktu Aarona Rodgersa. Ian Rapoport ďalej dodal, že vraj aj toto je dôvod, prečo Packers zatiaľ neboli aktívni na poli voľných hráčov. Toto je zaujímavé, nakoľko ak by Packers chceli spraviť nejakú jednoduchú reštrukturalizáciu jeho kontraktu, tak to môžu spraviť hocikedy kedy chcú. Toto o jeho možnej reštrukturalizácii sa hovorí už veľmi dlho, to vieme a vieme to spraviť hocikedy. Avšak predĺženie si vyžaduje viacej času a čo je najdôležitejšie – dohodu oboch strán. Toto je na tom celom zaujímavé. Podľa mňa sa nejedná iba o normálnu reštrukturalizáciu. Možnosť je aj taká, že zrejme chcú na to názor Aarona Rodgersa (aj keď jeho súhlas nepotrebujú). Prečo? No lebo spôsob a výška tejto reštrukturalizácie môže Rodgersovi napovedať, či s ním Packers počítajú a ako sa na neho pozerajú. Ďalšia možnosť je taká, že Packers chcú k jeho kontraktu pridať voidable years a na to už potrebujú jeho súhlas. Čiže za mňa sú to len dve možnosti. Buď voidable years alebo nový kontrakt. Ak by sa jednalo o voidable years, tak vieme uvoľniť ešte viacej ako spomínaných cca $13M. Z tohto reportu si podľa mňa môžeme odniesť to, že Packers chcú jeho kontrakt mať pod kontrolou v krátkodobom horizonte, chcú tam mať flexibilitu a možnosť prejsť na Lova. Na druhej strane Rodgers chce svoj nový kontrakt v takom znení, že prakticky sa postará o to, aby ho Love nemusel trápiť a nebude teraz tímu robiť ústupky len kvôli tomu, aby ho o rok vymenili.

Ak by sme tieto veľké peniaze uvoľnili na nové posily, tak podľa mňa by to boli len jednoročné kontrakty. Nemôžeme si dovoliť tlačiť ďalšie peniaze do budúcich rokov, keď už teraz máme problémy s capom a budeme potrebovať priestor na Adamsa, Jenkinsa, či Alexandera. Proste tí chalani by došli ku nám na jeden rok a jednu jazdu za Super Bowlom. Nejaké veľké a dlhé kontrakty pre voľných hráčov sú podľa mňa nereálne a proste by nás do budúcnosti zabili. Nemyslite si, že teraz keď prešla prvá veľká vlna free agency, tak už na trhu s voľnými hráčmi nie sú žiadne možnosti. Práve naopak. Osobne som toho názoru, že práve v tejto prvej vlne sa zrodí mnoho kontraktov, ktoré potom tímy neskôr ľutujú. Preplatia ich a podobne. Pamätajte na platinové slová Andrew Brandta, ktorý vie o čom hovorí. „Niekedy tie obchody, ktoré nespravíte sú tie, ktoré sú najlepšie.“ Úprimne, keď sa aktuálne pozerám na kontrakty, ktoré boli dohodnuté, tak tam nevidím prakticky ani jeden kontrakt pri ktorom by som si povedal, že waaau, nechápem, prečo sme do toho nešli. Super Bowl sa nevyhráva v prvej vlne free agency. Stále je tam množstvo kvalitných a finančne zaujímavých dealov.


ZÁVER

Teraz nemáme ani len poňatia, ako sa Packers cítia ohľadom Jordana Lova. Či v ňom vidia svojho budúceho quarterbacka, alebo už teraz vedia, že to nie je ten pravý. Rovnako nevieme ako sa cítia ohľadom Aarona Rodgers. Myslia si, že dokáže hrať na vysokej úrovni ďalších 3-5 rokov, aby mu dali nový kontrakt, ktorý mu bude garantovať pozíciu quarterbacka Green Bay Packers? Čo si myslia o jeho zdravotných údajoch, nakoľko oni majú prehľad o stave jeho kĺbov, atď. Vieme toho fakt málo a možno nasledujúce dni nám môžu naznačiť to, čo Packers v skutočnosti cítia a čo nám to môže ukázať do budúcnosti. Packers majú mladý a talentovaný tím. Nechcete ísť do all-inu teraz, keď máte možno v tíme budúceho franchise quarterbacka, k nemu parádny tím a rovnako nechcete premrhať „lacné“ roky kontraktu Jordana Lova. Možno teraz pôjdeme s Rodgersom all-in a budúci rok príde zemetrasenie. Vymeníme Rodgersa, prepustíme Zeeho, Prestona, vymeníme Adamsa, prepustíme Turnera a začneme to stavať odznova a okolo našich najmladších hráčov – Gary, Dillon, Savage, Jenkins, či Alexander. V stávke je veľa, veľmi veľa. Nasledujúce dni nám môžu naznačiť, akým smerom sa náš tím bude uberať a čo nás čaká v budúcnosti.